LAIRE en gezonde 100% tbode is tbode DINSDAG 9 MEI VERBORGEN LEED. tfo IOQ S8.650 0.675 000. 1 biedingen aanvragen. MEISJE vaart BINNENLAND FEUILLETON 4 Mei van Las PaU van Vigo. li van Maccio. RICK T E N. g Walcheren". i Mei 1922. auden veiling wcrd steed11 re appels 18 a 26 ct im \spinaz'e 18 a 100 ct. uien 17 a koolrapen 8'/, r, 5'/2 a 8 ct. prei 14 a 7 ct. schorsenee 26 a 32 ct. aspCI. ie 13 a 26 ct. raap. bos kropsal 4>/2 a kropverdunsei 34 56 ct. molsla 110 a 1 a 15 ct., alles per OERSEN. Mei, des namid- iel) oersen. erkoopen. -ƒ 2.603/4 Berlijn (5-21.62^2 Parijs Veenen 0.03'/-. Londen ƒ0.87- pier. Ponden 11.53— -/0.89'/2; Belgische ii Fransche Francs men (afgest.) 0.03 RICHT. avond van 9 Mei elijke tot Westelijke wollct. Droog weer. ellicht lichte nacht- i vlissingen v.m. n.m. 12.52 l._ n tweede school. 1/ 0/ J /2 /0 ing in 1921 omloop Vlissingen bij J. SIEGERS flinke /rouw 3 halve dagen rma 28. PATER/K, d gevraagd een ?e ïaarsche Waag. sMej TUIJN- lijk 27. raagt /straat 37. 1. sua ra. nar elb. - Rotterdam egen plaatsen. PASSAGIERS,. V EN VEE. T Ml. v.m. W 8 8 8 ssingen EEN afvaart. bekomen IV. Transp. en v.h. Erven G. 2018. 1. EENHOORN, v. OOSTER- 3eb. BUITEN- VLISSINGSCHE COURANT advertentie-prijs. v 1—4 regels 1.10 voor iedere oei meer 26 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen /fl—5 regels 65 centiedere regel meer it cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, uitere regel meer 26 cent abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal den 2.20 per drie maanden. Franco i,et geheele rijk 2.50. Week-abon- ijinten 17 cent, alles bij vooruitbetaling, v;. aderlijke nummers 5 cent De minister van onderwijs aan het woord. Aan het antwoord van minister De Visser op het afdeelingsverslag der jerste Kamer is o.a. het volgende ont- I Itend I Voor wijziging van de officieeie schrijfwijze onzer taal is de tijd nog tiet gekomen, al acht de minister een- jieid in het onderwijs geëischt. Aan elke universiteit moet gelegen- jieid wezen voor opleiding in de kin dergeneeskunde, nu dit een examenvak is geworden. Nogmaals verklaart de minister dat je regeering geen aansporing noodig heeft om bij het bouwen van scholen I voor het lager onderwijs zuinig te zijn. Een zevende leerjaar acht de minister beslist noodig. Aan herziening van de onderwijzers- salarissen valt op het oogenbiik niet te denken. In de eerste 6 leerjaren moet op de lagere scholen geen Fransch worden orde rwe zen. Als het eenigszins mogelijk is zal 1 Januari 1923 het onderwijs voor zwak zinnigen zijn geregeld. Dat voor schip perskinderen is nog niet zoo ver. Subsidie Kon. Luchtvaart-Maatschappij. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp lot wijziging van de waterstaatsbe- grooting 1921 en 1922 hebben sommige leden ernstige bedenkingen tegen de voorgestelde subsidieering van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij, en vestigen de aandacht op haar ongunstige finan cieels uitkomsten en betwijfelen sterk urneic onderneming economsich le vensvatbaar zal worden. De particulie re» (rokken terug, toen bleek hoe wei nig rendabel de onderneming was en nu wordt een beroep gedaan op het rijk om het voortbestaan mogelijk te maken. Het verleenen van extra subsidie achten zij niet verantwoord, vooral in den te- genwoordigen tijd. Afschaffing portvrijdom. Bij de afschaffing van den portvrij dom, die op nader te bepalen datum in werking treedt, zullen o.a. de volgende bepalingen gelden Het voor dienststukken verschuldigde port en aanteekenrecht kan worden voldaan door middel van a. een jaarlijks aan het staatsbedrijf det P T. T. te betalen bedrag b. Aienstzegels. Het port der dienststukken bedraagt voor eik stuk, naar een gewicht van niet meer dan IOO gram 10 cent, boven 100 lot en met 1000 gram 20 cent, bo ven 1000 tot en met 2000 gram 30 ct. Het port der dienststukken, welke voldoen aan de bepalingen der gedruk- Reman van B. CORONY. 56) Nu is de beurt om te lachen aan •ij. Ha, ha, ha En ze weet, dat ik fles zag en hoorde! Hoera! Dat doet SoedT Dat bluscht den brand daar bin- 'tn. Hij sloeg zich met de linkerhand "oor het hoofd. Het was anders toch al mijn hersens verdorden. Maar waar ls de heks, waar is ze? Weggereden met uw broer Dat is niet waar. Ze verbergt zich *«r uit vrees, dat ik haar in haar teicht zal uitlachen. Weg is ze herhaalde de oude "Ouw bijna brutaal. Meneer de baron moet nu naar bed gaan. ik wil niet. Wie vermeet hier zicli "evelen te geven? ..Hij rekte zijn mager, vergroeid vnaam uit en trachtte zich met zijn wart fluweelen kamerjapon, die hem eel te wijd geworden was, ais met een ningsmantel te drapeeren. (Ii~ K°m nu. Kom nu drong de oude tielaK e aan erf §reeP naar de can" Maa u om daarmee vooraan te gaan. ar het volgende oogenbiik was die ar uit de hand gerukt. vertrci'inir 'iep de trap op en be8on alle doorzoek" Va" bovenverdieping te noTw3! moet dat toch *-1 steekt ons gilde Priska b°Ven ons hoofd in brand, te stukken, bedraagt voor elk stuk, naar een gewicht van niet meer dan 100 gram 2 cent, boven 100 gram tot en met 500 gram 6 cent, boven 500 gram tot en. niet 1000 gram 20 cent, boven 1000 gram tot en met 2000 gram 30 cent. Het recht wegens aanteekening van dienststukken, al dan niet met aange geven waarde, bedraagt 15 cent. Er zullen 3 soorten dienstzegels worden uitgegeven a. brief-dienstzegels van 10 cent b- drukwerk-dienstzegels van 2 cent c. aangeteekende brief-dienstzegels van 15 cent. De uitgifte en verkrijgbaarsteiling der dienstzegels wordt geregeld door den directeur-generaal der post en tele grafie. De dienststukken moeten bovenaan, ter linkerzijde van het adres zijn voor zien van de aanwijzing „Betreft uit sluitend den openbaren dienst" of „Bevat uitsluitend stukken betreffende den openbaren dienst". Dienststukken, waarvan het port vol daan wordt door jaarlijks een bedrag aan de P. T. T.-administratie te betalen moeten bovendien in den linkerboven hoek van de adreszijde voorzien zijn van de woorden „frankeering in afreke ning" gevolgd door dep naam van het departement of het college, waarmede de afrekening der frankeerkosten ge schiedt. De dienststukken, welke niet aan de bepalingen voldoen, worden behandeld op de wijze, als voor ongefrankeerae gewone stukken is bepaald. De bepalingen, welke van kracht worden bij de afschaffing van den port vrijdom, zullen, mede van toepassing zijn op de door den minister van finan ciën aan te wijzen briefwisseling, be treffende den kerkdijken dienst. Deze dienststukken zullen bovenaan ter lin kerzijde van het adres voorzien moeten zijn van de aanwiizing „Betreft uitslui tend den kerkdijken dienst" of„Be vat uitsluitend stukken, betreffende den kerkelijken dienst". Opheffing rijksbetaalmeesters. Naar de „N. R. Ct." verneemt bestaat bij den minister van financiën het voor nemen, om de kantoren van de rijksbe taalmeesters met ingang van Januari 1923 op te heffen. De dienst zal waar schijnlijk gedeelfeiiik naar de ontvan gers van de registratie, gedeeltelijk naar den postgirodienst worden over gebracht. De aanstaande Kamerverkiezingen. De gemiddelde Staatsburger, aldus schrijft de „Haagsche Post", heeft wei nig in te brengen bij het landsbeheer, maar eenmaal in de vier jaren krijgt hij een theoretische kans om zich te doen gelden. Zulk een kans komt nu in Juni of Juli a.s. Ik ben te oud geworden om daar in de praktijk veel van te verwachten, vooral nu de evenredige vertegenwoor diging ons heeiemaal aan de heidenen, d. i. aan de politieke bonzen heeft over geleverd maar, hoe wars ook van alle politieke gedoe, dit blad zoude in zijn plicht te kort schieten indien het niet enkele, zij het ook weinige, woorden wijdde aan de komende verkiezingen. Het zal zeker nog jaren duren aleer gezond verstand voldoende in verzet komt tegen evenredige vertegenwoordi ging, om het te bestrijden volgens dc eenige rationeele methode, nl. van uit de kiesvereenigingen zelf; en tot dan zullen wij zitten te kijken met onze Hij luisterde niet naar haar. De tocht deed de venstergordijnen heen en weer bewegen. Met strakke blikken keek von Fillungen er naar. Daar daar kwam het met groofe inspanning over zijn lippen. Daarop volgden onduidelijke en ver warde woorden, alsof de tong geen kracht meer had, om andere dan onge articuleerde geluiden voort te brengen. Als een wild dier, dat zich op een wissen buit stort, sprong hij vooruit en trok d.e overgordijnen uit elkaar. De diepe nis achter die gordijnen was leeg. Maar het was nu, of er een vurige tong bij een der gordijnen opkroop. O gilde Priska en trachtte het brandende doek naar beneden te ruk ken. Doch de vlam was vlugger dan zij en greep met bliksemsnelheid ook de draperie van het bovengedeelte van het venster. De candelabre was op den vloer gevallen en de kaars brandde een groot gat in het dikke vloerkleed. De binnenstroomende wind wakkerde het vuur aan, alsof er een reus aan de blaasbalg stond. Help Help schreeuwde de Poolsche, doch er was niemand, die haar geroep hoorde. Kazimir sprong midden in den zwarten walm rond en juichte met satanische vreugde. Hei Nu vlamt de brandstapel op Nu blijft er niets over van de heks, die mij mijn gedachten ontstolen heeft dan een hoopje asch Dat zal ik in alle winden strooien. Haha, wat is dat grappig Wat een pleizier De oude vrouw, wier ademhaling door den rook verschrikkelijk belem- diverse politieke kongsi's die ons steeds verder hebben verpolitiekt en veramb- tenaard, die ons slechte wetten, beden kelijke financiën, en ondragelijke belas tingen hebben gebracht. Maar over enkele weken krijgt ieder de kans om althans van misnoegen te doen blijken. Bureaucratie en zuinigheid. Aan de „N. R. Ct." worden de vol gende feiten gemeld, die er weder op wijzen hoe met 's rijks financiën wordt omgesprongen. Ongeveer een jaar geleden had een kantoor-ambtenaar van den Water staat te Rotterdam een woning noodig. De Staat kocht een huis aan den Berg- singei ten dienste van de werken van den Rotterdamschen Waterweg voor ƒ37000. Bedoelde ambtenaar, met een traktement van pijnt ƒ3800, betrok de benedenwoning van twee verdiepingen, terwijl de bovenwoning, ook van twee verdiepingen, leeg bjeef staan en nóg leeg staat. Die ambtenaar zal voor zijn woning aan den Staat betalen 15 van pl.m. ƒ3800 is ƒ570 terwijl 7 van 37.000 bedraagt 2590 en 8 2960, zoodat deze transactie den Staat in een jaar op een schade bomt van meer dan ƒ2000, terwijl de wqarde van het ge kochte pand thané zonder twijfel 10.000 minder bedraagt dan de koop som. Ook al wordt de bovenwoning ver huurd zoodat zij de rente van Zi van ƒ37.000 opbrengt, dan blijft de Staat, behalve het kapitaal-verlies, op de be nedenwoning toeleggen V2 van 2590 of 2960 is 1295 of 1480 verminderd met 15 van ƒ3800 is 570. dus ƒ700 a ƒ800 per jaar. Zoo wordt het geld verknoeid, waar bij nog komt dat de ambtenaar een voor zijn bezoldiging veel te groote woning heeft. Als hij dan per se niet zelf voor zijn huisvesting had kunnen zorgen, wat zooveel van zijn standgenooten wel moeten en ook kunnen, dan zou hij met een toelage van ƒ100 a ƒ200 per jaar geholpen zijn geweest. In December 1921 deed de minister van financiën den ambtenaren der re gistratie en domeinen aanschrijven de grootste zuinigheid te betrachten bij het besteden van 's lands gelden en hen uitnoodigen onverwijld voorstellen tot bezuiniging te doen. Alle correspondentie door de ambte naren der registratie en domeinen met den minister geschiedt steeds via de di recteurs van het dienstvak. Een ontvanger, die uit den aard van zijn standplaats, beter dan wie, tot oor- deelen bevoegd is, deed een voorstel tot bezuiniging op domeinenuitgaven. De directeur maakte hem een standje, schreef dat hij zich daarmede niet had te bemoeien enz. Het voorstel van den ontvanger zal zijn te slapen gelegd bij den directeur en bereikt den minister niet. We tellen zes directeurs der registra tie en domeinen die met hun aanhang den staat op zijn minst 25.000 per stuk en per jaar zullen kosten. Wanneer hun het werk wordt afgenomen dat ze, ai of niet met een advies, doorzenden van den minister naar de inspecteurs en de ontvangers en omgekeerd, zou de dienst worden gebaat, zouden de zaken worden bespoedigd en zouden 3 direc teurs kunnen worden afgeschaft, zon der dat de drie overblijvenden of het departement meer personeel zouden be- nterd werd, sprong van den stoel, waarop ze stond, pakte haar bescher meling beet en trachtte hem de trap af te trekken. Ze vertrouwde op haar groote lichaamskracht, maar deze was ten opzichte van den waanzinnige toch niet voldoende. Mijn1 manuscriptMijn werk Ce pilaren van mijn röem, mijn onsterfe lijkheid! schreeuwde Kazimir plotseling, toen de vlammen voortdurend hooger opioeiden. Laat mij los Laat mij los Neen, hijgde Priska, terwijl ze zijn arm als in een schroef geklemd hield. Neen, u mag niet naar boven. Laat de waardelooze dingen maar tot asch verbranden. Wat Waardelooze dingen Mijn geschriften, mijn ontdekkingen, waar over de wereld vol verbazing zal stil staan Waag je het, mij zoo te be schimpen Laat mij los, zeg ik je, laat mij los Neen, en duizendmaal neen Hij schudde de oude vrouw van zicit af als een razende kat, maar nu om- kiemde ze met haar ijzerharde vingers zijn schouders en beproefde hem weg te sleepen. Daar strekte een geweldige vuistslag haar ter neer, en eer de ernstig gertof- fene weer op kon staan, snelde Kazimir de trap op naar de zolderkamer. Priska kwam met veel moeite weer overeind, ging ook, terwijl alles voor haar oog een bloedroode kleur aannam, met waggelenden tred de trap op en beproefde de deur van het laboratorium te openen. Tevergeefs De grendel was er op geschoven. hoeven. Bezuiniging ƒ75.000 's jaars. Voor een ambtenaar in de directie 's-Gravenhage is het vermoedelijk wel uitgesloten dit -te kunnen voorstellen in plaats van waardeering zou hij van zijn directeur te hooren krijgen zich daarmede niet te mogen bemoeien en al komt het voorstel aan het departe ment, zal het dan den minister berei ken Het moet daar door de handen gaan van ambtenaren die adspireeren directeur te worden en zullen zij zich er van weten los te maken dat bij aan vaarding van het voorstel zij hunne ad- spiraties wel kunnen opbergen Spoorwegpersoneel. Te Utrecht is de vergadering van den Neutralen Bond van Spoorwegperso neel gehouden. De voorzitter, dc heer A. H. van der Wel, uit Vlaardingen, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het 5 jaren geleden is, dat de Bond te Amsterdam werd opgericht. Spreker betoogde dat men tegenwoordig leeft in een tijd van reactie. Men wil bij de spoorwegen in versneld tempo terug naar de toestan den van vóór 1918. De heer Van der Wel besprak vervolgens de kwestie van de dienst- en rusttijden en deelde daar na mee, dat aan het einde van het vorig jaar de directie had voorgesteld, ter wille van bezuiniging 't aantal scheids rechters per scheidsgerecht te halvee- ren. Het hoofdbestuur heeft zich daar tegen móeten verzetten, omdat dit ver mindering van de rechtspositie van het personeel zou beteekenen. Vervolgens sprak de heer Verbeeu- wen, voorzitter van den algemeenen bond van ambtenaren en beambten der Belgische staatsspoorwegen, die advi seerde tot samenwerking tusschen, maar niet tot samensmelting van Alge meen Nederlandsch Vakverbond en Ne derlandsch Verbond van Vakverceni- gingen, daar dit voor de neutrale orga nisatie zelfmoord zou beteekenen. De vertegenwoordiger van de Duit- sche zustervereeniging, de heer G. Sca- ruppe, schetste de actie van de Duit- sche spoorwegmannen. De heer J. Dekker, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond, verklaarde, dat het A. N. V. steeds be reid zal zijn, krachtig samen te werken met den Neutralen Bond van spoorweg personeel. Blijkens hef jaarverslag bedroeg het ledental op I Januari 1922 4128. tegen 4136 een jaar tevoren. Roomscli-katholieken en anti revolutionairen. Het „Centrum" (kath.), dat onlangs onverholen uitsprak, dat het antipathiek stond ten opzichte van een eventueel samengaan van katholieken met soci aal-democraten, verklaart zich meer aangetrokken te gevoelen tot de anti revolutionairen. Ter anti-revolutionaire deputaten- vergadering zeide de heer Colijn „Op het behoud der rechtsche coali tie wordt door de anti-revolutionaire partij prijs gesteld, en aan de resulta ten van nadere samenspreking met de Roomsche Katholieke Staatspartij, in dien de uitslag der verkiezingen daar toe leidt,behoeven wij niet te twijfelen". De katholieken zijn van eenzelfde gevoelen, zegt het blad. „Er bestaan zeer zeker en de anti-revolutionaire leider en woord voerder maakt daarvan geen geheim talrijke verschillen tusschen de partijen der rechterzijde. Doe open Doe open jammerde ze, maar kreeg geen ander antwoord dan een schellen lach en het geroep Men zal mij mijn manuscript niet ontnemen, mijn roem niet ontstelen Rochelend drukte ze de gebalde vuisten voor den mond wantje rook werd voortdurend dichter en ondoor dringbaarder. Het was of er een ijzeren band om haar voorhoofd werd gelegd, toen ze de trap weer afstormde, waar van de leuning reeds begon te glimmen en te knetteren. Opnieuw klonk haar door merg en been gaand geroep „Help help en den hemel zij dank daar naderde redding. De vlammen, die uit de vensters sloegen en den nachtelijken hemel rood deden schijnen, waren opgemerkt. Er is brand in het landhuis ging het ais een loopend vuurtje van mond tot mond. Ook Wolf had den onheil- spejlenden gloed gezien, en keerde nu in een razend tempo terug. Hem volg den de trouwens maar zeer nooddruf tig uitgeruste brandweer van G. en de spuiten van het slot en de omringende landgoederen. Help Help krijschte de wan hopige vrouw, terwijl ze de redders tegemoet liep Help Wa ar is mijn broer riep Wolf, terwijl hij uit het rijtuig sprong. In de dakkamer. Reeds lekten de vlammen aan de balken. Met.razende snelheid had het vuur zich verspreid. Met een natten doek tegen den mond gedrukt, wilde Wolf naar die kamer snellen, maar de trap brandde reeds. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. F M krijgt men, wanneer men (jfgaggHjlLakeral-PastiHes ge- ™™™bruikt, die goed smaken en onmiddellijk een verkoudheid in de ademhalingsorganen verzach ten. Verkrijgbaar bij apothekers en de meeste handelaars a Fl. 0.50 per doos. 13. NIER- EN BLAASSTEENEN Van de vele kwade gevolgen van overtollig urinezuur en nierzwakte is steenvorming in de nieren of blaas wel het meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in zulke gevallen menig succes bereikt en tal van gevaarlijke operatiën voorkomen. Spoedige behandeling is het best, en de eerste verschijnselen moet men ken nen, Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men behoefte aan steun heeft ter hoogte van de nieren, en vooral het voorkomen van een op steenstof gelij- ierwTji de loozing met een brandend gevoel en pijn gepaard gaat, doet den ken aan de mogelijkheid van steenvor ming. Steenen vormen zich vaak, als het urinezuur aan afvoer door de nieren ontsnapt, zich laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, cementachtige massa vormt, die voortdurend grooter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwa- ien, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekamp het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheidende werking op steenvor ming en menigmaal kwam het voor, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zandachtige deeltjes werd afge voerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Be- niest, Lepelstr. 13. a f 1.75 per doos. 41 De anti-revolutionairen hebben hun bijzondere wenschen en wij hebben de onze. Maar daar zijn ook voorname punten van overeenkomst, welke den grondslag vormen voor een gemeen schappelijk optreden als meerderheid en regeeringspartij. Dezelfde tegenstel ling, die ons scheidt van de vrijzinnigen van alle gading, scheidt ook onze ka tholieke landgenooten, zeide de heer Colijn nog. Het is deze defensieve stel ling, die ons in de eerste piaats samen bracht en samenhoudt. Volkomen juist. Het verleden geeft daarvan getuigenis. Maar het leverde ook de bewijzen, dat niet slechts in de afweer, maar ook in den opbouw de rechtsche partijen goeden gemeen- schappelijken arbeid kunen verrichten, zonder dat die partijen haar specifieke verlangens behoeven te verloochenen of te verdoezelen. Een reusachtig plan. Burg. en Weth. van Amsterdam zijn volgens de „Tel." thans besloten een nieuwe markthal te stichten en met het oog op de werkloosheid terstond een begin te laten maken met het graven -«uaSJKGJ— Daar herinnerde hij zich een kleine, ijzeren wenteltrap, die van den tuin uit naar een anderen ingang voerde. In enkele minuten 'had hij die beklommen, maar ook de tweede deur was gesloten. Doe open riep de majoraatsheer, doe open Er is geen tijd te verliezen. Ik ben het, je broer. Jullie wilt mij mijn manuscript, mijn onsterfelijkheid ontstelen, klonk 't woeste antwoord. Doe open Neen Welnu, dan moge de hemel mij helpen Met inspanning van al zijn krachten beproefde Wolf de deur in te trappen en werkelijk kraakte ze eindelijk in de roestige scharnieren. Plotseling weerklonk een veelstem mige kreet van ontzetting. Op de reeds brandende vensterbank verscheen Ka zimir, die een groot boek in de armen hield. Jullie zult mijn werk niet nemen, jullie zult het niet Neen, liever laat ik het tot asch vergaan, zooals al het aardsche schreeuwde hij gillend door den nacht. De knetterende vlammen verslonden het omvangrijke manuscript. Het volgende oogenbiik, toen de deur onder de bovenmenschelijke pogingen van Wolf bezweek, klonk een schate rend hoongelach, dat in een plotselin- gen schreeuw eindigde, en de ver groeide gestalte tuimelde het boek achterna in de laaiende vlammen. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1