1000 150 100 25 M. 4ANDAG 8 MEI cnnu^ïa a^nn Kinkhoest. Abdijsiroop. No lOS Uitgave: Firma F. VAH DE ÏELDE ir Jatstraat 58, Vlissingen. Tel.Interc. 10. Postrekening 66287. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. llUU een ongeluk. OUU CiEMEENTEBESTUUR FEUILLETON VERBORGEN LEED. BINNENLAND VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Vlissingen brengt tiet volgende ter openbare kennis Op Dinsdag 23 Mei aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op dien dag kunnen van des voormkl- dags negen nur tot des namiddags vier uur, bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeen te Middelburg, worden ingeleverd lijsten van candidaten als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste tien candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet vorden onderteekend door ten min ste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal binnen den kies kring. Achter de naam van ieder der ondertee kenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelf de kiezer mag niet meer dan één lijst on derteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtge noot of overleden echtgenoot, onder toe voeging van haren eigen naam, voorafge gaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mo gen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten. Bij de lijst moet worden overgelegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 De cember 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde .etfaüftelijke verklaring van iederen daarop mtkomenden candidaat, dat hij bewilligt in d?" plaats, hem op de lijst aangewezen. Men de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde ver klaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierbo- bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoor dig zijn. Van de inlevering wordt door den voorzitter van het hoofdstembureau een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente (2e af- deeling) kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt Hij die eene lijst, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende, dat zij voorzien is vanhandteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de ver kiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Roman van B. CORONY, 55) - Ik zou hem graag gesproken heb- ten, merkte Filiungen, op. Hij slaapt zoo weinig, als ik hem «akker maak, vindt hij in langen tijd Sten rust meer, antwoordde de Pool- khe barsch. Dan zoek ik hem morgen op. Hij 's toch niet ernstig ziek Geen sprake van. De regen heeft 'Jgehouden. Het zou misschien het «ste zijn, maar niet lang meer met '"ugkeeren te wachten. Men kon uit deze haastig gesproken «oorden duidelijk opmaken, dat Priska "el ongewenschte bezoek zoo spoedig n,ogelijk kwijt wenschte te raken. Daar ®chter voorloopig niemand haar raad scheen te willen opvolgen, ging ze met loome schreden de kamer uit. "U zaten de twee alleen en tegenover c'kaarze babbelden over allerlei din- se.ni maar het ging verstrooid en werk- 'U'gelijk. i et verlangende blikken zag de Cre- oische tot Wolf op en zweeg eindelijk seneel. J$na met geweld verbrak hij het stil- -®e{j me' ^e koele vraag zoo U' kon 11 u t0e'1 zonder getelde diep in het bosch wagen, mevrouw? 'k alt hemel Ik deed het, zooals mei h doe zonder overleg riep ze "aar coquet lachje, dat echter in Mét gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende, dat hij niet bevoegd is tot deel neming aan de verkiezing, eene voor die in levering bestemde lijst, ais bedoeld bij ar tikel 35, heeft onderteekend, Vlissingen, 4 Mei 1922. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. Uiterste zuinigheid aanbevolen. De minister van oorlog heeft, naar wij vernemen, tot de autoriteiten van de landmacht een aanschrijving ge richt, waarin de noodzakelijkheid wordt betoogd van een uiterst zuinig" beheer van 's lands gelden, zoodat de gelden die op hoofdstuk oorlog der Staatsbe- grooting zijn of zullen worden toege staan, slechts in zooverre strikt noodig is, mogen worden gebruikt. Voorts wordt er in aangespoord tot soberheid bij het doen van voorstellen, de organisatie of de begrooting voor een volgend jaar betreffende, en moeten deze tot het strikt onmisbare beperkt blijven. De salarissen van het rijkspersoneel. De „Tel." verneemt omtrent het on derhoud, dat Vrijdagmiddag een depu tatie uit den bond van rijkspersoneel met den minister van financiën heeft gehad over de salarisverlaging, nog hei volgende Bij monde van den heer Perdok, voorzitter van de Centrale van Vereeni- gingen van Personeel in Rijksdienst, werden aan den minister de twee vol gende vragen gesteld ie. Is het juist, wat in „de Telegraaf" is medegedeeld omtrent de komende salarisverlaging van 10 wat wel is tegengesproken, maar op een zoodani ge wijze, dat ruimte overblijft tot twij fel, nu ook de Haagsche correspondent van „de Telegraaf zijn bentin siaaii- de houdt, dat de regeering de salarissen zal verminderen 2c. Ligt het in de bedoeling van de regeering alvorens tot salarisverlaging over te gaan, daaromtrent advies te vragen aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg en op dat advies te wach'ïen De minister wenschte op de eerste vraag het antwoord schuldig te blijven en eerst de interpellatie-Ketelaar in de Tweede Kamer af te wachten. Bij die interpellatie is het zijn voornemen, zoo als hij aan de deputatie verklaarde, het rijkspersoneel omtrent zijn plannen in te lichten. Op de tweede vraag ant woordde de minister, dat hij zoo noodig het advies van de centrale commissie zou inwinnen. Voor kilometerkaarten en degressie in de spoorwerreizigers-tarieven. Door een interprovinciaal comité uit de uitmiddelpuntige provincies(Gronin- gen, Friesland, Drente, Limburg en Zeeland gevestigd Groningen, Emma- straat 9) is aan de Tweede Kamer een een weemoedig klagende zucht uitstierf. Een wonderbare schittering straalde er in 'haar oogen ze vouwde de handen, boog zich vqr voorover en voegde er bij -T- Neen, ik wil niet liegen Om u kwant ik hier 1 Om mij Een zacht gekraak der haif gesloten jaiouziën, waardoor de warme avond lucht binnendrong, werd door geen van beiden gehoord. Ja, om u, herhaalde mevrouw von Duval en vervolgde met een stem, die van hartstocht trilde Verzoening en vrede zoek ik. is dan mijn kinderachtig onverstand zoo moeilijk te vergeven ik ben al lang niet meer boos, antwoordde Filiungen. Laten we toch laten rusten, wat ver achter ons ligt. iMaar we hebben het immers niet vergeten, Wolfwij lijden, we zouden gaarne weer vroolijke, gelukkige men- schen willen zijn en kunnen dat toch niet, wijl de trots ons verhindert den eersten stap voor een hartelijk tegemoet komen- te doen. Welnu, ik werp die trots van mij ik smeek om vergiffenis voor een schuld die op den keper be schouwd, haast geen schuld genoemd kan worden voor een kortstondig wankelen, dat ik honderdvoudig heb geboet. Ik breng jou mij met alles wat ik ben en wat ik bezit en smeek Laat mij goedmaken, wat ik misdreef open je armen, weer voor mij Terwijl ze zich op een klein tabouret- je liet glijden, zag ze tot Filiungen op als vroeger met vochtig schitterende oogen en tranen aan de lange wimpers. Weer kraakte de jalouzie. Niemand rekest ingediend, waarin met kracht wordt opgekomen tegen het nieuwe reizigers-tarief-systeem, dat dit jaar met 1 Januari ten nadeele dier provin cies en zonder goedkeuring van de volksvertegenwoordiging plotseling is ingevoerd. (Uit Zeeland heeft in dit co mité zitting de heer L. A. Slo.fkoper, koopman en lid van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilan den te Middelburg). Deze verandering beteekent een plot selinge afschafifng yari elke degressie in de spoorwegreizigerstarieven en een ongemotiveerd ingrijpen in de economi sche positie der betrokken streken, die daardoor sterk benadeeld worden, In een uitvoerige memorie van toe lichting wordt aangetoond, dat die degressie er steeds geweest is, ook vóór de kilometerboekjes en kilometer- kaarten, en dat zij gemotiveerd wordt door het commercieel belang der ver voerders en een boog belang van staatseenheid. Het geheele verkeer van en naar die streken (het commercietle, zoowel als het wetenschappelijke (congressen 't vreemdelingenverkeer, Kt contactsver- keer met het centrum, famiiieverkeer enz. enz.) had zich ontwikkeld op de basis dier degressie. En dat wordt nu plotseling zonder motiveering afge schaft en voor die uitmiddelpuntigen wordt een reisverduring ingevoerd, die in veet voorkomende gevallen tegenover de vroegere tarieven een verduring met 165 tot ruim 300 beteekent, gelijk het stuk aanttoont. En de benadeeling door die plotse linge uitbreiding wordt óf niet gemoti veerd óf zoo zwak als de minister dat gedaan heeft in antwoord op vragen van het Kamerlid Hermans. Er werd misbruik gemaakt van zeke re kaarten, wordt gesteid, doch dat is toch geen reden om de degressie zoo maar af re „rh - po. - V - is de bewering, dat de Kiiometerkaart- reiziger op kosten van den belasting betaler reist, gelijk het rekest aantoont. Bovendien moet allereerst het staats belang in het oog gevat. En dat eisch bevordering van het verkeer naar het centrum, economische continuiteit en niet plotselinge betaling van een tekort onevenredig zwaar door weinigen. Dat dit die weinigen, anders dan de minis ter stelt, wei degelijk zwaar drukt, wordt eveneens aangetoond. Verder betoogt de minister, dat een analoog soort kaarten elders niet voorkomt. Doch is dat een motief, een motief vooral om in de-zen tijd een deel van de bevolking even extra te gaan benadee- len Enkele nóg minder beteekenende ar gumenten worden verder nog weer legd, waarna de commissie ten slotte betoogt, dat het gewenscht is, dat de verkeerde maatregel (van opheffing der degressie,. met name ook door intrek king der Kilometerkaarten), die èn een fout èn een onrecht èn een eenzijdige benadeeling beteekent, zoo spoedig mogelijk wordt ingetrokken. lette er op, maar Inez verstijfde bijna van schrik voor den koeien vreemden blik, welken de hare ontmoette. Wolf was opgestaan, hief de knielen de op en zei U meent een schuld te moeten boeten, mevjrouw. Ontvang mijn op recht gemeende verzekering, dat er van uw kant niets geboet en goedgemaakt behoeft te worden. Toen wij eikaar ja ren geleden leerden kennen, droomden we -beiden een korten droom. Maar de echte, onsterfelijke liefde was ons hart niet binnengetrokken. Wij beweerden dat toen wel, doch vergisten ons beiden. Mijn woord er op, dat ik geen wrok meer koester en alleen met gevoelens van oprechte vriendschap aan u denk. Mevrouw von Duvals wangen, waren plotseling doodsbleek geworden, toen ze tot de overtuiging kwam, dat ze zich tevergeefs vernederd had. Toch dwong zij zich tot glimlachen en zei ik deed mij dus zonder reden de bitterste verwijten. Onze scheiding heeft uw levensgeluk niet verwoest, baron Wolf? Neen, mevrouw. Deze gedachte mag u niet langer verhinderen, onge stoord vroolijk te zijn. Ik heb reeds lang en volkomen overwonnen. Er blijft mij alleen nog maar over u voor mijn jongensachtige onstuimigheid om vergiffenis te vragen. U kunt meer doen. Wat dan Mij met uw vertrouwen vereeren. Het zou mij zoo van harte verheugen, wanneer de echte, onsterfelijke liefde thans uw hart binnengetrokken was. Dezer dagen zal van het bovenbe doelde comité een oproep uitgaan om een over geheel Nederland werkende nationale permanente organisatie van spoorwegreizigers te vormen, die de belangen van den consument (i. c. den spoorwegreiziger) zal vertegenwoordi gen tegenover de groote vervoerslicha- men (spoorweg-, stoomboot- en tram wegondernemingen door geheel Neder land). Bestefgoederen. De directie der Ned. Spoorwegmaat schappij heelt een maatregel genomen tot bevordering van hef vlotte vervoer van bestdgoed. Ze heeft nl. bepaald, dat dit ook zal medegenomen worden door personentreinen. Alleen expres- en D-treinen vallen er buiten. De pakken als bestelgoed mede te geven, mogen niet meer dan 50 h'.G. wegen. De actie in de bouwvakken. De werknemers van alle organisaties te Groningen (Federatie, Modernen, Christelijken en Katholieken) hebben besloten zich niet bij de patroonsvoor- stellen neer te leggen en zijn daarom heden in staking gegaan. De staking omvat tusschen de 1200 en 1500 ar beiders. In een Zaterdagavond gehouden le denvergadering van den Roomsch-Ka- tholieken Bou,wvakarbeidersbond te Eindhoven is besloten de tegen heden aangekondigde staking niet te laten doorgaan, daar de patroons van het besluit tot loonsverlaging zijn terugge komen en een nieuwe loonregeling zal getroffen worden. Rijwiefvervoer per spoor na 1 juni. Van den Aigemeenen Ned. Wielrij- desbond ontvingen wij het volgende bericht nor is ons aangenaam te kunnen mt- dedeelen, dat de directie der Nederland- sche Spoorwegen in overleg is getreden met het bondsbestuur over het vervoer van rijwielen met sneltreinen het ge volg van dit overleg is geweest, dat thans aan het aantal sneltreinen, waar mede rijwielen tegen het gewone tarief kunnen worden vervoerd, een belang rijke uitbreiding is gegeven, zoodat met de zomerdienstregeling zestig sneltrei nen daarvoor zijn aangewezen. De Bank-Associatie. Ten einde wegens verliezen, die tot onrust aanleiding hebben gegeven, haar positie doeltreffend te versterken, heeft de Bank-Associatie dé medewerking verkregen van een consortium der vóór naamste banken en bankiers, onder leiding van de Nederlandsche Bank, tot het doorvoeren van het volgende plan van reorganisatie lo. Het consortium heeft aan de Bank-Associatie verstrekt een bedrag van 4.000.000, waartegen aan het consortium, na de daartoe strekkende statutenwijziging, zullen. worden uitge reikt 6 bevoorrechte aandeden Ik ontken het niet, antwoordde Filiungen, na een kort stilzwijgen. Dan veroorlooft u mij zeker wei de eerste te zijn, die u geluk wenscht. Dat zou te vroeg zijn. Niets geeft mij hef recht... Hoe grappig, dat ik mij inbeeldde een eenzaam en verbitterd man weer voor het leven terug te moeten winnen, riep Inez. Nu pas gevoel ik mij vrij. Een kostelijke, kleine episode, waarom ik nog lang zal lachen Ze lachte werkelijk, doch het Idonk bitter en gemaakt. Èn dit lachen kreeg plotseling een echo, gillend en akelig. In de raamspanning. tusschen de beide vleugels der jalouzie verscheen Kazimir's gezicht, dat tot een grijnslach vertrokken was. Hij knikte met het hoofd en herhaalde voortdurend op sportenden toon Och. hoe grappigOch, hoe grappig Het is om zich dood te lachen Jij hier vroeg Wolf, Priska ver zocht mij je niet te wekken Ze vergiste zich, 't goeie mensch. Ik slaap nooit, ik houd mij soms maar slapende. Ha, ha, ha Zij denkt dat ik boven lig En in plaats daarvan sta ik hier al een half uur beneden. Hebben meneer en mevrouw pieizier om mij naar boven te vergezellen Hij verdween. Men hoorde zijn voet stappen in den tuin. Neen, neen, ik moet weg, ver klaarde Inez. Het is laat en tante zal zich bezorgd over mij maken. Sta mij toe, u met het rijtuig naar huis te brengen, zei Filiungen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Bij kinkhoest hebben vele verstandige Moeders hunne lievelingen Abdijsiroop toegediend. Ook ais de andere iiuisge- nooten een beginnende verkoudheid hebben, nemen velen de beproefde DE LEVERS ZEEP. MD FABPI- KANTEMVAN ■SUNU0NTZEEP 2o- De over 1921 behaalde winst wordt voor afschrijving en reserveering bestemd. Daarenboven zal het gewone aandelenkapitaal met een belangrijk percentage moeten worden gereduceerd ten einde de nooodige afschrijvingen te kunnen verrichten, en voldoende te kun- npn- .nesefvAo m -i—-1- vfcriie2en. De belangen van deposanten en cre diteuren zijn bierdoor beveiligd. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Zaterdagmiddag hield de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden ten stadhutze te Middelburg haar tweede vergadering, onder voorzitterschap van den heer Jos. van Raalte. Aanwezig waren 21 leden afwezig de heer Witkam. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den minister van handel enz., waarin een regeling wordt aangegeven voor de vergoeding van reis- en verblijfkosten aan die leden der Kamer, wier woonplaats is buiten de gemeente, waar de vergade ringen worden gehouden. Verder een verzoek van de Nederland sche organisatie van de Internationale ver- eeniging van Kamers van Koophandel, om ais lid toe te treden. Besloten werd ten deze nog een afwach tende houding aan te nemen. Een verzoek om steun voor de Neder landsche tentoonstelling te Kopenhagen Toen ze in de gang waren, kwam Priska naar hen toesluipen en keek Wolf angstig aan, toen deze op fluiste renden toon tot haar zei Er moet beter op mijn broer ge past worden, dan tot dusver. Ge zult het misschien goed bedoeld hebben, maar deedt verkeerd met ons de waar heid te verbergen. Uiterlijk over een uur ben ik weer hier. Hij volgde mevrouw von Duval en hielp haar in het rijtuig. Ze ging rillend in een hoek zitten en voorgevende, dat ze vermoeid was, sloot ze de oogen. Als vuur brandde het in haar brein bij de gedachte, dat Kazimir getuige was geweest van de pijnlijkste vernedering, welke een vrouw kan beleven. Ver beeldde zij het zich, of klonk er een gegrinnik achter haar, toen het rijtuig het voorplein van het landhuis afrolde HOOFDSTUK XIX. Terwijl hij de candelabre, als een vreugdefakkel heen en weer zwaaide, danste de jongste Filiungen in de nu ledige kamer van de eerste verdieping om een groote, ronde tafel, en slaakte kreten, die klonken als ravengekras. Ademloos kwam Priska binnenstor men. Wat doet u daar Wat haalt u zich in het hoofd Waarom kwam u toch beneden Omdat ik haar stem hoorde. Ha, ha, ha Dat was een grap. Op de kineën heeft ze voor Wolf gelegen en hij heeft haar versmaad, zooals zij mij versmaadde (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1