oppen, of Dienstbode, %4\ mstbode VRIJDAG 5 MEI VERBORGEN LEED. NO 106 r, ljuffrouw iRitbode bode OTESSJE VROUW li EBS JE VROUW tieisjes imvaart nde prijzen. VELDE. FEUILLETON BINNENLAND elijk der tegen- degel ij ke j TIMMERMAN, hoek Kerkstraat. ÏLT Co. i een nette u wet ijk der tegen- JM, Walstraat. rraagd Woonark BOS. rer Albion". Istraat 2(benedeti) n nette iuw VISSER, Bon- 42. en net een wendijk 45. tte AER, Nieuwendijt et tot twaalf uur.. Loon f 2.50. iu „Vliss. Courant!" ddelb.-Rotterdam elegen plaatsen. lN passagiers, en en vee. T. MiU T.m. ïinr utc. r.B. in? 8 8 - >gen 's morgens komen r N.V. Transp. en .h. Erven O. VOS, te Middelburg Tel. 153; te OOSTERHOUT, Dordrecht Oebrs. Tel. 101. VL1SSINCSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van I4 regel» f 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 cent j iedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Aangezien de minister van binnen- landsche zaken vandaag in de Tweede Kamer aanwezig moest zijn, werd niet liet algemeen debat voortgezet, maar werden eenige begrootings-hoofdstuk- ken behandeld. Hoofdstuk II ging er in één minuut, VHb (financiën) in twee minuten door. IV (justitie) gaf wat dis cussie van den heer Mendels. Oude koek, bekende verhaaltjes over de pre ventieve hechtenis en dergelijke zaken. Over notarissen, die niet in hun woon plaats wonen, over toezicht op wegen en water keuvelden eenige heeren en een charmant antwoord van minister Heemskerk was hun loon. Toen hoofdstuk IX (waterstaat), waarbij de heeren Bergsma en Smeenge groote mannen zijn. De tramkwestie te Delft was liet stokpaardje van den eer ste, alle bruggen in Nederland dat van den tweede. Op verlaging der spoorwegtarieven drongen eenige leden aan. De heer d'Aumale van Hardebroeck tracteerde de Kamer op een vol uur zeurig georaat over allerlei kleinighe den, waarvoor de Eerste Kamer aller minst de plaats is. De Eerste Kamer heeft immers alleen te waken voor den waan van den dag. Minister König kwam eindelijk aan het woord, maar de volgende week gaat hij pas verder. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. De Kamer verknoeide vandaag een uur aan allerlei gepraat over ontwerp- jzs, die men nog wil afdoen. Met een v«rt kwajongensachtigheid werd ge- hamield en een voorstel, dat verleden week werd verworpen, werd nu weer in gediend. Het was dat om het initiatief- oniwerp-Staalman tot uitstel van in voering van den tabaksaccijns alsnog in de afdeelingen te onderzoeken. Het voorstel werd thans met één stem meer aangenomen. ijs De reparatie van de grondswetsvoor- sfellen was vervolgens aan de orde de voorstellen van de regeering zoowel als dat van den heer Troelstra. De regee ring stelt voor, uit de oorspronkelijke ontwerpen te schrappen de ontbind baarheid1 der Provinciale Staten, de evenredige vertegenwoordiging bij de samenstelling der Eerste Kamer, de terugwerkende kracht var! het pensioen ta Tweede Kamerleden en voorts den zittingsduur der Eerste Kamer op zes jaar te stellen in plaats van negen. De heer Troelstra stelt voor de Eerste Kamer af te schaffen en de terugwer kende kracht van de pensioenen voor de Kamerleden weer in te voeren. De discussie over deze ontwerpen is feitelijk al gehouden en het was dus niets dan een herhaling. Geluk met je Roman van B. CORONY. 53) Leo daarentegen gebruikte elk vrij uur om het op Falkenstein door te brengen en Wally bloosde telkens tot aan haar haarwortels, wanneer hij kwam. De ontkiemende liefde van deze beide ionge menschen baarde Wolf veel zorg, want oom Ernst was het jonge meisje wel zeer genegen, maar zou het niet Sraag als dochter begroeten:. Bij hem stond het zoo tamelijk vast, dat nie mand anders dan Hans von Tattenberg "ot bedrog bad gepleegd. Tevergeefs verklaarde de majoraats- "Mr, dat hij de wees niet slechts als Pupil, maar inderdaad als zijn aangeno- men kind beschouwde. De oude edel man antwoordde dan steeds 7" De huwelijksgift, welke jij het m.e'sie hebt toegedacht, komt heeletnaal niet in aanmerking. Haar armoede is pon beletsel, wel echter de vlek op naars vaders eer en die kun jij niet wegwisschent Niemand weet Wij en vorst Kanitz weten het en kr, v°W°entle. De naam mijner toe- vl u -6 schoomfc>ohter moet onbe- ekt zijn, zooals de onze dat is. Aan éëze voorwaarde houd ik vast. Hi?,aaru^as ™et3 le8en >n *e brengen, scheidde weer eens de schuld van herziening, zei de heer Marchant, wij doen er niet aan mee maar blijven pro- pageeren voor afschaffing der Eerste Kamer en invoering van het referendum. De heer Visser van Yzendoorn en de heer Koltliek spraken in denzelfden zin. Wat een, aandoenlijke eensgezindheid bij dit trio. lntusschen hebben zij wei nig trek in het voorstel-Troeistra, juist omdat liet referendum er niet aan ver bonden is. De democratie kan niet haar weg vinden, betoogde de heer Albarda, om dat de Eerste Kamer haar in den weg staat en dat struikelblok moet dus op geruimd worden. Overigens herhaalde deze spreker volkomen de rede van den heer Troelstra, verleden week interpel- lant over de grondwetsherziening. De heer Albarda had geen illusie dat $t voorstel werd aangenomen, maar hij kondigde aan, dat de S. D. A. P. een krachtige actie zal gaan voeren voor de afschaffing der Eerste Kamer. Met het referendum zit deze fractie iets in de maag de leider is er niet vóór maar een deel der partij wel en jarenlang pareerde de eiscii daarvoor op het program. Witten anderen bet re ferendum verbinden aan de afschaffing der Eerste Kamer, dan heeft de fractie daartegen geen bezwaar. Overigens ontwikkelde hij de bekende bezwaren tegen het regeerings-ontwerp, dat even redige samenstelling der Eerste Kamer wel voorschrijft maar niet den weg tot invoering veilig maakt. Hij kon zich daarom aansluiten bij het amendement- Rink, dat die samenstelling weer in de Additioneele Artikelen wil vastleggen. Van den heer Van Schaik kreeg de regeering een eigenaardig advies. Deze afgevaardigde had liever de Eerste Ka mer nu maar ongemoeid willen laten, omdat dan de Tweede Kamer niet voor de moeilijkheid was geplaatst om een beslissing te nemen, die zij minder goed vindt. De heeren Rutgers en Schokking, die tegen hoofdstuk 111 hebben gestemd, verklaarden zich nu tevreden gesteld door de wijzigingen. Volmaakt vonden zij hef niet, maar er was geen aanlei ding meer om er tegen te stemmen. Ook de rede van den minister was een herhaling van heigeen hij verleden week heeft gezegd. Het was een eisch van wijs beleid om de evenredige vertegen woordiging voor de Eerste Kamer bui ten deze herziening te laten, ook al om nog eens het stelsel daarvan te bestu- deerep. Hef wetsvoorstel-Troelstra werd on middellijk verworpen met 60 tegen 29 stemmen. Vóór stemden de socialisten, de communisten, de vrijzinnig-deocra- ien en A. P. Staalman en v. d. Laar. Hoofdstuk 111 werd aangenomen met 75 tegen 15 stemmen. Slechts eenige anti-revolutionairen, de communisten en de heeren van de Laar en Swane stemden tegen. Hoofdstuk IV werd goedgekeurd. Het amendement-Rink, om het oor spronkelijke regeeringsvoorsfel in zake de evenredige vertegenwoordiging weer ir, de additioneele artikelen op te nc- ffiêrt, werd door den minister bestreden op grond van praktische politiek. Het staat wel vast dat de Eerste Kamer het ontwerp, om dit amendement verwierp. Het amendement werd daarna natuur lijk verworpen, rechts tegen links met v. d. Laar. Hiermede was de grondwetsherzie ning weer gerepareerd. een ander twee menschen, die gescha pen schenen om hand aan hand door het leven te gaan. Hoe kalmer en beslister de majo- raatsheer in zijn optreden bleef, des te heviger was de gloed van den opnieuw ontwaakten hartstocht bij mevrouw von Duval. Wat zou ze niet hebben wilien geven om Wolf's blik nog eenmaal met de uitdrukking van vroeger op zich te voelen rusten en de ijskorst te zien springen, welke dit trotsche hart omgaf. Jadwiga herstelde slechts langzaam van den slag, die haar had getroffen. Toen er eenige maanden verloopen wa ren, geleek de voor kort nog om haar schoonheid bewonderde barones een oude vrouw. Zilverwitte strepen liepen door heur haar het aangezicht was mager geworden en zeer verouderd, de vroeger zoo imposante gestalte was gebroken. Wally zou de lijdende gaarne met kinderlijke zorgvuldigheid hebben ver pleegd, maar bemerkte tot haar groote teleurstelling, dat haar tegenwoordig heid geen gunstigen invloed uitoefende. Alleen Inez gelukte het voor enkele oogenblikken de zwaarmoedigheid der barones te verwijderen. Ze was ook de eenigste, die altijd gaarne toegelaten en gaarne gezien- wer.d. Ann in arm wandelden de beide da mes op zekeren dag door het park, toen de Creoolsche plotseling zei G. is werkelijk een verrukkelijk plekje. Ik begrijp, dat in dien zomer menig vreemdeling hier .zich komt ont spannen. Het al te drukke leven in de De Koninklijke familie naar Noorwegen. H. M. de Koningin en Prins Hendrik stellen zich voor den 27en Mei a.s. voor vijf weken een reis naar Noorwegen te onderriemen. Daartoe is gecharterd het stoomschip .Batavier V" van de firma Win. M. Muller iS Co. Ook Prinses Juliana zal de reis mede maken, terwij! H. M. en Z. K. H. voor dezen tocht uitgenoodigd hebben her tog Adolf Friedrich- van Mecklenburg, broeder van den Prins. De Tabakswet. De heer Abr. Staalman heeft aan den minister van financiën het voigende gevraagd Vindt de minister in het feit, dat de Kamer alsnog besloten heeft het initia- tlei-voorste! betreffende wijziging der Tabakswet in behandeling te nemen, aanleiding te bevorderen, dat de Ta bakswet op 1 Juni aanstaande nog niet in werking treedt Pensionneering weduwen en weezen. Het wetsontwerp betreffende de pen- skmneering van weduwen en 'weezen van ambtenaren van zee- en landmacht is gisteren naar de Tweede Kamer ge zonden. De marine-begrooting. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over hoofdstuk marine tier Staatsbegrooting voor 1922, wenschte een lid volkomen schrapping der marinebegrooting, daar hij deze uitgaven nutteloos achtte. Ook hoopte hij dat er van de- Vlootwet niets meer zou komen. Andere leden konden zich met deze beschouwingen geenszins vereenigen. De vraag werd voorts geopperd, of de minister van buifenlandsche zaken in zijn in de Tweede Kamer gehouden rede niet te weinig .vertrouwen heeft uitgesproken in de gevolgen van de conferentie ie Washington. Men meen de, dat de minister te ver ging, toen hij die conferentie als argument fot ver sterking der vloot bezigde. Is dit, zoo vroeg men, niet te pessimistisch Andere leden oordeelden dat 's minis ters rede veeleer blijk geeft van een onbevangen blik op den poiitieken toe stand, hetgeen is te waardeeren. Vele leden juichten hef toe, dat de minister zich uit zijn ervaring een mee ning wil vormen omtrent de wensche- lijkheid van de opheffing van de depar tementen van marine en oorlog eii van de instelling van een departement van defensie. Zij toch waren overtuigd dat zoolang de marine niet .alleen voor de verdediging der vaderlandsche kusten, doch ook voor het. uitgestrekte gebied in Ned.-Indië heeft te zorgen, de taak van den minister voor één man te zwaar zou blijken, wanneer beide departemen ten werden samengesmolten. Ook scheen het dezen leden geen aanbeve ling te verdienen om ter tegemoetko ming in dit bezwaar twee directeuren- generaal of onder-ministers aan te stellen. Enkelen oordeelden, dat men op den duur zal moeten komen tot een schei ding der marine in een Nederlandsch- Indische en een Nederlandsche. Eer. pofitie-ioterij. Op de vragen van den heer De Groot betreffende de wijze van bekendmaking der te houden vierde politieloterij en het residentie heeft mij moe gemaakt. Ik denk er ernstig over, om in een van de kleine villa's, die aan den zoom van het bosch gebouwd zijn, te gaan wonen. Waarom niet in het slot Onmogelijk U vergeet, wat er tusschen voorheen en thans ligt. Wolf... Wolf? Een matte, troosteiooze glimlach speelde om de lippen van mevrouw von Fillungen. Voor een oogen'olik verzonk ze in gepeins. Al haar wenschen en verwachtingen wa ren met Egon gestorven. Wat lag ei thans nog aan gelegen, of die majo raatsheer ongehuwd bleef of niet Wolf herhaalde ze peinzend. Wie kan in de ziel van dezen in zichzelven geneerden man lezen Voor mij legde hij die nooit open. Eén ding slechts weet ik hij heeft je zeer lief gehad, cn na het afbreken van jutie verloving heeft hij tot geen vrouw in nauwe be trekking gestaan. Wolf is een eenzaam man en, hij gevoelt zich niet gelukkig in zijn eenzaamheid. Als ik het kon Als u wat kon vorschte Inez be- geerig. Hem het verloren geluk terugge ven ik zou het van harte gaarne doen. Misschien ware dan menige schuld geboet. U hebt stellig geen schuld tegen over Wolf tMisschien toch wel, viel Jadwiga haar in de rede, terwijl ze de doorschij nend bleeke, sedert het verschrikkelijk ongeluk, altijd zenuwachtig bevende hand tegen haar voorhoofd drukte. Wie kan zeggen, dat hij volkomen rein is en ten verkoop aanbieden van loten voor zoodanige loterij, antwoordde de minis ter van justitie o.a. Waar in de bedoelde wijze van be vordering van het weislagen van een loterij naar zijn oordeel geen afwijking is te zien met hetgeen bij andere lote rijen gebruikelijk is, kan een eventueel gevaar voor liet belang van het prestige der politie door ondergeteekende daar in bezwaarlijk worden gezien. Dat zich een gevai zou hebben voorgedaan waarbij- een in uniform ge kleed politiebeambte in het openbaar loten ten verkoop heeft aangeboden, is niet bekend geworden. De huishuur en de woningvereenigingen Op de vragen van den heer Wijk, betreffende het opleggen van liuurver- hooging aan woningbouwvereenigingen tot een hooger percentage dan huur- commissies kunnen bepalen, heeft mi nister Aalberse een uitvoerig antwoord gegeven, waaraan het volgende is ont leend Woningbouwvereenigingen zijn krach tens de Huurcornmissiewef vrij in het bepalen der huren en het rijk ter beper king in het algemeen van de bijdragen en tot bereiking, zoo mogelijk, van haren, die herleving kunnen teweeg brengen van bouw zonder overheids steun, op huurverhooging aandringt waarbij liet rekening houdt met de ge zinsinkomsten der huurders. Aan opleg ging van een bepaald percentage op de huren van 1914 wordt niet gedacht. De huren van vóór 1916 met rijkska- pitaal gebouwde woningen, die geen rijksbijdrage behoeven, zijn in den regel ternauwernood voldoende om de ex ploitatierekening sluitend te maken, en bevatten in eik geval niet een normale ondernemerswinst. Om die reden is een verhooging met meer dan 50 in vee! gevallen billijk. De voorschotten voor de woningen zijn verstrekt tegen een rente van 3% een abnormaal lage rente, zoodat de sluitende exploitatie rekening nog geenszins een economi- schen huurprijs opleverde. Bij de Hu'urcommissiewët heeft men daarente gen te doen met verhoogingen van hu ren, die op economisch peil stonden en ten goede kwamen aan huiseigenaren, die niet, zooals rijk en gemeente, groote sommen jaarlijks bijpassen voor de huisvesting hunner huurders.. Principieel moet daarom elke verge lijking met de verhoogingen, die tte Huurcommissiewet toestaat, worden af gewezen. De huren worden in verband met het gezinsinkomen der huurders zoo be paald. dat 1/6 a 1/7 daarvan voor huur wordt afgezonderd. Uit den aard der zaak kan hierbij slechts met werkelijke loonsverminderingen rekening worden gehouden. Wanneer een vereeniging meer com plexen exploiteert, zal een eventueel overschot op de exploitatie van eeni-g complex worden benut om tekorten op andere complexen van de vereeniging geheel of gedeeltelijk te dekken. Sluif daarentegen de exploitatie van lic-t geheel bezit eener vereeniging met c-en batig saldo, dan zal dit moeten worden gestort in een fonds als bedoeld in art. 23 van het Woningbesluit. De salarieerlng van rijksambtenaren. Het Permanent Comité uit de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten or ganisaties van personeel in publieken dienst heeft vergaderd, o m. naar aan leiding van het door de regeering bij de centrale commissie voor georgani- niemand hem iets kan verwijten Ach zeker niemand op de we reld En het is zoo moeilijk vergiffenis te verkrijeen. Ik geloof, dat Wolf be hoort tot degenen, die nooit vergeven, omdat zij in het volle gevoel van hun kracht geen medelijden met de zwak heden van anderen hebben. Toen Wolf voor mij verloren was, toen pas leerde ik in mijn eigen hart lezen, dat onop houdelijk om hem riep. Het verlangen naar Wolf dreef mij hier weer naar toe. Je bemint hem nog Meer dan ooit. Maar het verleden staat tusschen ons. Wie een brug zou willen slaan over deze kloof, wie het verlossende woord zou willen spreken, dien zou ik als mijn beschermengel ver eeren. In mijn macht staat het helaas niet dat te doen, antwoordde Jadwiga, op matten toon. Hij beschouwde mij nooit als moeder in den waren zin des woords. Jij moet alleen je geluk weer zien te veroveren. De ijskorst, welke trots en gekrenkte eigenliefde om een warm menschenhart geslagen hebben, kan misschien weer tot smelten worden gebracht misschien door tranen van berouw. Op den kouden marmeren dek- steen eener groeve vallen ze te vergeefs neer iij moogt hopen ik niet meer! Voor mij is alles alles voorbij. De barones viel op een met nios be groeide zodenbank neer en verborg snikkend het gelaat in haar handen. Neen, van deze zwaar beproefde vrouw was werkelijk geen hulp te ver wachten, maar uit haar woorden bleek INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. fS Hoesten van oude lieden oi jonge menschen is niet alleen onaan genaam, doch dikwijls ook gevaarlijk. Velen voorkwamen erger door dadelijk de slijmopkissende en hoeststillende Abdijsiroop in te nemen, wist Gij dat seerd overleg aanhangig gemaakt voor stel tot intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Het Permanent Comité heeft zich in 1920 bij de opneming van art. 40 in hel Bezoldigingsbesluit daartegen niet na drukkelijk verzet, in tegenstelling met de moderne en neutrale ambtenaars- centralen. Hoewel ook hef Permanent Comité de in art. 40 neergelegde rege ling onjuist acht, kan het zich echter er niet mee vereenigen, dat het artikel thans zou worden ingetrokken, aange zien in het behoud daarvan een be scherming is gelegen van de thans ge noten, wedden. Het Permanent Comité acht den tijd nog niet aangebroken om reeds tot sa larisverlaging over te gaan. Mocht te eeniger tijd daartoe moeten worden be sloten, dan dient. z.i. zulks echter op andere wijze te geschieden dan art. 40 in zijn tegenwoordige redactie aangeeft. Het hoofdbestuur van de Alg. R. K. Ambtenaarsvereeniging heeft vergaderd o.a. ter bespreking van bet voornemen der regeering om art. 40 uit het Bezol digingsbesluit te lichten. Het hoofdbe stuur stond om meer dan een reden af wijzend tegenover dit voornemn en hef kwani tot overeenstemming in het formuleeren van vragen, welke naar zijn meening in de commissie van over leg ter sprake zijn te brengen, teneinde deze vragen aan de regeering te stellen. Verlaging van briefport aanbevolen. Bij het afdeelingsonderzoek van het wetsontwerp tot regeling van de in komsten en uitgaven van de posterijen, de feiegrafie en de telefonie voor 1922, is de aandacht gevestigd op den weinig economischen bouw van post- en tele graafkantoren. Verhooging van de porti als middel ter verbetering van de uitkomsten van hei bedrijf acht men niet boven beden king verheven, aangezien daarvan ver mindering van den omzet het gevolg is. Veeleer verwacht men van verlaging van de porti heil en inzonderheid van het thans naar veter meening te hoog opgevoerde stadsporio. Wil het bedrijf der posterijen weer rendabel worden, dan zal krachtig moe ten worden ingegrepen en helpen geen bezuinigingen op een bepaald onderdeel of verhooging van de vergoeding voor de diensten door dezen tak van dienst bewezen. Zijn de geruchten juist dat Het in het voornemen der regeering ligt om alle door gemeenten geëxploiteerde tele foonnetten aan zich te trekken Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan waar schuwt men reeds nu daartegen, daar men overtuigd is, dat gemeentelijke ex ploitatie goedkooper is dan die door hef rijk. Onze stoomvaartlijnen. De maatschappij „Nederland" keert 11 uit tegen 20 over 1920 de Rot- terdamsche Lloyd 10 tegen 15 en de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij in hei geheel geen dividend tegen 9 over 1920. De strijd in de bouwvakken. Dc R. Kath. vereeniging van bouw vakarbeiders te Eindhoven heeft niet toch, dat Wolf ook niet vergeten kon. De Creoolsche legde haar arm om de ineengedoken, gestalte, bracht haar weer naar het slot terug en stapte toen inhet reeds gereedstaande rijtuig, om naar het station te rijden. De ijskorst welke trots en ge krenkte eigënliefde om een warm men schenhart hebben gelegd, is te ontdooi en misschien door tranen van be rouw, herhaalde ze onophoudelijk. Ze meende thans den rechten weg te zien. Het geluk voor de toekomst lag in een openhartig onderhoud met Wolf, dat natuurlijk zonder getuigen moest plaats vinden. Eenige dagen later huurde mevrouw von Duval een zeer elegante villa, maar was toch meer op het slot Falkenstein dan in haar eigen huis te vinden. Gravin von Hartenau kwam voor ge- ruimen tijd op bezoek. Ais deze mode dames uitreden, placht de ionge wedu we altijd zelf te mennen. Ze wist dat voortreffelijk te doen, maar ze wist ook dat ze daarbij op haar voordeeligste wijze uitkwam, en koos daarom ook ge wone wegen, op welke Fillungen haar tegen moest komen. Als het lichte rijtuigje het door Kazi- nnr bewoonde landhuis voorbij rolde, werden de gordijnen van de dakkamer altijd een weinig op zij geschoven en een doodsbleek gelaat, waarin twee oogen als gloeiende kolen brandden, werd tegen- de ruiten gedrukt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1