WANNEER VERBORGEN LEED. pg© lOS e—g-n-'iaijuguüüaB 6Qe «Itmr&ang 1922 DONDERDAG 4 IV1BI jlfcjVlEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Fa 8ELDEBÖK VAN 100 VLISSINGSCHE COURANT JACHT EN VISSCHERIJ. Uitnoodiging tot aanvraag van jacht- en vischacten. De Burgemeester van Vlissingen noodigt de ingezetenen, die voor het dienstjaar 1922/1923 een jachi- of vischacte mochten verlangen, uit, zich daarvoor in den loop deer maand ter Gemeente-Secretarie (4e atdeeling) aan te melden. Vlissingen, den 3 Mei 1922. De Burgemeester voornoemd, M. LAERNOES, L.B. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 4 en zoo- noodig op 5 Mei a.s. van het fort ljmui- den en vanaf het fort Hoek van Holland schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb- üen ter Secretarie dezer gemeente ter in zage- Vlissingen, 3 Mei 1922. De Burgemeester voornoemd. M. LAERNOES, L.B. KAMEROVERZICHT. De Eerste Kamer heeft zonder hoof delijke stemming het gewijzigde ont werp op de ambtenaren-pensioenen aangenomen. Alleen de heer van der Feltz drong er op aan, dat de minister spoedig de pensioen-premie weer zou cerhalen op de ambtenaren, als het be gin van noodzakelijke loonsverlaging. Eindelijk begon dan deze Kamer aan de Staatsbegrooting van 1922. De heer Reekers bekleedde den voorzitterstoel, omdat de heer Van Voorst tot Voorts ziek is. Een sombere rede van den heer Blon- jous zette de algemeene beschouwingen in. Volgens hem had minister Aalberse Nederland aan den rand van den af grond gebracht met zijn sociale wetten. Hij zelf was voor de 55-urige werk week. Het loon hoefde dan niet ver laagd te worden Voorts was de suc cessiebelasting de 'zwarte vlek op dit kabinet. De heer Van Lanschot pleitte voor een economische bedrijfsorganisatie, een Katholiek ideaal, dat echter veelal 'is opgeborgen de lieer Diepenhorst cKdedigde het sociaal beleid der re geering, waarbij hij zijn leedwezen uit sprak over de niet-invoering der Ziek tewet. Nog spraken de heer Fokker over den slechten financieelen toestand en de heer Bergsma over de ambtenaren ten aanzien van wie zulke overdreven verhalen de ronde plegen te doen. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Arbeidswet 't Is weinig van waarde, het algemeen debat over het wijzigingsontwerp van de Arbeidswet. Gelijk heeft de lieer Snoeck Henkemans, dat er aan beide zijden, zoowel bij verdedigers als bij bestrijders, sterk wordt overdreven. Gisterenavond hebben drie sociaal-de mocraten geweeklaagd over de reactie, zonder één nieuw argument aan te voe ren. Iels meer van belang was 't woord van den Katholieken democraat Kuiper, die wel niet veel sympathie heeft voor dit ontwerp, maar het toch accepteert. Het is de bedoeling om de Arbeidswet meer aan te passen bij de besluiten van de conferentie te Washington. Deze heeft den acht-uren-dag vastgesteld. Zes Roman van B. CORONY. 52) Felicitaties en telegrammen met ge- Wcwenschen kwamen van alle kanten toestroomen. De makkers van een vroolijke jeugd wedijverden met elkaar om den rit meester blijken van hartelijke sympa- iliie te geven en den „deserteur" op alle mogelijke wijzen te vieren. Zoo werd er bij den ongehuwden ten Roonthal, wiens landgoed in onge veer twee uur van Falkenstein uit te bereiken was, een souper gegeven, waaraan alleen vrijgezellen deelnamen. Egon kwam te paard van G., bleef oen korten tijd op het slot en reed toen naar het landgoed. De kurken der otiampagneflesschen knalden, schert sende woorden vlogen over en weer, numoristische toasten werden daarbij nagebracht. De uren vlogen voorbij en gesprek was uiterst levendig gewor den. Toen de klok middernacht wees, -tond de ritmeester op. Hij was sterk nder den invloed van den wijn. Roonhk l"106' h'er t,l'iven s'aPen- ze'^e ioöfd neen' ik hcb mama be- h„/7. !re'c!t bent niet in verzoeking. Hij echt™ z'ctl op ro' van een solied -'en 1°?' voor' sctlcrtste een der hee- Laten we onze glazen opheffen maai acht uur, met de vrijheid om een vrijen Zaterdagmiddag in te voeren, en de overige dagen iets langer te werken en dien tijd in te halen. Dit is dus pre cies wat minister Aalberse voorstelt en daarom kan de heer Kuiper zich niet sterk tegen de wijziging verzetten. Hij had alleen gaarne gewild dat de minis ter de gelegenheid tot uitbreiding had overgelaten aan het onderling overleg van de arbeiders-organisaties met de patroons. Verder gaan dan het ontwerp wilde hij echter in geen geval en bij voorbaat waarschuwde hij tegen aanvaarding van voorstellen van den heer Drion. Als de minister verder ging, zouden hij en zijn vrienden tegen stemmen. M.a.w. hij en zijn vrienden stemmen vóór, gelijk te wachten was. Dat is eigenlijk het voornaamste de Katholie ke democraten laten den minister niet in den steek. De socialisten voeren geen obstructie maar spreken alleen veel en lang gis teren vier sprekers, elk van drie kwar tier lengte, vandaag ging het weer een zelfde gangetje. Zelfs de heer Duys kwam om er eens flink op te rammelen, voornamelijk op de Katholieke democra ten, die veel spreken van hoog-conj unc- tuur en malaise en niet van menschelijk- heid en christelijkheid. Ten slotte sloot de heer Troelstra het relletje, alweer met een rede over de reactie. De minis ter was volgens hem van standpunt ver anderd en het was niet alleen een kleine aanpassing aan veranderde tijdsom standigheden. Duidelijk was gebleken dat de bedrijven naar den tien-uren-dag willen drijven en de minister is begon nen met dien weg op te gaan. De mi nister moet nu bekennen dat hij op on doordachte wijze zijn acht-uren-wet in het leven riep. Hij moet nu de arbeiders een stuk recht ontnemen, dat hij hun eerst gaf. Verder was deze rede een herhaling van die van den heer Schaper. Met na druk vroeg hij den minister de gegevens te verstrekken waarop de noodzakelijk heid van dezen herziening berust. Deze gegevens zijn nimmer verstrekt en juist deze zijn noodig voor het vormen van een goed oordeel. De herziening was volgens den heer Marchant niet noodig, omdat de minis ter de middelen tot aanpassing ter be schikking had en daarom had kunnen wachten tot de noodzakelijkheid geble ken was. De Arbeidswet gaf aanleiding tot veel klachten veel echter was de schuld van de uitvoering, speciaal ten plattelande. Aangezien deze afgevaar digde de noodzakelijkheid eener wijzi ging nog niet inzag, verklaarde hij zich tegen dit voorstel. Als democraat moest hij in verweer-positie blijven staan te gen iedere aantasting van deze wet. Het was geen aangename taak die de heer Bijleveld op zich genomen had, om het ontwerp te verdedigen tegen de aanvallers, die hem voortdurend in de rede vielen. De drie uur meer waren niet de redding van het bedrijfsleven, maar zij hielpen alvast iets en alles moest worden ingespannen om dit te hersteilen. Minister Aalberse wees er terecht op, dat het verzet buiten de Kamer veel grooter en veel lawaaierig is dan in de Kamer. Daar buiten ging het meest om de drie uur vermeerdering, maar hier gaat 't meest om de 2500 ure* per jaar. De minister zette voorop, dat hij in 1919 wel degelijk op de economische belan gen en niet alleen op de ethische heeft voor een afscheidsdronk. Onder luid gelach werd er geklonken. Fiilungen besteeg zijn paard en draafde weg. De door de maan helder beschenen straatweg liep als een wit lint tusschen akkers en velden, 't Was een vervelende rit. Egon dacht er aan, dat men hem verkorten kon, en sloeg den weg over een nog braak liggenden aardappel akker in, Goldenhair galoppeerde in lange sprongen voorwaarts, trapte plotseling met de voorpooten in een greppel en viel, terwijl hij den ruiter onder zich begroef. Een gil, waarop een kort, snel weg stervend reutelen voigde, klonk akelig door de nachtelijke stilte. Toen de morgen aanbrak, vonden dagloomers het zwaar gewonde paard en den verongelukten ruiter. Doch hulp kwam te laat. Hij was met de slaap op een scherpen steen gevallen- en door het zware paard, dat op hem lag, dood gedrukt. Nu kwam er rouw in het huis, waar kort te voren' de vreugde haar banier had geplant. Jadwiga gedroeg zich ais een krank zinnige. In vlagen van wanhopige smart wierp ze zich over het lijk van haar zoon, dat men- naar Falkenstein had gebracht. Voor alle woorden van troost en bemoediging bleef ze doof. Wat ze sprak en in afgebroken zinnen stamelde, scheen het uitvloeisel van een hevige koorts. Haar zelfbeschuldi gingen, haar uitroepen ik ik heb gelet. Onwaar was het, dat de minister van standpunt was veranderd onwaar was, dat de Arbeidswet de malaise heeft bevorderd. Viervoudig is de reden die den minister tot de herziening brachtlo. geen enkel land volgde ons voorbeeld van de 45-uren-week 2o. de concurrentie-verhouoingen zijn ten na- deele van ons land gekeerd 3o. de pro ductiekosten dienen verlaagd te wor den 4o. wat uitzondering behoorde te zijn, werd regel, en moest dus vastge legd worden. Natuurlijk ontkende de minister dat dit voorstel een politiek voorstel was. Als dat zoo moest zijn, dan had het- voorstel er anders uitgezien. Van een aantasting van den acht-uren-dag is geen sprake nergens heeft deze dag bestaan, behalve misschien theoretisch in ons land. Het eenige verschil met het Belgische stelsel is, dat de minister hier te iande den vrijen Zaterdagmiddag behoudt en dat in België de verdeeling is zes da gen van acht uur. Wil men hier te lande het Belgische stelsel, dan heeft de mi nister daartegen neen bezwaar, ai acht hij zijn stelsel beter. Den minister is verweten, dat hij de malaise niet voorzag in 1919. Hij herin nerde er aan, dat hij veel moeite heeft gehad om veel vrijheid van beweging te krijgen bij de toepassing der wet, juist met het oog od de slechte tijden. De minister had dus wel degelijk gerekend op de mogelijkheid van slechte tijden. De 2500 uur achtte de minister juist heel fraai, omdat hij ten slotte de be voegdheid tot beslissen houdt. Men kan dus de organisaties rustig de beslissing laten, want de minister waakt over de al te groote afwijkingen. De bevoegdheid der gemeenteraden. De vereeniging van Ned. gemeenten verzoekt in een adres aa'n de Tweede Kamer, nu de Grondwetsherziening weer in behandeling komt, daarin als nog de overweging te betrekken van een wijziging van art. 144. Op voorstel van den heer Visser van IJzendoorn werd aan het bestaande art. 144 (waarbij aden gemeente raad de regering van de huishouding der gemeente wordt overgelaten) toe gevoegd de volgende alinea „Hij (d.i. de raad) kan in te bepalen gevallen met inachtneming van te stellen rege len, onder zijn toezicht, het bestuur van te bepalen takken van de huishouding der gemeente geheel of ten deeie aan andere organen opdragen." Aan die redactie kleven volgens adressante bezwaren. Tekstueel toch laat zij ruimte voor verschillende vra gen en geeft zij ten slotte niet met vol strekte juistheid weer hetgeen men daarin onmiskenbaar heeft willen leg gen. Aan een en ander zou worden te gemoet gekomen, wanneer d-e volgende redactie werd aanvaard „Aan den raad wordt de regeling en het bestuur van de huishouding der ge meente overgelaten. De wet stelt régels, volgens welke de raad, onder zijn toe zicht, gedeelten van het bestuur aan andere organen, kan opdragen." Adressant verzoekt dienovereenkom stig het artikel te willen wijzigen. De rijtijden op de spoorwegen. ingaande 1 Juni a.s. worden de rij tijden op de spoorwegen verkort. De grootste snelheden van vóór den dat ongeluk over hem gebracht miste elke beteékenis voor degenen, die wis ten, dat ze bereid zou geweest zijn eiken bloeddruppel, zelfs haar iaatsten ademtocht, voor Egon te geven. Het treurige voorval verwekte alge meene deelneming. Twee der aanzien lijkste en meest geachte families waren immers op vreeselijke wijze getroffen. Behalve de moeder en de naaste bloed verwanten treurde ook de bruid, die in tranen scheen weg te smelten, bij de lijkbaar van den overledene. Alet dit jonge bloeiende teven waren de schoon ste, stoutste verwachtingen in rook opgegaan. Ook Kazimir trad aan de lijkbaar van zijn broer, maar geen traan bevochtigde zijn onrustig flikkerende oogen. ja. de dood de dood spaart niets. Hij maakt geen onderscheid tusschen mooi en leelijk, tusschen gezond en ziek, mompelde hij en het klonk als de uit drukking van woesten triomf, Wien de groote maaier roept, die moet mee l— om 't even, of het een kreupele of een Adonis is. Dit maakt de ongelijk heid in het leven weer goed. Is dat de lijkrede, die je op je broer houdt stoof jadwiga op. Zou hij mij misschien beweend hebben, ais ik hier in zijn plaats lag Zoudt u mij niet duizendmaal opofferen als u hem daardoor in 't leven terug kondt roepen Ja, ja den een al les den ander niets. Deze woorden moesten de' Fillungens als wapenspreuk aannemen. Ga weg Ga weg Hier is geen oorlog zullen dan echter nog niet wor den bereikt. Er zal echter naar verdere geleidelijke verhooging van de snelhe den worden gestreefd. De ex-kroonprins. Volgens een telegram van Reuter's bijzonderen dienst publiceert de „Ti mes" een interview van een vertegen woordiger van de Amerikaansche „Uni ted Press" met den ex-kroonprins op Vlieringen, waarin deze laatste zijn te leurstelling er over uitspreekt, dat Ame rika niet op de conferentie te Genua vertegenwoordigd is en de opvatting uitte dat Amerika en1 Engeland Duitseh- ianct's positie beter gaan begrijpen. De ex-kroonprins zeide niet voorne mens te zijn uit Nederland te vluchten of een staatsgreep te beproeven van den aard van ex-keizer Karl. Hij gelooft bovendien niet in het slagen van Putschs, maar is aanhanger gebleven van de Duitsche monarchie, welke, in dien ze ooit terugkeert, dit zonder schokken zal doen. Wilson had met zijn veertien punten Duitschland verraden, was de lang gekoesterde opvatting in Duitschland, maar de kroonprins twij felde niet aan de goede bedoelingen van Wilson, die echter niet opgewassen geweest was tegen de andere staatslie den op de conferentie van Versailles. „Indien Duitschland een Clemenceau had gehad", besloot de ex-kroonprins, „zou het den oorlog gewonnen hebben". Hamburg, Antwerpen, N. Waterweg en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in April binnengekomen 972 schepen, met. 1.111.748 ton, tegen 609 schepen, met. 653.297 ton in April 1921, zijnde een vermeerdering met 361 schepen tn met 458.451 ton. In cie haven van Antwerpen zijn in April binnengekomen 667 schepen, met. 1.011.675 ton (herleid), tegen 630 schepen, metende 878.397 ton (herleid; in April 1921. Er is dus een vermeerde ring met 37 schepen en, met 133.278 ton. De cijfers van de havenbeweging over de eerste vier maanden van 1922 en 1921 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers om ze vergelijk baar te maken) Hamburg 1922 3031 schepen 3.672.169 ton 1921 2183 2.638.874 -F 848 schepen 1.033.295 ton Antwerpen 1922 2561 schepen 3.819.192 ton 1921 2429 3.427.284 135 schepen 391.908 ton Nieuwe Waterweg 1922 2778 schepen 3.886.520 ton 1921 3012 3.957.940 234 schepen 71.420 ton Rotterdam 1922 2493 schepeh 3.567.278 ton i 921 2602 3.513.637 109 schepen 53.641 ton ^Oyer de eerste vier maanden van 1922 heeft dus de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg die vaii Ant werpen met 67.328 ton overtroffen, ter wij] liet verschil ten nadeele van Rotter dam in deze maanden van 1921 251.914 ton bedroeg. Drukwerken uit het buitenland. Het Kon. besluit van den 2!en April 1922, houdende aanvulling van het In ternationaal Postbesluit 1922, luidt ais volgt plaats voor je Dat is nergens, waar mijn naaste bloedverwanten den voet neerzetten. Maar u zult er nog berouw over heb ben, dat u mij hebt verloochend, wan neer men eenmaal over mij spreekt als over een der grootste mannen van deze eeuw Over jou Ja Pst daarvan mag nie mand nog iets weten. Maar u zult ver nemen Hij sloop dichterbij, hield de hand voor den mond en fluisterde Jad wiga in 't oor U zult weten dat ik tot dusver nooit onderzochte geheimen der wetenschap op 't spoor ben en aan een werk arbeid, dat mij beroemd moet maken. In dit boek zal mijn geest on sterfelijk voortleven, wanneer mijn el lendig lichaam reeds lang tot stof is verteerd. De portrettengalerij van de Fillungens bevat een lange reeks van krijgslieden zij allen vertegenwoor digen het ruwe geweld. Ik wil den geest zijn recht verschaffen, opdat men later zal zeggen „De jongste baron von Fiilungen was geen oergermaansche reus als baron Wolf en evenmhr een verwende salonheld zooals ritmeester Egon maar hij is meer dan dat ge weest bij was een genie Het voorgevoel, dat haar lijdensbeker nog niet vol was, deed Jadwiga als van koude rillen, toen Kazimir zachtjes lachend en met den vinger op de lippen zich ruggelings gaande verwijderde. HOOFDSTUK XV1IL Mevrouw von Duval bracht haar be zoek van rouwbeklag. Ze had een krans INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Haringplaats MIDDELBURG, bericht dat haar nieuwe Cata logus verschenen is en op aan vraag gaarne gratis en franco gezonden wordt. U een begin voelt van hoest of heeschheid ge bruikt dan direct La- keroI-Psstiües. U zult gaan houden van den frisschen heerlijken smaak en U verwonderen over de snelle verlichting. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 per doos. Tegen aambeien, droge of bloedende, wende men Fos ter's Zalf aan. Deze doet de jeuk eïi pijn onmiddellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende werking. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Aan artikel 8 van het Internationaal Postbesiuit 1922 worden twee nieuwe leden toegevoegd, luidende als volgt 3. Verboden is de invoer en de be stelling door den dienst der posterijen van drukwerkverzendingen uit het bui tenland, met welker verzending klaar blijkelijk is beoogd vermijding van de porten en rechten, welke bij verzending binnen het rijk zijn verschuldigd, 4. Deze zendingen worden overeen komstig artikel 18 (3e lid, van het alge meen postverdrag van Madrid) naar het kantoor van oorsprong teruggezonden in de gevallen en volgens de regelen door Onzen minister van waterstaat te bepalen. Belastingdruk. Ged. Staten van Utrecht hebben aan de gemeentebesturen in die provincie medegedeeld, dat zij er prijs op stellen om bij het ontvangen van nieuwe be lastingverordeningen of van besluiten tot vaststelling van den vermenigvuldi- gngsfactor te kunnen nagaan, of mis schien de op te leggen belasting druk te zwaar zou kunnen zijn voor de draag kracht der ingezetenen. Het college verzoekt daarom, bij ieder besluit als bovenbedoeld, een overzicht te voegen van alle geheven belastingen met hunne geraamde op brengst en van het belastbaar inkomen van alle belastingbetalers te zamen. Bij progressieve belasting wenscht het col lege te weten, hoe de voorgestelde fac tor zal werken op verschillende inko mens van aangegeven grootte. Examens van stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden examens, bedoetd in de schipperswet zal, aanvangende 10 Mei, zitting hou den te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzit- van de zeldzaamste bloemen en met kostbare met goud geborduurde rouw linten versierd meegenomen en toonde zich zeer aangedaan. Toen ze met Wolf en diens diep ter neergeslagen moeder de in een rouwka pel veranderde kamer binnentrad, waai de doode in zijn laatste woning tus schen hooge laurier- en oranjeboomen iag, parelden haar de tranen op de wangen. De jonge weduwe verloor niets van haar schoonheid, wanneer ze schreide, wel echter kreeg ze door de uitdrukking van diepen weemoed op haar gelaat een nieuwe bekoorlijkheid. Dat had reeds eenmaal aanleiding gegeven tot de boosaardige opmerking: De Creoolsche moet de kunst van weenen voor den spiegel ingestudeerd hebben. Inez woonde ook de begrafenis bij, herhaalde daarna haar bezoeken dik wijls en deed haar uiterste best om de diep gebogen moeder te troosten en op te beuren. Ook de Hartenau's kwamen weer vaker. Daar de aanwezigheid van haar vrienden kalmeerend op den gemoeds toestand der barones werkte, gunde Wolf haar deze afleiding graag, maar hij vermeed altijd een eenigszins lang durig samenzijn met mevrouw von Duval. Nadat Thea en haar ouders de Cre oolsche meermalen in het slot ontmoet hadden, kwamen ze nog maar heel zel den, doch lieten niet na zich schriftelijk op de hoogte te stellen van deri gezond heidstoestand der barones. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1