EPERRE mes akjes JMo 104 straat zending i Serge anaf f6. ADER. IE mstbode lishoudster e oomvaart ?VFl53lbU'" SsSffSE WOENSDAG 3 Mei GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON VERBORGEN LEED. BINNENLAND of zijt Gij verkouden Ji BOEI SIROOP. 'ING van \PONNEN ns ontvan- :borduurde 1TELC0S- /1ANTELS, prachtcol- HEEREN- meer zal nige JON- VLISSINGSCHE COURANT n Marabout, i Pluimen. Nü! dus gelijk. veranderingen, rijzen. «DE, BELGIE Telefoon 767. in biedingen taanvragen. WATZINGER, Ko- 'aagt een dagen, beneden 1" ÏLX Co. een nette ..'gen 1 Juni een DE, eenigszins md ven onder letter D* Courant". iddelb. - Rotterdam igelegen plaatsen- /AN PASSAGIERS, :ren en vee. Vlei T. üiM T.w. mi 8 8 T, HM. IJ, Hf iingen 's morgens bekomenn am N.V. Transp.^" t, Tel. 1«. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van tambertus Johannes de Groot, wonende te Vlissingen, om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank ir. de beneden-voorzaal van perceel 106 aan den Boulevard Bankert dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- leenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 2 Mei 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Arbeidswet. Vooraf een paar stemmingen. De motie-Heemstra in zake de werk verschaffing en de steunverleening aan de veenarbeiders werd evrworpen. Al leen de socialisten en de communisten en een paar verdwaalde leden stemden er voor. De commissie van zetters voor de grondbelasting en de colleges van aan slag en schatting voor de inkomsten belasting zijn in strijd met den wensch van den minister varr financiën gehand haafd. Een goede bezuiniging is hier door weer achterwege gebleven. sje De aam de ordestelling van de wijzi ging der Arbeidswet gaf al dadelijk ru moer bij de rantsoeneering van den spreektijd. De voorzitter wilde dezen op een half uur stellen de heer Schaper wilde één uur en wees ook het accoord van drie kwartier af. Hij dreigde daarbij met obstructie en waarschijnlijk zullen nu heei wat sprekers van de S. D. A. P. drie kwartier volpraten. De heer Wijn koop, die indertijd tegen de wet stemde is zoo in liefde daarvoor ontbrand dat hij de wijziging daarvan wilde ter zijde stellen. Na een; uur verknoeid te hebben, kwam eindelijk de heer Drion als eerste spreker aan het woord. Hij werd met veel lawaai en gejuich begroet uit den roeden hoek. Hem werd ioegeroepen de overwinnaar Minister Aalbersc zat Week achter de ministerstafel en had waarschijnlijk niet zijn gelukkigste dag. De rede van den heer Drion was zeer gematigd. Zij schetste alleen de noodzakelijkheid van 'n soepelere wet geving, hetgeen ook de bedoeling van den minister was. in beginsel wordt de acht-uren-dag behouden, maar daar naast wordt de gelegenheid geopend om de wet meer aan te passen bij de toestanden. In de beide jaren dat dc Arbeidswet werkt is dit noodig geble ken. De belanghebbenden in het bedrijf moeten daarbij meer medezeggingschap hebben. Volgens den heer Schaper was voor dit alles geen wetswijziging noodig, want de bestaande Arbeidswet biedt voor dit alles voldoende gelegenheid. Heftig fulmineerde deze afgevaardigde legen de reactie, die bij deze wijziging hoogtij vierde. Het funeste van deze herziening was volgens den heer Schaper de bepaling dat 62 uur per week gewerkt mag worden mits het cijfer van 2500 per jaar niet wordt overschreden. Wie controleert dit lm de vakken waa, seizoenarbeid bestaat, is de gansche Roman van B. corony. 51) Nu hebben we een flinken voor sprong. Probeer nu eens, of u ons kunt inhalen, oom Wolf, riep Leo verge noegd lachend. Ze schoten thans met hun beiden als een pijl vooruit Fillungen deed hun het pleizier van een klein eindje achter ken te blijven want hij wilde het „kind" dat onschuldige genot niet ver gallen In de residentie volgden de partijen en bals zonder onderbreking op eikaar. Jadwiga trok dikwijls naar B. en of schoon ze sukkelde, sloeg ze geen uit- "oodiging af. Bijna elke uitnoodiging schonk haar immers de gelegenheid Egon te ontmoeten, die thans meer dan °oit de lieveling van haar hart was. Het scheen alsof ze met het laatste offer, hetwelk ze voor hem had gebracht, een gunstige wending in zijn leefwijze had veroorzaakt. Hij zorgde na dien tijd [het meer in verlegenheid te komen, be teugelde zijn spilzucht en gaf de wereld ?een aanleiding meer om over zijn bui tensporigheden te spreken, hem ,rittT!ees,'er zag zelf in, dat voor m de tijd gekomen was om zijn aan- renag eden te regelen. Hij. had gedu tte een. korten tijd mee voor de zege- beteekenis van den achturendag verval len. De arbeiders hebben geen mede zeggenschap en zij hebben zich neer te leggen bij de beslissingen van de pa troons. Men vergist zich als men denkt dat de arbeidsprestatie zal toenemen door deze verlenging van den arbeids dag. De arbeidslust van de arbeiders zal zeker niet worden opgewekt. Minis ter Aalberse verspeelde volgens den heer Schaper zijn goede reputatie als sociaal minister en hij zal het grootste deel der arbeiders tegenover zich vin den. De debatten gaan van verschillend beginsel uitj de tegenstanders hebben voornamelijk het oog gevestigd op het feit der verandering zelf en zij zien een groot gevaar in die terugtreding de voorstanders letten vooral op de betee- kenis der veranderingen zelf. De drie uur verlenging van den arbeidsduur is op zich zelf niet veel en de heer Smeenk betoogde dat men op ethische gronden daartegen geen, bezwaar kan hebben. AAaar dit was dan ook niet het belang rijkste van deze wetgeving. Het belang rijkste is dat in deze wet het beginsel wordt aanvaard dat onder bepaalde omstandigheden van de algemeene nor men kan worden afgeweken. De collec tieve contracten, berustend op het over leg met de organisaties en gesanction- neerd. Wel niet jubelend, maar toch met instemming legde de heer Smeenk zich bij deze wijziging neer. Onder invloed van de verkiezingen was het oordeel alleen wat vertroebeld bij de tegenstan ders, meende hij. Men overdreef omdat men het graag overdreven wilde zien. Het meeste plezier hebben de com munisten, die indertijd tegen de Ar beidswet stemden en die nu jubelen dat zij terecht de Regeering in 1919 niet hebben, vertrouwd met haar wet. Op dezen zelfden voet gaat het nog lang voort. Minister Van Karnebeek. Op het einde dezer week wordt mi nister Van Karnebeek uit Genua te 's- Gravenhage terugverwacht. De financicele toestand van ons land. De minister van financiën verklaart in zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelingen der Eerste Kamer over de Staatsbe- grooting voor 1922, dat groote bezui niging noodzakelijk is. De minister blijft hopen, dat de ernst van den toestand allengs zóó algemeen en zoo intens zal worden beseft, dat met opoffering van. velerlei particuliere voorkeur, voldoende medewerking tot ingrijpende versobering op belangrijke takken van staatsdienst za! worden ver kregen. De regeering heeft verschillende voorbereidende stappen daartoe ge daan. Na een opsomming hiervan, zegt de minister, dat dit alles zeker nog slechts een begin is. Geen oogenblik mag het leiden tot verpoozing. Slechts mag het den prikkel verscherpen tot het treffen van veel ingrijpender maatrege len. Als een der zoodanige waarvan de voorbereiding het verst gevorderd is, wordt genoemd de herziening der L. O. wet, die een besparing van 15 a 20 mil- lioen zal geven en waarvan het ontwerp dezer dagen aan den Raad van State verzonden is. De regeering is en blijft van oordeel, dat over de geheele lijn der staatswerk- 'Kar van ritevróuw von Duval getrokken, zonder zich over een bijzondere onder scheiding van haar kant te mogen ver heugen, maar verkeerde nu reeds sinds maanden in het huis van president von der Gleusz, en men hield het er voor, dat hij binnenkort met diens eenige dochter verloofd zou zijn. De familie von der Gleusz verkeerde in de hoogste kringen en was zeer rijk. Natalie, hoewel niet schoon, was een beminnelijk meisje. Men beweerde, dat de president grooten invloed aan het hof had. Jadwiga wenschte deze verlo ving innig en hoopte beslist, dat ze tot stand zou komen. Dat de jonge dame een innige genegenheid voor den knap pen officier koesterde, was voor de tee- dere moeder reeds lang geen geheim meer ook wist ze, dat de ouders zich niet tegen den wensch van haar eenig kind zouden verzetten. Deze gunstige vooruitzichten toover- den weer een zacht rood op de kleur loos geworden wangen der barones, die thans vriendelijker dan ooit tegenover Wally was en bijna geen week voorbij liet gaart zonder dat ze de wees een geschenk gaf of het graf van Tatten- berg met kostbare kransen tooide, of schoon de bloemen op den met sneeuw bedekten heuvel slechts enkele dagen goed bleven. Ook in de kleine kerk zag men haar dikwijls en geen arme, dfè smeekend de hand uitstak, ging onbe- giftigd heen. Kazimir ktvam thans zeer zelden in hét slot, alléén bij groote partijen ver- zaamheid en staatsbemoeiing bekrim ping noodzakelijk is. Dat ons land nog niet doodarm is. kan gelukkig worden toegegeven. Do.cn dat in sterke mate schijnrijkdom is aangemerkt als reëel bezit, valt evenmin te ontkennen. Dat ons land sedert het uitbreken van den oorlog in rijkdom is achteruitgegaan, kan naar de meening der regeering be zwaarlijk worden betwijfeld. In 1913 bedroegen de uitgaven rond ƒ219.300.000 of ra uitschakeling van de uitgaven voor de posterijen enz. 196.800.000 en in 1920 pl.rn. de som van 639.500.000. Bij deze vergelijking moet rekening worden gehouden met de waardedaling van het geld, welke ook aan de zijde der ontvangsten haar in vloed doet gevoelen en als zoodanig de stijging van uitgaven gedeeltelijk com penseert. Ook dan nog is ongetwijfeld een onrustbarende stijging waar te ne men, eene die bovenal zorg gaat wek ken, ja, absoluut onhoudbaar wordt, wanneer de waardedaling van het geld weer ongedaan gemaakt wordt en daar naast het nationaal Inkomen niet alleen nominaal, maar ook gelijk ziender- oogen geschiedt in zeer feitelijken zin achteruitgaat. Ook wat de uitgaven voor de ambte naren betreft, wordt met macht naar vermindering gestreefd. Maatregelen om langs dezen weg van beperking van 't aantal burgerlijke en militaire lands dienaren een ontlasting van de begroo ting te verkrijgen, zijn ten deele be reids getroffen en ten deele in voorbe reiding. Naar te vreezen staat zal hier mede op den duur niet kunnen volstaan worden. De salarissen van het rijkspersoneel. Naar „de Tel." van goed ingelichte zijde verneemt, zullen de salarissen van het personeel in 's rijks dienst binnen korten tijd over het algemeen met 10 worden verlaagd. De plantten' der regeering te dezen aanzien schijnen onherroepelijk vast te slaan. De vraag of een uitzondering zal ge maakt worden voor die groepen van ambtenaren, wier salarissen niet ten volle de algemeene stijging hebben meegemaakt, is nog in overweging. Nieuwe vrachttar5' ven op de Neeier!, spoorwegen. Met ingang van 1 Mei is ingevoerd een 2e vervolg op het ijl- en vracht- goederenfarief, bevattende nieuwe vrachtprijzen. De heffing van 25 bo ven den; oorspronkelijken vrachtprijs is afgeschaft. Deze 25 zijn. echter nagenoeg bij den verhoogden vrachtprijs ingesmol ten, zoodat practisch het bedrag zoo goed ais niet is veranderd. De minimum vrachtprijzen voor ijl en vrachtgoed daarentegen zijn aan merkelijk verlaagd. Zoo zijn de prijzen van vrachtgoed gebracht van 0.75 op 0.40. De vrachtprijzen van sommige speciaie tarieven o.a. van kolen, stee- nen, kunstmeststoffen zijn met ongeveer één derde deel verminderd. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ „DE SCHELDE". In den hedenmiddag gehouden ver gadering van aandeelhouders van de Kon. Maatschappij „de Schelde", scheepsbouw en werktuigenfabriek, werd het verslag over 1921, het 46ste boekjaar uitgebracht. Volgens dit ver slag kon het bedrijf in 1921 voortdu rend met volle kracht doorwerken. De geldwaarde van cien omzet is evenwel scheen, hij. Dan dwaalde hij als een sombere schaduw door de schitterend verlichte zalen, keek met strakke, zoe nende blikken in het rond, sprak met niemand en verdween spoedig. Zijn diepliggende oogen flikkerden als dwaallichtjes in het geelachtig bleeke gelaat. Toen de winter kwam, betrad de jongste Fillungen Falkenstein in het geheel niet meer. Wolf wilde hem herhaaldelijk een be zoek brengen, maar hoorde steeds weer dat zijn broer met een belangrijk werk bezig was en streng bevolen had, nie mand bij hem toe te laten. Daar hij wist, hoe weinig genegenheid Kazimir voor zijn familie had, liet hij hein ein delijk zijn weg gaan en was blij, dat hij zich tenminste- wijdde aan een be zigheid die hem interesseerde en aflei ding gaf. Zoo wist niemand, hoe het eigenlijk met Kazimir stond. Alleen Priska be merkte de sporen van toenemende ver standsverbijstering bij hem, doch wachtte zich wel, daarover te spreken ze hield ook de overige bedienden, die daaraan gewoon waren, op een af stand. Niemand mocht ongeroepen, de werkkamer betreden. Wat daar te ver richten was, deed ze zelf. De baron werkte ook, zooais zij het hem aange raden had, en ze was er trotsch op, dat haar raad opgevolgd werd. Thans dacht hij ten minste niet meer aan de dwaze liefdeshistorie, maar zat altijd voor een groot boek en schreef de eène bladzijde rra de andere vol, zoodat hij gedaald ingevolge van de prijsvermin dering van materialen en brandstoffen. De normale werktijd is 48 uur per week, het gemiddeld aantal werklieden bedroeg 2165, het grootste aantal op zeker oogenblik 2216. Het aantal ambtenaren op 31 Decem ber 1921 bedroeg 269, waarbij 13 tijde lijke. De fi-n-ancieele uitkomsten van het boekjaar zijn gunstig geweest, zoodat kan worden voorgesteld het dividend te bepalen op 10 Daarnaast is aan de extra reserve, be doeld in art. 35 van de statuten, weder om een bedrag van 100.000 toege voegd. Met het oog op de malaise in den scheeps- en machinebouw heeft de di rectie gemeend voor eventueele crisis uitgaven een reserve van ƒ300.000 te moeten uittrekken. Verder acht zij het een eisch varr voorzichtig beleid, op den goederenvoorraad ƒ200.000 af te schrijven. De vooruitzichten voor het jaar 1922 zijn gunstig, daar nog belangrijke or ders moeten worden voltooid en nog met enkele kleine nieuwe werken moet worden aangevangen. Ten einde in de toekomst voor scheepsmachines ook Dieselmotoren te kunnen leveren, zijn licens van Gebr. Sulzer te Winterthur genomen. Sedert werd reeds een op dracht verkregen voor twee Dieselmoto ren voor een onderzeeboot. Afgeleverd werden de passagiers- en vrachtboot „Edam" aan de Holland- Amerika lijn met een waterverplaatsing van i 7.000 ton en een machinevermogen van cia. 4700 I.P.K. de onderzeeboot K IV (wee machine-installaties voor elders gebouwde schepen. Het geza menlijk verwarmend oppervlak van de 16 afgeleverde stoomketels bedroeg 41121 vierkante voeten of 3832 vierkan te meter. Verschillende herstellingen aan sche pen en machines werden ook dit jaar weder uitgevoerd. Op 31 December jl. waren onderhan den of in bestelling een mail- en pas sagiersschip voor de Stoomvaart Mij. „Zeeland", een vrachtschip en een mail en passagiersschip voor de Rotterdam- sche Lioyd, vier onderzeebooten com pleet met machines, een stel (2 stuks) Dieselmotoren, een kruiser, alles voor het departement van marine, en acht machine-installaties voor schepen op andere werven in aanbouw. Aan arbeidsloon werd uitbetaald ƒ3.037.674.96 tegen ƒ3.019.328.17 in 1920. De winst- en. verliesrekening wijst in credit de volgende cijfers aan uitkomst van diverse werken 2.726.074 exploL tatie dok te Middelburg 6372 idem dok te Vlissingen 15.036 en huur ge bouwen en erven ƒ4304. Aan. de debetzijde worden vermeld interest 5 obligatieleening ƒ97405; salarissen en algemeene onkosten ƒ764.266; ondersteuning gewezen amb tenaren 1895 bijdragen ten bate van personeelbelangen 104.9g3 kosten Ongevallenwet en arbeidscontract 104.013 kosten- Invaliditeitswet ƒ65.470; onderhoud gebouwen ƒ37.363; interest 160.961 expeditiekantoor haven ƒ3201 effecten ƒ31027 exploi tatiewoningen ƒ3163; afschrijvingen 620.806 gereserveerd 400.000, netto winst 357.258, waarvan voor aandeel houders ƒ200.000; tantièmes ƒ95067 reserve ƒ34841 dividend- en tantième- belasting 27.349. De balans geeft aan activa aan ge bouwen, getimmerten en vaste inrich- v-. aarschijnlijk in dat boek een schat van geleerdheid ophoopte. Rriska had eens gehoord, dat men niet volkomen goed bij. 't hoofd en toch een groot kunstenaar of een groot ge leerde kon zijn of een genie, zooais men het noemde. Ze waagde het voor de helft afgewerkte manuscript niet anders dan met grooten eerbied te be schouwen. Op zekeren dag kon ze ech ter de verzoeking niet weerstaan er een blik in te werpen, toen Kazimir voor een oogenblik het vertrek veriaten had. Ze las slechts één bladzijde, maar dat was voldoende om haar het zweet op het voorhoofd te doen komen. Neen, neen dat kon nooit geleerdheid zijn 1 Daar stond louter onzinnig, phantas- tisch dwaas geschrijf, zooals het slechts in het brein van een krankzinnige kon opkomen, en bijna in eiken zin was de naam „Inez" te pas gebracht. Voor de eerste maai sedert lange ja ren kreeg de oude dienstbode tranen in de oogen. De Spaansche heks zal hem nooit weer onder de oogen komen mompel de ze tusschcn de tanden. Mevrouw von Duval bleef voorloopig in de stad. Ais ze Wolf, die in dezelfde kringen verkeerde, soms naast Thea zag, was het haar steeds, alsof er haar een dolk in 't hart werd gestoken. Doch ze stelde zich weer gerust met Be ge dachte Neen-, neen, ze is zoo koel als de IJszee zelf. In zulk een gletscher- atmosfeer moet de liefde wel bevriezen. En dan dacht ze verder Wolf is INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Neemt dan snel de tingen 4.802!.158 in erfpachtscon tract en ƒ420.507 buiten- erfpachtscon tract uitbreiding buiten erfpacht ƒ67.249; woningen arsenaal ƒ10.000; woningen Glacis 38.000 woonhuizen Dokkade 5000 bouwterrein 6266 te sloopen activa op erfpachtsterrein dok te Middelburg 1 losse ma chinerieën en gereedschappen 70.000 gereedschappen in centraal magazijn ƒ20.000 lichter Schelde 1 meubilair 1 belegd assurantie reservefonds ƒ10.431 idem eigen risico ƒ7723 effecten ƒ241.711 aandeelen sleep- maatschappij „En Avant" 500 effec ten, verbonden; ten behoeve der Centrale werkgevers Risico Bank e.a. 204.307 aandeel reservefonds C. W. R. B. 16832 aandeel waarborgfonds Ver- eeniging Vervoer Risico 1275 maga zijngoederen 1.418.819 werken in. be handeling ƒ22.802.358 debiteuren ƒ2.536.976; interest ƒ6416; cassa 762 Rotterdamsche Bankvereeniging, coupon en dividendrekening 23120 idem vreemde valutarekeningen ƒ41.946. Onder passiva komen voor aandee lenkapitaal 2.000.000 3 obligatie leening 2.250.000 Staat der Neder landen erfpachts taxatie 202.522 hy potheek op woningen 10.000 Amster- damsche Bankvereeniging ƒ203.214; idem spec, rekening ƒ2809 crediteuren 1.760.475 interest 14759 vooruit betaling op werken in behandeling ƒ23.527.325 te betalen coupons 5 leening ƒ48.832 onopgevraagde divi dendbewijzen 2700 uitgelote 5 t obli- gatiën ƒ3300 aflosbaar gestelde 4/2 obligatiën 1005 reserve voor onge vallenrenten 120.584 reserve voor ongevallenkosten 300.476 reserve ƒ410.416; assurantiën eigen- risico 49085 assurantie-reserve 100.000 reserve voor onderhanden werken 500.000 extra reserve 400.000 re serve pensioenfonds 250.000 reserve voor eventueele crisisuitgaven ƒ300.000; dividend 1921 ƒ200.000; tantièms 95.087 dividend- en tantième-belas ting ƒ27.349. In de heden gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der naamiooze vennootschap „Nationaal Bezit van aandeelen Koninklijke Maat schappij „de Schelde", werd het verslag over het boekjaar 1921 uitgebracht, waaruit blijkt dat door omwisseling tegen gewone aandeelen de vennoot schap gedurende het afgeloopen boek jaar 40 aandeelen Koninklijke Maat schappij „de Schelde" heeft verkre gen. De Kon. Maatschappij „de Schelde" heeft over het boekjaar 1921 het divi dend op 10 vastgesteld, zoodat uit hoofde der met die maatschappij ge sloten overeenkomst, op de gewone aandeelen der vennootschap lOJj. di vidend kan worden uitgekeerd. HET VRijHElDSFEEST TE VEERE. Reeds vroeg is heden te Veere het feest ter eere van den dag, waarop voor 350 jaar Veere van het juk van Alva verlost werd, begonnen. Toen wij he denmorgen de door vlaggen, groen en bloemen kwistig versierde oude veste binnen peddelden, klonk het gelui der trotsch. Hij heeft niij.de beleediging nog niet vergeven, maar ik zal hem zijn vergiffenis weten af te dwingen. Toen Meiklokjes en viooltjes bloei den en het park van Falkenstein ais een zee van bloemen in den- voorjaars wind golfde, werd Jadwiga's innigste wensch vervuld. Groote dubbele kaar ten met gouden- randen vermeldden de verloving van ritmeester baron von Fil lungen "met freule Natalia von der Gleusz. Op den dag dat de kaarten verzon den werden, legde Jadwiga een- prach tig en- kostbaar parelsnoer om den hals van Wally Tattenberg. geeft me veel te veel, mevrouw, stamelde de -wees. Beste kind, ik beschouw het als een aangename plicht voor jou als voor mijn eigen k-ind te zorgen, antwoordde de barones en toch wachtte het meisje tevergeefs op een teederen kus. Wat mevrouw von Fillungen ook deed het scheen te gebeuren onder den druk van een dwingende noodzake lijkheid en nooit te ontspruiten aan den warmen drang des harten. Dit gevoel maakte, dat het kind zich nooit kon verheugen over de.kostbare gaven, want het smachtte naar liefde. Egon's keuze bevredigde ook den majoraatsheer -in hooge mate. Hij achtte den president en diens gemalin hoog en verheugde zich, dat zijn broer zijn bruid in een zoo voorname algemeen geachte familie gevonden had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1