1000 150 100 25 tnttbode |iSJG DINSDAG 3 MEI Fs BElOtffl S VAN SOD wn tweede schooi. ia ai ster leisjes imeisje Maatschappij m Jfomysart paedie Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. - Telefoon Interc. 10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. BINNENLAND FEUILLETON VERBORGEN LEED. Kinkhoest Abdijsiroop. nisti atic leveren u pïSTERS c pi- boeken fabriek M E S T D A G H mbiedingefs j taan wagen, Co" i een nette IresVerkuyl Quak- 7o. 133. In eenige nette plaatst worden, en eerjongen. Aan- fchen 57 uur des Inewoud 24. leen genuren en één of i. AdresBadlutis- ven.) |sen net |r. ,Vliss. Crt." liddelb.-Rotterdam ■gelegen plaatsen. [AN PASSAGIERS, "REN EN VEE. r. nas r, 8ia, Ta. Mr r.s. in 8 8 lingen 's morgens lekomen lm N.V, Transp. en Iv.h. Erven G. VOS, |8 te Middelburg Tci. 153 te KN OOSTERHOUT. Dordrecht Gebrs. Tel. 101. .No 103 >f den prijs an H.GO of tam, Singel 80, jaedie het vakgebied, peek. niddel tot uit- |gebied. staat door de ing van breed- herhaüngen, msehappelijke geen speciale vijze van uit- t genoten, het ens vak, onaf- dere meening, izen literatuur- irwerp zooveel n, zooals een ding. vooral nu deze ier der Weten den et complete Nederland. Boekhandel te en in 10 maan- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel neabonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. rnn« ;j qnn iJfUU een ongeluk. CrUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Vice-admiraal P. ten Bosch, f Op bijna 86-jarigen leeftijd is te 's- fravenhage overleden de gepension eerde vice-admiraaf P. ten Bosch, oud- lid van den Raad van State en adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. Bij zijn aftreden als lid van den Raad I van State in 1920 had de heer Ten f Bosch zijn iand niet minder dan 70 jaar gediend. Reeds op 20-jarigen leeftijd verwierf hij het ridderkruis der militaire Willemsorde 4e klasse. Daarna een eervolle vermelding en op 34-jarigen leeftijd werd hij tot ridder der militaire Willemsorde 3e klasse bevorderd. De overledene is leeraar geweest aan het Kon. Instituut voor de marine en commandant van- het opleidingsvaartuig „Urania". Voorts had hij verschillende belangrijke commando's. Hij was o. m. commandant van het artillerie instruc tieschip, stations-commandant op de kust van Atjeh( commandant van het Kon. instituut voor de marine, etc. Na gedurende 2 jaren het fregat „Tromp" gecommandeerd te hebben, werd hem, gelijktijdig met zijn benoe ming tot schout bij nacht het bevel over de zeemacht in Nederlandsch-Indië op gedragen. In dezen tijd werd hij bevor derd tot vice-admiraal. Na zijn terugkeer uit Ned.-lndië en na inmiddels benoemd te zijn tot adju dant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin, werd hij, nadat hij eervol ontslag uit den zeedienst bekomen had, op pensioen gesteld. Kort hierop werd de heer Ten Bosch benoemd tot lid van Raad van State, welke functie hij 26 jaar mocht vervul len, waarvan- de laatste 13 jaren als voorzitter der afdeeling landbouw, nij verheid en handel Wijziging van de Arbeidswet. Het Nationaal Arbeidssecretariaat vraagt in een adres aan de Tweede Kamer alles te doen om den achturen dag en de vijf en veertigurige werkweek en den vrijen Zaterdagmiddag, subsi- dair een vrijen middag in de week, on verkort te handhaven iedere poging om de mogelijkheid van herstel van den nachtarbeid in bak kerijen onverbiddelijk af te wijzen en ten spoedigste den arbeidsdag van ten hoogste acht uren en de werkweek van ten hoogste vijf en veertig uren voor alle bedrijfsgroepen in te voeren. De Algemeens R. Katli. Werkgevers- Vereeniging en het R. Katli. Verbond van Werkgevers-Vereenigingen hebben een adres aan deiTweede Kamer gezon den, waarin zij een aantal punten op sommen, waarin naar haar meening het ontwerp nog dringend verbetering be- hoeft I. de wet neme een bepaling op, dat in continu-bedrijven, welke ook op Zon dag moeten doorwerken, niet bij wijze van tijdelijken maatregel, doch n'ormaal Roman van B. CORONY. 50) HOOFDSTUK XVII. Tattenberg rustte aan de zijde van zijn gemalin. Jadwiga zorgde voor een rijken bloementooi en nam trouwens de geheele zorg voor het graf van den zoo plotseling gestorvene op zich. Bij deze gelegenheid toonde ze meer gevoel dan men ooit van haar verwacht had. De majoraatsheer was naar Oost- Pruisen gereisd, om de wees, tot wier voogd hij bij testament benoemd was, te halen. Wally, een- mooi meisje van vijftien jaar, beweende -haar vader oprecht ze had hem echter te weinig gekend, om met haar gansche hart aan hem te han gen. Ze vernam natuurlijk niets van het tragische in zijn lot. Ze zag met kinder lijken, eerbied op tot den goedigen man, aan wien de ontslapene zijn vaderrech- ten had overgedragen, en nam hartelijk doch zonder pijnlijk gevoel afscheid van haar pleegouders. Je bent thans het geliefde kind van mij en mijn moeder, zei Fillungen toen hij haar in. de coupé hielp. Haar jeugdig gezicht geleek onder den- ztvar- ten capuchon van dén, regenmantel een pas ontloken roos. Wij zullen je hllen teeder liefhebben. Ik heb u nu al lief, oom Wolf antwoordde ze en drukte zijn hand hartelijk. gemiddeld 56 uren per week moge wor den gewerkt. Hetzelfde gelde ook voor continu-werkzaamheden, die moeten worden, verricht II. de wet geve den ondernemer de be voegdheid om ook zonder voorafgaande vergunning, een. aantal uren per jaar te doen overwerken. Dit aantal ware b.v. te stellen op 200 per jaar. Voorts willen adressanten o.m. le. <!at de arbeidstijd voor mannelijk en vrouwelijk winkelpersoneel gelijk be_ hoort te zijn 2e. dat de arbeidstijd voor het win kelpersoneel niet korter zij dan 9 uur per dag en 50 uur per week. De evenredige vertegenwoordiging. De evenredige vertegenwoordiging ir destijds met gejuich ingehaald en te recht, aldus schrijft de Nijmeegsche Courant". De theorie ervan was inderdaad prachtig. Er wordt door alle Nederlan ders, die de kinderschoenen ontwassen zijn, gestemd op een der candidatcn van de 6 partijen die er in ons land be staan. E.r wordt opgeteld hoeveel stem men er op de candidaten van elk van die zes partijen zijn uitgebracht en de 100 plaatsen in de Tweede Kamer wor den in evenredigheid van die stemmen- aantallen verdeeld. Prachtig Maar nu de practijk 1 Om te beginnen waren er a! dadelijk geen zes maar 16 of nog meer partijen, groot en grut. Nu wij liet een jaar of vier met de mannen hebben gedaan, die volgens wettelijke bepalingen zijn aan gewezen, is men maar half of nog min der tevreden. De z.g. splijtzwam werkt overal de nieuwe groepen en partijen schieten als paddestoelen uit den grond. Het krioelt letterlijk van groepjes, die zich niet met de candidatenlijsten of met de uitsluitingen van de partijbestu ren kunnen vereenigen. Waarom1 zouden een stuk of wat menschen, die een speciaal belangetje hebben, zich niet vereenigen tot een miniatuur partijtje Idem degenen, die iets als verliefd heid gevoelen voor een bepaalden per soon, die door de bentgenooten niet naar waarde is geschat. Idem zij die, nu ja, wel tot de groote partij zouden willen blijven behooren, als die groote partij nu maar in hun geest handelde bij het candidaat-stel- len maar nu dat niet gebeurt, begin nen ze zelf een zaakje, voorloopig in het klein. Over weer vier jaar komen in die af gescheiden groepjes weer ontevredenen voor dus weer splitsing. De plattelanders hebben candidaten, waarom zouden sneciaal de boeren er niet stellen en als de boeren dat doen, kunnen de tuinders ook beginnen, en de sigarenmakers en de timmerlieden en de spoorwegmenschen en de kermisreizi gers en woonwagenbewoners enz. De consequentie is tenslotte deze, dat Toen kreeg hij plotseling het gevoel, dat hij dit kinderlijk vertrouwen niet waard was. Hij trok zijn hand plotse ling terug. Toen Wally hem verschrikt aanzag, drukte hij haar tegen zijn borst en zei Wees niet bang voor mij. Ik ben een ruw gezel, maar meen het goed met je en wil je in mijn oud slot een nieuw thuis bereiden. Een oud slot! Wat klinkt'dat sprookjesachtig, fluisterde ze, terwij! ze zich vermoeid tegen hem aandrong. Waren er ook geesten om Ja, de geest van berouw en van het verloren levensgeluk mompelde hij. Haar hoofdje zonk tegen zijn schou der en de groote sterke man waagde het niet zich te bewegen uit vrees, dat hij den slaap van het kind storen zou. Toen de morgen aanbrak, keek ze met kinderlijke nieuwsgierigheid uit het coupévenster, om naar elk mooi punt, dat haar aandacht trok, te vragen. Zoo kwamen ze in G. en stapten in het rijtuig, dat bij het station klaar stond. Wat ishet mooi hier, wat is het mooi riep Wa%, terwijl ze met ver bazing naar de hooge bergen en de donkere bosschen keek. En daar dat gebouw met die finnen en frotsche torens Dat Is het slot Falkenstein, je toe komstige woonplaats, verklaarde Fil- lufigen. Daar heeft papa gewoond? Ja! En daar za! ik nu wonen er partijen komen steeds meer, maar ook steeds kleiner, tot ten slotte ieder mannelijk of vrouwelijk kiesgerechtigde zijn of haar eigen candidaat stelt, die hij of zij natuurlijk zelf is. Dan zijn wij weer even ver als voor de eerste geze gende kiesrecht-hervorming, toen ieder ook het recht had te siemmen, wien hij wilde en de onderdanige volgzaamheid der kiezers aan,de oekases der partijbe sturen nog niet bestond en niet ge- eischt werd ook. Het spreekt vanzelf, dat als die uiterste consequentie bereikt is en al vroeger er van het bereiken van, den kiesdeeler en van stemmenoverdracht geen sprake meer zal zijn en dus... dat er niemand gekozen wordt of..- dat alle Nederlanders, als hebbende op zich vereenigd evenveel stemmen, allen ver kozen zouden moeten worden verklaard. Dan doen wij het zonder Tweede Ka mer, maar met een'referendum en dan is de evenredige vertegenwoordiging van de baan. Protest tegen salari; vermindering. Te 's-Hertogenbosch is een vergade ring gehouden van ambtenaren van al lerlei rang en stand, om te protestee ren tegen, de door de regeering voor genomen wijziging van art. 40 van het salarisbesluit. Na uitvoerige bespre kingen werd een motie aangenomen, ge richt aan de Eerste zoowel als' aan de Tweede Kamer, waarin werd gepro testeerd tegen elke poging der regee ring om thans tot salarisvermindering over le gaan. De regeering werd uitge- noodigd de noodzakelijke bezuinigingen op de uitgaven aan ambtenaarssalaris sen te vinden in betere tewerkstelling der ambtenaren en door beperking van het aantal ambtenaren, hetgeen kan worden bereikt, zoo werd gezegd, door ontstane vacatures niet aan te vullen. De Kamerverkiezingen. De vorige week is tt Utrecht de jaar- lijksche vergadering, .iheden van de Hervormde Gereformeerde Staatspartij. Het program van beginselen is voorloo pig aangenomen en ter nadere precisee ring naar een'commissie verwezen. Eveneens werd een commissie- be noemd tot nadere bewerking van liet reglement der partij. Besloten, werd bij, de a.s. verkiezin gen met eigen candidaten uit te komen en geen verbinding te zoeken met de lijsten van andere partijen. De volgende lijst van candidaten werd vastgesteld 1. T. A. Hagen, te Amsterdam 2. ds. A. C. G. den Hertog, te Rotterdam 3. J. J de Leeuw, burgemeester te Hage- stein 4. drs. Jac. j. Woldendorp, te Groningen 5. ds. T. Stigter, te Berkel en Rodenrijs 6. L. J. C. Spoorman. te 's-Gravenhage 7, ds. P. Roscam Ab- bing, te Loosduinen 8. G. Nieuwen- huyzen te 's-Gravenhage 9. J- de Graaf, te 's-Gravenhage 10. ds. H. E, Gravemeyer, te Amsterdam. Zoolang je het bij ons bevalt. Och, oom Wolf. y— Wat is er? Ik geloof dat u de beste, de goed- hartigste mensch op de wereld bent. Dezen eeretitel heb ik nog niet aan jou verdiend, antwoordde hij met een zeer pijnlijk gevoel. Het rijtuig reed het binnenplein van het slot op. Jadwiga trad de aankomen den tegemoet. Wie is die schoone, bleeke dame vroeg het meisje. Je toekomstige moeder, antwoord de Fillungen, terwijl hij haar uit het rijtuig tilde. Hier breng ik u een liet' dochtertje, mama 1 wendde hij zich tot Jadwiga. Hij. had gedacht, dat de barones het jonge schepseltje liefderijk in haar ar men zou sluiten. Maar dat gebeurde niet. Ze deinsde in het eerste oogenblik zelfs bijna voor het bedeesde meisje terug, maar kuste het daarna vluchtig op het voorhoofd en zei op een ge dwongen toon Wees welkom, lief kind. Ik hoop dat je je altijd onder ons dak op je ge mak zult gevoelen. Kom, ik zal je je kamers wijzen. Als je een wensch hebt, spreekt dien dan gerust uithij zal ver vuld worden. Aarzelend bleef Wally staan en eerst toen de majoraatsheer haar aanmoedi gend toeknikte, volgde ze de trotsche vrouw des huizes. Jadwiga had werkelijk voor een prin ses niet beter kunnen zorgen. De ver trekken, die men voor Waily had inge richt, vereenigden weelderigheid en ge- Vacantiekaarten. Naar wij vernemen, zullen de prij zen der weder in te voeren vacantie- kaarten op de Nederlandsche Spoorwe gen gedurende de maanden Juli, Augus tus en September, voor de le, 2e en 3e klasse 10, 7.50 en 5 bedragen. De gezelschapsbiljetten, die gedu rende de zomermaanden zouden wor den ingetrokken, zullen worden ge handhaafd. Een Spiekman-monument. In tegenwoordigheid van het partij bestuur der S.D.A.P., vertegenwoordi gers der S.D.A.P. Kamerfractie en raadsleden en eenige andere sociaal democratische corporaties werd giste ren op het P. C. Hooftplein in den Spangenschen Polder te Rotterdam het monument onthuld, gewijd aan de na gedachtenis van Hendrik Spiekman, Het monument, dat in beton is opge trokken en een combinatie is van graf- teeken en rustbank, draagt in het hoofddeel een bronzen medaillon met hef volgende opschrift H. Spiekman geb. 12-2-1874 gest. 18-11-1917 Een arme van geboort' Die alleen gaven bracht Heeft hij ons toebehoord En stierf voor 't nageslacht. De nrbeiders-zangvereèniging „De stem des Volks" zong eenige liederen. Verschillende kransen werden op het gedenkteeken neergelegd. Gerechtelijke verkoopingen. Zaterdag hebben te Barneveld niet minder dan drie gerechtelijke verkoo pingen plaats gehad, alle wegens vvei- gering tof betaling van gelden, die in gevolge het niet plakken van renteze gels, waartegen de betrokken personen gemoedsbezwaren beweerden te heb ben, op hun belastingbiljetten waren gebracht. De eerste verkoop geschied de, in tegenwoordigheid van vele be langstellenden, bij ds. Fraanje, predi kant bij de Gerei Gemeente aldaar. Als eerste en eenige stuk werd ten 'verkoop aangeboden een pendule, die een kerke- vaadslid van genoemde gemeente voor 50 kocht, waarmede de verschuldigde gelden, plus de daarbij gekomen kos ten, ruimschoots waren gedekt, zoodat deze zooveel sensatie verwekt hebben de verkooping, zonder het minste inci dent, in slechts enkele minuten afge- loopen was. Vervolgens was aan de beuri een landbouwer, volgeling van genoemden predikant, bij wien de verkooping een ongeveer gelijk verloop had. Hier kocht hetzelfde kerkeraadslid, dat bij ds. Fraanje bood, zes stoelen voor 60, terwijl een knecht van den derden over treder der Invaliditeitswet, eveneens landbouwer en geloofsgenoot, voor 35 eigenaar werd van een ten verkoop ge boden klok. Gisteren zou nog een vierde gerechte lijke verkooping worden gehouden bij zelligheid. Met zorg gekozen boeken, een prachtige vleugel, aanbegonnen handwerkjes, portefeuilles met teeke- ningen en staalgravures, kortom alles waarmee een jong meisje zich aange naam bezig kan houden, was aanwezig. Hoe prachtig, riep Wally. Ik weet heelemaal niet, wat ik moet doen. om mij zooveel goedheid waardig le ma ken. Dankbaar drukte ze haar lippen op de hand der barones. Maar de schoone vrouw kromp ineen, also! niet een kin dermond, maar een gloeiend ijzer haar slanke vingers had aangeraakt, en trok zich, nadat ze haastig eenige woorden had gestameld, terug. De wees werd spoedig de lieveling van allen, die haar kenden. Ook Ernst von Fillungen, ofschoon hij niet onwan kelbaar aan Tattenbergs onschuld ge loofde, bejegende de dochter van den overledene met vaderlijke vriendelijk heid en Thea behandelde en onderricht te haar als een zuster. Wally's kinderlijke naïviteit deed haar alle harten veroveren. Ze had van haar pleegmoeder veel geleerd, maar aan den anderen kant ook veel van de gewoonten van den grondbezitter over genomen. Ze hield er van, door het bosch rond te zwerven en interesseerde zich levendig voor het landbouwbedrijf. Zoo was zij een aantrekkelijke combi natie van fijne omgangsvormen en ech te, frïssche natuurlijkheid- Alleen tusschen haar en Jadwiga wil de maar geen innige hartelijkheid ont staan. De barones was altijd goed en vrijgevig tegenover haar, maar ze scheen zich in haar nabijheid niet erg INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Haringplaats MIDDELBURG, bericht dat haar nieuwe Cata logus verschenen is en op aan vraag gaarne gratis en franco gezonden wordt. is voor de kinderen een ware plaag. Velen roemen de slijmoplossende werking der bekende ff kan men gemakkelijk wor den, maar even gemakkelijk wordt deze heeschheid ver zacht door het gebruik van Lakerol-Pastilles. Deze hebben een aangenamen en verfris- schenden smaak. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 per doos. 11 een lid der Geref. Gemeente. Nog eien ander lid, bij wien ook reeds beslag op den inboedel was gelegd, heelt intusschen eieren voor zijn geld gekozen, en belasting, plus onkosten, betaald. Scheepvaartbeweging. Gedurende April 1922 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 711 sche pen, melende 1.131.204 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 697 schepen, met 1.065.073 netto reg. ton. In Apri! 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 911 schepen metende 1.211.264 netto reg. ton. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 698 sche pen, metende 989.010 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen N. R. T. N. Waterweg 1922 2778 3.886.520 1921 3012 3.957.940 Rotterdam 1922 2493 3.567.278 1921 2602 3.513.637 Het weer in April. Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum tempe ratuur 2 gr. iert het minimum 1 gr. C. beneden normaal. Den 14en en 15en in den tusschengelegen nacht was' de tem peratuur bijzonder hoog. Daarentegen daalde zij den nacht in de eerste tien dagen meermalen en ook nog den 22en op haar gemak te gevoelen. Wally ge voelde dat spoedig en vermeed elke be nadering om niet opdringerig te schij nen. Daarvoor sloot ze zich te inniger bij Tliea en Wolf aan. De laatste bleef voor haar het ideaal van een- knap en eerbiedwaardig man. Zij. begreep volstrekt niet, dat sommi gen hem hard en- streng noemden want tegenover haar gedroeg hij zich steeds als de teedersfe vader. En hoe heerlijk was het met hem door de groe ne eenzaamheid te rijden. Deze tochtjes te paard waren het grootste genot, dat ze kende, vooral, wanneer Leo von Fillungen er deel aan nam, wat zeer dikwijls gebeurde. Later, toen de sneeuw voeten hoog lag, kon daarvan natuurlijk geen. sprake zijn, doch nu begonnen de sledevaar ten. Het was, alsof men over louter blinkend zilver voortvloog, en alsof de wind schitterend diamantstof door de zonnige winterlucht blies. Op den stevigen ijsvloer van den vij ver in het park bewoog Wally zich op schaatsen vrooiijk heen en weer. Wan neer Leo van het naaste landgoed kwam, liet hij niet na het rneisje, dat soms toch nog weieens wat angstig was, in alle geheimen van deze gelief koosde sport in te wijden. Dan, liepen ze hand in hand, beschreven allerlei fi guren, en, Wally riep den majoraafsheer die altijd aan deze excursies deelnam, opgewekt en trotsch toe: Hebt u het gezien, oóm Gaat het al niet voortreffelijk Zulk een meester schap als dat van u, zal ik trouwens we! nooit bereiken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1