AAPKAMER. PEIMK» meisje VRIJDAG 28 APRIL VERBORGEN LEED. IEL0ER0K t ROG f4o* ÏOO 60e Jaargang STHUIS aanbiedingen istaanvragen. 'JONGEN ehvrouw meisje. meisje i ÜHelisJ@f GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND VfAMSCHOQl, e- en Copieer- inrichting. s: Oos(singei20/22 Telef, 222. ondergeteekende, s en Machine, geven in Boek. nen en Handels. litsch ofEngelsch). tize van Mevrouw ginnen Vrijdag 5 iftelijk geschieden :8 April a s. onder- der toe te lichten en. ngel 20/22, Goes Apolhen dfoquIen\ d een net, degelijk lijk verkeer. Liefst er stad. Br. motto bur. „Vliss. Cour." gen Kanaalstraat 124. lelijk Badbedrijf. O oelenterreitl. ÏO.— per week, i pet. van de op- Stoelenhuur. jke sollicitaties Ie den Burgemeester. LT Co. vragen, een netten N RAALTE. Hout aagt een nette ienstbodenwasschen.. ires :Nieuwendijk45. een ievr. VAN OOSTER- <kade 43. AdresSarazijn- VAN RAALTE- levard Bankert 50, net de 16 jaar. lie Masisoiisppii vart iaemvaart Liddelb.-Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, •REN EN VEE. Mei Miaü v.ni. uur 8 T. KOU. V.D1. UB singen 's morgens bekomen n N.V. Transp. en ».h. Erven G. VOS, 18 te Middelburg RN, Tel. 153; te AN OOSTERHOUT, e Dordrecht Getys. Tel. 101. VL1SS1NGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere rcsel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen vaD ]_5 regels 65 centiedere regel meer J3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- jementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling, jfzonderliike nummers 5 cent. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 18 April 1922 aan de Stoombier- brouwerij en Mouterij „De Meiboom", alhier, vergunning is verleend tot de uitbreiding van hare inrichting (bou wen van een brouwhuis) waarin zullen worden geplaatst 3 electro-motoren van 11 PK., 1 van TYz P-K- 1 van 5 P.K., 2 van 3 P.K., 1 van 11 P.K., 1 van 51/2 P.K., 2 van 5.44 P.K. en 1 van 1.63 P.K., in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie D no. 1056 en 1057 aan de Hendrikstraat en1 het bij plaatsen van 1 electro-motor van 50 P.K., 1 van 60 P.K., 1 van 20 P.K., 1 van 5 P.K., 4 van 3 P.K. en 1 '/2 P-K. irt de bestaande brouwerij, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie D no. 1793 en 200, plaatselijk gemerkt Hendrikstraat. Vlissingen, 25 April 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Grondwetsherziening. Veenarbeiders Vergadering van Donderdag. Wat te verwachten viel, is geschied de motie-Marchant en de moties-Wijn koop, ingediend bij de interpellatie- Troelstra, zijn alle verworpen. De roode fracties stemden er alleen voor. Vervolgens heeft de Kamer besloten mw?,en (Vrijdag) reeds de grondwets herziening alsmede het initiatief-voor- sfei-Troelstra in de afdeelingen te on derzoeken. Een ander initiatief-voorstel is van de baan gedreven. Het is het voorstei- Staalman, om de invoering der Tabaks- wet uit te stellen. De voorzitter vond, dat dit niet meer vóór 1 Juni door beide Kamers kon zijn afgedaan en dat het dus maar op-zij gezet moest worden. Een voorstel, om alsnog dit ontwerp in de afdeelingen te onderzoeken, werd rechts tegen links verworpen. Heel fair is deze behandeling niet, maar begrij pelijk wel. Over de steunregeling voor de veen arbeiders heeft de heer Hiemstra uit voerig geïnterpelleerd. Zijn zeven vra gen kwamen alle hierop neer, dat meer steun verleend moet worden, ook als er meer leden van één gezin werkloos zijn. De regeering heeft kort geantwoord bij monde van den minister van binnen- landsche zaken, dat zij geen wijziging gaat brengen in de steunregeling. Al leen overweegt zij verhooging der rege ling voor de inwonende zoons, die in de belasting vallen. De regeering kan Roman van B. CORONY. 46) Op Tattenberg scheen de ontdekking ttiinuten achtereen een verlammenden invloed uit te oefenen. Hij deed blijk baar groote moeite om zich te herstei len en stamelde eindelijk met heesche bijna verstikte stem Wolf, sedert twee en een half jaar heb ik de juweelen in bewaring. De diefstal moet ongetwijfeld voor dezen tijti gepleegd zijn. Ik verlang een streng onderzoek. Fillungen knikte toestemmend. Laten we de onaangename zaak voorioopig laten rusten. Zijne doorluch tigheid zal er niet langer mee lastig gevallen worden. Wij spreken er later Wel over. Hij bracht den vorst naar diens ver trekken, en ook de andere aanwezigen trokken zich terug. HOOFDSTUK XVI. Toen de majoraatsheer zijn hoogen gast verliet, om zich ook ter ruste te ogeven, trad Tattenberg, die in den sang op hem gewacht had, hem tege moet en zei Sta mij een kort onderhoud toe. - .™et is al laat, antwoordde Wolf °ntwijkend. Morgen, Morgen Deze zaak duldt geen niet meer doen, er is geen geld en het chronisch verschijnsel yan werkloosheid in de veenstreek dwingt tot voorzichtig heid. Van verschillende zijde werd aange drongen op uitbreiding van de werk verschaffing en vergrooting van 't ver schil tusschen liet daarbij uitgekeerde loon en de uitkeering. De minister zegde alleen toe een toeslag voor het afleg gen van lange afstanden. Heel op het laatst werd een motie- Hiemstra ingediend, waarin wordt uit gesproken- dat werkverschaffing geen bedeeiing mag zijn en dat de regeering de steunregeling moet herzien na over leg met de vakbonden. Over deze motie wordt Dinsdag ge stemd. Nog elf andere ontwerpen werden afgedaan. Bij dat op de directe belas tingen verdedigde de heer Teenstra een amendement om de betaling van de be lasting te vergemakkelijken, wanneer de aanslagbiljetten te laat worden uit gereikt. De minister achtte het beter deze aangelegenheid onderhands te re gelen. Een algemeene regeling is voor deze aangelegenheid in den maak. In tusschen heeft de minister al een circu laire uitgevaardigd, waarin hij op draagt de betaling te vergemakkelijken. De betaling kan in minstens vijf maan den geschieden. Hofbericht. Het Koninklijk gezin zal Dinsdag 9 Mei zijn verblijf op het Loo vestigen. Wegens het overlijden van Groot hertogin Marie van Mecklenburg zal ten hove geen feestelijke viering van den verjaardag van Prinses Juliana plaats vinden. Intusschen zal de door het hof aan genomen zware rouw geen beletsel behoeven te vormen voor het doorgaan van openbare feestelijkheden, welke vanwege gemeenten of particuliere ver- eenigingen ter gelegenheid van den verjaardag der Prinses mochten zijn voorgenomen. Staatsbegrooting. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de afdeelin gen der Eerste Kamer over hoofdstuk financiën der Staatsbegrooting voor 1922, is ook de minister van financiën van meening, dat tegenover alle niet absoluut gegronde eischen van alle de partementen, ook van de militaire, in dezen tijd stelling moet worden geno men. Dat het tegenover de eischen der militaire departementen niet scherp ge noeg geschiedt, is een opmerking, die misschien haar oorsprong vindt in een te zwartgallige opvatting van de gelde lijke gevolgen van de jongste Militie- wet. De regeering, die op grond van deze wet de begrooting reeds met ruim 4 millioen heeft kunnen verminderen, venvacht in de toekomst van haar, in verband met andere maatregelen van reorganisatie, een nog aanmerkelijk verder gaande besparing op de defen sieuitgaven en stemt dan ook volkomen toe, dat zonder ingrijpende bemoeiing ook van dezen tak van Staatsdienst van een sluitend maken van het budget, laat staan van een verlaging der be lastingen, geen sprake zal kunnen zijn. De Vlootwet. in parlementaire kringen verluidt, dat er geen sprake meer van zou zijn, dat uitstel, nu mijn eer zulk een ernstig gevaar loopt. Dat kun je je toch ook wel voorstellen. Ik vraag dus neen, ik eisch in naam van onze oude vriend schap, dat je mij onmiddellijk gehoor verleent. Goed dan Ik ga met je mee. Beiden begaven zich naar den linker vleugel van het slot en betraden het eerste der vertrekken, die Tattenberg bewoonde. De schrijftafel, welke met boeken en papieren bedekt was, deed zien, dat hier ijverig gewerkt werd- Een kleine lederen koffer stond reeds gepakt, daar Hans den volgenden morgén naar zijn eenig kind op reis wilde gaan. En nu zonder omwegen Ik houd ervan, alle dingen zoo grondig mogelijk te onderzoeken, begon hij thans op ge- jaagden toon, alsof de adem hem soms dreigde te begeven. Wat is jouw mee ning omtrent de bewering van den vorst Hij vergist zich toch zeker Dat hij zich zou vergissen, acht ik beslist onmogelijk. Hij bezit een be roemde verzameling van de kostbaar ste edelgesteenten en is kenner op dit gebied. Hoe verklaar je dan dit raadsel achtige verdwijnen van de echte dia manten ik vind er geen verklaring voor en ben ook niet van plan er eenè te zoeken. Niet van plan, om dadelijk een zoo nauwkeurig mogelijk onderzoek in te stellen Neen. het wetsontwerp betreffende een Vloot wet voor Nederland nog pp de agenda geplaatst wordt van de werkzaamheden van de Tweede Kamer, welke nog voor het reces moeten worden afgedaan. Het wetsontwerp Troelstra c.s. Uit het voorstel van wet van de hee- ren Troelstra c.s. tot herziening der Grondwet blijkt, dat de voorstellers terugwerkende kracht willen blijven verleend zien aan de pensioenen der Kamerleden en van hun weduwen en weezen. De scheuring in de R. Kath. Staatspartij. Naar „de Tijd" verneemt, is geduren de de audiëntie, door Z. H. den Paus aan Mgr. den aartsbisschop van Utrecht jl. Maandag ten Vaticane verleend, ook de dreigende verdeeldheid in de R.Kath. Staatspartij ter sprake gekomen. De H. Vader betuigde hierbij steeds alle verdeeldheid van katholieken in het openbare leven te betreuren. Tijdens zijn carrière had de H. Vader de treuri ge gevolgen, van verdeeldheid onder Katholieken kunnen waarnemen en hij hoopte, dat de eenheid onder de Neder- landsche Katholieken alsnog bewaard zal kunnen blijven. -De aartsbisschop meende den H. Va der de zekerheid te kunnen geven dat de grootste kans bestaat, dat de een heid niet verstooed zal worden. De Kamerverkiezingen. Er is een manifest verspreid door het „Comité voor de verkiezing van onafhankelijke Kamerleden". Dij comité acht het noodig dat in de volksverte genwoordiging afgevaardigden worden gebracht, die, ios van knellend partij verband of -program, in de aangelegen heden van staatsbestuur zelfstandig zuilen oordeeien en hartdeien, hierbij geleid en uitsluitend gebonden door de overtuiging, dat in laatste instantie de geestelijke verheffing van een voik het einddoel van alie politiek is. Ook wij ach-ten economische welvaart een met alle kracht, ook ir, het staats beleid, na te streven goed, die, zegt het comité, welvaart kome ten bate van. alle lagen der bevolking. Wij ontkennen echter, dat dit een einddoel zou zijn, en oordeeien het noodzakelijk, dat de overweging van eiken economischen maatregel van deze waarheid uitga', dat economische welvaart vooral van waar de is ais een der voorwaarden voor den opbloei eener krachtige beschaving. De politiek zal, juist in deze jaren van maatschappelijke en zedelijke depres sie, van noodzakelijke sterke beperking der uitgaven, niet uitsluitend econo misch, maar ook en vooral cultureel behooren te zijn. Wij verstaan onder een cultureele politiek niet in de eerste plaats die zorg voor religie, weten schap, kunst en geestelijke en lichame lijke volksontwikkeling, welke zich in subsidies en dergelijke gebrekkige mid delen uit, maar een staatkundig beleid met wijder perspectief, dat aan ieder de mogelijkheden biedt, deel te hebben scheppend of ontvangend aan de hoogste geestelijke 'goederen. De volgende personen hebben zich bereid verklaard een eandidatuur voor het comité te aanvaarden jhr. mr. E. A. van Beresteijn, 's-Gravenliage dr. E. Bonebakker, Eindhoven mej. I. M. van Dugteren, Rotterdam dr. Jan Kalf, 's- Gravenhage W. O. A. Koster, 's-óra- venhage dr. J. van Leeuwen, Utrecht C. van Lennep, 's Gravenhage J. G. Moojen, 's-Gravenhage mr. J. F. van Royen, 's-Gravenhage prof. dr. R. H. Saltet, Amsterdam L. Simons, 's-Gra- Je wilt dus de heeie zaak zoo- laten Ja- Waarom Wijl mij het overoude erfstuk der familie te heilig is dan dat ik het tot een onderwerp van een proces zou willen maken. Schijnt de eer van een vriend je misschien heilig Er is niets, waar ik minder aan dacht dan de eer van jou aan te tasten. je doet het toch, als je weigert een streng onderzoek in te stellen. Een onderzoek, dat toch tot niets zou leiden, ik zal de onechte steenen er met eigen hand uitbreken en er echte voor in de plaats laten zetten. O ja, natuurlijk. Je verkeert im mers in de aangename positie, dat je voor een uitgave van zoo en zooveel duizenden niet bang behoeft "Je zi jn. Doch waar blijf ik jij Of liever, waar blijft het bewijs, dat de vervalsching reeds had plaats gehad, eer ik dezen familieschat in be waring kreeg ik ben geen kenner van diamanten, zooals vorst Kanitz. Alles, wat ik met een gerust geweten kan verzekeren, was, dat ik trouw zorg zou dragen voor de mij toevertrouwde voorwerpen. In denzelfden toestand, waarin ik den inhoud der cassette over nam, bevindt die zich nog. Geen vreem de hand heeft hem aangeraaktwant ik waakte zorgvuldig over de sleutels van de kist. ik heb een zoo lichten en on- venhage, en H. G. van Wijngaarden, Amsterdam. Het bestuur van het comité voor de verkiezing van onafhankelijke Kamer leden is als volgt samengesteld dr. P. C. Moihuysen, prof. dr. G. W. Kern kamp, prof. dr. A. H. Blauw, prof. dr. H. Brugmans, j. C. Förster, dr. H. E. Greve, dr. H. G. Hamaker, jkvr, dr. C. H. de Jonge, mr S. Si de Koe, prof. dr. J. Veth. prof. dr. W. Vogelsang en D. S. van Zuiden. Pensioen voor militairen. Aan de op 1 Mei a.s. op verzoek ge- pensionne-erde militairen is, naar men aan „de Tel." meldt, mededeeling ge daan dat hun verzoek is ingewilligd, dat zij derhalve van 1 Mei af geen diensten meer mogen verrichten en geen recht op jaarwedde kunnen doen gel den, doch cat in verband met de om standigheid dat de uitvoeringsbepalin gen van de nieuwe pensioenwet nog niet aan den Pensioenraad zijn gezon den, ook geen vaststelling van het pen sioen kan geschieden. Zij zuHen derhalve voorioopig geen pensioen ontvangen dit zal iatèr wor den toegekend van den datum van ont slag af. De hier bedoelde militairen zullen dus voorioopig uit eigen middelen in hun onderhoud moeten voorzien. Het weer in Maart. Aan het maandelijksch overzicht be treffende het weer, opgemaakt door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt is het volgende ontleend Gedurende een groot deel der maand en vooral in de eerste helft was W.-lijk Europa onder den invloed "van talrijke depressies, terwijl hooge drukkingen in de eerste week over het Iberische schier eiland, van 13 tot 15 over Schotland, van 16 tot 20 in de omgeving van IJs land en overigens meermalen nabij de Azoren werden aangetroffen. Hier te lande waren in de eerste dekade Zuide lijke en Zuid-Westelijke, daarna Noord- Oostelijke en Noordelijke winden veel talrijker dan gewoonlijk de gemiddel de windkracht was in de eerste dekade grooter, in de tweede geringer dan nor maal. De temperatuur was gemiddeld over de geheele maand een weinig beneden normaal in de eerste dekade was de temperatuur overdag 3 a 4 gr. en wa ren het dagelijksch maximum en mini mum ongeveer 4 gr. er boven, in de der de dekade daarentegen waren deze drie elementen ruim 4 gr. er beneden en kwam nagenoeg dagelijks vorst voor. In de tweede dekade was de dagelijksche schommeling der temperatuur 1 gr. bo ven .normaal. De hoeveelheid neerslag in het Noorden en Westen bedroeg on geveer 53 mM. tegen 45 mM. normale maandsom in het binnenland daaren tegen 40 tegen 47 mM. Het grootste deel viel vooral in de eerste dekade in de tweede was het meest droog weer. Het aantal uren met zonneschijn ge middeld over de vijf hoofdstations be droeg evenveel als de normaal, 92 uren; de drie dekaden telden resp. 18, 33 en 41 uren. Stads* en Provincienieuws VLISSINGEN, 28 APRIL.' Verlaging van belasting. Burg. en Weth. stellen den gemeen teraad nader voor het vermenigvuldi- gingscijfer voor de plaatselijke inkom- rustigen slaap, dat het minste gedruisch mij dadelijk wakker doet worden, maar toch lagen de sleutels altijd onder mijn lag onder het nachtkastje. De diaman ten waren dus reeds vroeger ontvreemd. In elk geval niet voor het eerste bezoek van den vorst. Dus dan in de korte spanne tijds, welke tusschen dit bezoek en mijn komst op Falkenstein ligt. 1Onze oude huishofmeester heelt ze meer dan veertig jaar trouw behoed en was de nauwgezetheid zelf. Maar iemand met een zwak geheu gen, die zijn betrekking reeds lang wenschfe neer te leggen, omdat hij er zich niet meer voor berekend gevoelde. De een of ander heeft misschien van deze omstandigheid gebruik gemaakt om de misdaad te begaan. Hier moet ik tegen inbrengen, dat we hier niet te doen hebben met een gewonen diefstal, maar met een zeer handig uitgevoerde vervalsching, die veel tijd eischte. Het collier is niet ver dwenen, er zijn alleen maar drie on echte, bedriegelijk nagemaakte steenen in plaats van de drie echte gezet. Dat is geen werk om in een handendraai te doen en het kon alleen verricht worden door iemand, die de juweelen. om zoo te zeggen in handen had. De eerlijke, beproefde dienaar van onze familie rust sedert acht maanden in het graf, en ik wil niet, dat er een vlek op zijn nage dachtenis geworpen wordt. Wolf had op buitengewoon scherpen toon gesproken en Tattenberg ant- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Haringplaats MIDDELBURG, bericht dat haar nieuwe Cata logus verschenen is en op aan vraag gaarne gratis en franco gezonden wordt. stenbelasting voor den dienst 1922/23 vast te steilen op 1.8. Ouderavond Christelijke Muioschooi. Gisterenavond werd in bovenge noemde school in de Wagenaarstraal een drukbezochte ouderavond gehou dens Door de ouders werd eerst in de leslokalen, die een goeden indruk van orde en netheid gaven, het werk der leerlingen bezichtigd. Om 8 uur vereenigden een 60-tal ouders zich met het bestuur in het gymnastieklokaal. De voorziter, dr. Joh. de Groot, open de deze samenkomst met gebed, liet zingen Ps. 89 vs. 1 en sprak een kort openingswoord. Nadat door schoolkinderen, onder leiding van het hoofd, den heer A, Mol, zeer verdienstelijk eenige duetliederen waren gezongen, werd thee aangebo den. De onderwijzer, de heer C. van Alten, leverde een keurig referaat over „Onze vrije Christelijke scholen", dat bij de aanwezigen, gezien het geestdriftige applaus, zeer in den smaak viel. Hierna werden door de kinderen nog eenige nummers ten beste gegeven en deze goed geslaagde avond door den heer H. J. Tichelman met dankgebed gesloten. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de advertentie, be treffende aangifte van leerlingen voor de R. H. B. S. 5, in dit nummer. Door een groep bouwvakarbeiders, waaronder timmerlieden, metselaars, stucadoors, opperlieden, en schilders, is hier ter stede opgericht een productieve associatie, welke haar bedrijf zal aan vangen 1 Mei a.s. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar achterstaande advertentie. Onze oud-stadgenoot, de heer J. Smit, oud-president van den R. Kath. Volksbond in Nederland, te Amsterdam, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot burgemeester der gemeente Kloetinge A. T. A. Wagtho der gemeente Hoofd plaat B, J. M. Thomaes der gemeente Renesse W. H. Scholder en der gemeen ten Colijnsplaat en Cats J. W. A. Stilte. SOUBURG. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Oost- en West-Sou burg, op Maandag I Mei 1922, des na middags te twee uur. Te behandelen onderwerpen Ingekomen stukken Goedgekeurde heffingsverordening schoolgeld. Verslag toestand lager onderwijs over 1921. Ontslagname commissaris woning bouw en lid der commissie van school verzuim. woordde op dezelfde, wijze Alleen iemand, die de juweelen om zoo te zeggen, elk oogenblik tot zijn beschikking had meen je Dat zou hoofdkussen en een geladen revolver ik dus moeten zijn? Hecht aan mijn woorden geen beteekenis, die ik er heeiemaal niet aan wilde geven. Ik weet wat je denkt. Dat betwijfel ik. Toch wel, ik weet het, omdat ik weet, hoe argwanend van aard je bent. Maar je moest ook weten, dat ik op het punt van eer zeer gevoelig ben. Toen ik de Fillungensche familiejuweelen in bewaring nam, was het bedrog reeds geschied. Ik heb de kleinodiën met de vaische steenen ontvangen. Zoo zal het wei geweest zijn, ant woordde de majoraatsheer, maar niet op den warmen toon der overtuiging, doch met koele gereserveerdheid. Hoe meer hij zijn best deed, om zijn kalmte te bewaren, des te opgewon dener werd Tattenberg. Je zegt dat zoo koel en onver schillig als een mensch, die weel, dat hij geid genoeg heeft om zich over het verlies van een kostbaar voorwerp te kunnen troosten. Jij offert een belang rijke som en daarmee is de zaak voor jou afgedaan. Maar niet voor mij. Ik eisch, dat de waarheid aan het licht zal komen, dat er bij. alle juweliers een onderzoek worde ingesteld, of dat de politie de zaak in handen krijgt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1