1000 WOENSDAG cnr^!d°aqnn APRIL, 98 Uitgave: firma f. VAH DE VELDE Jr., Kleine Harkt 58, Vlissingen. - Telefoon Inters. 18. dUU een ongeluk. UUU Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. FEUILLETON VERBORGEN LEED. BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke'nummers 5 cent. De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel gulden bij verlies A gulden bij verlies van een van eiken wijsvinger. anderen vinger. icn""1"-" wtnn lilU een duim. 1UU KAMEROVERZICHT. Vergadering van Dinsdag. Tweede Kamer. De Arbeidswet Interpellatie. Boschbouw. Men had bij de opening dezer verga dering wat drukte verwacht. In de eer ste plaats over het voorstel om de wij ziging der Arbeidswet op de agenda te plaatsen. Maar dat liep met een sisserd af. De heer Schaper verklaarde zich te gen dit voorstel, omdat hij voorzag dat het ontwerp vóór het reces werd afge rammeld. Bij dit protest bleef het en met 49 tegen 22 stemmen werd het voorstel tot uitstel verworpen. Vóór stemden de drie roode fracties en de Vrijheidsbonder Albeda. Tegen stemden de rest van links en de geheele rechter zijde. Het ontwerp staat op de agenda, zij het heel achteraan. In de tweede plaats de aanvrage van een interpellatie van den heer Troelstra, over hetgeen de regeering zal doen ten aanzien van de grondwetsherziening na de verwerping van hoofdstuk III. Deze interpellatie zal waarschijnlijk reeds Woensdag worden gehouden. Althans de voorzitter zal dit voorstellen en dat beteekent natuurlijk goedkeuring van dit voorstel. Overigens was deze dag niet bijster opwekkend. In de eerste plaats was de Boschwet aan de orde. Deze wet heft de Noodboschwet op, maar stelt een toe zicht in op alle bosschen. Het is de be doeling door het verleenen van subsi dies en voorschotten bebossching te be vorderen en het kweeken van nuttig hout te steunen. De verplichting wordt opgelegd om alle bosschen in goeden staat te houden. Het Staatsboschbeheer zal de leiding houden en een nieuw in \e stellen Boschraad zal het adviseeren- <fc lichaam zijn. Over dien Boschraad is eenige dis cussie gevoerd. Men wenschte niet dat daarin ambtenaren zullen zitting heb ben. De minister heeft de toezegging gedaan dat dit inderdaad niet het geval zal zijnprofessoren zijn daarbij niet aan te merken als ambtenaren. De liee- ren van Rappard en Teenstra, die dit bezwaar opperden, legden zich hierbij neer. Aangenomen werd een amendement, om te bepalen dat de eigenaars van bosschen, die aan spoor- en tramlijn liggen voorzorgsmaatregelen moeten nemen tegen het gevaar van in brand- geraken. De minister ontried dit amen dement, maar de Kamer nam het on danks dit verzet aan. Weinig belangrijk waren eenige amendementjes, die met goedkeuring der regeering werden aangenomen. Het karakter der wet verandert er niet door. De eindstemming over het ont werp heeft later plaats. Er waren niet genoeg leden aanwezig en er werd stemming verlangd, omdat eenige leden Roman van B. CORONY. 45) Van nu af deed hij geen pogingen tot toenadering meer. Toen hij op zijn landhuis was gekomen, volgde er een vreeselijke scène, veroorzaakt door Ptisca's vraag Wel heb je me- Mouw eindelijk thuis gevonden Zóó had de oude dienstbode haar jongen meester nog nooit gezien. Hij tierde en raasde, wierp alles stuk, wat naar breekbaar was. Zóó mocht een tojder hem ook niet zien. Daarom gren delde ze de deuren en bleef alleen met zinnelooze, die ruwe verwenschin- geni over de hem aangedane beleediging jj.'tbraakte en eindelijk uitgeput neer lot. Toen knielde Prisca naast hem op «n vloer neer, legde hem een natten pP het voorhoofd en hielp hem, en hij weer tot zich zeiven kwam, met aar sterke armen opstaan en plaats nemen_op de sofa. „MS kwam er een triomfantelijke imü ng in haar oogen. Nu was het de<dvr? ^oed cn ni,et d'e )?ekbe Iief- m,„ Iorle zo" het nu wel uit zijn. Die ven ar moest haar eigendom biij- blnMwant ze bad hem met haar harte- httn u iVoetih'j- behoorde haar toe en dip ze zieh niet ontnemen, zij r'v met veel - meer recht aanspraak op loeder00''* maken dan ze!fs ziin eigen bezwaar hebben tegen de steunverle ning aan de bebossching. Tegen de vrijstelling voor huisslach- ting, die de regeering in de Vleesch- keuringswet wil invoegen, opperde de heer Albeda in zijn maidenspeech be zwaar. Het goede in de wet was z.i. juist, dat geen ontduiking mogelijk was. De opening der vrijstelling is een ont wrichting van de gansche wet. In elk geval moet de huisslachting onder de keuring vallen, aangezien anders de handel in ongekeurd vleesch mogelijk wordt. De minister zag die gevaren niet zoo groot. De wijziging bedoelt te voor zien in een algemeenen wensch om huisslachtingen mogelijk te maken. De heer Van Rappard verdedigde de ope ning van de mogelijkheid om samen- slachtingen toe te laten. Hiertegen kwamen de heeren Schaper en Deckers op. Zij zagen terecht in deze vrijheid de mogelijkheid van ontduiking zeer ver groot. De minister zag die ook en ont ried de bepaling ten sterkste. De stemming heeft morgen plaats. Uitvaart Groothertogin Marie van Mecklenburg. Gisteren is het stoffelijk overschot van Groothertogin Marie van Mecklen burg, uit het Paleis uitgedragen en werd in een plechtstatigen stoet, waaraan mi litair vertoon en rouwmuziek vreemd bleven, naar het Staatsspoorstation overgebracht, vanwaar 'het nog giste renavond naar Mecklenburg werd ver voerd, per gewonen trein van 6.43. Te voren had in het geheel tot rouw kapel ingerichte achtergedeelte van de ruime vestibule van het Paleis een rouwdienst plaats gehad. Deze dienst, geleid door den predi kant van de Duitsch-Evangelische ge meente, droeg een intiem karakter door het feit dat er behalve door de vorstelij ke familie en de naaste betrekkingen, slechts aan werd deelgenomen door de leden der wederzijdsche hofhoudingen en door verschillende dames en heeren, die wegens hunne bekendheid met wij len Groothertogin Marie, daarvoor in aanmerking gebracht waren. Ten ongeveer kwart voor vieren was de godsdienstige plechtigheid geëindigd en werd de stoet opgesteld. Allereerst stelde zich aan het hoofd een rijknecht-majoor van het hof, te paard, gevolgd door twee, eveneens be reden, rijknechts. Dan volgden, in een coupé van het hof, getrokken door twee paarden, de kamerheer-ceremoniemeester van de Koningin, R. A. baron van Harden- broek van' Lookhorst en Freiherr von Büluw-Stolle, die reeds geruimen tijd behoort tot het Huis van den Prins. Dit rijtuig ging onmiddellijk vooraf aan den rouwwagen. Ais zoodanig werd gebezigd een Met schuwen blik keek Kazimir Priska, die naast hem was gaan zitten, aan en^'roeg eindelijk Heb ik over mevrouw von Duval gesproken. Priska haalde de schouders op, alsof het niet de moeite waard was deze vraag te beantwoorden. Heb ik? herhaalde hij driftiger. Thans draaide zij het grijze hoofd langzaam om! 1Ik dacht, dat het uit was met die gekke historie. Meneer de baron deed beter met aan iets verstandigers te denken, bijvoorbeeld hieraan hoe u een beroemd man kunt worden. Dat bereik ik nooit. Op deze -manier zeker niet. Wie altijd achter een coquette heks aan loopt, die zich vroolijk over hem maakt, kan hoogstens belachelijk worden beroemd zeker niet. Een rochelend getuid kwam over de lippen van Kazimir. Het scheen haast, of hij de oude vrouw wilde slaan. Maar het was, of ze hem met haar oogen dwong op zijn plaats te blijven. Als u een beroemd man bent, ligt de heele wereld' aan uw voeten nie mand vraagt er meer naar, of een ander misschien mooier en gezonder is. Doe toch iets groots. Toon toch allen, die thans het hoofd schudden, dat u ver stand' hebt, meer verstand dan een dozijn anderen. Dan zal men u niet meer achter gesloten deuren laten staan en den spot met u drijven. Zweetdroppels traden hem op het voorhoofd. staatsielijkkoets, behoorende tot het staldepartement van de Koningin. De koets was aan het bovendeel voorzien van een zestal rouwpluimen, die de ge beeldhouwde middenversiering, gedekt door de Koninklijke kroon van wit me taal, omgaven. De rouwkoets werd getrokken door zes paarden, die zwart fluweelen dek- kleeden droegen. Verder gingen de kop pen der paarden schuil onder zwart flu weelen manenkappen. Bij elk paard liep een postiljon met rouwband om den arm. Nadat een 12-tal lakeien de lijkkist plechtstatig ten Paleize hadden uitge dragen werden de vele bloemstukken op de baar en' den rouwwagen gerang schikt. De bloemen, die daar geen plaats meer konden vinden, zijn op eert afzonderlijk rouwvoertuig, dat den lijk wagen onmiddellijk volgde, medege voerd. Ter weerszijden van den rouwwagen gingen lakeien in gala-livrei. Hierna bestegen de vorstelijke per sonen de drie voigrijtuigen. Dit waren de bekende gala-koetsen van het Hof, voorzien van de scharlaken bekleede bokken. Instelling van gezondheidsdiensten. De memorie van antwoord is ver schenen op het voorloopig verslag van de afdeelirtgen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot instelling van ge zondheidsdiensten. Het bevreemdt den minister geens zins dat het ontwerp niet met onver deelde instemming is ontvangen, vooral wat betreft de bezwaren van financiee- lere aard. De minister is echter van meening dat de noodzakelijkheid van een organisatie vast staat. Wel is de gezondheidstoestand hier te lande mo menteel gunstig, doch men bedenke hierbij, dat het internationaal verkeer nog beperkt is. Het Oosten, waar een overvloedige haard van cholera, vlek- typhus, buiktyphus en pokken bestaat en vanwaar ook pestgevallen worden gemeld, is nog voor het verkeer afge sloten. Daarom kan de toekomst niet zonder voorzorg worden tegemoet ge gaan. Komt het kwaad, zijn er een paar gevallen van cholera, vlektyphus of der gelijke gevaarlijke ziekten, dan heeft men geen keus. Onvoorziene beteuge ling vare besmettelijke ziekten is altijd buitensporig duur en er vallen meer slachtoffers, dan noodig is. Het is bij herhaling voorgekomen dat typhusge- vailen verdere uitbreiding kregen dan noodig was geweest, doordat de orga nisatie ere de kennis voor doeltreffend handelen van stonde aan ontbrak. Ook worden in menig geval te veel kosten gemaakt doordat de deskundigheid van den epilemioloog ontbreekt. Aangezien het uitbreken of overbrengen van een besmettelijke ziekte niet te voren wordt aangekondigd, moeten de noodige krachten bij voorbaat beschikbaar zijn. Is deskundigheid voor de openbare Daar zal ze voor boeten ze zal mij op haar knieën vergiffenis vragen voor den smaad, dien ze mij .aandeed. Krampachtige schokken gingen door zijn gansche lichaam- Wat er van komen zou, heb ik meneer den baron reeds voorspeld, toen dat eeuwigdurende reizen naar B. be gon. Kazimir gaf geer. antwoord. Hij dacht een oogenblik na en ging toen met wankelende schreden, terwijl hij zich aan de trapleuning vasthield, naar de zolderkamer, waar hij placht te werken. Van nu af verliet hij het landhuis bijna nooit meer. 9 Als de majoraatsheer thans zijn oom Ernst von Fillungen bezocht, zag hij Thea of in het geheel niet, of alleen ge durende enkele vluchtige oogenblikken. Ze gleed altijd als een ras voorbij gaande verschijning door de kamer, groette vriendelijk, maar verontschul digde zich met te zeggen, dat tante Aarberg weer lijdende was en niet gaarne alleen bleef. Het zou den majoraatsheer heel wat waard zijn geweest, dat hij haar eens zonder getuigen had kunnen spreken. Op zekeren dag scheen zijn wensch vervuld te zullen worden. Hij vond de deur van het door zijn oom bewoonde huis toevallig open, trad de vestibule binnen en hoorde het ruisehen van een japon. Dadelijk daarna zag hij Thea de trap opgaan. Toen zij halverwege de trap was gekomen, had hij haar'inge haald en zei gezondheidszorg eisch van economie, organisatie is onmisbaar. De epidemio logie is een eigen tak van wetenschap geworden, die in haar groote ontwikke ling afzonderlijke oefening vordert. Het kwaad van de geslachtsziekten is minder openbaar, maar nog ernsti ger. Er is bier wel geen verschil van ge voelen. De venerische ziekten woeke ren' in Nederland angstwekkend voort de gevolgen voor het nageslacht kun nen niet uitblijven. Particulier initiatief bleek volstrekt ontoereikend en on machtig. Van de zuigelingen en de kinderen in de eerste jeugd gaan er nog te veel te gronde en blijven er door onvoldoen de zorg in ontwikkeling nog te veel achter om later te worden de lialf-inva- liden- van de samenleving, wier leven voor de maatschappij in economisch op zicht improductief is. De hygiëne van het schoolkind wordt nog slechts sporadisch behartigd. De tubercuiose-bestrijding is het ge bied, waarop het particulier initiatief wel haast tot een volledige organisatie is uitgegroeid. Deze arbeid zal niet op gaan in de gezondheidsdiensten maar zal wel den steun van die diensten noodig hebben. Beperkter opzet van hei plan is niet wel mogelijk. De invoering der gezond heidsdiensten kan voorhands alleen plaats vinden in die deelen van het land, waar aan de organisatie de groot ste behoefte bestaat. Aldus wordt tege moet gekomen aan den dringenden eisch van de volksgezondheid en van den financieelen toestand. Een bepaling, die geleidelijke uit voering van de wet vaststelt, wordt als nog bij nota van wijziging aan het ontwerp toegevoegd. Iedere dienst behoeft geen eigen la boratorium te hebben, maar moet de gelegenheid hebben in een laboratorium onderzoekingen te doen instellen. Voor die onderzoekingen, die bijzondere ken nis en hulpmiddelen vereischen zal het centraal laboratorium in Utrecht moe ten dienen. Het wetsontwerp zal orde en eenheid brengen, voorwaarden voor kracht en zuinigheid. Wat de kringgemeente betreft, de re geling van het ontwerp geeft wat men in billijkheid -kan verlangen, nl. mede zeggenschap bij het regelen van den dienst en vrijheid van beslissing waar ■liet gaat om de nonnen van hygiëne voor welker verwezenlijking de diensten moeten dienen. Bij nota van wijziging worden nog verscheidene redactie-wijzigingen van artikelen voorgesteld. Onder vrije Nederlanders. We lezen in „de Residentiebode" Nog altijd wordt er in sommige bla den veel geschreven over ambtenarij en verkwisting die broertje en zusje schij nen. Dat het op alle departementen in Goeden avond, nicht 1 Zij drukte zich dicht tegen de leuning om hem voorbij te laten gaan. Ga maar voor Mijn ouders zijn in de woonkamer. Een trotsch hoofdknikje moest hem blijkbaar te kennen gêvên, dat het on derhoud op de trap was afgeloopen. Hij deed echter, alsoi hij dat niet begreep, maar zei met zonderling ont roerde stem Geef me toch een hand, Thea Of heb ik alle recht op eerr vriendelijke, begroeting verspeeld iWaarom zou je dat vroeg ze be daard en legde haar slanke, blanke rechterhand in de zijne, zonder zijn warmen handdruk te beantwoorden. Wie weet Misschien omdat ik een van degenen ben, die het ware en edele altijd Iaat ais zoodanig Ieeren schatten een van dle^dwazen, \yien het geluk voortdurend ontvlucht, omdat ze het nooit op het rechte oogenblik weten vast te houden. Misschien zou jij me den weg tot het geluk kunnen wijzen. Ik Ze wierp even een vreemden, verbaasden blik op hem en op haar gelaat kwam de uitdrukking van koel heid en ongenaakbaarheid. Ik weet, daf ik die macht niet bezit. En toch bezit je ze. Ik geloof, dat je de gave is verleend om iets, dat dood is, weer tot nieuw leven te vrekken. Neen, neef Wolf, wat dood is, blijft dood doch wat slechts sliep, kan weer ontwaken. Ik hoop, dat het geluk voor jou spoedig opnieuw zal INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Slaap rustig Hoest, Bronchitis, Ast'nma, Keelpijn of Borstziekten, kunnen uw slaap versto ren. Probeer eens de hoeststillende, zui verende Abdijsiroop. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren pier dag, doen wonderen voor de gezondheid. Duizenden genieten ech ter veel te weinig slaap en besteden te - weinig rijd aan ontspanning zij ver storen het evenwicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed mei afgewerkte stoffen en urinezuur. De nieren worden overspannen en ver zwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich- verschijnselen voor ats rugpijn, urine- kwalen, rheumatische pijnen, water zuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstan dige leefwijze vermijding van over werking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol en door te zergen voor de noodige ontspanning en slaap versterken Foster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischi as, nier- en blaasontsteking enz. Onthoudt echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. tedere echte doos Foster's Rugpijn Nieren Pillen draagt de handteekening van James Foster. Te Vlissingen ver krijgbaarbij A, C. Beniest, Lepelstr. 13, ii 1.75 per doos. 46 andere dingen steeds alles op z'n best is, moeten we ook betwijfelen. Toeval lig kwam ons dezer dagen een gevai ter oore, daf te denken geeft. Een der ambtenaren had een arti keltje in ons blad geschreven met ove rigens onschuldigen inhoud. Maar hij had de stoutheid gehad een misverstand te signaleeren o heel vaag dat eenige jaren geleden daar was voor gekomen. En daarover was Leiden in last. Zeifs werd hem pardoes verboden, nog ooit voor een krant te schrijven... We leven in het vrije Nederland en dies hebben we ons met dit geval be moeid. We kunnen niet aannemen, dat zulk een verbod van den minister zou uitgegaan zijn we denken eer aan een of andere kongsi. Deze zaak is nog hangende en we zullen er dus verder niets van zeggen, in afwachting van wat er verder blijkt. Inmiddels is de affaire op het depar tement niet uit. Er verschijnt daar zelfs opbloeien. Doch dan zul je de toover- formule moeten vinden, welke de ban den van den langdurigen slaap kan ver breken. Daarbij kan ik je niet helpen en ik zou ook de verantwoordelijkheid niet op mij willen nemen, dat ik met eigen hand in hef lot van menschen in greep. Zonder eenige haast ging ze de trap op, keerde zich op de bovenste trede nog eenmaal om en zeide op kalmen, vriendelijken toon Neem me niet kwalijk, dat ik niet met je naar mijn ouders ga, maar tante Aarberg verzocht mij dit boek voor haar te halen en nu zou ik haar niet gaarne laten wachten. Fillungen keek het slanke meisje met de voorname houding na, tot ze om den hoek van den gang verdween. Toen klopte hij op de aangewezen deur. In weerwil van de hartelijke ontvangst bleef hij slechts korten tijd hij gevoel de behoefte om met zijn gedachten alleen'te zijn. Hij meende te raden, wat er in Thea's binnenste omging, en dat ze zijn woorden had beschouwd als betrekking hebbende op mevrouw von Duval, wier naam tegenwoordig weer dikwijls met den zijnen werd genoemd. Gevoelens van zonderlingen aard, half zalig, half droevig, streden in zijn binnenste. Toen hij weer op Falkenstein was gekomen, vernam de majoraatsheer, dat de barones naar een naburig landgoed was gereden en meneer von Tattenberg zich in de woning van den opperhout vester bevond. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1