1000 25 ngezonde lis of Kamer DIENSTE. ■kster DINSDAG 23 APRIL* an biedingen itaanvragen. E AGENTEN oopioï\^tt jishoudster vro uw. >n§fbode [meisje Ïn~passagiers, [en en vee. k Tei- i53,Atit Uitgave: Firma F. VAN QE VELDE Ir., Kleine H 53, Vlissingen. - Telefoon interc. 10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON E 1 VERBORGEN LEED. Zijt Gij vatbaar? Abdijsiroop. het violet zijn. ou :il violet een kraehti )e rust en de zwaar- looi paars heeft deze ioleur van den rouw |n nationale kleeder- Sjvoorbeeld in Uthau. kie effecten. De mee- jd maakt, geldt alleen blauw-paars. Rood- en alle lichte scha- uolette pastelkleuren tlijk en worden nog door de mode geëj. [it groote, imaar be- ten. Deze kleur vet. ;re sohakeeringen ij van het Rococo tt iden Biedermeiertijd, et fijne flesschen- en verd zuiver groen in tijd als belachelijk I Italiaansch spreek- groen verliest de zijn tijden geweest, tientallen jaren van euw, dat men groen zien. loudt men weer van [oenachtig glanzende groen maakt alleen Ijn effect, als het met past. Eén groen sie- troene garneering is [terwijl een groote van voornaamheid fraaist is groen in It uitstekend blonde [ose gelaatskleur. gevraagd. Brieven È2,' bur. „Vliss. Crt." |rings-Maafschappij «verzekering) vraagt sen in Zeeland, nder motto V. G., tsingsche Courant". dresD. KODDE, at 18. tegen 1 Juni een BODE, eenigszins kend. Brieven let- I,Vliss. Crt." een [au „Vliss. Courant" lor het onderhoud |el. enewoud 55. n ■in. Adres Mevr. Iprit 40. JDOKVAN HEEL, 20, vraagt een agen. ISLAGTER, Emma- tegen 15 Mei of |s huwelijk der te- een net |e 18 jaar. Iddelb.- Rotterdam gelegen plaatsen. kil v. MM T.Dl. Bit 7. Mil. y.m. uw gen 's morgens Ikomen |i N.V. Transp. en l.h. Erven G. VOS, 1 te Middelburg oosterhout, Dordrecht Gebrs- Tel. 101. V LI SS I IN GSCH E COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie ƒ4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels 1.10voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per régel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. r'Ufl gulden bij dood A gulden bij verlies A F*f| gulden bij ver'ies 4 £1 «llül door <|0|| van een hand, Ir^SI van |||gi een ongeluk. UvU voet of oog. een duim. I gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no. la, dienst 1922. De Burgemeester van Vlissingen maakt hekend, dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het executoir verklaarde kohier wegens de Per soneele belasting no. la, dienst 1922 de daarop voorkomende belastingschul digen worden uitgenoodigd om hunne aan slagen op den bepaalden tijd aan te zuive ren, ook ter voorkoming van vervolgingen; dat de bezwaarschriften binnen zes we ken na heden behooren te worden inge diend, terwijl de aangiiten ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den inspecteur der Directe Belastingen, in wiens directie de aanslag is vastgesteld, binnnen zes we ken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 25 April 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. OPNEMING VAN WEGEN, VOETPADEN EN KUNSTWERKEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat, te beginnen op 4 Mei a.s. vanwege de gemeente een alge- meene opneming zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwer ken in die gemeente. Vlissingen, 25 April 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Groothertogin Marie van Mecklenburg t Het Hof zal wegens het overlijden van groothertogin Marie van Adecklen- burg, moeder van den Prins der Neder landen, hertog van Mecklenburg, gedu rende vijf weken zwaren, drie weken middelbaren en twee weken lichten rouw aannemen. Het stoffelijk hulsel van -de groother togin werd hedenochtend uit de sterf kamer ten koninklijken paleize overge bracht naar de tot rouwkamer inge richte achtervestibule van het paleis. In die chapcile ardante had heden- namiddag 3 uur een rouwdienst plaats, gewijd aan de nagedachtenis van groot hertogin Marie. Deze dienst droeg een meer intiem karakter en werd, behalve door de vorstelijke personen, ook de Koningin-Moeder en de leden der hof houdingen, slechts bijgewoond door verschillende dames en heeren, die tot de meer bekenden van de ontslapene behoorden. Bezoek van den Zweedsciren koning uitgesteld. In verband met het overlijden van groothertogin Marie van Mecklenburg is het voor 4 Mei aangekondigde be zoek van den koning van Zweden, in gevolge den door hem aan de Koningin te kennen gegeven wensch, voor onbe- paalden tijd uitgesteld. Roman van B. CORONY. 44) Ze had Fillungen gezien en groette ''em, terwijl ze ongegeneerd lachte, "jaar het was alsof er een vuurstraal "it haar oogen naar Wolf schoot. Hij wendde liet hoofd niet af, maar keek "aar bedaard, koel en vast aan. Geen enkele beweging in zijn gelaat verried wijde of pijnlijke verrassing. Het knap te, strenge mannengelaat scheen uit s'een gebeiteld. Doch over Thea's wan ten verbreidde zich een doodelijke bleekheid. Ze drukte den ruiker viool- ')es zoo stijf, dat bloem na bloem op den grond viel. r Nu was het pauze. Ernst von Fillun gen en Wolf stapten uit, toen ze de gravin en mevrouw von Duval zagen «ankomen. Laatstgenoemde hielp bei ten uit het rijtuig. Inez leunde zwaar- Sf,r.°P zijn arm, dan bij haar gemakke- JJjheid van beweging noodig was, ter- *i)l Mercedes zeil ho Mijn nicht is nu uit de Fransche hm r weer 'i'er gekomen, en ver- Tis» l zicl1 tla5lr beste vrienden te kun- neM>egroeten. altiiri rc; Thea, mijn gedaehten waren Ver, 1 i°u en al mijn lieve kennissen, ,de mevrouw von Duval, en Oouo scll00t een bliksemstraal uit haar °8en naar Wolf. Wees welkom antwoordde het De wijzigingen der Arbeidswet Naar aanleiding van het bij de Twee de Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919, heeft 'het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen een adres aan de Tweede Kamer gezonden. Daarin wordt gezegd, dat het bestuur op het standpunt staat, dat het tot dus ver niet noodzakelijk is gebleken, om het principieeie van 45-urige werkweek, neergelegd in de Arbedswet 1919, los te laten. Van werkgeverszijde is wel her haaldelijk beweerd, dat de huidige Ar beidswet als een der oorzaken van de crisis moet worden aangemerkt, die het Nederlandsche bedrijfsleven teistert, maar men is nog steeds in gebreke ge bleven, deze bewering met bewijzen te staven. Het feit trouwens, dat in die landen, waar de wettelijke arbeidstijd tot 48 uur is beperkt, of geenerlei wet telijke beperking is getroffen, de werk loosheid minstens zoo groot is als in ons land, bewijst reeds de onjuistheid van vorengenoemde bewering. Ieder, die eenigszins ter zake kundig is, weet bo vendien dat juist voor die bedrijven, welke het meest de internationale con currentie te duchten hebben, een langere werktijd dan 45 uur per week is toe gestaan. Voor de metaalindustrie en texiel- industrie bedraagt de werlttijd 48 uur, in de steenfabrieken 55 uur, de zuivel fabrieken 55 uur, de glasindustrie 55 uur en de veenderijen, enz. eveneens 55 uur. Van de overgangsbepalingen is door den' minister van arbeid een ruim, naar de meening van het bestuur zelfs een te ruim gebruik gemaakt, om een langere werkweek dan 45 uur mogelijk te maken. Ondanks de wettelijke beperking is de. werktijd in een aantal industrieën te onzent langer dan in het buitenland, met name in Duitschland, onder welks concurrentie de Nederlandsche industrie het meest te lijden heeft. Dit is wel dui delijk gebleken uit het rapport der com missie, die in December 1921 een on derzoek naar den werktijd in Duitsch land heeft ingesteld. Het bestuur meent er bovendien den nadruk op te moeten leggen, dat het nog altijd maar een minderheid der arbeiders is, die onder de Arbeidswet 1919 vait. Voor zoover dat aan de hand van gebrekkige gegevens die ten dienste staan, kon worden nagegaan, hebben ongeveer 435.000 arbeiders de 46-urige werkweek, ruim 150.000 werken 48 uur, terwijl ongeveer 800.000 arbeiders nog onbeschermd zijn. Tot deze laatste da- tegorie behooren o.a. landarbeiders, het huispersoneel, een dee! van de trans portarbeiders, personeel in apotheken, verpiegingsinrichtingen, kantoor- en winkelpersoneel, enz. Waar dat het geval is, had het naar de meening van het bestuur allereerst op den weg der regeering gelegen, om voorstellen in te dienen aan dien mis stand een einde te maken. Inplaats meisje beleefd, maar zonder hartelijk heid en nam haar japon op. Men kon er over in twijfel verkeeren, of ze een' nadere aanraking met de Creoolsche wenschte te vermijden, dan of ze voor deze meer plaats wenschte te maken. Na een kort gesprek begaven de gravin en haar nicht zich weer naar haar plaatsen. Verscheiden kennissen voegden zich bij haar. Evenals vroeger verzamelde Inez ook nu weer de élite van het gezelschap om zich heen. De schoone, rijke weduwe had immers ook nog veel meer aanlokkelijks dan het schoone, maar onbemiddelde meisje, Na afloop van de wedrennen namen de inzittenden van beide rijtuigen af scheid van elkaar en Thea bemerkte, dat Inez nog eens uit het rijtuig achter om keek. Heb je het koud vroeg Wolf. Je ziet er zoo bleek uit. ja, ik ben koud, antwoordde ze. De wind is scherp. Hij legde haar zijn reisdeken om de schouders en wikkelde haar daar warm in als een kleumend kind. Is het zoo beter Ze knikte. Ik dank je. Maar hoe is het nu met je zeiven De majoraatsheer lachte vrooiijk. Met mij Ik heb op mijn reizen door het noorden van Rusland gelegen heid genoeg gehad om mij te harden. Dat leert men bij een gezellig tête-a- tête met ijsberen. Zoo overmoedig en opgewekt had Thea haar neef in lang niet gezien ze daarvan zjjn thans voorstellen aanhan gig gemaakt, die, worden zij onveran derd tot wet verheven, het groote ge vaar met zich zullen brengen, dat niet alleen de 45-urige werkweek tot het verleden zal behooren, doch dat zelfs van een geregelde 48-urige werkweek niet meer gesproken zal kunnen worden. Op dien weg wenscht het bestuur de regeering niet te volgen en het verzoekt de Kamer met den meesten aandrang, zulks evenmin te doen. Na deze algemeene opmerkingen volgt een meer gedetailleerde bespre king van de ingediende wijzigingen waarbij de voornaamste bezwaren van het N. V. V. uiteengezet worden. De Grondwetsherziening. Volgens „de Tijd" overweegt de re geering de ontwerpen over de hoofd stukken 111 en IV en de Additioneele artikelen eenigszins gewijzigd opnieuw bij het parlement aanhangig te maken, en zal te dien einde minister Ruys over leg plegen met de leiding van de recht- sche partijen. Waarschijnlijk wordt het voorstel tot ontbindbaarheid van de Provinciale Staten teruggenomen. In dit gevai zal in de herziening van hoofd stuk IV blijven gehandhaafd de princi pieeie verruiming van het statuut der gemeente. Bij zijn overleg, dat hoofdzakelijk loopt over de evenredige vertegenwoor diging en het gelijktijdig om de vier ja ren aftreden van de Eerste Kamerleden, is het den minister niet slechts er om te doen, een kleine meerderheid voor zijn plannen te vinden. De regeering zal, wanneer zij kans ziet met nieuwe ont werpen te komen, errkel voorstellen in dienen, waarvan na het gepleegd over leg redelijkerwijze kan worden aange nomen, dat er in het nieuwe parlement r.a de ontbinding van de beide Kamers, een vrij groote meerderheid voor ge vonden zal worden. Een rede van dr. Nolens. De leider van de R. Kath. Staatspartij dr. Nolens, heeft Zondag een politieke rede gehouden te Sittard. Daarin heeft hij o.a. het volgende gezegd Wat mij betreft, wanneer nu of laier gevaar bestaat over te hellen naar den kant van de personen, die op dit oogenblik klagen, dat de regeering te veel gezien heeft naar de arbeiders, dan zal ik overhellen naar dien kant, waar in den rege! de meeste nood en de meeste ontbering wordt geleden. Zoo vaak heb ik er verbaasd over gestaan, dat voor de regeering zoo gemakkelijk het wierookvat werd ge zwaaid, terwijl korte weken nadien er op gescholden wordt, waarvan de grondtoon is Gij zijt eigenlijk de schuld, dat het zoo slecht staat met de valuta. Daarop komt toch alles neer. Hij drong ten krachtigste aan de een heid in de katholieke partij te hand haven-. Gewetensbezwaar. Ds. Fraanje, predikant bij de Geref. schreef deze veranderde stemming toe aan de onverwachte ontmoeting met Inez. je blijft vannacht toch bij ons vroeg Ernst von Fillungen. Neen, dank u wel, oom. Ik kan den trein nog juist halen ik heb voor morgen eenige heeren verzocht om met mij te lunchen. Ah, dat is wat anders. Maak dan gebruik van ons rijtuig. Ais u het mij vergunt. Men was nu bij huis gekomen. Wolf hielp de dames uitstappen en nam daarna weder plaats in het rijtuig. Hij had altijd gedacht, dat hij vreese- lijk van streek zou raken, als hij Inez eens weerzag. Maar wat hij vandaag had gevoeld was geen hartstochtelijke opgewondenheid, geen toorn of haat, het was alleen maar een weemoedige verbazing over zichzelven en een diep leedwezen, dat hij zijn vader de laatste levensjaren verbitterd had. Hoeveel verloren tijd en verloren geluk zuchtte hij onwillekeurig en streek zich daarbij met de hand over het voorhoofd als om de onaangename gedachten te verdrijven. Mevrouw von Duval woonde niet bij haar bloedverwanten, maar had vooi zich en haar gezelschapsjuffrouw, een zeer geslepen Frangaise, benevens het talrijke dienstpersoneel de eerste étage van een elegante woning in een der drukste straten gehuurd. Zij knoopte vroegere banden weer aan en bracht ook bezoeken aan Jadwiga en de ande re Fillungens, welke ook beantwoord gemeenie te Barneveld, die zich steeds als een groot tegenstander van de Inva liditeitswet heeft doen kennen en die dan ook indertijd de bekende circulaire voor gemoedsbezwaren heeft ondertee kend, waardoor hij van de verplichting tot het plakken van zegeltjes voor zijn dienstbode werd ontheven, heeft ook geweigerd het hiervoor op zijn belas tingbiljet aangebrachte bedrag te beta len. Deswege hebben de rijkambtenaren thans beslag op zijn inboedel gelegd, welke bij verdere weigering Zaterdag 29 dezer gerechtelijk zal worden ver kocht. Ook bij vier zijner gemeentenaren is om dezelfde reden beslag op den inboe del gelegd. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Ingevolge de circulaire van den mi nister van binnenlandsche zaken d.d. 29 April 1921, ons medegedeeld bij Pro vinciaal Blad van genoemd jaar no. 59. moet jaarlijks vóór of in de maand Mei het verhoudingscijfer der te heffen plaatselijke inkomstenbelasting door uwen raad, onder Koninklijke goedkeu ring, worden vastgesteld. Te vorigen jare werd het vermenig- vuldigingscijfer voor het belastingjaar Mei 192!Mei 1922 bepaald op 2.2 ten aanzien van een op de gemeente- begrooting voor 1921 aan hoofdeiijken omslag geraamde som van ƒ750.000. Onder dit bedrag was echter begrepen een vermoedelijk te ontvangen nood- uitkeering van het Rijk ten bedrage van 50.00© over genoemd dienstjaar. Zooals uwe vergadering bekend is kon voor het dienstjaar 1922 aan hoof deiijken omslag worden volstaan met een bedrag van 613.000. Reeds op dien grond zou dus thans het vermenigvuldigingscijfer eenige verlaging kunnen ondergaan. Voorts kunnen- wij nog op andere fac toren wijzen waardoor een daling van het verhoudingscijfer aannemelijk kan worden gemaakt. Het zal wel geen betoog behoeven, dat het bepalen van een verhoudings cijfer bij den aanvang van een belas tingjaar, als men nog in het geheel niet beschikt over gegevens, betreffende het belastbaar inkomen der belastingplich tigen dat den grondslag moet vormen voor den aanslag in dat jaar, slechts op vermoedens kan worden gebaseerd. Ons zoo goed mogelijk van de taak kwijtende om bij benadering de vermoe. delijke opbrengst der belasting na te gaan, kunnen wij U mededeelen, dat, vólgens verkregen inlichtingen van den inspecteur der Rijks directe belastingen, het belastbaar inkomen over den dienst 1921/22 bedroeg ƒ8.913.201, waarvan aan plaatselijke belasting op de kohie ren is gebracht ƒ861.853.45, benevans wegens forensen ƒ70.243.20, alzoo in totaal ƒ932.096.65. Het bedrag waarmede genoemd cij fers moet worden verminderd wegens te werden want daar -men haar verloving met Wolf en de oorzaak van het duel streng geheim had gehouden, zou men het vreemd hebben gevonden, wanneer ze de beide families, tot welke ze eens in zoo nauwe betrekking stond, links had laten liggen, of door deze als niet bestaande was beschouwd. De voorname wereld verkeerde wel dra druk in haar salon. Egon liep dik wijls bij Inez in en uit, en ook Wolf be vond zich soms, ofschoon zelden, onder haar gasten. Hij wilde niet den schijn op zich laden, alsof hij vreesde in de nabijheid der zeer gevierde weduwe te komen. Hij zocht haar niet, maar ging haar ook niet uit den weg en toch was het toeval of opzet mevrouw von Duval ontmoette hij telkens, hetzij in de stad' bij kennissen, of bij gelegen heid van een harer herhaalde uitstapjes naar G-, waar ze uitnoodigingen van verschillende families aannam. Dat hij steeds, zonder ook maar een spier van het gelaat te bewegen, bij -haar gloeiende blikken koel en onver schillig bleef, scheen haar de hoogste graad van zeltbeheersching en een fiere uitdaging. Want Inez geloofde meer dan ooit aan de onweerstaanbare macht van haar bekoorlijkheden en de harts tocht, die slechts voor korten tijd door haar lichtzinnigheid en ijdelheid in slaap was gewiegd, begon eiken dag heviger te worden in de borst van de vrouw met het heete bloed voor wie „wenschen" en „bezitten" steeds woor den van dezelfde beteekenis waren ge weest. Zij zou Wolf zoo gaarne op- 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Pas dan op Uwe ontstoken slijm vliezen zijn een open deur voor ziekte kiemen. Snelle hulp is dubbele hulp. Gij kent toch de beroemde ademhaling, veroorzaakt door een slechte maag of door het gebruik van alcohol of tabak, geneest men op aangename wijze met Lakerol- Pastilles. De ademhaling wordt gezond en zuiver. Desinfecteert de mondholte en de keel. Overal ver krijgbaar a Ft. 0.50 pet-doos. 16 verleenen .ontheffingen op reclames, wegens vertrek naar het buitenland, overlijden, staking van beroep en ambtshalve ontheffingen kan naar on ze meening op ƒ150.000 worden ge schat. Wanneer men met het oog op de on zekerheid der aanslagen wegens forens wegens de vele bezwaarschriften welke bij de Kroon zijn ingediend buiten bere kening laat, zou bij een' vermenigvuldi gingscijfer van 1.9 een bedrag aan belasting van ƒ614.783 worden verkre gen (ƒ861.853.45 ƒ150.000 ƒ711.853.45 2.2 ƒ323.570 X 1.90 ƒ614.783). Deze uitkomst komt ongeveer over een' met het op de gemeentebegrooting voor 1922 aan hoofdeiijken omslag uit getrokken bedrag, ad ƒ613.000. Men diene echter niet uit het oog te verliezen, dat bovenstaande berekening is gebaseerd op het belastbaar inkomen van den dienst 1921/22. Er zijn thans reeds omstandigheden aanwezig, die doen vermoeden dat het belastbaar in komen, hetwetk voor 1922/23 in aan merking komt, minder zal zijn dan over 1921/22, Wij wijzen slechts op het ver trek van het garnizoen op I Mei a.s. Ons college had zich dan ook afge vraagd of men niet den zekeren weg zou moeten volgen om uwen raad voor te stellen het percentage op 2 te bepa len. Wij hebben echter na rijp beraad kun nen besluiten' U te adviseeren het cijfer op 1.9 vast te stellen. Zoctals wij boven reeds vermeldden is de opbrengst der forensen een factor welke ook eenig gewicht in de schaal legt. Voorts ligt het in ons voornemen aan uw college een voorstel te doen om te beschikken over 1/3 deel van het ver moedelijk batig saldo van den dienst nieuw in haar boeien hebben willen slaan en menigeen, die haar coquet spel gadesloeg, dacht bij zichzelven, dat het slot Falkenstein nu toch wel spoedig een nieuwe meesteres zou hebben. Dat vreesde ook Jadwiga, maar ze durfde er geruimen tijd niet naar vra gen. Toen de vraag haar echter eindelijk in den vorm van een schertsende op merking over de lippen kwam, gaf Wolf haar zulk een scherp, ontkennend antwoord, dat ze nooit weer op deze zaak zinspeelde. Kazimir sloot zich thans niet meer zoo voortdurend op als vroeger. Hij reisde veel naar B. en was weer als het ware de schaduw van de Creoolsche. Zij trof hem vaker op haar pad' dan het geval geweest zou zijn, wanneer alleen het toeval hier een rol speelde. Hij moet mijn bedienden omkoo- pen, om steeds te weten, waarheen ik mij begeef, zei mevrouw von Duval op zekeren dag verdrietig tot haar gezel schapsdame. Wat haat ik dien man, die van den beginne af mijn booze demon was. Hij bracht haar ook visites, en werd beleefdheidshalve één keer ontvangen. Doch verder heette het altijd dat me vrouw niet thuis was. Toen hij op zekeren dag weer dit antwoord kreeg, had hij juist gezien, dat Inez zich haastig van het venster terugtrok. Hij verwijderde zich snel, onder het mompelen van onverstaan bare woorden. Op zijn gelaat lag weer de boosaardige, spottende glimlach. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1