ien >on. nmern entlaan (I ZEEP. 1000 150 100 25 00 Frank V l Sng isthuissM SI MAANDAG 24 APRIL PEUm-ETON VERBORGEN LEED. No. 96 >nd. »nd. md. >nd. traat 7* ikkelijk zonde* vergd worden, NTGINE MES Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. - Telefoon Interc. 10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnfl dr! ^nn UUU een ongeluk. UUU GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND kou gevat siroop. He( reinigt en verft tegelijkertijd. Per pond. )DELBURG. SHOUDZEEP ten en keu- nd helder, ïen wit als houtwerk Ir, zonder de sten. echt op een )STR IJ D HORLOGES ikeiier VLI5S1INCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 28 April 1922, des namiddags 2 uur. I. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verkenen ontslag. Aan W. J. H. Salet, als onderwijzer aan de L. L. O. sohooi, met ingang van 1 October 1922. IV. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Wetli. tot overdracht van de pacht van een stukje gemeentegrond, gelegen hoek Pluim- straat, van W. Leijnse op A. van Roekei. 2. Idem tot verlenging van de paCht van weiland ten name van de Zeeuw- sche Wasscherij en Ververij „Volhar ding" en van A. Goedegebure tot 25 November 1926. 3. Idem tot 'bekrachtiging van den aankoop van een tweetal perceelen weiland, groot 0.8980 H.A., gelegen aan den weg onder het Grand-Hotel en wel voor een som van ƒ5200, vermeerderd met ƒ433.10 aan onkosten. 4. Idem tot het opnieuw vaststellen der verordening tot heffing van kraan gelden op kaai- en liggeld, alsmede die op de heffing van rechten voor het ge bruik van gronden ten 'behoeve van het havenbedrijf. 5. Idem tot wijziging der verordening op de heffing van rechten voor door of vanwege de gemeente verstrekte dien sten (hulp bij het opmaken van stukken en teekeningen, bouw- en hinderwet- aanvragen). 6. Idem tot het aanvaarden van de door het bestuur van den Vlissingschen Oranjebond aan de gemeente geschon den Oranjevlag. 7. Idem naar aanleiding van het ver zoek van de Vlissingsche schoolvereeni- ging om haar de gemaakte kosten van aanleg eener electrische verlichtingsin- staiJatie ad 190 te vergoeden. 8. Stemming over het voorstel-Mer- ckens tot wijziging der verordening op de heffing eener plaatselijke belasting haar thet Inkomen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot toekenning van een toelage van 208 per jaar aan de oud-schooischoon- maakster P. M. Jilleba en van 156 per jaar aan den oud-gemeente-werkman J. Kosten. 10. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1921. U. Idem tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1922. 12. Idem tot goedkeuring van een ge wijzigde begrooting van het Gasthuis, dienstjaar 1921, met toekenning van een verhooging van het subsidie uit de gemeentekas van 7500. 13. Idem betreffende den termijn van aflossing der crisisleening pro resto Roman van B. CORONY. 43) Trachten een berekking te krij gen. Ik heb kennis genoeg en hoop ook, dat men in hooge kringen rekening zal houden met mijn ouden naam. Ik zou je willen voorstellen op Falkenstein te komen. Het is zeer vriendelijk van je, mij gastvrijheid aan te bieden, maar... Geen .gastvrijheid, maar een post van vertrouwen bied ik je aan. Ik zou m'ij nog niet gaarne aan een vaste plek willen binden, maar graag binnenkort weer voor langen tijd gaan reizen. Daarom heb ik een plaatsvervanger noodig, op wien ik vertrouwen kan. Jij 2oudt het oppertoezicht over de ver schillende landgoederen kunnen uitoefe nen en ook de sleutels der bibliotheek kunnen houden en het bewaren der fa- miliejuweelen op je kunnen nemen, ik zou onzen huishofmeester van de ver antwoordelijkheid voor het laatste wil len ontheffen. De grijsaard wordt al te zwak en vergeetachtig en heeft het waarlijk wel verdiend, dat hij eindelijk van een goed pensioen stil kan gaan 'even. Sla toe, Hans, dan zijn we beiden geholpen en we zullen nog menig gezel- MUUr met e,lcaar hebben. Na een korte aarzeling legde Tatten- zijn hand in de rechterhand van De hem aangeboden betrekking was groot 168.000, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten om dezen termijn te stellen op 5 jaren, in plaats van op 9 jaren. 14. Idem om af te wijzen het verzoek van de afdeeling MiddelburgVlissin gen van de R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, om een jaarlijksch subsidie uit de gemeentekas. 15. Idem naar aanleiding van het voorstel van de heeren L. P. van Oor schot c.s., om te voorzien in de vacature Heijmans, onderwijzer in het teekenen ten behoeve van "het gewoon lager on derwijs en U. L, O. 16. Idem tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer voor de plaatse lijke inkomstenbelasting voor 1922/23 op 1.9 (1921/22 2.20). Groothertogin Marie van Mecklenburg f De schoonmoeder onzer Koningin, H. K.H. Groothertogin. Marie van Mecklen burg, moeder van den Prins der Neder landen, hertog van Mecklenburg, is Za terdagochtend omstreeks 11 uur te 's- Gravenhage op 72-jarigen leeftijd ont slapen, van welk overlijden wij nog in het grootste deel der oplaag van ons vorig nummer konden melding maken. De ziekte, die haar in het begin der vorige week zij was op eersten Paaschdag nog ter kerke overviel en zich door haar wisselend verloop al spoedig vrij ernstig liet aanzien, nam zeer snel in hevigheid toe. De Groothertogin, wier gezondheids toestand in de laatste tijden, in Duitsch- land nog, te wenschen overliet, kwam eenige maanden geleden in, op het oog, goede gezondheid te 's-Gravenhage aan na door haar zoon, Prins Hendrik, aan de grens te zijn afgehaald, en werd har telijk verwelkomd aan het Staatsspoor station door de Koningin en de Prinses, en zou ettelijke weken in de residentie vertoeven. Zij zou juist dezer dagen naar Duitschland terugkeerea Haar andere zoon, Hertog Adolf Frederik van Mecklenburg, is Vrijdag nog bijtijds te 's-Gravenhage aangeko men om zijn moeder in reven aan te treffen eni aan de stervenssponde tegen woordig te zijn. Nu wijlen Groothertogin Mar'e van Mecklenburg was geboren te Rudal- stadt, den 29en Januari 1850. Zij was den 4en Juli 1868 gehuwd met Frederik Frans II, Groothertog van Mecklenburg, die ia 1883 overleed. Ten Koninklijken Paleize, waarvan, na aankomst der naaste verwanten, de venstergordijnen werden neergelaten, zijn registers voor rouwbeklag neder- gelegd. Van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam afgezien. In verband met het overlijden van H. K. H. de Groothertogin van Mecklen burg, moeder van Z. K. H. den Prins, een edeiman alleszins waardig, er was een voldoend inkomen aan verbonden en ze kwam overeen met Tattenbergs kennis en bekwaamheid. Na verloop van een week kwam hij op zijn nieuwe woonplaats aan. Hij werd door den majoraatsheer, die hem aan zijn stiefmoeder en de huisgenooten als zijn plaatsvervanger voorstelde, op de hartelijkste wijze ontvangen, nam de aanteekeningen, welke Joseph hem overhandigde, in ontvangst, onderzocht alles nauwkeurig, maakte nieuwe lijs ten, die met de oude volkomen over eenstemden en gevoelde zich weldra volkomen thuis, temeer, daar men hem, als intiemen vriend van den majoraats heer met de grootste voorkomendheid ontving. Hij werkte zich vlug in de zaken in en na verloop van twee jaar was men ge woon geworden zich in aile belangrijke aangelegenheden tot hem te wenden. Slechts één ding was er, dat hem belette volkomen tevreden te zijn Tat- fenberg leed aan een hartkwaal en vreesde, dat hij plotseling uit het leven zou worden geroepen. Daarom verzocht hij Wolf, indien hij mocht sterven, voogd te willen worden over Wally, en hij maakte een testament, hetwelk ook deze bepaling bevatte. HOOFDSTUK XV. Morgen keert mijn zuster naar B. terug, zei Leo op zekeren dag -tot den majoraatsheer. Ze zal nu met tante Aarberg bij onze ouders wonen. We zijn daarover zeer verheugd. Ik ben eveneens blij, haar weer te heeft H. M. de Koningin afgezien van het voorgenomen bezoek aan Amster dam van 812 Mei a.s. Het votum der Eerste Kamer. Naar „het Volk" van wei-ingelichte zijde verneemt, staat, hoewel de regee ring nog geen besluit genomen heeft omtrent de gevolgen van het votum, der Eerste Kamer, toch reeds bij haar vast, dat zij, nu vlak vóór de verkie zingen, niet aan aftreden denkt. Nederland en België. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel, meldt In het rapport, uit naam van de se- natoriale commissie van buiteniandsche zaken door markies Imperiali in ver band met de aanstaande bespreking van de begrooting uitgebracht, komt 't volgende voor Wat een overeenkomst met Nederland betreft, wij kunnen slechts ons rapport van het vorige jaar bevestigen. Wij. hopen, nadat alle hin derpalen uit den weg geruimd zijn, een verdrag met dit land te zullen mogen sluiten, aldus de politiek voortzettend, welke jarenlang door August Beernaert, onzen grooten staatsman, werd ge voerd. Vergadering van Roomsch-Katholieken. Zaterdag heeft te Utrecht een verga dering plaats gehad van Roomsch- Katholieken uit nagenoeg alle rijkskies kringen des lands, die de democratische beginselen aanhangen, ten einde te be spreken, wat onder de huidige omstan digheden behoort te geschieden, ter verdediging van de democratische be ginselen, die huns inziens ernstig gevaar loopen door het streven van hen, die de katholieke staatkunde in conservatieve richting wenschen te leiden. De vergadering was eenstemmig van oordeel, dat een bijzondere actie voor alsnog onnoodig is; in het vertrouwen, dat de gezonde democratische denk beelden, die leven bij de groofe meer derheid van de leden der Roomsch- Katholieke Staatspartij, verwezenlijkt zullen worden. Plaatselijke inkomstenbelasting. Op de vragen van den heer Bijleveld betreffende ontheffing van plaatselijke inkomstenbelasting bij. verhuizing van de eene gemeente naar de andere, ant woordde de minister van binnenland- sche zaken, dat de wet van 30 Decem ber 1920 inderdaad tot ongewenschte gevolgen leidt. De minister vleit zich, dat weldra een wetsontwerp de Kamer zal bereiken, houdende nadere voorzie ning ten aanzien van de tenuitvoerleg ging van eenige bepalingen der ge noemde wet. Op de vraag of het juist is, dat bij verhuizing van een gemeente, waar geen plaatselijke inkomstenbelasting wordt geheven, maar hoofdelijke om slag, naar een gemeente, waar plaatse lijke inkomstenbelasting geheven wordt in die gemeente ontheffing van plaatse zien, zei Wolf glimlachend, terwijl hij zich in gedachten het slanke meisje met het zachte, ernstige gelaat en het be deesde wezen voorstelde. Toen hij in het laatst der week van een bezoek aan de andere bezittingen treugkwam, werd' hem bericht Mevrouw de barones verzoekt u dadelijk bij haar te komen. Er is bezoek gekomen. Toen Wotf den kleinen salon van zij.n stiefmoeder binnentrad, en deze hem toeriep Tante von Fillungen en onze nicht zijn tot morgen onze gasten toen kon hij zijn oogen haast niet gelooven.Was deze schoone heerlijk ontwikkelde blon dine werkelijk de onbeduidende hoeki ge, schuchtere Thea Welk een be koorlijkheid lag er in die voorname trekken, hoe imponeerend en toch hoe jeugdig veerkrachtig stond de rijzige gestalte daar voor hem Het haar lag als een gouden kroon boven het blanke voorhoofd. Het vreesachtige kind was een volmaakte dam® geworden, die den majoraatsheer zoo onbevangen groette, alsof hij steeds slechts een gaarne gezien bloedverwant was geweest en niets meer. Ze bejegende hem vriende lijk maar toch met eenige terughouding. Öp het edele gelaat lag een nauw merkbare uitdrukking van zwaarmoe digheid en als ze glimlachte, was het of plotseling een veel belovende zonne straal door de wolken brak. Van nu af ontmoetten Thea en Wolf elkander vaker, ook in het huis van Ernst von Fillungen, want de majo raatsheer onderhield' een d'ruk verkeer lijke inkomstenbelasting wordt verleend over den tijd, waarover in de verlaten woongemeenfe hoofdelijke omslag is betaald, antwoordde de minister, dat in dit geval alleen sprake kan zijn van aanslag voor zooveel twaalfde gedeel ten van het belastingjaar als er nog ge heele maanden van dat jaar over zijn na het tijdstip van de verkrijging van het hoofdverblijf. De Kamerverkiezingen. De Landelijke Partij voor Pensioen- belangen heeft besloten, bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen met 5 can- didaten uit te komen. Deze partij stelt zich ten doel een betere pensioneering voor ouden van dagen te verkrijgen en alle oud-gepensionneerden in de nieuwe pensioenwet te doen opnemen. De namen der candidaten zijn R. van der Meulen, A. van over Meeren, A. van der Heyden, B. Raumer en B. J. Linet. De postchèque- en girodienst. Dat de administratie van den post- chèue- en girodienst tracht het aantal aangeslotenen bij dezen dienst uit te breiden is begrijpelijk. Waar slechts mogelijk wordt er dan ook reclame voor gemaakt. Men kam zich dus best begrijpen dat de administratie personen en instellin gen welke nog niet zijn aangesloten, aanspoort daartoe alsnog over te gaan. Zulk een aansporing gaat dan verge zeld van een berg formulieren en een beschrijving, waarbij al de voordeelen van aansluiting worden uiteengezet. Men zou dus mogen verwachten dat nauwkeurig aanteekening gehouden wordt van hen die zich aansluiten. Toch schijnt de administratie daarvan nog wel het een en ander te wenschen over te laten. Want ons is een geval bekend van een firma, welke reeds meer dan een maand bij den dienst is aangesloten en nu dezer dagen weer heel de berg paperassen thuis gestuurd kreeg, welke gezonden worden aan hen die nog niet zifn aangesloten. Commentaar is verder overbodig. De gasprijs te Arnhem. Burg. en Weth. van Arnhem hebben den raad voorgesteld den gasprijs met 3 cent te verlagen en den prijs voor grooter verbruik met 2 cent, zoödat zij resp. zullen bedragen 12 en 8 cent per kub. Meter. POLDER WALCHEREN. In de Zaterdagmorgen onder voor zitterschap van den heer mr. H. F. Lantsheer gehouden voorjaarsvergade ring van het polderbestuur van Walche ren waren aanwezig vier raden en 16 commissarissen. Na opening werden de gel misbrieven van het nieuw gekozen lid, len heer C. Franse onderzocht en in orde bevon- de, waarna de heer Franse door den griffier werd binnengeleid en in handen met zijn oom. Het verleden scheen Thea geheel vergeten te hebben. Wolfgang herkende zijn nicht nauwe lijks. Hoe zelfbewust en toch, hoe voor naam bescheiden was haar geheele we zen. Welk een hemelsbreed verschil tus- schen vroeger en nu. Vader had gelijk. Met haar had je gelukkig kunnen worden zij zou een onberispelijke vrouwe von Falkestein zijn geweest, kon hij niet nalaten te denken. Maar dat was immers nu voor bij, verbrijzeld door dwazen hartstocht der jeugd. Soms sloeg de majoraatsheer onwil lekeurig een warmer toon aan, die her innerde aan vroeger dagen, maar hij zweeg telkenmale spoedig, als Thda hem koel en verbaasd' aanzag. Neen, neen, dat was voorbij en had ze hem werkelijk eenmaal bemind1, dan had toch de gekrenkte trots haar geholpen om die liefde met wortel en al uit haar hart te rukken. Wat een Inez d'Alvare minachtend wegwierp, raapte Thea von Fillungen stellig niet weer op. Zij mocht iets beters van de toekomst ver langen en zich koel afwenden van den dwaas, die haar eens had versmaad. Ik wil mij op een afstand van haar houden, besloot de majoraatsWer, maal ais met onverbreekbare ketenen werd hij telkens weer naar haar getrokken Het was hem, alsof hij in haar donker blauwe oogen een verloren hemel aan schouwde, een paradijs, welks poorten eens voor hem geopend maar nu voor altijd gesloten waren. Overmorgen zijn er wedrennen in Hoppegasten. Komen jullie ook, Wolf? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. niet te laat. Neem a dadelijk de bekende •Deze wonderlijke gekleurde vlokjes eleven Uw verschoten blouses weder de oorspronkelijke kleur of eert Qansch nieuwe, welke U maan wilt DeLeversZeepM-Vlaardintjcn Fabr. van Sunlight en. L,u>c. van den voorzitter den voorgeschreven eed aflegde en daarop zitting nam. Verslag van den toestand van den Polder. Aan de orde was vervolgens het ver slag omtrent den toestand van den pol der, waarin wordt gemeld, dat het aan tal stormperioden talrijk was, hoewel enkele van korten duur, maar toch zeer hevig, zooals dien van 57 November, welke op 6 November de kracht van een orkaan bereikte, met een buitengewoon hoogen waterstand. Op 17 Dec. be gon het opnieuw te stormen, welke stormen aanhoudend bleven voortdu ren tot 5 Januari d.a.v., terwijl op 10 11 Januari opnieuw een storm woedde, een stormperiode van ongekenden duur en hevigheid. Gedurende dit tijdvak van drie weken, met afwisselende Zuid- Westelijke en Noord-Westelijke winden, gepaard met zeer hooge vloeden, waar bij dagen voorkwamen dat ten tijde van laag water 't water een gewonen hoog waterstand bereikte, en er in het geheel niet kon worden gewerkt, 'hebben de werken en voornamelijk de steketwer- vroeg Ernst von Fillungen op zekeren dag, toen zijn neef op het punt stond om afscheid te nemen. Mama is sedert eenigen tijd niet wel en heeft geweigerd mij te vergezel len. Komen uw dames? Ja, zeker! Tante Aarberg houdt niet van wedrennen, maar mijn vrouw en Thea gaan mee. Er is dus in ons rij tuig nog een plaats vrij. Zal ik die voor jou reserveeren Als u ze niet beter kunt gebruiken, oom Werkelijk niet I Ik reken dus op je. ik zal van uw vriendelijke uitnoo- diging gebruik maken. Op het bepaalde uur kwam de majo raatsheer en kon de oogen nauwelijks afwenden van Thea, die er in haar cos- tuum van donker blauw fluweel verruk kelijk uitzag. Ze scheen het niet te bemerken. Haar gansche verschijning drukte voorname vrouwenwaardigheid en fiere onver schilligheid uit. In haar slanke handen hield ze een ruiker viooltjes, welken Wolf uit zijn broeikas had meegebracht. De eerste overwinningen waren reeds behaald, toen de equipage der Hartenau's aankwam. De gravin leunde achterover in de zachte atlaskussens naast haar zat mevrouw von Duval, die sedert een jaar weduwe was. Inez had aan bekoorlijkheid en pi kantheid' niets verloren. Men kon zich niets- eleganter voorstellen dan deze lenige, volgens de nieuwste, eenigszins buitensporige, Parijsche mode gekleede jonge weduwe. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1