1000 i50™rioo 25 VRIJDAG «e- Wo. 94-60e Jaargang 1932 OjtgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. - Telefoon Interc. 10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. cnr%roo^flfi OEMEENTEBESTUUR iPBÜiLLËTON VERBORGEN LEED. BINNENLAND Heesch ABDIJSIROOP. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 16 regels 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. UUU een ongeluk. <JUil gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. BEKENDMAKING VERHUIZINGEN. Burg. en Weth. van Vlissingen herinne ren den ingezetenen aan het bepaalde bij de Algemeene Verordening van Politie om trent de aangifte van verhuizingen bin nen de gemeente Art. 7.Ieder, die binnen de gemeente verhuist, is verplicht binnen 8 dagen na de verhuizing daarvan kennis te geven aan het gemeentebestuur ter Secretarie op liet Bureau Bevolkingsregisters. Wanneer het hoofd van het gezin ver huist, is hij bovendien verplicht de in het vorige lid bedoelde kennisgeving te doen voor alle bij hem inwonende personen dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij, die binnenshuis een of meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge zin wordt opgenomen of daaruit vertrekt, inwonende dienstboden hieronder begre pen. Wanneer deze verhuizingen niet binnen den daarvoor gestelden tijd ter secretarie worden opgegeven, zal tot strafvervolging worden overgegaan. Door een specialen bevolkingscontröleur zal aan de huizen een nauwkeurig onder zoek ingesteld worden of aan de hierboven genoemde bepalingen is voldaanindien dan blijkt, dat de bewoners nalatig waren, zal daarvan proces-verbaal worden opge maakt Vlissingen, 21 April 1922. Burg. en V/eth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag. Grondwetsherziening. Wat te vreezen viel, is geschied het derde hoofdstuk is verworpen met 24 tegen 21 stemmen. Minister Ruys de Berenbrouck moet het onaangenaam treffen dat van deze 24 tegenstemmers er 22 van zijn rechterzijde zijn, waar onder niet minder dan 12 van zijn on middellijke vrienden, de Katholieken. Zes anti-revolütionnairen, vier christe- lijk-historischen steunden deze twaalf opposanten. Slechts fwee vrijzinnigen slemden tegen, n.l. Fokker en Van der Feltz. Het lag voor de hand dat de Minister na deze beslissing aanhouding van hoofdstuk IV en van de additioneele artikelen vroeg. In beide komen artike len voor, die verband houden met die in het derde hoofdstuk. Wat nu Het waarschijnlijkst lijkt ons dat de Minister met spoed een ander hoofd stuk 111 indient, waaruit gelicht wordt de evenredige vertegenwoordiging voor de Eerste Kamer. Als de Minister uif IV de ontbindbaarheid der Provinviale Staten schrapt, heeft hij wel kans ook dat hoofdstuk er door te halen. Zooals de situatie thans is kan ze niet Roman van B. CORONY. 41) Bissenz mag volgens de bepalin gen van het testament niet verkocht worden en Wolf heeft mij levenslang een jaargeld van achttienduizend mark uit te betalen. Alleen wanneer hij mocht overlijden, zou het voor mij vastgezette kapitaal dadelijk in mijn handen kotnen of zoo ik er dan niet meer mocht zijn, in die van jou. Wat of wie je vader tot het nemen van dezen maatregel heeft aangespoord, weet ik niet, maar ik kan aan de bepalingen van den uitersten wil niets veranderen. Volgens de wet zijn ze rechtsgeldig. Het is mij ook on mogelijk mijn jaarlijksch inkomen te verpanden. Wat dus te doen Dat weet ik ook niet. Dan blijft mij geen andere uitweg over dan mijn ontslag uit den dienst te nemen of mij een kogel door het hoofd te jagen. Egon, om 's hemels wil kreet de barones. Zoo vreeselijk mag je mij niet doen schrikken en mij angstig maken. Spreek met Wolf Ik heb nog nooit veel van zijn broederlijke teederheid gevoeld en ik nob waarlijk geen lust om mij een scherp, weigerend antwoord te halen. dat de eenige raad dien u kunt geven, "jama, dan doe ik het best maar mijn mgen weg te gaan. blijven, omdat de additioneele artikelen gewijzigd moeten worden. Voor de Regeering is deze verwer ping hoogst onaangenaam, omdat zij door haar eigen vrienden in het nauw wordt gedreven. Het is overigens een historische gebeurtenis, dat een grond wetsherziening wordt verworpen. Op een compromis moet deze berusten en het blijkt nu dat dit niet met de re- geeringspartij is gesloten, hetgeen een zeer zonderling verschijnsel is. De overige hoofdstukken zijn alle goedgekeurd. Tegen de wijziging der troonsopvolging hadden twee leden be zwaar, de heeren Arnts en Fokker, te gen de verordenende bevoegdheid van bizondere organisaties stemden drie leden, Van Loon, Fokker, Arnts. Er waren 45 leden, aanwezig. Afwe zig waren de heeren Lucasse van rechts en Geertsema, Van Kol, Kraus en Cre- mer van links. Minister Ruys nam de beslissing over hoofdstuk III kalm op. Waarschijnlijk was hem den uitslag al bekend. Reeds vóór de vergadering werd ons door één der leden meegedeeld, dat de cijfers 24—21 zouden zijn. De neuzen waren dus geteld. Nog nam de Kamer eenige ontwerpen aan, w.o. het zg. bouwstopwefje. Over het ontwerp-Albard-a tot wijzi ging van de Kieswet (gelegenheid tot stemmen buiten de woonplaats) werd kort gediscusseerd. De beer De Gijse- laar had eenige bezwaren': het ontwerp hielp slechts weinige kiezers en zou veel omslag en geld kosten. In tegenstelling met de antirevolutionnaire groep van de Tweede Kamer verklaarde de heer Diepenhorst zich vóór dit ontwerp al had hij, liever een algemeenen regel gezien. Het ontwerp werd goedgekeurd met 26 tegen 4 stemmen. De Kamer is tot 4 Mei uiteen. Dan begint de Staatsbegrooting. De volgende punten zijn thans tenge volge van de verwerping van hoofdstuk III, vervallen Ie. de opneming in de Grondwet van het vrouwenkiesrecht voor de Staten- Generaal. (Het vrouwenkiesrecht blijft natuurlijk behouden, omdat dit in de Kieswet is opgenomen). 2e. de samenstelling der Eerste Ka mer volgens het evenredig kiesrecht 3e. de strengere bepaling om minder waardige personen uit het parlement te weren 4e. de verhooging van de schadeloos stelling voor de leden der Tweede Ka mer tot 5000 5e. de verhooging van den schade loosstelling voor den voorzitter der Tweede Kamer tot 10.000 6e. de verhooging van het pensioen voor de leden der Tweede Kamer 7e. het pensioen voor weduwen en weezen van leden der Tweede Kamer 8e. de verkorting van den zittings duur der Eerste Kamer van 9 op 4 jaar; 9e. het gelijktijdig aftreden van de le den der Eerste Kamer Ja, lieve hemel wat Vaarwel Ik kwel u maar. Zij klemde zich aan zijn arm vast. Je hebt nog zes dagen tijd, niet waar Ja- In zes dagen kan men veel beproe ven. Beloof me geduld te hebben tot de laatste minuut van den termijn. Geef mij je woord er op Mama. Je moet het mij geven. Als de angst mij verteert, kan ik niet helder denken, en geen plannen maken. Ik heb op de wereld immers alleen jou lief. Wien heb ik nog behalve jou Kazimir? Och, hemel, ik houd van hem, omdat hij mijn kind is, maar deze liefde doorboort mijn hart. Zoo blijf je er dus alleen en ik wil je helpen, maar je moet ge duld hebben, ik zal wel een weg tot redding vinden stellig ik zal het. Uw goedheid beschaamt en ont roert mij, zei Egon en kuste haar han den. Ze doet mij zien, dat ik onverant woordelijk handel. Maar ik zweer het u als ik nog eenmaal gered word, zal ik een ander mensch worden en mijn plichten jegens de beste aller moeders nauwkeuriger vervullen'. De delging van deze dringende eereschuld zal een streep zetten onder alle dwaasheden en het begin van een nieuw, beter gebruikt leven zijn. Moeder, ik zweer het u. dat u beloond zult worden voor uw groote goedheid. Je krijgt een der eerstvolgende da gen bericht van me 10e. 'het recht voor de ministers, om zich in de Staten-Generaal door ambte naren te doen bijstaan 11e. het opnemen van de parlemen taire onschendbaarheid voor ministers en' hun ambtenaren 12e. de mogelijklheid van tweejaar- lijksche begrootingen. De Grondwetsherziening. Het Haagsche correspondentie-bu reau meldt Naar wij vernemen werd gisteren middag, onmiddellijk na de stemmingen in de Eerste Kamer over de Grondwets- tierzieningsvoorstellen een ministerraad gehouden. Wij meenem te weten dat van eeni- gerlei beslissing op 't oogenblik nog geen sprake is. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam uitgesteld. Door een vrij ernstige ongesteldheid van Groothertogin Marie van Mecklen burg, en vooral ook door het sterk wisselende verloop van de ziekte van de Groothertogin ziet de Koningin zich tot haar groot leedwezen genoodzaakt haar voorgenomen bezoek aan de 'hoofdstad des rijks uit te stellen. In plaats van zich Maandag 24 dezer naar Amsterdam te begeven, stelt de Koningin zich voor om op Maandag 8 Mei naar Amsterdam te vertrekken. Noch in de audiënties, noch in de bezoeken zal eenige verandering wor den gebracht. Alleen zal alles 14 dagen later plaats hebben. De Staatsbegrooting. Blijkens het algemeen verslag van de afdeelingen der eerste Kamer over de Staatsbegrooting is bij de bespreking van de vraag hoe het kabinet in het ten einde spoedend vierjarig tijdperk zijn taak heeft vervuld, van verschillende zijden warme hulde aan het ministerie gebracht. Ook leden, die met dezen lof instem men en sympathiek tegenover het kabi net staan, hebben de wijze betreurd, waarop minister De Vries bij de recon structie is losgelaten en zij achten het niet weer optreden van dezen bewinds man in het gereconstrueerd kabinet on gemotiveerd. Vele leden meenen, dat verschillende ministers, in het bijzonder die van onderwijs en die van arbeid, al te zeer tot kostbare maatregelen overgaan, zonder voorkennis en goedkeuring van hun ambtgenoot van financiën. Meer dan ooit moet diens stelling in het ka binet versterkt worden. Men acht den toestand onzer finan ciën uiterst zorgwekkend. Algemeen is men van oordeel, dat alleen zeer krach tige en spoedig ingevoerde bezuini gingsmaatregelen een financieele ineen storting zullen kunnen voorkomen. Ook thans, nu de regeering herhaaldelijk iik vertrouw op uw onuitputtelijke goedheid, welke ik mij toch nog waar dig wil betoonen. Vaarwel. Zeg tot weerziens Tot weerziens, mama, mijn be schermengel Toen hij haar verlaten had, begaf Jadwiga zich naar haar stiefzoon en verzocht hem zestigduizend mark voor schot te willen geven. Waarvoor mama vroeg hij ver baasd. Geef ze mij, zonder naar de reden voor mijn verzoek te vragen. Trek de som af van het kapitaal, dat voor mij bestemd is. Door dat te doen, zou ik op onge oorloofde wijze tegen den wil mijns va ders handelen. Dit kapitaal is uw wedu- wengeld, hetwelk ik moet beheeren. Het moet onaangetast blijven. Maar ik heb de genoemde som noodig. Hebt u die zelf noodig Maar dat is immers onmogelijk. Wolf had zijn goede redenen om zoo te spreken. Hij gaf het geld voor de kostbare huishouding de achttiendui zend mark per jaar, moesten toch wei voldoende zijn voor de toiletten en de andere behoeften der weduwe. Maar dat is immers onmogelijk, zei hij nogmaals. Ik wil je openhartig zeggen, dat Egon mij geld ter een vroeg. En dat zulk een groot bedrag En nadat hij nog maar kort geleden in het bezit kwam van zijn aanzienlijke erfe- verklaart, dat strenge bezuiniging drin gend noodig is, blijkt nog weinig, dat zij in staat is haar goede voornemens in krachtige daden om te zetten. Van den minister van financiën hadden sommi gen in dat opzicht aanvankelijk goede verwachtingen, maar zij kunnen de vrees niet onderdrukken, gezien de re sultaten tot heden, dat het hem niet zal gelukken zijn moeilijke taak tot een goed einde te brengen. De gevoelens loopen uiteen omtrent het gebied, waarop bezuiniging moet worden aangebracht. Veie leden mee nen, dat de bezuiniging zich ook tot de vitale staatsbelangen moet uitstrekken en de vraag moet gesteld worden of de maatregelen in de laatste jaren inge voerd, niet een te zwaren last op de valide Nederlanders leggen. Van ande re zijde is erkend, dat de financieele toestand slecht is, doch, meent men, dat het niet aangaat als vaststaande aan te nemen, dat het land doodarm is, daar het volkskapitaal van 1914 tot 1921 is gestegen van 7680 miUioen gulden tot 13.589 m-illioen. Bezuiniging mag niet uitsluitend worden toegepast op de uitgaven ten gevolge van sociale maatregelen, maar behoort allereerst op improductieve uitgaven, waartoe vol gens deze leden de militaire zijn te rangschikken, te worden aangewend. Op den in 1918 betreden weg behoort te worden voortgegaan en in geen ge- va! een stap terug gedaan. Al heeft de 8 urendag niet die gun stige gevolgen voor de productie gehad die velen er van hoopten, men zal ver keerd doen, dit geheel te schuiven op dezen maatregel. Veel meer zal men de oorzaak moeten zoeken in de algemee ne demoralisatie, gevolg van den oor log. Volgens deze leden is verzet tegen de militaire uitgaven zoowel op morec- le als op financieele gronden noodig. Men is van gevoelen, dat meer dan het vraagstuk van de geboorte eener nieuwe maatschappij, aan de orde is de vraag wat gedaan moet worden, en dan is naar veler meening het eenige middel om weer tot een geregelde orde van zaken terug te keeren, om zeer hard te werken, en daardoor zeer veel en goed koop te produceeren. Dat op de militaire uitgaven moet worden bezuinigd, omdat zij tot de im productieve hooren, is bestreden. Van ontwapening kan geen sprake zijn. En geland zou niet kunnen dulden, dat wij onze havens onbeschermd lieten. Als men ons aanrandt, zullen wij van ons afslaan overigens maken wij het nie mand lastig. Sommige leden verwonderden zich er over, dat de S. D. A. P. alieen bezuini ging wenseht op het gebied onzer de fensie. Bezijden de waarheid is de be wering, dat de militaire uitgaven het grootste deel van het budget vormen. Eenige leden zijn bereid mede te werken tot beperking ook van deze uit gaven, mits andere partijen ook van haar eiscben laten vallen, waarbij zij in het bijzonder noemden die aangaande de uitvoering van de Arbeidswet. r.is Kan hij het dan met zijn eergevoel overenbrengen, zulk een offer van u te vragen en aan te nemen Neen, mama, daartoe kan il. mijn toestemming niet geven dat zo lichtzinnig spelen zijn met de plichten, welke mij zijn opge legd. Uw vermogen moet, overeenkom stig den wensch van den overledene, onverminderd voor u behouden blijven, is er iets voorgevallen, dat dringend hulp vereischt, spreek dan openhartig, ik zal dan mijn best doen, de zaak in orde te brengen. Jadwiga was ten prooi aan een he- vigen tweestrijd. Haar wangen waren beurtelings bleek en rood. Wel wist ze, dat haar stiefzoon de schuldbekentenis zou inlossen, maar ze kon er niet toe besluiten de lichtzinnige handelwijze van Egon aan de scherpe critiek van Wolf bloot te stellen'. Men raadde hem aandeelen te nemen in een vennootschap. Daar hij absoluut geen verstand heeft van zaken doen, deed hij beter zich met dergelijke dingen niet in te laten. Maar hij kan mij in elk geval het prospectus van de vennootschap laten zien ik zal mij dan met menschen van het vak in verbinding stellen. Raden die tot deelname, dan ben ik volstrekt niet ongenegen hem de genoemde som voor te schieten. Met dit categorisch antwoord moest de barones zich tevreden stellen. Zij reed enkele uren later naar de stad om geld op te nemen. Haar pogingen wer den echter niet met succes bekroond, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Verzorgt U dadelijk met het middel, dat Uwe aangedane keel heerlijk verzacht, zuivert en geneest. Gebruikt dadelijk de veelbeproefde De nieuwe katholieke partij. Gisterenmiddag is te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer F. W. Swane, het comité, belast met de orga nisatie van de Nieuwe Katholieke Partij bijeengekomen. Vóór de behandeling van de agendapunten (als program, candidaatstelling en propaganda) wer den aan de orde gesteld de bemidde lingspogingen van de herstelcommissie uit de Utrechtsche R. Kath. kiesverecni- ging. Na ernstige bespreking heeft de vergadering zich op het standpunt ge steld, dat het comité van uitvoering niet bevoegd was, over het herstel van de eenheid te besluiten^ omdat dit comité alleen in het leven is geroepen ter uit voering van de besluiten, welke in de openbare vergadering van 7 dezer zijn genomen. Bovendien stelde de vergade ring zich op het standpunt, dat, waar de pogingen tot verzoening niet tot een resultaat hebben geleid-, waardoor een directe invloed van de Nieuwe Katho lieke Partij op de richting in de politiek werd verzekerd, noch ook afdoende waarborgen werden gegeven, dat de reorganisatie van de bestaande R. K. kiesvereenigingen zou tot stand komen, waardoor aan de onderscheidene groe pen meer invloed op het stellen van candidaten en op de vaststelling van het program zou worden gegeven, de voorstellen onvoldoende werden geacht om daarover de gedachtenwisseling voort te zetten. Nadat de vergadering dit besluit had genomen, werden de overige agenda punten afgehandeld. Een rede van den leider der anti-rev. partij. In een te Kampen gehouden propa- gandarede, heeft de heer Colijn over de arbeidswetgeving enz. o.m. gezegd, dat het ambtelijk karakter van de arbeids wetgeving verdwijnen moet omdat het is anti-nationaal en omdat het ingaat tegen de Calvinistische geloofsovertui ging. Het meest kenmerkende toch van het Calvinistische levensprincipe is de juiste verhouding tusschen gezag en vrijheid, beide gebonden aan de souve- reiniteit des Heeren. We, aldus spr., staan er schuldig aan, dat dit principe bij herhaling is prijs gegeven. En nu schijnt het wel, of vele anti-revolution- nairen dat niet zoo erg vinden, maar dan wordt vergeten, dat het hier geldt een levensbeginsel. En daarom moet ambtelijke bemoeiing met het volksle ven voortaan worden afgewezen. Resumeerende constateerde spr., dat het anti-revolutionnair program lo. niets belooft, wat geld kost 2o. den wil uitdrukt het uiterste te beproeven daar zij geen sol-iede borgen kon stel len. Terneergedrukt en ontmoedigd, keerde Jarwiga naar het slot terug. Dikwijls nam ze zich voor om Wolf openhartig alles te bekennen, maar tel kens, als ze bij, zijn deur was, keerde ze weerom. De tijd drong het einde van den termijn kwam steeds nader, en eiken dag kwamen er wanhopige brieven van Egon. Nu ging de barones voor eenige da gen op reis. Dezen keer scheen ze geluk kiger geweest te zijn, want om zoo te zeggen ter elfder ure ontving de rit meester de benoodigde som. Hij schrik te echter, toen- hij zijn moeder aankeek, die hem het geld overhandigde. Wat scheelt u, mama riep hij bezorgd. U ziet er verschrikkelijk bleek uit en schijnt onbeschrijfelijk opgewon den. Kostte het zooveel moeite het geld los te krijgen? Bent u daardoor mis schien zelf in verlegenheid geraakt? Zeg me toch, op welke manier Vraag en onderzoek niet, maar neem omtrent de geheele aangelegen heid het diepste stilzwijgen in acht. Nog eenmaal zijn je eer en toekomst gered, tot hoogen prijs. Wat ik voor jouw deed, zou ik voor niemand anders op de wereld, ja niet eens voor mij zelf gedaan hebben. U hebt u tot Wolf gewend en kreegt harde woorden van hem te hooren (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1