iOOO 150 100 25 LUX DONDERDAG 20 APRIL KnnEu,d™»' ifin feuilleton VERBORGEN LEED. iOOKERS f^Ot 93 60e Jaargang UitgaveFirma F. VAK OE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. - Telefoon Interc. 10. BINNENLAND VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. JUy een ongeluk. ilUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Vergadering van Woensdag. Grondwetsherziening. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft nog eens stuk voor stuk de artikelen van de Grondwet, die gewijzigd zijn, verdedigd. Speciaal had' hij zich te ver dedigen tegen de aanvallen op de hoofdstukken III van de Staten-Ge- iteraal en IV bevattende de ont bindbaarheid der Provinciale Staten want deze hoofdstukken waren het meest aangevallen. De evenredige ver kiezing voor de leden der Eerste Kamer achtte de Minister een noodzakelijkheid omdat de Kiesmethode die voor de Tweede Kamer geldt, moet aangepast worden voor die van de Eerste.Wanneer de Eerste Kamer niet meegaat met de evolutie der tijden, heeft zij het aan zich zelf te wijten als zij niet meer de alge- meene sympathie in het land behoudt. Dat was het voornaamste argument dat de Minister vóór de invoering van het evenredigheidsstelsel voor de Eerste Kamer en de ontbindbaarheid der Pro vinciale Staten aanvoerde. De Eerste Kamer moet het karakter van de volksvertegenwoordiging hou den en zich daarom aanpassen bij de gewijzigde opvattingen. De Minister waarschuwde de Kamer er tegen om niet met alle macht alles bij het oude te willen laten. Als zij dat doet geeft zij de tegenstanders dief Kamer een machtig wapen in de hand, omdat zij dan inder daad uit behoudzucht zou hebben ge handeld. Het eenige, wat dezen dag belangrijk had kunnen maken, de stemming over de hoofdstukken, stelde de voorzitter lot morgen uit. De Tabakswet. Hef „Hbld." heeft in parlementairen kring de vraag gesteld, of de regeering nu eenige leden van de Tweede Kamer een wetsvoorstel hebben ingediend om de Tabakswet op zijn vroegst 1 Sep tember 1923 in te voeren, de invoering der Tabakswet niet zou moeten op schorten tot de Tweede Kamer over dit wetsvoorstel heeft beslist. In het alge meen achtte men een regeering, die op het punt staat een wet in te voeren, noch staatkundig noch moreel gebon den door een initiatief-voorstel van een Kamerlid, dat beoogt de invoering van die wet te verschuiven. Zoo zou er hier voor de regeering dus ook geen aanlei ding behoeven te zijn om op dit oogen- blik rekening te houden met het initia tief-voorstel van den heer Abr. Staal man cum suis. Toch zijn er geen omstandigheden, die alle reden geven voor de onderstel ling, dat zij het w e 1 zou doen. De oppositie, die gevoerd is tegen een di recte invoering van de Tabakswet, is natuurlijk ook doorgedrongen tot de regeeringsbureaux. Zij is daar zelfs Roman van B. CORONY. 40) Kazimir verklaarde later met eenige Nienden en Priska, het landhuis te «allen betrekken, daar hij zich nu aan de wetenschappen wilde wijden. Hij Sing op reis, volgde een jaar lang met Sfooten ijver colleges, maar hield daar '°en plotseling mee op en besloot zich "u zelf met behulp van leesboeken ver der te ontwikkelen, want voor een halm, systematisch voortgaan op den gekozen weg, ontbraken hem de noo- d'ge kalmte en het noodige volhar dingsvermogen om een geheel te over- Z|en. Hij werd een wonderlijke, een zame geleerde, richtte zich op zijn be zitting een laboratorium in en bracht wie uren van den dag en van den nacht h'l zijn retorten door, altijd bezield door ut brandende weetgierigheid en toch met in staat, die te bevredigen. In het slot waren zijn kamers steeds in gereedheid. Zoo wilde wo!f het. Fan,060 ï16' rouwjaar verstreken en aikenstein weer voor het .gezellig ver- f.er, geopend was, ontbrak Kazimir bij sint u) !?elegenheden nooit in het hii .e,'lswaar danste hij niet en nam ziin hn"'1® dee' aan het gesprek, maar dan Vwas met verlangen nu op deze een JL- iPn§e dame gericht, die allen einig bang voor hem waren. Men oorzaak geweest, zoo deelde men ver der aan het „Hbld." mede, van twijfel over de vraag, of de regeering met het oog op 'de ernstige bezwaren van de tabaksindustrie in verband met de al- gemeene malaise wel verstandig zou handelen, als zij de wet nu invoerde. Nu komt daarbij, dat de heer Abr. Staal man c.s. om zekerheid teïgeven aan de tabaksindustrie over den datum van invoering in een wetsvoorstel een da tum noemt. Een en ander maakt het waarschijnlijk, dat de regeering in dit geval rekening zal houden met de in diening van dit voorstel. In zooverre, dat zij de beslissing der Kamer erover zal afwachten. De rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opcenten) over de maand Maart, in vergelijking met de opbrengst over de maand Maart 1921. Maart 1922. Maart 1921. Grondbelasting 828.027.17 158.808.12 Personeele bel. 662.805.21= 668.960.79= Inkomstenbel. 11.000.544.03 8.740.359.07= div. en tant.-bel. 803.571.29 2.675.748.87 Vermogensbel. 1.917.072.14" 1.380.198.19 Suiker 3.642.340.88 4.379.902.32 Wijn 448.612.75 386.897.87 Gedistilleerd 5.706.604.28 6.361.222.32 Zout 111.946.43 129.226.47 Bier 292.178.88 218.520.80 Geslacht 715.045.87 1.216.420.19' Bel. o. speelkaarten 5.893.49 5.620.50 Zegelrechten 1.559.182.65= 1.792.797.88 Registr.rechten 1.650.855.65 2.837.991.97= Successierecht. 2.801.454.95= 2.545.151.40 Invoerrechten 3.720.725.93 3.284.126.53 bel.goud en zilver 84.792.58= 76.941.— Essaailoon 138.90 86.98 Statistiekrecht 289.996.34° 187.418.35= Domeinen enz. 137.330.48 133.045.74 Staatsloterij 9.056.72 9.056.67 Jacht en visscherij 244.25 265.50 Loodsgelden '259.077.33 214.034.77 Mijnen 11.128.05 Totaal 36.647.498.22= 37.413.930.37= Salarisverlaging voor rijkspersoneel. De Haagsche correspondent van „de Tel." heeft aan het departement van financiën geïnformeerd naar de juist heid van het bericht betreffende een voorgenomen verlaging van de jaar wedden voor het rijkspersoneel. Men wenschte zich aan het ministerie echter niet over de al of niet juistheid van het bericht uit te laten. Men schrijft ons van de zijde van den Centr. Ned. Anrbtenaarsbond In verband met een persbericht, dat de regeering intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit overweegt, kwam het A.C.O.P. gisteren in vergade ring bijeen. Reeds op 17 April heeft de regeering aan de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenaarszaken over dit voorstel advies, gevraagd. Eerst op 17 April kregen de leden dier commissie van dit ministerieel schrijven kennis. Toch zal in de eerstvolgende verga dering der commissie, welke op 25 zei immers trouwens alleen maar in het geheim baron Kazimir is gek. Wie zijn dwalende, doorborende blikken op zich gericht zag, kon dat ook best geiooven. HOOFDSTUK XIV. Jadwiga was voorioopig onaange vochten in het bezit van al baar rech ten gebleven. Wolf liet 'haar geheel de vrije 'hand. Hij had inlichtingen inge wonnen omtrent al zijn oude vrienden in de eerste plaats had hij naar Hans von Tatteniberg gevraagd. Tot zijn groot leedwezen 'had hij vernomen, dat deze in treurige financieele omstandig heden verkeerde, Duitschland verlaten had en dat nten zijn tegenwoordige verblijfplaats niet kende. Had hij zich toch tot mij gewend, riep de majoraatsheer knorrig, maar voegde er eenigszins beschaamd bij hoe kan ik toch zoo dwaas praten. Har.s kon dat immers niet want ik schreef hem nooit. Misschien wist hij niet eens, waar ik mij ophield. Jullie hebt het hem zeker niet gezegd. Na den dood van zijn oom trok hij zich zoowel van ons als van alle anderen terug, antwoordde de barones. Ja, ja, daaraan herken ik hem. Altijd trotsch en allerminst geneigd om van oude connecties voordeel te willen trekken. Steeds gaf hij me.t volle handen zoo lang het geluk hem toelachte, maar hij kon voor ziich zeiven nooit den ge-, ringsten wederdienst vragen. Een zeld zaam mensch, een echte edelman. Thea was kort na den dood van Udo April zal wordengehouden, dit voor stel reeds een punt van overweging uitmaken. De organisaties missen hierdoor elke gelegenheid dit voorstel in eigen kring te bespreken. Afgescheiden nog hiervan meende het A.C.O.P. zich ten sterkste tegen be handeling van dit voorstel in de verga dering van 25 April te moeten verzetten. Het A.C.O.P. besloot verder de Cen- tralen van werkiiedenorganisaties, wel ke eveneens zijn vertegenwoordigd in de centrale commissie op Vrijdag 21 April tot een samenspreking in Den Haag uit te noodigen om te trachten een gemeenschappelijke gedragslijn van de vertegenwoordigers der organisaties in deze commissie vast te stellen. Christ.-Historische Unie. Gisteren had .te Utrecht een alge- nteene vergadering plaats van afge vaardigden van de Christ.-Hist. Unie, waarin o.m. een motie werd aangeno men, waarbij men zich uitspreekt, dat het vast gezantschap bij Z. H. den Paus moet worden opgeheven en het processieverbod moet worden gehand haafd. Verboden postpakketten. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie vestigt de aandacht op de bestaande internationale bepalingen, volgens welke het o.a. is verboden per postpakket te verzenden lo. ontplofbare, ontvlambare of ge vaarlijke stoffen, waartoe ook gerekend worden lucifers 2o. brieven of schrifturen, welke het kenmerk dragen van briefwisseling over zaken van actueelen en persoonlijken aard. Pakketten, welke ten onrechte ter ver zending mochten zijri aangenomen, worden eventueel door de betrokken buifenlandsche administratie aan den afzender teruggezonden, tenzij de ad ministratie krachtens 'hare wetgeving of binnenlandsche bepalingen de bevoegd heid mocht hebben er anders over te beschikken, b.v. de pakketten in beslag te nemen. In hun eigen belang wordt derhalve den afzenders hier te lande aanbevolen, voorwerpen als bovenbedoeld' niet in postpaketten te sluiten. Loonsverlaging bij de spoorwegen. Te Utrecht is een buitengewone ver gadering 'gehouden voor de leden van de vakgroep werkplaatspersoneel van den Neutralen Bond van Spoorwegper soneel, ter bespreking van de voorstel len der directie inzake 10 procent loonsverlaging. Met algemeene stemmen is ten slotte een motie aangenomen, luidende „De vergadering kennis genomen hebbende van de voorstellen der direc tie in zake loonsverlaging overwegende (het motief door de di rectie aangevoerd nl. dat nu de loonen von Fillungen weer met freule von Aarberg, die niet van haar wilde schei den, naar lret Zuiden gereisd. Wolf had haar nog niet weergezien. In zijn ge heugen leefde de herinnering aan een bleek, lief, schuchter meisje. Anders kon hij zich zijn nicht niet voorsteilen. Veel genoegen verschafte hem echter zijn neef Leo, Thea's broer, die even eens landbouwkunde gestudeerd had en later de bescheiden, maar goed bestuur de bezitting Rheintal zou overnemen. Voor het oogenblik zocht de jonge man het'geleerde °P een der dichtbij gelegen goederen van Wolf in practijk te bren gen, waar hij naast een oude, beproefde kracht als opzichter fungeerde. Als Leo, wat heel vaak gebeurde, op bezoek kwam, moest hij met Fillungen uit rij den, velden inspecteeren, zijn meening over het een en ander zeggen en werd steeds met welgemeende hartelijkheid ontvangen. In Jadwiga begon, maar heel in stilte, een gevoel van jaioerschheid te ontwa ken. Een gevaar kon Leo echter niet worden want als Wolf ongehuwd bleef, moest het majoraat immers eenmaal op Egon overgaan: In zeer vele der eerste adellijke fami lies zou Wolf als schoonzoon welkom zijn geweest, menige jeugdige schoone wierp haar netten naar hem uit. Bij de feesten, welke de barones arrangeerde, ontbrak het met aan bekoorlijke meis jes, maar nu hij eenmaal bedrogen was, dacht de majoraatsheer er niet aan, voor de tweede maal een keuze te doen. in de metaalindustrie lager zijn is van oordeel dat vergelijking met de te lage loonen der metaalbewerkers niet zijn te aanvaarden, ook al omdat in de vroegere omgekeerde verhouding de di rectie nooit aanleiding heeft gevonden om verhooging voor te stellen spreekt als haar meening uit, dat de loonen en werktijden van het werk plaatspersoneel be'hooren gehandhaafd te blijven draagt het bestuur op, in samenwerking met de andere organisa ties al het mogelijke in tiet werk te stel len om deze voorgestelde verslechtering te voorkomen." Gevolgen der malaise. Aan de artisten van het Holiandsclt Tooneelgezelschap, directeur de heer Louis de Vries te Amsterdam, is aan gezegd dat de directie niet verder aan •haar financieele verplichtingen kan vol doen en zij daarom genoodzaakt is alle artisten te ontslaan. Jaarwedden gemeente-personeel. De gemeenteraad te Hoorn heeft aangenomen een voorstel tot salaris herziening, waarbij de salarissen en loonen voor he.t gemeente-personeel werden verhoogd met het bedrag, dat thans als 10 duurtebijslag wordt genoten. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den 'gemeenteraad ge daan In een overgelegd schrijven verzoekt de Vlissingsche Schoolvereeniging al hier haar de gemaakte kosten van aan leg eener electrische verlichtings-instal- latie ad 190 van gemeentewege te ver goeden. Daar het aanbrengen van voldoende kunstlicht door haar noodzakelijk werd geacht, was dbor haar uit eigen midde len tot bedoelden aanleg overgegaan. Nu zij echter heeft vernomen, dat °P alle gemeentescholen sindsdien kunst verlichting is aangelegd, komt het haar billijk voor dat de door haar gemaakte kosten door de gemeente worden ge restitueerd. Ingevolge de bepalingen der Lager Onderwijswet 1920 is de gemeente ver plicht c.q. schoollokalen beschikbaar te stellen mej inbegrip van de kosten van eerste inrichting. Het spreekt van zelf dat de lokalen geschikt moeten zijn om er onderwijs in te doen geven. In dit verband rijst derhalve de vraag of het hebben van kunstlicht noodzake lijk moet worden geacht. Waar wij van oordeel zijn dat deze vraag bevestigend moet worden beant woord en ook de openbare lagere scho len van een kunstverlichting worden voorzien, achten wij het billijk het ver zoek van adressante in te willigen, waartoe wij U derhalve voorstellen te besluiten. Men begon algemeen eindelijk tot de meening over te hellen, dat Wolf vrij gezel zo li blijven en daardoor werd de belangstelling voor Egon grooter. Deze, die ondertusschen tot den rang van rit meester opgeklommen was, leidde een leventje van vroolijken Frans. Op zekeren avond straalde het slot Falkenstein in schitterenden glans. Er was hoog bezoek gekomen vorst Kanitz. jadwiga, altijd nog een schoone vrouw, verscheen ter eere van den gast in vollen tooi der beroemde Fillungen- sche familiejuweelen, welke Joseph, die sedert jaren hofmeester op het slot was, anders in bewaring had. De vorst, een fijne kenner van juwee- len, bewonderde verrukt het heerlijke sieraad en kon zich niet zat zien aan den ongewonen glans der steenen, die in alle kleuren fonkelden. Och, dat ik toch nooit deze juwee- len aan een andere dan aan Egon's echtgenoote mocht behoeven af te staan, klonk het in Jadwiga's binnenste. De oude wenschen waren krachtiger dan ooit ontwaakt. De ritmeester had veel meer schulden gemaakt dan zijn moeder wistdoor zijn schuldeischers erg lastig gevallen, had hij die schulden na den dood van zijn vader afbetaald. Daardoor was het kapitaal, hetwelk hij had geërfd, aan merkelijk geslonken, maar ook het altijd nog belangrijke overschot werd niet gespaardEgon leefde, alsof hij over vorstelijke inkomsten te beschikken had. Zijn nobele liefhebberijen verslon- 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. ^HOUDT HUH Fixity .GOED ALS jjr FABRJ- Op visite geweest Kou gevat Wacht dan niet, neemt dadelijk de slijmoplossende, anti septische Abdijsiroop. R: voorkomen en genezen de lastige droogheid in de keel het gemakkelijkst door het gebruik van Lakerol- Pastilles. De ademhaling wordt gezond en zuiver. Overal verkrijg baar a Fl. 0.50 per doos. 15 Kinderen lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Fosters' Zalf, prijs 1.75 per doos, al om verkrijgbaar. Bij raadsbesluit d.d. 16 Juli 1920, no. 27a, goedgekeurd bij Kon. besluit d.d. 22 October 1920, no. 41, werd een ver ordening vastgesteld op de heffing van rechten voor door of vanwege het be stuur der gemeente Vlissingen te ver strekken diensten. Door den directeur van gemeente werken wordt er de aandacht op geves tigd dat de daarbij vastgestelde tarie ven (hulp bij hinderwetsvergunningen 1.50 per uur; idem bij vergunningen ingevolge de Woningwet etc. 0.75 per halt uur idem bij het raadplegen van het kadaster 0.50 per half uur) te ge ring moeten worden geacht, in verband met de jaarwedden der ambtenaren, door wie de hulp wordt verleend. Daar wij ons ten volle met de opvat ting van genoemden directeur kunnen den reuzensommen. Daarbij kwam de hartstocht voor het spel, dat in de groote stad achter zorgvuldig gesloten deu.ren nog altijd weer met ijver werd gediend. De hoop van door Fortuna's gunst plotseling opnieuw in het bezit te komen van hetgeen lichtzinnig was ver kwist, dreef den verblinde steeds verder op den gevaarlijken weg tot hij op zekeren morgén niet alleen niets meer bezat, maar ook een eereschuld van zestig duizend mark moest inlossen, die volgens overeenkomst binnen acht da gen betaald moest worden. Nadat hij vele vruchteiooze pogingen had aangewend om geld te krijgen, reed hij naar het slot Falkenstein en wendde zich zooals gewoonlijk tot zijn moeder. Jadwiga schrikte hevig. Wat Nog zijn er geen twee jaren na den dood van je vader verloopen en reeds is het kapitaal, dat je werd uit betaald, naar alle kanten heen gesto ven riep ze uit. Mijn hemel, hoe moet het nu gaan Help mij voor de laatste maal, moeder. Ik hoop spoedig door een rijk huwelijk mijn zaken weer in orde te brengen. Maar ik kan je niet helpen, mijn kind Ik ben heelemaal niet in de gele genheid het te doen, maar heb integen deel verplichtingen op mij rusten, die me zeer zwaar drukken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1