n DUKAAT] !WjENEN JURGEN FUNSTE JtfO. 93 - 60e Jfeiarfigmig WOENSDAG 19 APRIL INING DEI) IANEGE 60 ct. p. K.G, «O er en Grafsteen in biedingen staanvragen, ïnsfbode 1SJE meisje. Maatschappij van oomvaart [INING DER ANEGE BINNENLAND Stads- en Provincienieuws Geneest Uw CATARRH, ABDIJSIROOP. PERPOND m. CENT] SPORT BUITENLAND ^VLISSINGSCHE COURANT nssie. paginhet Alhambra. pte wat er dit sei- Eoen was. pe week STOFFENHANDEL fNHOUWERIJ DE PUTTER 0 E N Q O ES. Steenhouwerij. fchting tot het ver- digen van lijke afwerking, s prijzen. Ifbeeldingen worden 1 verstrekt STRAAT 14-lff 1 Poitba» LI. Aanbevelend, VAN RIET Directeur. Ivan tijen, Dok- |agt een Ie melden 's avonds inkel wordt voor igd net aien op de hoogte, bur. „Vliss. Crt." een net ningsweg 21. iddelb.-Rotterdam ïgelegen plaatsen. 'AN PASSAGIERS, REN EN VEE. pril 7. Hidd v.m. uur 8 8 7. HOII. v.m. ut ringen 's morgens bekomen am n.v. Transp.® v.h. Erven Q. vos, 18; te Middelburg 'rn, Tel. 153; te ,n oosterhout, Dordrecht Gebrs. Tel. 101. lag in het Alhambra- ste wat er dit sei zoen was. advertentie-prijs. Van 14 regels 1.10 voor iedere ftgel meer 26 centbij abonnement spe- cifle prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, Iedere regel meer 26 cent. abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- „ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling, hiionderliike nummers 5 cent De Grondwetsherziening in de Eerste Kamer. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, tijde- ijk voorzitter van den ministerraad en eerste vertegenwoordiger van Neder land ter conferentie te Genua, is giste renmiddag in de residentie terugge keerd met het oog op de voortzetting van de behandeling der voorstellen tot Grondwetsherziening in de Eerste Ka mer op heden. De Vrije Vrouwenvereeniging ver zoekt in een adres aan de E.erste Kamer, de voorstellen tot Grondwets- liereiening niet aan te nemen. Zij sdhrijft o.m. Uitgaande van het standpunt, dat het volk in zijn gdheel vormt den Staat, en de Grondwet van origine en in opzet is het staatsstuk, dat dit erkent en den burgers waarborgt tegen autocratische neigingen of handelingen der regeering, meent adres'sante, dat alleen dan her- liening van de Grondwet mag plaats tebben, zoo het belang van het volk als geheel dit eischt. O.m. vermeent adressante, dat deze herziening zich stoelende op financieele basis, jaren lang een rem kan zijn te gen een algelieele wijziging van de Grondwet, die in het beden niet meer aan haar roeping voldoet, instede toch van de burgers te beschermen tegen verspilling en overmacht van de regeer ders, geeft de huidige zoogenaamd de mocratische interpretatie van de Grond wet vrij spel aan demagogische macht nemers en legt in hun handen de be- sohikking over het geld en goed der burgerij. Een verklaring van jhr. Van Karnebeek. De bijzondere correspondent van „de Tel." te Genua seint aan zijn blad Minister Van Karnebeek heeft een eerste onderhoud toegestaan aan de Hollandsche journalisten, waarin hij met betrekking tot het Duitsch-Russisch verdrag verklaarde, dat dit de atmos feer van de conferentie zal beïnvloeden, doch geenszins fataal voor de confe rentie zal zijn, indien de kalmte blijft bewaard en er geen overhaaste beslui ten worden genomen. Maandagavond heeft de Nederlarvd- sche delegatie aan de sub-commissie van de politieke commissie een memo randum doen toekomen, hetwelk een aantal opmerkingen van teehnischen aard op het Londensche memorandum in zake Rusland bevat. De R. Kath. Staatspartij. Vanwege de R. Kath. Staatspartij is gisterenmiddag te Utrecht een politieke landdag gehouden, welke matig bezocht was. Mgr. dr. Nolens, voorzitter van de Kamerfractie, de 'heer Kooien, voorzit ter van de Tweede Kamer, en verschil lende R.-K. Kamerleden en geestelijken waren aanwezig. In zijn openingsrede wees de voor zitter, baron Van Wijnbergen, er op, dat de bond van Rijkskieskringvereenigin- gen de stichters van de Nieuwe Katho lieke Partij met alle welwillendheid en toegevendheid tegemoet is gekomen. De Bond bood hun alle bevrediging, welke denkbaar is, maar op één punt bleef het bondsbestuur onverzettelijk, name lijk toen het gevraagd werd om mede te werken, om de eenheid in de R.-K. Staatspartij te verbreken. Het bondsbe stuur stelde die eenheid boven alles. Vervolgens spraken de 'heeren Van Vuuren en Bomans, leden van de Twee de Kamer, die aandrongen op het be houd van de eenheid in de partij en op krachtige propaganda. Bouwpremie voor winkelhuizen. De minister van arbeid maakt bekend dat de premie, welke ingevolge het kon. besluit van 8 November 1920, ten behoeve van den bouw van woningen wordt verleend in het vervolg ook zal kunnen worden verleend voor beschei den winkelwoningen door een winkelier eigen behoeve te bouwen. Het be drag der premie zal worden berekend Mar denzelfden maatstaf als voor an dere woningen met dien verstande, dat "ij de berekening van het oppervlak winkel en bedrijfsruimten buiten aan merking worden gelaten. De premie wordt niet verleend voor winkelwoningen met den bouw waar- 7?n op den datum van de bekendma- K'ig dezer regeling reeds is aange- vangen. Salarisverlaging voor rijkspersoneel. Naar de „Residentiebode" meldt, is de regeering voornemens art. 40 van het Bezoldigingsbesluit te schrappen, waardoor de mogelijkheid geopend wordt, dat de salarissen van het rijks personeel over de geheele linie zullen kunnen worden verlaagd. Art. 40 waarborgde het personeel dat zij het eenmaal verkregen salaris zou den behouden. De aanzienlijke daling van het belastbaar inkomen in ons land zou, naar men het blad meedeelde, aan dezen maatregel niet vreemd zijn. De eerste stappen tot het nemen van dezen maatregel zijn reeds genomen. De Kortenaerbank staakt haar betalingen. Naar „het Vad." verneemt, heeft de Kortenaerbank, Kortenaerkade no. 1 te 's-Gravenhage, met bijkantoren te Rijs wijk en Scheveningen, haar betalingen gestaakt. De directie heeft een circulaire ge richt tot crediteuren voor een verga dering op Vrijdag a.s., ten einde te trachten tot een regeling te komen. Nieuwe belastingen te Arnhem. Burg. en Weth. van Arnhem hebben een voorstel bij den gemeenteraad in gediend om over te gaan tot het invoe ren van verschillende nieuwe belastin gen belasting op vrachtauto's, idem op openbare aankondigingen, verhoo ging van wegbelasting en heffing van bruggeld. Tevens wordt voorgesteld om het heffingspercentage voor het belasting jaar 1922/1923 voor de plaatselijke inkomstenbeiasting te bepalen op 5 (thans bedraagt het heffingspercentage 6'/2). Burg. en Weth. stellen verder voor om voor den tijd van drie maanden van 1 Mei af wederom een bedrag van 75.000 beschikbaar te stellen voor het doen van uitkeeringen aan werkeloozen. Te hooge belasting. De minister van binneniandsche za ken heeft zijn goedkeuring onthouden aa het besluit van den gemeenteraad te Bergh (Geld.) die het percentage voor de heffing van de gemeentelijke inkom stenbelasting beoaald had op 4 pet. De minister vond dat te hoog. Met 3'/2 pet. moest worden volstaan. De gemeente raad besloot 4 pet. te handhaven. VLISSINGEN, 19 APRIL. Don Pacheco. De gemeente-archivaris, de heer H. G. van Grol, heeft over Don Pacheco een artikel in de „N. R. Ct." geschre ven, waaraan wij het volgende ontlee- nen Alles, wat over de omwenteling in Vlissingen gepubliceerd is in vroegere jaren, moet zeer critisch worden beke ken, daar het aantal legenden iegio is, en men elkaar getrouw naschreef. Zoo ook, wat er nu geschied is, b.v. het ge val Pacheco. Inderdaad was deze geen „krijgsbouwmeester" en dus in geen ge val 'belast met het toezicht bij den bouw van de Vlissingsche citadel. Vermoede lijk was dit Scipio Hampi. Algemeen wordt in publicatie's de bewuste Pa checo aangeduid als Pedro Alvarez Pa checo. Zoo ook in een Latijnsche disser tatie van Nicolaas Cornelis LambreCht- sen uit 1773, „sistens Defensioneur Ci- vitatis Vlissinganae, Anno MDLXXlI, in Li'bertatem se Vindicantis", waarin een dertigtal pagina's de tragedie van Pedro Alvarez Pacheco behandelen, en waarin Ook de naamsverwarring met Paciotto, die ook voorkomt 'bij Hooft, Strada, Van Meteren enz., wordt recht gezet. Zoo ook wordt er breedvoerig zijn verwantschap met Alva in ver klaard. Eveneens kan de belangstellen de lezer er een zeer uitvoerige biblio- graphie in vinden. Jammer genoeg heeft de jonge jurist geen gebruik gemaakt van 'het in zijn tijd (vóór het bombarde ment van 1809) nog ongeschonden ar chief. Bij tal van geschiedschrijvers heeft Pacheco bijna even zoo veel onderschei, dene titels een enkele noemt hem, wat hij inderdaad was kapitein. Den 23en Mei 1572 schrijft Alva uit Brussel aan den koning over zijn neef, kapitein Her- vando Pacheco, die een compagnie voetknechten te Deventer kommandeer de, en door hem naar Zeeland gezon den was „pour en reconnaitre ies pas sages, ainsi que les canaux et ies lieux de débarquement". Zooals men weet, wilde Alva er alles op zetten om Wal cheren weder onder 's konings macht terug te brengen, waartoe hij in het kamp bij Bergen op Zoom alle beschik bare troepen verzamelde, tevens met de bedoeling, Middelburg te steunen. Pa checo deed dus verkenningsdiensten. In Vlissingen aangekomen zoo schrijft de landvoogd verder werd hij gevan gen genomen men wierp hem in een onderaardschen kerker, waar men op zijn beenen een stuk artillerie legde. AAen wilde hem zoo straffen, voor wat hij te Deventer gedaan had, waar hij eenigè „anabaptistes" op bevel van den hertog had laten verbranden. Nadat de rebellen in Vlissingen waren gekomen, bracht men hem met Je grootste wreed heid ter dood, terwij! zijn hoofd boven de poort 'der stad werd te pronk gesteld. Den 14en Mei 1572 schreef men uit Antwerpen naar Londen „On fryday last" hingen de Vlissin- gers een kapitein van de Spanjaarden op, een bloedverwant van den hertog. Hij bood 300 pistoletten om met het zwaard te worden berecht, maar tever- De terechtstelling moet plaats gehad ■hebben op den 9den Mei, wat overeen komt met het door den heer Van Wacken aan Alva medegedeelde. Niet onwaarschijnlijk is 'het, dat het pas ge beurde te Arnemuiden, waar 100 bur gers, vrouwen en kinderen door de Spanjaarden omgebracht waren, mede geleid heeft tot deze tragische gebeur tenis. Ook een poging van Alva om hem vrij te krijgen heeft niet mogen baten. Een geregeld rechtsgeding schijnt wel te hebben plaats gehad met Claude Wil- lems als baljuw, dezelfde, die 19 Mei burgemeester werd. Hij wist wei dege lijk, dat Vlissingen „om" was, want de schipper waarschuwde hem, maar ver moedelijk om den bovenaangehaalden last van Alva beter te kunnen volvoeren en niet vermoedende, dat men hem al dus zou behandelen, bleef hij stokstijf bij zijn pl'an, de haven in te zeilen. Dit moet gebeurd zijn na den 14den April. De eeuwen door heeft men het Pa- checo-drama als iets gewichtigs be schouwd. Een witte steen op de plaats, waar de galg gestaan had, hield het gebeurde in de herinnering van den na zaat, later vervangen door een anderen, waarin het jaartal is gegrift. Men heeft blijkbaar ten allen tijde goed gevoeld, dat deze daad alie verzoening met het Spaansch gezag afsneed, dat het van toen af een strijd werd op leven en dood. Ter gelegenheid van den jaardag van Prins Hendrik wapperde 'heden de drie kleur van alle openbare gemeente, en rijksgebouwen, alsmede van de marine- vaartuigen en loodsschoeners van het Ned. loodswezen. Hedenmiddag werd het carillon be- speel d. Door den dienst der gemeentewerken alhier is aan den heer J. H. van de Ven te Vlissingen opgedragen het maken van klein plaveisel in segment en schub- benverband met te leveren Dolorit ma teriaal, met als fundeering bestaande macadambaan, een en ander op een ge deelte van den weg VlissingenMid delburg bij de Keersluis. Mandoline-vereeniging „Apollo". in „Bellevue" te Amsterdam is Zon dag het tweede concours gehouden, uitgeschreven door den Algemeenen Bond van Mandoline-gezelschappen, waaraan 17 vereenigingen deelnamen. De muziekverslaggever van „het Volk" spreekt met veel lof over hetgeen de mandoline-vereeniging „Apollo" al hier, directeur de heer P. C. Oorschot, presteerde. In de 2e afdeeling serie A heeft „Apollo" den derden prijs 'behaald met 125 punten. Deze vereeniging blijkt dus over goede krachten te beschikken. Toch zou zij nog beter voor den dag kunnen ko men als alle beoefenaars van het man doline-spel. zich bij haar aansloten- Er zijn hier nog vele goede krachten,waar- van er echter zeer vele buiten de ver eeniging staan. Indien zij ook lid werden zou „Apollo" bij een volgend concours ze ker in een hoogere klasse kunnen mee dingen. Gisterenavond had in het gebouw „Diligenfia" een cursusvergadering plaats vanwege het Plaatselijk Arbeids secretariaat, waar de heer L. P. van Oorschot sprak over „Alcohol en Vak beweging". De inleider zette breedvoerig uiteen, de nadeelige gevolgen van het drank misbruik op de gansche samenleving, en toonde aan hoe dit ook van invloed is op de geestelijke gesteldheid der arbeidende klasse, waarvan de slechte gevolgen ook openbaar worden in hun strijd voor betere levenspositie. Drank maakt hiervoor onverschillig, terwijl de beste leden der vakvereeniging gevon den worden onder diegenen, die den drank iaten staan. Met groote aandacht werd het leer zame en heldere betoog van den inlei der aangehoord. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 dezer benoemd! tot 1ste lichtwaehter stuurman aan boord van 's rijks licht schip „Maas" de 2e lichtwaehter aan boord van 's rijks lichtschip „Schou- wenbank" A. J. Rozemond. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de ie helft der maand April 1922. Brieven (binnenland) M. Cuadvlieg, MaastrichtHaaze, Middelburg Han delsvereniging „Mercurius", Rotter dam Pepsodent Compagny, Amster dam H. Remijn, Middelburg. Briefkaarten binnenlandP. de Graaf, Helder M. Kuiper, Amsterdam P. Kuijper, Amsterdam A. Rietdijk, Rotterdam. Brieven (buitenland) L. Korteweg, Manilla. Briefkaart (buitenland) C. Magosch (2 stuks). Crefeld. De Lettisühe driemastschoener „Kau- po", welke Zaterdag van Middelburg naar Teignmouth vertrok, is tengevolge van den storm met gescheurde zeilen te Zeebrugge binnengeloopen. Burg. en Weth. van Goes stellen den raad voor, de subsidie voor de restau ratie der Maria Magdalenakerk te ver- hoogen van 500 tot 750. Op het verzoek, de gemeente te ont heffen van de verplichting tot betaling der jaarlijksche bijdrage ad f 2250 in de salarissen der leeraren aan de R. H. B. S„ in welk geval den minister de verzekering kon worden gegeven dat van dat bedrag 2000 voor de kerk- lestauratie zou worden aangewend, heeft de minister van onderwijs afwij zend beschikt. Aan het op den tweeden Pinksterdag te Goes te houden muziekconcours van wege den Zeeuwschen Bond van har monie- en fanfaregezelschappen, zal in de eerste afdeeling harmonie o.a. wor den deelgenomen door „St. Caecilia" alhier en in de derde afdeeling fanfare door de Vlissingsche Postfanfare, „Ex celsior" te Middelburg en „Oefening na den Arbeid" te Ritthem en in de vierde afdeeling fanfare door „Voorwaarts" te Koudekerke, terwijl in de tweede afdee ling fanfare uitkomt het muziekgezel schap „de Houthandel Walcheren". In het geheel zullen 30 gezelschappen aan het concours deelnemen. Daar tengevolge van de indijking van het Kreekrak achter Woensdrecht bij Bergen op Zoom groote veranderin gen te verwachten zijn in de dieren- en plantenwereld der schorren en siikken aldaar, nu straks het brakke water zal worden vervangen door zoet water, heeft zich, naar het „Hbld." meldt, een comité gevormd om deze veranderingen die voor de kennis van de aanslibbing van groot gewicht zijn, te bestudeeren. in dat comité namen zitting de heeren P. de Bruyne uit Middelburg, als voor zitter en tevens voor de studie der schelpdieren P. J. van der Feen uit Domburg, voor de studie van andere dieren dr. G. Romijn uit Haarlem, hydro-bologisch onderzoek A. H. van der Velde, Breda, chemisch en bacterio logisch onderzoek A. G. Verhoeven te Middelburg, voor de aanslibbing en technische uitvoering der drooglegging, en J. G. Sloff te Bergen op Zoom voor de studie der. hoogere planten, terwijl deze tevens als secretaris van het co mité optreden zal. Het Spaansche stoomschip „Aituna Mendi", van Rotterdam via Antwerpen naar Buenos-Ayres is op de Schelde in aanvaring geweest met het Engelsche stoomschip „Palmston". Laatstge noemd schip werd midscheeps ernstig beschadigd en maakt water. Het keer de naar Antwerpen terug. De „Aituna Mendi" heeft schade aan roer en schroef. Men vermoedt dat de lading beschadigd is. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Bond van Nederl. predikanten. In het jaarverslag van den Bond van Nederlandsche Predikanten wordt me degedeeld, dat het jaar begon met 1200 leden en eindigde met 1196. Tegenover 14 die als lid toetraden, staan er 45 die hun ildmaatschap eindigden. Hiervan zijn 9 overleden, 3 vonden in een veran derde levenspositie of vestiging bui tenslands aanleiding om te bedanken. Van de overigen waren 16 Ned. Herv., 8 Doopsgezind, 1 Evang. Lutersch, 5 Em. Hervormd en 4 student, Voor de akte-examens werden gisteren te Middelburg 8 mannelijke candidaten geëxamineerd. Geslaagd zijn de heeren J. W. Almekinders, I. A. Butler, K. J. Danckaerts, G. P. van Eek, A. J. Groen, L. de Kloe en E. L. W. van der Maden, allen te Middelburg. Voor de benoeming van hoofden aan openbare scholen te Amsterdam, komt de heer P. Luteijn, onderwijzer aan de rijksleerschool te Middelburg, op 3 voordrachten voor, en wel no. 1 voor de school genaamd Zeemanshoop. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. voordat zij chronisch wordt of tot bronchitis verergerd, met de hoeststillende, zuiverende duinen bij het pompstation de Vlissing sche waterleiding een ontmoeting plaats tussdhen „Olympia" uit Middelburg en „Olympia" uit Vlissingen. Laatstge noemde vereeniging won dezen wed strijd met 74. VOETBAL. Maandag had op een terrein aan de MARINE EN LEGER De luitenant ter zee le klasse F. H. van Moorsel is te Vlissingen belast met het bevel over Hr. Ms, forpedoboot „Z 4". De officier-vlieger 2e klasse H. W. J. van Doorn is uit Oost-Indië terugge keerd en wordt ter beschikking gesteld. Overgang van de regimenten infanterie naar de nieuwe garnizoenen. Vermits gebleken is, dat te dezen aanzien twijfel bestaat, wordt in een be schikking van den minister van oorlog er de aandacht op gevestigd, dat het zoowel ter voorkoming van ongemak voor het personeel als van kosten voor het rijk, de bedoeling is, dat gehuwde militairen, behoorende tot de onderdee- len van het wapen der infanterie, die aanvang Mei a.s. van garnizoen verwis selen, slechts dan naar het nieuwe gar nizoen medegaan, indien hun diensten aldaar bepaald noodig zijn. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat bij de regimenten, die van garnizoen verwisselen, tijdelijk personeel gedeta cheerd wordt of blijft, dat in de nieuw te betrekken garnizoenen woonachtig is en tot andere onderdeeien behoort. De regimentsstaven, samengesteld volgens de nieuwe organisatie, zullen edhter in hun geheel moeten overgaan. Ook deze legerorder loopt in geenen deete vooruit op de definitieve bezet ting van de verschillende functies. 'T DUITSCH-RUSSISCHE VERDRAG. De Duitsch-Russische overeenkomst is onderteekend, nadat de Duitsche rijkspresident daartoe zijn goedkeuring had gegeven. Zoowel van Duitsche als van Russische zijde wordt medegedeeld, dat het niet de bedoeling was te Genua buiten de conferentie om, afzonderlijke onderhandelingen te voeren. Duitsch- land heeft eerst, nadat van de zijde der Entente particuliere besprekingen met Rusland waren begonnen, op Russisch initiatief de te Berlijn begonnen onder handelingen ten einde gebracht en hoopt dat de besprekingen tusschen de Entente en Rusland eveneens tot een gunstig resultaat zullen voeren. De Duitsche pers wijst er op, dat Duitschland een verdrag heeft gesloten, dat, zooals de „Vorwarts" zegt, de al- gemeene belangen der conferentie geen nadeel toebrengt. De „Voss. Ztg." is van oordeel, dat het verdrag, zonder nog van princi- pieele staatsrechtelijke beteekenis te zijn, toch met zijn zuiver economischen inhoud als de bezegeling van den vrede tusschen beide staten kan worden be schouwd. DE INDRUK IN ENGELAND EN FRANKRIJK. In Engeische officieeie kringen is men van oordeel, dat de Duitsch-Russische overeenkomst den uitslag van de con ferentie te Genua zeer twijfelachtig maakt. Men dringt er op aan, een over haaste actie te vermijden. De geruchten over het afbreken van de conferentie van Genua, als gevolg van het Duitsch- Russische verdrag, worden dientenge-

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1