OEST Gulden 25.- TTn VERBORGEN LEED. 60e Jaargang EIK 8EEFEII 10 HÜMtt ILKDEREEPEH DINDS4G IS APRIL BINNENLAND Stad s- en Provincieuieuws t-eUILLETON Pascfien op reis? geiten ffo. 91 EPS tvangt den ingezonden, vorden verdeeld. Mngen inkomen, deeld. pken, zullen wij etiketten van Firma in den de kleur dezer iam van de reep uranten zijn af- jsvraag wenscht i, de 16 namen ding der in de Je v/eek van 15 ouvert, gericht jezeld gaan van ïken deze prijsvraag HKETMET 'AAL IAN, -el. zijsp. en otor afz. 850. n lureau „Viiss. Ct.^ WEGHALEN. S, Kasteelstraat. ;meubileerd 1NHUIS, pkamers, met keu- ladhuisstraat. J>r- eau „Vliss. Ct." VLISSINCSCHE COURANT De verzoeningscommissie uit de R. K. Staatspartij. Naar gemeld is, werd dezer dagen in je vergadering der R. Kath. Kiesveree niging te Utrecht besloten tot het be noemen van een commisse, welke Za terdag beraadslaagd heeft over de mo gelijkheid van een verzoening tusschen 5c „Nieuw Katholieke Partij" en de R. t Staatspartij. Naar wordt gemeld hebben de be raadslagingen nog niet tot een resultaat geleid en zullen de besprekingen in de verzoeningscommissie, binnenkort wor den voortgezet. Vrijdag a.s. zal de R. Kath, kiesver- eeniging'te Utrecht opnieuw vergade ren, o.a. om het resultaat van het werk der verzoeningscommissie te vernemen. Postverzending vanuit het buitenland. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat maatregelen in voorbereiding zijn tegen de verzending per post, uit het buitenland naar Nederland, van ge drukte stukken, waarvan de ter postbe zorging in het buitenland plaats vindt met het doel om voordeel te trekken van hef verschil tusschen de Neder- landsche posttarieven en de in het bui tenland verschuldigde porten. Invoering van deze maatregelen bin nen enkele weken wordt waarschijnlijk geacht. Betrokkenen zullen dus goed doen hiermede rekening te houden. Aan het bovenstaande kan nog wor den toegevoegd, dat tegenwoordig het aantal hier te lande uit het buitenland ontvangen stukken dat der naar het buitenland verzondene met meer dan 10 millioen per jaar overtreft, terwijl deze aantallen vroeger altijd ongeveer gelijk waren. Ned. Bond van Belastingbetalers. Zaterdag is te Utrecht een algemeene ledenvergadering gehouden van den Ned. Bond van Belastingbetalers. In de ze vergadering werd een verkiezings programma vastgesteld, waarop voor komen aanzienlijke vermindering van de staatsuitgaven afschaffing van den dienstplichtafschaffing van het tegen woordig, ingewikkelde en omslachtige stelsel van directe en indirecte belas tingen afschaffing van de successie- «tfthen voor nalatenschappen aan echt- genooten en kinderen. Accijnzen behooren uitsluitend op genot- en weelde-artikeien te kun-nen worden geheven. Afschaffing van den accijns op het geslacht en het zout geen tabaksbe lasting geleidelijke en zoo spoedig mogelijke algeheele afschaffing van den suikeraccijns. De bestaande rijksinkomstenbelas ting, de grondbelasting, de personeele belasting en voor zooveel mogelijk alle huidige gemeentebelastingen behooren ten spoedigste te worden afgeschaft. Geen belastingbetaler behoort aan directe belastingen meer te betalen dan ten hoogste 10 van zijn inkomen bezuiniging met alle kracht, totdat ten minste die uiterste grens is bereikt. VLISSINGEN, 18 APRIL. Bondsdag van R. Kath. propaganda- clubs. Gisteren is in de groote zaal van het Grand Hotel de derde bondsdag van den Bond van R. Kath. Propaganda- clubs in Zeeland gehouden. Tevens was aldaar door de R. Kath. propaganda- club van Vlissingen een tentoonstelling Roman van B. CORONY. 39) Met een koelen groet ging Wolf heen en daalde in den grafkelder der familie af, waar men in kon komen, door het smalle, met ijzer beslagen deurtje van een kleine kapel. De sombere ruimte droeg het merkteeken van vervlogen eeuwen. De engel des doods, ter halve grootte van een, man, met uitgespreide zwarte vleugels, hing aan de zoldering. Onder een massa, nu reeds verwelkende palmtakken en kransen, stond de meta len kist van den laatst overleden von Fillungen verborgen. Een met zilver geborduurd zwart fluweelen kleed, hing met zijni glinsterende franjes en kwas ten op den grond. Midden tusschen de talrijke kisten in dezen grafkelder verhief zich een groot Mzeren kruis, waarbij twee biddende jnonniksfiguren, knielden. Een vochtige tucht, vermengd met bloemengeur en de reuk van rottende planten, vulde deze onderaardsche ruimte de gebarsten muren waren met een, grijze schimmel nedekt. De grafkelder was een treffend van de vergankelijkheid der dingen. Oeruimen tijd stond, Wolf bij de kist van platen, beelden en boeken georgani seerd, welke expositie zich in een zeer druk bezoek mocht verheugen. De groote zaal was overvol. Om 2 uur opende de heer G. Mes uit Middel burg de vergadering met een wel komstgroet aan sprekers en toehoor ders, waaronder er zeer velen waren uit Zeeuwscli-Vlaanderen en de andere Zeeuwsche eilanden, waarna alle aan wezigen staande zongen het lied „Aan U, O Koning der Eeuwen 1" Nu nam de heer H. Stulemeijer uit Rotterdam, lid der Tweede Kamer, het woord ter behandeling der vraag „Wat hebt ge tegen het kabinet Ruys De vele beschuldigingen welke de te genpartijen bedoeld kabinet voor de voeten werpen, werden door den spre ker genoemd en weerlegd en met een opwekkend woord aan de propagandis ten om hard te werken voor het behoud van dit kabinet, besloot hij zijn kern achtige rede. De R. Kath. dameszangvereeniging, onder leiding van mevr. Soeters, voerde twee zangnummertjes, nl. „De Avond klok" van Mendelssohn Bartholdy, en „Die Libellen" van Bargiel, zeer ver dienstelijk uit een daverend applaus was een welverdiende belooning. Na de pauze vergastte de zangveree- niging de bezoekers nogmaals met een paar nummertjes, ni. „Blanche de Pro vence" door Cherubini en de „Zweed- sche Bruiloftsmarseh" van Södermann. Nu betrad de gevierde spreker, de ZeerEerw. Pater Borromeus de Greeve het spreekgestoelte. Met een daverend applaus werd hij ontvangen, een be wijs, hoezeer men naar hem verlangd had. Zijn rede was getiteld „Op voor het beginsel 1" in deze zeer boeiende rede, gekruid met vele geestige gezeg den, bewees de spreker, dat alle Katho lieken, mannen en vrouwen, verplicht zijn lid te worden van een R. K. kies- vereeniging, en mede te stemmen in Juni, opdat de R. Kath. Nederlanders zoo sterk mogelijk in de nieuwe Kamer zullen vertegenwoordigd zijn, om in de nieuwe wetten het Christelijk beginsel vast te leggen. De heer Fruijtier, no. 1 van de gros lijst der candidaten voor de Tweede Kamer, maakte van deze gelegenheid gebruik om kennis te maken en wekte alle propagandisten op te werken, voor het hooge beginsel. Nadat alle aanwezigen het iied „Roomsche Blijdschap" gezongen had den, sloot de Weleerw. heer kapelaan Bekkering, als geestelijk adviseur van den Bond, deze vergadering met een woord van dank aan allen, die aan het welslagen van dezen derden Bondsdag hadden medegewerkt. Het gure Paaschweer. Het gure Paaschweer heeft heel wat plannen in duigen doen vallen. Men had er op gerekend eens heerlijke tochtjes naar buiten te kunnen maken en van het eerste jonge groen te kunnen ge nieten, maar het plotseling omslaan van het weer was oorzaak dat men maar beter deed alle voorgenomen tochtjes naar buiten nog wat uit te stellen. Vooral den tweeden Paaschdag was het al zeer guur en de koude Noorden wind en af en toe een regenbuitje deed ons meer denken aan de eerste dagen van Maart dan aan de tweede helft van April. Het ware anders wel te wenschen dat de temperatuur wat milder werd, want er wordt hard naar verlangd dat 't vee naar buiten kan. Op het oogenblik is daar nog geen sprake van, omdat er nog zeer weinig gras is. De Emmabioem. Vrijdag 21 April a.s. zal de Emma bioem, waarop door fraaie reclame van zijn vader en vertelde in gedachten den doode, wat hij den levende niet meer zeggen kon dat hem bitter be rouwde, den drang van zijn hart, dat hem aan zijn ouderlijk huis herinnerde, niet gevolgd te zijn." Onwillekeurig sprak Wolf thans half luide, terwijl hij de hand op de kata falk legde, alsof hij een eed wilde afleg gen Vader, u weet het nu, dat ik geen liefdeloozie ondankbare zoon was, dat ik ach, ontelbare malen de armen verlangend naar u heb uitge strekt en het als een straf voor mijn in hartstochtelijke verblinding begane on gehoorzaamheid beschouw, dat ik mij zelf uit uw nabijheid verbannen heb. Vader, niet de trots, maar het bewust zijn mijner schuld, weerhield mij. Maar ik wil die schuld delgen. Uw wil zal, voor zoover ik dien ken, bij al mijn handelingen het richtsnoer zijn. Ik aan vaard niet alleen de erfenis van aard- sche goederen, maar vóór alles de erfe nis van uw wil. Wat was dat Plotseling een ge ritsel in den donkeren keider. Wolf wendde snel het hoofd om en bemerkte de flauwe omtrekken van iemand, die naar den uitgang iiep. Wie is daar Wié heeft het ge waagd, hier binnen te sluipen riep hij, zoodat het door de gebeele ruimte weerklonk. Ik was reeds hier, eer jij kwam, biljetten reeds de aandacht is gevestigd, wederom ten verkoop worden aange boden. Vele dames hebben zich daarvoor wederom welwillend beschikbaar ge steld. De opbrengst strekt geheel ten voor- deele van de vereeniging tot bestrijding der tuberculose alhier. Mogen velen zich daarom opgewekt voelen een grooter of kleiner öffer te brengen om op steeds ruimer schaal het nuttige werk dezer vereeniging moge lijk te maken. De Kleine Stem. Het kinderkoor „de Klein, Stem", di recteur de heer j. A. Sturm, geeft Vrij dag a.s., des avonds 8 uur, een uitvoe ring in het Concertgebouw aan de Em- mastraat. Opgevoerd worden twee sprookjes, nl. „Sneeuwwit en Rozerood" en „Rho- dia". Men zie verder achterstaande adver tentie. Het Engelsche stoomschip „Wear" is trier gisteren aangekomen van New castle met een lading steenkolen voor de gasfabriek. Mr. Troelstra over den politieken toestand. Gisterennamiddag sprak mr. P. J. Troelstra in het Schuttershof te Middel burg in een openbare vergadering, uit gaande van- het verkiezingscomi-té voor de Zuidelijke provincies en de afdeeling Middelburg der S. D. A. P. over „den politieken toestand". De heer Troelstra wees er op, dat de omstandigheden, waarop men ditmaal den verkiezingsstrijd ingaat, geheel an ders zijn dan de vorige maal en geheel beheerscht worden door de toestanden ook in de landen rondom ons. Spreker wees er op, dat omwentelin gen steeds tientallen jaren noodig-heb ben om hun uitwerking ten volle te doen gevoelen, zojoals ook met de Fransche revolutie het geval is ge weest. Ook de tegenwoordige vevoiuti- onnaire tijd zal er eén zijn van op en neer gaan. Een der ewste verschijnselen is de lage valuta van! de marken en als de conferentie van Genua een middel vindt daaraan tegemoet te komen, dan zal dat van veel meer beteekenis zijn ais alles wat men in Den Haag kan doen, dat is dan maar lapwerk. Spr. ontkent dat de slechte toestand in de industrie een gevolg is van acht- urendag en looneischen. Nederland staat er wat de werkloosheid betreft, veel beter voor dan landen als Noor wegen, Zweden, Engeland, Zwitserland enz. De concurrentie van Duifschland kan men niet bestrijden met hooge in voerrechten, hoogstens met invoerver boden. Betreffende het militairisme, zegt spr. dat de ontwapening er niet kan komen door besluiten der parlementen, maar alleen door een directe actie der arbei ders, die moeten weigeren oorlogstuig te maken en te vervoeren. Spr. zegt dat de anthithese politiek verouderd is, toch zal men er weder mede aankomen, maar als zij niet steeds valsch is ge weest, is zij het zeker na de gelijkstel ling van het onderwijs. Spr. meent, dat de Tweede Kamer tegenwoordig slechts een schouwspel is, achter de coulissen trekt het kapitaal aan de touwtjes. Het kapitaal regelt de economische zaken en de groep Colijn beheerscht onze bui- tenlandsehen politiek veel meer dan de anders gewiekste diplomaat van Kar- nebeek. De macht is niet meer bij het parlement, maar bij het kapitaal, dat een directe actie voert en het is niet te verwonderen, dat de arbeidersklasse er zei een scherpe, heesche stem. Ik be hoef hier niet binnen, te sluipen, want deze plaats des doods te betreden is even goed mijn recht als dat van jou. Dat ik mij ongemerkt wilde verwijde ren was alleen maar, omdat niets min der in mijn bedoeling dag, dan je mono logen af te luisteren. Ah ben jij het, Kazimir Zwijg over hetgeen je toevallig gehoord hebt. Ik kan het niet verdragen, dat men over mijn gevoelsuitingen spreekt. Met wien zou ik daarover wel spreken Ik ben precies zoo eenzaam en zoo weinig mededeelzaam, als die twee steenen monniken daar. En jij betreurt den. overledene, zooals ik hem betreur. Zooals jij Jou stond hij nader dan mij. Wat ben ik ooit voor hem ge weest? Niets anders, dan bestendig een voorwerp van teleurstelling en ergernis iets ieelijks, dat over zijn pad kroop en dat hij toch niet met den voet weg kon schoppen, omdat het nu eenmaal ongelukkig het recht had hier rond te kruipen. Alles sterft, als het geen voed sel krijgt ook de liefde. Wanneer het geen liefde is, die je naar deze treurige piek drijft, waf dan Ik kom hier, wijl het mij bevredi ging schenkt te denken zij, die hier tot stof vergaan, waren knap, sterk, gezond en bemind, en thans zijn ze niets meer, dan wat ik ook eenmaal zal zijn ook aan gaat denken directe actie te voeren. Spreker behandelde vervolgens de socialisatie, die er echter maar lang zaam zal kunnen komen. De reactie vraagt ook om strijd om haar tegen te gaan. Zooals vroeger het kapitaal opkwam tegen algemeen kiesrecht en 8 urendag, strijdt het nu-tegen ontwapening en socialisatie, daar tegenover moeten de arbeiders, en ook hun vrouwen staan om de. belangen der gemeenschap te bevorderen. Spreker wekte ten slotte tot krachti ge deelname aan den strijd op. Niemand gaf zich voor debat op, waarop de door een 600-tal personen bijgewoonde vergadering door den voorzitter, den heer L. Onderdijk, mét dank aan mr. Troelstra voor zijn breedvoerig betoog, sloot. Zeeuwsche Hypotheekbank te Middelburg. Aan het verslag ontleenen wij het volgende Ons bedrijf breidde zich op zeer be vredigende wijze uit en de resultaten zijn van dien aard, dat de winst in rui me mate die van vorige jaren overtreft. Dit zou aanleiding kunnen zijn een belangrijk hooger dividend voor te stellen. Waar echter bij de algemeen heerschende malaise minder dan ooit te voorzien is hoe de naaste toekomst zich zal ontwikkelen, achten wij het meer in het belang der bank een gedeelte der winst over te brengen op nieuwe reke ning en de reserve te versterken. Worden onze voorstellen door u aan genomen dan zal een dividend van 16 worden uitgekeerd, de reserve gebracht worden op 150.217 en op nieuwe re kening worden overgebracht 15.061. Onze bank bleef aangesloten bij het toezicht van de rijkspostspaarbank. Voorts bleven wij voorkomen op de lijsten van fondsen, die in aanmerking komen voor belegging der gelden van de Rijksverzekeringsbank, en van het pensioenfonds voor gemeente-ambtena ren. In den loop van het jaar werden 49 aandeelen overgeschreven. Steeds wordt nauwkeurig onderzoek gedaan naar de solvabiliteit der verkrijgers. Afgesloten werden totaal 1696 lee ningen tot een bedrag van 19.349.901. Afgelost werd een bedrag van 10.876.683. Op 28 Februari 1922 ston den uit 816 leeningen tot een bedrag van 9.872.962. De gemiddelde rente der in dit boek jaar gesloten leeningen bedraagt 6.284 De gemiddelde rente van alle lee ningen bedraagt thans 5.579 De gemiddelde pandbriefrente be draagt thans 4.733 De marge tusschen de gemiddelde hypotheekrente en de gemiddelde pand briefrente is derhalve 0.846 Voorgesteld wordt in het reserve fonds te storten 16.765, waardoor dit bedrag zal worden 150.217. De winst- en verliesrekening toont een winst aan van 85.493. Wij stellen voor aan te wijzen voor overbrenging op nieuwe rekening 15.061, uit te kee- ren 4 over 10.800 onverplicht ge stort kapitaal 432, 5 over 100.000 verplicht gestort kapitaal 5000, totaal 20.493, waarna beschikbaar blijft 65.000. Hiervan komt aan aandeel houders 45 f 29.250, aan oprichters- bewijzen 10 6500, aan' tantièmes enz. 45 29.250, totaal 65.000. Wij stellen u voor uit te keeren 16 dividend 16.000, te bestemmen voor betaling van dividendbelasting 1484, en in het reservefonds Ie storten een bedrag van 16.765. Oprichtersbewij- zen ontvangen op elk dier 170 bewijzen 35 5950, terwijl dan overblijft een een hoopje asch. De dood neemt alle ongelijkheid weg, die er onder de leven den bestaat. Ik noem hem den wijsten en rechtvaardigsten heerscher. Kazimir gaf deze korte verklaring, terwijl hij, de treden der trap opging en door de nauwe deur verdween. Ik maak mij bezorgd over hem, mompelde Wolf. Ik vrees, dat zijn geest even ziek is als zijn lichaam. Zuchtend en door zeer droeve ge dachten gekweld, verliet hij den graf kelder. Weinige dagen later had de opening van het testament plaats. De overledene had voor zijn gemalin en de twee jong ste zoons uitstekend gezorgd. De eerste kreeg onder anderen het landgoed Bi- senz, waar ze als weduwe kon wonen, maar het stond haar ook vrij haar gan- sche leven op het slot Falkenstein te blijven. Egon kreeg een aanzienlijk ka pitaal en Kazimir een schoon landhuis in de nabijheid van het slot en een som geld, waardoor zijn toekomst volkomen verzekerd was. Ook hem was het toe gestaan op Falkenstein te blijven wonen. Ter wille van de spanning, welke er tusschen haar en haar stiefzoon be stond, besloot Jadwiga naar Bisenz te gaan, ofschoon het haar zwaar viel het slot te verlaten. Maar met het oog op de weinige sympathie, welke tusschen haar en Wolf bestond, achtte zij het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gij zijt geïnfecteerd en komt mis schien ziek thuis, neem direct de H: veroorzaakt door verkoud heid wordt direct verzacht door het gebruik van La- kerol-Pastilles. Deze hebben een aangename oplossende werking en verfrisschenden smaak. Overal verkrijgbaar a Fl. 0.50 per doos. 14. MOEDER DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te dcim. Als volwassenen deden wat zij onder wijzen vroeg naar bed gaan zou den veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 's avonds nog laat te strijken, verstellen, stoppen, enz. Denk er om, moeder Laat naar bed gaan, zorgen, over werking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen en zijden is een waar schuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nieront steking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Verminder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onver standige gewoonten. Geniet meer fris- sche tucht, wandel meer buiten, en zorg voor meer gezondheid-gevenden slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nie ren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewan den. Vroege behandeling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rug pijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Dui zenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel. 42 De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Te Vlis singen verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstraat 13, 1.75 per doos. saldo van 577, waaruit de dividend belasting kan worden voldaan. Gisteren tweeden Paaschdag werden te Goes de provinciale jaarlijksche Bondsdagen gehouden van de beide groote prótestantsche jongelingsver bonden, nl. van het Nederlandsch Jon gelingsverbond en van Jongelingsveree- nigingen op Gereformeerden grondslag. Uit heel de provincie waren de jonge lingen aanwezig, en heerschte in de stad Goes den geheelen dag een gezel lige drukte, al was het bezoek door het ongunstige weder niet zoo groot als anders het geval zou zijn geweest. Des morgens werd door beide bon den in de resp. plaatsen van samen komst een huishoudelijke bijeenkomst gehouden, terwijl des middags in open bare vergaderingen verschillende be kende sprekers optraden, welke bijeen komsten ook door vele belangstellen den werden bijgewoond. beter zich terug te trekken dan over korter of langer tijd naast een jonge barones von Fillungeni een bescheiden rol te moeten spelen. Daarom stelde zij haar stiefzoon met haar voornemen in kennis. U beslist natuurlijk zooals u dat wenscht. Mijn vader gaf u de keus toch geloof ik, afgaande op een brief, die aan mij. gericht was, dat hij had gewenscht, dat u ook in het vervolg op het slot zottAvertoeven. Dat was nu geen vriendelijk dringend verzoek, geen poging om tot vriend schappelijk overleg te komen, het was slechts een koel vervullen van een plicht tegenover den doode. De weduwe maakte echter gebruik van de gelegenheid. De wenschen van Udo waren mij altijd heilig, zei ze. Ik zal hier dus blij ven, tot een jonge meesteres haar in trede in het slot doet. Dat zal wel nooit gebeuren, ant woordde hij. Ik ben niet voornemens te trouwen. Deze op onverschilligen toon uitge sproken woorden waren volstrekt geen waarborg, maar ze werkten op Jadwiga toch als een verblindend licht. Als het Wolf ernst bleek te z'n ge weest met zijn verklaring, zou he. ma joraat toch nog wel eens aan Egon kunnen overgaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1