tenlooper EK, JA Hugs Costuums DONDERDAG 13 APRIL bijzon- tmenge- genres. Cost U in 8 S PAKJES rtikelen. stbode EIS J E. mvaart 60e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON VERBORGEN LEED. Hoestere, reinigt Uw keel, Jaan8te lar koop NG P p 0. gemaakt als k Oen hooger e pantalon 0 en hooger 0044.00- hooger vragen de zaak ne model- dt bediend dienen. zorgen der „VLIS- OURANT" in een en der stad wordt n 4.per week. oon a3n te melden i, Kleine Markt. SMITS—MASE- Ainderbroederstraat vraagt tegen 1 Mei uigen voorzien, volledige inlichtiii- dres. Vlei gevraagd een is Hendrikweg 1. idelb. - Rotterdam elegen plaatsen. N PASSAGIERS, EN EN VEE. r. sidd T.m. unr 8 8 f. Kilt. t.m. Ht 8 gen 's morgens ekomen N.V. Transp. en h. Erven G. VOS, te Middelburg «I, Tel. 153; te OOSTERHOUT, )ordrecht Gebrs,. Tel. 101. MOn 88 VLISS1NGSCHE COURANT Invoerrecht op vleesch. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van het invoerrecht op vleesch. Gedurende de laatste helft van het afgeloopen iaar is de invoer van versch (undvleesch, speciaal uit Denemarken cn Tsjecho-Slowakije belangrijk toege- nonisn. Onder die omstandigheden meent de uinister van financiën gevolg te moe ten geven aan het voornemen van zijn ambtsvoorganger om maatregelen te nemen waardoor althans aan de be voorrechting van buitenlandsch versch vleesch, waaronder om practische rede nen ook gekoeld vleesch is te begrijpen, een einde wordt gemaakt. Doel van de voorgestelde wijziging van het tarief van invoerrechten is, het invoerrecht van buitenlandsch, versch en gekoeld vleesch, dat in elk opzicht gelijkwaardig is aan het inlandsche ver. sche vleesch gelijk te maken aan den accijns geheven van het hier geslachte rundvee. Dit doel wordt bereikt door het invoerrecht vast te stellen op naar evenredigheid van 10 percent der ge middelde marktwaarde van het versche, inlandsche vleesch. Immers naar den zelfden maatstaf wordt ook van het hier geslacht wordende vee de accijns gehe ven.. Voorgesteld wordt de gemiddelde waarde van liet vleesch voor een maan- delijksch tijdvak telkens te doen vast stellen door een commissie van deskun digen. Wijziging van de Arbeidswet. Naar „de Volkskrant" verneemt, is, nude commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de voorgestelde wijzigingen van, de Arbeidswet het voorloopig verslag heeft uitgebracht, onmiddellijk na Paschen de memorie van antwoord te verwachten, zoodat na het reces het eerst met de behandeling van dit wetsontwerp kan begonnen worden. Malcontente Anti-Revolutionairen en Christelijk-Historischen. Evenals bij de Katholieken is er ook onder de andere rechtsche partijen een strooming merkbaar, welke het tegen woordige sociaal-economisch program rood vindt. Deze malcontente anti-revolutionairen en diristelijk-historischen hebben een comité gevormd. Dit comité van actie heeft een vergadering gehouden te Utrecht, tot bijwoning waarvan waren uitgenoodigd middenstanders en allen die de anti-rev. of de christ.-historische partij wenschen hoog te houden, doch met het comité van meening zijn, dat de huidige sociaal-economische politiek al leen is gericht op de belangen der ar beiders en wei op zoodanige wijze, dat de billiikste wenschen van alle andere standen worden genegeerd dat de te genwoordige politieke partijen blijkbaar niet bij machte zijn hierin zonder meer verandering te brengen, doch ons steeds meer in het moeras sturen dat de al- gemeene toestand van rijks- en gemeen- tetinanciën benevens ons eigen welzijn ons noopt middelen te beramen, welke er op gericht zijn hieraan paal en perk te stellen, ten einde met Gods hulp tot een meer gezonde maatschappelijke constellatie te geraken. De voorzitter van het comité van ac tie, de heer G. van Lankeren, opende de zeer druk bezochte vergadering met een korte toespraak, waarin hij ter in leiding van het doel der vergadering opmerkte dat het stelsel van evenredige vertegenwoordiging vele kiezers niet heeft bevredigd. Er wordt gekozen naar een tevoren vastgestelde lijst, waarop personen van verschillende politieke Roman van B. CORONY. 36) Laat .toch het masker vallen. Het naakt je nog leeiijker. Waag het ten minste openlijk te zijn wat je bent een hoosaardig mertsch, die geen greintje fijn gevoel bezit. Omdat ik niet toelaat, dat men wijn broer bedriegt? stoof hij op. Wie bedriegt hem -Jij! Neen. Juist dat, wat heden ge beurde, deed ik met de beste bedoeling a' kan ik niet ontkennen, dat ik soms weieens onbedacht gehandeld heb. Maar onbedachtzaam is nog bij lange na niet slecht, versta je Dat komt natuurlijk op de opvat ting aan. Ik houd van Wolf, en meet daarom alles, wat hem betreft, zeer nauw. En je meende hem door je spion- nage eert dienst te bewijzen JuistEen dienst, zooals de ge- ëesheer den patiënt bewijst, dien hij «an de staar opereert. kleur voorkomen. Vooral aan christe lijke zijde is dit sterk het geval. Dit stel sel leidt er toe, dat de politiek afzakt naar den rooden kant. Dit geldt niet al leen voor de Tweede Kamer, doch ook voor den gemeenteraad. De laatste zelfs is in staat naar den rooden kant te verschuiven bij maatregelen welke de wetgever bedoelt als remming van het socialisme. Wat thans geschiedt, ont neemt den werkgevers den lust voort te gaan. Het leidt tot den ondergang, waarvan Rusland, Oostenrijk en Duitschland: als voorbeelden kunnen dienen. Er moet vrijheid komen in de bedrijven. De strijd staat te strijden. Spr. zou wel een weg weten en daartoe eigen candidaten, willen stellen, doch zoover zijn we thans nog niet. Misschien zal deze daad voortvloeien uit deze bespre kingen. Voorloopig besloot spr. met een aansporing tot gezamenlijken strijd te gen het socialisme. KUNSTKRING „HET ZUIDEN". Gisterenmiddag werd ten. stadhuize alhier de tweede jaarvergadering ge houden van den Kunstkring „het Zui den", onder voorzitterschap van den heer C. A. van Woelderen. Door den secretaris, den heer W. van Geleuken, werd het jaarverslag 1921/ 1922 uitgebracht, waaraan wij ontiee- nen, dat twee nieuwe leden toetraden, namelijk de heeren 'Van Niftrik, archi tect en v. d. Zee, kunstschilder. Van de kunstlievende leden vertrokken er eenige, zes nieuwe werden aan de lijst toegevoegd. De secretaris wijst er op, dat het gewenscht is propaganda te maken voor nieuwe kunstlievende leden, hun aantal is nu 31, evenals dat der leden. De tweede tentoonstelling in 1921 wordt, evenals die in 1920 ten volle ge slaagd genoemd. Behalve de Walcher- sche kunstenaars mevr. Hendrickx, EversKeg, v. d. Harst, Ger. Jacobs, W. Schütz, Bergsma, Galloway, Heij- mans, Dommisse, Van der Zee, Hage- baert, werden er aangetroffen doeken van Van Beek, Ritsema, Witjens, en etsen van Tamson, terwijl de heeren Wolters, Frans Oerder, de Belgische schilder Kurt Peizer en de Duitsche Koken aan de invitatie gehoor hadden gegeven en eenige prachtwerken zon den. Voor het eerst werd er ook archi tectuur tentoongesteld en wei van Ber- lage, Van Niftrik en Dijkstra. Evenals het eerste jaar is de belang stelling van het publiek in de expositie tot het einde toe onverminderd geble ven. Verschillende keeren werd zij be zocht door de leerlingen van Vlissing- sche en Middelburgsche scholen/Zeer moeten we waardeeren, wat de heer Heijmans in dezen deed, want waar blijft het, dat ook het gevoel voor de kunst zoo vroeg mogelijk moet ontwik keld worden en daartoe kunnen onder degelijke leiding de scholen veel bijdra gen. Mocht het eerste jaar de verkoop van kunstwerken zeer bevredigend genoemd worden, liet afgeloopen jaar deed de heerschende malaise haar invloed ge ducht gelden. Tegen een verkoop van ruim ƒ4000 het vorig jaar, stond er een van 635 in het afgeloopen jaar. Daarin echter stond onze tentoon stelling niet alleen, dat was overal in den lande zoo, want ongelukkig genoeg doet de slechte tijd zijn terugslag het eerst voelen aan de kunst. Dat is de eerste en vaak zelfs de eenige „luxe" waarop bezuinigd wordt. Er zijn teekenen dat 't groote publiek dat begint in te zien en dat 't ervan wil terugkomen, om door die bezuiniging nog langer afbreuk te doen aan een klasse van menschen, die aan onze zeer materialistische samenleving tocli nog eenige poëzie kunnen en willen geven. Heeft er hedenmorgen ook nog niet een ander motief gegolden, dan dat der zuivere broederliefde Wat bedoel je daarmee tIk denk aan het verhaal van de fee en den rozentak, dat jij me eens verteld hebt. Nu heb je den verrader lijken: slag toegebracht, maar je broer niet minder gevoelig getroffen dan mij. Als zijn geluk verwoest is, ais onheil het gevolg van de zaak wordt, dan is dat jouw werk, doch trotsch behoef je daarop niet te zijn En nu ga vooruit of blijf achter laat mij in elk geval alleen, ik wil geen oogenblik naast Je loopen. Ik dring me niet aan je op, ant woordde Kazimir op somberen toon. De weg is vrij voor je. Hij hurkte neer op de treden van het altaar en leek in het bieeke maanlicht wel een leel.ijke spookgestalte. Inez keek schuw achterom en vervolgens snelde ze weg, zoo snel haar kleine voeten haar konden dragen. HOOFDSTUK XII. Inez bracht een akeligen nacht door. Toen: de slaap niet wilde komen, stond ze op en schreef aan Wolf. In dezen brief legde ze, waarschijnlijk voor de Al was de verkoop niet bijzonder, te genover vele andere exposities maak te de onze nog een betrekkelijk gunstig figuur en dat resultaat was evenals het jaar tevoren, hoofdzakelijk te danken aan den heer Bindels, die zich ook ove rigens, waar het de belangen van den Kunstkring en de kunst betrof, nimmer onbetuigd liet. Een belangrijk aandeel nam de Kunst kring, en hier moeten we op de aller eerste plaats den heer Ger. Jacobs noe men en verder mevr. Hendrinckx en de heeren Bergsma, v. d. Zee, Heijmans en Dijkstra, aan de feesten bij gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin en de Koninklijke familie in September jl. De prachtige optocht, waarover maar één roep van bewondering was, die de hooge tevredenheid van H. M. mocht verwerven en die een smaak en kunst zin vèrried, zooafs men hier nog niet had gezien, was wat opzet en uitvoering betreft voor een groot deel hun werk. De vereeniging mag "hierbij trotsch zijn od het werk van haar oprichter den lieer Jacobs. En zonder twijfel heeft de ze medewerking aan de feesten den Kunstkring veel aan populariteit doen winnen. Laten we hopen, dat de Kring zich spoedig een naam moge verwerven, ook in het centrum van ons land en dat de school van den heer Jacobs ook een weg moge vinden tot in een onzer musea. Nog rest het ors een woord van groote waardeering uit te spreken voor het gemeentebestuur van Vlissingen en meer in 't bijzonder voor het dagelijksch bestuur en de commissie voor het bad- bedrijf en verder voor den directeur van gemeentewerken, den heer Ouwehand, die op alle mogelijke wijze de vereeni ging gesteund hebben en toonden door dien steun en die hulp, dat zij de kunst een warm hart toedragen. Dat moge onze gemeente ten goede komen. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals de rekening over het laatste vereenigingsjaar, zij wijst aan in ont vang 348.971/2 cn in uitgaaf 274.03, alzoo een goed slót van 74.96)4. Op voorstel van het bestuur werd de heer Bindels, directeur der verschillen de hotels, zonder hoofdelijke stemming tot eere-lid te benoemd. De voorzitter zeide met groot genoe gen vernomen te .hebben, dat de heer Toorop bereid is-te eilposeeren bij den Kring, hij acht dit van groot belang. De heer Bergsma zal deze zaak verder met den heer Toorop bespreken. Besloten werd aan een afzonderlijke commissie buiten den kring om te ver zoeken een verloting te organiseeren van schilderijen, waarbij zal gezorgd worden, dat ai de exposeerende leden kans hebben daardoor te verkoopen en toch de prijswinners keuze krijgen uit verschillende werken. Er zal voor 2000 loten toestemming worden gevraagd. De heer Bergsma zou gaarne ook eens de ultramoderne schilders in de gelegenheid stellen te exposeeren, en zoo mogelijk daar aan een lezing b.v. van Van Doesburg verbinden. Niet dat spreker veel voor die richting voelt, maar dan plaatst men zich op een breed standpunt. De lieer Jacobs heeft zeer weinig eer bied voor deze menschen. De heeren Bergsma en Jacobs zullen deze zaak verder overwegen en zoo mogelijk voorbereiden. Er werd nog op gewezen, dat het doen zien van die z.p. kunst, de andere kunst bij het pu bliek in aanzien zal doen stijgen. De heer Bergsma zeide toe ook de mogelijkheid van 'n tentoonstelling van werken van overleden meesters nader onder de oogen te zullen zien. De heer Heijmans bepleitte het hou den van tentoonstelling van andere dan schilderkunst, b.v. nijverheidskunst. eerste maal, haar gansche ziel met al haar goede en slechte eigenschappen bloot. Ze legde een oprechte en be rouwvolle biecht af ze bekende al haar dwaasheden en. afdwalingen, en eindig de me.t de woorden Ja, ik was zeer slecht er, verdien je toorn. Alles zou heel anders gewor den zijn, ais het mij niet van mijn prille jeugd af aan moederlijke bescherming had ontbroken. Maar nu werd ik een wispelturig, dwaas schepsel, dat eerst moest leeren, zich zelf te kennen. Thans ben ik zoover gekomen, thans ligt mijn weg duidelijk voor mij. Ik weet, dat ik hand aan hand met jou het geluk tege moet kan gaan. En daarom vlucht ik ook met ui mijn zwakheden en fouten aan jouw groot, goed hart, en smeek je, mij te vergeven. Ik wil trachten beter en jouw waardig te worden. Het is mij heiliige ernst met dit voornemen nie mand en niets ter wereld zal het aan het wankelen brengen. Ik smeek je, neem den ring terug Ze sloot en verzegelde den brief. Nu was het haar veel beter te moede het was alsof haar ziel uit een wonder dadig bad vlekkeloos en rein opsteeg. Glimlachend viel ze in slaap. Toen ze ontwaakte, werd haar ge- De voorzitter zegt dat dit misschien ook te overwegen is, maar dat de schil derkunst toch voor moet gaan. AMBACHTSSCHOOL TE MIDDELBURG. Hedenmorgen had in een der lokalen de mededeehng der bevordering van de leerlingen der Ambachtsschool plaats en tevens werd aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen het einddiploma uitgereikt, terwijl tevens werden uitge reikt de prijzen behaald voor praktijk, theorie of goed gedrag. Die prijzen ge ven wij aan door resp. een p, een t of een g achter den naam van den be trokkene. De leerlingen bij wier naam geen woonplaats wordt gemeld, wonen te Middelburg. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd Afdeeling timmeren J. Abrahamse B. Bakker (p), Koudekerke W. L. Ba- rendsen P. G. M. Blomme,'Vlissingen L. Boogaard (p), Grijpskerke J. Boo ne (p) C. A. Flipse (p) A. v. d. Giezer»J. Huibrechtse, Westkapelle W. Hoogedeure, Veere 1. Pattenier, Koudekerke J. Polderman, Veere J. H. Poppe A. v. Roozen, Westkapelle F. M. Sturm (p), Serooskerke J. de Vos, Nieuw en St. Joosland en J. H. Zuidweg. Niet bevorderd 2. Afdeeling meubelmaken A. C. Ale- wijnse W. J. C. Dekker, Veere A. Minderhoud (p en t) A. Passenier (p en t) en J. Seijbel. Afdeeling huisschilderen W. Dor- Ieijn (p), Domburg J. Ludikhuijze T. Seijnstra, Souburg G. v. d. Voorde, Souburg. Afdeeling electro-techniek: A. Baljeu, Souburg H. J. Eradus W. J. ie Gran- se C. Griep (p) J. de Hamer Chr. van Hoepen (p), Vlissingen E. J. P. Jansen, Vlissingen L. Polderman, Kou dekerke. Afdeeling bankwerken P. A. Goed hart M. A. Blok W. Bomnreljé (g), Domburg J. de Bree C. Brouwer, Vlissingen K. Brouwer (p), Vlissin gen F. Crucq, Arnemuiden W. Dek ker, Vlissingen G. Eiff P. A. Franx, Vlissingen S. Gillissen (t)P. M. Goe man (p) C. Ham, Vlissingen (voor waardelijk) P. Landman A. F. Lo- rier J. J. Maas, Domburg D. G. Re- meijn (p) j. Roose; Al. Verschiere (t); F. Ph. Westhof, Veere. Niet bevorderd 2 leerlingen. Totaal werden van de eerste naar de tweede klasse bevorderd 54 leerlingen. Niet bevorderd 4 leerlingen. Van de tweede naar de derde klasse werden bevorderd Afdeeling timmerenS. Adriaanse, Koudekerke J. Dekker (g), Westka pelle A. B. van Dijk D. Groenenberg (p), St. Laurens M. van Hee (p en t), Wissekerke J. den Herder (p) F. de Keijzer J. de Alunck C. de Lange Ch. Luitwieler, VlissingenA. C. Pol derdijk (p), Nieuwland J. j. Pundke S. W. Roelse, Westkapelle en C. M. Roose (p). Afdeeling huisschilderen L. I. van Dalen en C. B. Schunsclaar (p). Afdeeling meubelmaken A. van den Broeke (p) J. Castel (g), Veere H. Leijdekker (p)Souburg A. Schipper en J. Sparrenlak. Afdeeling behangen en stoffêeren W. A. Acda Chr. Bravenboer A. Gemier L. Groenenberg (p) Joh. G. van Hemert (p) C. J. W. de Keijzer A. Kieboom (p) H. Leijdekker, 'Sou burg W. P. Rouffaer J. P. van der Staal, Vlissingen C. Vader (p) en P. Witte (p). Afdeeling electro-techniek L. J. Bos dijk A. de Koning K. M. van Puffe- len, Vlissingen J. C. Roose, St. Lau rens H. van der Schaaf, Vlissingen H. F. AL de Schepper, Vlissingen L. Sohier, Vlissingen en H. de Wit, Vlis singen. heele kamer als door een goudvloed doorstroomd. Het moest reeds heel Iaat zijn. Daar werd aan de deur geklopt. Op de vraag van Inez, wie er was, ant woordde de kamenier Ik ben het, juffrouw. Mag ik het ontbijt brengen Het is dadelijk twaalf uur. Lieve hemel, al zoo laat Daarom nam ik de vrijheid u te vrekken. Meneer Wolf von Fiflungen is ze ker al weer thuis gekomen Neen, maar meneer von Tatten- berg is gearriveerd. Wolf niet? Maar dan is er zeker een brief van hem De post bracht niets, juffrouw, zei Dora. Niets? Dan zal meneer von Tat- tenberg zeker een mondelinge bood schap moeten overbrengen. Hij vroeg vermoedelijk naar mij Neen, juffrouw. Hij begaf zich da delijk naar mevrouw de barones thans zijn ze bij den ouden heer en daar pra ten ze zoo luid zoo luid. Maar is er dan iets voorgevallen Ik weet niets Natuurlijk niet't is al goed INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. werkelijk ziek kan men wor den wanneer pien een ver koudheid in de luchtpijp ver onachtzaamt. Gebruik daar om, zoodra U een begin van verkoudheid bespeurt Lakerol- Pastilles. Overal verkrijgbaar a Fl. O.SO per doos. 18 Een gezonden eetlust verwekken. Foster's Maagpillen, welke zorg dragen voor behoorlijke vloeiing der gal en afvoer der opgehoopte stof fen. Prijs 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. zittende slijm en ver zacht Uw borst met de Afdeeling bankwerken J. ie Granse A. J. Lahr L. ALeijers, Souburg M. P. Meijers, Ritthem C. J. Merison J. Minderhoud, Domburg J. C. Nieuwen- huijse (t), Vlissingen P. Palmkoek, Souburg H. A. Ponsen (p en t), Kou dekerke A. Roth A. Schuit, Arnemui den J. Tazelaar A. de Valk en A. W. Verstelle. Twee leerlingen werden niet bevorderd. Van de tweede naar de derde klasse werden totaal' bevorderd 55 leerlingen. Niet bevorderd 2. Aan de volgende leerlingen van de derde klasse werd het diploma uitge reikt Afdeeling timmeren J. A. Dekker (p en t), Veere W. H. Geuze, Ritthem A. de Hamer, Arnemuiden W. Harpe (p), Meliskerke Sf. de Jong (p) H. F. de Meijer, Vlissingen; A. AAinderhouf, Westkapelle L. Provoost, Domburg C. A. van der Weel (p en t) AA. de Weerd, Vlissingen. Twee leerlingen kregen geen diploma. Afdeeling huisschilderen Joh. L. Buijs (p), Arnemuiden Joh. A. van der Valk (p) J. Vlieger, Grijpskerke M. R. A. Wiessner (p). Afdeeling meubelmaken: W. Daniëisc (p), Souburg J. P. Janse (p) A. Kie boom (p) C. J. W. de Keizer L. Leij dekker en C. Vader. Afdeeling electro-techniek L. F. Baljeu (p), Souburg J. Bukkens, Vlis singen L. I. van Daalen R. P. A. Goes (p), VlissingenA. Harteveld, Vlissingen I. Schout, Souburg en W. Swart, Vlissingen. Afdeeling bankwerken P. J. W. C. Bril (p en t), Souburg Joh. Cornr Drijfdijk (p) A. Heiliger (p en t) St. de Jonge J. Moorman (p en t) A. P. Paling (p en t), Vlissingen W. C. Pe tit (g) G. Remeijn (p) J. C. Seijbel E. de Smit J. Smit (g) W. Vernooijs en P. Vogel. Totaal ontvingen 40 leerlingen der derde klasse het diploma, terwij! dit aan twee niet kon worden toegekend. Ten slotte werd aan alle 34 leerlingen van de vierde klasse de verklaring afge geven dat :zij den cursus in machine- bankwerken met vrucht- hebben door- loopen. Van den cursus der Kon. Pakkefv.- Maatschappij waren dit M. van Acker, Hoofplaat T. j. Baart Haarlem P. J. M. Baaijens, Hees g! J. Bergh, Haariem A. Bos, Schiplui den j. Cassee, Amsterdam H. G. Geijs (g), Rotterdam H. K. A. Hor sten, Tilburg J. G. Th. Pastoors (g), Bergen op Zoom C. L. van der Ploeg, Haast .je nu maar wat. De kleine voetjes wipten in kleine pantoffeltjes de gracieuse gestalte in een elegant morgengewaad. Laat dat maar riep Inez, onge duldig, toen Dora het weelderige haar volgens de regelen der kunst wilde op maken. Daarvoor is nu geen tijd. Een rassche beweging en de blauw zwarte haardos was tot een grooten wrong gewonden en op het achterhoofd vastgestoken. Op hetzelfde oogenblik vloog, nadat er haastig geklopt was, de deur open en Jadwiga trad over den drempel, ver bazend opgewonden en met twee bran dend roode vlekken op de wangen. Zij gaf Dora een teeken, dat deze heen kon gaan. U komt met een ongeluksbood- schap, mama kreet de Creoolsche. Ik kan het aan u zien Ja, viel de- barones haar in de rede. Een zoo verschrikkelijk uur, als ik pas heb doorleefd, heb ik in mijn geheele leven nog niet leeren kennen. Groote hemel wa.t is er dan gebeurd Er heeft een duel plaats gehad hedenochtend bij het krieken van den dag tusschen Wolf en den prins von R. En Wolf is dood (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1