WOENSDAG 12 APRIL te- 87 -ss-60e Jaargang - fiEMEENTEBESTUUR ÖliNNENLAND Stads- en Provincienieuws Die prikkelende hoest, fö pXs°bnee" SPORT VL1SSINGSCHE COURANT RIJKSBELASTING. De Burgemeester van. Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van heden af gedurende dertig da gen ter gemeente-secretarie ter inzage js neergelegd de opgaaf der uitkomsten van de metingen, en vastgestelde schat ting van eenige in deze gemeente gele ven eigendommen. Vlissingen, 12 April 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Be verjaardag van Prinses Juliana. De minister van binnenlandsche za ken heeft den Commissarissen der Ko ningin verzocht er de aandacht van de burgemeesters op te vestigen, dat het, gelijk gebruikelijk is, aanbeveling ver dient, eventueele openbare feestelijkhe den bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, welke dit jaar op een Zondag valt, op den daarop vol genden Maandag te houden. De Eerste Kamer en de achturendag. In het voorloopig verslag van de af- deeiingen der Eerste Kamer over de Arbeidsbegrooting 1922 werden vrij uitvoerig de voor- en nadeelen bespro ken, welke aan den achturigen werkdag zijn verbonden. Eenerzijds roerde men aan, dat de productiekracht, gedurende den tijd, dat er wordt gewerkt, beslist grooter moet zijn bij een beperkt aantal arbeidsuren, dan wanneer dit, zooals vroeger, tot een maximum werd opgedreven doch men moest niettemin toegeven, dat uitbrei ding van werktijd een economisch voor deel zoude kunnen worden, wanneer in derdaad bleek, dat de concurrentie met het buitenland tengevolge van de 45- urige arbeidsweek niet meer ware vol te houden, of dat zij onze industrie zou dooden. De hier aan het woord zijnde leden meenden, dat andere factoren in deze een even groote rol spelen als de beper king van den arbeidsduur, en zouden liever de oorzaak van den algemeenen achteruitgang en stilstand in de nij- -rcrtradsbedrijven zoeken in de hooge prijzen der grond- en brandstoffen, als mede in die van nieuwe machines, transportkosten enz. Zij stelden zich dan ook op het standpunt, dat men slechts tot herziening van den arbeids tijd mag overgaan, wanneer werkelijk wordt bewezen, dat dit het eenige red middel is. Hiertegen werd anderzijds aange voerd, dat juist de verkorte arbeidstijd in de meeste gevallen oorzaak is der hooge kosten en prijzen. Algemeen was men van oordeel, dat in deze wet veel te weinig rekening is gehouden met den aard van den te ver richten arbeid. Door andere leden werd opgemerkt, dat verschil/lende particuliere bedrijven door de 45-urige werkweek wel dege lijk groote verliezen hadden te boeken, en dat stellig het gedwongen stopzetten van fabrieken voor een ieder een groot nadeel moest opleveren. Ook werd van verschillende zijden betoogd, dat te veel vrije tijd niet op voedend, maar daarentegen demorali- seerend werkt. Een der leden merkte op, dat sommi ge ambtenaren, werkzaam bij de Ar beidsinspectie, er een bijzondere mee ning op nahouden, wat betreft het ver lof tot langer werken, dat de wet be paalt. Bedoelde ambtenaren toch be schouwen een dergelijk verlof als een gunst, wat In het geheel niet juist is, De werkgever vraagt en verkrijgt die ver- Running, omdat de omstandigheden daarvoor in de wet aanwezig zijn iets anders mag daarbij niet in aanmerking worden genomen. De Arbeidswet. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer van het wets ontwerp Wijziging van de Arbeidswet 1919 spraken verschillende leden ver wondering uit over het feit, dat dit wetsontwerp op dit oogenblik door dezen minister bij de Staten-Generaal is ingediend. Uit de houding van den minister bij de behandeling van de interpellatie-Drion over de uitvoering van de Arbeidswet, had men niet kun nen vermoeden, dat deze bewindsman binnen zbó korten tijd zulke ingrijpende wijzigingsvoorstellen, zou indienen. Verscheidene van de hier bedoelde 'Oden betuigen er hun ernstige teleur stelling over, dat de minister na de krasse houding bij de interpellatie orion aangenomen, waarbij iedere reactie tegen den achturigen werkdag krachtig werd afgewezen, thans een wetsontwerp indient Waarbij de acht- L|ge arbeidsdag wordt aangetast, verscheidene andere leden verdedig- jb de houding door den minister in 2 bbhgenomen. Dat door sommigen band wordt gelegd tusschen dit voorstel en het op den voorgrond tre den van een behoudende richting bij een deel der roomsch-katholieke partij, achtten zij een verdachtmaking die de ninister niet heeft verdiend. Naar hunne meening is veeleer aan te nemen, dat juist diens zorg voor het belang van de arbeiders den stoot tot dit voorstel heeft gegeven. Sommige leden, hier aan het woord, oordeelden, dat de toestand in het bui tenland sinds 1919 zoozeer veranderd is, dat reeds daardoor de gewijzigde houding van den minister alleszins wordt gerechtvaardigd. Deze leden gaven toe, dat de minister betrekkelijk snel van houding veran derd is, maar de toestand van onze industrie is ook snel achteruitgegaan. Ook andere leden betreurden hei dat achter het onderhavige wetsvoorstel politieke motieven worden gezocht. Naar hun oordeel berust het uitsluitend op zakelijke gronden, verband houden de met den teleurstellenden loop van zaken na het sluiten van den vrede. Ook de ondervinding, bij de uitvoering der wet opgedaan, was aanleiding ge weest om wijziging van de Arbeidswet in overweging te nemen. Sommige leden, die nimmer hoogge stemde verwachtingen van de ontwik keling van de economische en sociale verhoudingen na den oorlog hadden gekoesterd en daarvan ook bij de be handeling van de Arbeidswet hadden blijk gegeven, verheugden- er zich over, dat thans de regeering, evenals vele anderen, op den bodem der werkelijk heid terugkeert. Verscheidene leden ontkenden, dat de voorgestelde wijzigingen urgent zijn en vonden een overhaaste behandeling on- gewenscht. Men is nog niet in de gele genheid gewees-t de vakbonden te raad plegen. Verscheidene andere leden juichten het toe, dat de minister eindelijk het oor geneigd heeft aan de protesten van de industrie. Verlenging van arbeidsduur aldus de verdedigers van het ontwerp zal inderdaad verlaging van het uurloon tengevolge hebben, daardoor zal echter een daling van de prijzen worden te weeg gebracht, zoodat de arbeiders, wier inkomen gelijk blijft, meer koop kracht zullen bezitten. Verscheidene leden zouden liever gezien hebben, dat de minister zich be paald had tot de wijzigingen,, in het vóórontwerp opgenomen, waarbij de 45-urige arbeidstijd werd gehandhaafd, maar een arbeidsweek van 48 uur werd mogelijk cemaakt bij collectief contract. Verscheidene leden juichten echter he-t nieuwe denkbeeld toe, dat afwijkin gen van eenige bepalingen van de ar beidswet mogelijk zullen worden ge maakt, wanneer werkgevers en werk nemers in een bedrijf het over de wen- schelijkheid van zoodanige afwijkingen eens zijn. Verscheidene leden achtten het een bezwaar, dat voor contirm-bedriiven het dnepioegenstelsel met een 56-urige werkweek voorloopig nog mogelijk zal worden gemaakt. Nederland en Hongarije. De aankomst te Boedapest van een trein uit Nederland, waarmede 530 kin deren naar hun land terugkeerden, geeft de geheele Hongaarsche pers weer aan leiding tot het publiceeren van artike len, waarin de edelmoedigheid der Hol- landsche pleegouders geprezen en de sympathie van Hongarije voor Neder land betuigd wordt. De kinderen- zagen er krachtig uit en zijn allen in gewicht aanzienlijk toegenomen. Een 13-jarig meisje bereikte het record met een: ge wichtstoeneming van 21 K.G. De kin deren, die allen vrij goed Hollandsch spreken, brachten kieeren, levensmidde len en andere geschenken van hun Hol- iandsche pleegouders mede voor een gezamenlijke waarde van vele milüoe- rièn Hongaarsche kronen. Eenige Hol- landsche families zorgtreh voor de ge heele toekomst hunner pleegkinderen. Een meisje kreeg als souvenir een mii- lioen kronen mede. Öp 2 Juli a.s. zullen weder 600 Hongaarsche kinderen naar Nederland vertrekken. De pers betuigt In dit verband haar groote erkentelijk heid jegens het centraal comité voor Hongaarsche kinderen en de vereeni- ging „Nederland in den vreemde". Bezuiniging op de Staatsbegrooting. Overtuigd van den ernstigerv toestand der openbare financiën- en van de noodzakelijkheid, dat reeds bij de eerst volgende staatsbegrooting het totaal der uitgaven, zeer belangrijk verlaagd wordt, heeft de centrale commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Neder- la-ndsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel een adres gericht tot den tijdeiijken voorzitter van den raad van ministers, waarin er op wordt aange drongen, reeds thans de noodige maat regelen daari n te nemen. De centrale commissie meent bij den minister van financiën geen tegen spraak te zullen ontmoeten, indien zij rekent met een in de eerstvolgende ja ren te verwachten vermindering van de totale opbrengst der rijksbelastingen met rond 100 miilioeit gulden. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat op de Staatsbegrooting voor het loopende dienstjaar reeds een tekort op den gewonen dienst bestaat van. onge veer 50 millioen gul-den. terwijl de ti- nancieele lasten van den Staat ó.a. door de nieuwe pensioenregeling voor bur gerlijke- ambtenaren en militairen nog aanmerkelijk zullen worden, verzwaard en er eveneens rekening mee moet wor den gehouden, dat de uitkeeringen aan werkloozen en de tinancieele steun aan. gemeenten, die door de crisis in moei lijkheden zijn geraakt, zeker niet on middellijk zullen worden gestaakt. Alleen door ingrijpende beperking van. alle-overheidsuitgaven zal bereikt kunnen worden, dat het verbroken evenwicht tusschen ontvangsten en uit gaven van, den staat hersteld worde en een. verlaging der begrooting met ten minste honderd millioen is daartoe noodig. De wijze, waarop dit kan worden bereikt, meent de commissie aan het oordeel van het kabinet te moeten, over laten. Zij veroorlooft zich slechts er op te wijzen, dat het misschien wenschelijk zou zijn, de aangelegenheid in handen te stellen van een commissie van advies, die ongeveer te werk zou moeten gaan op dezelfde wijze ais de bekende com- missie-Géddes'in, Engeland-, De centrale commissie voor bezuini ging zal dit adres aan- de leden van- het kabinet en van de Staten-Generaal, tevens verzenden aan de Kamers van Koophandel, de verschillende vereen-i- gingen op het gebied van nijverheid, handel en scheepvaart, landbouw en middenstandsorganisaties. De Kamerverkiezingen. D „Amsterdammer" verneemt, dat in de anti-rev. partij bij de zgn. meer de mocratische leden plannen bestaan om, als bij de candidaatstciling blijkt, dat den heer Smeenk gei'n goede plaats op de lijst verzekerd is, waardoor de kans' dat deze herkozen zou worden, zeer gering zou zijn, een aparte lijst vóór den heer Smeenk in te dienen. Vasten vorm hebben de plannen nog niet aangenomen, doch is het blad goed ingelicht, dan zouden zij zijn bedoeld als een stelling-nemen tegen de plannen der middenstanders in de A. R. en C. H. partij, waarover dezer dagen in de pers werd bericht. Van reserve- tot beroepsofficier. Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld Bij de betrokken departementen is thans in bewerking de regeling volgens welke de overgang zal kunnen plaats hebben van gedetacheerde reserve-offi cieren van het Nederlandsche leger tot het korps beroepsofficieren van het le ger in Nederlandsch-Indië. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de gelegenheid tot overgang een „eenmalige" zal zijn, d.w.z. dat die ge legenheid slechts geopend wordt voor die reserve-officieren, die op het oogenblik, waarop de regeling wordt vastgesteld, gedetacheerd zijn. In dit geval zouden de reserve-officieren, die gedetacheerd worden na de totstandko ming van de regeling, van overgang tot het korps Indische beroepsofficieren worden uitgesloten. Belanghebbenden zutlen- goed doen met die mogelijkheid rekening te hou den en voor zoover zij wellicht nog in dubio zijn omtrent hnn aanvraag om detacheering, hun beslissing zoo spoe dig mogelijk te nemen. Intusschen zijn nadere inlichtingen te verkrijgen aan het Bureau Bemiddeling voor Verlofs officieren, Fluweelen Burgwal 16 te 's-Gravenhage. Bezuiniging bij de spoorwegen. Volgen? de „Tel" bedraagt het aan tal Spoorwegbeambten, aan wie de dienstbetrekking zal worden opgezegd ongeveer 2000, verdeeld over de geheele linie. Zoo is aan een 70-tal leerling-machi nisten en een 80-tal stationsambtenaren in opleiding ontslag aangezegd of zul len deze opgezegd worden. Er zai over het geheele land een schifting worden gehouden, zoodat men een vermindering van ongeveer een 2000-tal personen op het personeel zal hebben bereikt. Ook wordt een gedeelte van het oudere personeel, dat volgens de direc tie daarvoor in aanmerking komt, met behoud van salaris of met recht op pen sioen uit den dienst ontslagen. De begrafenis van luitenant ter zee Mahns. Maandagmiddag werd het tweede slachtoffer van het vliegongeluk aan de Kooij met militaire eer ter aarde besteld op het kerkhof te Huisduinen, gemeente Helder. De schout bij nacht, comman dant der marine te Helder, de heer C. Fock, sprak namens de Koningin een woord van deelneming tot de familie. Hij schetste den overledene als veelbe lovend officier, in wien de marine veel verliest. De commandant van den mari ne-luchtvaartdienst te Helder, de lui tenant ter zee Vreede, huldigde den overledene als iemand van groote plichtsbetrachting en karaktervastheid, wien men te meer liefkreeg naar mate men hem nader leerde kennen. De commandant van het vliegkamp De Kooij, luitenant ter zee K. Aller, sprak, diep ontroerd, woorden van eer biedige vriendschap en hoogachting. Wij hebben gevreesd toen we hoorden van zijn verwondingen, hebben gehoopt op zijn herstel bij zijn worsteling om het leven, hebben getreurd bij zijn dood. Het is als het ware een tweede lid onzer familie, dat wij heden uitdragen, en moeilijk is het den achterblijvenden troost te geven. Spr. releveerde de sympathieke houding van de onderoffi cieren, die bij het eerste samenzijn de treffende stilte deden spreken van het rouwbeklag, en eindigde met een Wij staan hem af aan de eeuwigheid God hebbe zijn ziel. De heer Steup, vertegenwoordiger van de iuchtvaartafdeeling, sprak eeni ge woorden van deelneming, waarna een familielid dankte voor de eer aan den overledene bewezen. De vogeltrek. In ons nummer van Zaterdag jl. kwam onder bovenstaand opschrift een artikel in ons blad voor, dat ontleend was aan het „Nieuwsblad van het Noordeni'. Wij verzdimden deze bron te vermei den. VLISSINGEN, 12 APRIL. Wegens het Paaschfeest zal de snel trein welke des Maandagsmorgens 6 uur van hier vertrekt, in aansluiting op de Rotterdamsche markt, de volgende week op Dinsdag loopen. Als bewijs hoe gevoelig onze stad door de opheffing van het garnizoen wordt getroffen, diene, dat ongeveer 100 gezinnen van officieren en onder officieren overgeplaatst zullen worden. Gisterenmorgen werd een 3-jarig knaapje alhier, hetwelk op straat speel de, zoodanig door een met een paard bespannen melkwagen aangereden, dat het ventje door een dokter moest ver bonden worden. Het nieuwgebouwde stoomschip „Hardenberg" voor de maatschappij „Oostzee" te Amsterdam, dat aan de werf der Kon. Maatscli. „de Schelde" alhier van machines en ketels is voor zien, heeft heden in de binnenhaven de kompassen gesteld. Het schip zal morgen naar Rotterdam vertrekken en dan tevens den proeftocht houden. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is brand uitgebroken op de vliering van het hoekhuis Segeerstraat en Houtkade te Middelburg, in welk perceel het bij kantoor van de levensverzekerings maatschappij „Utrecht" is gevestigd. De brand liet zich aanvankelijk ernsjig aanzien en de vliering en zolder zijn uitgebrand, terwijl de waterschade zeer belangrijk is. De oorzaak van den brand is onbe kend. Woensdag 26 April a.s. zal te Goes een Prov. anti-rev. partijdag worden gehouden. Als sprekers zullen daarbij optreden de heeren ds. Van der Voort van Zijp, A. Colijn en mr. De Wilde. Aan den avond van dien dag zal de heer A. Colijn in een vergadering op treden te Goes, mr. De Wilde te Mid delburg en ds. Van der Voort van Zijp te Vlissingen. Door Gedeputeerde Staten is met in gang van 1 April 1922 benoemd tot goederenklerk bij den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde te Ter Neuzen, de heer J. P. Stoffels aldaar. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Genet. Gem. Bedankt voor het beroep te Goes ds. J. Fraanje te Barneveld, vroeger te Goes. Vreemde talen op de lagere school. De commissie van toezicht op het la ger en voorbereidend onderwijs te Am sterdam heeft in haar laatste vergade ring behandeld het voorstel van een subcommissie om aan Burg. en Weth. het verzoek te richten bij eventueele wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 bij de regeering krachtig aan te dringen op herstel van vroegere vrij heid, opdat in het leerplan der scholen voor gewoon lager onderwijs voor 5e en 6e leerjaar onder de vakken een der vreemde talen, met name het Fransch, kan worden opgenomen. Na uitvoerige gedachtenwisseling vereenigde de vergadering zich met 34 tegen 18 stemmen met het voorstel, na dat daarin de woorden „met name het Fransch" waren vervallen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. die keelpijn verdwijnt niet van zelf. Doe als anderen. Gebruik AORiSQiOnnP daarvoor de onschadelijke nBulJöüluUr RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de op 13 A'iaart behandelde civiele vordering van mr. Hagedoorn te 's-Gravenhage tegen W. N. j., wethouder te Souburg, welke vordering betrot ƒ210, die gedaagde den advocaat schuldig zou zijn, wegens een door hem gevraagden bijstand in een strafzaak voor het gerechtshof te 's-Gravenhage. Gedaagde had een stuk geteekentf, dat betaaibaar zou zijn bij N.V. Hendrikse en Co.'s Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg, welk kantoor echter verklaarde geen geiden van J. onder zijn berusting te hebben. De rechtbank stelde gedaagde in het ongelijk en veroordeelde hem tof beta ling van alle kosten. Gisteren werd voor de rechtbank te Atiddelburg o.a. tegen A. de B. uit Koewacht, thans gedetineerd, wegens diefstal van geld 6 maanden gevange nisstraf geëischt, terwijl een zelfde straf werd gevorderd tegen P. A. de N. uit Hulst, die op een poging tot diefstal betrapt werd door de personen bij wien hij inbraak pleegde. Een straf van 9 maanden hoorde C. v. L. uit Sluis wegens oplichting vragen. Tegen C. M., zonder vaste woon- of verblijfplaats, luidde de eisch wegens openbare schennis der eerbaarheid 25 of 25 dagen tegen J. A. C. uit Sluis wegens mishandeling als gevolg van ru zie over het kaartspel 20 of 20 dagen en eenzelfde straf tegen J. K. de J. uit Wemeldinge wegens diefstal van mac adam. Nog werd wegens vernieling tegen j. A. L. uit Hansweert 10 of 10 dagen, gevorderd, en eenzelfde boete tegen C. P. uit Hulst wegens mishandeling. Eveneens wegens mishandeling werd tegen Th. de C. uit St. Jansteen een maand geëischt. Een ontrouwe penningmeester. Het. O. M. bij de rechtbank te Arn hem heeft gisteren tegen den ex-secre taris-penningmeester van den; Arnhem- schen Voetbalbond, G„ wegens ver duistering van 490 ten nadeele van dien bond, 3 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëischt op voorwaar de dat bekl. iedere maand 30 van het verduisterde bedrag aan den bond zal terugbetalen. Tentoonstelling van zinneprikkelende afbeeldingen. De rechtbank te Amsterdam heeft een boekhandelaar wegens het in zijn winkel aan den Nieuwendijk tentoon stellen van voor de jeugd zinneprikke lende afbeeldingen, veroordeeld tot 100 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter, van wiens vonnis de be klaagde in hooger beroep was gekomen, had één maand hechtenis uitgesproken. Oplichting. Voor de rechtbank te Breda stond terecht A. B. A„ voorheen directeur der Tilburgsche Credict- en' Effectenbank, beklaagd van oplichting en voortgezet misdrijf van oplichting. De officier van justitie eischte drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De malversaties te Gendringen. Het O. M. bij de rechtbank te Arnhem eischte tegen den ex-burgemeester der gemeente Gendringen A. S., beschuldigd van verduistering van 15.000 en 1800 ten nadeele dier gemeente, één jaar gevangenisstraf. MARINE EN LEGER. Met 13 April is de kapitein-luitenant ter zee O. Bender eervol ontheven van het bevel over het depotschip voor on derzeebooten „Cornelis Drabbel" en de waarneming van dit bevel opgedragen aan den luitenant ter zee ie klasse J. W. A. A. Heijdt. Met 2 April is de kapitein ter zee N. Maate eervol ontheven van het bevel over het instructieschip voor de werf- divisie „Van Speyck" en dit bevel op gedragen aan den kapitein-luitenant ter zee F. J. Witteveen. Met 25 April worden de kapitein ter zee jhr. S. de Ranitz en D. E. Kuis eer vol ontheven van het bevel over resp. het wachtschip te Willemsoord en het pantserdekschip „Zeeland" en dit bevel opgedragen aan onderscheidenlijk den kapitein ter zee D. E. Keus en den ka pitein-luitenant ter zee G. J. W. Put man Cramer. Biljarten. De wedstrijd tusschen de heeren De Smet en Snethlage in het café „Monopole", Nieuwendijk, heeft niet hedenavond, doch morgen (Don derdag) plaats.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1