)IIIS 150 100 25 en gezonde JAK ERIJ. 1! APRIL Knfr^^nn VERBORGEN LEED. 86 60e Jaargang J DINSDAG Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. - Telefoon Interc. 10. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. öfcMEENTEBESTUUR BINNENLAND rfUIIXETON Keelontsteking A80IJSIR00P. reepen Uereepen inzending de vergoed. NAAR MAAT. STALEN AAN [EN PRIJS. fd aanbevelend 51. DEN TUIN. eding. Sierheesters ren 0.75. Sfruik- ;mig 0.20. Klim- Nieuwsfc Dahlia's rozen, atte Ytaareti plan-ten voor Begonia's 4 ct., ct., Anemonen, lanunkels, 1 ct. per S", Hillegorn. Amsterdam, talbaar in 15 andelij ksche mijnen van f2.50 DAUËR. .50, Amerika, Oost-Europa, ven, zeden en (leurde en id behandeld 5, Amerika, blz.) prachtbanden of a contant, door betaling werk geraakt. opij en Boek te betalen in VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ne abonné's in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: 1000 gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. ClIIU een ongeluk. OUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek om vergunning. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen, gelet op het verzoek, onder dagteekening yan 30 Januari 1922, ingediend door de Stoombierbrouwerij en Mouterij „De Mei bom" alhier, waarbij vergunning wordt gevraagd tot uitbreiding van hare inrich ting (bouwen van een brouwhuis), waarin zullen worden geplaatst 3 electro-motoren van 11 P.K., 1 van V/z P.K., 1 van 5 P.K., 2 van 3 P.K., 1 van 11 P.K., 1 van 5/2 P-K., 2 van 5.44 P.K. en 1 van 1.63 P.K., in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlis singen, sectie D nos. 1056 en 1057 aan de Hendrikstraat en het bijplaatsen van 1 electro-motor van 50 P.K., i van 60 P.K., 1 van 20 P.K., 1 van 5 P.K., 4 van 3 P.K. en 1 van ï/2 P.K., in de bestaande brouwerij Sectie D no. 1793 en No. 200 Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet zijn beslag heeft ge kregen Gelet op art. 8, tweede lid der Hinderwet Besluiten Be beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Wissinggn, 10 April 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. Een Duitse li oordeel over minister Van Karnebeek. De Haagsche correspondent van. de „Voss. Zeitung" heeft in zijn blad een artikel geschreven over „Nederland en fieuna" en zegt over onzen minister ranbuHeiilandsche zaken het volgende: Jhr. Van Karnebeek, de minister van buitenlandsche zaken, geniet als voor zitter van de Volkenbondsvergadering van verleden jaar en leider van de Ne- derfandsche delegatie te Washington een zoodanig aanzien, dat men van hem de methode van diplomatieke geheim houding met een bepaald doel gaarne door de vingers ziet, daar deze het hem mogelijk maakt, de Nederlandsche poli tiek aan te passen aan de atmosfeer der conferentie en de verschillende daar genomen besluiten. Van Karnebeek is principieel geen aanhanger van een politiek, die m^t het van 19141918 geldende begrip van twee vijandelijke en een neutrale staten-coaiitie werkt. Hij verwacht daarvan, geen bevorde ring van het allen Staten even-zeer aan gaande herstel van het economisch le ven en de daarmede gepaard gaande zuivering van de politieke atmosfeer. Aan den anderen kant zal hij, evenals op de conferentie te Washington, trach ten, zich vrij te houden van aansluiting bij anderen, daar dit de economische belangen van Nederland vóór den tijd zou kunnen binden. Roman van B. CORONY. 35) Spreek en voorkom daarmee een eigen kwaad, fluisterde een inwendige stem haar toe zij zou die stem ook gehoorzaamd hebben, als niet Kazimir, die bij den haard stond, haar met een Wik had aangezien, nog boosaardiger bi satanischer dan anders. Haar blik richtte zich op hem, 'half arzelend, half uitdagend. De baron bemerkte het en beval zijn longsten zoon Laat ons alleen I Zooals u wenscht, papa, ant woordde Kazimir met overdreven ijver. Zijn langzame tred stierf eindelijk in de gang weg. i— Wat heb je mij alzoo te vertellen vroeg de baron nu aan zijn toekomstige schoondochter. Deze gevoelde echter niet meer de behoefte om haar iiart uit ,e storten. Kazimirs spottende blik m°est dat verlangen verstikt hebben *ant nu antwoordde ze kortaf Ik heb werkelijk niets op te biech- Jeik en mij tegenover Wolf niets te verwijten! Des te beter (-antwoordde de ma- l raatsheer koel, dan zal ook niets je "achtrust stöfen. Slaap wel ni) reikte haar de hand, zonder de te eookmaar even te drukken of vast De Tabakswet. Naar het Haagsche Correspondentie- bureau verneemt, is door den heer Abr. Staalman en 5 andere leden van de Tweede Kamer, tot den Vrijheidsbond behoorende, een voorstel van wet inge diend, strekkende om de invoering der Tabakswet tenminste anderhalf jaar uit fc stellen. Uitvoer van aardappelen. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft goedgevonden tot nadere aankondiging dispensatie te verieenen van liet verbod tot uitvoer van aardappelen, laatstelijk ingesteld bij Kon. besluit van 24 Juli 1915 (Stbl. no. 339.) Deze beschikking treedt in werking met ingaing van 12 April 1922. Draadlooze telegrafie NederlandIndië Een Aneta-telegram uit Weltevreden meldt, datt begin September de draad looze telegrafische verbinding tusschen Nederland en Indië voor het publiek zal worden opengesteld. Nederland en de Belgische vluchtelingen De redacteur van „de -Maasbode" meldt Een nota, welke gisterenavond in de bladen is verschenen, zegt over'den steun van Nederland aan de Belgische vluchtelingen o.m. het volgende „Men heeft den droeven uittocht in het begin van den oorlog van duizenden Belgen naar Nederland niet vergeten, toen Visé, Luik, Leuven- en andere plaatsen in brand stonden en verwoest werden. Onmiddellijk werd bij onze Noorder buren een comité gevormd voor hulp verleening aan de slachtoffers van den Duitschen inval. Het Nederlandsch comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers geplaatst onder eere-voorzitterschap van consul-generaal Van der Aa te Amsterdam functionneerde gedurende heel den duur van den oorlog onder voorzitterschap van den heer Th. Stuart met een activiteit die geen oogenblik verzwakte. Het is onmoge lijk het aantal te noemen van ilandge- nooten, die in de sombere oorlogsda gen van liet Nederlandsch comité én materieele hulp èn krachtigen moreelen steun kregen. Vooral na den val van Antwerpen was het aantal vluchtelingen bijzon-der hoog. Dat menschlievend comité heeft thans zijn laatste rekeningen geliquideerd en het sluit zijn weldadige actie met een geste, die de Belgische harten zal tref fen. De heer Stuart zendt namelijk aan den Belgischen gezant te Den,Haag, prins de Ligne het volgende schrijven „De liquidateurs hebben volgens een besluit van de algemeene vergadering het saldo in geld, bestemd voor primo den aankoop van honderdduizend francs Belgische 5 leening met cou pons op 1 December 1919 en secundo Ja-dwiga kuste bet meisje op het voorhoofd, en fluisterde haar een paar teedere, schertsende woorden in het oor. Daarop trok zij zich eveneens te rug want een avond zonder gasten had voor altijds iets vervelends en nu des t-3> meer, daar er nog geen brief van haar lievelingszoon Egon gekomen was. Inez vond de zoozeer gewenschte rust niet. Haar polsen klopten en in de sla pen had ze e?n gevoel, alsof er met naalden in geprikt werd. In den laatsten fjjd f,ad zij zich ver beeld, den prins te beminnen en zich overijld gebonden te hebben. En thans nu ze weer vrij was, klonk er een kreet van wanhoop in haar ziel, bij de gedachte, dat. Wolf voor haar verloren was, dat zij hem had gegeven voor een- kinderachtig spel, voor een dwaze gril. Snikkend zocht ze den ring, dien ze had afgelegd en stak hem weer aan den vinger. Toen schoot haar te binnen, dat de andere ring, welken Wolf in een za lig uur van haar had ontvangen, nog tusschen de gebarsten steenen vloeren van de kapel moest liggen. Een onbe dwingbaar verlangen om hem te haten maakte zich van haar meester. Als al-tijd, gehoor gevende aan den indruk van het oogenblik, trok ze een don-keren mantel aan, deed de capuchon over het hoofd en- snelde door den tuin naar de dennenwildernis, welke door de maan. tooverachtig belicht werd. De zenuwen van het anders zoo over moedige en lichtzinnige meisje moesten wel zeer overspannen zijn, want ze scli'rikte van -elk gedruisch, van elk ge- aankoop van twee en zestig duizend vijftig francs-bankbiljetten. Wij hebben de eer u deze waarden te overhandigen met onze beste wenschen voor het geluk van uw schoon land. Uwe verwoeste streken zullen weldra door de Belgische wilskracht heropgebouwd- zijn. Moge de vrede opnieuw de welvaart der vol keren brengen". Volgens den door den president van het Nederlandsch comité uitgesproken wensch zullen deze bedragen door de Belgische regeering worden besteed aan het herstel der verwoeste gewesten. Prins de Ligne heeft zich bij de liqui dateurs de tolk gemaakt van de groote dankbaarheid der Belgische regeering, die de groote generositeit van de bewo ners van Nederland zeer waardeert, als mede de voortdurende en onvermoeide toewijding waarvan 't Nederlandsch comité en vooral zijn voorzitter, de heer Stuart, blijk hebben gegeven ten op zichte van de Belgische vluchtelingen. Bond van marine-onderofficieren. In de 17e algemeene vergadering van den- Bond van marine-onderofficieren werden de volgende moties aangeno men Eerste motie De 17e algemeene vergadering van den Bond van marine-onderofficieren gehoord de besprekingen over den gang van zaken bij de voorbereiding van een nieuwe militaire weduwenwet overtuigd dat de groote nood, waar in de weduwen- van de militaire lands dienaren, wier maximum-pensioen (voor zoover zij althans nog onder de weduwenwetten 1909 vallen) thans ƒ420 bedraagt, aan regeering en volks vertegenwoordiging ten volle bekend is; betreurt daarom in hooge mate dat hoewel sedert de indiening van het vóór-ontwerp door"*dè commissie- Becking reeds negen maanden zijn ver- loopen de nieuwe weduwenwet nog steeds niet is tof stand gekomen, zelfs de Tweede Kamer nog niet heeft be reikt kennis genomen hebbende van de op 24 Maart 1922 door den minister Van Dijk in de vergadering der Tweede Ka mer gedane mededeeling dat indiening van het ontwerp van wet begin April mogelijk is spreekt hoewel de ervaring een sceptische opvatting in deze ten- zeerste zou wettigen haar hoop en vertrou wen uit dat zoowel regeering als volks vertegenwoordiging ten volle zullen- me dewerken om een betere verzorging van weduwen en weezen van militairen nog in het loopende zittingsjaar van de volksvertegenwoordiging tot stand te doen komen besluit deze motie ter kennis te bren gen van hunne Excell-en-tiën de ministers van marine a.i. en van financiën, van de pers en van de leden der Tweede Ka mer en gaat over tot de orde van den dag. Tweede motie ritsel in de twijgen en liep zoo snel, dat de adem haar dreigde te begeven. Plotseling ..verbeeldde ze zich, dat iemand, door de jonge dennen verbor gen, die als een groene muur rechts en links van den weg stonden, naast haar liep. Maar toen ze luisterend even stil stond, bleef alles stil. Daar kwam ook reeds de kapel tus schen, d» zware rotsblokken te voor- schijn- en liet oude, scheefhangende kruis scheen wel van zilver. Ademloos bereikte ze het kerkje. De kleine ruimte was door den maneschijn bijna zoo heider verlicht, alsof het dag was. Bonte stralen vielen door de ge barsten ruiten over muren en vloer, over het hoogst eenvoudige altaar. Aange grepen door een bijgeloovigen angst, knielde het meisje neer en zocht naar den ring. Morgen zou Wolf hem terug hebben, al moest ze zelf naar de stad gaan om de-n beleedigde op te zoeken en hem met haar te verzoenen. Maar haar oogen zochten overal te vergeefs. Hier op deze plek moest -de ring op eten grond gevallen zijn, of daar ginds precies wist ze het niet meer. Alle zoeken naar het verloren voor werp bleef vruchteloos, ofschoon ze ond-er krampachtig snikken over den vloer kroop. Plotseling gilde ze van ontzetting, toen ze een lange, akelig gevormde schaduw naast zich zag. Was een van de overoude beelden van den wand gekomen, om haar te bedreigen Kreu nend viel het verschrikte meisje neer, en bedekte haar gelaat als een sidderende overwegende dat door den minister van marine ad interim op toladz. 5 van de memorie van antwoord op het voor- Ioopig verslag der marine-begrooting 1922 werd medegedeeld dat Zijne Ex cellentie de besturen van de algemeene -bonden van marine-personeel na een bespreking ter zake alsnog in de gele genheid zou stellen terug te komen op het, ingevolge beslissing der afdeelin- gen in Nederland, genomen besluit om geen deel te nemen aan het georgani seerd overleg, zooals dat is geregeld in het Kon. besluit van 19 Februari 1921 (Stbl. no. 82) overwegende dat het hoofdbestuur reeds voornemens was dit onderwerp ter sprake te brengen oo de audiëntie, aangevraagd bij verzoekschrift van 21 September 1921, in welk voornemen het hoofdbestuur verhinderd werd door het nog niet verieenen van het gevraag de onderhond overwegende dat het hoofdbestuur na kennisneming van de vorengenoemde mededeeling in de memorie van ant woord tijdig aan den minister van ma rine ad interim heeft verzocht de aan gekondigde bespreking te doen plaats hebben vóór 7 April 1922, opdat met het besprokene op deze 17e algemeene vergadering rekening zou kunnen wor den gehouden gehoord de mededeeling van het hoofdbestuur dat op genoemd verzoek taal noch teeken werd vernomen, waar door de algemeene vergadering niet in kennis kan worden gesteld van hetgeen de marine-autoriteiten vermeenen aan het hoofdbestuur te moeten zeggen overwegende dat uit een en ander niet blijkt van den ernstigen wil der autoriteiten om deze quaestie tot een goede oplossing te brengen spreekt daarover hare ontstemming uit en draagt het hoofdbestuur op daarvan bij de eventueel te houden be spreking te doen blijkén. Besluit deze motie ter kennis te bren gen van het marine-bestuur, van de pers en van de leden der Tweede Ka mer. Derde motie overwegende dat den 21en Septem ber 1921 door het hoofdbestuur aan den toen pas opgetreden minister van ma rine ad interim werd verzocht door Zijne Excellentie in particuliere audiën tie te worden ontvangen tot het bespre ken van eenige daarbij genoemde per soneelsbelangen overwegende dat hierop eerst den 15en November 1921 de mededeeling werd ontvangen dat in verband met den zeer beperkten tijd voor hef ver ieenen van particuliere audiënties, het gewenscht werd geacht schriftelijke toelichting in te zenden omtrent dat gene wat het hoofdbestuur ter audiën tie ter sprake zou willen brengen en dat na kennisneming van die toelichting overwogen zou worden of de audiëntie zou worden toegestaan overwegende dat reeds 21 November vogel, die van angst de vleugels niet meer kan bewegen. Een schelle, onaangename lach klonk dicht achter haar en een slechts al te bekende stem zei Hoe beef je zoo als een espen blad Een zoo geëmancipeerde vrouw moest werkelijk moediger zijn. Jij bracht Inez met moeite uit, terwijl haar tanden klapperden, alsof ze de koorts had. Jou jou vind ik hier Dus iemand, dien je stellig niet zocht Wien ik liever altijd en overal uit den weg ging. Prachtig Prachtig Er gaat toch niets boven de oprechtheid van een onbedorven gemoed. Je bespot me I riep Inez, terwijl ze vlug opsprong. Hoe kom je er bij, dat te wagen? Och Ik maak me zelf werkelijk niet wijs, dat rk een heilige 'ben, maar ken mijn fouten zeer goed doch meer dan jij, ben ik in weerwil van alles Het zou een cavalier onwaardig zijn je tegen te spreken, Een cavalier Maak jij misschien aanspraak op dien titel Ik heb nog geen bewijs van je voorname gezind heid gezien. Ais een mol ondermijn je den bodem-, waarop ik sta. Maar het is toch niet mijn schuld, wanneer je een standpunt kiest, dat niet door onaantastbare eerbaarheid wordt gesteund. Dat is een ruwe beleediging, waartoe je nimmer of nooit den moed INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. OpgepastEen keelontsteking is ge woonlijk het begin van een catarrh, influenza of bronchitis. Voorkomt dat. Gebruikt dadelijk de heilzame en zuivere ademhaling ver krijgt men, wanneer men iLakerol-Pastilles ge- 'bru'kt, die goed smaken en onmiddellijk een verkoudheid in de ademhalingso-ganen verzach ten. Verkrijgbaar bij apothekers en de meeste handelaars a Fl. 0.50 per doos. 13. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begre pen? Beseft men het gevaar? Zou het niet verstandig zijn om een bewezen weerstandsmethode aan te nemen Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaar heid, slapeloosheid, urinekwalen, ze nuwoverspanning, loomë dagen en sla- pelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasontste king, waterzucht en urinezuur-vergifti- ging. De weerstand hangt af van de volko men filtratie van het bloed door de werkzaamheid der nieren. Altes zou goed gaan, indien de regels van de na tuur gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, wer den toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal-niet in twijfel. Vermijd de ge volgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Zij versterken- de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de ver schijnselen, door verzwakking van deze organen veroorzaakt, verdwijnen. 40 Foster's Rugpijn Nieren Pillen (Iet er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Be- niest, Lepelstr. 13, a 1.75 per doos. 1921 door het hoofdbestuur aan de op dracht werd voldaan overwegende, dat daarop tot heden, 7 April 1922, dus 6/2 maand na de in diening van het verzoek en 4'/2 maand zoudt vinden, als het niet een weerlóozc vrouw was, die voor je stond. Vrouwen, die weten, dat ze in haar recht zijn, zijn nooit weerloos. Inez trok de naar beneden gevallen capuchon weer over het haar en ging naar den uitgang. Wil je al weggaan vroeg Kazi mir. Ik was stellig niet gekomen, als ik vermoed had, dat jij hier waart. - Ik was niet hier, maar volgde jou. En waarom 1Omdat ik jou zag weggaan, en dacht, dat je bescherming noodig zoudt kunnen hebben. Jouw bescherming Daar zie ik van af. Goeden nacht Je schijnt toch iets te zoeken Maar kon het niet vinden. Misschien ben ik gelukkiger dan jij. Was het niet dit ding hier? Kazimir raapte een voorwerp op, dat in een reet dicht bij de eerste trede van het altaar fonkelde. Kijk eens, Wolfs verlovings ring. Gaat mijn broer zoo onvoorzich tig met dergelijke kleinodiën om Hij verloor hem zeker van morgen op deze plek Hoe weet je, dat Wolf dezen mor gen hier was vroeg Inez, terwijl ze hem den ring uit de hand rukte. Heel eenvoudig omdat ik hem achter je aan stuurde. Jij- Ha dat had ik ook wel kunnen denken. 1Galant en- oplettend als altijd, niet waar spotte hij. Haar lippen trilden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1