VLISS1NGSCHE COURANT 1000 500 150 100 25 WOENSDAG 3 APRIL, SI Ma April, kleeding mes. erdiepingshu/s, taari biedingen an sta an wagen, A N 1ST. g meisje g m elsje gsche NSaatschsppij eubosch Uitgave: Firma F. I/AH DE VELDE Ir., Kleine Marlt 58, Vlissingen. - Telefoon Interc. 16. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zeedag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. 6 APRIL 1572-1922. rt:miüUËTOIN VERBORGEN LEED. BINNENLAND April roert zijn staart. SO© «Jaafüairagl ERKOOPING van acht Japonnen 5. Manfelcos- Laken-SVlantels en praclit-collectie Tevens Heeren- etgeen nog meer ebouw om in uw teeren. tot 2 uur. OP een te aanvaarden. Adres at B 289, Oost-Souburj 1 biedt zich aan als Van Speijkstraat 15. teleurstelling een niet beneden 17 jaar. ndijk 45. Mevr. SMIT, Aagje lat 167. n-Middelb.-Rotterdam :hengelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS, 3DEREN EN VEE. V. Ktdd 1 KOU. April t.m. nnr V.l. UI 6 8 7 8 10 8 11 8 /iissingen 's morgens aart. te bekomen terdam N.V. Transp.M dern. v.h. Erven G- VOS, 3-2Q18 te Middelburg iOÓRN, Tel. 153; te VAN OOSTERHOUT, te Dordrecht Gebrs. HEK, Tel. 101. ere aankondiging- ;S- en IJzersterke uns gegarandeerd. ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België 4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel De abonrié's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. I gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger, gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. ir-»<>cjj«L^l|p0c3|lp^||t=a0c=i||c=ip<>c=3i=a]^^ De Oranjevlag vraaï vroolijk uit van den Sint-Jacobstaren, Aloude Vlissingen Mest als voorheen des Prinsen zij Na drie en halve eeuw ziet hei daarin nog steeds het gloren Van vrijheid, vree, geluk, gered uit wreede tirannij. Geen weidsche praal en pracht, geen drukke, vroolijke festijnen, Maar ernst en soberheid op deezgewijde herinringsdag Van onzer tijden wonde en nood voelt ieder zelf hei schrijnen, Der vroegre tijden moed vervult met eerbied en ontzag. Daarom een eersaluut aan al die brave, stoere helden, Die V oude Vlissingen bevrijdden eens van droeven druk, Die 'l offer van hun goed en bloed niet achtten en niet telden Terwille van heel Neêrlands vrijheid en zijn hoogst geluk. O, volk van Nederland, bezin U in deez' groote dagen, Let op den stoeren moed van t koen en eerzaam voorgeslacht Durf met de ongeschreven wet van plicht en recht het wagen, Voor wetten-iirannij wees op uw hoede en houd de wacht. De vrijheid, het geluk, zij laten zich niet voegen, binden Het tdeëele goed gaat boven vorm en banden uit; Let daarom op uw zaak, lief Neerland, en blijf zoeken, vinden Het hoogste en reinste goed, den vree, die zich in 't hart besluit. P. LANDSMAN. Jjp$o[e»3|[c>0qE KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Landbouw. Behalve Landbouw moeten de be- grooting voor Waterstaat en de Vloot wet en ten slotte de Postbegrooting worden afgedaan in deze ééne week. Als het niet gereedkomt, vergadert de Kamer de volgende week een paar da gen. 't Is te hopen dat dit onheil wordt afgewend. Trouwens de leden hebben er geen zin en de meeste hebben na tuurlijk hun tijd al bezet. Het zou geen bizonder fraaien indruk maken dat overal de publieke vermakelijkheden worden stopgezet in die week, maar dat de Kamer bleef vergaderen. Het amendementWeitkamp om geen geld beschikbaar te stellen voor uitbrei ding van de Landbouwschool te Wage- ningen, is natuurlijk verworpen. Bezui niging in theorie en in praktijk zijn twee. Roman van B. CORONY. 32) Zonder zich om te keeren, wist de Creoolsche dat Wolf, die weinige schre den van haar verwijderd met hans vor, Tattenberg sprak, haar onophoudelijk gadesloeg, ze gevoelde dezen blik als iets pijnlijks, kwellends, voor hetwelk 2« het liefst naar het einde der aarde zou zijn gevlucht. Verveel je je, kind, of heeft je de vochtigheid misschien ziek gemaakt vroeg Jadwiga terwijl ze den arm om haar schouders legde. Egon was eveneens bij haar geko men en voegde er bij -u Ik weêt, wat het verstijfde bloed weer in beweging brengen en alle kwa de gevolgen van het koude regenbad kan. voorkomen. Een dansje 1 Ja, ja, dansen, dansen Een kostelijke inval, riep Inez. lk vlei mij, dikwijls zulke invallen je hebben, schertste de jonge officier, jk zal den dikken Erich von Wangen- Hetzelfde lot onderging een amende mentVan Rappard om de reis van dr. Van Slogtercn naar de conferentie te Washington over phytopathologie door den Staat te laten betalen inplaats van door de betrokken bloembollenhande laren. De Staat zelf zendt een anderen vertegenwoordiger naar die conferentie. Vele ondergeschikte punten werden behandeld. Het waren meest kleinere onderwerpen, waaromtrent niets be langrijks valt met te dealen. Over de turf-industrie, de klompen-nijverheid werden wijze woorden gesproken en de heeren Hermans en Van Dijk betoogden, dat de Regeering de valuta-concurren- tie in het grensgebied moet tegen- gaan. De toestand is door de Schumtz-con- currentie zeer slecht geworden en vele faillissementen waren er reeds het ge volg van. De beide heeren wenschen geen protectie en niet tegen den vrij handel in te gaan, maar aiweer-middé- len trachten aan te wenden. Tegen protectionistisch streven kwam de heer ei™ aanwerven, die kan een paar walsjes en polka's trommelen. Voor ventueele verkeerde noten vergeven vugaarne, niet waar T^'aige oogenblikken later zat een taci ge en acnig52'"5 verlegen !?ler|de en gezette eigenaar van een rg°ed voor de piano en liet een der zo h Ste wa,sen weerklinken. De jon- 'a.cE'en en applaudisseerden, goedhartige pianist speelde'in waar lijk duizelingwekkend tempo. Toen Wolf omkeek, zag hij Inez met den prins door de zaal dwarrelen. Zij zag er nog altijd bleek uit, maar de zwarte oogen schenen vonken te sprin gen. Het roode fluweelen mutsje was op den grond gevallen en het donkere, kroeze haar hing in wanorde over haar schouders en over Harold's arm. Dat was een ademloos dansen, eigenlijk meer dan, dat een woest voortstormen. Wolf voelde plotseling, dat iemand zijn schouder aanraakte, en toen hij hst hoofd omwendde, keek hij in het siren- ge koele gezicht van zijn vader. Is die daar een Zigeunerin, die zich teugelloos aan haar hartstocht overgeeft of een aanstaande barones von Fillungen vroeg de majoraats heer. Zou je niet kunnen- verhinderen-, dat ze zichzelf en ons zoo blootstelt 7 Ik heb geen recht haar iets te verbieden, zoo lang ze niet publiek met mij verloofd is, antwoordde de jonge man op somberen toon. Bedenk, dat haar tot dusver niemand de zeden der DuitsChe vrouwen leerde en dat Hij stond alleen. De baron was weg gegaan. Wan-genheim, die opgetogen was over zijn succes, had juist een cham pagneglas geledigd, dat hem door een schoone hand was aangeboden en speelde thans een- galop in nog sneller tempo. Egon naderde juffrouw d'Alvare, blijkbaar met de bedoeling haar voor een dans te vragen, maar trad hoffelijk terug, toen Harold von R. hem eenige schreden voor was. Weer hing Inez vol Weitkamp op omdat dit in het nadeel van den landbouw is. De andere agra riër Teenstra kwam ook in het geweer en betoogde dat de protectionisten al tijd een of ander smoesje hebben om de protectie goed te praten en hun streven te bedekken, maar de bedoeling is altijd dezelfde. Er kunnen wel eens industries zijn, die tijdelijk in de knel zitten, maar begint men- er één te beschermen, dan is het eind niet te overzien. Ook de heer Marchant waarschuwde tegen het protectionistisch streven. Men moet in de tijdelijke ontreddering geen binnenlamische aangelegenheid zien, want de oorzaak ligt elders. De inzin king van- andere landen heeft hier haar terugslag en het ee.nige middel dat kan helpen is de steunverieening aan die ingezonken volken. Hoe meer het wel vaartspeil van -deze stijgt, des te beter is dit voor ons. Er is een nivelleerings- strijd aan den gang tusschen de inge zonken landen en de andere. Ons wel vaartspeil is dalende maar het zal des te minder dalen naarmate de andere stijgen. Met protectie houdt men schijn baar eigen peil op maar aoet men dat van anderen dalen, en die daling is voor ons nadeelig en maakt den toestand hoe langer hoe slechter. Iedere poging om ons buiten hef nivelleringsproces te houden, is ter mislukking gedoemd. Wanneer de heer Wintermans een tijdelijk invoerverbod op sigaren wil om de werklooze sigaren-makers hier te lande te steunen, dan vraagt hij toch ook protectie al is het tijdelijk. Men wee-t dat de Regeering niet van plan is invoerverboden uit te vaardigen en zeker niet op dit moment, vlak vóór de conferentie te Genua. Het gaat niet aan, dat de Regeering naar een confe rentie gaat, waar alle landen zullen on derhandelen en dat zij tegelijk zich iso leert met invoerverboden. Eerst na Ge nua zal de Regeering een beslissing ne men. Misschien komt dit uitstel ook om andere omstandigheden haar niet ongelegen, met name met het oog op belangrijke gebeurtenissen op politiek gebied De afdeeling Mijnwezen braebt de oude kwestie van de staatsexploitatie of particulier bedrijf weer op de prop pen. Het kan niet ontkend worden dat het particulier bedrijf goedkooper werkt en meer resultaat afwerpt. Volgens den heer Hermans is het staatsbedrijf onge lukkig ingericht en heeft het geen inten sieve productie volgens den heer De Jonge iijdt het staatsbedrijf nog altijd onder de omstandigheid dat het in zeer ongunstigen tijd in de crisisjaren is opgezet en dus duur is begonnen. Daar is iets van aan maar of daarmede alles is goedgemaakt valt te betwijfelen. Zóó sukkelde de begrooting van landbouw naar haar einde. Nog wat visscherij-bespiegeling en wij zijn er wel. De kleine belangen worden hier we! eens wat onevenredig groot ge maakt. vuur en- schuimenden levenslust in den arm van den prins. Haar sierlijke voet jes raakten nauwelijks den grond. In haar oogen brandde een verterende gloed en de half geopende lippen lieten de prachtigfe parelwitte tanden- zien. Wolf sloop naar buiten in den tuin. In zijn ziel woedden gevaarlijke stor men, die hem zijn verstand en zijn kalmte dreigden te ontrooven. Op dit oogenblik haatte hij. niet alleen den prins, maar ook Inez neen, nog erger dan dathü schaamde zich over haai en verachtte haar. Hij geleek in eik opzicht te veel op zijn vader, dan dat diens minachtende, medelijdende verachtelijke woorden geen indruk op hem gemaakt zouden hebben. Zijn toorn, die zich niet uiten kon en mocht, brandde als het vuur van de koorts in zijn aderen. Geruimen tijd dwaalde hij in den tuin rond, zoolang, dat het pianogetingel ophield en een kel-lner bij hem kwam met de mededeeling, dat de dames en heeren den terugtocht wenschten te aanvaarden, daar het droog en mooi weer was geworden. Inez 'had weer van kleeren gewisseld en zat reeds te paard. De hoed met breeden rand en groote veeren wierp een schaduw over iiaar gezichthaar oogen zagen wonderlijk vermoeid. De Creoolsche joeg voor alle anderen aan. Het viel Wolf op, dat de prins niet dicht bij haar kwam, maar zijn galanterie aan andere dames wijd de. Doch de argwaan fluisterde hem toe het gebeurt met opzet -er is een afspraak gemaakt. Deze gedachte kwam telkens weer bij hem op en was niet te verdrijven. De conferentie te Genua. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat een afvaardiging van Nederland zal worden uitgezonden, ten einde deel te nemen aan de economische en fin-anci- eele conferentie, welke op 10 April 1922 te Genua is bijeengeroepen, zijn in die afvaardiging benoemd tot vertegenwoordigers jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, minister van binneniandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministers jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, mi nister van buitenlandsche zaken tot plaatsvervangend vertegenwoor diger mr. R. J. H. Patijn, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter, oud-secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken. Tegen de wijziging der Arbeidswet Na een rede van het Kamerlid Scha per heeft de afdeeling Amsterdam der S. D. A. P. een motie aangenomen, waarbij zij, van oordeel, dat de acht- urendag, op grond van zijn euitureele, zedelijke en maatschappelijke waarde, onverzwakt dient te worden gehand haafd protesteert tegen iedere verknoeiing van deze door de arbeiders veroverde hervorming en eischt ten spoedigste de volledige uitvoering van de Arbeidswet 1919. De administratiekosten der Rijksverzekeringsbank. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsont werp tot wijziging der wet op de rijks verzekeringsbank, heeft de minister van arbeid een commissie benoemd, waarin naast den- voorzitter van het Bankbestuur, den wiskundigen adviseur der Bank en een lid van den raad van toezicht op die instelling, mede zitting hebben twee vertegenwoordigers der belangrijkste risico dragende organisa- tie's, aan welke commissie de taak is opgedragen een onderzoek in te stellen naar de billijkheid van de bestaande regeling omtrent de verdeeling der ad ministratiekosten en hem omtrent de resultaten van dat onderzoek rapport uit te brengen. De „Algemeene" en „Kosmos". Maar de directie van de „Algemeene" in een mededeeling ter kennis van haar vertegenwoordigers brengt is de over dracht der gereduceerde Hoilandsche portefeuille aan de „Algemeen Frie- schc" thans als verzekerd te beschou wen, behoudens de goedkeuring van de rechtbank. Zoowel uit de bepalingen van de overeenkomst der „Algemeene", als uit de mededeelingen van de „Kosmos" aan haar verzekerden blijkt, dat elke verze kering afzonderlijk en individueel zal worden behandeld met vermelding van de gevolgen, die de regeling voor ieders Zoo ellendig en- ontevreden- op de geheele wereld had Wolf zich nog nooit gevoeld. Terwijl hij door de donkere lanen galoppeerde, kwam het hem voor als had hij de achting voor zichzelven en het geloof aan trouw, reinheid en vrouwendeugd verloren, alsof hij zelfs niets meer was dan een stumper, een beklagenswaardig mensch, van wien zich elk man van karakter met een verachtelijk schouderophalen moest af wenden, zooals zijn vader straks had gedaan. Hij meende een spottende stem te hooren „Wil jij de eerste van de Fillungen's zijn, die een belachelijke rol speetf én over wien men met een- spot tend gezicht spreekt 7 Heb je dan alleen maar de gestalte en de gelaatstrekken van je voorouders, maar niet hun ge vreesde kracht, hun trots en hun- ener gie geërfd .De vragen schenen zich telkens te herhalen. Hij hoorde ze in de hoefsla gen der paarden, het ruischen van den wind, uit het gekras der reigers, dat als hoongelach klonk. Plotseling liep er een paard naast dat van de Creoolsche en hij vroeg, waarin met moeite bedwon gen drift trilde Waarom rijd je zoo woest 7 Omdat ik graag thuis zou willen zijn ik ben doodmoe, antwoordde ze en gaf haar paard een slag, zoodat het steigerde. Fillungen strekte de hand naar de teugels uit en dwong het dier bedaard te loopen. Waarom doe je dat? vroeg het meisje knorrig. Als ik er nu pleizier aan heb 't eerst thuis te zijn Dan herinner ik jou er aan, dat INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. April is een gevaarlijke maand. Niet alleen voor lijders aan asthma en an dere borstziekten, doch ook voor men- schen, die altijd zoo gezond als een vischje waren. Neem vóór morgen de beproefde en onschadelijke Abdijsiroop. eigen verzekering zal hebben conver sie, verhooging, verandering van perio de enz. kunnen dus- door iedereen in verband met zijn omstandigheden wor den overwogen en verkregen. De „Verzekeringsbode" deelt in hei nr. van 1 April de overéénkomst mede, door de Algemeene met de Ned.-Indi- sche Levensverz. en Lijfr. Maatsch. ge troffen. Het concept van- de overeenkomst met de „Nederl.-Indische" en de „Alge meene Friesche" is door den rechter commissaris voorgelegd aan de heeren dr. D. P. Moll en P. C. van der Hiel, wier oordeel hierop neerkwam, dat zij ze beide in het voordeel van de verze- k rden der „Algemeene" achten, zonder dat zij de positie van de verzekerden in eenig opzicht verzwakken. Rentebijschrijving Giro. Men schrijft aan „de Maasbode" Naast de vele groote voordeelen, die het postchèque- en giroverkeer geeft, is er toch ook een nadeel, waarop wij in het belang van- het publiek de aandacht wenschen te vestigen. Het is feit dat de rentebijschrijving over een bepaald jaar zoo ontzettend laat geschiedt. Thans, begin April, is nog niet bijge schreven de rente over 1921. Voorai voor hen die het rente-bedrag moeten opnemen in hun boekhouding, is dit buitengewoon lastig, aangezien de ge heele afsluiting daarop kan wachten. Een wat spoediger afwik-keling is, naar het ons voorkomt, niet ongewenscht. Zevende Nederlandsche Jaarbeurs. Na gehouden enquête- onder de deel nemers aan de beide vorige Jaarbeuzen heeft de raad van beheer der vereeni- ging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland besloten de Zevende Neder landsche Jaarbeurs te Utrecht te hou den van 49 September a.s. In ver band met den gebleken wensch van zeer vele deelnemers is de duur der Jaarbeurs van 10 dagen gebracht op één week de beurs zal, evenals de eerste beurzen, des Maandags worden geopend en nog diezelfde week Zater dag worden gesloten. Een rehabilitatie. In ons nummer van 17 Januari kwam een bericht voor betreffende fraude op een pluimvee-tentoonstelling in Gelder land, waaraan zich de heeren L. Meurs te Wageningen en J. Wefhmar te He- teren zouden hebben schuldig gemaakt en waarom door den heer mr. Meuthen te Arnhem een klacht tegen hen zon zijn ingediend. je mijn verloofde bent en- dat het niet met mijn opvattingen strookt, wanneer jij je op den voorgrond plaatst en door je gedrag de aandacht trekt. Laat rk je zeggen, dat ik eerstens je verloofde nog niet ben, zoolang je vader weigert mij in 't publiek ais zoo danig te erkennen. En ten tweede had ik altijd een hekel aan de woorden toege vendheid en gehoorzaamheid. Ik doe wat ik wil. Laat de teugels los of ik stap en ga te voet I Ze zou in staat géweest zijn zulk een dwaasheid te begaan en het gezelschap stof tot gesprek te geven. Wolf liet hef ongeduldig heen- en weer trippelende dier los. Het punt, waar men van elkaar dacht te gaan, was niet ver meer ver wijderd. Nauwelijks een- kwartier later had men het bereikt en nu scheen- Inez geen haast meer te hebben. Ze zat in achtelooze houding in den zadel en keek droomerig met half gesloten oogen in de verte, waar de zon gloeiend rood onderging. Het was tamelijk laat, toen de paar den het slotplein opreden en de equipa ges den breeden oprijweg langs rolden. Jadwiga stelde voor de rest van de» avond gezamenlijk door te brengen. Het voorstel werd aangenomen. Alleen Inez verzocht zich terug te mogen trekken. Ze zag er lijdend en afgemat uit en nam haastig en met 'bijna klanklooze woorden afscheid. Wolf gevoelde, dat de hand welke ze hem reikte, ijskoud was. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1