M.AANOAC5 3 APRIL, Jbaorgang «»o» SNE* ©O© Jaargang BINNENLAND ncunq-fctoN VERBORGEN LEEO. Dg Spanjaard sndardrukte ons, Gooi uw verschoten. Japon niet we§! Met Twink kunt U W VL1SSINGSCHE COURANT Nederland op de conferentie te Genua. Ais vertegenwoordigers van Neder land ter conferentie te Genua zullen optreden de heeren jhr. mr. Ch. J. M. puys de Beerenbrouck en jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Aangezien de ambtsbezigheden van den minister van binnenlandsche zaken jem slechts zullen veroorloven geduren de korten tijd in Genua te vertoeven, zal als plaatsvervanger optreden mr. R, J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, oud-secretaris- generaal aan het departement van bui- teniandsche zaken. Patrimonium en de Vlootwet, De luitenant ter zee le klasse J. Th. ftirstner, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool te 's-Grav-enhage, heeft voor de Haagsche afdeeling van Patri monium een drietal voordrachten ge houden over de verdediging van Ned.- Indië. Aan het slot van de derde lezing werd met algemeene stemmen een lange mo tie aangenomen, waarin o.a. wordt ge zegd dat de financieele lasten, die aanneming der Vlootwet aan Nederland en Indië samen oplegt, niet te zwaar moeten worden geacht in verband met het groote belang, dat er door wordt gediend. Het 50-jarig bestaan van „de Standaard". Zaterdagmiddag had in verband met 't 50-jarig bestaan van „de Standaard", in Parkzicht te Amsterdam, een zeer druk bezochte receptie plaats, waar Mialve directie en commissarissen van „de Standaard", aanwezig waren de volledige redactie en administratie, af gevaardigden van het technisch perso neel en zeer veel belangstellenden. De zaai was als in een bloementuin her schapen, toen de heer A. Oostra, adj.- ciirecteur, de eerste spreker van dezen middag, herinnerde aan de moeilijke dagen en de dagen van bloei, welke het blad heeft doorgemaakt. Dankbaar her dacht spreker dr. Kuyper, den stichter van „de Standaard", die zooveel voor dit orgaan heeft gedaan. De wnd. president-commissaris, de iraer W. de Vlugt, beantwoordde en bedankte de verschillende sprekers, herdacht wijlen dr. Kuypyer en wijlen den heer Reese, en sprak nog afzon- drelijke woorden van hulde tot de hee ren R. Chr. Verweyck, directeur-redac teur en H. L. Baarbé, redacteur buiten land. Spreker deelde mede, dat de beide laatstgenoemde heeren door de Konin gin waren benoemd tot ridder in de or de van Oranje Nassau. Ook sprak de heer De Vlugt den heer J. Beek toe, die 50 jaren als zetter aan „de Standaard" werkzaam is en .die de bronzen eere medaille der Oranje Nassau-orde ont ving. Vervolgens sprak nog de nieuwe hoofdredacteur van „de Standaard", de heer H. Colijn, die o.a. den vroegeren directeur, wijlen den heer Reese lier- dacht. De herdenkingsfeesten te Brielle. Ter aanvulling van ons uitgebreid verslag in ons vorig nummer deelen wij omtrent deze feesten nog het volgende mede Om 12 uur was de Wijdingsdienst in Roman van B. CORONY, 30) Doch .Wolf kon geen meester worden over het pijnlijke gevoel, dat de vroo- lijkheid van het meisje gedwongen- en onnatuurlijk was, dat zich onder deze geestigheid en opgewektheid een ge heime angst, misschien wel gewetens wroeging verborg. Het scheen hem toe, Gat Inez zijn broer naast zich wilde Siouden önt van allé verdere önge- wenschle vragen en antwoorden bevrijd te zijn, S ié zag er till blét-k uit alleen mid den op haar Wangen brandden twee groote vlekken en in haar oogen flik kerden vlammen. De lippen van den halfgeopenden mond schenen droog als vair koortshitte. Toen zij Wolfgang's -ernstigen en onderzoekenden blik op zich voelde rusten; riep ze plotseling Ik heb een razenden dorst De lucht is verzengend zwoel, precies alsof er een onweer komt opzetten, "ten kan nauwelijks ademhalen. Daar achter de bergen komt in derdaad een zwarte wolk opzetten, zei Lgon. Maar je behoeft je niet bezorgd te maken.. Wij bereiken het doel van onzen tocht, eer een onweer losbarst. Dan snel vooruitLaten wij eens een kleinen wedren houden. ,,,~7 "iet zoo wild, Inez, waarschuwde d't- °e weg is slecht. <te luisterde niet naar hem. uok de broers spoorden hun paarden an en onmiddellijk daarna voegden de St. Catharinakerk afgeioopen en trok de Koninklijke stoet naar het raadhuis waar zich een groote menigte volks vereenigd had. Staande op het bordes van het stad huis, sprak H. M. de Koningin het v°lk aldus toe ingezetenen van Hollands oudste Geuzen-Veste 1 De woorden, gegrift op de zoo juist onthulde gedenkplaat, zijn ons allen uit hef hart gegrepen. Van dezen- toren wapperde voor de eerste maal de drie kleur als symbool, dat het Nederland- sche volk met Gods hulp vrij en onaf hankelijk wil zijn en blijven, en daar nevens de regels van het aloud Wilhel mus, die spreken- van vroomheid en Godsvertrouwen. Op de geboorteplek onzer onafhankelijkheid danken wij, ju- beien wij, over hetgeen uw voorouders volibrachten, over het blijk van moed en geloof, van Vlissingen- tot Enkhuizen toe door verschillende steden van Hol land en Zeeland gegeven, over dat be slissende keerpunt in onze geschiedenis waarop ons zelfstandig volksbestaan een aanvang nam. Aan dien vrijheids zin heeft de va-der des vaderlands in de woelingen dier tijden de juiste richting gegeven. Hij heeft nimmer gewanhoopt aan de zege van de zaak, die hem hei lig was, hoe hachelijk die ook vaak stond. Hij zag ons volk in verre toe komst gelukkig en- vrij, vrij ook in den hoogsten zin, zoodat elkeen ongedeerd God belijden kon naar zijn geweten. Willem van Oranje ging rustig voort. Hij hield zich vast als ziende den on zienlijke, met ons volk, zich aan Gods wil en beiofte vasthoudende. Dit ver trouwen van ons edel voorgeslacht werd nimmer beschaamd. Wij weten, dat Nederland in den loop der eeuwen een roemrijke plaats heeft ingenomen en nog inneemt in de rij der volkeren. Als één en ondeelbaar volk zullen wij handhaven, de handen ineenslaande, teneinde onze beste krachten en gaven te wijden aan het welzijn van ons dier baar vaderland. Wij zullen trachten zijn hoogste belangen en behoeften in onzen tijd te verstaan en met die ge zindheid in het hart te arbeiden voor ons aller toekomst. Ik besluit met Ge woorden door mijn onvergetelijken va der hier voor een halve eeuw gespro ken, -dat ook ik er groot op ga een af stammeling te zijn van den groofsten Nederlander. „Leve het vaderland 1" Op deze door H. M. met krachtige stem uitgesproken rede, zoodat de me nigte buiten deze goed had kunnen volgen-, barstte een donderend hoera en „Leve de Koningin" los. Vriendelijk dankte Hare Majesteit voor deze ovatie en begaf zich daarna naar de raadzaal, waar de led-en der feestcommissie en verdere autoriteiten aan H. M. de Koningin werden voor gesteld. Nadat Z.K.H. Prins Hendrik aan den „Prinsentroep". afdeeling Den Briel van den PadvinderSbond, de vlag had uitgereikt, nam te 3 uur het feestspel, de inneming van Den Briel, een aan vang. Voor dit doel waren de Noord en Zuidpoort der stad opnieuw opge trokken, om spoedig weder een prooi der vlammen te worden tengevolge van den aanval der Watergeuzen, wier schepen op de Maasgolven dansten. Toen de deels verbrande Noordpoort door de geuzen werd gerammeid, ging een algemeen gejuich uit dicht saam gedrongen toeschouwers op. Het schouwspel werd door de Ko zich twee heeren bij hen prins von R. en Ha>ns von Tattenberg. Zoo koen en met zulk een bravour heb ik nog nooit een dame zien rijdert; zei de prins. Men bemerkt dat ze zuide lijk bloed in. de aderen heeft Ze is toch heel iets anders dan onze bedees de Duitsche gansjes. Wie bij dit be koorlijke duivelinnetje eens succes heb ben mocht 't Werd Fillungen plotseling zeer zonderling te moede. Hij gevoelde een bijna onbedwingbaren lust om den prinj jn het mooie, brutale gezicht te slaan. I>3ar raakte Tattenberg zijn arm aan en fluisterdeWees géén dwaas êrt maak je niet belachelijk R. heeft Keen vermoeden, dat jullie verloofd bent. Uitlatingen zooals die van daareven komen steeds onder jongelieden voor. Men hecht er geen waarde aan. Morgen heeft de laatste jacht plaats en over morgen vertrekt zoowel de hertog als zijn gasten. Eer jullie den prins weer ontmoet, ben je met juffrouw d'Alvare publiek verloofd. Ik meen- op het punt van eer nie-t minder gevoelig te zijn, dan jij. Dus, luister naar mij. Je hebt gelijk antwoordde Wolf. Men bereikte een klein restaurant, in Zwitserschen stijl opgetrokken. De restaurateur had vooraf bericht gekre gen en zijn maatregelen genomen. In den tuin op een grasperk, onder laag neerhangende takken, die koele schaduw gaven, was de tafel gedekt en van spijzen en dranken was vandaag het beste hier naar toe gebracht. Jadwiga, die door de aanwezigheid van haar lievelingszoon een voortreffe ninklijke familie gevolgd aan boord van de „Viaardingen II". Gedurende twee minuten voor het hij- schen van de vlag was over de geheels stad stilte. De historisch-allegorische optocht, die onmiddellijk hierna volgde leverde mede een fraai schouwspel op. Rotterdam, Antwerpen en Hamburg. In de maand Maart zijn in de haven van Rotterdam aangekomen 686 sche pen, metende 943.064 ton, tegen in 1921 648 schepen metende 830.426 ton. Alzoo een vermeerdering van 41 schepen en van 112.638 ton. Sedert 1 Januari 1922 zijn in de Rot- terdamsche haven aangekomen- 1796 schepen, metende 2.502.205 ton, tegen in 1921 1904 schepen met. 2.524.627 ton. AIzoo een vermindering van 10S schepen metende 22.420 ton. Gedurende de maand Maart werd de haven van Antwerpen bezocht door 693 schepen, metende te samen 1.222.418 ton. Daaronder zijn begrepen 8 zeil schepen metende 2600 ton, en 685 stoomschepen, metende 1.219.848 ton. In dezelfde maand van 1921 waren aangekomen 625 schepen, met 970.258 ton. Er is dus vermeerdering van 68 schepen en eene vermeerdering van 252.190 ton. Sedert 1 Januari zijn in die haven aangekomen 1897 schepen metende 3.298.197 ton tegen in 1921 1799 schepen metende 2.998.60! ton. Alzoo een- vermeerdering van 98 schepen en van 299.506 ton. In de haven van Hamburg zijn in Maart binnengekomen 894 schepen, nietende 969.058 ton, tegen 505 schepen metende 657.325 ton in Maart 1921 zijnde een vermeerdering met 388 sche pen en met 311.706 ton. DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Zaterdagmiddag vergaderde in de raadzaal ten stadhuize te Middelburg voor de eerste maal bovengenoemde Kamer. Aanwezig waren van de afdeeling grootbedrijf de heeren W. Bosman, C. Boudewijnse, A. Jeronimus, A. C. de Vos, M. Laernoes J. G. van Niftrik, Jos van Raalte, Ti B. E. Kielstra, J. C. E. Massee, J. J. Witkam en P. Ooster- baan. Van de afdeeling klein bedrijf de heeren J. P. A. AAachgeels, J. Olthoff, L. A. Stofkoper, W. Anker, A. J. J. Klij- berg, P. G. Laernoes, F. Chamuleau, W. van den Berg Dz. en D. W. Linden- bergh. Bij den aanvang der vergadering wa ren dus afwezig de heeren J. Enzlin, van de afd. grootbedrijf en P. A. A. de Klok van de afdeeling kleinbedrijf. De voorzitter van de commissie van voorbereiding der nieuwe Kamer, de heer Jos. van Raalte, opende de verga- dreing en zeide, dat het stembureau alle stukken in orde heeft verklaard en de leden dus alle geïnstalleerd kunnen worden. Op voorstel van den voorzitter werd voorioopig het reglement van orde van toepassing verklaard, dat ook voor de commissie heeft gegolden en zal het bureau der Kamer tegen de volgende vergadering een reglement ontwerpen. Aan de orde was nu de verkiezing van een voorzitter der Kamer. Met 19 stemmen werd als zoodanig lijke 'bui had, begon een vroolijk ge sprek. Inze daarentegen was tamelijk stil. Ze gebruikte weinig en gebruikte pas, toen het dessert werd opgediend, eenige glazen champagne. Daarbij werd ze voortdurend bleeker en haar oogen schitterden met een buiteng-ewonen on- natuurlijken glans. Je schijnt je niet wel te gevoelen, zei Wolf, terwijl hij dichter naar haar toeging, met zachte stem. Integendeel, antwoordde ze onge duldig, terwijl ze haar hoed afzette en aan een- tak hing, Het is echter zoo drukkend warm iAls je misschien wat rusten wilt, 'zal ik je in een afgelegen vertek van dit kleine restaurant brengen. We! neen-Vestig toch alsjeblieft de belangstelling niet op mij 1 ik vind niets onaangenamer dan van alle kanten met vragen en raadgevingen bestormd te worden. Hij keerde naar zijn plaats terug en Tattenberg trok hem in het gesprek. Toen Wolf zijn blikken weer naar zijn verloofde wendde, stond Harold naast haar, diep over de stoelleuning gebogen en met het gevulde champagne gias in de hand, Inez hield het hoofd achterover en zag naar hem op. Haar hand trilde blijkbaar, te oordeelen naar het heen en weer wiegelen van haar glas bij het klinken met den prins. Niemand lette erop het gesprek was juist zeer levendig. Alien lachten om een grappig reisavontuur, dat Jadwiga verhaalde. Was het niet zoo, Wolf Jij was toen- bij ons, wendde zij zich tof haar stiefzoon. gekozen de heer Van Raalte, tegen 1 stem op den heer Van Niftrik. De heer Van Raalte bracht dan'k voor het in hem gestelde vertrouwen en verzekerde de belangen van de Ka mer te zullen behartigen, zoolang de krachten hem daartoe worden geschon ken. Spr. rekent daarbij op aller steun en- verzekerde dat alle voorstellen met sympathie zullen worden ontvangen. Vervolgens moesten twee vice-voor- zitters worden- gekozen, en wel een door de leden van de afdeeling groot bedrijf uit hun midden en een door die van het 'klein bedrijf uit hun midden. Voor het groot bedrijf werd gekozen de heer Boudewijnse met 9 stemmen, tegen 1 op den heer Bosman en voor het klein bedrijf de heer Stofkoper met 7 stemmen tegen 3 op den heer P. G. Laernoes. Beide heeren brachten dank voor het gestelde vertrouwen en namen de be noeming aan. De voorzitter zeide, dat nu nog een secretaris moest worden benoemd, maar tot dit is geschied is de secretaris van de commissie bereid gevonden aan te blijven. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van den minister, waaruit blijkt dat in geen geval presentiegeld aan de leden der Kamer mag worden toegekend. Alsnu werd door den secretaris, den heer mr. H. Doorenbos, voorlezing ge daan van de begrooting 1922, aanwij zend een eindcijfer van 12.900, terwijl voor salarissen is uitgetrokken ƒ5000 voor den secretaris, 1400 voor een ambtenaar en ƒ600 voor buitengewoon werk. De voorzitter wees er op, dat de be grooting reeds is goedgekeurd door de regeering en dat deze zoo kan worden overgenomen; op eenigen rijkssteun kan niet worden gerekend, het stamkapi taal van het Handelsregister mag nim mer voor gewone uitgaven worden ge bruikt. De benoeming van een secretaris kan tijdelijk geschieden. De heer Jeronimus is bij het voorle zen der begrooting niet tot de finesses kunnen doordringen. Het zijn blijkbaar meestal ramingsposten, b.v. die voor subsidies door de Kamer te verleenen, zeide hem niets. Overigens zullen de salarissen een voor een onder de oogen moeten worden gezien. De voorzitter zeide, dat zeker de meeste posten begrootingsposten zijn, maar enkele moeten beslist worden vastgesteld, met name de salarissen van den secretaris en zijn personeel. Deze begrooting is goedgekeurd door de regeering. Van de andere posten zuilen echter geen uitgaven worden ge daan voor door de Kamer te zijn be handeld en goedgekeurd. Het salaris moet vast staan om goed personeel te krijgen en iemand die de zaken kent. Spr. stelde daarom nogmaals voor, de begvooting zoo over te nemen. Men moet moeilijkheden voorkomen en ook strijd. De Kamer is geen debatingclub maar een college, dat de belangen van handel en industrie moet bevorderen. Tijdens deze uiteenzetting kwam de heer De Klok ter vergadering, met de verzuchting, dat de reis van Zierikzee een reuzen reis was. De heer Oosterbaan zeide dat men zeker moet trachten de gemeenschappe lijke belangen te behartigen, maar -Zeker, mama, precies zoo, verze kerde hij verstrooid, terwijl men nu van tafel opstond. De majoraatsheer, verdiept in een gesprek met overste von Wenden, liep arm in arm met dezen door den tuin. De anderen voegden zich naar vrije keuze in groepjes bij elkaar. Men had besioten voorioopig hier nog te blijven want de zwarte wolkenbank steeg lang zaam liooger, terwijl de zon verzengen de stralen naar beneden zond. Wolf keek' rond naar Inez, doch kon haar nergens ontdekken i Plotseling kwam de gedachte bij hem op „Zij is in gezelschap van den prins" doch neen Harold stond lachend en schertsend bij een allerliefst zusterpaar, dat dicht tegen elkaar ge drongen op een tusschen de zware eiken bevestigden schommel zat, wel ken de prins met sterken arm in bewe ging bracht. Wolf bleef eenige seconden dralen, toen ging hij het huis binnen, in de ver onderstelling, dat Inez een stil plekje had opgezocht om wat te rusten. Neen, zei de bedrijvige, dienst vaardige restaurateur, in antwoord op zijn vraag. Een jonge dame in rij- 'costuum sloeg straks het smalle bosch pad in. Zal ik haar misschien iemand achterna zenden Fillungen gaf een ontkennend ant woord en ging in de aangewezen rich ting verder. HOOFDSTUK X. Het rotsachtig pad werd voortdurend smaller. Hier en daar ontmoetten de takken der dennen eikaar. Armoedige INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. de Abdijsiroop onderdrukt, zooais be kend, de beginnende hoest van Griep of andere ziekten der ademhalingswegen. Wordt geen bortslijder. Neemt dadelijk de slijmoplossende Abdijsiroop. de oonspponkely ke kleur weder hergeven of zelf a eerr éjanscK nieuwe. U kunt kier&en uit 18 prachtige kleunen. -De lever's Zeep H-.Vlaardin§en. Fabr. van SunUgKt waarom heeft men deze begrooting niet ter kennis gebracht van de leden, door haar rond te zenden. Men is nu bijna geheel onvoorbereid, alleen van een voorlezing kan men niet op de hoogte komen. Spr. kan niet medewerken aan goedkeuring van iets, dat hij niet kent. De heer Van Niftrik zeide, dat zeker voigend jaar de begrooting vooruit aan de leden wordt gezonden, dit kon nu niet, daar de commissie haar moest op maken. Zij deed dit, de regeering had enkele bezwaren, er werd verandering in aangebracht en toen goedgekeurd. De Kamer kan dus eigenlijk de begroo ting dit jaar niet in behandeling nemen, maar zij houdt het recht van beslissing over de besteding van enkele posten. De post voor het salaris is door de re- geering goedgekeurd. De heer Jeronimus zeide, dat men wel den post zoo op de begrooting kan zetten, maar de Kamer toch het recht behoudt de wedde daar beneden te be palen. Men kan b.v. op de begrooting een post uittrekken voor een ambtenaar, die op zijn maximum staatgaat hij tusschentijds weg, dan wordt iemand op ■het minimum salaris aangesteld. Daar om wil spr. eerst het salaris vaststellen. De heer Stofkoper zeide, dat men nog niet precies -weet welk werk men van den secretaris zal hebben te vorderen. Later zou men toch wellicht meer moe ten geven. Spr. wil de begrooting on gewijzigd overnemen. De heer Bosman geeft toe, dat men braamstruiken groeiden tusschen de boomen. De wind begon thans het zand op te jagen en klagend voer hij door de boome-n een voorbode van het naderend onweer. Plotseling kwam er een open plek in het hout en hij kreeg uitzicht op gol vende korenvelden en een grijzen, la gen, kerkhofsmuur. Hooge boomen, houten kruisen en scheefhangende ge- denkteekens staken boven den ouden zwakken muur uit. Kraaien vlogen over de akelige plek en staken duidelijk te gen de geelachtige wolken af. Wolf wilde verder snellen, maar hield plotse ling stil. Op een ingezonken grafheuvel, tusschen vuurroode papavers en blau we klokjesbloemen, hurkte een vrouwe lijke gestalte neer, het hoofd in de han den verborgen, hij herkende Inez. Een zachte druk het hek, dat ge makkelijk in de scharnieren draaide, ging open. Nauwelijks twee seconden later stond Fillungen voor de eenzame en vroeg Wat doe- je hier zoo alleen Waar denk je aan? Alsof ze uit een zwaren- droom op schrikte, keek ze hem met strakke, brandende oogen aan. Ik weet het niet kwam het sta melend,en verlegen over haar lippen. Maar ik weet, dat je iets voor mij verbergt, dat er iemand tusschen ons beiden gekomen is, zei hij, terwijl i.ij tevergeefs beproefde een kaimen 'toon aan te slaan. Zijn stem klonk ruw en dreigend' en was als het geluid van den donder, die zich thans liet hooren. Schuw en bedeesd keek ze naar hem op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1