1000 500 100 25 i'S was... Co. ZATERDAG t APRIL Eerste Blad. VERBORGEN LEED. or het Volk". 60e Jaargang n. ieters-Jongen PJQNGEN U S JE Firma F. VAN OE VELOE Ir., Kleine Markt 58, Viissingen. - Telefoon Interc. 10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen óm voetTf 5? 13U ginimmei beslaat uil 2 bladen ()lk zal handhaven reUILI ËTON ken door N. J. C. Iter,gewone succes I alhier opgevoerd [„Concertgebouw" Isting inbegrepen. open 7 uur. I geen toegang. krijgbaar zijn bij Nieuwstraat 22. "•no 78 fASSIEBS zaken, ing. Telephoon 17. laar. biedingen nsiaanwagen, benoodigd. JOBSE, Groote Markt. ;d een KOLE, Slagerij, Ho- ;d een ïorgenuren. Nieuwstraat 27. gen portretten van Grif7 CT IN DE ENGELSCHE IEEPSBOUW. idelin-gen in het scheep'" hebben gisterenavond w reduurd. Dan werden z'J iken. De bekendmakingen welke 750.000 man i» en worden verzonden, werkvolk van een groo vooral ongeschoolde Ie machine-industrie heu len hunner vereemginW1 leer te leggen opgevolg e werven wordt nog B erde van het totaal ar vroegere stakingspro^ k neerlegde, heeft nu a voord. AND VAN EX-KEIZER KAREL. ated Press verneemt u er weinig hoop b®sking Karei de longontsteking VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Viissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 er 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige lalden der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel tvaboniié's in 't bezit eener o0iis, zij" GRATIS verze- keidtegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. f|0 gn'dên bij verlies A gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het kleine Brielle viert heden een 0ot [eest, en de oogen en harten van leel Nederland zijn op dit festijn ge richt. Geen wonder voorwaar Immers wat op den datum van heden af juist 350 jaar geleden daar voor de oude Brielsche poorten plaats greep, vanaf dat feit rekent het vaderlandsch ge- «eenebest zijn dierbare onafhankelijk heid een aanvang genomen te hebben. Het ligt niet in onze bedoeling hier een omstandige uiteenzetting te geven van de historische feiten en de uitge breide bijzonderheden.Niet alleen pleegt dit tijdvak onzer vaderlandsche ge schiedenis ruime aandacht in de school jaren te trekken, ook later worden wij et telkens onwillekeurig aan herinnerd, daar menig oud-vaderlandsche spreek- wijze, gezegde en lied aan de inneming vanrlen Briel gewijd is. Nu zijn er wel iswaar landgenooten, die uithoofde hunner godsdienstige overtuiging over verschillende feiten van onzen grooten vrijheidsoorlog een andere meening lebben, dan het protestantsche deel onzer bevolking, doch ook deze zijn te veel goede vaderlanders, voelen te zeer toe ons nationaal bestaan aan gebeur- ttnissen zijn ontstaan te danken heeft, it men nu eenmaal met het oog op die in vele opzichten andere tijden dan het heden, ook anders beoordeelen moet, ian dat ook zij niet van ganscher harte mede instemmen kunnen met den jubel toon der herdenking, die thans aller- wege aangeheven wordt. ten jubeltoon inderdaad, maar ook een toon van diepe dankbaarheid en erkenning tegenover de dapperen, die het in een langen krijg waagden goed en bloed op te zetten om het land hun ner vaderen te ontworstelen aan het juk der onderdrukking en vart geweld. Ja, wel valt het moeilijk zich nog duidelijk voor oogen te stellen, de vreeselijke onrust en onzekerheid dier verre tijden, toen deze landen in een reeks van lange jaren, door de rampzaligste aller ram pen, vertreden en geteisterd wenden, en de vaderlandsche grond doorweekt werd van hef „bloed van landzaat en van vreemden" toen het avondzonne-rood dat zich over deze landouwen spreidde, maar al te vaak vermengd was met de vurige vlammen, die uit den brand der hoeven en der huizen opsteeg, door der. 28) Roman van B. CORONY. Kazimir ging heen. Bij de deur draai de hij zich nog eens om en knikte zijn aanstaande schoonzuster met spotach tige vertrouwelijkheid toe. Wat is hij onuitstaanbaar dacht Inez. Wat geeft hem de macht om zoo in mijn zie) te wroeten en datgene voor den dag te halen, wat ik voor mijzelf eou willen verbergen Waarom zit je hier zoo eenzaam, Inez? vroeg Mercedes, terwijl ze den arm om de stoelleuning legde. Je bent toch gelukkig met je Wolf O, ja, ik ben gelukkig, zoo gelukkig, dat ik het niet onder woorden kan brengen. En je hebt tranen in de oogen, terwijl je dit zegt? Omdat omdat Kazimir mij zoo even gepijnigd heeft. Dunkt u ook niet, tante, dat hij rijp is voor een krankzin nigengesticht Vindt u niet, dat het liefdeloos van Wolf is, mij dezen, huis genoot te willen opdringen Beste kiind, dat komt later alles terecht. Men moet niets overhaasten. Later? Maar als het dan „te laat" is Ik begrijp je niet. OmT 's waar u begrijpt mij niet. dwaash^d Z''n a"emaa' 00'i s'"*118 i„~~ Vertel me eens, kleintje. Bemin ie !e verloofde vijand in de asch gelegd toen have noch goed noch leven der burgers ook maar één enkel oogenblik verzekerd was toen welgesteldheid en rijkdom van heden reeds morgen in de grootste armoede en ontbering kon verkeeren, zoodra als maar verraad of louter ver denking hun heimelijk werk had vol bracht toen gansch het leven der bur gers was overgeleverd aan de wreedste willekeur van een vreemden landvoogd en zijn trawanten, van een man, die mogelijk een goed dienaar van zijn vorst was, maar allerminst geschikt om de taak te volbrengen hem opgedragen en die alleen den treurigen roem kon medenemen bij zijn heengaan, niet min der dan 18000 burgers het leven te heb ben doen ontnemen. Neen, als nog in deze gewesten ook na zoovele eeuwen de naam van AIva een huivering doet opgaan, ais de gruwel dier tijden, al de kommer en de ellende toen door dui zenden en duizenden onschuldigen ge leden, nu nog ons hart zeer doet, als de benauwenis en de wreedheid dier dagen over de oud-vaderlandsche bur gerij gebracht, ons nu nog van ontzet ting kan vervullen, dan moet wel in elk rechtgeaard Nederlandsch gemoed een juichtoon klinken, bij de herdenking van het onvergetelijke, feit, bij de her innering aan de voor land en luiden groote gebeurtenis van de inneming van die kleine plaats, van het stedeke Briel le, en vanwaar de vrijheidstocht van het worstelend gemeenebest der Ver- eenigde Nederlanden zijn omveerstaan- baren, de wereld verbeisterenden aan vang nam. Inderdaad, toen Alva zijn Bril verloor, won de wereld een toe vluchtsoord voor vrijheid en verdraag zaamheid. Eeuwen zijn sedert dien eersten April van het jaar 1572 heengegaan, eeuwen van de hevigste wisselingen van staat en maatschappij in tal van landen en werelddeelen, maar al die eeuwen door, is de vaan van gewetens vrijheid en van eerbiediging van an- derer overtuiging, van gastvrij toe vluchtsoord voor allen om der consciën tie wille uit eigen land verdrevenen, hier aan de lage landen van de zee, hoog gehouden en geëerd geweest. Vraagt het den buitenlanders over heel de wereld, waar het land is, dat de eenmaal duur gekochte en met bloed en goed betaalde vrijheid onverzwakt heeft hoog gehouden en gehandhaafd, zij zullen U voor alie andere het kleine Nederland noemen. Duur verworven en duurzaam gehandhaafd „Je Maintien- dra'i". Neen, het staat waarlijk niet voor niets in het Nederlandsche wapen, dat fiere devies. Natuurlijk Soms bekruipt me wel eens de vrees, dat je het niet doet. Reeds je brieven maakten, mij in dit opzicht be- zoigd. Als mijn vrees gerechtvaardigd mocht zijn, was hef beter en eerlijker een overhaast geknoopte band dadelijk weer los te maken, iVan Wolf afzien Nimmer of nooit En toch is er voor mij in je gedrag veel vreemds. Dat kan ik .niet helpen ik ben mij zelf soms ook een raadsel. Wolf is zoo goed, veel, veel beter dan ik. Ze boog het hoofd, daar ze bemerkte d'at haar wangen plotseling weer met een purperen blos bedekt werden, haar mond trilde, alsof ze met moeite haar tranen bedwong. Zoo als Wolf, zoo vol toewijding, zoo onuitsprekelijk bemint mij toch niemand op de geheeie wereld! Eenige weken verliepen spoedig in de gezellige drukte, eindelijk kwam er ook leven, in het slot van den hertog. De jachten, waarbij ook steeds de heeren van Fillungen uifgenoodigd werden, na men een aanvang. .Harold von R. legde op Falkenstein een bezoek af en werd zeer voorko mend ontvangen. Jadwiga vond veel behagen in den beminnelijken cavalier en dat des te meer, wijl deze met Egon bevriend scheen te worden. Het streelde haar ijdelheid, kennis gemaakt te hebben met iemand, die zoo'n doorluchtigeu naam droeg, en. ook de majoraatsheer zag den. prins gaarne onder zijn gasten. Alleen Wolf koesterde geen bijzondere sympathie voor den jeugdigen vriend Brielle viert heden feest' en gansch Nederland viert het mede. Maar klinke bij den luiden jubeltoon uit blij ge stemde keel, ook tevens de zachte klank der dankbaarheid uit het ernstig Vader landsch gemoed omhoog. Het bloed van den voorzaat was den nazaat ten zege, maar legt ook elk onzer den duren plicht op, om in stand te houden wat zoo moeilijk wer.d verworven, 's lands vrijheid, welvaart en. geluk „Ik zal handhaven HISTORISCH OVERZICHT van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisterenmiddag hield de Kamer van Koophandel alhier haar laatste verga dering, daar de Kamer te dezer stede met ingang van heden ontbonden is. in deze laatste vergadering werd door den secretaris, den heer M. van dlr Beke Callenfeis, een verslag uitge bracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier vanaf haar oprich ting bij Kon. besluit van 18 Februari 1852 tot haar opheffing met ingang van 1 April 1922. Dit verslag is van historische waarde en wij zullen het daarom in zijn geheel opnemen. Het luidt als volgt Gaarne voldoende aan uw verzoek, om heden, bij gelegenheid van het ze ventigjarig bestaan der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Viissingen, een overzicht te geven van de belang rijkste handelingen en gebeurtenissen, die zich gedurende dit tijdvak hebben voorgedaan, heb ik getracht uit de ze ventig jaarverslagen het belangrijkste te extraheeren van al hetgeen in die ja ren is voorgevallen. Overtuigd echter van het gebrekkige van mijn arbeid, daar ik overtuigd ben dat een ander, historicus zijnde, onge twijfeld aan vorm en keuze, zoowel als in de vermelding van de feiten meer be langrijkheid zou hebben verbonden dan door mij is gedaan, vraag ik U beleefd clementie te uwer beoordeeling daar van. U alle besluiten té vermelden, geno men door uwe Kamer in genoemd tijd perk in chronologische volgorde ge rangschikt, zoude weinig loonenden ar beid zijn, daar er onwillekeurig zaken in voorkomen, die uwe belangstelling niet zouden gaande maken. Doch onge twijfeld kan bij het doorbladeren der genoemde verslagen geconstateerd wor den, dat deze Kamer een waardevol be staan heeft gehad, en dat de gebeurte nissen, die zich sedert 1852 tot op he den in onze gemeente hebben voorge daan en het hunne er toe bijdroegen tot ontwikkeling dezer vestingstad, ten nauwste zijn samengeweven met de be moeienissen uwer Kamer en alzoo hare van graaf en gravin Hartenau. Zijn veel ernstiger aangelegd karakter mishaag de het lichtzinnige geflirt, de opper vlakkigheid en het gebrek aan degelijke kennis, welke door het schitterende vernis van routine in den gezelligen om gang verborgen, werden. Heel vaak kromp zijn hart ineen, als hij den prins naast Inez zag. Hij gevoelde zich door dezen in de schaduw gesteld. Jaloersch- heid was niet de rechte naam voor dit gevoel want hij stelde zijn verloofde te hoog, om haar te wantrouwen, maar het was een gevoel van. erge onbehaag lijkheid1 en nauwelijks te beheerschen onrust, dat h.em besloop, en als een giftige worm in zijn. ziel boorde en Wroette. Vader, zou u niet willen toestaan, dat ik niijin. verloving met Inez publiek maak vroeg hij op zekeren morgen op dringenden toon. aan, -den majoraats heer. Neen antwoordde deze op be slisten toon. Je verklaarde tevreden te zij.ni met de voorwaarden, waarop ik je mijn toestemming gaf en ik neem niets terug van- hetgeen tusschen ons is af gesproken. Het was mijn na rijp overleg uitgesproken wensch, dat jullie elkan der nader zou leeren. kennen. Jij was daarmee en met den vastgestelden ter mijn tevreden. Waarom schijnt je nu een bespoediging noodzakelijk Wat zal ik daarop antwoorden Ik verlang er naar, de macht te hebben, om Inez tegen elke vrijpostige toenade ring te beschermen. Je geeft van het meisje al een heel slecht getuigenis, als je meent, dat zij die onder de hoede van haar bloed- geschiedenis ook de uwe kan genoemd worden. Nadat dan bij Kon. besluit van 18 Februari 1852, no. 67, tot oprichting der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Viissingen was beslist, zijn door tus- schenkomst van het gemeentebestuur de kiesgerechtigden, bedoeld bij artikel 9 van Z. M. besluit van 7 November 1851 (Stbl. 142) opgeroepen, om tot ver kiezing der leden voor de nieuwe Ka mer over te gaan. Gekozen werden de heeren J. B. de Groof, scheepsmakelaarF. MJibaut, handelaar in steenkolen D. Fagg, seheepscommissionnairC. Goeree, zeepzieder en kaarsenfabrikant R. J. Waltman, stadsmakelaar W. van der Os, geoctroyeerd brandspuitenmaker C. Dommisse, handelaar in steenkolen en koloniale waren A. Ruijsch, hande laar in wijnen en 'steenkolen, en P. La- gaaij, apotheker. Den len Juni 1852 werden de geko zen leden ten raadhuize, des morgens om 11 uur, in de Kamer van Koophan del, in hetzelfde vertrek, waarin ook tot op heden vergaderd werd, door den toenmaligen burgemeester dezer ge meente, dr. J. W. Callenfeis, als nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken geïnstalleerd, terwijl des namiddags ten 1 ure van denzelfden dag de oude Ka mer van Koophandel werd ontbonden en den leden onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verleend. Deze Kamer van Koophandel was een instelling, ingesteld bij Kon. besluit van 31 October 1815, no. 18, en bestond uit 5 leden. De oprichting van die vorige Kamer had plaats op grond van de overwe ging, dat de werkzaamheden van het hoog gerechtshof te Brussel door het behandelen der zaken in cassatie aan merkelijk waren vermeerderd enz., en dat voortaan alle civiele zaken en van koophandel door een Kamer van Koop handel, bestaande uit vijf leden, kun nen worden beslist. In deze Kamer hadden zitting gehad de leden der nieuwe Kamer J. B. de Grooff, F. Fagg, C. Goeree, W. van der Os en C. Dommisse. Tot voorzitter werd verkozen de heer J. B. de Grooff, die het slechts twee jaar waarnam. Hiernevens geeft een staat aan welke personen gedurende de afgeloopen zeventig jaren het voorzit terschap vervulden, en welke ingezete nen als ieden in deze Kamer hebben zitting gehad. De eerste verslagen uwer Kamer ma ken melding van een levendigen oes- terhandel in deze gemeente, van het be staan eener brandspuitenfabriek, stoomkorenmoien, chocoladefabriek, bierbrouwerij en een calicotfabriek, waarin een zestigtal personen hun brood verdienden aan de weeftoestel- verwanten en van ons staat nog de voogdij van den verloofde noodig heeft. Elke fijnvoelende vrouw moet haar waardigheid en den eerbied, welke men haar verschuldigd is, zelf weten te handhaven en. te verkrijgen. Kan. je dat van je verloofde niet verwachten en wil je toch je geluk en je eer in haar handen leggen Wei vertrouw ik haar, maar zij is rog jong en onervaren. iJe nicht Thea is pas twee maan den ouder en niemand zou wagen haar ook maar door een .driesten blik te be- leedigen. Thea is geheel anders van aard. Ja, daarin, heb je gelijk. Ik hoop, dat je nooit reden zult hebben om je keuze te berouwen. Overlegt en be proeft beiden nog hebt ge gelegen heid om terug te treden. Met een ruk schoof Wolf zijn stoet achteruit. Daarvan kan in het geheel geen sprake zijn, papa. Ik bemin Inez en zij bemint mij. Het is zonderling, dat sedert eenigen tijd. eik gesprek tusschen u en mij tot misverstand leidt. !k betreur het een uitdrukking gebruikt te hebben, die ii verkeerd opvat. Maar u hebt gelijk. Het duurt nauwelijks zes weken meer en dan is de tijd van wachten ten einde, en daarmee is alle heimelijkheid ook voorbij. Tot zoolang zal ik geduld heb ben, zooals u verlangt en mijn plicht als zoon mij voorschrijft. Onder de vensters stampten en hin nikten .de paarden. Er zou vandaag niet gejaagd, worden, daar de hertog een lichte verkoudheid had opgedaan, maar men had afgesproken, dat men een uit- 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. AIva verloor zijn bril. Past op dat Gij Uwe gezondheid niet verliest. Zoo Gij begint te hoesten, neemt dan dadelijk de slijmoplossende en hoeststillende Abdijsiroop. INFLUENZA EN DE GEVOLGEN. Velen hebben tot hun schade onder vonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zeif zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspannen door hun po gen om de ongewone hoeveelheid on zuivere stoffen uit het bloed te filtree- ren. Zorg voor de nieren bij deze in spanning zou uitputting voorkomen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaartoozing leidt tot ontste king van de nieren en blaas, urine- kwalen, onzuiver bloed, niergruis, nier- waterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarioo- zing hoewel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikke ling voorkomen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken hun goede gezondheid aan tijdige behandeling met Foster's Rugpijn Nieren Piiien. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt echtheid. Fosters' Rugpijn Nieren Pillen zijn te Viissingen verkrijgbaar bij A. C, Be- niest, a 1.75 per doos. 38 len. Een verblijdend bericht wordt in het eerste verslag der Kamer vennel d, dat de verbinding van Viissingen met Holland voortaan driemaal per week zou plaats hebben, welke tot dusver slechts eenmaal per week met een stoomschip geschiedde. Behalve de al hier gestationneerde oorlogsschepen •der marine, voeren vanuit déze haven verscheidene handelsschepen uit. In 1853 werden alhier ingeklaard 80 sche pen van 17 verschillende naties. Steen kolen werden het meeste ingevoerd 66000 M\ De felle vorst, die in Decem ber 1853 intrad, en overal de scheep vaart deed stremmen, had geen vat op onze haven, daar deze toegankelijk bleef voor schepen van het grootste charter, zooais Z. M. fregat „Palem- bang" en het Russische oorlogsschip „Corvet Navarina", die de ijsvrije ha ven ongestoord binnenvoeren en dat terwijl alle havens van Noordelijk Euro pa door het ijs waren afgesloten. De stapje deeis te paard, deels per rij tuig naar een der prachtigste ge deelten van de streek zou doen. Halver wege tusschen- Falkenstein en het her togelijk slot zou men Harold von R. en verscheidene andere dames en heeren ontmoeten. Wolf, papa, waar blijven jullie klonk het van beneden. De jonge baron ging naar het venster. We komen dadelijk, Inez riep hij terug. Inez en Jadwiga zaten reeds te paard, ze leken de personificatie van de ont luikende en de gerijpte vrouwen- schoonheid. We mogen niet langer dralen, zei Wolf, en snelde de trap af. Op de laat ste trede wachtte Kazimir hem op en zei Een enkel woordje, broer. Neem me niet kwalijk, ik mag de dames niet langer laten wachten. Lieve hemel, dan moet je ze maar inhalen. Ik wii je ook heelemaal niet lang ophouden, maar je alleen een kor ten broederlijken raad geven. Maak het dan kort. Pas op je verloofde voor den prins Zie zoo, rijd nu maar op. Ik ben klaar Maar ik niet met jou stoof Wolf op. Wat wil je met deze waarschuwing zeggen Kazimir ging naar den tuim nam daar dicht bij het slot piaats, op een bank en antwoordde bedaard Afdwingen laat ik me heelemaal niet, dat moest je wel al weten. Afijn raad heb ik je gegeven volg hem op, of volg hem niet op, al naar je verkiest. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1