VERBORGEN LEED. 77 60e Jaar^ntf 1 11 -? V^IJOAO 31 iViaaRT GEMEENTEBESTUUR mJILUBTON BINNENLAND Stads- en Provincienieuwg VLISSINGSCHE COURANT advertentieprijs. yan 14 regel. 1.10.; voor iedere re2e! meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel dienstaanbiedingen en dienstaanvragen j, |_5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. familieberichten van 16 regels ƒ1.70, Itdere regel meer 26 cent. abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- tteien 2.20 per drie maanden. Franco 10 het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- «menten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderliike nummers 5 cent. SCHULDVORDERINGEN. Herinnering aan het tijdig indienen van schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelezen ^circulaire van den Commissaris der Ko- tingin in de provincie Zeeland, van den 24 jtfaart 1922, A no. 54, le af deeling B herinneren de ingezetenen aan de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51) volgens welke alle vorderingen ten laste van het Rijk, het dienstjaar 1921 betref fende, vóór of op den 30 Juni 1922 bij de betrokken administratiën, door welke .de bevelen tot het doen van werken, leverin gen enz. uitgegeven zijn, moeten zijn in gediend, alsmede dat de bij genoemde wet gestelde termijn van verjaring volgens art. 125 der Provinciale- en art. 228 der Ge meentewet, ook op vorderingen ten laste van de provincie en gemeente van toepas sing is deelen voorts mede, dat Zijne Excellentie de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verzocht heeft, de vorderingen ten laste van genoemd Departement vóór 1 Mei a.s. in te zenden, of indien dit niet kan geschieden, daarvan tijdig opgaaf te doen wordende mitsdien de belanghebbenden aangemaand om den uitersten termijn niet af fe wachten, maar hunne rekeningen en verdere bewijsstukken ten laste van het Rijk, de provincie of de gemeente voor het dienstjaar 1921, ter plaatse waar het be hoort, ten spoedigste in te dienen. Vlissingen, 29 Maart 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. kameroverzicht. Eerste Kamer. De Indische begrooting en de Indi schs tariefwet zijn aan de orde. De voornaamste specialiteit over Iredië, de heer Van Kol, is echter afwezig en dus is het voornaamste repertoire-stuk niet aanwezig. Andere Indische specialitei ten van de linkerzijde zijn er niet. Wat de heeren Van Houten en Vliegen be toogden zijn algemeene politieke be schouwingen over de politiek der re geering, over de belastingheffing enz. Men vindt de gedragslijn der regeering te onzeker en vooral tegenover de ma laise die in Indië heerscht zeer onze ker. De finaneieele politiek is ook zwakjes meent men en haar taktiek te genover de -bedrijven achtte ook de heer Van Lanschot ongerust. Hij dien-de een uitvoerige motie in, waarin hij uitsprak, dat de belastingen alleen op de winst, de overwinst en de ertra-winst mogen drukken. Meer bemoeiing met de zen- dwgwenschte de heer GiUesen. De re- Keering zag de groote beteekenis van de zending niet voldoende in, een op vatting, -die door den heer Van- der Does de Wiilëbois werd gesteund. Finaneieele beschouwingen werden gehouden door de heeren Van Embden, Roman van B. CORONY. 27) HOOFDSTUK IX. De dagen en- nachten van opgewon denheid- gingen eindelijk voorbij. De tanel straalde in een zonnig blauw. Jadwiga werd weer de levenslustige meesteres van- Falkenstein. Egon- kwam °P bezoek en bracht vrienden mee. De majoraatsheer was zijn korte onge steldheid te boven gekomen. Gasten kwamen en gin-gen en eiken avond praalde het voorfront van het oude slot ln een zee van licht. De tijd van de jacht naderde. Op het nabijgelegen hertogelijk slot werd alles v°or de ontvangst der hooggeplaatste Personen i-n gereedheid gebracht. Daar kwam op zekeren dag een brief van den graaf von Hartenau, welke aan "en baron gericht was. De graaf en zijn eehtgenoote kondigden naar aanleiding an een vroegere uitnoodiging hun be- z°ek aan. hl.7T .0, wat ben ik blij, wat ben ik na .'"belde Inez, Ook jadwiga ver in het bericht met genoegen- en beval m ["en de logeerkamers van alle ge- f en moest voorzien. Behalve het ten kom Paar zouden er nog meer *>as~ reJoei? be Hartenau's gearriveerd wa- gesprek^6 sravin 'n den loop van het W'i zullen hier een van onze beste die de tariefwet op de bekende -gronden bestreed, en Idenburg, die den alge- meenen toestand van Inidië schetste als zeer moeilijk, vooral wat de financiën betreft. Zuinigheid is noodig in de eer ste plaats. Ten slotte voor vandaag een rede van den heer Van Swaaij verdedigde en vooral er op aandrong dat -de Neder- landsche industrie daarbij gesteund zal worden. Morgen voortzetting. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Om te -beginnen crisis-gezeur over meneer Herzberger, den directeur van de Rijkskleedingvoorzienin-g. 't Is al een oud gezeur deze man, die het air aannam van zeer belangeloos te zijn, heeft 558.000 gld. provisie aanvaard voor den verkoop van kleeren uit de rijkskleedingvoorziening aan Polen. Men kent de geschiedenis al van Polen, dat niet betaalt. De heer Herzberger heeft toen zijn commissieloon terugge ven. In crisis-gezeur is de heer Van Rave- steijn specialist, 't Zijn altijd ingewik kelde kwesties en zij worden in een rede van dezen afgevaardigde niet bi zonder hei-der. Vandaag had hij het over de suikervereenigingen, die de saldi on der haar leden heeft verdeeld en de be dragen waren ongeveer 18 mi-ilioen gul den. De Herzberger-affaire is zeer inge wikkeld en steeds meer komt er los over de handelingen van dezen verte genwoordiger van den minister. Het is een ingewikkelde historie de heer Herzberger had alle macht, deed \yat hij wil en alles duidt er op, dat zijn eigen belang niet verwaarloosd werd. Herhaaldelijk is gebleken, dat de zaak niet in orde was en dat onware mede- deelingen werden gedaan, maar niette genstaande -dat sloot de minister con tracten met hem af. De uiterst voor zichtige heer Sasse van IJsselt sprak zeer schamper over hei gansche geval en -dat is wel teekenend, vooral omdat deze afgevaardigde voorzitter is van de crisis-enquête-commissie. Er is dus wel een bedenkelijk luchtje aan de rijkskleeren. De minister -heeft de zelfde uiteen zetting van het geval als vroeger gege ven. Toen de kleeren-voorziening stop stond, zijn -de kleeren aan Poten ver kocht. Reeds heeft Polen twee mitlioen van de 17 terugbetaald. De heer Herz berger heeft onder den indruk van de kritiek zijn drie procent provisie terug gegeven. In geen enkel opzicht trof den minister eenig verwijt. Hij heeft met be hulp van Herzberger den Staat een strop weten te onthouden. Van de 17 millioen zal op den duur wellicht alles terugkomen en dat kan niet van iedere voorziening gezegd worden. Ook in de suiker-misère trachtte de minister aan te toonen dat hij geen ver keerde toezeggingen heeft gedaan. Tusschen de suikermaatschappij en de N. H. M. is een proces gaande over de besteding der winsten en het resultaat daarvan dien-de te worden afgewacht. Het -gaat om 3% millioen en de minis ter moest dit punt laten rusten. Natuurlijk waren de opposanten niet tevreden met de inlichtingen. De heer Duijs was zoo mogelijk nog woedender over het uitblijven van inlichtingen en diende een motie in, waarin hij vroeg, nogmaals een onderzoek te doen in stellen door de rrisis-enquête-commis- kermissen ontmoeten. Prins Harold von R. gaat op het hertogelijk slot wonen om aan- de jachten deel te nemen. Staat u me toe hem hier op Falkenstein te presenteeren Baron Udo maakte een even hoffe lijke als onverschillige toestemmende beweging. Inez gevoelde hoe haar het bloed gloeiend heet naar de wangen steeg, ze wist -n.iet of haar hart van blijdschap of van schrik zoo hevig klopte. Om haar verlegenheid te ver bergen, nam ze een modeblad en hield dat voor het roode gezicht Daar boog zich iemand over haar schouder en fluisterde Nu ontdek ik nog een heel bijzon der talent i-n jou, Inez. Je kunt een mo deblad verkeerd in handen hebben en toch den inhoud ijverig bestudeeren. Maar ongemakkelijk blijft'de zaak toch. Sta mij toe, dat ik het blad omdraai. Het rood van haar wangen veran derde onder zijn scherpen, onderzoe kenden blik in- purpergloed. Het was immers, alsof Kazimir alle geheimen, welke ze zelf niet eens grondig durfde onderzoeken-, uit haar ziel haalde. Wat wist deze Mephisto in mensfhenge- daante van haar Waarop zinspeelden zijn sarcastische lach en zijn ironische opmerkingen Als een vogel, die de oogen van een slang op zich gericht voelt, daardoor de macht over zichzel- ven- verliest, zoo beefde Inez voor Kazi mir. Rillend leunde ze steeds verder achterover in de kleine causeuse, zocht naar een recht boosaardig antwoord en bleef tocli zwijgen, alsof haar anders zoo slagvaardige tong p'jtseiing was sie naar de gedragingen van den heer Herzberger en de gebeurtenissen bij de kleedervoorziening. Zou -dit nu het laatste nawee wezen van -de crisis-misère Successievelijk zijn alle artikelen de revue gepasseerd en er is haast geen enkel artikel of er is iets niet bij in den haak geweest. Hierin stemt het echter altijd overeen, dat het resultaat van de discussies in de Kamer altijd weer zeer gerin-g is ge weest. Als het juist is dat -de minister thans over de kleedervoorziening -heeft gezegd, nl. -dat Polen zal betalen, -dan komt de Staat er nog goed af bij dit artikel. Er zijn grooter stroppen ge weest. Over de mededeelingen in zake de suiker-kwestie waren de bestrijders al evenmin tevreden. Deze zaak schijnt nog ingewikkelder en -het is moeilijk de details te begrijpen. De Kamerleden hdbben van allerlei zijden 'hun mede deelingen en inlichtingen, hun dossiers en bestrijden daarmede den minister. Nog diende de heer Teenstra een motie in om opheffing van alle crisis- wetten. Deze motie wordt later behan deld. 't Is een vrij dwaze motie, omdat daaronder bijvoorbeeld ook de Huur wetten vallen die nog in geen tien jaar kunnen verdwijnen. Nederland en Dnitschland. De technische hoogeschool te Aken iaat dezen zomer een reeks voordrach ten houden over Nederland en de Ne derlandse!» koloniën door Duitsche en Nederlandsche sprekers. De bedoeling is den hoorders een blik te geven op de Nederlandsche waterbouwkunde en de gemalen, den havenaanleg, scheeps bouw en -verkeer, terwijl ook onze in dustrie zal worden behandeld. De Nederla-ndsche hoogieeraar van der Meer, van de universiteit te Frank fort, za! over onze koloniale politiek spreken, de secretaris van de Neder landsche Kamer van Koophandel, dr. Metz, behandelt staathuishoudkunde en vraagstukken die o-nze industrie betref fen. De „Tubantia". Het departement vaji buitenlandsche zaken deelt mee, dat de Duitsche re geering, na kennisneming van de uit spraak van de internationale enquête commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaak van het vergaan van het stoomschip „Tubantia", aan de Ne derlandsche regeering heeft doen we ten, dat zij tot schadevergoeding be reid is. Mondbezuinigers. Onder dit opschrift schrijft „de Tele graaf" „Bezuiniging I" Dit is het verlossen de woord, waarmede alle politieke par tijen tot den kiezer komen. Er is nog nooit een aandrang, met zulk een kracht „bezuinigd" Dit zou waarlijk angstig zijn, doch gelukkig blijft het bij woorden, zal -het bij woorden blijven, bedriegen niet alle teekenen. De R.K. staatspartij is een bezuini- gingspartij. Aaneengesloten stemt zij in de Tweede Kamer voor -de 70 millioen ooriogsbegrootin-g en voor het er door heen jakkeren van de Vlootwet ad 400, zegge en schrijve vier honderd millioen Hoilandsche guldens. De Christelijk-Historische partij verlamd. Een inwendige stem fluisterde haar toe Hier is een mensch, dien je over moedig geplaagd en getrapt hebt, als een worm en die meer van je weet, d-an je vermoedt, meer dan- je je zelf wilt bekennen. Een mensch, die je mis schien met de trouw van een hond zou hebben aangehangen, maar die je nu haat en vervolgt als je grimmig nood lot en voor wien je je in acht moet nemen. Ze probeerde hem op een dwaalspoor te brengen. Een- vuurwerk van geestige, snaaksche invallen sprong plotseling van haar lippen. Zwijgend luisterde Kazimir toe een boosaardige glimlach zweefde om zijn mond, toen- hij eindelijk opmerkte Het is vreemd. Jouw vroolijkheid heeft veel weg van het juichen van iemand, die van de koorts ijlt. Ze stemt iemand niet prettig in mij wekt ze zelfs het gevoel, alsof de geheele atmosfeer met ontplofbare stof geladen is, en er slechts een- vonkje bij behoeft te komen om deze te laten doen ontploffen. Doch het is waar, zoo'n halve man als ik, meent overal dwaasheden te zien, zelfs in het bekoorlijke kopje van een mooi meisje. Inez lachte zachtjes. Het klonk als het kirren van een duif. Daarna zwegen beiden en na een lange pauze zei ze schertsend Je bent totaal ontstemd-. Mag men vragen, waaraan je denkt? iZeker, antwoordde hij droogjes. Ik herinner mij zooeven een kleine scène, die vermoedelijk bi} jou reeds zweert bij „Bezuiniging". Zonder be zuiniging is noch de Christelijkheid, noch het Historische Nederland te red den. Stemt als één man voor oorlogs- begrooting en voor behandeling vloot wet. De anti-revolutionnaire partij dominé Van der Voort van Zijp en ma joor Duymaer van Twist, en op den achtergrond Colijn70 millioen en 400 millioen. Toch bezuinigers En als de „ongristelijke" vierde in dezen Bond van bezuinigers de on christelijke Vrijheidsbond, die bij het allerbelangrijkste vraagstuk, dat van het militairisme, met een benepen zuchtje verschrompelt en in tweeën valt, zoodat op het allergewichtigste moment de leider, mr. Dresselhuys, met zijn -drie schildknapen, mr. De Kanter, mr. Rink en Van Rappard, niet in de Kamer aanwezig zijn. Het met „bezui- •niging" overstroomde Nederlandsche volk zal goed doen zich -de namen van deze „bezuinigers" in het 'gëheugen te prenten naast die der fanatieke ver soberaars der Christelijke partijen... VLISSINGEN, 31 MAART. Wijziging dienst der maatschappij „Zeeland". Door den heer Van Beresteijn zijn aan den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld 1. Is de minister niet van- oordeel dat indien bij de a.s. zomerdienstregeling de dagdienst naar Engeland aan de stoomvaartmaatschappij Zeeland wordt toegewezen, het verkeer over Vlissin gen dreigt te verioopen 2. Is de minister niet van oordeel, dat de export naar Engeland van versch vleesch ernstig schade zal ondervinden- van de verplaatsing van de aankomst der Zeeland-booten van Folkestone naar Harwich 3. Welken invloed heeft de opheffing van de nachtboot op het postverkeer van en naar Engeland 4. Zal de ochtendverbinding van Zee land met overige gedeelte van Ne derland niet slechter worden, nu des morgens geen booten te Vlissingen meer aankomen Naar aanleiding van het bericht over de wijziging in de route, die de mail booten van de maatschappij „Zeeland" na de reorganisatie zullen volgen, nl. zoowel de booten uit Vlissingen als uit Hoek-van-Holland voortaan Harwich zullen aandoen, heeft „De Vee- en Vleeschhandel" zich met het oog op de belangen van den handel tot de directie dier maatschappij gewend. De directie kon echter vooralsnog geen mededee lingen doen. Intusschen is men in den Londen- schen vleeschhandel niet gerust, meldt het blad, en vreest men, dat de plannen bij -de „Zeeland" hun beslag zullen krij gen, zooals de bladen melden, nl. dat de „Zeeland" en de „Hoek" dezelfde Engel-sche haven (Harwich) zullen kie zen en dus al het over Vlissingen en Hoek-van-Holland gaande vleesch voor Engeland, in die haven zal aankomen en per Great Estern naar Londen wor den vervoerd. De Londensche importeurs en make laars van Hollandsch vleesch zien in dezen maatregel een groot nadeel voor lang uit het geheugen- verdwenen is. Wil je mijn geheugen niet een weinig opfrisschen Zeer gaarne, als je dat wenscht. Nu dan het was op een wonderschoo- nen zomeravond de rozen geurden en- de vlinders wiegden zich in de lucht, die door de zonnestralen doorgloeid was. Maar dat begint werkelijk als een sprookje. Doch het eindigt niet zoo mooi. Als je de kleine gebeurtenis in sprook jesvorm verteld wilt hebben, voeg ik mij, zooals altijd, naar je wensch-en. Dus, het geheele iandschap was in rose sluiers gehuld en het gelaat der dalende zon weerspiegelde zich in den- vijver, aan welks oever een- verrukkelijke fee stond. Deze leek op jou, Inez. Wat een- vleiende vergelijking Daar naderde een arme, misvorm de sterveling, en bood de schoone fee drie rozen- aan, die ze achteloos uit elkaar plukte toen de blaadjes op den grond- vielen-, was het hem, of zijn har- tebloed in het zand sijpelde. Een sentimenteeie historie Ze is nog niet uit. Den armen ster veling schoot een- versje uit zijn kinder jaren- te binnen. Het luidde „Vergeet, o menschenziel, niet dat ge vleugels hebt 1" Hij wilde nu deze vleugels van welker bestaan hij tot dusver weinig had gevoeld, ooit eens beproeven en smeekte ""de fee hem een dans toe te staan. Zij weigerde, dat ongeveer met hetzelfde gezicht, waarmee men een leelijken vorm- van zich afschudt. Be schaamd eu vernederd sloop de afge- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. E E re KINDERDIEF nog erger dan Zigeuners, is het vochtige en koude weer, de met microben bela den lucht, die de teere keeltjes en lucht- pijptakkeot der kinderen aanvalt. Zij beginnen licht te hoesten-, de voorbode van borst- en longziekten, asthma of pleuris. Verdedig Uwe kinderen dade lijk. Geef ze de wereldberoemde Abdij siroop. hun zaken voor den Hollandschen vleeschhan-dël op Engeland. Zij hebben een bezwaarschrift geteekend voor zoover -de tijd, het toeliet door de meesten hunner en hebben een afge vaardigde hiermee naar ons lan-d ge zonden, om ter plaatse, waar zulks dienstig kan zijn, alle pogingen in het werk te stellen, -de opheffing van den dienst VlissingenFolkestone te voor komen. In 'het request wordt de aandacht er op gevestigd, dat de ervaring reeds lan°' heeft geleerd, dat het Bisiiopgate niet het station is in Londen, geschikt om eenige groote hoeveelheid vleesch te ontvangen en dat dit toch het station is, waar de Great Eastern zat aanvoeren, aangezien dit voor het Livernool-street- station vele moeilijkheden oplevert. 't Is de overtuiging der onderteeke naars, dat hier de belangen van de Hoi landsche exporteurs en van den Lon- denschen vleeschhandel ernstig be dreigd worden. Het adres is onderteekend door Zwa nenberg, H. F. van Vlijmen, P. Spanjer <S Co. en 14 Engelsche firma's. De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint Nederlandsche bladen hebben ge meld dat ingevolge de combinatie van de Harwichlijn en de VlissingenFol- kestone-lijn tegelijk de lijn Antwerpen Harwich zou worden opgeheven. De Great Ea'stern Railway, de eigenares van de Harwich-iijn, spreekt dit bericht in de Belgische bladen tegen. Vlissingen op de tentoonstelling te Essen. Over de inzending van onze gemeente op de waterbouw- en binnenscheep- vaart-tentoonstelli-ng te Essen, zegt de correspondent van „het Vad." het vol gende Vlissingen legt aan de hand van kaarten vooral den nadruk op zijn ver keer met Engeland en zijn streven aan loophaven te worden vanuit den Oceaan en toont de inrichting en de uitgestrekt heid van de terreinen der Nederland sche Petroleum- en- Asphalt-Maatsch. Door den heer J. E. van der Slikke, hoofd van- school F, is het volgend schrijven aan Burg. en Weth. gezon den Bij dezen heb ik de eer U mede te deelen, dat in 't minst bij mij heeft voorgezeten de opzet om de wachtgel ders, die door U op de voordracht zijn geplaatst voor onderwijzer op mijne school, te bestempelen- als minderwaar dige onderwijzers in dien zin, dat zij hierin aanleiding zouden kunnen vinden een beleediging van hunne reputatie als onderwijzer te zien. Het woord is door mij aiieen bedoeld in betrekkelijken zin, namelijk in vergelijking tot den per soon, die mijne school verlaat voor een andere betrekking, heb ik hen minder waardige onderwijzers genoemd. wezene weg en zag weinige oogenblik- ken later de fee in den arm van een ander in het rond zweven. Toen veran derde zijn stille smart in- toorn en ver ontwaardiging over een onvergeeflijke beleediging, want de onbarmhartig ge krenkte gevoelde zich als een hond, die een- trap heeft gekregen. En zulke scè nes, zie je, blijven in het geheugen, alsof ze er met een gloeiend ijzer waren ingebrand. Hoe denk je over het ver haal Ze haalde de schouders op. Me dunkt, dat de sterveling, als hij niet van geest ontbloot geweest ware, om de onbehoorlijke handeling van d.e fee gelachen zou hebben. i— En wie zegt je, dat hij niet lachte Maar hij deed ook nog wat anders. Wat dan Hij raapte den rozenstruik, die van zijn bloemen beroofd was, en vol do rens zat, op, opdat hij hem altijd zou herinneren aan- een schuld, welke hij moest afbetalen. Sedert bekijkt hij hem eiken dag, en dan is liet alsof de doren-s grooter worden en tot dolken-spitsen aangroeien, welke naar een warm men- schen-hart zoeken, om zich daar in te boren. Brr Wat akelige geschiedenissen. En wat is de bedoeling ervan De bedoeling Ja, dat kan ik je nog niet zeggen je moet nog een wei nig op de verklaring wachten. Maar je zult weten, wat ze beteekenen, reken daar maar op je zult het weten (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1