60© «Ifluaüntaini DONDERDAG 3O AlAART Gemeenteraad. 76 VLISSINGSCHE COURANT advertentie-prijs. Van 14 regela 1.18 voor iedere „„„1 meer 25 centbij abonnement spe- Se prijzen. Reclames 52 cent per regel I atenstaanbiedingen en dienstaanvragen ran 1—5 reeels 63 cent tedere regel meer Pt cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, tedere regel meer 26 cent abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- Actenƒ2.20 per drie maanden. Franco JM, het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- «eaenten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. Het lang-verwachte debat over de behandeling van de Vlootwet had 'van- daag eindelijk plaats nu de voorzitter voorstelde het desbetreffende wetsorit- ,itrp op de agenda te plaatsen, vóór ftschani te behandelen. Het verzet te- jen die overhaasting -kwam op de lieer Drion leidde het in met een betoog over de overhaaste afdoening van dit ontwerp. Nog verleden week heeft de Volksraad van Indië overhaast een wij zigingsvoorstel behandeld en er-is geen gelegenheid geweest om dit ontwerp naar vollen omvang te bestudeeren. Het verzet van den heer Hugenholtz be rustte op een andere overweging, n.l. op deze dat de conferentie te Washing ton resultaten heeft afgeworpen en dat de verdere behandeling van het vraag stuk der duikbooten dient te worden aigewacht. Nederland moet zich thans niet vastleggen aan den bouw van duikbooten. Voorts, wees hij op de aan staande verkiezingen die van gewicht zijn nu alle vrouwen zullen meestem men en ten slotte was het de financieele nood die dwingt dit ontwerp uit te stel len. Niet alleen in Nederland is die nood groot maar in indië is deze misschien nog grooter. De voorzitter deelde mede dat de Regeering op grooten spoed had aan gedrongen, omdat zij eindelijk een vaste gedragslijn in marine-aangelegenheden wenseht te zien aanvaard en omdat zij kt personeelsvraagstuk wenseht op te tossen. Omtrent den uitslag der stemmingen behoefde geen onzekerheid te bestaan. De rechterzijde was op twee man na de heeren Bongaerts en Ankerman aanwezig de linkerzijde had weer hiaten. De guillotine was ditmaal 48 tegen 43. De heer Vam Groenedae! liep naar links over de heer Wijk naar rechts. Er waren zeven leden van links afwezig te weten Alarchant, Van Rap- pard, Oudegeest, Rink, Dresselhuijs, De Kanter en Wijnkoop. De volgende week wordt dus behan deld de Landbouwbegroting, de Mari- nebegrooting, de Vlootwet, de Post- en Telegraafbegrooting en nog eenige in terpellaties en andere onderwerpen. Het amendement gisteren door den heer Oud verdedigd om den post voor de aanschaffing van materiaal voor de artillerie met drie millioen gulden te verminderen, werd natuurlijk verwor pen.'De heer Muralt die zich gisteren bij bet amendement aansloot, was er nu tegen nadat de Minister had verklaard dat dit geld niet vooruitliep op het artil lerie-fonds. De Vrijheidsbond gaf zijn stem aan den post, hetgeen ter linker zijde hoongelach verwekte. Het lot van de oorlogsbegrooting was hierdoor al weer iets gunstiger geworden, al nam de spanning in het algemeen toe. Over den steun aan slachtoffers der mobilisatie is al weer gesproken en de heer Van Zadelhoff diende een amen dement in om een- half miüioen gulden meer beschikbaar te stellen. De Minis ter echter blijft op het standpunt dat slechts in zeer bijzondere gevallen voor de tweede maal steun moet worden verleend. Ais hij daarvoor geld noodig heeft, zal de Minister dat wel aanvra gen. Hij heeft daarvoor geen- aanspo- 'mg meer noodig. Alleen was hij bereid ®n post van dertig duizend tot hon derd duizend gulden te verhoogen. De "kr Van Zadelhoff was daarmede nog ui j tevfeden maar zijn amendement werd natuurlijk verworpen, n, i de dure marechaussee-kazernes aagde de heer Ter Laan nog eens. en oud liedje. De Minister verklaarde aat mem thans zuinig zal zijn en zal De P°sten zi.in ai heel wat ver- nk» m.e' ^'he mededeeling de Mi- dfn s m-in of meer begeeft dat er in flni, i lnne te vee' Seld 's uitgegeven. al een oud liedje. Justitie en oorlog in»'^"'.elkaar steeds weer het balletje e m deze aangelegenheid. ,l uVfn ontketende de Minister zelf te >ovei de politietroepen door stern! dat daarvan 100 man te Am- n|,., za' worden gestatiomneerd in omdui ?n de cavalerie. Dit geschiedt er rn! t0r verwijning der cavalerie ointbf1J aSn. hazerneering komt en troe de Politietroepen als bewakings- Men n worden gereorganiseerd, men s, uroJUW(le dit geva' niet, omdat M bedoeling te goed begreep. Saniseera°epen worden geheel gereor- het«n opnieuw verdeeld over «toote sten» d1 verdeelinS krijgen de steden, ais centra, haar deel. De een mee Regeering wenseht deze troepen te behouden, voor de handhaving van. de openbare orde. Daarom plaatst zij deze in de centraal-gelegen punten, opdat zij gemakkelijk ter beschikking zullen zijn. Tegenover de neiging van eenige le den om de kampementen weer te doen verdwijnen, stelde dc Minister zich op het standpunt dat deze kampementen passen in zijn stelsel en dat hij die niet kan laten varen. Een verwerping van den post daarvoor is onaannemelijk voor den Minister, aldus verklaarde hij. Dus nam de Kamer dien post aan, rechts tegen links. Bij de artillerie-in richtingen werd het een groot rumoer, zoodat de sprekers niet meer te volgen waren. De ooriogsbegrooting werd ten slotte goedgekeurd met 47 tegen 42 stemmen, rechts tegen links, behalve de lieer Wijlt. Zitting van Woensdag 29 Maart, des namiddags 2 uur. (Vervolg en slot.) Hiierna was aan de orde de herstem ming over het voorstel van Burg. en Wetli. 'betreffende uitbreiding van het personeel aan het bureau van gemeen tewerken met een tijdelijken opzichter en een teekenaar. Bij dit voorstel was een overzicht ge voegd van het personeel bjj gemeente werken in andere gemeenten. De commissie voor de gemeente werken handhaaft haar advies, gedaan in haar vergadering van- 22 'Februari, nl. tot aanneming van, het voorstel,, on der voorwaarde dat de aanstelling van een opzichter slechts tijdelijk zal ge schieden voor hoogstens 1 jaar of zoo veel korter als het werk zal duren. De commissie voor de financiën, niet overtuigd zijnde van de noodzakelijk heid der aanstelling van het in het voor stel genoemde personeel, adviseert ook in haar -nader rapport tot met-aanne ming van het voorstel. De heer Van Niftrik lichtte alleen toe dat de iijst door de commissie van fi nanciën gevraagd, thans is overgelegd. Het voorstel werd daarna in stem» "ring gebracht en verworpen met 8 te gen 7 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de heeren Hensel, Sorel, Staverman en Hil— linga. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten werd een redactie-wij ziging gebracht in de regeling der jaar wedden van burgemeesters en secreta rissen in Zeeland. Door Burg. en Weth. werd voorge steld om afwijzend te beschikken op het verzoek van wed. J. M. Wessel Schroevers, echtgenoote van wijlen den gepensionneerden te klerk ten kantore van den gemeente-ontvanger J. M. Wes sel, om toekenning van een toelage uit de gemeentekas. Op grond van de bepalingen der la ger onderwijswet 1920 werd voorge steld tot toekenning van voorschotten aan de bijzondere lagere school in de Kasteelstraat en aan de christ. ulo school in de Wagenaarsfraaf, resp. tot bedragen van ƒ3200 en ƒ330. Door Burg. en Weth. werd voorge steld afwijzend te beschikken op een adres van P. A. Pelle, gewezen tijdelijk leeraar aan de Burgeravondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, betreffende een verhoogde uitkeering van zijn jaarwedde. Al deze voorstellen werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aan genomen. Vervolgens werd behandeld het voor stel van Burg. en Weth. tot het aan gaan van een vaste leening tot dekking van het restant der crisisschuld, van 168.000, tegen een rente van hoog stens 6/2 pet. De commissie voor de financiën ad viseert den aflossings-iermijn der lee ning te verlengen tot 10 jaren, in ver band met den financieeien- toestand der gemeente. De heer Staverman meende dat het voorstel van de commissie voor de fi nanciën, niet .veel toelichting verdient. Waar wij leven in een periode van ma laise, meende hij dat Ged. Staten geen bezwaar zullen hebben tegen verlen ging van den termijn van aflossing. Bij Ged. Staten kan in deze op clementie worden aangedrongen. De voorzitter zeide dat Burg. en Weth. van oordeel zijn dat het niet aangaat den termijn op 10 jaren te stel len. Ook bij aflossing in 6 jaren zal 26.000 minder aan rente moeten wor den opgebracht. Het is een improduc tieve leening. De heer De Meij zou de leening in 8 jaren hebben willen aflossen. Overigens kan hij zich wel vereenigen met het voorstel der commissie voor de finan ciën. De heer Hensel zou in gewone om standigheden een aflossing in 6 jaren beter gevonden hebben. Hij steunde thans zeer gaarne het voorstel der com missie voor de financiën. De voorzitter zeide dat Ged. Staten zeker bezwaar zullen maken tegen een aflossing in 10 jaren. De heer Van Niftrik zeide, dat Ged. Staten aflossing in 5 jaren wilden en een concessie hebben gedaan door de aflossing op 6 jaren te stellen. De heer Staverman wilde den termijn van aflossing op 10 jaar houden. (Tijdens de behandeling van dit voorstel was de lieer Vermaas ter ver gadering gekomen). De heer Van Oorschot vroeg of de rentevoet niet verlaagd kan worden. Hij was liet overigens geheel eens mót den heer Staverman. De voorzitter zeide dat de rente zoo laag mogelijk gesteld za! worden. Het voorstel-Staverman werd daarna aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van de twee wethouders. De voorzitter zeide, dat getracht zal worden de leening onderhands te plaat sen bij de Bank van Ned. gemeenten. Hij stelde voor, dat onze gemeente voor vijf aan-deelen in deze Bank zal deelnemen. Dit werd goedgevonden. tf n Goedgekeurd werd een wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1922. Voorloopig vastgesteld werden de pensioengrondslagen van verschillende gemeente-ambtenaren. Nog werden vastgesteld staten van ontheffingen en van oninbare posten wegens schoolgeld over het jaar 192Q/ '21, alsmede wegens plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het jaar 1920/21. Door Burg. en Weth. werd voorge steld afwijzend te beschikken op de verschillende ingekomen bezwaarschrif ten betreffende de plaatselijke directe belasting op het bedrijf. Dit voorstel werd goedgekeurd en dus afwijzend beschikt op het nader ad vies van de wasscherij „Trio". Het kohier van de straatbelasting voor den dienst 1922 werd vastgesteld op een bedrag van 27.859.60. Het voormalig brandspuithuisje aan de Kanaalstraat werd, na gehouden openbare inschrijving, verkocht aan J. Post voor 1675. Burg. en Weth. stelden voor, het be doelde huisje voor dien prijs aan den lieer Post te verkoopen. Naar aanleiding van gedane desbe treffende verzoeken werd ontheffing van de pacht van gronden verleend aan A. Afinderhout, P. van Stee, W. Ver- hage en A. Houterman en van een per ceel weiland aan W. Leijn-se. in verband met de nieuwe Leerplicht wet werd de commissie tot wering van schoolverzuim ontbonden per 1 januari jl. en werd genoemde commissie weder ingesteld met ingang van genoemden datum. Vastgesteld werd een wijziging der verordening betreffende het openbaar vervolgonderwijs- Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd door Burg. en Weth. voorgesteld tot wijziging der verordening op het schoolgeld voor liet lager, hef uitgebreid lager en het ver- volg-anderwijs. Bij dit voorstel werd overgelegd het reeds gisteren opgenomen schrijven van de besturen der R. Kath. en Christ. Scholen, houdende bezwaren tegen de door Burg. en Weth. voorgestelde re geling. Dc meerderheid der commissie voor de financiën, hoewei betreurende de schrapping van de woorden „vermin derd met den kinderaftrek" in de artt. 2 en 4, kan zich met het voorstel ver- eenige-n-, mits de eerste klassen zooda nig worden- gewijzigd, dat het bedrag van het schoolgeld voor die groep van menschen- verminderd wordt. Ten einde tegemoet te komen aan het door de commissie voor de financiën te kennen gegeven bezwaar ten aanzien van het schoolgeld in de eerste klassen der tabel, hebben Burg. en Weth. hun voorstel alsnog als volgt gewijzigd hf, -* tJj bJD Sfgl O o-S a3.2 C OX5 p- c j§ c -5=° <L> 2 "O o ■3« O w U t- en 3 uo g 1. 950 t/m. *1299 ƒ2.60 ƒ3.90 ƒ2.— 2. „1300 1799 „3.80 „5.70 4.— 3. „1800 2099 5.60 8.40 6.50 De beer Merckens meende dat hef voldoende was geweest wanneer wij de minimum-afwijking, door Ged. Staten voorgesteld, hadden overgenomen. De heer Van Hal zeide, dat Burg. en Weth. op den loop gaan voor wenschen van Ged. Staten. Hij had verwacht dat Burg. en Weth. een steviger houding hadden aangenomen tegenover hun eigen voorstel dat zij destijds hebben gedaan. •Door het vervallen' van den kinder aftrek zullen menschen met groote ge zinnen en kleine inkomens zwaarder belast worden, terwijl menschen met behoorlijke inkomens minder zullen moeten gaan betalen. Hij zal zich -dus verzetten tegen het intrekken van de bepaling betreffende den kinderaftrek. Er worden personen aangeslagen voor schoolgeld, die vrij zijn van het betalen van plaatselijke be lasting. Dat noemde hij onlogisch. Op dezé wijze wordt van de betrok ken personen belasting gevorderd in den vorm van schoolgeld. Hij besprak de adressen van de bij zondere scholen en zeide dat, wanneer aan deze verzoeken gevolg wordt ge geven, de kleintjes nog meer zullen moeten gaan betalen en de beter gesi tueerden zullen worden ontzien. Hij wenschte een betere schoolgeld- regeling dan Burg. en Weth. voorstel len en zal in dien zin een voorstel doen. De heer Merckens meende, dat het voorstel nog eens dient te worden na gegaan en stelde dus aanhouding voor De heer Laernoes zeide, dat aanhou ding niet wenschelijk is, omdat dt schoolbesturen dan de schoolgelden niet kunnen heffen. De heer Sorel zei-de, dat op de school in de Palingstraat het schoolgeld ge woon wordt doorbetaald. De heer Van de Putte wilde aanhou ding tot een volgende vergadering. De heer Stavernjan wilde het oor spronkelijke voorstel handhaven en da delijk in beroep gaan bij de Kroon. De voorzitter zei-de, -dat de Kroon het voorstel dan zeker niet zal goedkeuren, daar er geen verschil is gemaakt tus- schen gewone en het Ulo-onderwijs. De heer Van Hal lichtte met enkele cijfers toe, hoe onbillijk de regeling wordt als de kinderaftrek komt te ver vallen. Het voorstel van Burg. en Weth. is veel ongunstiger voor zeer vele be trokkenen. Hij wilde dus den kinderaftrek hand haven. Dit voorstel werd goedgekeurd en zal dus de kinderaftrek gehandhaafd blijven en voor het overige in beroep worden gegaan bij de Kroon. Hierna kwam ter tafel het voorstel van de heeren Van Hal c.s. tot wijziging der verordening op de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen. waarbij wordt voorgesteld den aftrek voor noodzaketijk levensonderhoud te verhoogen evenals den. kinderaftrek. Door den heer Hensel werd voorge steld een kin-deraftrek van 100, terwijl door den heer Merckens het volgende voorstel is gedaaiii. Eerste voorstel: Ter bepaling van het belastbaar inkomen wordt het zuiver inkomen verminderd met een som van 400 voor noodzakelijk levensonder houd. Bovendien wordt die som ver meerderd voor ieder, die gehuwd is en een of meer kinderen gehee! te zijnen laste heeft 1 1 lo. Voor zijn echtgenoote met 300. Tweede, voorstel (mede ondertes- kend door den heer G. van de Putte) 2o. Voor elk der eerste twee kinderen met 50, voor etk volgend kind met 100. Derde voorstel Het belastbaar in komen eerst te laten meebetalen, wan- lieer het zuivere inkomen ƒ800 heeft bereikt. De meerderheid der commissie voor de financiën neemt het tweede voorstel van den heer Merckens over en ook Burg. en Weth. kun-nen zich hiermede vereenigen. De heer De Meij verdedigde met een zeker genoegen de voorstellen door de S. P. en de S. D. A. P. ingediend be treffende een verhooging van het nood zakelijk levensonderhoud. De voorstellen zijn een resultaat van gehouden besprekingen tusschen de beide fracties. Hij zeide, dat het wel wenschelijk was dat het college van Ged. Staten wat minder conservatief werd samenge steld, want deze houden alle democra tische verbeteringen tegen. Hierop wil de hij thans wijzen, omdat de kans zeer groot is dat Ged. Staten ook thans weer een billijke regeling zullen verwerpen. Daarop stelde hij de vraag, wanneer iemand -belasting kan betalen, en dan komt hij tot de conclusie, dat de aftrek niet minder dan ƒ900 kan zijn. Voor ongehuwden- zou de aftrek dan ƒ600 kunnen blijven. Tegen het voorstel van Burg. en Weth. had hij verschillende bezwaren, welke hij nader uiteenzette. Hij zou liever verder gaan dan 900 voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden, doch als hij dit gedaan had dan zou zijn voorstel zeker verwor pen worden. Het voorstel, -door beide fracties in gediend, werd nog meer uitvoering door den heer De Meii verdedigd. Volgens het kohier van den hoofde- lijken omslag zijn er 1132 vrijgezellen aangeslagen. Wanneer het belastbaar inkomen met ƒ300 wordt verhoogd, zal dit inkomen INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. zijn ee.i kwelling en een gevaar. Geneest U toch dadelijk fSpiSPigSfiS met de slijmopiossende nUuiiulnuUr. Tegen verstopping gebruike men Fosters' Maagpiilen, een uitstekend, geen gewoonte vormend laxeermiddel. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. hierdoor met 8 ton verminderd worden en voonden kinderaftrek met 3 ton, dus is het geheel met ruim 1 millioen. In het algemeen willen de voorstel lers de inkomens tot 3000 niet zwaar der belasten, doch wel de belasting voor hen die meer dan ƒ3000 inkomen heb ben en ook voor de vrijgezellen. Als de raad mocht besluiten den af trek voor noodzakelijk i-evensonderlioud niet te verhoogen, dan zal hij voor het voorstel-Hensel stemmen, om den kin deraftrek op 100 te bepalen. De forensenbelasting is thans ge raamd op ƒ60.000 tegen bet vorig jaar ƒ3200. Dat is dus een meevaller voor de gemeente van 57.000. Wat de opbrengst van de belasting betreft kan op minstens ƒ750.000 wor den gerekend. Waar de belasting dus verminderd kan worden, moeten dan in de allereerste plaats de minst draag- krachti-gen ontlast worden. Hierna kwam de heer De Meij op het voorstel-Merckens en zeide dat het voorstel zeer duidelijk is, doch het brengt de progressie in gevaar, want jnen kan dan niet verder gaan dan tot 9 procent. Wat -den verhoogden kinderaftrek voor meer dan 2 kinderen betreft, zoo als dr. Merckens voorstelt, hierin zul len 2500 kinderen vallen. Tenslotte besprak de heer De Meij de adressen van de Christ. en R. Kath. vakbonden en hij noemt het onbegrijpe lijk dat deze bon-den, hoewel de aftrek boven 800 hen wenschelijk voorkomt, toch een voorste! in -dien zin niet willen aanvaarden met het oog op den finan- ceelen toestand der gemeente. Deze houding komt hem van deze'bon-den on begrijpelijk voor. Hij noemde dit hon dentrouw. Waar in Rotterdam de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud door de Kroon is bepaald op 800 en ook voor Den Haag hetzelfde bedrag is vastge steld, stelt hii thans voor, ook hier dezen aftrek op 800 te bepalen. De lieer Hensel verdedigde voorat belasting naar draagkracht. Deze draagkracht wordt thans overschreden en daarom moeten wij trachten zoo bil lijk mogelijk te zijn in onze heffingen. Waar de aftrek voor gehuwden niet is verhoogd, doet hij thans het voorstel den kinderaftrek te verhoogen tot 100. Het verblijdt hem dat Burg. en Weth. liet tweede voorstel van den heer Mer ckens hebben overgenomen. Hij stelde zich evenwel de vraag waarom pas de aftrek van 100 voor kinderen bij het derde kind begint. Het rijk begint reeds -bij het eerste kind» waf zeer billijk is. Den kinderaftrek nader besprekende, zeide iiij, dat de eerste kinderen meer kosten -dan de derde, vierde en meer dere kinderen per kind. Hij noemde zijn voorstel billijker dan die van de heer Merckens en hij hoopte dat Burg. en Weth. iets verder zullen gaan en zijn voorstel zullen overnemen. Mevrouw Engering kon het voorstel van den heer Hensel niet ondersteunen en wel dat van den heer Merckens. Juist in tegenstelling met den heer Hensel is zij van meening dat 3, 4 of meer kinde ren meer per kind kosten dan 2 kin deren. Ook met het oog op het twee- kinderenstelsel is zij voor het voorstel- Merckens om den aftrek voor 3 en meer kinderen te verhoogen. De heer Merckens zeide, dat zijn wenschen zijn uitgedrukt in zijn voor stellen één en twee. Hij wilde over zijn voorstel twee afzonderlijk iaten stem men. Over zijn andere voorstellen spre kend, zei-de hij dat zijn eerste voorstel is ingediend op grond van een stand punt dat hij reeds jaren inneemt. Hij wil juist de jonggezellen het meest belas ten. Hij noemde dit een- ontzaggelijk voordeel voor de gemeente. Waar voor iedereen -de belasting moeilijk is, kun nen de ongehuwden het eerst voor een hoogere belasting in aanmerking ko men. Door bij het derde kind te beginnen den aftrek te verhoogen doen wij ook uit sociaai oogpunt een zeer nuttig werk, wat hij nog nader toelichtte. De heer Staverman zeide, dat de heer De Meij getoond heeft een deskundige op belastinggebied te zijn. Hij heeft op timistische gegevens gehaald uit de ta bel voor 1920. Dit zal evenwel heel wat veranderen als hij de tabellen voor 1921 eens nagaat. Wanneer men eens optelt hoeveel groote inkomens wij hebben, dan komt

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1