Wfo».. 60e 1933 WOENSDAG WAART jjfcM ËNTËBESTUUR FEUILLETON VERBORGEN LEED. BINNENLAND ABDIJSIROOP. Stads» en Provincienieuwg VL1SS1NGSCHE COURANT advertentie-prijs. VaB 14 regel* 1.10 voor iedere „rel meer 28 centbij abonnement spe cie orijzen. Reclames 52 cent per regel njMStaanbiedingen en dienstaanvragen i_-5 regels 65 centiedere regel meer M cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. abonnements prijs Foor Vlissingen en gemeenten op Wal- 2.20 per drie maanden. Franco Foor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- .joienten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent hinderwet. Bsig. en Wetli. van Vlissingen, gelet 0p jrt. 8 der Hinderwet, brengen ter open- li kennis, dat bij hun besluit van 27 mart 1922 aan W. A. Pelle, alhier en O. Vermeulen, te Ostende (België) vergun ning is verleend tot de oprichting van een inrichting voor het conserveeren van visch, schaal- en schelpdieren, waarin zullen worden geplaatst 2 electro-motoren van 154 P.K., een steriliseerketel, een fels machine en een centrifuge, voor een proef tijd van één jaar, ingaande op heden, in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie D no. 1819 ged. plaatse- liik gemerkt no. 10, Baljuwstraat. Vlissingen, 27 Maart 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 28 en 29 Maart a.s. van de kustbatterij en op 30 en 31 Maart a.s. vanaf den Vestingwal te Hellevoet- sluis schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belang hebbenden ter secretaris dezer gemeen te ter inzage. Vlissingen, 28 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag, 't ls weer geen fraai begin geweest voor den minister van Oorlog. Van de vier moties die waren ingediend zijn, ondanks het verzet van den minister en ondanks zijn pogingen om tegemoetko mend te zijn, er twee aangenomen. Het zijn we! niet de belangrijkste, maar het zijn er toch twee. De eerste betrof de intrekking van het huwelijksverbod. De minister zegde nog toe, dat hij de ver gunning-aanvrage voor militairen bo ven 24 jaar wl laten vervallen, maar dat was den heer'Ter Laan niet voldoende. Hij wenschte volslagen vrijheid en de Kamer nam deze motie aan met 42 te gen 40 stemmen. Behalve de heels lin kerzijde, die met uitzondering van den heer 'Wijk vóór stemde, stemden vóór de heeren A. P. Staalman, Haazevoet, Bul ten en Hermans. De tweede motie was van den lieer De Muralt en betrof de onderbreking van den eersten oefentijd. De minister heeft zich tegen deze motie verzet en al sprak hij het hooge woord niet uit, maar zij was feitelijk onaannemelijk. Niette genstaande -dat nam de Kamer deze motie aan met 42 tegen 41 stemmen. Behalve links (weer zonder den heer Roman van B. CORONY. 26) Blijf zitten. Nu weet ik immers "og heelemaal niet, hoe je de bewuste zaak geregeld hebt. Wij zijn hier niet ia een concertzaal eq kunnen dus- ook naar de muziek luisteren, zonder daar om een diep stilzwijgen in acht te nemen. Op fluisterenden toon vertelde de jonge man, terwijl Inez de vijfde rhap- sodie van Liszt begon te spelen. Hoe vol en wild klonken die eigen aardige, Hongaarsche melodieën onder "aar slanke vingers, hoe vol ongebrei delde vroolijkheid en nameloos wee. Plotseling viel er een schaduw op de maden van het muziekboek. Kazimir was bij den vleugel gekomen om de bladen om te slaan. Bespaar je die moeite, zei Inez onverschillig. 'k doe die moeite te liever, omdat eet> dat ik jouw er een pleizier mee antwoordde hij hatelijk. 4e haalde onverschillig de schouders mi ejl bam geen notitie meer van hem j „.fbhien vergat ze wel geheel en al, J,1 ln haar onmiddellijke nabijheid oer» i ,-aar hartstochtelijke, door niet laf ug,de wenschen gekwelde ziel, ga'z'ch lucht in dit spel war»!" de 'aatste tonen weggestorven kaan Was het Inez alsof er een vui- ln haar binnenste tot uitbarsing Wijik) stemden de heeren Haazevoet en A. P. Staalman voor. De minister liet het geval langs zijn koude kleeren afglijden. De motie-Ter Laan, om de uitgaven voor Vrijwillige Landstorm, Burger wachten en Politietroepen over te bren gen naar de begrooting voor oorlog en de motie-Marehant, om het beroepska der in te krimpen, werden verworpen met flinke meerderheid van 58 tegen 25 stemmen. De motie-Marchant was vol gens den 'heer De Muralt veel te wille keurig en daarin had hij geen ongelijk. Gelijk wij reeds zeiden, was dit voor den minister een leelijk ding. Van zijn illusie, de meer nationale eenheid ten aanzien van de militaire vragen, is vandaag al niet veel terecht gekomen. Integendeel het bleek weer eens hoe broos het leven van dezen minister is. Na deze algemeene zaken, zakte de discussie naar detailpunten. De verkoop van de militaire mest te Deventer, bracht de heeren. Van Rappard en Vis ser van IJzendoorn in het geweer. Zelfs ontstond een motie, die later wordt be handeld. Een amendement-Ter Laan, om in 1922 geen herhalingsoefeningen te hou den, kreeg geen meerderheid. Het bleek, dat de rechterzijde was opgeklopt, want er was plotseling een meerderheid van 16 man verkregen. Een herhaling van het verzet tegen den bizonderen land storm, had ook thans geen succes. De post werd goedgekeurd met 61 tegen 22 stemmen. Goedgekeurd werd het speciale ont werp, dat strekt om de mogelijkheid te openen dat de hoofdcursus te Kampen wordt overgebracht naar de Koninklijke Militaire Academie te Breda. De be sparing, bij deze overbrenging betrok ken, bedraagt voorloopig 100.000 gld. Enkele opmerkingen van de heeren Duymaer van Twist en Deckers wer den door den minister beantwoord,, waarbij hij er op wees, dat het hier slechts een proef geldt en dat niets de finitief is vastgesteld. iets uitvoeriger was de discussie over de afdeeling luchtvaart, waarop de heer Oud groote sommen wil bezuinigen. Hij stelde voor, op het kamp te Soester- berg al zes ton te bezuinigen. Daarte gen had de heer De Muralt bezwaar, omdat onze luchtvaart veel te slecht is in vergelijking van onze verdere defen- ste. Bij dit punt kwam de heer Rugge op het tooneel van den strijd. Hij wilde wel bezuinigen, maarniet op de salarissen van het personeel, dat bij dezen dienst betrokken is. De heer Rugge mag dan wel niet tegen de be grooting stemmen, want daarmede zet hij alle personeel op straat. De minis ter vond dit amendement weer „een operatie met een slagersmes". Deze tak van dienst is achter en de minister wenscht dien te brengen op het peil van het overige leger. Daarom was het amendement onaannemelijk. Het werd natuurlijk verworpen en wel met 53 te gen 29 stemmen. De sociaal-democra ten, communisten, vrijzinnig-democra- ten, en de heeren Braat, A. P. Staal man, Van Groenendaal en Teenstra stemden er voor. Een tweede amende ment-Oud, om vier ton te schrappen voor aankoop van vliegtuigen, had na tuurlijk hetzelfde onthaal, evenals dat tot schrapping van drie millioen voor aanschaffing van artillerie-materiaal. Morgen eindstemming over de be grooting. was gekomen. Ze haalde haar zakdoek voor den dag en drukte dien tegen het vochtige voorhoofd. Bij deze beweging fladderde er iets wits naar beneden. Kazimir zette den voet er op en stak het later ongemerkt in den zak. Nu begon Inez een Spaansch liefde lied te zingen, maar hield plotseling op en sloeg als een stout kind op de toet sen, zoodat het even onaangenaam klonk als de luide lach van den jong- sten Fillungen. Wat scheelt er aan vroeg Wolf terwijl hij het hoofd omdraaide. Wil je .niet doorzingen Neen. Waarom zou ik zingen Er is immers toch niemand, die luistert. Deze geprikkelde stemming... Daaraan is misschien de sterke rozengeur schuld, spotte Kazimir. Maar overigens heeft mijn mooie schoonzus ter volkomen gelijk. Als jij met papa over zaken spreekt, behoeft zij daar geen muziek bij te maken en ik de eenige, die oplettend luisterde ik ben zooals iederen weet „niemand". Inez stiet de pianokruk achteruit en snelde de deur uit. Wat heeft dat meisje kinderach tige grillen en hoe slecht is ze opge voed zei de majoraatsheer op beris penden toon, en toen. Wolf een opmer king wilde maken om haar te veront schuldigen, voegde de oude heer er ongeduldig bij Laat mij alleen 1 Toen zijn zoon aan. dit bevel voldaan had, haalde hij een brief van majoor von Tattenberg voor den dag en las De sappletoire marine-begrooting. in zijn memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffen de wijziging van zijn begrooting voor 1920 deelt de minister van marine a.i. mede, dat, ofschoon hij gaarne de ver zekering geeft, dat zijnerzijds niets on beproefd zal worden gelaten om even- tueele overschrijdingen der bij de be grooting toegestane fondsen zooveel mogelijk te voorkomen, hij evenwel meent dat bij een zóó samengesteld en wisselvallig beheer als dat der marine, de zoogenaamde regularisatiewetten, welke zonder verhooging van het eind cijfer der begrooting wijziging van op sommige onderdeelen toegestane som men beoogen niet geheel zullen kunnen worden voorkomen. Dat de wijze van ramen der marine- begrooting een zekere royaliteit bij het uitgeven van 's lands gelden in de hand zou werken, meent de minister met be slistheid te mogen ontkennen. Geen uitgaven worden door hem toegelaten, waarvan de noodzakelijkheid niet voor hem vaststaat. De minister geeft desgevraagd nog gespecifiseerde cijfers van overschotten en tekorten, maar wijst er op, dat de thans gegeven gepreciseerde cijfers slechts worden verstrekt onder voorbe houd van nog mogelijke wijziging, aan gezien tot ultimo Juni nog verrekenin gen ten'laste der openstaande begroo ting kunnen geschieden. Wijziging van de Arbeidswet. Maandag heeft het bureau voor de R. K. Vakorganisatie vergaderd om zijn. houding te bepalen inzake de voorge stelde wijzigingen in de Arbeidswet. Na breedvoerige discussies werd met overgroots meerderheid besloten zich te blijven plaatsen op het standpunt, dat de 45-urige werkweek wettelijk dient te worden gehandhaafd. Men sprak zich uit voor het beginsel, neergelegd in het voorontwerp der wet, den> Hoogen Raad van Arbeid aangebo den, waardoor in overleg tusschen werkgevers en. werknemers de werk week tot 48 uur zóu kunnen worden verlengd. Opgemerkt werd, dat het thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp op verschillende punten ongunstig afwijkt van de Conventie van Washing ton. Het Vakbureau zal, ook wat betrefl nog andere voorgestelde wijzigingen, zich tot den minister van arbeid en de Tweede Kamer wenden. Tweede Kamer-verkiezingen. Maandagavond is te Amsterdam een vergadering gehouden van degenen, die instemmen met de actie-Van Cranen- burgh, die, zooals bekend niet kan me- degaan- met de politiek der Katholieke Staatspartij. in deze bijeenkomst is besloten tot her houden van een alge meene vergadering te Utrecht op 7 April a.s. van allen, die adhaesie be tuigden met het artikel „De richting in de politiek". In het voorloopig comité van uit voering zijn gekozen de heeren R. C. A. van Cranenburgh, jhr. mr. C. H. van Nispen tot Sevenaer, W. baron van Voorst tot Voorst, S. W. Swane, dr. B. W. Nuyens, P. J. M. Verschure, mr. L. van Cranenburgh, mr. Th. Wester- woudt, mr. C. W. Hiiffer, mr. J. A. van Sonsbeek, L. C. J. Nieuwenhuys het dien nog eenmaal oplettend door. Heinz correspondeerde druk met hem en hij putte telkens kalmte uit de brieven van dezen trouwhartigen, ouden vriend, die in alle familie-omstandigheden ingewijd en voor wien ook deze ongewenschte verloving geen geheim was. Je hebt veel aan je toekomstige schoondochter op te merken, schreef Tattenberg onder meer, en ik moet be kennen, dat Thea mij ook beter beviel. Maar wij oudjes mogen niet eischen dat de jongen met onze oogen zullen zien zien. Het meisje is bijna nog een kind en de liefde .is een voortreffelijke leer meesteres. De liefdemompelde de oude baron, terwijl hij de.n brief weer op vouwde. De liefde 1 Is Inez werkelijk in staat tot zoo'n verheven rein gevoel Ik betwijfel het. De hemel geve, dat ik mij vergis 1 Wolf zocht intusschen zijn verloofde op en vond haar in tranen. Maar wat heb je vandaag toch, Inez Wat scheelt je Het duurde geruimen tijd, eer ze in afgebroken zinnen en bijna voortdurend snikkende kon stamelen Het .is zoo stil en somber hier en je vader is zoo onvriendelijk tegen mij Verschrikt sloot Wolf haar in zijn armen. Stel je gerust, liefste. Je weet im mers, hoe papa is. Hij meent het werke lijk niet kwaad. En stil somber wat wil je daarmee zeggen Waar jij bent, is voor mij het licht, al bevonden we ons ook in een ondoordringbare zal met meer heeren uit verschillende streken des lands worden aangevuld. Voorts werd met 30 tegen 16 stem men en 5 blanco besloten, de algemee ne vergadering te Utrecht te adviseeren eigen candidaten te stellen, alsmede een kiezersorganisatie in het leven te roe pen. Tot bijwoning der algemeene verga dering zal het dagelijksch bestuur van den aigemeenen bond van R. K. kies- vereenigingen worden uitgenoodigd. Bovengenoemde vergadering te Utrecht zal alleen toegankelijk zijn voor genoo- digden en voor de pers. Examens van stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor de stuurlieden- examens, bedoeld in de Schipperswef, zal, aanvangende 19 April, zitting hou den te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voor zitter der commissie bereikt hebben vóór 9 April. Voorzitter is de heer A. M. van Roosendaal, Prinsegracht 4, te 's-Gravenhage. Belanghebbenden worden ten aan zien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toegelaten verwezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 December 1907 vastgestelde reglement voor de stuurliedenexamens. De ontbinding der oude Kamers van Koophandel. Afgekondigd is Staatsblad No. 124, waarin is opgenomen het Kon. besluit van den 16en Maart 1922, houdende bepaling, dat de op het tijdstip van in werkingtreding der Wet op de Kamers van Koophandel 1920 bestaande Ka mers van Koophandel en Fabrieken zijn ontbonden met ingang van 1 April 1922. Het conflict in hei meubelmakersbedrijf opgelost. In de laatste dagen werden, schrijft het Haagsche Correspondentiebureau, ernstige pogingen gedaan om in het meubelmakers- en behangersbedrijf tot een overeenstemming te komen tus schen werkgevers en werknemers. Voorstellen daartoe werden gisteren- midag in een vergadering van o"e com missie van vertegenwoordigers van werkgevers-organisaties besproken, waarna een conferentie met de besturen der drie werknemersorganisaties plaats vond. In deze conferentie werd overeen stemming bereikt op de basis van een loonsverlaging van circa 8 voor de geschoolde werknemers en circa 12 voor de routine-arbeiders. ■Hierbij werd overeengekomen, dat in 't collectief contract de bepaling zal worden opgenomen, dat bij invoering bij de wet van de 48-urige werkweek deze ook in het meubelmakers- en be hangersbedrijf kan worden toegepast. De stakingen, die hier en daar waren uitgebroken, zullen binnen 24 uur wor den opgeheven. De ioonen in de bouwvakken. Bij de werkliedenorganisaties in het bouwbedrijf zijn thans de voorstellen ingekomen van de patroons tot wijzi ging van het collectief contract. De beide werkgeversorganisaties in het bouwbedrijfde Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons en de Landelijke Bond van Patroons in de Bouwvakken schij nen niet met eikaar tot overeenstem ming te zijn gekomen, zegt „de Tijd". De voorstellen van beide organisaties duisternis. Reken jij ons samenzijn dan voor niets. Houd toch op mij met zulke vra gen te kwellen. Inez, Inez Wat gebeurt er toch met je Ik heb mij zoo verheugd in het vooruitzicht op dezen avond, en nu vind ik je in een totaal onbegrijpelijken toe stand. Te stil te somber hier in jouw kamers Overal Ik. bevries bij jullie. Het is overal zoo koud, zoo eentonig Ik word troosteloos te moede, als ik de hemelhooge dennen beschouw, waarbij de regen, als een voortdurende tranen stroom neervalt. Vroeger hield je van deze bos- schen In den. zomerglans ja. Als men ze in vroolijk gezelschap doorkruist, zien ze er geheel anders uit. Dat is het ook niet alleen, dat is het minste. De hoofd zaak is, dat je vader mij als een in dringster schijnt te beschouwen, en het mij .niet kan vergeven, dat hij om mij nentwille van zijn lievelingsplan moet afzien. En dan Kazimirhoe meer ik hem leer kennen, des te onsympathie ker wordt hij mij. Eik woord, dat uit zijn mond komt, bevat een bedekte boosaardigheid. Al deze schaduwen zullen verdwij nen, als we maar eerst getrouwd zijn, antwoordde Wolf. Jouw geluk is im mers mijn innigste wensch. Als jij het wenscht, gaan we een gedeelte va.n het jaar reizen. Je zult niets ontberen, niets missen en door niemand geplaagd wor den, laat mij daarvoor maar zorgen. Mijn liefde zal je heendragen over alles INGEZONDEN A1EDEDEELINGEN. Beer het slechte weer geweest? Kou gevat? Wacht geen minuut, neemt direct de wijken althans op enkele punten af. Zoo heeft de R. K. bond een bepaling voor gesteld. waarin eenige waarborg kan iiggen voor de naleving van het con tract, terwijl men. van die zijde schrap ping der artikelen in zake den arbeids tijd voorstelt. Blijkbaar om, "waar mo gelijk, de nieuwe wettelijke regeling te kunnen toepassen. De patroonsbond stelt daartegenover een bepaling voor, dat de werktijd ten hoogste 10 uur per dag zal bedragen. Ook inzake hef loon is er verschil in de voorstellen. De Patroonsbond stelt een loonsverlarri.ig van 4 tot 40 voor, terwijl de R. K. bond een verla ging van 4 a 10 voorstelt. Beide bonden willen het contract maar af sluiten voor 8 maanden en een eventu eel nieuw contract doen beëindigen op 31 December van dit jaar. VLISSINGEN, 29 MAART. In verband met de viering van den Goeden Vrijdag in Engeland, zal Don derdag 13 April geen mailboot van hier en op Vrijdagavond 14 April geen ■boot van Folkestone vertrekken. De Militaire Tehuizen. Gisterenavond had in het Militair Tehuis alhier de aangekondigde sa menkomst plaats, waarin de heer Kui pers uit Ede zou spreken, over de werk zaamheden van de Militaire Tehuizen. De lieer Van Heiningen, huisvader van het Tehuis, opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 89 vs. 8, las Matth. 25 van. vers 25 tot 46 en ging voor in gebed en sprak daarna een kort openingswoord, de aanwezigen dank zeggende voor de bereidwiligheicl waarmede zij aan de uitnoodiging heb ben gehoor gegeven. Spreker zette ook nog het doel van dezen avond uiteen, en gaf daarna het woord aan den heer Kuipers. De heer Landsman gaf nu een paar orgelnummers ten beste op de wijze waarop we dat van hem gewoon zijn. Hierna kwam de spreker aan het woord en begon het eerst met eenige besprekingen over kazerne-vrees en haaide een paar voorbeelden aan hoe jongelieden zich aan den vooravond dat zij naar de kazerne moeten zich lieten verminken om daardoor vrijstel ling van den dienst te verkrijgen. Ook besprak hij den toestand van vroeger, waarin het remplaceeren was toege staan. Aan de hand van. zeer fraaie licht beelden lichtte spreker het leven in den militairen stand nog nader toe. Hij stond eenige oogenblikken stil bij liet werk door de verschillende huisvaders verricht. In het bijzonder werd nog in herinnering gebracht het vsle goede door den heer Meerman in het belang der militairen in het Tehuis te Vlissin gen gedaan. Ten slotte werd, door lichtbeelden toegelicht, een overzicht gegeven van het werk van den Ned. Militairen Bond inzake het kampleven. Door een der aanwezige militairen v/at je niet bevalt. Het is ook al weer voorbij, zei ze, nu wat kalmer geworden. Vergeef me. Wolf, ik was kinderachtig. Dat komt soms zoo over mij en ik weet mij dan niet te helpen. Och laten we daar niet meer over praten. Je moet geen gewicht hechten aan mijn dwaasheden. Inez dwong zich er thans toe, een vroolijken toon aan te slaan ze lachte en babbelde, sloeg de armen om zijn hals en smeekte hem geduld te hebben. Maar nadat hij met een teeder „slaap zacht 1" heengegaan was, tastten haar vingers dadelijk naar het kaartje van Harold. Ik wil het .nog eenmaal bekijken en dan verbranden, fluisterde zij als om zich te rechtvaardigen, maar ze zocht tevergeefs eerst in het eene, toen in hei andere zakje van haar elegante japon en eindelijk op het tapijt onder alle meubelstukken het kaartje bleef ver dwenen. Met brandende wangen, koortsachtig rillend van opgewondenheid en door een akelig voorgevoel gekweld, dat et vroeger of later iets verschrikkelijks over haar moest komen, ging ze naar bed. Als haar vermoeide oogen dicht gingen, zarr ze zich steeds voor een hel der water staan, geheel en al bedolven onder rozen. De golfjes kleurden zich purperrood en vloeiden als bloed ver der. Steeds hooger steeg de vloed steeds hooger, tot Inez er in meende te verzinken en met een luiden kreet wak ker werd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1