i50p:?-ri0Q 25 r ecteur ZATERDAG 25 MAART Eerste Blad. milUETON ATUREL DE REEP tonden •vordert v>ref<erv. ït WS ER EU Mo 72 60e Jaargang i ftlin: Firma F. Vil DE VEIDE Ir., Klein Markt Ut, ïlissiip. - Melen lelnt. II. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen. Knnki qnn VERBORGEN LEED. Brieven uit de Hofstad Hoest Gij? ABDIJSIROOP. Telefoon 102 i visch dat het laatste vleess h per pond loorregen) fü 70 mager)- 0.80 f 0.90 en - 0 80 f 0.90 en - 1 en smolten) - 0.50 - 0.70 ch van teit per pond f 0.50 -0.60 0.70 -07 aan bieding// nstaanwagen. rz. Mij. (geen levens- t voor haar Bijkantoor ïn een ïkking kan zoo noodig strekking vervuld wor- Iname in het kapitaal ens F!. 1000.is ver- n vaste rente. Brieven irige inlichtingen aan pij V. I. S. te Zwolle. agdien Brieven letter T. Vliss. Crt". schi yaatschappii fê Stoomviait -Mlidalburg-Rstiard^ ihengeiegen plaatsen VAN PASSA9IE®^ :DSREN EN VEE. Maart 27 28 30 31 tissfngen tart re bekomen. :rdam NV. Transp.^ em v b. Erven O VO»; ■S-2018; te Mldddbn IOORN, TelIStjf VAN OOSTERKOÜ'. te Dordrecht Geo-- IEK, Tel. 101 «141 r it a 54' 1.S l 8 6 8 8 'i morgen® VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vliésingen en de gemeenten op Walcheren 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rqk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 d. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ne abonr é's in 't bezit eener yolis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. tlUU een ongeluk. ÜUU gulden bij verlies van «en hand, voet of oog. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OU nummer bestaat uit 2 Bladen. ICe hebben waarlijk onze verbaasde togen nog eens goed uitgewreven, toen we van de week naar den wandkalender teken en deze ons onomstootelijk ver leide, dat inderdaad de lente gekomen ras. Dat viel heusch moeilijk te geloo- ven de koude scherpe winden, die nog zoo ijzig om ons henen gierden, de dikke sneeuwvachten die zich op jas en mantel neerlegden, de des nachts om en nabij het vriespunt dalende, des daags zich nauwelijks daarboven verheffende thermome.er-stand neen, neen, van de lieflijke lente had dit alles nog niet veel. En toch, hoe verlangend gaat ons hart, na welhaast zes maanden van gure winter-misère, nu uit naar het nieuwe leven, dat staat geboren te worden in gansch de, ons omringende natuur. Een .onweerstaanbare zucht naar hernieu wing, naar uitbotting en opleving doet zich overal gelden alles wil nu voor goed afrekening houden met het oude, sombere, vergane, en halsreikend wordt uitgezien naar vroolijkheid en jeugd, naar 'blije dartelheid en gulle vreugde. Ziet, hoe aties zich verjongt en opmon- tent. Onze Hoilandsche huisvrouwen gaan ons daarbij voor van boven tot (wieden, van zolder tot kelder, het ge heele huis moet er aan gelooven, nu het voorjaar is en daarmede ook het onver biddelijke uur van den schoonmaaktijd is geslagen. Nu heerschen niet langer rust en gezelligheid in onze woning, maar in kamers, in gangen en trappen zwaait oppermachtig de vrouw des hui zes met haar vrouwelijke trawanten den scepter der stoffelijke gerechtigheid. Geen smeeken noch beden, geen norsch- heid noch dreigementen, geen omkoo- pen noch geweld kan hierbij baten on verstoord, onvermurwd, onverbiddelijk gaat het groote schoonmaakproces da gen, soms weken lang zijnen gang, ten koste van allerlei gemopper, humeurig heid en ongenoegentotdat ons huis weer aan zich zelf teruggegeven wordt, verhelderd en verfrischt, vernieuwd en verjongd en zoo veraangenaamd, dat •we toch in den grond van ons dankbaar hart moeten erkennen, dat de geringe last ten slotte niet tegen den grooten lust heeft opgewogen. Zoo spreekt dan alles in en om ons heen van een jong, frisch 'begin, van Roman van B. CORONY. 23) Toen hij haar in het rijtuig hielp, kwam Dora aandraven met een in zijde papier gewikkelden ruiker in de hand. Het bouquet, juffrouw Neen, neen, ik neem het niet mee, zei Inez. Waarom niet vroeg Hartenau. Prins B. zou kunnen meenen, dat tet te zijner eer geschiedde. Maar kind, heeft hij je tante niet Mn soortgelijken ruiker gezonden. Daar "li dikwijls als gast in ons huis vertoeft, acht hij zich gerechtigd, ja verplicht, zulke beleefdheden. Het zou onbe- 'C{fd zijn, als je deze rozen, die wonder- mooi bii je toilet passen, versmaadde. Ze knikte, en hield den geurigen rui ter dicht onder het neusje. Half droo- Jtende, half in blijde verwachting keken te groote, donkere oogen er over heen. HOOFDSTUK VII. de middelste zaal van het schitte- ende gebouw, dat graaf Hartenau en '1° nicht nu betraden, baadde alles zich Mn zee van licht Kleurrijke toiletten A?y"aar met goud versierde uniformen M c'00r e'kaar. wit danste- Een slanke, bekoorlijke 6li, met goudbruin haar en Iicht- van 00!!en zweefde door den arm *loerPrinS omvat' ov€r den gladden De °°gen der jonge Creoolsche volg- nieuwe verwachtingen, nieuwe hoop, nieuwen opbloei. Het halfjaar van duis tere, korte dagen is voorbij, het half jaar van heldere luchten, van het heer lijke lange daglicht breekt aan. Dit laatste wordt door de wet op den zo mertijd zelfs nog met .een vol uur ver lengd, naar den avond toe, ten min ste voor de stedelingen. De plattelan ders onder ons, die al bij het krieken van den zomerdag de veeren uit en het veld zijn opgegaan, vinden in die kunst matige verlenging maar weinig smaak. Voor hun is het dagbegin hoofdzaak, niet het einde, waarop zij zich al reeds zeer vroeg ter ruste plegen te begeven. De meerderheid onzer wetgevende ver gadering is met hun begrijpelijke be zwaren niet medegegaan maar het valt nu eenmaal moeilijk het een ieder naar den zin te maken. De lente in de natuur, de lertte des 'levens, hoeveel overeenkomst bieden zij beide. Natuur en mensch, zij juichen de blijde jonge hoop, de jonge ver wachtingen, een welkom toe. Alles in en om 'hen roept hen tot zich met schoone klanken, lieflijke geuren, oog en hart streelende kleuren. Het is de nadering van het groot festijn des vollen levens, welke dan ons wenkt en toelacht. De morgen ziet de koele dauw op struik en beemdde middag-voorjaarszon koestert boomgaard en weide, akker en hof het vallend avondlicht kleurt land en dorp en stad in zachte -befoovering van een weldadige atmosfeer. Nog lut tel weken en we zullen bloesem en blad zien ontluiken, zuilen de vogelen in het lichtgroen gebladerte hun minnezangen hooren kweelen, zullen onze weiden be volkt zien met de dartele jonge lamme ren, zullen langs onze dreven het al in pracht van tinten en kleuren zien ont bloeien, een weelde voor onze oogen. Dan zijn vergeten aile koude winden, en gure Maartsche buien, dan weten we niet langer van het huiveren ook in het dikste overkleed, dan wordt ons al les licht en luchtig en stroomt het bloed met frisschen klop ons door de aderen. Dan zijn de ouderen weer jong met de jongeren, en stort de lente een melodie van zaligheid ook in het ver- stokste hart. Wie is er zoo ontaard, dat hij haar klanken niet hooren, haar to nen en accoorden niet verstaan zou Roepen wij, met den dichter, haar daarom een hartelijk welkom toe Welkom in de groene weide Met uw zegenend geleide. Met uw gouden zonnestraal. Met al uw geuren En klanken en kleuren. Met uw welluidend boschkoraal. LenteWelkom duizendmaal. den het knappe paar. Haar ijdelheid voelde zich gekrenkt en deed haar den wensch koesteren om deze nieuwe me dedingster naar den prijs der bewonde ring de overwinning moeilijk te maken. Liet gelukte haar ook. Nauwelijks had men Inez bemerkt, of ze werd ook reeds van alle kanten omringd. De bekoring, welke er steeds van haar geheele per soontje uitging, zooals de geur van de roos uitgaat, had haar verlokkende kracht nog niet verloren. Inez gevoelde zich ais een bloem, die lang in de schaduw heeft gestaan en nu 'met te dorstiger teugen licht en zon neschijn Inzuigt. Dit gevoel van geluk, verkregen door het voldoen- aan een zoo lang onderdrukt verlangen, maakte haar buitengemeen. Alles aan het meisje was leven en tintelende overmoed, zwelgend in eigen bekoorlijkheid. Elk van haar woorden, ieder van haar blik ken sloeg in. Zoo bevallig en toch zoo ongezocht natuurlijk bewoog zich geen ander in.de zaal. Ze .werd voor eiken dans gevraagd en snrak op vroolijken toon. De beklemd heid, welke ze bij de gedachte aan Wolf als een drukkenden last had gevoeld, verdween nu zeer snel en volkomen. In de pauze, die nu volgde, stond prins R. plotseling voor de Creoolsche en schreef zijn naam overal in haar balboekje, waar nog maar een plaatsje vrij was. Wild en onvermoeid vloog Inez in den arm van den voornamen cavalierie-officier door de zaal. Ze ge leek een bachante, als het ware gedra gen en meegesleept door de tonen der muziek. Ze bedwelmde zich aan haar triomf, Het huis van Jan de Witt. Zuinigheid. Men zal zich herinneren, dat indertijd nogal veel strijd is gevoerd om den aan koop van het huis van Jan de Witt, dat zou worden bestemd voor vestiging van den Raad van State. Eindelijk kregen zij hun zin die er op aandrongen dat de Staat dit historische gebouw zou aan- koopen. De Tweede Kamer nam er zelfs een motie voor aan. Eindelijk kwam de suppletoire begrooting en al schrok men van het hooge bedrag, dat voor verbou wing noodig bleek te zijn, de Tweede Kamer had a gezegd en zei dus, al was het weifelend, ook b. Het was hier de oude geschiedenis. In plaats van na te gaan of althans voorloopig niet zonder veel kosten in d'rt gebouw onderdak kon worden gegeven, werd een grootsch plan opgezet. In den tuin zou een groote vergaderzaal worden gebouwd en alles te "samen zou het gebouw niet ver van een millioen kosten. De Eerste Kamer, die zich weer met de daad bezig hield met bezuiniging en die niet enkel fraaie theorieën verkon digt, doch ook handelend optreedt, heeft voor den aankoop een stokje ge stoken Ze hield 't ontwerp aan, ten einde tijd te winnen voor een onderzoek naa.r de mogelijkheid van een andere regeling, die goedkooper was. Minis ter De Geer was dit oponthoud waar schijnlijk niet onweivallig. Waarschijn lijk zal er nu van den aankoop niets komen. De Tweede Kamer heeft reeds in comité-generaal over nieuwe plannen gesproken. In het gebouw der Tweede Kamer zijn behalve de Raad van State nog gehuisvest de monumenten-com missie en het zegeikantoor. Het schijnt nu in de bedoeling te liggen, die twee instellingen elders onder dak te brengen en de daardoor -beschikbare ruimte te verdeelen. De Eerste Kamer kan zelf verschillende kamers missen en als hef geheel wat verstandig en met overleg wordt verdeeld, zal het best gelukken het zaakje zóó voor elkaar te brengen, dat er geen nieuw gebouw voor den Raad van State noodig is. Wanneer strak? de overdadige huisvesting voor het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie de overbodige tonnen gouds Heeft verslonden, zal er aangrenzend aan het ministerie van financiën ruimte komen, die geschikt is voor de twee thans met uitzetting-bedreigde instellin gen. Wanneer eens gezocht werd naar de ruimte in de rijksgebouwen, dan is die wel te vinden. Wie in Den Haag een zaal noodig heeft voor een vergadering, kan zich blauw loopen, terwijl in het Intusschen heeft de Eerste Kamer den aankoop met algemeene stemmen verwor pen. welken ze in de oogen van den prins las, oogen, die schenen te lachen en te droomen te gelijk, die van hartstoch- felijken lust en van voorbij gegaan leed verhaalden. Hij deed haar op schertsen den toon verwijtingen over den onbe- grijpelijken inval zich zoo lang buiten het gezellig verkeer te houden, maar er was iets in zijn stem, en zijn blik, dat onder het oppervlakkig gebabbel die pen ernst deed vermoeden. Men- zag hem ook in het verder verloop van het tot laat in den nacht durende feest veel aan haar zij. Hij wandelde met Inez, die in de zwoele, geparfumeerde lucht nauwelijks meer adem kon halen, den wintertuin door. Tusschen palmen en camelia's stonden ze bij een zacht klaterende fontein stil. Enkele droppels vielen in het haar van het meisje en bleven er als glinsterende parels in hangen. Een be dwelmende bloemengeur vulde de ruim te, gedempt en verlokkend klonk de muziek uit de verte en begeleidde de teedere woorden van de melodieuze mannenstem. De jonge Creoolsche bloosde steeds dieper, tot de rozen van den prins het bijna tegen het rood van haar wangen moesten afleggen. Ze had haar ooren w-el willen sluiten en luisterde toch begeerig als een kind, hetwelk men een wondermooi- sprookje vertelt en dat zich niet durft bewegen uit vrees, dat de befoovering, welke het als werkelijk heid beschouwt, verbroken zal worden. Harold von R. maalde in schitterende kleuren een onbeschrijfelijk geluk. Het was een tafereel, dat als een fata mor gana plotseling ontstond, een tafereel Centraal Bureau voor de Statistiek een prachtige zaal het gansche jaar op twee dagen na leeg staat. Slechts twee maal in het jaar vergadert daar de Centrale Raad en de rest van den tijd is die zaal renteloos. De veel besproken kamer van den administrateur van het hoofdbestuur der P. en T. zou men ook best voor een ander doel kunnen aan wenden, de thans daar zetelende autori teit kan wel in een kabinetje huizen, want geid voor zijn kunstbeviiegingen is er toch niet. Als wij op deze wijze eens op de departementen gingen kij ken, zou het met de schaarschte aan rnimte wel gauw gedaan zijn. Intusschen, het verheugt ons, dat het dure huis van wijlen Jan de Witt niet wordt gekochthet blijkt nu tevens, dat er nog wel een oplossing is te vinden, zoodat de Raad van State kan blijven. Dat het zegelkantoor van het Binnenhof verdwijnt, is ook geen verlies. Een der gelijke inrichting kan wel in een ach terstraat gevestigd worden en het is niet noodig dat die een deel van de Tweede Kamer in beslag neemt, terwijl deze bekrompen is gehuisvest. Want dit is wel waar, dat de huisvesting van ons vertegenwoordigend lichaam veel te wenschen overlaat. Van het groote plan om een groot nieuw gebouw bij het -bestaande Twee de Kamer-gebouw te voegen, zal in de eerste jaren wel niets komen. Men heeft de plaats ervoor reeds ingenomen door een gebouw voor het departement van arbeid. Het heet dat dit gebouw uit el kaar genomen kan worden het be staat uit groote blokken beton maar aan den bouw van een Tweede Kamer gebouw zal de stichting van een nieuw departementsgebouw voor Arbeid moe ten voorafgaan. Op die wijze hangt al les aan eikaar en we weten at uit erva ring hoe moeilijk daardoor beweging is te krijgen in het gansche zaakje. Het doet denken aan ai de plannen die er voor het stadhuis al hebben bestaan, waarbij ook een ontstellend aantal sa menhangende plannen iedere beslissing tegenhielden. Men kan wel begrijpen, dat onder de gegeven slechte tijden geen sprake kan zijn varl den bouw van een nieqw par lementsgebouw, waarvoor indertijd reedg een bedrag van 4 millioen gulden was geraamd. Trouwens op een jaartje meer of minder komt het niet aan, als men -bedenkt dat het oorspronkelijk plan ai van 1858 dateert en men toen hoopte bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van Neêrland's onafhankelijkheid in 1863 met de stichting gereed te komen. Bijster vlug is het niet gegaan en pas toen het honderdjarig feest in het zicht kwam, is men een stap verder gegaan. Ware niet nog juist vóór den oorlog het terrein aangekocht en ont eigend, stellig zou er van het gansche plan niets meer gekomen zijn. Nu be staat altijd nog de kans, maar die kans van aardsche schoonheid en-glans. Inez wilde de oogen er van afwenden, maar vermocht het niet- Haar natuur, die zooveel geluk behoefde, die besten dig in vreugde en genot verlangde te zwelgen, dwong haar den blik daarheen te richten, waar haar iets ais een onme telijke schat tegen blonk, die slechts opgeraapt behoefde te worden-. De wensch kwam bij haar op om de tooverformule uit te spreken, welke 'al les aan haar voeten moest leggen, waarnaar anderen tevergeefs streefden. Het ging hier om een enkel klein woordje, om een snel „ja i" op de smeekende, hartstochtelijke vraag maar daar -trad Wolf's imponeerende gestalte voor haar geestesoog te voor schijn. Zijn trotsche lippen, zijn beve lende blik zeiden „neen" en het tropi sche vogeltje gevoelde, dat het gevan gen was en dat deze gevangenschap nog zoeter was dan de zonnige, onge bonden vrijheid. Toch gevoelde Inez later bij het'naar huis rijden, dat er tweestrijd was in haar ziel. Ze was ontevreden op zich zelve, op Fiilungen, wiens stilzwijgen haar geprikkeld had, en op Harold von R. Als ze aan hem en zijn 'woorden dacht, kwam er een diepe bios op haar vermoeid, bleek gelaat. Ze gevoelde behoefte aan slaap, maar een eigenaardig gevoel verhinderde haar in slaap te komen, iets, dat al haar zinnen scheen te verzengen en haar on gewoon gevoelig maakte. Voor de ge sloten oogen golfden vlaTnmen heen en weer haar oor meende altijd nog de verlokkende muziek en verliefd gefluis ter te hooren en daarbij scheen de gan- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wacht dan niet totdat Dij een chroni sche bronchitis hebt, maar neemt dade lijk een ernstig middel. Geneest U met de beproefde INDIEN GEZOND, BLIJF GEZOND. Maak geen gewoonte van het gebrui ken van geneesmiddelen. Als gij ziek zijt, hebt gij waarschijnlijk medicijnen noodig. Maar zoodra gij weder gezond zijt, dient gij met het gebruik op te hou den. Zorgzame gewoonten, lichaams oefeningen, eenvoudig voedsel, goede ontlasting en geregelde, verkwikkende slaap dienen u gezond te houden. Wees blij, als gij vrij zijt van ver schijnselen van nierzwakte. Als gij er aan twijfelt, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Dit geneesmid^ del schept geen gewoonte-vorming. Onderzoek u zelf. Ontwaakt gij 's morgens met een doffe, kloppende pijn in den rug Hebt gij blazen onder de oogen en zijn uw handen en enkels gezwollen Is de urine bewolkt, zande rig of brandend Geschiedt de ioozing te veel of te weinig? Zijn uw ledema ten beverig en rheumatisch, vooral bij vochtig weder? Zijt gij moedeloos, al tijd vermoeid, zonder lust en wils kracht Wordt gij duizelig na een poos gestaan te hebben Hebt gij last van rheumatiek, spit of ischias Als gij „ja" moet antwoorden op een van deze vragen, is het bepaald noodig om een speciaal niergeneesmiddel te nemen, en kunt gij niet beter doen dan onmiddellijk te beginnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstraat 13 a f 1.75 per doos. is zoo groot als die van iemand, die zich een auto zal aanschaffen zoodra hij de honderdduizend uit de loterij heeff gejrgkken. Hét aantal groote gebouwen dat in den laatsten tijd in Den Haag verrijst, is niet heel groot. Alleen de Kneuterdijk zal spoedig verrijkt zijn met twee kolos sale bank-gebouwen. Het ééne is het bekend-geworden gebouw voor de Han delsmaatschappij, waarover vroeger heel wat is gestreden en het tweede is voor de Rotterdamsche Bank. Dit laat ste belooft ultra-modern te worden. Van het oude stadsmilieu, de aristocra tische wijg van Lange Vijverberg en Kneuterdijk blijft niet veel meer 'over het ééne momentale huis na het andere is al tot kantoor geworden. Het huis van Jan de Witt is nog het eenige dat in al zijn versjofeling het karakter van huis heeft gehouden. Wanneer de Staat sche kamer vol zware geuren. Toen Inez met moeite de zware oogleden op sloeg, zag ze het bouquet, dat Dora op een tafeltje bij het bed gelegd en toen vergeten had. Inez greep de reeds half verwelkte bloemen en strooide de pur peren blaadjes over den zijden deken en de met kant bezette kussens. Ik had den prins niet moeten toe staan, zóó tot mij te spreken, zuchtte zij. Bij de eerste de beste gelegenheid zal hij vernemen, dat ik verloofd ben, al moet ik dan ook voor hem verzwijgen met wien Den volgenden dag bracht den ver wachten brief, waarin Wolf meldde, dat hij op bezoek kwam. Inez las de dicht beschreven bladen herhaalde malen door, maar betrapte er zich daarbij op, dat ze verstrooid was en niét zooals anders eiken regel, elk woord als het ware in haar ziel prentte. Trouwens vloog ze Fiilungen enkele uren later tegemoet haar teederheid scheen zelfs verdubbeld te zijn mis schien omdat er zich een zachte, be schuldigende stem in haar binnenste liet hooren en ze deze schertsend en kooZend wilde overstemmen. Doe mij maar ernstige verwijten, liefste, fluisterde zij, terwijl ze hem om armde. Ik bezocht gisteren het bal van mevrouw von Saardorf. O, weg met dien somberen blik Het gebeurde al leen maar, omdat oom mij letterlijk dwong. Ja, beste baron, het is waar, ver klaarde graaf Martenau, die zijn nicht te hulp wilde komen. De verloving zal, naar we overeengekomen zijn, niet vóór October publiek worden gemaakt en

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1