ij i n II ed op I uilen alle verkocht zijn rte pnjjs- en. 5 uur. eken VRIJÖ40 34- M. IfclYlEENTEBESTUUR BINNENLAND Influenza ABDIJSIROOP. tima met als ïrika's meest omen te be- van al wat s de beste ederlandsche pisch gebied nneer groote araan beant- welke films oorstellingen n werden, re week \N&&. o a er heel blik ondstoffen ond. -20 35-40 stuk 35 25 55 RK2EKEN cent. tuk 1214 stuk 10 pak 12 6 i door een Priester testen.) ister HAMON, jenezen radicaal Afscheiding, humatiek, Jicht, jslachtsrypheid, ïiekte, Vallende mdziekte, Buik- /igheid, Verlam- Puisten, Slecht ^uohtpijpontste- newegenziekten, He de Schepper van stelt Wij behoeven e natuur alles, ten n ons te genezen. neur KNEIP. ROTTERDAM munaal 7969. tfinA - VLÏSS1ING5CHE COURANT advertentie-prijs. v n i4 regc'tó: 1-10 voor iedere j meer 26 centbij abonnement spe cie prijzen. Reclames 52 cent per regel nfenstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 65 centiedere regel meer ïi cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, ifdere regel meer 26 cent. abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op \AaI- Jmn 2.20 per drie maanden. Franco tor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- „rnienten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Jjfconderiiike nummers 5 cent. l OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Woensdag 29 Maart 1922, des namiddags 2 uur. I Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. II. Benoemingen 1. Van een onderwijzer aan school K, centrale 7e klasse school (vacature 0. Kwaak) door overplaatsing van den heer F. C. Wijsveld, onderwijzer aan school F, Joost de Moorstraat. 2. Van een onderwijzer, eventueel, aan school F, in de plaats van den heer F. C. Wijsveld. De voordracht luidt 1. de heer J. W Vrielink, te Vlissingen 2. de heer T. H. P. Hoste te Tilburg 3. de heer Holthuijzen te Vlissingen. 3. Definitief van een binnenvader en een binnenmoeder in het Burger Wees huis de echtelieden D. Passenier en M. J. PassenierHoogervorst. \V. Te behandelen punten I. Voorstel van Burg. en Weth. be treffende uitbreiding van het personeel aan het bureau van gemeentewerken, met een tijdelijken opzichter en een teekenaar (vergezeld van een overzicht van het personeel in andere gemeen ten). 2. Idem naar aanleiding van een cir culaire van Ged. Staten betreffende een redactie-wijziging van de regeling der jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen in Zeeland. 3. Idem betreffende het verzoek van wed. J. M. Wessel-ggJchroevers om toekenning van een toelage. 4. Idem dat toekenning van voor stootten ex-art. 103 der L. O. Wet 1920 aan de -bijzondere lagere school in de Kasteelstraat en aan de Christelijke U. L. O. school in de Wagenaarstraat. 5. Idem betreffende het adres van P A. Pelle, nopens de aan hem uit te kee- ren bezoldiging als leeraar aan de Burger Avondschool en Avondschool voor Handwerkslieden, in verband met zijn ontslag op 1 Maart jl. 6. Idem tot het aangaan van een vaste leening op korten termijn, tot dekking van liet restant der crisisschuld groot 168.000, rentende ten hoogste 6.5 H (ter vervanging van de tijdelijke lee ning, na aftrek der O.W. uitkeering). 7. Idem tot wijziging der gemeente- begrooting, dienst 1922. 8. Idem tot voorloopige vaststelling van pensioengrondslagen van ambtena ren, in dienst der gemeente. 9. Idem tot vaststelling van staten van ontheffingen en van oninbare pos ten wegens schoolgeld, over het jaar 1920/21, alsmede wegens plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het jaar 1920/21. 10. Idem naar aanleiding van inge komen bezwaarschriften betreffende plaatselijke directe belasting naar het inkomen in de zakelijke belasting op het bedrijf. II. Idem tot vaststelling van liet ko hiervan de Straatbelasting, dienst 1922, lot een bedrag van ƒ27.859.60. 12. Idem tot verkoop van het v.m. brandspuithuisje aan de Kanaalstraat aan J. Post voor 1675 (bij openbare inschrijving). 13. Idem tot ontheffing van de pacht van gronden door A. Minderhout, P. van Stee, W. Verhage en A. Houterman. 14. Idem om W. Leijnse te ontheffen van de pacht van een perceel weiland, Belegen aan den Kapoentjesweg. 15. Idem tot ontbinding van de com missie tot wering van schoolverzuim per Januari 1922 en tot het weder instel len, van die commissie met ingang van genoemden datum, zulks in verband met de nieuwe Leerplichtwet. 16. Idem tot wijziging der verorde ning betreffende het openbaar vervolg onderwijs. 17. Idem tot wijziging der verorde ning op het schoolgeld voor het lager onderwijs, uitgebreid lager onderwijs en het vervolgonderwijs, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten. •8- Idem naar aanleiding van liet «oor de heeren Van Hal c.s. ingediende voorstel betreffende wijziging der ver ordening op de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen benevens het voorstel van den heer Hensel c.s., waarop betrekking heeft het schrijven tffii ®urR- en Weth. d.d. 9 November yhl alsmede het voorstel van den heer dr. P. Merckens. KAMEROVERZICHT. Vergadering van Donderdag. Huis van Jan de Wit, De Eerste Kamer heeft liet merk waardige stuk vertoond dat zij, een wetsontwerp met algemeene stemmen heeft verworpen. Het is het ontwerp tot aankoop van het huis van Jan de Witt voor huisvesting van den Raad van State. Er is een andere regeling getrof fen voor de huisvesting, zoodat de aan koop overbodig is. Alleen de heer Van Embden moest zijn gemoed luchten, dat een gedenkwaardig huis niet in handen van den Staat kwam. Hij dwaalde daar bij op het democratisch veld rond, maar het was niet duidelijk wat de democra tie er mee te maken had, dat de Raad van State minder comfortabel gehuis-* vest is. Minister König had klaarblijkelijk geen bezwaar om de Kamer het ontwerp te laten verwerpen. De 38 aanwezige leden stemden tegen het ontwerp, hetgeen waarschijnlijk wel een unicum is in de geschiedenis. 'Yhans is deze Kamer weer een week gaan wandelen. De volgende week zal zij eindelijk de Indische begrooting be handelen en dan komt ze 5 April bijeen voor de Grondwetsherziening, waarte gen zij geen al te vriendelijk gezicht gezet. Tweede Kamer. Financiën s Oorlog. De begrooting voor Financiën is af gedaan en goedgekeurd, nadat de mo- tie-Abr. Staalman, om geen steun meer te verleenen aan de Handelsbank, was verworpen met 46 tegen 29 stemmen. Over de verandering der tarieven van verrichtingen aan de bewaringen van hypotheken, kadaster en scheepsbewij- zen, liet de heer J. Ter Laan licht schij nen. Hij had cenige wijzigingen, die echter gedeeltelijk niet werden aange nomen. Het wetsontwerp beoogt ver hooging der tarieven, vooral van de raadpleging der kadastrale stukken. De meerdere totale opbrengst zal I mii- lioen 2 ton per jaar bedragen. De ver hooging was in het algemeen noodig, omdat de waarde van het geld is ver minderd en de kosten van de verrichtin gen zijn vermeerderd. De tarieven wor den dus aangepast in de nieuwe geld- verhoudingen. Toen dit ontwerpje was afgedaan, werd Oorlog weer voortgezet. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer Marchant, die vandaag opmerkelijk kalm en bedaard was. Hij heeft geen fulminante rede gehouden, maar alleen aangetoond, dat van zuinigheid nog geen sprake is. Alleen rantsoeneering van 't totale bedrag voor de defensie uit te geven, kan de conservatieve militai ren aan banden leggen. De geest in het beroepskader deugt absoluut niet, het geen weer eens bleek bij de onthulling van het standbeeld van Willem lil te Breda, waar de heer Van Dam van Isselt eèn rede hield, die den ouden geest ademde en de oude dwaasheden verkondigde. Vermindering van de to tale bedragen, vermindering van het be roepskader, dat alleen kan uitkomst brengen. De heer Wijk zong zijn zwanen-zang. Hij sprak voor het laatst bij een oor- logsbegrooting. Een verlies voor de Kamer zal het niet zijn, als hij niet weerkeert. Hij heeft het te veel in de tails gezocht en was aan den èénen kant vóór de instandhouding van het leger en aan den anderen kant de demo craat. Vandaag moest de secretaris generaal van het departement, de heer Doorman het ontgelden. Hij was de vertegenwoordiger van het conservatie ve blok en zóólang hij de baas speelt, kon er van de democratiseering niets komen. Nog tracteerden de heeren v. d. Voprt van Zijp, Heemskerk en Kruijt eèn allergezelligst trio de Kamer op be spiegelingen. Minister Van Dijk liet de algemeene beschouwingen over het noodige en wenschelijke van het behoud van een leger rusten, omdat hij dit punt bij de dinestplichtwet heeft afgedaan. Hij heeft geen vertrouwen in de internatio nale arbeiders-organisaties, dat zij in staat zullen zijn den vrede te handha ven en evenmin gelooft hij, dat de mensch in de toekomst zijn begeerten meer ondergeschikt zal maken aan het recht. Volgens den minister is er al heel wat bezuinigd. Als de begrooting was ingesteld op den voet van de wet van 1912, dan zou ze 15 millioen hooger zijn geweest. In 1912 nam de oorlogs- begrooting 14 van de gansche staats- begrooting in beslag en thans is dit maar 8 Wat de afvloeiing van het personeel betreft, wilde de minister geen nadere meedeelingen doen over zijn plannen. Hij zal dit punt aan het georganiseerd overleg voorleggen. De hoofdlijnen zul len zijn, dat een billijke wachtgeldrege ling wordt getroffen en dat zooveel mogelijk hulp voor plaatsing in andere betrekkingen zal worden verleend. Op dit oogenblik zijn er nog 210 officieren en 1665 onderofficieren te veel. De reorganisatie van den geneeskun digen dienst zal leiden tot het vormen van slechts twee centrale hospitalen, zes garnizoenshospitalen. Voor het overige zal de minister contracten af sluiten met particuliere ziekenhuizen. De kampementen wil de minister ab soluut houden, omdat zij allerlei voor deden bieden intensieve oefening, sa menbrengen van troepen in grooter ver band enz. Principieel handhaafde de minister dus zijn post voor de kampe menten, maar het juiste bedrag zal hij later aanvragen. Het onderbreken van den diensttijd van de tweede groep kon de minister niet voorkomen, maar hij zal alles doen om de bezwaren weg te nemen. Aan dè bezwaren van Zeeland zal de minister iets tegemoet komen een deel van het 14e reg. infanterie zal_ te Middelburg blijven, speciaal voor de Zeeuwsche jongens van beneden de Ooster-Schelde. Morgen gaat de minister verder. in die gemeente zijn hoofdverblijf heeft, belastingplichtig is is het juist, dat bij verhuizing van de in de eerste vraag in de tweede plaats bedoelde gemeente naar een gemeente, als aldaar in de eerste plaats bedoeld, in die gemeente ontheffing van plaatse lijke inkomstenbelasting wordt verleend over den tijd, waarover in de verlaten woongemeente hoofdelijke omslag is bepaald Is, bij bevestigende beantwoording dezer vragen, de minister niet van mee ning, dat in beide, in bovenstaande vra gen bedoelde„gevallen gelijke onthef fing behoort plaats te vinden en, zoo noodig, daartoe een wijziging der be staande wettelijke bepalingen ter op heffing van mogelijk onrecht te bevor deren Bezoek van den Zweedsciien koning Naar het Haagsche Correspondentie- bureau thans verneemt, schijnt inder daad binnen een niet te lang tijdsver loop een bezoek van den, koning van Zweden aan, ons land, te verwachten zijn. Het DIenstweigenngs-ontwerp. Blijkens het voorloopig verslag van, de afdeelingen der Tweede Kamer over bovengenoemd wetsontwerp, had de kennisneming er van bij eenige leden den indruk gewekt, dat de regeering het standpunt inneemt, dat het hebben van gewetensbezwaren tegen den mili tairen dienst een misdaad is, welke ge straft behoort te worden, en we! zwaar der naarmate de bezwaren ernstiger zijn. Zij gaven als hun meening te kennen, dat dit wetsontwerp vrijwel alle waarde mist, wijl daarin aan de dienst weigering een misdadig karakter wordt toegekend en wijl de daarin voorge stelde regeling zich niet uitstrekt tot hen, die om redenen van politieke,n aard tegen, het vervuUerf van militairen dienst bezwaar hebbeu. En zij voegen daaraan toe, dat het allen schijn heeft, of de regeering in dezen slechts op den ouden weg wil voortgaan. Verscheidene leden, oefenden op liet wetsontwerp een critiek, welke zakelijk met de in de vorige paragraaf weerge- gévêtle geheel overeenkopif. De zaak der dienstweigering is, naar de hier aan het woord zijnde leden op merkten, niet eerst in. Juni 1921 door de S.D.A.P. ter sprake gebracht, doch zij werd door leden dier partij.reeds in het zittingsjaar 19151916 in de Tweede Kamer besproken. Wat de beperkte strekking van het wetsontwerp be.trcft, wezen, dezelfde leden, er op, dat'de partij, waartoe zij behooren, de individueelê dienstweige ring nooit heeft beschouwd als een ge schikt middel om Het militairisme te bestrijden. Deze leden meenden hun oordeel over dit wetsontwerp te moeten, voor behouden, totdat zij zouden hebben kennis genomen van de beantwoording door de regeering van verschillende vragen,. Vele andere leden verklaarden zich met het wetsontwerp zeer goed te kun nen vereenigen. Eenige leden stelden de vraag of niet voor de dienstweigeraars, wier belan gen niet door dit ontwerp beschermd worden, een algemeene regeling ware te treffen in den geest, zooals die in verscheidene andere landen voor poli tieke gevangenen bestaat. Van andere zijde werd hiertegenover opgemerkt, dat wellicht velen het ge makkelijke en betrekkelijk vrije leven van politiek gevangene zouden, verkie zen boven den militairen dienst en dat een dergelijke regeling aldus in een propagandamiddel voor dienstweige ring zou ontaarden. Eenige leden stelden de vraag, of de regeering bereid is de dienstweigeraars die thans in. voorloopige bewaring zijn, in vrijheid te doen, stellen, in afwachting van de totstandkoming van de voorge stelde wet en van de mogelijkheid dus, dat de bepalingen dezer wet op hen worden toegepast. Plaatselijke inkomsten-belasting. De heer Bijleveld, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van fi- nancinë de volgende vragen gedaan Is hef juist, dat iemand, die in den loop van een belastingjaar uit een ge meente, waar een plaatselijke inkom stenbelasting wordt geheven, overeen komstig de bepalingen van de wet van 30 December 1920, verhuist naar een gemeente waar geen plaatselijke in komstenbelasting, maar.hoofdelijke om slag wordt geheven, in eerstbedoelde gemeente over het geheele belasting jaar en in laatstbedoelde gemeente over het deel van het belastingjaar, dat hij INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Wacht niet, bij deze verraderlijke ziek te, totdat de genezing moeilijk is, maar neemt bij het minste hoestje, de gering ste rilling, de HET WATERSNOODMONUMENT TE KLOOSTERZANDE. Toen wij gisterenmorgen te kwart over negen te Kloosterzande aankwa men was men, daar bezig met de laatste hand te leggen, aan de versiering van sparrengroen en papieren bloemen, want Woensdag had men daaraan niet veel kunnen doen wegens den hevigen wind. Het gemeentehuis, de woning van den burgemeester en de muziektent op het aardig marktpleintje waren ver sierd en rond het pleintje en in de dorp straat waren de boompjes met bloemen geplant. Jammer dat nu ook de koude oosten wind het buiten verblijven zoo weinig aanlokkelijk maakte, wat het heldere voorjaarszonnetje niet kon goed maken. Maar niet alleen, op straat was ver siering aangebracht, ook het gemeente huis was van binnen versierd, de vesti bule, de trap, de raadzaal alles was in feestdos, gereed voor de ontvangst der gasten. Zou de Prins te half een te Walzoor- de,n, aan wal stappen, en was daar het geheele programma op berekend, dit mocht niet zoo zijn. Te elf uur kwamen een. tweetal genoodigden uit den Bosch en Bergen op Zoom aan en deelden mede, dat de spoorbrug over den Moer- rijk versperd was, zoodat de aansluiting van die zijde te Roosendaal was gemist. Een oogenblik werd gevreesd dat alles in duigen zou vallen. Gelukkig-is dit niet zoo geweest, te ruim half twee meerde de „Voorwaarts" met Z. K. H. den Prins en enkele anderen aan den steiger te Walzoorden en werd in auto's voorafgegaan en gevolgd door cere- wachten eft fietsers op keurig versierde rijwielen over Groenendijk naar Kloos- terzafide gereden, waar velen op de komst stonden fe wachten. Er werd ge reden naar de woning van den burge meester, waar het dejeuner werd ge bruikt. Alvorens naar binnen te gaan begaf de Prins zich naar den comman dant der burgerwacht, den heer Jac. Neeteson en. verzekerde hem de eere- wacht zeer op prijs te stellen, roemde hun kleeding en zeide het,aan de Konin gin, te zullen overbrengen. De eerewachters waren gekleed in witte broeken, donkere jassen en zwar te hoeden met pluimen. Door de late aankomst moest ook de onthulling worden uitgesteld. Toch werd om drie uur de stoet geformeerd, waarin de duivensocieteiten met hun talrijke duiven ini kwistig versierde manden verpakt en de handboog- en doelboog-societeiten een zeer goed fi guur maakten. Na eenig wachten werd besloten dat de optocht zonder den Prins naar het terrein der plechtigheid zou vertrekken. Toen men ook aldaar nog, eenigen tijd gewacht had kwamen, de auto's met de hooge gasten aangereden onder het spelen van het Wien Neerlandsch Bloed door het muziekgezelschap van Lams- weerde, terwijl de vrijwillige landstorm afdeeling Hontenisse c.a. de militaire eer bewees. Toen allem, op de tribune hadden plaats genomen, waartegen over zich een groote menschenmassa bevond, nam de voorzitter van het comité, de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury het woord. Spreker herinnerde er aan, hoe in, 1906 de gemeenten Graauw, Hontenis se, Ossenisse en Philippine geteisterd werden en 1400 H.A. onder water liep, waarvan alleen in Hontenisse 800 H.A. waardoor een 2000 inwoners voor het grootste deel onder water kwamen. Verlies van menschenlevens kwam niet voor, maar wel van dieren en vele per sonen waren dakloos en moesten elders een onderdak zoeken. Hulp werd dade lijk van alle kanten verleend en zoo zond o.a. de minister van oorlog een detachement genietroepen,, oorspronke lijk 110, later 160 man sterk, onder be vel van den toenmaligen kapitein, thans generaal Panthaleon baron van. Eek en in 4 weken wist men, mede door mede werking van. den Prov. waterstaat het gevaar voor uitbreiding geweken te maken. Maar de stemming was moede loos, gebouwen waren gedeeltelijk ver nield, huisraad was verloren gegaan voorraden bedorven. De winteroogst was verloren gegaan en voor dat jaar kon niemand op een oogst rekenen, ter wijl door den invloed van het zoute Scheldewafer voor volgende jaren wei nig te wachten was. ■ormamint-Tablettenj tofipn Besmetting. In die moedelooze tijden kwam het bericht van de komst der Koningin en den Prins en ofschoon allen reeds be kend was de groote liefde en de groote toewijding van H. M. de Koningin voor haar volk van nabij, had men dat even wel inog niet aanschouwd. Ieder, die toen Hare Majesteit gezien heeft, die gehoord heeft de woorden van troost, gesproken tot de dakloozen, opgenomen in het R. Kath. Liefdehuis te Groenendijk en in, particuliere wonin gen, die getuige was hoe daar H. AL met den Prins, niettegenstaande liet ongunstige weder in een, ope» roeiboot de gemeente heeft doorkruist, was on-- der den indruk en. kreeg nieuwen moed. Reeds dat bezoek is reden van groote dankbaarheid aan H. M. en den Prins. Er is evenwel meer, waar H. M. niet alleen woorden, van troost had gespro ken, doch ook hulp had toegezegd, ble ken dit geen ijdele woorden te zijn. Spr. wil daarover niet uitweiden, doch slechts vaststellen^ dat wat H. M. in deze streken uit particuliere middelen voor de inwoners gedaan iieeft, nooit zal worden vergeten. Spr. bracht onder groot enthousiasme der aanwezigen een Leve de Koningin, Leve de Prins, Leve Prinses Juliana en Leve de Koningin- Moeder uit. Reeds in 1914 werd er een comité ge vormd om met de !0-jarige herdenking van den watersnood een monument op te richten, de oorlogsjaren beletten de uitvoering daarvan. Nu de tijden beter werden, kwam het oude denkbeeld weer naar voren, en spreker brengt hulde aan den vervaardiger van het monument, den heer Dirk Wolbers uit 's-Graven- hage, voor de schoone uitvoering daar van. Spreker brengt den Prins dank voor zijn overkomst, maar wil voor hem te verzoeken het monument te ontsluieren nog enkele woorden zeggen. Daarbij brengt spreker dank aan allen, die des tijds hulp verleenden, in de eerste plaats aan het Nationaal en het Prov. water snood-comité. Hulde brengt spreker ook aan de besturen der verschillende polders voor den zoo grooten ijver en de toewijding in die dagen betoond, en aan den wa terbouwkundige H. j. Visser en den oud-opzichter den heer Eijke, evenals aan de aannemers der verschillende werken. Zeer aangenaam is spr. ook de aanwezigheid van den luitenant-kolonel Thomson der Kon. Marechaussee, die destijds ais districtscommandant steeds aanwezig was en met zijn manschappen zorgde dat niets werd gestolen, ai stond zooveel verlaten. Hem en de toen ónder hem staande onderofficieren en mare chaussees brengt spreker oprechten dank. Wanneer spr. jhr. Repelaar van Driel administrateur van het Kroondomein, welkom heet, dan denkt hij aan al wat zijn helaas overleden vader en ambts voorganger in die dagen gedaan heeft en aan zijn groote toewijding toen be toond. Ten slotte brengt spreker dank aan de verdere genoodigden voor hun aan wezigheid en verzoekt den Prins tot de onthuling over te gaan. De Prins verzekerde dat het hem een eer was dit standbeeld te onthullen als herinnering aan den watersnood van 1906, welke de gemeente Hontenisse zoo zwaar getroffen heeft. Hij "noopt dat door alle tijden het nageslacht er uit zal zien, hoe moedig men zich van die ramp hersteld heeft. Hierna onthulde spreker het werkelijk zeer fraaie monument. Het monument is geplaatst op den hoek van den Tasdijk en den weg van Hulst, het punt tot waar de landerijen onder water hebben gestaan, en waar H. M .de Koningin in het rijtuig stapte, toen Zij 23 Maart 1906 de geteisterde streken bezocht. De hoofdvorm van het monument is die van een flauw gebogen, muur waar van de bocht den grooten hoek vormt die beide wegen met elkander maken in -dezen muur van blanke „eroilie" steen is de voorstelling gebeiteld van den watersnood. Het is een lang relief. Op het middengedeelte ziet men de watervlakte met een ondergeloopen boerderij. Links is deze afgesloten door de voorstelling van de doorbraak, waar mannen bezig zijn nog te behou den en te herstellen van den dijk, wat mogelijk is, rechts is een groep vluch telingen van, de ramp, die op een droog

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1