f*iO- TO 60e Jaargatig OONDEHDAö 23 MAART GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads» en Provincienieuws Koude rillingenZljn 1922 s VLISSIINGSCHE COURANT advertentie-prijs. Van 14 regeU 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. abonnements prijs Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco goor het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent vaststelling der kiezerslijst. Burg. en Weth. van Viissingen maken be ltend, dat de op 22 dezer vastgestelde lijst, aanwijzende de inwoners der gemeente, die U het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, van he den af tot en met den 21 April a.s. op de Gemeente-Secretarie (2e afdeeling voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is dat tot en met den 15en April a.s. een ieder bevoegd is om bij het gemeentebe- stuud verbetering van deze kiezerslijst te vragen, op grond, dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Viissingen, 23 Maart 1922. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. eerste kamer. De Eerste Kamer heeft in een paar minuten tijd de uitbreiding van den zo mertijd goedgekeurd. Alleen de heer Dojes verklaarde zich in het algemeen tegen den zomertijd. De voorzitter zag niet, dat de minister ook nog wat wilde zeggen en dus was het ontwerpje aan genomen vóór men het goed wist. Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. De interpellatie-aanvrage van den lieer Duijs, die de regeering wilde vra gen om te voorkomen dat in Rusland een proces zal worden gevoerd tegen haar politieke tegenstanders, is ten stofte ingetrokken. De Kamer zou ze waarschijnlijk niet hebben toegestaan, omdat nu eenmaal de gewoonte is, dat het parlement zich niet inlaat met aan gelegenheden van een ander land. De voorzitter zette dit nog eens duidelijk uiteen Nederland kan zich niet men gen in de zaken van Rusland en niet in zaken van rechterlijke macht in het al gemeen. De heer Duijs zette daarna wel breedsprakig uiteen, dat van „rechts"- spraak in Rusland geen sprake kan zijn en dat het gerechtshof daar alleen een partijraad was, maar dat is niet vol doende. Als Nederland zich met die georganiseerde moordenaarsbende het woord is van den heer Duijs moest gaan inlaten, dan was het eind met te overzien. Inmiddels had de heer Duijs zijn pro test al aan den man gebracht en vóór de Kamer de aanvrage kon afstemmen, trok hij ze gauw in. Zonderling is een daad geweest van den heer Schaper, die op eigen houtje de regeering had uitgenoodigd bij deze regeling van werkzaamheden aanwezig te zijn. Een dergelijke aanwezigheid is volkomen in strijd met de gewoonte en bijna onbehoorlijk is het, dat een lid der Kamer de regeering uitnoodigt in de Kamer te komen. De voorzitter keurde die daad van den heer Schaper af en juichte het zeer toe, dat de regeering niet van haar gewoonte was afgewe ken. Met dit sissertje liep het geval af. Bs voor Financiën bfacht hog allerlei pleiters in het geweer, 't Is de bégrooting van den heer J. Ter Laan, die graag voor de belastingambtenaren, zijn oude collega's, optreedt. Ditmaal had hij maar één motie en die werd nog verworpen. Een tweede motie was van den heer Abram Staalman, die de Staatsloterij wilde uitbreiden om de particuliere lo terijen tegen te gaan en tevens om de collecteurs en collectrices een beter be staan te bezorgen. Echter ligt er bij de Kamer nog een motie-Beumer, tot af schaffing der Staatsloterij. Besloten werd daarom op een later te bepalen dag deze beide moties tegelijk te behan delen, Dit was den heer Staalman wel "iet naar den zin, maar met 39 tegen 23 stemmen besliste de Kamer, dat het al dus zal geschieden. Ten aanzien van de dominiale mijn deelde de minister mede, dat spoedig sen wetsontwerp tot regeling der ver houding met den Staat is te wachten. Niet de bruto- maar de netto opbrengst Z?1 den maatstaf voor de uitkeering zijn. Vermelden we nog uit het weinig be- 'angrijke debat een motie-Abr. Staal- "lan, om geen borgstelling meer aan de Handelskamer te verleeften. Over deze motie wordt morgen gestemd. De "eer Brautrgam verdedigde een steun verlening aan de haringvisscherij, die zeer slecht gaat. Verminkte bankbiljetten. Naar „de Maasbode" verneemt heeft de minister van financiën aan de direc teuren der directe belastingen enz. en aan de directeurs der registratie en do meinen het volgende schrijven gericht „Meermalen komt het voor dat bank biljetten in de circulatie voorzien wor den van teekeniingen, opschriften, stem pels enz. en op die wijze misbruikt worden voor allerlei reclame en pro paganda. De directie der Nederlandsche Bank beschouwt dergelijke verminkte bank biljetten als niet meer te verkeeren in den vorm, waarin zij door de Neder landsche Bank zijn uitgegeven. De bil jetten) zijn voor de verdere circulatie ongeschikt en worden daarom door de Bank ingetrokken, terwijl het al dan niet aanvaarden der gemutileerde bil jetten afhankelijk is van een beslissing der directie, aangezien, degene, die de biljetten aldus verminkt, ze onbevoegd onttrekt aan de bestemming, waarme de zij in omloop zijn gebracht. In verband met het bovenstaande noodig ik u uit, om biljetten als boven bedoeld voortaan niet meer in betaling aan te nemen, doch den aanbieder naar de Nederlandsche Bank te verwijzen. Ik teeken hierbij nog aan, dat, indien soortgelijke biljetten zich op het oogen- blik nog in 's rijks kassen mochten be vinden, de directie bereid is, de be trokken comptabele ambtenaren in de gelegenheid te stellen, ze alsnog in te wisselen. Frotest-comité tegen spoorweg tarieven. De protestactie van het comité tegen de hooge spoorwegtarieven zal zooveel mogelijk worden uitgebreid. De bedoeling van het comité is de belangen van alle spoorweg-, tram- en bootreizigers zooveel mogelijk te be hartigen, ook in de toekomst. Het slechte schouwburgbezoek. In een adres aan den gemeenteraad te Amsterdam uiten de directies van het Nederlandsch Tooneel, het Schouw- Tooneet en de Tooneelvef'eeniging hun zeer groote bezorgdheid over de ont wikkeling van het thans loopend theater seizoen. Zij constateeren daarin, dat sinds liet begin van het seizoen een het geheele economische leven ontwrichtende ma laise heerscht, waarvan zij nu reeds gedurende zes maanden den zwaren terugslag voelen. Het welgesteld pu bliek bezoekt nauwelijks meer de schouwburgen en ook het arbeiders publiek, door groote werkloosheid ge troffen, onthoudt zich, terwijl .bijkom stige verschijnselen) (een ongekend lan ge griep-epidemie, een harde winter met ijsvermaak enz.) het bezoek aan de schouwburgen tegenhielden. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgende voorstellen aan den raad gedaan Ingevolge artikel 101, lid I, der La ger Onderwijswet 1920 vergoedt de ge meente aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scho len de kosten van instandhouding, met uitzondering van de jaarwedden en wedden der onderwijzers, zulks met in gang van 1 Januari 1922. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld getal leerlingen en bedraagt per leerling het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeenkomsti- ftê Openbare lagere Scholen In de gé- meente. Als zoodanige kosten komen in aanmerking de kosten volgens artikel 55 onder e tot en met h en o, alsmede die onder c (gedeeltelijk) der genoem de wet. Is het gebouw in bruikleen gegeven, zooals het geval is met de Christ. U. L. O. en de Neutrale School, dan komen als zoodanige kosten niet in aanmer king de kosten van instandhouding (on derhoud) van schoolgebouwen, met uit zondering van de geringe en dagelijk- sche reparatiën. De vergoeding wordt bepaald na af trek van de verschuldigde schoolgelden, tenzij de gemeente de schoolgelden int, in welk geval deze in de gemeentekas vloeien. (Dit is in deze gemeente alleen het geval met de Neutrale School). Krachtens het derde lid van artikel 103 der meergenoemde wet verleent de gemeenteraau in afwachting van de eindbeslissing omtrent het bedrag over dat jaar verschuldigd, aan het bestuur eener bijzondere lagere school, indien liet dit verzoekt, een voorschot daarop tot ten hoogste tachtig ten honderd van hetgeen terzelfder zake voor de over eenkomstige openbare lagere scholen is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de lekening is gesloten. Dergelijke verzoeken zijn mans nog ingekomen van het Bestuur der Vereeni- ging voor Bijzonder Lager Onderwijs od Gereformeerden grondslag, ten be hoeve van de bijzondere schooi voor gewoon lager onderwijs aan de Kasteel straat, en van de Vereeniging voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs, ten behoeve van de bijzondere schooi voor uitgebreid lager onderwijs aan de Wagenaarstraat. De totale kosten van instandhouding bedragen volgens de rekening 1920 46.356.19'/2 of per leerling 22.96 (berekend naar 2019 leerlingen). Zonder het gewone onderhoud bedra gen de totale kosten van instandhou ding ƒ35.069.38 of per leerling 17.37. De opbrengst der schoolgelden is op de begrooting voor 1922 op ƒ20.000 geraamd. De gemiddelde opbrengst kan derhalve op 10 per leerling wor den geschat. Daar het gemiddeld aantal leerlingen op de school aalt de Kasteelstraat 312 bedraagt zou naar dezen maatstaf de vergoeding bedragen 312 X 12.96 4043.52 of rond 4000. Het ten be hoeve dezer school te verleenen voor schot kan dus worden bepaald op 80 van 4000 of 3200, hetgeen in over eenstemming is met het aangevraagde bedrag. Het gemiddeld aantal leerlingen op de Christelijke U. L. O. school bedraagt 57. De vergoeding zou dus bedragen 57 x 7.37 420.09 of rond 420. Het ten behoeve van deze school te ver leenen voorschot kan dus worden be paald op 80 of rond 330, hetgeen eveneens in overeenstemming is met het aangevraagde bedrag. Wij merken hierbij op, dat wij tus- schen de verschillende scholen geen onuerscheid hebben gemaakt, daar de kosten van de openbare U. L. O. school eenerzijds en de overige openbare lage re scholen anderzijds thans nog niet te splitsen zijn. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer U voor te stellen, ten be hoeve der bijzondere school aan de Kasteelstraat en de Christelijke U. L. O. school voorschotten toe te kennen als bedoeld in artikel 103, derde lid der la ger onderwijswet 1920, tot bedragen van respectievelijk 3200 en 330. Ten slotte deelen wij U mede, dat de uitbetaling van bedoelde voorschotten ingevolge artikel 19 van het Kon. be sluit d.d. 31 December 1920, Stbl. 952, moet geschieden volgens de door den gemeenteraad te stellen regelen, in ver band waarmede wij U voorstellen aan het eind van ieder kwartaal een vierde gedeelte der voorschotten te doen uit betalen. Door Oed. Staten van Zeeland is ons medegedeeld, dat om te kunnen be- oordeelen of de regeling van het ver volgonderwijs aan den wettelijken eisch voldoet, nl. of zij ten minste een cursus duur van 150 en ten hoogste van 300 uur bevat in de verordening betref fende het openbaar vervolg-onderwijs behoort te worden vastgesteld het totaal getal uren waarop werkelijk onderwijs zal worden gegeven. Volgens het bepaalde in artikel 3 der verordening wordt, wat den cursus voor jongens betreft, aan den gestelden eisch voldaan, aangezien het aantal lesuren steeds tusschen 150 en 300 zal vallen. Ten opzichte van den cursus voor meisjes kan betwijfeld worden of, in dien de Kerst-vacantie en eventueel de Paaschvacantie, in mindering worden gebracht, het wettelijk minimum van 150 werkelijk gegeven lesuren zal wor den bereikt. Om dit minimum getal lesuren ten allen tijde te verzekeren, hebben wij de eer U voor te stellen aan het verzoek van Oed. Staten te voldoen door aan het tweede lid van artikel 3 der verorde ning betreffende het openbaar vervolg onderwijs in de gemeente Viissingen toe te voegen de woorden „of zooveel langer als noodig is om ten minste 150 lesuren te krijgen" en mitsdien dit üd te lezen als voigt „De meisjescursus loopt over twee jaren en duurt 26 weken met 6 weke- liiksche lesuren, vallende binnen het tijdvak van 1 October tot 1 April d.a.v. of zooveel langer als noodig is om ten minste 150 lesuren te krijgen." a s Aangezien artikel 21 vijfde lid der gewijzigde Leerplichtwet beoogt de commissie tot wering van schoolver zuim telkens in haar geheel te doen af treden, hebben wij de eer U voor te stel len ter bereiking van dit doel de com- alhier te rekenen met ingang van 1 Ja nuari 1922 te ontbinden en met ingang van denzelfden datum een nieuwe com missie tot wering van schoolverzuim in te stellen bestaande uit alle leden der ontbonden commissie en wel uit de heeren J. Breel en C. A. Soeters als ouders van in de gemeente op een lagere school ingeschreven kinderen de heeren O. Jurry en A. van de Putte als onderwijzers bij het ooentoaar- en de heer Buissing als onderwijzer bij het bijzonder onderwijs dfc heeren J. I. Blankert en W. Cremer ais overige meerderjarige inwoners der gemeente. In verband met de reorganisatie van de brandweer in 1920, waardoor geen gebruik meer werd gemaakt van het v.m. brandspuithuisje aan de Kanaal straat alhier, besloot uw raad in zijn vergadering van 31 December 1920, om voornoemd brandspuithuisje aan den openbaren dienst te onttrekken en dit te verhuren aan den heer C. van Wijck, wonende Kanaalstraat no. 26, alhier, voor een huursom van 75 per jaarL onder voorwaarde, dat de gemeente 7,ich het recht voorbehoudt om de huur te allen tijde te doen eindigen, indien zij ten .verkoop of voor eigen gebruik over genoemd perceel wenscht te be schikken, mits door haar ten minste 3 maanden van te voren hiervan schrif telijk aan den huurder kennis wordt ge geven. Bij schrijven d.d. 29 December 1921, werd door den heer Joh. Loois Hzn„ aannemer alhier, aan ons college ver zocht dit brandspuithuisje onderhands te mogen koopen. Dit verzoek werd door ons college in handen gesteld van de commissie voor het Woningbedrijf om bericht en raad, welke commissie ons bij schrijven d.d. 24 Januari 1922, no. 1, adviseerde het brandspuithuisje niet 'onderhands te verkoopen, doch bij openbare inschrij ving te koop aan te bieden. Ons college kon zich met het advies van de commissie voornoemd vereeni gen, en besloot het voormalige brand- huisje bij openbare inschrijving te koop aan te bieden en de inschrijvingen bij ons college te laten indienen vóór 20 Februari 1922. Bij opening der inschrijvingsbiljet ten bleek de hoogste inschrijver te zijn de heer J. Post, timmerman alhier, voor een som van ƒ1675, en aangezien ons de geboden koopsom redelijk voorkomt, hebben wij de eer uw raad voor te stel len tot verkoop van het v.m. brand- spuithuisje, aan de Kanaalstraat alhier, aan den heer J. Post voornoemd voor een som van 1675 over te gaan. Een ontwerp-besluit wordt den raad aangeboden. Bij uw besluit d.d. 22 Augustus 1919, no. 11, werd o.a. goedkeuring verleend tot verpachting van een perceel weiland aan den Kaooentjesweg, groot 0.71 H.A., aan den heer W. Leijnse, alhier, voor een tijdvak van zeven jaren, in gaande 25 November 1919 en alzoo eindigende 24 November 1926. Wegens de opspuiting van gronden in deze gemeente, moest over bovenge noemd perceel een buisleiding worden gelegd, waardoor het weiland voor eer.igen tijd in waarde achteruit ging. Door 3 deskundigen is deze waarde vermindering getaxeerd en geschat op ƒ10.65, waarmede de heer Leijnse in kennis is gesteld. Aangezien hij zich met deze taxatie niet kan vereenigen, verzocht hij in een overgelegd adres, om vanaf 25 Novem ber 1921 van de pacht van bovenge noemd perceel te worden ontslagen. Naar aanleiding van het bovenstaan de hebben wij de eer uwen raad voor te stellen, het verzoek van den heer Leijn se in te willigen en hem van 25 Novem ber 1921 te ontslaan van de pacht van bovengenoemd perceel weiland. Blijkens rapport adviseert de com missie voor het Grondbedrijf lot inwil liging van het verzoek. Een ontwerp-besluit wordt den raad aangeboden. VLISSINGEN, 23 MAART. De Zomertijd. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot wijziging der bepalin gen omtrent den zomertijd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De zomertijd zal n.u ingaan om 2 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag Het Groene Kruis. Gisterenavond werd op het stadhuis de algemeene jaarlijksche vergadering van de vereeniging „het Groene Kruis" gehouden, welke bij ontstentenis van den burgemeester, den heer C. A. van Woelderen, die door ambtsbezigheden verhinderd was, werd geopend door den heer J. C. Paap, die de aanwezigen welkom heette. Na lezing der notulen bracht de heer P. Landsman als secretaris het volgend jaarverslag uit Wederom is het mij vergund verslag uit te brengen over den toestand onzer vereeniging en wel over het jaar 1921. Het ledental bedroeg op 31 December 1847, dat is 68 minder dan op 1 Janu ari. Door sterfgeval, vertrek en be danken, maar ook door royeering we gens wanbetaling, is deze vermindering ontstaan. Het bestuur heeft o.a. door een circulaire te richten aan alle ge- INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. een zeker teeken van een naderende ver koudheid, griep of influenza. Voor komt elk dreigend gevaar jllinilCIDnflP dadelijk met de bekende HSUIJOIHUUr. Aambeien. De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antiseptische eigenschappen. Fos ter's Zalf helpt °°k uitstekend bij jeu kende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. neesheerera te dezer plaatse, met het verzoek bij hun patiënten de belangen onzer vereeniging te behartigen door hen op het nut van de toetreding tot het lidmaatschap vam „het Groene Kruis" te wijzen, getracht het ledental weer te doen klimmen. Ook den magazijnhou der is verzocht de noodige propaganda te maken. Moge het in dit jaar blijken, dat gunstige resultaten worden be reikt. De wijkverpleging werd door Zuster E. Bovenkerk tot 1 December met toe wijding verricht. Met ingang van dien datum werd zij wegens het metterwoon zich vestigen te Middelburg, in verband met haar voorgenomen huwelijk, over eenkomstig haar verzoek eervol uit haar functie ontheven, terwijl per 1 De cember als haar opvolgster werd aan gesteld Zuster Algra, wonende Aagje Dekenstraat 51. Het totaal der door beide Zusters in 1921 gebrachte bezoeken,waarbij steeds hulp werd verleend, bedraagt 4805. Een woord van dank voor beider iiefdevollen en trouwen arbeid vinde hier eem plaats. Den magazijnhouder, den heer W. L. Dommissie, is tegen 1 Maart op zijn verzoek eervol ontslag verleend 'onder dankbetuiging voor de door hem en zijn echtgenoote sedert de oprichting onzer vereeniging, November 1903 be wezen diensten, terwijl als zijn opvol ger in de bestuursvergadering van 22 Februari 1921 tegen 1 Maart d.a.v., voorloopig voor den tijd van één jaar, uit een 70-tal sollicitanten werd be noemd de heer J. O. Postma, die, bijge staan door zijn echtgenoote, met lust en ijver zijn taak heeft aanvaard en in den verderen loop van het jaar heeft ver vuld. Verplegingsartikelen werden 1323 maal in. bruikleen uitgegeven, een be langrijk aantal malen minder dan in het vorig jaar. Het gering aantal zieken ge durende het zomertijdperk en in den aanvang van den buitengewoon schoo- nen herfst is hierop ongetwijfeld van invloed geweest. De rijwielbrancard werd voor binnen de gemeente 30 maal en naar buiten 10 maal gebruikt. Het plan om ook ons magazijn ondsr te brengen in het voormalig burger weeshuis aan de Badhuisstraat, thans bestemd voor sociale en hygiënische doeleinden, is in het begin des jaars wel door het bestuur overwogen, maar op tal van ernstige bezwaren afgestuit. Of het financieel voordeeliger zou zijn, is trouwens ook zeer de vraag. De arbeid der tuberculosebestrijding is sedert 1 Januari 1921 geheel, in han den van een afzonderlijk opgerichte vereeniging, zoodat hieromtrent in ons verslag niets te vermelden valt. Veran deringen in het bestuur hadden niet plaats. Met goed vertrouwen zetten wij onzen arbeid in 1922 voort, rekenende op den blijvenden en steeds vermeerde renden steun van Vlissingen's bevol king, wier belang dien steun meebrengt, getrouw als wij willen blijven aan den symbolieken naam onzer vereeniging „Het Groene Kruis" als eene, die arbeidt in geloof en hope, tot zegen der lijdende menschheid. De voorzitter bracht den heer Lands man een woord van dank voor het uit brengen van dit jaarverslag. Hierna was aan de orde bestuursver kiezing. Aan de beurt van aftreding was dr. Duyvis, die bij acclamatie werd herbenoemd. Dr. Duyvis nam deze her benoeming aan. Tevens trad. af de heer Hemmekam, penningmeester der vereeniging. Den heer Hemmekam, die zich niet herkies baar stelde, werd door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor zijn zeer vele werkzaamheden, in het belang der vereeniging verricht. In zijn plaats werd gekozen de heer PA. Abrahamse, wien van zijn benoe ming kennis zal worden gegeven. Daar de werkzaamheden voor één wijkzuster te druk zijn, heeft het be stuur onder het oog gezien een tweede wijkzuster aan te stellen. Dit stuit ech ter nog af op financieele bezwaren. Een dames-comité heeft zich bereid ver klaard te trachten door het winnen van nieuwe leden of verhooging van contri butie de financiën te versterken. Mocht dit gelukken, dan zou het bestuur aan de vergadering voorstellen om een tweede wijkzuster te benoemen. Een der aanwezigen stelde voor een billijk tarief te heffen van diegenen die

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1