DUMSDAG 31 MAART PEUILtETON VERBORGEN LEED. 60e Jaargang „WO. 68- 60e Jaargang- flEMEENTEBESTUUR BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT INKWARTIERING. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op rt 17, 18 en 19 der wet betrekkelijk de inkwartiering enz., maken bekend, dat de herziening heeft plaats gehad van de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd valt krijgsvolk, alsmede voor het stal len van dienstpaarden in aanmerking ko-3 "tel de lijst (in kaartvorm) gedurende 14 dazen, te rekenen van heden, op de Secre tarie der gemeente (4e afdeeling) voor een ieder ter inzage is nedergelegd en dat de bezwaren der inwoners schrif telijk aan Burg. en Weth. kunnen worden ingediend, binnen veertien dagen, na af loop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. Vlissingen, 20 Maart 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De wet op het Levensverzekeriiigs- bedrijf. Blijkens liet voorloopig verslag van de afd'eelingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het levênsverzekeringsbedriji, juichte nten algemeen de indiening van dit wets ontwerp toe en werd de hoop uitge sproken, dat regeering en Staten-Gene- taal er in zullen slagen, aan een wette lijke regeling van het levensverzeke- ntigsbedrijf zeer spoedig een plaats in het Staatsblad te verzekeren. Verschillende leden dringen opnieuw aan op meer spoed met het reeds jaren aanhangige wetsontwerp betreffende de naamlooze vennootschappen. Ware de ze dringende herziening van ons ven nootschapsrecht reeds tot siancl geko men, dan zou de regeling van het le vensverzekeringsbedrijf heel wat een voudiger kunnen zijn en zich meer kunnen aansluiten bij het gemeene recht dan in dit wetsontwerp het geval is. Zeer vele leden kunnen zich zeer wel vereenigen met het in het wetsontwerp gekozen stelsel, wat de hoofdlijnen be treft. Verscheiden hunner meenen dat het ontwerp op verschillende punten aanvulling en ingrijpende verbetering behoeft, wil het doel, een zoo goed mogelijke bescherming van de belan gen der verzekerden inderdaad worden bereikt. Andere leden kunnen zich met het stelsel bezwaarlijk vereenigen en mee nen dat het wetsontwerp zich ten, on rechte tot een zuiver repressieve rege ling bepaalt. H. i. heeft de ervaring van den jongsten tijd duidelijk bewezen, hoe noodrg een meer preventieve rege ling is. Ze denken daarbij in de eerste praats aan vaststelling bij of krachtens de wet van minimum tarieven. Voorts zou de wetgever voorschriften moeten geven omtrent de als grondslag te ne men sterftetabels en omtrent den rente voet en. ze willen regelen gesteld zien omtrent de wijze van berekening der premiereserve, de waardeering der ac tiva en de 'belegging der tot dekking derpremiereserve dienende gelden. De verworpen pensioenwet. Door dfe vereeniging van ambtenaren der gemeente-financiën, is een adres gericht aan de beide Kamers der Sta- ten-Generaal inzake de pensioenrege ling van ambtenaren. Roman van B. CORONY. 22) Schertsend streek Mercedes haar over de gloeiende wangen. Dweep maar voort, kleine gekkin, en zuig honig uü distelen. Men ont waakt ai lijd nog vroeg genoeg uit zulke zoete, dwaze droomen. Niets is verder van mij dan dat ik je die onschuldige pret zou willen bederven. Hoe grappig De schitterende, beweeglijke kolibri is een mak kamervogeltjej geworden. Nu moet nog eens iemand de wonderbaar lijke macht der liefde willen ontkennen Lachend nam de gravin haar met zilver beslagen waaier en wip ie de deur uit. Inez bleei alleen. Ze plaatste zich voor den vleugel en weldra vlogen haat- handen over de toetsen. Wonderlijke melodieën, nu eens verlangend en stree- knd, dan woest en hartstochtelijk,volg den elkaar op en vereenigden zich tot een zonderlinge fantastische composi tie. Met het interessante kopje ver achterover, zoodat het losgeraakte, zwarte haar ver over nek en, schouders ""tg, speelde het jonge meisje. Langza merhand gingen de zwaarmoedige kla gende melodieën over in vroolijke dans wijsjes. De sierlijke voetjes begonnen zich ""willekeurig te bewegen en, uit den wstbaren ruiker stroomde een heerlijke euwelmepde geur. Terwijl Inez dezen in dat adres wordt groote teleurstel ling en diep leedwezen uitgesproken over de verwerping van het oorspronke lijk wetsontwerp, terwijl gevraagd wordt het nieuw ingediend ontwerp als nog aan te vullen met de bepaling, dat wegens pensioenbijdrage geenerlei kor ting op dë salarissen mag plaats heb ben. In het adres wordt tevens gezegd, dat de positie van ambtenaren, op grond van de indexcijfers der kosten van le vensonderhoud, nog ver beneden hef peil van vóór den oorlog is gebleven en dus de waargenomen vermindering van die kosten niet het motief kan zijn, om de salarissen te verminderen, in welken vorm ook. justitie, politie en pers. De Ned. Journalistenkring heeft een motie aangenomen, waarin wordt uitge sproken, dat inzake contact met justi- tioneele en politioneele autoriteiten, overleg zal worden gepleegd met den minister van justitie. De Rotterdamsche inkomsten-belasting. Burg. en, Wetli. van Rotterdam stel len den gemeenteraad thans voor den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd te bepalen op 8Ó0 voor gehuw den en op 700 voor ohgehuwden. DE EERSTE STEENLEGGING VOOR DE P. Z. E. M. IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Het is heden voor Zeeland, vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen, een dag van bijzonder gewicht, en wei omdat hedenmiddag de eerste steen werd ge legd voor de electrische centrale, welke Zeeuwsch-Vlaanderen van electrischen stroom voor licht en kracht zal voor zien. Als gastvrouwe bij deze plechtigheid trad op de Prov. Zeeuwsche Eiectrici- teitsmaatschappij (De P. Z. E. M.), ver tegenwoordigd door den raad van com missarissen de heeren J. A. van Rompti, mr. P. Dieleman, mr. F. J. Sprenger, mr. A. A. de Veer en D. W. Lindenbergh, die vergezeld waren van den secretaris, den heer J. F. Magendans. Tal van uitnoodigingen waren ver zonden, behalve aan den Commissaris der Koningin, den heer jhr, mr. J. W. Quarles van Üfford, die zich bereid had verklaard de eerste steenlegging te ver richten, aan alle leden der Provinciale Staten met den griffier, aan de ge meentebesturen van de 19 gemeenten in Oostelijk en de 16 gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, aan de burgemeesters van Vlissingen, Goes, Middelburg en Zierikzee, daar deze ge meenten aandeelhouders van de P. Z. E. M. zijn, aan de hoofdingenieurs van den Rijks- en den Prov. waterstaat te Middelburg en aan de ingenieurs daar van te Terneuzen, aan den ingenieur der domeinen te Middelburg. Ook wa ren aanwezig de directeur, de ingenieur en de hoofdboekhouder der P. Z. E. M., de architect en de aannemer van het bouwwerk. Bericht van verhindering was o.a. in gekomen van den oud-president-com- missaris, den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, van den adviseur der P. Z. E. M., prof. Feldman, van enkele Statenleden en van een 3-tal gemeente besturen. De heeren, die van boven de Schelde kwamen, verlieten te 9.10 met een ex- met welgevallen inademde, sloot ze de oogen, alsof ze vermoeid was, maar achter de oogleden warrelden allerlei beelden door elkaar. Uit het donker schenen goudglans en juweetenschitte- ring te voorschijn te komen allerlei zoete herinneringen streelden het half sluimerende meisje. Hoe had men haar gehuldigd te midden van de grootste schoonheden der residentie hoe zou men haar ook heden weer omringen en bewonderen. Had tante eigenlijk geen gelijk Was het niet dwaas zich zoo terug te trekken en de eigen natuur te verloochenen Inez behoorde nu een maal tot de echte kinderen der wereld, voor wie lichtglans, muziek, praal en vleiende woordjes een levensbehoefte zijn. Zij ging nu aan haar sierlijke schrijf tafel zitten en schreef aan Wolf. Maar 't was vreemd haar gedachten waren verstrooid en keerden telkens naar het prachtige huis van mevrouw von Saar- dorf terug. Zou men het betreuren, dat zij er niet was Wat zou prins R. er van zeggen Zou hij thans werkelijk met een andere danseres in den arm over het spiegelgladde parket van de groote, van goud en purper schitterende zaal vliegen Tante scheen toch wei tame lijk zeker van haar zaak geweest te zijn en zij was een ervaren vrouw, een, schitterende salondame. En juist heden had de postbode haar geen brief van Fillungen gebracht. Er moest iets zijn geweest, dat Wolf verhinderde ie schrijven. Maar mocht er wel zoo'n hin derpaal bestaan Mocht hij nalatig worden, als zij, om zijnentwille alle ver tra boot van den Prov. Stoombootdienst op de Westerschelde onze haven en deze boot, „de Luctor et Emergo" stoomde naar Terneuzen, waar in de sluis over den nieuwen kanaalarm ook verschil lende genoodigden uit Zeeuwsch- Vlaanderen zich aan boord begaven. Na te zijn geschut voer de boot het kanaal op en zette koers naar de plaats, waar de Centrale zal verrijzen, namelijk on der de gemeente Westdorpe bij Drie kwart. Toen de boot gemeerd lag en allen zich naar de plaats der plechtigheid hadden begeven, nam de heer Van Rom- pu als voorzitter van den raad van commissarissen het woord en wees er op, dat dit tijdstip in de geschiedenis der werkzaamheden der maatschappij niet zonder beteekenis zal blijken te zijn, die na velerlei moeilijkheden door worsteld te hebben, thans zoover ge vorderd is,' dat zij het gebouw harer centrale kan gaan optrekken. Commis sarissen hebben gemeend, dat dit tijd stip als aangewezen was, om de leden der Prov. Staten het college dat de maatschappij financieel tot dezen ibouw in staat stelde, en de gemeentebesturen uit dit deel van Zeeland, die naar spr. vertrouwt straks de stroomafnemers zullen zijn en propagandisten voor het bedrijf, hier bijeen te brengen in het hart van de onderneming, ten einde hur. een blik te gunnen op wat de maat schappij reeds deed en straks zal zijn. Ook de hoofdambtenaren der Maa schappij, de betrokken hoofdambtena ren van rijk en provincie en de pers mochten volgens spr. op dezen dag niet ontbreken. Mijneheeren aldus spr. het leg gen van den eersten steen van een lan" gewenscht gebouw, zij het den werkelijk eeisten steen of den als symbool be doelden eersten steen, is een feestelijke, een plechtige handeling, die de betrok kenen met vreugde vervultik twijfel niei of gij allen zult in de voldoening van commissarissen deelen, dat dit oogenblik thans voor ons, door dit ge bouw bereikt is. Een bijzondere glans wordt aan die handeling verleend, waar zij door U, mijnheer de Commis saris der Koningin in Zeeland, zal wor den volvoerd. Uw sympathie, uw warme belangstelling voor onzen arbeid zijn ons bekend dat daarvan ook thans wederom blijk wordt gegeven stemt ons tot groote erkentelijkheid. Ik veroorloof mij U uit te noodigen, de plechtige eer- ste-steeniegging van het gebouw der Zeeuwsch-Vlaamsche electrische cen trale thans te willen verrichten. Vervolgens nam de Commissaris der Koningin het woord tot het uitspreken van een rede, waaraan het volgende is ontleend Na dank gebracht te hebben voor de uitnoodiging zeide spr. het toe te jui chen, dat de commissarissen der P. 7. E. M. naast de gemeentebesturen ook al de leden van de Provinciale Staten heb ben uitgenoodigd en hem ais hun voor zitter verzocht hebben door een hanri»- lins* zijnerzijds zijn daadwerkelijke m"- dewerking te verleenen aan de oprich ting van het bouwwerk, hetwelk licht en kracht aan een groot deel der provincie en hare inwoners zal brengen. Spr. ging vervolgens de uit de verschillen de vergaderingen der Staten van de laatste jaren bekende geschiedenis van de P Z. E. M. na en hoe de provinciale eiectriciteitsvoorziening, waarvoor men den vorm van een naamlooze vennoot- maak en genoegen opgaf. Begon hij werkelijk door hei gevoel van zekerheid in slaap gewiegd te worden Inez stak den sierlijken penhouder fusschen de witte tanden en knabbelde er aan als een eekhoorntje aan een ha zelnoot vervolgens wierp ze hem weg. Neen, als hij haar verwaarloosde, haar liet wachten, zou zijn geduld ook een weinig op de proef worden gesteld. Maar wat moest ze nu den heeien lan gen avond beginnen Daar ginds lag het baltoilet, dat Afer- cedes tegelijk met hef hare uit Parijs had laten komen. Dat kon ze voor tijd verdrijf ten minste wel eens aantrekken. De Creoolsche sloop er heen en open de de doos. Rose zijde en daarover heen geborduurd zilvergaas werkelijk een costuum voor een fee En die rozen- tak Hoe prachtig moest die staan in het zwarte haar, Inez kon niet nalaten hem in. de donkere lokken te bevestigen ■en 'voor den grooten spiegel eenige danspassen te maken. Daar werd beneden gebeld. Wie zou nog zoo laat komen Weldra werd de deur geopend, de porfière, welke er voor hing, wegge schoven en graaf Hartenau keek met lachend gezicht de kamer in. Wel, kijk eens aan De kleine danst zich alleen iets voor t riep hij plagend. 1Wat oom, bent u nu al thuis ge komen vroeg Inez, terwijl ze midden in een bevallige pirouette ophield. Om jou op bevel van mevrouw von Saardorf hier vandaan te halen. Maar dat gaaf .immers niet, nadat schap koos, vooral het platteland ten goede zal komen, daar grootere plaat sen meestal aanleiding hebben 'n eigen centrale op te richten. Spr. wees daarbij ook op het moote, deskundige rapport van prof. Feldman, maar tevens ook op de moeilijkheden ondervonden door het standpunt van den minister van waterstaat en de rijks commissie voor de eiectriciteifsvoorzte ning, dat geen toestemming tot het bouwen van nieuwe centrales mag wor den gegeven. Doch omstreeks Augusts 1920 kwam eindelijk een regeling tot stand, waarmede de minister, de be doelde commissie en commissarissen zich konden vereenigen en waarbij aan Zeeuwsch-Vlaanderen een eigen cen trale werd toegedacht. Na een leven dige discussie besloten de Staten van Zeeland op 20 Juli 1921 tot'het aangaan eener leening vooi de elecfrificatie van ten hoogste 1.600.000. Spr. wees er vervolgens op, dat wij helaas nog steeds leven onder ernstige tijdsomstandigheden en de vraag, of er wel aanleiding bestaat om van provin- ciewege de groote offers, welke dit werk zal vorderen, bijeen te brengen, moest en is ook met ernst onder da oogen worden gezien. Dat de Staten van Zeeland niet over een nacht's >js zijn gegaan, toonen volgens spr. de dis cussies in genoemde zitting. Er zijn op timisten en er zijn pessimisten. Spr. schaart zich bij de rij der eersten. Ze ker, wie zal 't zeggen, of de moeilijkhe den waarmede men fe kampen heeft nog niet vee! zwaarder zullen worden en of de malaise reeds haar toppunt heeft bereikt. Het antwoord op die vraag ligt in het duister, maar dit neemt niet weg, dat een menschdom zonder hoop een prooi wordt van diepe ellende. Hoop doe' leven en het leven eischt vooruit gang, geen stilstand. Hoe somber en donker de tijdsomstandigheden dan ook schijnen of in werkelijkheid zijn, men mag, neen men moet de hoop blijven koesteren, dat betere tijden weer een maal zullen aanbreken. En daarmede moet men thans rekening houden. Zou den de Zeeuwen, terwijl in nagenoeg alle provincies de hand aan den ploeg wordt geslagen, en van de ontwikke ling der electrotechniek partij wordt ge trokken, rustig en kalm stil blijven zit ten, waar het geldt de uitvoering van een werk, waarvan de noodzakelijkheid en de wenseheiijkheid niet in twijfel kan worden getrokken Niemand zal volgens spr. toch willen ontkennen, dat wij thans in het tijdperk der eiectrici- teit leven en dat, waar het nu niet, dan toch over eenige jaren tot stichting der centrale zou moeten komen. Maar door uitstel zouden wij achteraan komen en dan in landbouw, industrie enz. niet meer kunnen wedijveren met onze buren in binnen- en buitenland. Zich wendend tot de gemeentebestu ren van Zeeuwsch-Vlaanderen, riep spr. deze toe, toont U het besluit tot oprich ting eener centrale waardig, toont het door in talrijke mate U aan ie sluiten aan het net der maatschappij. Wilt niet eerst de kat uit den boom kijken cn steeds maar aiwachten, wat anderen doen. Neen, overtuigt U zelf, dat met de stichting der centrale rechtstreeks het voordeel uwer gemeente en hare Inwo ners wordt beoogd. Spreker zette vervolgens uiteen het groote nut van den electrischen stroom voor landbouw, nijverheid, polderbema ling, drinkwatervoorziening enz., om ik eenmaal afgezegd heb. De beminnelijke gastvrouw neemt het niet al te nauw met mevrouw eti quette. Ik moest haar beloven te gaan zien, of jouw migraine misschien over was en je dan zoo mogelijk meebren gen. Jij zult je altijd zoo oplettenden oom toch de schande niet willen aan doen van hem een weigerend antwoord te geven Als je het' doet, zweer ik je eeuwige vijandschap. Ach, oom, Wolf zou boos worden. Met w£lk recht Voert alsjeblieft toch geen herderspel op, eer jullie pu bliek verloofd bent. Hij zal later tijd genoeg hebben om den jaloerscben ti ran te spelen. Verwen hem toch niet door al te groote toegeeflijkheid. Jij be rooft je zelf van je grootste bekoorlijk heid, wanneer je ophoudt het grillige duiveltje, de luchtige vlinder te zijn, waarachter men voortdurend amechtig aanjaagt. Juist je wispelturig, beurte lings alterlei kleuren toonend natuurtje heeft Fillungen in je macht doen gera ken en nu wil je de zachte, bedeesde Thea naapen? Wil je misschien in de vervelendheid studeeren Doe dat lie ver niet, maar blijf, wat je bent de wispelturige, gevierde schoonheid, naar wier gunst men dingt, wier glimlach werkt als de zonneschijn Want anders wendt men zich ontnuchterd en geeu wend van je af. Ja, ja, het is zoo, kleintje Geloof mij, die meer ervaring heeft dan jij Nu, hoe wordt het Ga je mee Inez trippelde ongeduldig heen en weer. Neen, oom het is Werkelijk INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Maart doet wat hij wil, en April roert zijn staart. De Abdij siroop wil U helpen en kan U dade lijk genezen. NIERAANDOENING BIJ KINDEREN. Kinderen zijn zoowel ais volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt dat procenis- gewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziek ten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, oi als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomen de gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van, de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke on aangename kwalen veroorzaakt. Ais uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderenj treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraan doening en onderzoekt dit spoedig. Foster's Rugpijn. Nieren Pillen ble ken succesvol in tal van dergelijke ge vallen. Het verdient dan tevens aanbe veling om opwinding door stoeien en iezen voor het slapen gaan te vermij den, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisfeu naam) zijn te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. Beniest, Lepelstr. 13, a 1.75 per doos. 38 daarna hulde te brengen aan de com missarissen. der maatschappij, aan den directeur, den heer Streefkerk en zijn personeel, aan den heer Magendans én niet minder aan prof. Feldtnan, om ook te herdenken wat naast deze heeren de vroegere president-commissaris, jhr. mr. de Casembroot en andere oud- commissarissen en ook de ambtsvoor ganger van spr., mr. Dijckmeesfer, voor de maatschappij tot heden hebben ver richt. Wat betreft den aannemer, dezen kon spr. uit den aard der zaak nog geen lof brengen. Zeer hoopte spr. echter, dat op zijn bouwwerk straks de eerste regel van he+ lied „Von der Clocke" „Fest gemauert in der Erde" van toe passing zal zijn. Ook de architect, de heer A. A. Kok uit Bussum, werd door den Commissa ris der Koningin toegesproken. Spreker eindigde met er op te wijzen dat door toevallige omstandigheden de plechtigheid, waartoe men bijeen was gekomen, uitgesteld is tot dén 2!sten Maart, den dag waarop er weer een nieuwe lente voor ons aanbreekt. Moge dit tijdstip een bonum omen voor tie P. Z. E. M. zijn en moge evenals het jonge groen, dat zich weldra thans een weg zal banen door de knoppen, welke bet omhullen, ook deze jeugdige maat schappij zich krachtig ontwikelen en weldra een bron van voorspoed en weivaart voor heel Zeeuwsch-Vlaande ren, ja voor heel Zeeland zijn. Hierna werd overgegaan tot de eigen lijke plechtigheid, het leggen van den steen. Deze steen is vervaardigd bij de firma Renguet en Co. te Middelburg en wel door den steenhouwer, den heer J. onmogelijk. Zoo Nu, dan wil ik je niet langer lastig vallen.Vermoedelijk kwam er weer een brief van het slot Falken- sfein. Neen, ik wachtte tevergeefs, 't Is mij onbegrijpelijk O zoo, plaagde Hartenau. Je wilt nu in stille afzondering over de reden voor deze nalatigheid nadenken Nu, adieu, kleine De andere fonge dames zullen blij zijn, als ik onverrichter zake terugkeer. Je bent altijd beschouwd als een gevaarlijke mededingster. Dus, goe den nacht, Inez. Wacht nog tien minuten riep ze hem achterna. vWaarom Wijl ik me bedacht heb en met U mee wil gaan. Bravo, bravissimo Maar pas op, dat de tien> m.inuten nu geen uur wor den. Wie zoo mooi is als jij, behoeft niet eerst voor den spiegel te staan. Ga maar in den salon. U zult zien, hoe ik mij kan reppen. Zeer opgewonden in het vooruitzicht op een lang ontbeerd genot, drukte zij op de bel om de kamenier te laten ko men. De graaf had nauwelijks tijd gehad om een cigaret aan te steken, toen de deur openging en Inez binnentrad. Je ziet er uit als de rozenfee, ais de prinses uit een sprookje, zei hij met oprechte bewondering en hing haar den avondmantel om, uit welks capuchon het mooie gezichtje als een frissche bloem te voorschijn kwam. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1