1000 158 100 25 GRATIS ABDIJSIROOP. IBEL BLANK ZEEP ET GIJ BINNENLAND <ioet' «■No* 60e «Jaargang hans de tijd om er uil- :men en uitteplanten ;r jaar of althans oij rloeiers geven den ge- >or vrucht, totdat hel i. Denk er om uw utten tegen mogelijke ers kan één nacht al irvliegen. Ge kunt er óór zetten, er een la- linnen vóór hangen :er onder zetten, door rtje rook in den tuin Zoo mogelijk, kan hebben pruime- en bedekken. ouw U wilt dezen ■d van bloemen voor- kunt ge nu, in deze er glas zaaien Ver. Petunia's, Resida, is, Pyrethrum of gele ie Mozaïkplant. Vlak rescherming tegen de ?e liever direct op de >p den kouden grond ge hiermee wachten pril. Alle bloemplant- reten geregeld dage den. Ziet ge, dat zt llen, verspeen ze dan steeds onder glas. GEOPEND. rt is de apotheek ge er A. J. van Ocken- t. EL BLANK, een ror wasch, keuken art de zegels. - c pak. Vraagt Uwen egenwoordiger te tmanSZonen nguinose zulk een ijk middel is die zwak en jn die lusteloos energiedie ge loeid zijn of lijden in het hoofd, in if de lendendie n om te eten, of m te slapen, is de ose een op- en verster- iddel, waarvan rrking snel en _rnd is. sr flesch met ge- ijzing f 2.6 fl. fl. f21.—. krijgen bij Apo- Drogisten. voor namaak. DAM Co. str.2c/4. DenHaag- VL1SSINGSCHE COURANT MMNDAO ABONNEMENTSPRIJS Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 2=20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België ƒ4.15. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. Afzonderlijke nummers Scent. Ktjiie: Firma F. UI BI HIS Ir., Slaine faki SB. Vlissiip. - Trillion luim. lö. 20 MAART ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 1.10; voor iederen regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel ïerschijnt dagslijks, uitgezonderd sp Zondag en algemeeii irkudi Christelijke Fsestèpi. pe abonné's in 't bezit eener p0lis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. dUU een ongeluk. <JUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Schrapping van art. 40 van de Woningwet. Ingediend is een wetsontwerp, strek kende tot schrapping van arl. 40 van de Woningwet, in welk art. werd be haald, dat een rijkswoningraad voor lichting zou verstrekken in het belang van de volkshuisvesting. In de memorie van toelichting wordt «zégd dat de raad in zijn tweejarig frestaan veel nuttigen arbeid ter voor lichting van de regeering heeft gedaan. De financieele toestand des lands is thans evenwel zoozeer gewijzigd, dat overwogen moet worden of het doel, waarvoor het college is ingesteld, niet met geringer offers kan worden be- re Dit kan geschieden, indien, de wo ningraad een deel wordt van den ge zondheidsraad, waardoor mogelijk w0rdt samensmelting van huisvesting, en gemeenschappelijk gebruik van per soneel. De beide perceelen, waarin de wo ningraad thans is gevestigd, zouden vrijkomen, terwijl eveneens zou worden bespaard op verwarming en verlichting to voorts een zeer groot deel van het personeel. De na opheffing te benoe men leden van den gezondheidsraad zouden commissies moeten vormen voor de volkshuisvesting, die zouden moeten doen, wat thans de rijkswoningraad Voorkeur aan de Ned. industrie. Op de vraag van het Tweede Kamer lid Bomans betreffende de gevolgen door de regeering te verbinden aan het rapport der subcommissie uit de com missie voor de economische politiek, luidt het antwoord van den minister van binnenlandsche zaken als volgt De regeering is voornemens lo. een regeling voor te stellen tot het verleenen in bepaalde gevallen van ex- port-credieten 2o. maatregelen te beramen tot het verleenen van voorkeur aan de Neder- landsche industrie in den geest van die, welke de commissie lm overweging geeft, in welke richting de regeering reeds werkzaam geweest is. Voor wat de invoerverboden betreft, zij medegedeeld, dat, aangezien blijkens oe agenda hef vraagstuk van in- en uit voer op de conferentie te Genua behan deld zal worden, de regeering die zich bereid verklaard heeft aan de conferen tie deel te nemen, liet raadzaam acht af ie wachten, welke houding de con ferentie in verband met het algemeen economisch herstel tegenover in- en uitvoerverboden zal aannemen. Aftrek van noodzakelijk levensonder houd. De minister van binnenlandsche za- ken heeft zich vereemgd met de beden- dng van Gedeputeerde Staten van FEUILLETON VERBORGEN LEED. Roman van B. CORONY. 21) Kazimir kwam hein in den tuin tege moet, en wilde naar zijn gewoonte zijn arm door dien van zijn broer steken, maar Wolf stormde hem, hoewel hij vriendelijk groette, voorbij en sloeg den weg naar de kloosterruïne in. Deze overblijfselen van vroegere heerlijkheid verborgen zooveel zoete herinneringen, tie heden verleidelijker dan ooit lokten tn waarvan hij moest genieten. Zijn broer keek hem geruimen tijd Interna éft mompelde met een vijan- %ft trek op het gelaat Hoe haat jk haar, die boosaardige 'leks, die met mij den spot drijft en mij "11 Ook nog berooft van de genegenheid van mijn broer. Misschien kan ik haar dat eens met interest terug bêtalen. Daarna sloop hij weer naar zijn een zame vertrekken terug en zat voor het groote boek, terwijl allerlei retorten, glazen buisjes en smeltkroezen op de °ude, eikenhouten tafel voor hem lagen. Priska stond dicht bij de deur om het dadelijk te kunnen vertellen, als er lemand kwam. Maar wie zou op de Machte komen den eenzame op te oeken Men liet hem alleen en was "i. als men niet door hem lastig werd Mallen. En zij beschouwde zijn lust oor de scheikunde als een hartstocht, ta,arom niemand het recht had zich te «ommeren. Alleen de getrouwe en ''trouwde dienstbode mocht er van ten en hem met een en anaer helpen. Zuid-Holland tegen het besluit van den gemeenteraad te Rotterdam tot verhoo ging van den bij de gemeentelijke in komstenbelasting toe te passen aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor gehuwden tot f 900. Ook de mi nister acht een aftrek van f 800 'naast den kinderaftrek voldoende. Burg. en Weth. stellen den gemeenteraad voor, de betreffende verordening dienover eenkomstig vast té stellen. Uit deze beslissing blijkt dus dat het voorstel van de heeren de Meij c.s. tot verhooging van den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud voor gehuw den tot 900, geen kans heeft de hoo- gere goedkeuring te erlangen. Nederlandsche Volkszangbonö. Blijkens het verslag van den Neder- iandschen Volkszangbond, dat over 2 jaar loopt, is, dank zij den moreelen en financieeien steun der regeering, deze bond in de gelegenheid geweest, na 2 jaar van krachtige propaganda, over te gaan tot practisch werk. Herinnerd wordt aan den volkszangdag, die te 's- Gravenhage 10 Juni 1920 is gehouden, en die iets geheel nieuw in de volks zangbeweging heeft gebracht. Het jaar 1921 bracht het Eersie Nederlandsche Volkszangcongres de tweede Nationa le Zangdag kon door omstandigheden niet doorgaan. De samenwerking tusschen de fede ratieve vereenigingen kenmerkte zich weer door groote hartelijkheid en vriendschap. Leger des Heils. Het Leger des Heils, de welbekende organisatie van wijlen William Booth, deelt ons mede, dat zij haar jaarlijksche Zelïverloochenings-Aanvrage hoopt te houden van 25 Maart8 April. Het doel dezer aanvrage, die voor de Heilssoldaten een paar weken, van inge spannen werken meebrengt, is, gelden bijeen te brengen voor den zendings- arbeid, alsook voor den arbeid hier te lande. De opbrengst der aanvrage komt voor de eene helft het werk in ons land ten goede, terwijl de andere helft gestort wordt in het centraal Zendings fonds van het Leger. Uit dit Zendings fonds wordt de arbeid in de landen, waar de Leger-zendelingen werken, naar behoefte gesteund. Giften voor de Zelfverloochenings- Aanvrage worden opgehaald door col lectanten, die voorzien moeten ziin van volmachten, geteekend door Komman- dant Wm. H. Howard. Desvenangu san men zijn bijdrage ook direct naar het hoofdkwartier, afd. financiën, zenden. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeloopen week zijn den Nieuwen Waterweg binnengeko men 159 schepen. Hiervan waren voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, bestemd 150 schepen, metende 203.958 netto reg. tons. Tot laat in Hen nacht zat hij daar en peinsde over de raadselen der weten schap. De brandende begeerte om ze zonder vreemde hulp op te lossen drong voor een tijd al zijn andere wenschen op den achtergrond. Maar later traden ze toch weer naar voren met verdub belde kracht dikwijls, wanneer ook Priska naar bed was gegaan, trad hij voor den spiegel en had wei met de vuist in het glas willen slaan, omdat het hem een zoo mismaakte, ellendige gestalte liet zien, een misvormd „iets" dat scheen te zeggen „laat aile hoop varen". En toch had hij als om hem te bespotten, een hart gekregen, dat behoefte had aan geluk en liefde, en een phantasie, welke met groeiende kleuren wist te schilderen en beelden vol zinnelijke verrukking kon tooveren, beelden, irt hei midden waarvan Inez steeds als een verblindende zon straal de en fonkelde, maar als een zon, die hij van. den heme! naar beneden had willen halen, welker licht hij zóu willen verdonkeren en uitdooven, omdat het voor „hem" niet wilde schijnen. En als om zijn jaloerschen haat te rechtvaar digen, herhaalde hij werktuigelijk tót keel en, lippen hem droog werden Ze is vaisch, valsch Ze heeft geen hart Ze zal Wolf bedriegen Kwam de jonge Creoolsche later voor een kort bezoek op het slot Falkenstein dan sloop hij achter haar aan, altijd zoover mogelijk van haar ai' en zich verbergend voor haar blik, maar haar voortdurend met Argusoogen gade slaande. Hij kon echter niets ontdekken wat haar nadeelig had kunnen zijn. 't Was waar, Inez ve'rtóëfde altijd sléchts Gedurende hetzelfde tijdvak van 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 165 schepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland 146 schepen. Stads® en Provinclenieiiws VLISSINGEN, 20 MAART. 100-jarig bestaan Nufs-Bibüotheek. Ter gelegenheid van het !00-jarig bestaan der Nuts-bibiiotheek alhier, bood het bestuur dier instelling ji. Za terdag aan de lezers een kunstvoorstel- iing aan in de Athambra-bioscoop. Velen maakten daarvan gebruik, en des te aangenamer is het, te mogen ver klaren dat de aangeboden voorstelling alleszins geslaagd is. A1s genoodigden waren aanwezig de burgemeester, leden van het departe- mentsbestuur en vertegenwoordigers der zusterinstellingen van het Nuts- ■departementde Spaarbank en de Frö belschool. Namens het bestuur der bibliotheek opende de lieer Op den Zieke de bijeen komst, heette allen hartelijk welkom, en betuigde de aanwezige autoriteiten dank voor hunne tegenwoordigheid. Daarna schetste spreker, ongeveer als volgt, de wisselvalligheden, die de Bibliotheek doorleefd had op den lan gen weg, door haar afgelegd. Niet altijd was het voorspoed. Eenmaal zelfs scheen de ondergang zeer nabij. In 1870 toch bedroeg het aantal uitgereikte boeken in 't geheele jaar slechts 416, een getal zóó gering, dat er toen blijkbaar nagenoeg volstrekt geen belangstelling meer voor c'.e Bi bliotheek bestond. Wanneer men daarnaast stelt, dat in het laatst verloopen jaar niet minder dan 10927 boeken ter lezing werden af gegeven, mogen we voorzeker den dag van het 100-jarig bestaan een dag van blijmoedigheid noemen want de biblio theek beleeft thans een tijdperk van bloei. Dat zij den strijd om het bestaan met zulk succes heeft kunnen voeren, is te danken aan den steun van het gemeen tebestuur, dat jaren lang kosteloos een localiteit beschikbaar stelde, benevens aan de voortdurende medewerking van het departementsbestuur, den beheerder van het Fonds Clijver, en het bestuur der Spaarbank. Aan deze allen bracht de heer Op den Zieke dank en vervolgde /daarbij al.dien steun zou toch geen bloei bereikt zijn, gelijk in de laatste 10 jaren, als er niet enkele personen waren geweest, die met groote toewijding, met opoffering van tijd en krachten, zich aan de Bibliotheek gegeven hadden. Spr. zou niet allen noemen, die in dezen groote verdiensten hebben, maar enkele dagen op het slot. De tegen woordigheid van den majoraatsheer veroorzaakte haar steeds een onbeha gelijk gevoel. Zijn koele hoffelijkheid, zijn strenge blik werkten letterlijk ver lammend op haar ze beproefde hem door kleine oplettendheden en vleierijen voor zich te winnen maar zag spoedig het nuttelooze van deze pogingen in, gaf ze ontstemd op, en overlaadde in het vervolg Jadwiga met voorkomend heid. Deze toonde zich daarvoor gevoeli ger. Ze' had maanden geleden niet zon der heimelijke bezorgdheid opgemerkt, dat Egon zich voor de kleine begon te interesseeren. Een huwelijk van den jongen officier met een meisje zonder vermogen en zonder schitterende voor uitzichten, paste echter volstrekt niet in haar stoute toekomstplannen. Nu be hoefde ze echter niet de minste vrees te koesteren. Ze kon haar gulden droonien verder spinnen want Egon mocht stoutmoedig naar het hoogste grijpen, voor hem kon er niets onbereikbaars meer zijn zoo meende de moeder, voor wie haar zoon een afgod was. Men begon er zich in residentie over te verwonderen, dat de levenslus tige gravin vort Hartenau, het middel punt van het gezellig verkeer, die men vroeger altijd in gezelschap zag van haar nicht, thans overal zonder deze verscheen. De herhaalde, half nieuws gierige, half belangstellende vragen werden eindelijk lastig. Ga toch mee drong Mercedes op zekeren avond aan. Neen ik blijf thuis, verklaarde het meisje koppig. Mén mist je. achtte zich verplicht toch twee namen uit te spreken, en wel die van den eere voorzitter, den lieer Kalbfleisch, die ge durende 39 jaren lid en voorzitter der commissie was en onder wiens leiding de groote verbeteringen zijn tot stand gekomen, en van de bibliothecaresse, mej. Cramer, die zooais spr. op merkte vermoedelijk liever niet ge noemd werd, maar wie hij toch een woord van erkentelijkheid niet mocht onthouden want, dat het aantal uitge reikte boeken zoo sterk is toegenomen, is grootendeels aan hcire krachtige werkzaamheid te danken. Spr. uitte daarom de hoop, dat zij nog iang hare gaven en krachten aan de Bibliotheek zou blijven wijden. Deze woorden mochten luiden bijval genieten. Vervolgens deelde spreker mede, dat er schriftelijke gelukwensohen waren ontvangen van het hoofdbestuur der Maatschappij te Amsterdam, van het bestuur van het departement en van 'het gemeentebestuur, waarbij o.a. de hoop wordt uitgesproken, dat de Bibliotheek nog een reeks van jaren haar gezegen- den arbeid moge vervullen. Deze geluk- wenschen, met dankbare erkentelijk heid aanvaard, waren aanleiding om de vraag te stellen Mag het werk der Bibliotheek ten gezegende arbeid ge noemd worden Het bestuur hoopt, dat dit inderdaad zoo zij althans er wordt met inspan ning naar gestreefd door nauwlettend te zijn bij de keuze der boeken. De Bibliotheek werd, evenals alle in stellingen der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", opgericht met een edel doel. Het streven was om, door het bevorderen van kennis, geestelijke ont wikkeling en beschaving, het algemeen levenspeil te verhoogen. Zij tracht dit doel te bereiken door het verstrekken van goede lectuur. Ver der gaaf hare roeping niet. Zij vennag enkel het zaad uit te strooien of het gedijen zal, kan zij slechts hopen, niei verzekeren. Ten slotte gaf spreker de verklaring, hoe het bestuur der Bibliotheek geko men was tot een bioscoopvoorstelling. Door lectuur leert men het teven ken nen. Nu geven boeken echter enkel door het woord een inzicht in het leven. Maar dit kan ook geschieden door het beeld. En wie niet vreemd staat tegenover de nieuwere paedagogische nieeningen, weet, dat de grootste invloed wordt toe gekend aan het elkander steunen van woord èn beeld. Vandaar dat 't alleszins doelmatig en gepast geacht word, den lezers een kunsfvoorsteiling in de bioscoop (le venskijker is de beteekenis van het woord) aan te bieden, en daarvoor een program te kiezen met David Copper- fietd, van Charles Dickens als hoofj- ÏNGEZOHDEN MEDEDEELINGEN. Werkelijk Ja Des te beter. Des te meer effect zal het maken, wanneer ik weer mijn intrede in de wereld doe. Altijd, wanneer men je tegen dien tijd niet vergeten heeft. Vergeten Wij worden, allen maar al te spoedig vergeten, lieve kind, wanneer we ons in de eenzaamheid terugtrekken. Bah Mij vergeet men niet Jou even goed als ieder ander. 'Dat betwijfel ik zeer. De oogen van het meisje, welke van. trots en ijdelheid glinsterden, wendden zich naar een ruiker van kostbare bloe men, welke prins R. eenige uren geleden gezonden had. Ach, wat beteekent dat zei Mer cedes, die den triomfantelijken blik heel goed had opjgmerkt en haar eigen niet minder kostbaar bouquet beschouwde. Hij zond jou en mij bloemen, omdat hij altijd galant is en ons beiden hoopt te ontmoeten op het bal, dat mevrouw von Saardorf geeft. En hij zal zeer teleurgesteld en bedroefd zijn, als hij mij daar nu tever geefs zoekt. Teleurgesteld Misschien Maar bedroefd Zullen we eens wedden, dat hij zich spoedig zal weten te troosten Goed, laten we wedden Waarom Welnu, oni mijn gouden reuk- fleschje, dat u zoo mooi vindt, tante. ,iBest I Ik zet dezen armband met den diamant en de smaragden er tegen. Aangenomen. Goed Je bent een kleine gekkin, Inez 1 lB, ,^£23 lUgenlyk kan 'n kinH^TeVosJi doen! I Als het'goed ingesmeerd is metStjnliglil' Zeep, en er wordt don warm wafer opge-1 3 stort", is al het" werk gedaan! wascKt" Wel vooril/ilj oe I_IVER.*5 StEP-D-y t/LAARD1f0e.eW ri Kou gevat? Verwaarloost Uwe verkoudheid nier, influenza, griep, bronchitis, asthma kunnen de gevolgen zijn. Verzorgt U onmiddellijk met de anti-septische nummer en nog een paar kleinere num mers ter aanvulling. Met den wensch, dat allen voldaan mochten zijn over deze regeling, ein digde spr. zijn toespraak. Wat de voorstelling zelve betreft, daarover kunnen we niet anders dan met lof getuigenis geven. Zeer helder en scherp waren de beelden en van tril ling was geen sprake. Met de grootste belangstelling werd dan ook de levensgeschiedenis van Da vid Copperfield gevolgd eerst zijn treurige kinderjaren, dan zijn ervarin gen in den jongelingsleeftijd, om hem eindelijk als man vaarwel te zeggen. Bij sommige passages bleven de blij ken van instemming met- of afkeuring van de handelingen, die vertoond wer den, niet uiten het is zeker, dat de velen die Dickens' werk Daniël Copper field gelezen hadden, met ingenomen heid de belangrijkste gedeelten daarulf aan hun oog hebben zien voorbijgaan terwijl zij, die het boek nog niet kenden, het thans wel zullen trachten te lezen. We mogen dit verslag eindigen met de verzekering, dat naar onze meening het bestuur goed gezien 'heeft, toen het tot een bioscoopvoorstelling met een zoodanig program beslooten we spre- Waarom Omdat je Wolf verwent en je de scherpste wapens uit de hand liet wrin gen. Geloof maar, niet is meer doodelijk voor de liefde, dan absolute zekerheid en rust. Met de vrees en de jaloersch- heid slaapt ook zij in. Zorgeloosheid gaat spoedig met verveling en een ge voel van overlading hand in hand. Ah, bah Jullie beoordeelt allen Wolf heeiemaa! verkeerd. Hij wil an ders behandeld worden dan het gros der mannen hij is een krachtmensch, door en door. Dat wil zeggen hij weet je te imponeeren. Wat tot dusver nog niemand heeft kunnen doen Daarin hebt u gelijk, tante Hij beheerscht mij en ik be- heersch hem. Hij beveelt en ik gehoor zaam met de overtuiging, dat ik zijn geluk in deze kleine, zwakke vingers houd het geluk van een menschen- hart, Ziet u, dat is immers juist het za lige, het onbeschrijfelijke schoone wat u misschien altijd hebt gemist, want oom zegt nooit „neen" als u „ja" zegt. Maar wie zou trotsch zijn op een macht waartegen zich nooit iemand verzet Ze is zoo gemakkelijk te handhaven en zou voor mij niets aantrekkelijks heb ben. Ik moet koningin en slavin tegelijk zijn ik moet de voortdurende afwis seling van eischen en toestaan genieten ik moet weten, dat de man, dien ik bemin, tot elk offer voor mij in staat is en ik moet juist daarom ook met volle handen kunnen geven, gevoelende, dat ik er duizendvoudig voor beloond zal worden. Deze overtuiging maakt het ontzeggen van eigen wenschen tot het heerlijkste genot. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1