E. DEN leisje. ZATERDAG 1® MAART POLITIEK. Maartsche buien 66 60e Jaargang igen e Chine deurde hoenen NAS n/V laapkamer EN itbode isstscbapnii btssk BINNENLAND ABDIJSIROOP. ,y\, >cn no. 5, Bureau ij biedingen aanvragen. AAGD >ij KOENS, Vliss. iOUW vraagt /AN WINKEL OF 'LAATS, 9 tot 12 uur. „Vliss. Courant" FAGG1NGER- ort, Middelburgs net destraat 25. siburg-Rotterte degen plaatsen PASSA6IEE3, :sa EN VEE. laart KM. f 9. (It 8 8 T. !tt, f.B. lr 8 ren 's morgen® tomen N.V. Transp. en [h. Erven g. vos, te Middelburg Tel. 153te oosterhout,. 3ordrecbt Geb». (51. tOl VLISS1NGSCHE COURANT BH DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. is van heel het algemeen maat- schappelijk. leven zeker geen enkele ailing, d'e zoozeer ontstemming, verzet, ja afkeer bij de buitenstaanders heeft gewekt, ats hetgeen met 'het woord politiek wondt aangeduid. Zelfs gaan ve|en ,jn hun afkeer van politiek en al wat daaraan vastzit, soms zoover, dat zij een oprecht gevoel van walging over al dat politiek-gedoe" niet vermogen te onderdrukken. En het spraakgebruik brengt dan ook inede, dat een politiek menseh te ïieefen, vrijwel gelijk staat met weliswaar een omziohi-g en schran der man te zijn, maar daarbij in hooge mate sluw en geslepen. Neen, de po litiek en hare beoefenaren en sinds de laatste jaren in toenemende getale hare beoefenaarsters, staat bij den eenvou- digen, rechtgeaarden midden-man in een allesbehave goeden reuk. Inderdaad, over het algemeen geno men heeft zij het er dan ook wei naar gemaakt. Behalve bij haar optreden in het openbaar, dat zoo vaak gepaard gaat met het gebruik maken van aller lei middelen, die men in het gewone da- geiijksclie verkeer niet zou durven be- lijde/r, laat staan aanwenden, stijgen ook uit de politieke keuken, uit kook- en brouwhuis, waar zoo allerraarste en ai- /eimalste potjes te vuur staan en ge mengd worden, allerlei zaken op, waar bij onze reukorganen vaak op de ergste proef v/orden gesteld. Inzonderheid pleegt dat in woelige politieke tijden het gevat te zijn, gelijk wij nu beleven, nu „zekere Juli-gebeurtenis;sen" in het zicht gekomen zijn en alle politieke partijen openlijk en heimelijk in de weer zijn, om uit die „gebeurtenissen" voor zich en hunne vrienden zoo groot mo gelijk politiek profijt te trekken. Waar lijk, dan lijkt het soms atsof zij nog zoo'n ongelijk niet hebben, die zich verre van alle politiek gedoe en gekonkel 'houden, en enkel naar kalm inzicht en beproefde voorlichting hun staatkundi ge plichten vervullen. Nu treft het ditmaal al bijzonder on gunstig ten opzichte van het op peil brengen en houden van den politieken strijd, die thans in het scherpe licht der tomende dingen staat. Na de groote kiesreohtuitbreiding-en is uiteraard een aanzienlijk nieuwe element in den strijd gekomen, nl. dat 'der nieuwe kiezers, die elk politiek oordeel des onder- scheids, gelijk vanzelf spreekt, grooten- deels, zoo niet geheel missen. En nu ligt het voor de hand dat om deze .nieu we kiezers-elementen te bereiken en te winnen, alle middelen, en helaas .daar onder ook de weinig verhevene, ja zelfs zeer lage dienst doen. Een groot deel dergenen, die stem in het kies-ka- pittel verkregen, behooren niet tot de zeer beschaafden, en de ta-ktiek der par tijen brengt atzoo mede, om, waar deze categorie de talrijkste is, het peil van den strijd tot hen. te doen afdalen. Wij kunnen ons dan ook nog op veel onver kwikkelijks voorbereid houden. Noch tans is er een liohtstraal, en wei deze dat naarmate ook de minst beschaafde groep gaandeweg het spoor door de politieke programma's en beloften zal Keren kennen, mèt het beter inzicht op debeteekenis van een en anider, ook het M van den strijd zal komen te stijgen. inzinking van den strijd, gelijk wij au beleven, mag denkelijk geacht wor- ®u Haar laagste niveau metterdaad reeds bereikt te hebben en met reden mag gehoopt en verwacht worden, dat 'u den vervolge een stijging zal ingezet ei> bestendigd blijven. Daarbij vergete men, in zijn beoor deeling die meestentijds zoo licht 'eroordeeld wordit van politiek, poli- beke partijen en verhoudingen, toch '°or alles niet dit eene dat het doel bewuste uitgangspunt van alle politiek verbetering, de bevordering van het >eil der gemeenschap, der maatschap- H van het vaderland is. Al zijn er par- 'Jen, die bij hun streven de grenzen des ends bijzaak en de gansche wereld als oofd- en einddoel van hun werken 'uiten, vooralsnog zullen zij hun be moeiingen meer binnen dan buiten de Mdspalen moeten bewerkstelligen, omen derhalve alle partijen redelijker- J1?® gesproken overeen in het abstrac- oogrip verbetering der staatkundi gen maatschappelijke gemeenschap, in wo j0rKre'e doel, waarop aangestuurd 1 alsmede in de toepassing der middelen, heerschen echter verschillen dre hemelsbreed genoemd mogen wor den. Inderdaad, er liggen werelden van wijsgeerige en proefondervindelijke le vensbeschouwing als onoverbrugbare Moven tusschen menige partij, er valt aan geen overwulving der peilloos die pe afgronden tussöhen zooveler staat kundige en maatschappelijke overtui ging te denken elke poging daartoe zou ijdel zijn en den ouderlingen strijd nog heviger, nog verwoeder, nog scher per maken, en de oppervlakkig zeer ver klaarbare afkeer van buitenstaanders voor al wat politiek heet, denkt en doet, nog maar doen toenemen. Maar één ding mogen we bij alle onderling verschil, bij de opmaking van ons eind oordeel nimmer vergeten dat élke eer lijke overtuiging, elke uiting van waar achtig streven, élke rechtgeaarde po ging om het heil der gemeenschap te bevorderen, de eerbied waardig is, en niet in de laatste plaats van hen, die zich geroepen voélen om deze bevorde ring, naar eer en geweten, op gan-sch andere wijze te moeten dienen. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag. Oorlog Financiën. Het lange gepraat over de ooriogs- begrooting leidde nog niet tot eenig re sultaat. De minister is voorloopig nog niet aan 'het woord. Het waren zes sprekers die uitvoerig kritiek oefenden en alle op bezuiniging aandrongen. Ieder op zijn manier, natuurlijk. De so ciaal-democraten willen alles afschaf fen, de mannen van rechts willen een goed maar goedkoop leger, de heer De Muralt wil ook wel iets, maar het is niet precies te zeggen wat. Twee moties werden we rijker één van den heer De Muralt, om de onder breking van den diensttijd voor de twee de ploeg af te schaffen en één van dei heer K. Ter Laan, om de kosten der Vrijwillige Landstorm, Burgerwacht er. Pol-itietroepen niet langer onder Bin neniandsche Zaken te laten, maar onder Oorlog te brengen, hetgeen de klaar 'blijkelijke bedoeling heeft om 'het eind cijfer van deze begroeting op te drijven. Met nadruk vroeg de heer De Mu ralt den minister nu eens precies op te geven hoe het met de vermindering van het kader staat. Over kampementen en garnizoene i, het vóór en tegen van beide werd ge kibbetd, evenals oyer andere technische zaken, waarbij de heer Duymaer van Twist zich ijverig weerde. Dit is de eenige militaire specialiteit, die allem wat veel verpolitiekt is de overige sprekers zijn politici die het militaire vraagstuk te veel verpolitieken. De motie-Van der Laar ,om verplich te openbare aanbesteding bij den scho - lenbouw voor te sdhrijven, werd thans met 35 tegen 33 stemmen verworpen. Bij de begrooting van Financiën wer den we allereerst onthaald op het klankvolle geluid van den 'heer J. Ter Laan, die een serie klachten cn grieven had. Hij wees op 'het onbillijke van de automatische stijging der personeele belasting, ais gevolg van de stijging der woninighuren. Hij wilde verband leggen tusschen deze belasting en de inkom stenbelasting, zoodat men niet bij een stijgende huur ook nog meer belasting moet betalen. Het leek hem wel mogelijk, dat er verband werd gelegd tusschen deze be lasting en de inkomstenbelasting, zoo dat aan de automatische opdrijving een einde komt. De motie-Weitkam-p, om de registra tie-rechten af te schaffen vóór de vei- Jing-verkoopen, krijgt van alle kanten steun, maar men voelt wel reeds, dat de minister deze motie niet kan aan vaarden. De heer Beumer verklaarde bij voorbaat, dat hij zich bij den minister zal neerleggen. Voorzichtigheid is in de politiek maar alles Volgens dezen afgevaardigde was bij deze motie hee- lemaal geen politiek betrokken. De minister moest de vele verdedi gers van de motie teleurstellen. De in stelling van de registratierechten bij de veilingen was niets nieuws zij was slechts een verandering van de 2 per centen bij den verkoop bij opbod in '/2 percent van den verkoop bij opbod en afslag. En verder... de minister kan geen cent missen, zoolang er tekorten zijn' in de schatkist. Van alle zijden wordt op dit oogenbli'k gevraagd op heffing van belastingen, hetzij blijvend, hetzij tijdelijk, maar daaraan kan de minister niet beginnen. Het eenige doel is stoppen van tekorten door drukking der uitgaven. Ook op Oorlog moet be zuinigd wonden de minister v.an dat departement heeft reeds veel gedaan en zal voortgaan in die richting. Natuurlijk werd er eenigermate gelachen bij deze mededeeling. Eveneens wend er gela chen bij de verklaring van den minister, dat dit veilrngsredht het eerste zal zijn, dat 'hij zal afschaffen, zoodra er van belastingvermindering sprake zal zijn. Hij gaf daarom den voorsteller in over weging aan zijn motie toe te voegen „zoodra de financieele toestand des lands dit gedoogt". Dit beteekent na tuurlijk allemaal niets. 't Komt hier op neer, dat de minister thans er wel over denken kan en dat alles dient verschoven te worden tot dat de malaise weer bloei is geworden, de tekorten weer overschotten, de schatkist weer een spaarpot is. Voor loopig kunnen wij daarnaar hunkeren. De overige punten van het ministe- rieele antwoord' betroffen technische kwesties, die van minder belang zijn. Tal van aangevoerde punten zal de mi nister gaarne nog eens overwegen. Noeste vlijt, versoberen, enz., het ge wone preekje, ontbrak natuurlijk niet. Altijd weer wordt den minister dan de begrooting van oorlog voor de voeten geworpen. 'Die minister gaat volgens den heer De Geer met vasten tred naar de bezuiniging. Zou het waar zijn De discussie gisterenavond heeft niet den indruk gemaakt, dat men er heel te vreden over is. De heer Duijs, vreezende dat de heer Weitkamp zou omvallen, diende bij voorbaat een motie in die gelijkluidend was, behalve dat zij alleen van tuin bouwproducten siprak in plaats van land- en tuinbouwproducten. Inderdaad deed de heer Weitkamp het hij wijzigde onder groote 'hilariteit zijn motie en verklaarde zich daarna tegen die van den -heer Duijs, omdat hij den landbouw niet in den steek wii laten. De politiek was dezen agraciër leelijk de baas. Grappig wist de heer Duijs later zijn motie nog weer te wijzi gen, dat de landbouw er weer in kwam. Dat kan hij doen, nadat de lieer Weit kamp zijn motie had gewijzigd. Dinsdag stemming over deze moties. Opbrengst der Rijksmiddelen. Uit den staat der opbrengst van 's rijks middelen over de maand Februari 1922 blijkt, dat deze mafnut Februari een- vermeerdering aantoont van 1.774.644.39J4, vergeleken bij Febru ari 1921. De opbrengst over Februari 1922 was nl. 30.138215.37, tegen 28.363.570.971/2 over Februari i921. Januari 1922 bracht 2.064.801.14i/2 meer op dan Januari 1921. Over de eerste twee maanden van 1922 is dus 3.839.445.54 meer opgebracht dan in de eerste twee maanden van 1921. Het totaal over deze maanden was in 1922 63,536,668,29, in 1921 59,697,222.75. De raming voor deze twee maanden van 1922 was 71.600.166.66, zoodat wij reeds ruim 8 millioen ten achter zijn. Als vermeerderingsposten zijn te no- teeren grondbelasting, nl. Febr. Ï922 357,810.32, Febr. 1921 210,927.90; idem inkomstenbelasting respectievelijk 8,623,576.08i/2 en 7,137,813.58 ver mogensbelasting resp. 875,220.3054 en 674,644.39 suikeraccijns resp. 2,919,265.35 en 2,905,090.10 wijn- accijns resp. 53,799.11 en 37,565.02 gedistilleerd-accijns resp. 4,958,723.55 en 2,582,306.92 bieraccijns resp. 308,011.36 en 200,144.30 successie rechten resp. 2,582,940 en 2,403,224; belasting gouden en zilveren werken resp. 70,839.521/2 en 70,764.16 essaailoon resp. 81.49J4 en 54.32 opbrengst Staatsloterij resp. 170,303 en 168,684.2914 opbrengst loodsgel den 209,475.15 en 186,340.32. Minder brachten op personeele be lasting Februari 1922 975,253.43 en Februari 1921 999,383.3654 dividend en. tan-tièmebelasting resp. 659.365.40 en 1,477,03.30; zoutaccijns respect. 96,017.55 en 132,454.14 accijns op geslacht respectievelijk 685,001.33 en 990,743.36 belasting speelkaarten resp 7227.76 en 10.355.50 zegel rechten respectievelijk ƒ1.148.500.68 en 1,630,372.53 registratierechten resp. 2,133,651.78 en 3,001,995.66; invoer rechten respectievelijk 2,849,542.89 en 2,849,542.89 en 2,948,317.59 sta- tistiekrecht resp. 269,173,07 en 323,955.78 54 domeinen enz. resp. 111,769.38!4 en 135,258.04; jacht en visscherijacten c.a. resp. 329.25 en 475.50 mijnrechten resp. 72,337.99 en 135,657.71. De belasting in- verband met de bui tengewone omstandigheden (oovlogs- winstbeiasting) bracht in Febr. 1922 op 8,420,692.46, in de eerste 2 maanden van 1922 17,716,442.28. De inkomsten- ten bate van het Lee- ningfonds 1914 zijn geweest in Febr. 1922 7,819.801.8454, over de eerste 2 maanden van 1922 16,006,785.62. Suppletoire oorlogsbegrooting 1921. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van het Villste hoofdstuk der Staatsbegrooting 1921, betreuren ver scheidene leden zeer dat de geldelijke voordeelen, ten gevolge van het niet onder de wapenen komen van 10.000 man der lichting 1921, voor een groot deel verloren zijn gegaan, door de aan zienlijke verhoogingen, welke verschi- lende andere posten der begrooting over het afgeloopen dienstjaar hebben ondergaan. De memorie van toelichting heeft bij hen den indruk gewekt dat aan de ad ministratie, zoowel bij het departement zelf, als bij de daaronder ressorteerende diensten, nog meer ontbreekt dan zij hadden vermoed en- h, i. behoort een regeling te worden ingevoerd, waarbij de gedane betalingen spoedig en recht streeks door het departement worden verantwoord. Zij kunnen zich allerminst vereenigen met een terugkeer tot den vóór 1914 bestaan-den toestand, welke naar ver luidt de minister overweegt en waar bij de afdeeling comptabiliteit voor een deel in de a-ndere afdeelingen zou worden opgelost en het algemeen be grotingsbeheer zou worden gelegd in handen van de eenzijdig ontwikkelde militaire administratie. Vele leden- klagen over de onvol doende toelichting bij de meeste der voorgestelde verhoogingen. Zijn over 1921 en vorige dienstjaren no-g meer suppletoire begrootingen te verwachten Invoer Deensch vleescli. In de -gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer deelde de minis ter van financiën mede, dat eerlang zijn departement een wetsontwerp zal ver laten, waarbij een waardeheffing van versch vleesch uit Denemarken wordt mogelijk gemaakt. De uitvoering der vlootwet. Uit Weltevreden wordt gemeld, dat de regeering den Volksraad in verband met de aanstaande buitengewone zit ting heeft medegedeeld, dat de ongun stige omstandigheden, de va' van tin- en kole"prijzen, de mindere opbrengst van de Staatsspoor noodzaken tot het brengen van een ingrijpende wijziging in den o-pzet van 'het Vlootbasisfonds. De aanschaffing en aanbouw van de noodig geachte oorlogsbodems blijft onaangetast, maar de uitvoering van e ten laste van het fonds komende nieuwe werken wordt over tien -inplaats van over zes jaar verdeeld. Jaarlijks zal daaraan ƒ9.9 millioen worden be steed, terwijl de annuïteit 5.3 mil lioen zal bedragen. Gedurende de eer ste 6 jaar zal daardoor ƒ4554 millioen minder uitgegeven worden. Bezuiniging. Men schrijft aan „de Tel." Het is gebeurd, dat een instructeur aan den landstorm, een zekeren afstand moest fietsen om les ie gaan geven. Volgens de bestaande voorschriften, mag hiervoor gerekend worden 3 cent per K.M. Volgens de wegwijzer van den A.N.W.B. bedroeg de afstand 3.2 K.M. en zoodanig werd de declaratie opge maakt en gedeclareerd 9.5 cent. Dit klopte ecliter niet met de gege vens van den kapitein-instructeur, die tot de conclusie komt, dat de afstand 3% K.M. bedraagt. Er moet dus 10 cent gedeclareerd worden, in plaats van 9}4. De declaratie wordt voorzien van de noodige papieren teruggezonden, om overgemaakt te worden Alzoo ge schiedt. In Den Haag aangekomen, gaan de hooge heeren weer aan het passen en rekenen en komt men tot de conclusie, dat 3% toch teveel is en 3.2 goed was. De declaratie komt weer terug en wordt weer veranderd, zooals ze eerst was. Doch de kapitein-instructeur acht het nog niet goed. De afstand is wel 3.2, doch voor 3 X 3.2 of 9.6 cent moet 10 cent berekend worden, en voor de vierde maal komt de declaratie terug om overgemaakt te worden En dat allemaal voor 54 cent. Wan neer zullen de heeren met de sterren toch eens leeren wat bezuiniging is Spekkie, de pijper der Zeeieepen. Onder dezen titel is bij de uitgevers maatschappij E. J. Bosch Jbzn. te Baarn weder een werkje van de bekende Stamperius-bibliotheek verschenen. De schrijver, de heer Joh. H. Been, archi varis te Brielle, zet daarin de geschie denis van Spekkie uitvoerig uiteen, en komt daarin duidelijk uit welk een rol hij als pijper vervulde en hoe vurig hij aan ziin instrument gehecht was. Het is de tweede druk van dit boekje dat geïllustreerd is door J. G. Kesler. Bij een volgende uitgave mag wel eens wat meer zorg aan de correctie besteed worden. DE MAILBOOT „MECKLENBURG". Hedenmiddag werd van de nieuwe werf op het Eiland het eerste daar ge bouwde schip te water gelaten, nl. het dubbelschroefstoomschip' „Mecklen burg", in aanbouw bij de Kon. Maat schappij. „de Schelde", voor rekening van de Stoomvaart Maatschappij „Zee land" voor haren maildienst Vlissingen Folkestone. zijn niet goed- voor borst-, asthma- en bronchitislijders. Ook niet voor andere menschen, die in- deze weersgesteldheid vatbaarder zijn dan anders. Eén woord: Door mejuffrouw O. M. de Meester, dochter van d-en directeur der Maatsch. „Zeeland", werden- de laatste beletselen voor het tewater gaan weggenomen. Het schip is gebouwd onder speciaal toezicht van Lloyd's en voldoet ten vol le aan de eischen voor klasse A Kanaal- dienst. De hoofdafmetingen- zijn Lengte over alles 363-0" lengte op de water lijn 358'-0" breedte op buitenkant- spanten 48'-6" holte van kiel tot op perdek in de zijde 25'-0"; bruto register ton 3000. Onder het opperdek be vinden zich 2 do'orloopende dekken, hoofdzakelijk bestemd voor passagiers hutten en verblijven der schepelingen. De bovenbouw bestaat, behalve uit een bak lang 60"-0", uit een promena dedek voor de le klasse ter lengte van 166'-0" en het daarboven gelegen sloe- pendek, terwijl achterop een ruim dek huis voor de 2e klasse is aangebracht, met daarboven gelegen promenadedek. Op het achterschip bevindt zich nog een afzonderlijk dekhuis voor de stuurma- chine en ve.rhaallier. Er zijn in 't geheel 11 waterdichte schotten, die tot het eerste dek boven de waterlijn zijn op getrokken, b-ehalve het aanvaringsschot en de schotten Nos. 8 en 9, welke tot het opperdek doorloopen. De waterdichte schotten in de passa giersruimte zijn alle ontworpen zonder deuren, wat aan de veiligheid der pas sagiers zeer ten goede komt. Het stoependek biedt ruimte voor dertien groote reddingsbooten, waar van acht stuks onder Welin's Davits. De meeste dier booten kunnen zoo noo dig aan beide zijden te water worden gelaten, door middel van rails, waar over de booten van het eene boord naar het andere snel verplaatst kunnen wor den. Het schip wordt gestuurd door mid del van een gebalanceerd roer, onge veer 10 ton wegende, met stalen koning van =t 40 c.M. diameter. De stoomstuurmachine is geleverd door de firma John Hastie. Vanaf de commandobrug wordt deze machine bewogen door een telemoter op deze brug bevindt zich tevens o.a. de roerverklikker en toestellen tot op namen der onderwater-kloksignalen. Voor reservestuurinrichti-ngen zijn oanw-ezig een stuurkolom op het ach- terpromonadedek, werkende op de stuurmachine, en een handstuurinrich- ting in het stuurhuis. De beide stoklooze ankers worden bediend door een stoomankërspil van de firma Clarke Chapman. Voor het lossen en laden zijn twee 3 tons stoom- lieren aanwezig. In het voorschip be vinden zich drie laadruimen en in het achterschip twee, terwijl de totale ca paciteit 150 ton bedraagt bij een ge middelden diepgang van het schip van 12'-6". Voor het verhalen is op den bak een stoom-kaapstander geplaatst en achter op e-en verhaatlier in het stuurhuis. Het schip wordt voorzien van een installatie voor draadiooze telegrafie, benevens van een noodverlichting, wel ke automatisch wordt ingeschakeld. De bemanning, inclusief officieren, bestaat uit 70 personen. Er zullen- in 't geheel slaapplaatsen zijn voor 267 eerst-e klasse passagiers, waarvan 41 de beschikkin-g kunnen hebben over éénpersoonshutten en de anderen over tweepersoonshutten. De vestibule, eetsalon, rookkamer en de luxeverblijven worden betimmerd door de firma Mutters te 's-Graven- hage. in het achterschip bevinden zich de hutten voor 110 tweede klasse passa giers. De 2e klasse eetsalon en rookkamer worden- betimmerd door de Maatsch. „de Schelde". Het schip wordt geheel electrisch verlicht. De dynamo's zijn vervaardigd- door de firma Allan Son Cy. Ltd., terwijl de installatie wordt verricht door de firma Van Rietschoten en Hou- wens te Rotterdam. Aan de ventilatie van alle mogelijke gedeelten en in- het bijzonder aan de volksv-erblijven, is, de meeste aandacht besteed. De hoofdwerktuigen zijn twee triple expansie machines met twee L. D. cy linders en vier krukken, gebalanceerd volgens het Yarrow-Schlick en Twee- dig systeem. De cylinders zijn van de volgende afmetingen de H. D. 28 inches M. D. 43J4 inches en twee L. D. inches met 33 inches gemeenschappelijke slag. Alle cylinders zijn voorzien van voeringen. De H. D. cylinder heeft een ronde stoomschuif van 23 i-n-ches diam., de M. D. cylinder heeft twee ronde stoom- schuiven, elk van 1854 inches diam., en de L. D. cylinders eik een vlakke schuif met ontiasfring. De M. D. en L. D.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1