ïs san25350 VRIJDAG V7 MAART VERBORGEN LEED. 60e Jaargang n biedingen taarsvragen JONGEN stbode STBODE meisje neis je •nstmti5je intsehippii m isnnait GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Stads» en Provincïemeuwg "or msmint-Tafo letten tegert Besmetting. «a-MO* 65 itenteerd middel troebele en ge- irineloozing. 2.40. „Sanita8lV ledgekeurd. Jacobstraat 1 .ange Delft B 130. amrak 51. OGNE D E L 1 S <waliteit. Flacon 1.35. ct. Voorhanden bij 1ERMAN Bellamypark 37. nke ATE. FAGG1NGER— oort, Middelburg, J. K. KOOLE- mpsensstraat 13, nacht, liefst niet 0 jaar. e 16 jaar. huisstraat 11. 15 April een net Ti eis je :s :VAN DER VIES, nstraat 68. /AN TIJEN, Dok- gt een 16 jaar. Zich aan avonds nk 8 uur. >n 25 gulden per Café-Restaurant llamypark 15. idtolburg-Rotlerds® gelegen plaatsen AM PA8SA8IERS, !EK EN VEE. Maart T. H1U. r.B. ur r. mi. 1.1. UI 8 8 ng'en morgens «komen Tl v.h 8; RN, N.V. Tian»p. en i. Erven G. VOS, te Middelburg kn, Tel. 153; te tN OOSTERHOUT, Dordrecht Geb«. Tel. 101 VLISS1INGSCHE COURANT BEKENDMAKING. Gemeentelijke Woningbeurs. De gemeentelijke woningbeurs is dage lijks, behalve 's Zaterdags, voor het publiek «opend van 912.30 uur en van 25 'sZaterdags van 912 uur. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris. F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. De lieer Van de Laar heeft een motie voorgesteld waarin, hij verplichte open t,ate aanbesteding voor scholenbouw vraagt. De stemmen staakten over deze 0lie, zoodat morgen overgestemd zal «orden. Een kleine discussie ontstond vervol 1 gens over de vraag of het bouwwetje terugwerkende kracht zal hebben. De minister wenschte alle aanvragen na 1 October 1921 gedaan, te annuleeren. Dit is wel een eenigszins zonderling systeem. Tot de inwerkingtreding van een wet blijft de toestand onveran derd alle aanvragen zijn volkomen wettig en de minister mag ze niet af wijzen. Vandaar dat de heer Ossen-dorp jen datum wilde verschuiven tot 16 Maart 1922. De minister had ten slotte daartegen geen bezwaar, maar wensch te niet, gelijk de heer Ossendor.p wilde, to duur van de wet met één jaar te vertragen. Zij die dus vóór 16 Maart een aanvrage indienden en geen acht sloegen op het wetsontwerp, profitee red ervan wie zich daar wel aan stoor- ile, valt er uit. Heel billijk is dit niet. Het wetsontwerp werd ten slotte aangenomen met 66 tegen 4 stemmen. De heer Scheurer verklaarde tegen te stemmen, omdat het ontwerp in de praktijk geen voordeelen zal brengen, maar wel moeilijkheden. Hoofdstuk Vilb (Financiën). Twaalf sprekers"waren ingeschreven, leder kreeg twintig minuten. Klachtenregister in folio-formaat. De eerste die van stal draafde was de heer Weitkamp, die een lange reeks bezui nigingsvoorstellen had. Het Reisbe sluit moet soberder worden, de belas tingheffing eenvoudiger en ten sloffe diende hij een motie in om de veilingen van land- en tuinbouwproducten vrij te stellen van registrafie-recht. De voor zitter wilde deze motie uitstellen, maar de Kamer besliste met 34 tegen 29 stemmen, dat zij aanstonds aan de orde zou zijn. Het was de heer Duijs die dit succesje wist te behalen. De heer Dresselhuijs steunde de mo lt Hij zette uiteen, dat deze heffing onbillijk is, omdat zij op de bruto-in komsten drukt en niet op de bedrijfsin- komens. Daardoor is de heffing volko men onbillijk vooral in deze tijden van crisis voor den tuinbouw. Hij drong er 00 aan, dat de minister altiians voor den crisistijd de motie zal aanvaarden. In den zelfden geest spraken de heeren Fleskens en Duijs. Zonderlinge combi natie. Er is plotseling een merkwaar dige liefde voor de boeren ontstaan. Of die met de verkiezingen verband houdt, is niet te bewijzen. Volgens -den heer Duijs was de hef fing zeer onverstandig, omdat zij druk te op de organisatie van het bedrijf. Wie zijn waren buiten de veilingen ver- Roman van B. CORONY. 19) Hoe langer u spreekt, des te dui delijker gevoel ik, dat ik Wolf liefheb, ik zonder hem niet kan, maar ook "et wil leven. Is er geen plaats ineer "Mr mij in uw huis, dan ga ik maar... Wees toch niet zoo onverstandig Wje denkt eraan, je Plotseling zweeg de gravin. Een be diende trad binnen en presenteerde naar op een zilveren blad een kaartje. „Baron Wolfgang von Fillungen" 'as de gravin, zag haar nicht met een veelbeteekenenden blik aan en zei toen: Meneer de baron is welkom. HOOFDSTUK VI. 'n half blijde, half bange, opgewon- stemming keerde de toekomstige Aloraatsheer dezen dag naar het slot ikenstein terug en doorliep de met Pens en- jachtbenoodigdheden ver- rde vestibule. Kijk, kijk, meneer mijn broer kijkt li_.r heen, alsof ik een spin was, Wor n een sc'lcrPe» spottende stem terwi-i t-ni. me niet kwalijk, zei Wolf, LJJ hij zich omdraaide en Kazimir de ik is Pi Je z't 200 in den hoek, dat ■i. M 'dpad niet bemerkte. ~ieoPüi1Peft het m'i ook reeds vaak gevoelen, dat ik iedereen &°eg laten hier een doorn in het oog ben. Daarom koopt, behoeft niet te betalen wie naar de georganiseerde veilingen gaat, moet wel betalen. Dit is nu eenmaal dikwijls zoo bij de belastingen en de zegel- en registratierechten zijn van ouds sukke lige systemen van belasting-heffing ge weest. Het gaat hier om vijf ton en de minister zal wel vertellen -dat hij die niet kan missen. Niet onaanrdig was de bewering van den heer Duijs, dat het beter was den minister dit geld te ont nemen, omdat hij het dan ook niet kan uitgeven Nederland en Beigië. In de Belgische Kamer zijn de debat ten geopend over de tariefpolitiek, waar bij oud-minister Wauters onder instem ming van bijna de geheeie Kamer de hoop uitsprak, dat men spoedig tot een economische overeenkomst met Neder land zou komen. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen (hoofdsom en opeenten) over de maand Februari 1922, in vergelijking gebracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1921. Opbrengst Opbrengst over de over de maand maand Febr. '22. Febr. '21 Grondbelasting 357.810 210.927 Personeele belasting 975.253 999.383 Inkomstenbelasting 8.623.376 7.135.292 Dtv.- en tant.-bel. 659.365 1.477.043 Vermogensbelasting 875.229 674.644 Suiker 2.919.265 2.905.090 Wijn 53.799 37.565 Gedistilleerd 4.958.723 2.582.306 Zout 96.017 132.454 Bier en azijn 308.011 200.144 Geslacht 685.001 990.743 Bel. op speelkaarten 7.227 10.355 Zegelrechten 1.148.500 1.630.372 Registratierechten 2.133.651 3.001.995 Successierechten 2.582.940 2.403.224 Invoer 2.849.542 2.948.317 Belast, goud en zilver 70.839 70.764 Essaailoon 81 54 Statistiekrecht 269.173 323.955 Domeinen 111.769 135.258 Staatsloterij 170.303 168.684 Jacht en visscherij 329 474 Loodsgelden 209.474 186.340 Mijnen 72.337 135.657 Totaal-generaal ƒ30.138.215 ƒ28.363.570 Wijziging der Arbeidswet. Naar „het Volk" verneemt is door mi nister Aaiberse 't advies van den Hoogen Raad van Arbeid, inzake de thans door hem voorgestelde afschaffing van den 8-urendag, niet ingewonnen. Vv'el is aan den Hoogen Raad voorgelegd een wijzigingsontwerp, dat mogelijk wilde maken, dat in gemeen overleg van werkgevers en werknemers van den 8- urendag zou kunnen worden afgewe ken. Door verscheidene leden van den Hoogen Raad is op deze regeling scher pe critiek geoefend en zij werd door hem als een aanval op den 8-urendag afgewezen. Óver de wijziging, die de minister nu voorstelt, en welke veel verder gaat, is in den Hoogen Raad geen woord ge sproken. De Kamerverkiezingen. Zooals bc-richt is, werd kort geleden door enkele vooraanstaande personen uit landbouworganisaties besloten tot het oprichten van een nieuwe land- neem ik de gewoonte aan om mijn on gaarne gezien persoontje zooveel mo gelijk op den achtergrond te houden, was het antwoord, dat Kazimir op bit teren toon gaf. Wolfgang had altijd innig medelijden gevoeld met zijn jengsten broer, die door de natuur zoo stiefmoederlijk was bedeeld. Daarom antwoordde hij ook thans met ongeveinsde hartelijkheid Geef je toch niet over aan zulke onrechtvaardige gedachten, waarmee je immers je zeiven maar kwelt. Was ik niet steeds je beste vriend en speelmak ker Heb ik je niet altijd mijn broeder liefde in volle mate geschonken Ja, dat heb je, mompelde Kazimir. Jij waart en bleef tot op heden de eeni- ge, die nog een weinig hartewarmte voor mij over had. Niet de eenige, maar Toch wel De „eenige" zeg ik en het is waar. Daarvoor ben ik je ook dankbaar en meen het goed met je, en wie valsch tegenover je is, krijgt het met mij te doen Daar kun je staat op maken. - Ja, ja, ik weet het en we zullen het ook in de toekomst met elkaar houden, antwoordde Wolf vriéndelijk glimlachend. Je waart in B. Ja! Bij de Hartenau's Om de kleine d'Alvare Jawat verder Interesseert je dat zoo zeer fHet interesseert me..., omdat... Welnu, omdat Omdat ik niet wil, dat je die val- bouwpartij, die bij de aanstaande Ka merverkiezingen in alle districten een candidatenlijst zal indienen. Aanleiding tot oprichting dezer partij is in de eerste plaats geweest het feit, dat men den heer Teenstra als voor aanstaand deskundige in de Kamer wil houden, doch daarnaast heeft de alge- meene ontstemming over de wijze, waarop de heer Braat zijn landbouw- mandaat vervult, hiertoe aangespoord. In verschillende provincies zijn reeds comité's in voorbereiding. Het pro gramma der nieuwe partij zal met ver schillende organisatorische gegevens binnenkort worden gepubliceerd. Naar „de Tel." verneemt, is thans de finitief een comité opgericht onder voorzitterschap van prof. Kernkamp, dat een actie zal ondernemen om in alle kiesdistricten een lijst van candidaten in te dienen, waarop als no. 1 de heer Van Beresteijn zal worden geplaatst. Het comité stelt zich volkomen onaf hankelijk van alle politieke partijen en politieke leuzen. Het plaatst op den voorgrond de behartiging van culturee- le belangen. Bij de samenstelling der candidatenlijst zal vanzelfsprekend hier mede rekening gehouden worden. Steunregeling typografie. Naar „het Centrum" verneemt heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de besturen van het R. K. Vak bureau en het Algemeen Nederlandsch Vakverbond geantwoord, dat hij niet kan terugkomen op zijn genomen be slissing, betreffende een steunregeling voor de typografie, omdat die beslissing na rijp beraad is genomen. De-minister deelt verder mede, dat van een nieuw onderhoud geen resulta ten zijn te verwachten. De Politiebond scheidt zich af van het A. C. O. P. De algemeene bond van poiiiie-per- soneel in Nederland heeff geweigerd te voldoen aan den eisch van het comité ter behartiging van de algemeene be langen van overheidspersoneel, dat hij zou intrekken zijn besluit om te gaan ijveren voor de instelling van een bij zondere centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in politiezaken, naast de bestaande centrale commissie voor georganiseerd overlég ir. ambtenaren zaken. De bond van politiepersoneel maakt thans geen deel meer uit van genoemd comité. Bezuiniging. De gemeenteraad te Den Helder heeft met 10 tegen 8 stemmen verworpen een voorstel van Burg. en Weth. tot het benoemen van een nieuwen adjunct- directeur van de licht- en waterleidin gen. Er zal voor deze beirekking vol staan worden met de benoeming van een hoofdopzichter. VLISSINGEN, 17 MAART. Uitvoering Zangvereeniging „Looft den Heer". Muziek en muziek is zes. De uitvoering van bovengenoemde zangvereeniging gisterenavond in het Concertgebouw, onder leiding van den heer E. Batten gegeven, heeft op ons geen goeden indruk gemaakt. Toen we heengingen, waren we onder den indruk van de vele teleurstellingen, die de avond gebracht had en het hooge woord sche kat hier in huis brengt Het altijd eenigszins bleeke gezicht werd nu nog bleeker. Hij zweeg gerui- men tijd, alsof hij een dam wilde op werpen tegen zijn eigen drift. En toen hij eindelijk begon te spreken, kwamen ■de woorden ruw en afgebroken over zijn lippen. -Kazimir, omdat ik je goede bedoe ling niet misken, wil ik je de onbedachte uitlating vergeven. Maar neem je in acht Spreek nooit weer in dergelijke bewoordingen Qver Inez, als we vrien den zullen blijven, want van heden af is ze mijn verloofde, en wie haar naam noemt, mag dat slechts met eerbied doen. Zonder een antwoord af te wachten verliet hij met vaste, haastige schreden de vestibule, en begaf zich naar zijn vader, wien hij om een kort onderhoud verzocht. Heb je mü iets van bijzonder be lang mee te deelen vroeg de baron. Ik zou u nog eenmaal om uw toe stemming tot nvijn huwelijk met juf frouw d'Alvare willen verzoeken. -Je weet, hoe ik daarover denk en kunt niet verwachten, dat ik mijn wil ten offer breng aan jouw dwaze wen- schen, Het gaat hier om een ernstige, heilige en uit volle overtuiging gedane belofte. Inez draagt sedert enkele uren_ den ring van mijn overleden moeder en ik ontving dezen smallen -gouden ring van haar. Zou ik thans nog terug kun nen treden, zelfs al wilde ik het? Neen, want de Fillungen's hebben slechts één eerewoord, antwoordde de moet er maar uit onze opinie is zeer ongunstig. Zijn we dan veranderd in onze be oordeeling bij vroeger, zult ge zeggen Volstrekt niet en volkomen onbevoor oordeeld en neutraal hebben we ons tot luisteren gezet. Terwille van de kunst en goede verstandhoudingen mogen we evenwel nie't zwijgen. En de voornaam ste oorzaak zoeken, we hierin, dat de vereeniging boven haar stand zingt. Het zat hem niet, de muzikale beleedigin- gen, in haperingen of onzuiver zingen. Het werk „Het Lied van de Klok" is te moeilijk om met een koor, waar vele leden mechanisch zingen, succes te heb ben. Wat zouden soli, aan goede solis ten toevertrouwd, niet mooi zijn ge weest en wat was nu de tegenstelling tusschen mejuffr. W. G., de sopraan en de heer A. E. Dudok van Heel aan de ééne zijde en den tenor en bas aande andere zijde belachelijk groot. Er was nog meer, wat tegen viel. Over het gan- sche koor lag een matheid, die maar niet wilde optrekken. De groep sopra nen ontwikkelde een geluid, dat niet helder, maar beslagen was en in het ensemble zat geen vuur, geen tempera ment. Was dat nu forte zingen Het is wel jammer van den tijd en de moeite, aan dit nummer besteed, maar het kon niet door den beugel. Het is nog niet genoeg, als men zijn best doetwant dit sluit al zwakheid in. De bassen zongen ook niet mooi en we zullen de operatie maar even doorzet ten met de opmerking, dat het solo gedeelte voor de bassen in het Lachlied werkelijk droevig was. Dat was toch geen zang en het Lachlied zelf was plat, met die ha-ha-ha aanvullingen op ordinaire momenten. Och, het publiek vond het mooi en het moest nog eens gezongen worden De heer C. J. v. d. E. heeft wel wat aan leg om geestige liedjes te zingen en „Hun Muziek" viel zeer in den smaak, maar is het nu te vergeven, dat hij bij de vier coupletten, waar de derde regel begon, steeds een tel te vroeg in viel Dat is toch een beleediging voor het maatgevoel. „Roeien met de riemen die we heb ben" zal wel een excuus zijn, dat men nu zal aanhalen. Best Maar begeef u dan op het gebied van eenvoudige, kleine liederen, want de solo-stemmen, althans de tenor en bas, uit de vereeni ging en het koor mogen niet aan elkan der gewaagd worden om zwaardere koorwerken te beoefenen. Dat was geen zingen, dat was roepen, wat de bas deed en men moet nog respect hebben voor den tenor, dat hij dergelijke moei lijke solo's aandurfde. Is men in „Looft den Heer" door het enthousiasme voor de oude vereeniging onderling blind voor de fouten Dan moet men elkaar nil maar eens de waarheid zeggen. De kogei is door de kerk. We hadden niet gedacht, dat het met de critiek zoo'n vaart zou ioopen. Dikwijls hoop ten we op momenten, die het beter zou den maken, maar de totaal-indruk is niet gewijzigd. Het kwartet „En de va der laat wel voidaan" ging wel en het koor trof ons het meest met liet be kende „Van den toren droef en bang". Daar was de impressie beter en die bleef, Joen onmiddellijk daarop de so praan die fijne solo zong. Voor de pau ze zouden we van haar willen zeggen het is meer een kamer-soliste de lie deren na de pauze toonden haar kracht ontwikkeling, hoewel de zachte nunf- baron. Dat je het onbezonnen hebt ver pand en geen acht sloegt op mijn ern stige waarschuwingen, doet mij leed. Doch daaraan valt niets meer te veran deren. Ik hoop, dat je den overhaasten stap nooit zult berouwen. U geeft dus uw toestemming Tegenover dc wereld moet ik dat wel doen. Dat deze stap van jouw kant een innerlijke scheiding tusschen ons veroorzaakt, zul je zelf wel inzien, ik verlang nu echter, dat deze verloving nog minstens een jaar geheim wordt gehouden. Jij moet het meisje en zij moet jou nog nauwkeurig leeren ken nen. Deze kinderlijke, onschuldige ziel heeft geen geheimen voor mij. Doch ik onderwerp mij natuurlijk aan uw voor waarden. Je moet ook je vele bezoeken in de residentie verminderen. U verlangt dat we elkaar nauw keuriger zullen leeren kennen, en maakt ons dat op die wijze zelf onmogelijk. Volstrekt niet. Je stiefmoeder is met He gravin bevriend en kan de nicht van haar voor langen tijd op het slot Falkenstein noodigen. ik zelf zal dan, als ik niet door andere gasten in beslag word genomen, gelegenheid hebben, mij een vast oordeel te vormen en dien overeenkomstig te handelen. Met een korte beweging met de hand werd Wolf te kennen gegeven, dat hij heen kon gaan. Den volgenden dag reed Udo van Fillungen naar B. en liet zich bij graaf Hartenau aandienen. Vijand van publieke familietwisten INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Ü9! imrp liiPa! kan u een kou bezorgen uni ijuiG HG(jt waaraan u voor uw leven vernietigen de bacteriën in mond en keet en beschermen mers, zooals het „Sluimerlied" het meeste succes hadden. Met de zuiver heid scheelde het wel eens een haar, maar aan den indruk deed dat niet veel afbreuk. in ons tekstboekje zien we naast het koor „Ieder rept de handen nijver" staan „zat gang in eindelijk, einde lijk een beetje spirit". Voor een ver slaggever is het niet aangenaam en niet gemakkelijk in een stemming, ais uit bovenstaande woorden spreekt, te schrijven. Het orkest, hoewel het klank volume niet over had, kweet zich goed van de, niet overal lichte taak. De bege leiding van „de Meester weet den vorm te breken" bezorgde veel werk. Af en toe kwamen met de schoone fluitpartij, heel mooie tusschen- en naspelen voor. Dc trouwe pianiste, die wél klein is van postuur, mag toch niet in het ge drang komen van deze „Uitvoering met een traan in het oog". Zij verdient een woord van lof voor haar nauwgezet piano-spel én voor opoffering en moeite tijdens de talrijke repetitie's. De bas, de heer Dudok van Heel, heeft met beschaafd geluid, zooals we dat van hem gewoon zijn, gezongen. Hij kon dezen avond gerust zijn. De vereeniging is in ledental vooruit gegaan. Laat ons een volgend maal gunstiger dan nu mogen getuigen. De zaai was zoo goed als geheel ge vuld. Ds. C. L. Voorhoeve, die de sa menkomst met gebed had geopend, sprak aan het einde een woord van waardeering en sloot met danken. Het is niet nü, dat deze wijze van handelen ons lichtelijk tegen de borst stuit. Steeds vonden wij het een beslag leg gen op andersdenkenden en bidden en danken is toch te heilig, dan om het maar overal te doen. We kennen een christelijke zangvereeniging, waar het voor en na de uitvoering geschiedt in de kleine lokaliteit, waar de leden sa men komen. Dan ontslaat men iemand tevens van het spreken van een slot woord, dat toch bezwaarlijk afbrekend kan zijn. De Nieuwe Mensch. Gisterenavond hield het Comité voor Winteriezingen zijn laatste bijeenkomst in dit seizoen. Als spreker trad op ds. Meijster, Geref. predikant fe Rotterdam, met het' onderwerp „de Nieuwe Mensch". Dr. J. Brinkman opende en liet zin gen Ps. 100 vs. 1, waarna hij voorging in gebed en na een kort woord van welkom ds. Meijster gelegenheid gaf tot het houden van zijn rede. Spreker begon met er op te wijzen, aat het vooral in dezen tijd voor den Christen noodzakelijk is te 'letten op de teekene der tijden. Dit is zeer moeilijk en haast een te groote taak. Dikwijls als hij was vroeg hij nu zelf voor zijn zoon om de hand van Inez, maar onder voorbehoud, dat de verloving, met het oog op de jeugd van het meisje voor- ioopig geheim zou worden. Graaf en gravin von Hartenau von den dat goed. Zoo was de jonge Creooische de ver loofde van Wolf geworden, trouwens tegen den zin van den majoraatsheer. Deze maakte er tegenover Jadwiga geen geheim van, dat het hem bitter zwaar viel, zijn liefsten wensch op te geven hij vertelde haar ook, dat hij Thea reeds als zijn eigen, geliefd kind had beschouwd. De barones sprak noch ten gunste, noch in het nadeel van haar stiefzoon. Zij ried haar echtgenoot telkens weer aan zich in het onveranderlijke te schik ken. Slechts éénmaal maakte zij de op merking Egon zou trouwens niet zoo beslist tegen je wil gehandeld heb ben. Maar zijn eerbiedige volgzaamheid beliefde je zwakheid te noemen. Nooit heb ik kinderlijke gehoor zaamheid aldus genoemd, stoof Udo op. Als Egon mij die maar in> elk opzicht wilde bewijzen Ik deed echter tot dus ver vergeefsche moeite om een echten Fillungen van hem te maken. Hij schijnt van week was gevormd, dat men naar believen in eiken vorm kan kneden, en niet van ijzer. Jij, die hem vertroeteld hebt, jij maakte van hem den wispeltu- ngen mensch, die hij helaas thans is. De moederliefde vermag iets groots uit te werken, maar als ze blind is en. on- overiegd handelt, krijgt ze beklagens waardige resultaten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1