150 100 W0BNSD40 IS MAART feuilleton VERBORGEN LEED. binnenland" 6Qe Jaargang 1932 ii,,; firs! F. III IE ÏILOS Ir, l\m Markt 58. fiissinp. Wm Inlire. 1 i ft fill 8ulden bg levens" fTfftft i 3S| 111 la"Se ongeschikt-Hl heid tot werken, Mijnt Miks, oitgizondifd sp Zondig si ligen irksndi Clristaüke Fsssiiigso, jEMEENTEBESTUUR GRIEP GEHAD? I<IO« 63 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 12.50 Voor Belgiï 14.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. 0e abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze gd tegen ongelukken voor: V: gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi] verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10voor Iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. gulden bij verlies gulden bij verlies van een H| van elken wijsvinger. anderen vinger. gulden bij verlies van een duim. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Vlis- sinene, brengen ter openbare kennis, dat ,ie(ien is afgekondigd liet besluit van den Raad van den 24en Februari 1922, no. 12, tot vastselling van een verordening betref- jende den' verkoop van buitenlandse!) vleesdi. Gedurende drie maanden wordt de ver lening ter Secretarie (3e afdeeling) voor een ieder ter lezing nedergelegd en tegen- iefaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Vlissingen, 15 Maart 1922. Bur» en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Onderwijsbegrooting. De Voorzitter is bang, dat de begroo- ting vóór Paschen niet gereed zal ko men. Nog moeten de hoofdstukken Fi- wmctën, Oorlog, Marine en Landbouw aan de beurt komen. Voorts te Oost ende West-Indische gebrooting. Verder komen nog de zomertijd-ontwerpen aan de orde mitsgaders een lijst kleinere ontwerpen. In verband hiermede stelde de Voor zitter voor a.s. Donderdag avondverga dering te houden en de begrooting voor oorlog te behandelen. Het woord „be handelen" is voor een avondvergade ring eigenlijk niet het juiste woord, want het is meer een debat, waarbij een dozijn leden aanwezig plegen te zijn. Is het niet treurig, dat na zes weken rergaderen nog de begrooting niet is afgedaan De Voorzitter is daaraan gedeeltelijk ook schuld' omdat hij veel te weinig rantsoeneert en veel te veel over zijn kant Iaat -gaan. Men zou ver wachten, dat de Kamer vóór de verkie zingen eens iets beter haar best zou gaan doen, maar het pmgekeerde is het geval. Zij put zich uit in eindeloos ge praat waarvan de beteekenis bijna al tijd omgekeerd evenredig is aan de lengte. De onderwijsbegrooting bijvoorbeeld duurt veel en veel te lang. Over allerlei puntjes wordt gesproken, terwijl men al weet, wat het resultaat zal zijn. Het weinig belangrijke punt van den Mu seum-raad hield veei te lang op. Zelfs nog nadat de Minister zijn voorstel vol ledig 'had veranderd en alle scherpe kantjes daarvan afgenomen waren, 't Wordt nu een commissie van advies zonder vacatie-geld en zonder perma nenten bureaucratischen voorzitter. Het puntje werd toch goedgekeurd na een onverstaanbare repliek van den bestrij der, den heer Visser van IJzendoorn. Nog eenig artistiek gedoe van den lieer Van Beresteijn over leeszalen en Orkesten en de begrooting werd goed Roman van B. CORONY. Ze bracht een mandje vol van de eerste, door haar zelf geplukte kersen mede en vroeg opgewekt Kom ik ongelegen Zijn er hier geheimen te behandelen Jullie ziet er zoo opgewonden uit, alsof je een ern stig debat hebt gehad. Wie scherp toezag, zou misschien in weerwil van het. onbevangen glimlachje vermoed hebben, dat ze een deel van net gesprek bij de deur had afgeluis1- 'erdwant in haar blauwe oogen lag oen zeldzame uitdrukking, welke de halfgesloten oogleden trachtten te ver- owgen. Maar noch haar echtgenoot, noch Wolf waren in de stemming om zoo iets te bemerken. De laatste drukte een vluchtigen kus °P de hand zijner stiefmoeder en ver wijderde zich. Hij moest in de vrije ncht. De wanden van het smalle ver rek en de lage zoldering dreigden hem o doen stikken. Voor den eersten kéer gevoelde hij zich door woeste stemmen aangegrepen en heen en weder ge- sw?' Voor 'lem> zi-in vader een hart en één ziel was, werd dit verzet tegen diens wil iets buiten gewoon pijnlijks. Maar toch dacht hij zief6?" ot,g®nb'ik aan, van 'nez af te brppcn 113(1 ziin' 'lart en' zin in onver- waa are banden verstrikt, in een-net, SCh lvan men de mazen niet kan ver- gekeurd- met 67 tegen 2 stemmen. De subsidies voor de leeszalen wor den met 10 pet. verminderd. Vervolgens het bouw-wetje, dat strekt om al te groote voortvarendheid bij het bouwen van scholen wat te rem men. Wordt er te veel gebouwd De heer Ossendorp vond van- niet. Ook zag hij niet de grief dat er te mooi en te mo numentaal wordt gebouwd. Wat de openbare school betrof werd er volgens den heer Ossendorp niet on- noodig gebouwd. Echter waren bijzon dere scholen er op uit om het onderwijs duur te maken o.a. doordat zij weigeren de leegkomende openbare scholen te aanvaarden. Daarvan gaf hij diverse voorbeelden gelijk thans in de pers al zoo vaak is meegedeeld. Trouwens de rede van dezen afgevaardigde was uit kranten-knipsels samengesteld. De eischen die -gesteld worden voor het bouwen van een school zijn gering veertig ouders kunnen al een school stichten. Voor een stad als Groningne die 12 duizend schoolgaande kinderen heeft zou dit kunnen beteekenen dat men 300 scholen wilde stichten. Zoo'n vaart loopt het nu wel niet maar het kan. Het is dus wel noodig dat eeniger mate geremd wordt. Waar het onver mijdelijk is, zal de Minister den bouw van scholen toelaten maar hij zal uiterst zuinig zijn. De heer Ossendorp zoowel ais de heer Ketelaar legden zich bij dit ontwerp neer, omdat de tijdsomstandig heden het noodzakelijk ma-ken, dat de Minister moet ingrijpen. Ook de heer Ketelaar had gevallen waarin overbodi ge aanvragen werden ingediend, meege maakt in Gedeputeerde Staten. De kwestie komt feitelijk hierop neer dat de Minister zuiniger wil kunnen zijn. De wet verplicht thans gemeente bestuur en Minister om gelden beschik baar te stellen indien de plannen aan de eischen van de wet voldoen, ongezien de 'vraag of liet goedkooper kon ge schieden. De Minister wil de bevoegd heid om te kunnen afwijzen a-Is hij meent -dat de bouw niet drihgend noo dig is of -goedkooper oplossing mogelijk is. Voor die goedkooper-making pleitte de heer Van de Laar aanbesteding ver plichtend te stellen en daarvoor diende hij een motie in. Aangezien het aantal aanwezige leden weer zeer gering was, kan morgen pas worden beslist over de vraag, wanneer die motie behandeld zal worden. Veel verwachting had de lieer Van der Molen niet van dit ontwerp. Hij zag de noodzakelijkheid ervan niet ijl omdat de bestaande wettelijke bepalin gen voldoende inacht aan den Minister geven, of aan de gemeentebesturen. Dezen hebben de bevoegdheid om plan nen te duur te vinden en af te keuren. Als zij daarvan gebruik maken, komt men al een ein-d verder. Men moet weer niet te ver gaan en alles goed ver- Is er iefs tusschen jullie voorge vallen vroeg Jadwiga, terwijl ze hem de mooiste der met een zacht rood prijkende vruchten gaf, welke hij echter achteloos ter zijde schoof. Je schijnt ontstemd. Meer dan dit. Ik ben gekrenkt en bezorgd, antwoordde hij, terwijl hij on rustig heen en weer liep. IWaarom Mag ik het niet weten Stel ik niet veel belang in alles, wat jou én onze kinderen betreft? Fillungen zweeg eerst eenige minu ten, maar toen begon hij, zonder met heen en weer te ioopen op te houden, het geheele voorval te verhalen. Met innerlijke bevrediging nam Jad wiga kennis van het conflict, dat ont staan was. Ze was van meening, dat deze verwijdering, welke van. zeer ern- stigen aard zou kunnen worden, haar eigen zoo beminden zoon nader tot zijn vader zo'u kunnen brengen. Hoewel ze allesbehalve een laaghartige intrigante was, moest ze toch, terwijl ze schijn baar tot vrede en toegevendhefd ver maande, woorden invlechten, welke den- baron nog in zijn verzet zouden versterken. Zij volgde daarbij een plot selinge ingeving, onoverlegd en haas tig, zooals dat haar gewoonte was, ze werd daarbij niet geleid door den wensch van Wolf te benadeelen, maar wel door het verlangen om Egon voor deel te bezorgen. De reden voor je weigering kan ik weliswaar niet weerleggen, zei ze eindelijk, hoe gaarne ik het ook zou willen, want de gravin is mij een lieve vriendin. Maar de luchthartigheid, de koketterie, in één woord de geheele ldaren voor het bijzonder onderwijs. Volgens den heer Van Wijn-bergen vond men te Vlissingen een gebouw van de Centrale Keuken voldoende voor bizon- -dere school. Zóó moet het niet gaan. Men moet met onderling overleg en in vertrouwen zoeken naar de oplossing van de moei lijkheden. De gemeentebesturen werken ook dikwijls niet mee en de verhalen over de hooge kosten zijn zeer overdre ven, meende deze afgevaardigde. Morgen kleine ontwerpen en de Zo mertijd. Donderdag vervolg van het bouw-wetje. Wijziging van de Arbeidswet. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. De minister stelt o.m. voor, de normale arbeidsweek voor fabrieken- en werkplaatsen tot 48 uur te verhoogen. Het beginsel van -den wetMijken achturendag voor den ar beid in fabrieken of werkplaatsen zal handhaafd blijven, maar de eisch van absoluten achturendag zal vervangen worden door den- eiseh van den gemid delden achturendag, waarbij de vrije Zaterdagmiddag behouden blijft. Wij komen hierop in ons volgend nummer nader terug. De zomertijd. In zijp memorie van antwoord op het voorloop-ig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer betreffende een wijziging van den zomertijd, zegt de minister van bin-nenlandsche zaken het te betreuren, indien de beraadslagingen in de vergadering der Tweede Kamer op 7 Maart, den indruk bij sommige leden gewekt hebben, als zou een inter nationale regeling, 'een tractaat dus inzake den wettelijken tijd, te verwach ten zijn. Van de zijde der regeering is aan- de discussie geen deel genomen, maar de minister wil wei verklaren, dat hij uit het gesprokene slechts meende te kunnen afleiden een toespeling op een wetsontwerp als het thans aange bodene. Immers dit beoogt de aanslui ting aan- internationale toestanden mo gelijk te maken verder te gaan. ons te binden aan mer andere mogendheden vastgestelde regels zou onze bewe gingsvrijheid te zeer beperken. In Engeland en België heeft men, evenais ten onzent, twee soorten van tijd den tijd naar den meridiaan van Greenwich en den zgn. zomertijd. De tijdstippen, waarop deze laatste wordt ingevoerd en weder vervalt, zijn zoo danig, dat ze vallen buiten de door onze wet gestelde limieten. Dit geeft groote moeilijkheden in het internatio naal verkeer en daaraan den- pas af te snijden is het eenige, wat het ontwerp beoogt. Dat de regeering bij de bedoëtde beraadslagingen in de Tweede Kamer oppervlakkige natuur van het meisje laat zich niet loochenen. Daarin heb je volkomen gelijk, ik vrees, dat deze echtverbintenis niet tot het geluk zal leiden. En daarom weigerde ik mijn toe stemming. Wolf zal ze je echter toch afdwin gen. Daarin vergis je je Ik heb nog altijd den trots weten te breken. In dit geval zal het je waarschijn lijk niet gemakkelijk gelukken. Wordt niet boos op me, als ik je thans een waarheid verkondig, die misschien bit ter klinkt. Je hebt een groote fout be gaan, voor welke ik je dikwijls, hoewel helaas altijd tevergeefs waarschuwde door je oudste ingenomen met zich zeiven te maken-. Wat hij deed, was altijd goed wat hij wilde, gebeurde steeds. Nooit heb je beproefd zijn wil zekere grenzen te stellen. En op die manier is het eindelijk zoover gekomen, dat Wolf zichzelven als de hoogste in stantie beschouwt en zich niet meer verplicht acht tot kinderlijke gehoor zaamheid. Dan- zal hij leeren, dat hij op een dwaalspoor verkeert. De donkere blos op het voorhoofd bewees, dat Fillungen's bloed reeds be gon te koken. Jou zelf, Jadwiga, kan ik trouwens ook niet heelemaal vrijspreken van schuld aan deze ernstige wending, zei de baron thans, terwijl hij voor zijn gemalin bleef staan. Ik heb er nooit een geheim van- gemaakt, dat de herhaalde aanwezigheid der Hartenaus op ons slot mij onaangenaam was. Je hebt je daar had moeten meedeelen, weike materie bij dit ontwerp wordt geregeld, meent de minister met Mem te mogen betwis ten. Het is een goede gewoonte, dat de regeering zich niet inengt in de regeling van werkzaamheden. Te eer was er geen aanleiding tot spreken, wijl de minister niet den indruk had gekregen, dat misverstand werd gewekt en tegen hetgeen in de motie werd gevraagd be stond bij de regeering geen bezwaar. Afgezien- van de vraag of de zemer- tijd al dan niet gehandhaafd moet wor den, kan dit ontwerp zeer goed worden behandeld. Daarover kan alleen zuiver worden beslist, wanneer een zomertijd bestaat, welke de bezwaren- van inter nationalen aard opheft. Aangezien dit de strekking van het wetsontwerp is, moet ook naar de nieening der regeering, de behandeling aan- de principieele beslissing vooraf- gaan- r Reiniging en ontsmetting. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toepassing van middelen voor ontsmettings- of zuive ringsdoeleinden. in de toelichting wordt er op gewe zen dat onder de middelen, die tegen woordig voor reiniging en ontsmetting van personen, goederen, gebouwen, voer- en vaartuigen worden gebruikt, er meer dan een is, waarvan, de inwer king op den mensch niet zonder schade voor zijn gezondheid plaats heeft, ja ziin dood kan veroorzaken. In het bij zonder wordt hierbij gedacht aan het gebruik van. gassen, als bij voorbeeld blauwzuur (cyaanwaterstofgas) en aanverwante middeien, waarvan de toepassing voor ontsmettings- en zui- veringsdoeleinden meer en meer de aandacht trekt. De Duitsehe rege-erin-g heeft in 1919 een verordening uitgevaardigd, die het gebruik van blauwzuurgas ter vernieti ging van schadelijk gedierte in het al gemeen verbiedt en slechts aan bepaal de lichamen toestaat. Het wordt noodig geoordeeld dat hier te lande een wettelijke regeling wordt getroffen tot wering van het gebruik van schadelijke reinigings- en ontsmettingsmiddelen door ondeskun- digen. De bij het ingediende wetsontwerp voorgestelde regeling komt hierop neer, dat het aan particulieren verboden is, de door den minister van arbeid aan te wijzen reinigings- en ontsmettings middelen te gebruiken zonder daartoe vooraf vergunning van dezen minister te hebben gekregen. Het wetsontwerp beperkt zich niet tot gassen. Ook an dere middelen kunnen blijken bij on oordeelkundig gebruik gevaar voor, de volksgezondheid op te leveren. Rijks- en gemeentediensten kunnen zonder bezwaar vrij worden gelaten, mits zij -de voorschriften in acht ne men, door den minister van arbeid te geven, 't Zeifde geldt voor goedgekeur de ontsmettin-gsdiensten van particu- aan echter nooit gestoord en wilde mijn herhaalde zinspelingen niet begrijpen-, De gravin was altijd onuitputte lijk in beleefdheden tegenover mij, viel Jadwiga haar gemaal gekrenkt in de rede. Ik kon haar onmogelijk door on- beleefheid beleedigen. Daarvan is ook heelemaal geen sprake. Je behoefde den omgang niet plotseling af te breken-, maar evenmin zoo intiem te doen worden je had al leen maar binnen de juiste grenzen be hoeven te blijven. Daarvoor was trou wens een fijne tact noodig geweest. En je wilt zeggen, dat ik dien niet bezit Het was of er plotseling een bliksem straal uit de oogen- der Poolsche schoot. iWolf, je lieveling, aan wien nie mand mag raken, heeft je geërgerd, daarvoor zal ik nu boeten. Waarom ook niet Waarom zou ik mij daarover ver wonderen Alles draait immers sedert jaren om hem, terwijl ik en mijn zoon pas in de tweede plaats komen. De sleep van haar zijden japon gleed als een glinsterende slang over den drempel. Van dezen dag af gaapte er een klo ve tusschen vader en zoon, die steeds wijder werd, zóó wijd, dat zij daarover heen elkaar niet meer de hand konden reiken. De Hartenaus kwamen altijd nog van tijd tot tijd als gasten- op het slot Falkestein, ofschoon niet meer zöo vaak als vroeger, en de baron kon, zonder een beslist vijandige houding aan te nemen-, wat hij trachtte te ver mijden, niet alle uitnood-igingen afslaan welke tot hem gericht werden. Maar er INGEZONDEN MEDEPEELINGEN. Gij zijt vatbaar. Doe wat anderen een^kuur met'de ABDIJSIROOP. liere vereenigingen als het Groene Kruis. De Indische Vlootwet. Het „Bataviaasc'h Nieuwsblad"meldt, dat de wijziging van de vlootwet ver band houdt met de vertraging van het bouwfempo der vaste werken, welke bouw oorspronkelijk verdeeld was over 6 jaren, maar thans over een iets !an- geren termijn zal plaats hebben. Examens voor radio-telegrafist. De -directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in de maand April en zoo noodig, in aanslui ting daarop, oök in de daarop volgende maand, een examen zal worden gehou den voor het verkrijgen van certificaten voor radio-telegrafist eerste of tweede ldasse. Verzoeken om te worden toegelaten tot dit examen, dat voor ieder is open gesteld, voor eiken candidaat in ten hoogste twee al of niet achtereenvol gende dagen afloopt, moeten vóór 25 Maart a.s. tot den directeur-generaal voornoemd, worden gericht, onder nauwkeurige opgave van naam, voor namen en woonplaats en mét overleg ging van een gezegel-de geboorte-acte. Op iatere verzoeken zal geen acht worden geslagen. Subsidiën voor drankbestrijding. De besturen der vereenigingen die zich bestrijding van het alcoholisme ten doe! hebben gesteld en die voor 1922 in aanmerking wenschen te komen voor een subsidie tot bestrijding van hei misbruik van sterken drank, worden uitgenoodigd hun daartoe strekkend op gezegeld papier geschreven verzoek vóór 15 April a.s. te richten aan de Ko ningin, met opgave van lo. den aard der vereeniging onder scheiden worden a. algemeene ver eenigingen. voor volwassenen b. alge meene vereenigingen voor jongelieden c. vereenigingen van leden, die een be paald beroep uitoefenen, en als zooda nig het alcoholisme bestrijden (artsen- vereenigingen- en dergelijke) 2o. het aantal leden, te onderscheiden als volgt a. geheelonthouders b. af schaffers c. matigheidsleden. Vereenigingen- als bedoeld onder 1, a of b, met een ledental van minder dan 500 komen voor subsidie niet in aan merking. Ook de besturen van consultatie- bureaux en- dergelijke, die reeds eerder subsidie genoten, worden verzocht hun gezegeld adres vóór 15 April aan de Koningin te doen toekomen. Verzoekschriften, die niet binnen den begon toch een vervreemding tusschen de beide families te komen, ofschoon men dat onder de vormen van den be schaafden omgang trachtte te verber gen. Jadwiga Zij hoorde den- aarzelenden uitroep niet, of wilde hem niet hooren. Hij werd niet herhaald. Fillungen was te trotsch om haar voor de tweede maal tegemoet te komen. Thea was naar haar tante, de stifts dame freule von Aarberg, gegaan. Inez had de gravin haar vertrouwen ge schonken en deze meende nu de beide jongelui te moeten helpen. De toekom stige majoraatsheer was een goede par tij en leek haar veel beter dan de pas onlangs in den adelstand verheven, be jaarden financier, aan wien graaf Har- tenau, die voor zijn jeugdige bloedver wante heel wat onkosten moest maken, zijn nicht gaarne uitgehuwelijkt zou hebben. De elegante cavelier, die in, de kringen der aanzienlijken zeer gevierd werd, durfde echter in dit opzicht zijn wil niet doordrijven-want het geld dat hij bezat, en waarmee hij zijn zeer roestig geworden familiewapen op nieuw had verguld, was afkomstig van zijn vrouw. Wolf kwam elke week meermalen in de residentie en bracht dan steeds een bezoek aan de grafelijke familie. Hij werd altijd vriendelijk ontvangen, maar het beslissende woord, dat gravin Har- fenau verwachtte, was nog niet ge sproken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1