150 100 25 DIN8DAO Siig: fires f. fl II g£LBI Ir., Iliin fell 18, Wmm. ftfata lm. 15. firssiïil Éplijks, litgiwHbif Imfa n imm erliaÉ Cirisfelüti Fsestifïp, Knir^^nn VERBORGEN LEED. Gevolgen van GRILP, ABDIJSIROOP. QEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Stads* éb Provincienieuwg SOe eJoarfganif 1922 VLISS1NGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f S.2S per drie maanden. Franco door het geheels rfjk 12.50 Voor België 14.15. Voor overige landen der Post-Unle i 4.70. Afzonderljke nummer» 5 cent. mi 14 M4AMT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels fl.IS; vooi iedere regel meer 2S ct. Familieberichten van 1—6 regels f170. Bi abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. na sbonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze-li 11 Hl fcttd tegen ongelukken voor: gulden bq levens lange ongeschikt heid tot werken. dlllf een ongeluk. gulden b| varlies van een hand, voet of oog. gulden bl verliet van een duim. gulden bl verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. VOOR DEN NOOD IN RUSLAND. Vorige ops«f f «8.20 R N. 0 50 90 2.50 SI. en Z. Van B. Totaal 453.70 (De tot 12 uur des o»idda£s inkomende «firn wordeu ia liet nummer van denzelf- tm dat verantwoord). MILITIE. Vrijstelling broederdïensl lichting 1923. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot 1 April 1922 ten raadhuize, bureau militaire zaken, zitting zal worden gehou den tot het doen opmaken van getuig schriften ter bekoming van vrijstelling we gens broederdienst dat zij, die op zoodanige vrijstelling aan spraak maken, op gemelden tijd ten raad huize moeten verschijnen, vergezeld vair Vwee bij den Burgemeester bekende meer derjarige ingezetenen. "Vlissingen, 13 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. HINDERWET. Verdaging der beslissing op een verzoek .om vergunning. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen Gelet op het verzoek, onder dagteeke ning van 27 Januari 1922, ingediend door W. A. PELLE, alhier en V. VERMEULEN te Ostende (België) waarbij vergunning wordt gevraagd tot de oprichting van eene inrichting voor het conserveeren van visch, schaal- en schelp dieren, waarin zullen worden geplaatst2 electro-motoren van V/2 P. K., een sterili seerketel, een felsmachine en een centru ftige overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen binnen den termijn, bepaald in art. 8, eerste lid, der Hinderwet, op grond dat het technisch on derzoek nog niet zijn beslag heeft gekre gen Gelet op art. 8, tweede lid, der Hinder wet Besluiten de beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen, 13 Maart 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De zomertijd. Het voorloopig verslag van de afdee- lingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende een wijziging van den zomertijd, zegt dat verschei dene leden ernstig betreuren de wijze waarop de regeering de gelegenheid heeft aanhangig gemaakt. Dat, indien de zomertijd gehandhaafd blijft, de voorgestelde wenschelijk zou zijn, kon Roman van B. CORONY. ,6) En die wensch wordt vervuld. Jij zult mij nooit verlaten. Hier, mijn hand erop Ik houd u aan uw woord, jonge heer Niemand kan u met meer toewij ding dienen dan ik. Toen ze weg was gegaan, sprong Kazimir op, schoof den grendel op de deur en begon ijverig te lezen. De aan brekende morgen vond hem nog daar mee bezig. Zijn onrustige geest ver langde naar werkzaamheid, maar de soort van werk moest aan zijn keuze worden overgelaten en hetgeen hem verboden werd, had altijd een groote bekoring op hem uitgeoefend. Zoo achter gesloten deuren en vensterblin den zoodat geen verraderlijke licht straal naar buiten kon dringen de geheimen der wetenschap te doorgron den dat was een werk, hetwelk alle zenuwen van den eenzame tot het einde spande. HOOFDSTUK V. „Er kon ongeveer een week verloopen Z1in, toen baron von Fillungen Wolf gang bij zich |iet komen. .Een zekere Plechtige ernst lag op het gelaat van "en ouden heer, toen hij zijn zoon uit nodigde tegenover hem plaats te nemen. 'k acht thans den tijd gekomen, haar sinds geruimen tijd bekend zijn. Sommige leden vinden, dat het wets ontwerp niet beantwoordt aan de ver wachtingen, welke in het licht van de momtie-Beumer c.s. gezien, mocht wor den gekoesterd. Bij de beraadslagingen over deze motie is de indruk gewekt, clat een internationale regeling tot stand zou komen, waartoe ons land zou moe ten toetreden. Het wetsontwerp heeft echter slechts de strekking om de re- geiing van den zomertijd in overeen stemming te brengen met die van En geland en België, en berust dus geens zins op een zóó breede basis als zij hadden verwacht. Waarom houdt de re geering slechts met die ianden rekening en niet met Duitschland? De belang rijke spoorwegovergangen met dit iand zijn talrijker dan die met België en het aantal reizigers, uit ons land naar Duitschland is ook in de tegenwoordige omstandigheden nog aanzienlijk groo- ter. Voorts geeft het verkeer over zee met Engeland minder moeilijkheden met be trekking tot de aansluitingen, dan hef landverkeer. H.i. moet, indien de zomer tijd gehandhaafd blijft, thans een af doende regeling worden getroffen, die een bevredigende aanpassing met het buitenland mogelijk maakt. Hebben de minister van waterstaat en de directie van de Ned. Spoorwegen zich met de voorgestelde regeling vereenigd en zijn de Kamers van Koophandel in de groo te steden daaromtrent geraadpleegd Wordt door dit wetsontwerp een in ternationale regeling mogelijk, waarbij kan voorkomen worden, dat ons land bij dat vervoer van Engeland naar Oost-Europa uitgeschakeld wordt? Van de leden, die in beginsel tegen den zomertijd bezwaar hadden, gaan sommigen ook niet met dit wetsontwerp mede, omdat het den tijd, gedurende welken de zomertijd zal gelden ver lengt. De zomertijd, die destijds op grond van economische overwegingen is in gevoerd, zal op internationale overwe gingen komen te berusten, niettegen staande het tijdsvraagstuk zelf niet in ternationaal is of wordt geregeld. An dere tegenstanders van den zomertijd meenen evenwel dat, indien de zomer tijd wordt ingevoerd, de voorgestelde wijze de voorkeur verdient, omdat daar door althans de aanpassing aan het buitenland wordt bevorderd. H.i. zou 'n internationale regeling wellicht op den duur op de basis van den zomertijd kunnen worden verkregen. Verscheidene leden stemmen in met dit-ontwerp, omdat daardoor meer aan sluiting aan het buitenland zal- worden verkregen. Sommige leden kunnen hun stem over het onderhavige wetsontwerp niet bepalen, zoolang geen beslissing is ge nomen over de wetsontwerpen-B raat en Deckers c.s. De motie-Beumer heeft den indruk begon hij, om een belangrijke aangele genheid ter sprake te brengen. Je bent de toekomstige majoraatsheer in jou wortelen al mijn verwachtingen, in jou zie ik een waardigen representant van ons oud, edel geslacht, dat nog eeuwen moge groeien en bloeien, zooals het reeds eeuwen lang gedaan, heeft. Ik ben over de grens van den middelbaren leeftijd en verlang er naar, voor ik sterf, een nieuw geslacht te zien opgroeien. Daarom moet je mij een lieve dochter in huis brengen, die ik met blijdschap in mijn armen kan sluiten. Ja, vader, dat W'I ik antwoordde Wolfgang met buitengewone haastIk heb onlangs mijn keuze gedaan en meen van uw toestemming zeker te mogen zijn. Het was alsof er plotseling zich zon neglans op Fillungen's gelaat weerspie gelde. Onze wenschen komen dus over een de hemel zegende ze weer eens, zei hij plechtig. Eeni liever, reiner, be koorlijker wezen dan Thea zou er ook op de gansche wereld niet te vinden zijn. Thea U spreekt van nicht Thea stamelde de jonge man. NatuurlijkIk spreek van het meisje, dat reeds sedert jaren voor je bestemd is, antwoordde de baron scherp. Sprak jij misschien van een ander Werkelijk sprak ik van een ander, papa, verklaarde Wolf thans, met de beslistheid die de grondtoon van zijn karakter was. Het spijt me ontzettend, dat we elkaar verkeerd begrepen heb gewekf, dat de voorstellers hun denk beelden in den vorm van amendemen ten op het regeeringsontwerp zouden kunnen- dienen. Bij de behandeling daarvan kan de afschaffing van den zomertijd evenwel niet aan de orde ko men. Andere leden betoogden dat eerst over het regeeringsontwerp behoort ie zijn beslist, alvorens de initiatief-ont werpen opnieuw in -behandeling kunnen worden genomen en andere leden mee nen, dat het onderhavige wetsontwerp zeer goed kan worden behandeld, afge scheiden van de vraag of de zomertijd at dan niet gewenscht is. De nieuwe zegelrechten. Met ingang van 1 Maart 1922 zijn in werking getreden een aanvulling en wijziging van de Zegelwet 1917. Reeds velen van hef handeldrijvend publiek maakten er onverwachts, ten nadeele van hun beurs, kennis mede. Wij laten hier een resumé volgen van de bepalingen, die betrekking hebben op het vervoer bij de spoorwegen. Ie. De vrachtbrieven en adreskaarten van zendingen waar voor een vracht een bedrag van 10 of hooger is verschul digd, moeten, tenzij reeds voorzien van een van rijkswege aangebracht zegel- stempel van ƒ0.25, door den afzender worden voorzien van een plakzegel van 0.25. 2e. Aan een zegelrecht van ƒ0.25 zijn verder onderworpen de bewijzen van ontvangst van vervoerde goederen, waarvoor aan vracht een bedrag van 10 of hooger verschuldigd is. Naar aanleiding hiervan zijn dus, zoowel afzender als geadresseerde ver plicht 0.25 zegelrecht te betalen. 3e: Aan een vast recht van 0.50 zijn onderworpen bewijzen van opslag-, volgbriefjes, opdrachten en machtigin gen, afgegeven door hem, die het recht heeft over de goederen .te beschikken, zelfs al zijn ze ongeteekend, onver schillig in welken vorm opgemaakt. De Pensioenwetten. Op grond van art. 38 van het Bezol digingsbesluit ontvangen thans o.a. de onderwijzers een vergoeding, ten be drage van hetgeen zij voor eigen en voor weduwen- en weezenpensioen ver schuldigd zijn. Dit komt dus neer op premievrij pensioen. Het verworpen ont werp legde dit vast in de wet. Het gewijzigde ontwerp, zoo schrijft „de Bode" orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers keert eigenlijk weer terug tot den nu bestaanden toe stand wanneer het wordt aangenomen, zal het mogelijk blijven, dat -de geheele pensioenbijdrage door het Rijk wordt vergoed. Het verschil is evenwel, dat o.a. voor de onderwijzers bij algemee- nen maatregel van bestuur kan worden bepaald, dat een -deel der bijdrage op hen zal worden verhaald. Dit deel mag ten hoogste beloopen 3 pet. voor het ben, maar wijl u' zelf een openhartige verklaring wenscht, zal u die ook zon der de minste achterhoudendheid wor den gegeven. Ik houd van Thea, ais van een zuster en vereer haar als zoodanig. Bij elke gelegenheid zou ik met alles wat ik ben en heb, voor haar geluk en haar rechten opkomen. Zij bezit geen trouwer en dienstvaardiger vriend. Maar mijn liefde behoort haar niet toe en het zou een misdaad zijn, zonder deze met haar voor het altaar te treden. En waarom zou je dit schoone, zeer ontwikkelde en in elk opzicht on berispelijke meisje niet kunnen bemin- -nen Omdat mijn hart en mijn gedach ten een ander toebehooren. Aan welke andere Aan Inez d'Alvare. In dit geval zeg ik neen, riep Fil lungen op gebiedenden toon. Waarom Staat ze in geboorte niet met mij gelijk Dat kan ik niet ontkennen. Het meisje is de afstammeling van een voorname Spaansche adellijke familie, maar past slecht bij de vrouwen, wier portretten de wanden onzer groote zaal sieren. 1— Mij. dunkt, dat ze in schoonheid en aristocratisch voorkomen niet voor haar onder behoeft te doen. Ik spreek niet van aangeboren en aangeleerde uiterlijke eigenschappen. Wat haar ontbreekt is de waardigheid der Duitsche vrouw. En zonder deze kan ik mij geen toekomstige meesteres op het slot Falkestein voorstellen. U bent bevooroordeeld, papa eigen pensioen en ten hoogste S'/i pet. voor hei weduwen- en weezenpensioen. Of hei tot een korting za? komen, hangt af van het machtsgevoel der reactie, die hoe eer hoe liever zal terug komen van de besluiten, die zij onder invloed van de November-gebeurtenis- sen van 1918 en van de poststaking heeft- moeien nemen. Wat zij toen, tot haar innig [eedwezen, heeft moeten toestaan aan verkorting van arbeids duur, aan salarisverbefering en aan premievrij pensioen, zal zij terugnemen, zoodra zij er de kans gunstig toe acht. Alleen een krachtige vakbeweging en versterking der politieke partijen, die de rechten der arbeiders en ambtenaren willen handhaven, zal in staaf zijn vot- doelde tegenwicht te bieden aan allen, die de nauwelijks veroverde betere be- staansomstandigheden weer ongedaan witien maken. Grenzefooze kortzichtigheid is het daarom te meenen, dat met het verkrij gen der salarisverbetering van 1920 de taak van den vakbond wel als geëindigd kan worden beschouwd. Aanmaak van buskruit. Het wetsontwerp houdende regelen ten aanzien van den aanmaak van bus kruit en springstoffen, dat eenigen- tijd geleden door de Eerste Kamer werd verworpen, is thans met eenige wijzi gingen opnieuw ingediend. Een goedkooper vlootwetplan. Naar het Haagsche Anetakantoor uit goede bron verneemt, is is overweging een wijziging in het plan van uitvoe ring van het ontwerp Vlootwet, die in de gegeven omstandigheden mogelijk zou maken gedurende de eerste iaren de financieele lasten op Indië minder zwaar te doen drukken. Een nieuwe katholieke partij Eenige katholieke kiezers in Fries land roepen hun geloofsgenooten, die niet tevreden zijn met de tegenwoordige richting van de Katholieke Staatspartij en voelen voor de oprichting van een nieuwe katholieke partij, op, in dien geest handelend op te treden. Het program van de nieuwe katho lieke partij zou voornamelijk hieruit bestaan stopzetting van alle sociale wetgeving, opheffing van wetten, die hinderlijk zijn voor de Vrije ontwikke ling van de bedrijven, afschaffing van de Raden van Arbeid, beperking van hef aantal ambtenaren tot het allernood zakelijkste en bestrijding van de over- heidexploitatie. Internationale poiitie-tentoonsteiiing. De Algemeene Ned. Politiebond zal dit jaar zijn 35-jarig bestaan herdenken en heeft het voornemen, dit op een fees telijke wijze te doen, o.a. door het or- ganiseeren van een internationale ten toonstelling op politiegebied in de groote kurzaa-1 van het Kurhaus te Haar kinderlijke blijmoedigheid en haar levendigheid een gevolg van haar zuidelijk bloed, geven u aanleiding om haar onrechtvaardig te beoordeelen. Je moogt gerust veronderstellen, dat ik meer menschenkennis heb dan jij, die pas in het leven treedt en alles ziet door den rooskleurigen bril van de ver hitte jeugdige fantasie, die alles mooi doet schijnen. De nicht van gravin Hartenau, de kokette, luchthartige mo- fieschoonheid, welke men de „courses- engel" gelieft te noemen, past niet tot gemalin van den toekomstigen majo- raafsheer. Houd op met die -dwaasheid. We hebben hier niet te doen met een dwaasheid, maar met een besluit, dat op grond van de innigste overtui ging genomen is. Ik laat Inez niet va ren, omdat ik het geluk slechts met haar en door haar kan vinden. En. de wenschen van je vader en je oom Beteekenen die niets voor jou? Moet ik ze misschien tegen mijn zin vervullen Moet ik Thea naar hét altaar geleiden, zonder haar meer dan de toegenegenheid van een broer te kunnen schenken Neen, dat moet je niet, want het meisje verdient een beter tot dan onbe mind naast je door het leven te gaan. Ik zelf zal mijn neef vandaag nog me- dedeelen, dat we onze schoone toc- komstdroomen kunnen begraven. Maar mijn toestemming op jouw keus weiger ik zeer beslist. De tijd zal Mij tot andere gedachten bren gen Neen. Dan ken je je vader slecht. Ais ik eenmaal een meening heb uitge 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. zooals dien scherpen griep-hoest, dte pijn onder het borsibeen, die keelpijn verdwijnt niet van zelf. Gebruik daarom ook na tie Griep de Scheveningen van 2 tot en met 9 juni. Voor deze feestelijke herdenking heeft zich een commissie van voorbereiding gevormd, bestaande uit de heeren J. R. Derksema, commissaris van politie te Zwolle A. L. v. Beusekom, commissa ris van politie te Hilversum en F. H. M. Nittel, hoofdinspecteur van politie te 's-Gravenhage. Voor de tentoonstelling zijn reeds een groot aantal prijzen uitgeloofd. Ook zijn er reeds uit verschillende landen in zendingen toegezegd. Aan de tentoonstelling is verbopden een groote verloting, met als hoofdprijs een landhuis. De baten zijn voor het po- litie-zieken- en het poiitie-studiefonds. VLISSINGEN, 14 MAART. Gemeenteraad. De gewone maandelijksche zitting van den gemeenteraad zal deze maand niet worden gehouden op den laatsten Vrijdag, doch op Woensdag 29 Maart, wegens uitstedigheid- van 'den burge meester. Kankerbestrijding. Gisterenavond 'hield voor tal van be langstellenden de heer ér.C.Orbaan,arts te Middelburg, in een der zalen van het Concertgebouw, voor den Vlissingschen Bestuurdersbond een lezing over bo venstaand onderwerp. De heer Orbaan gaf eerst een kort overzicht van de ontdekking in de grijze oudheid van -deze vreeselijke ziekte, en besprak de Egyptische en Grieksehe methode om te trachten- deze ziekte te bestrijden. Komende tot den modernen tijd, wees spreker op het verrassende resultaat dat vaak verkregen wordt door de bestraling met Röntgen-stralen, en dat nauwe samenwerking tusschen chirurg en stralenarts in zeer veie ge vallen bij eerste stadiums der ziekte goede resultaten afwerpt. Met ernst waarschuwde spreker tocli geen heil te zoeken -bij allerlei kwak zalversmiddelen om ten slotte wanneer de kwaal dermate verergerd is dat geen genezing meer te verwachten is, zijn heil bij den geneesheer te zoeken. Achtereenvolgens behandelde de heer Orbaan de vragen wat kanker is, hoe kanker ontstaat en hoe kanker moet be handeld worden. Vervolgens wees spr. sproken, houd ik mij daar voor goed aan. En ik eveneens iJe loopt een- echt edelgesteente achteloos voorbij en raapt een glinste rend- stuk glas op. Wat u met dien naam noemt, schijnt mij de kostelijkste schat, die ik veroveren kan, Dan staan we thans ook op een standpunt en ver van eikaar. jij zult dat van jou moeten verlaten. Dat zal ik nooit 1 De plicht van den zoon is, te ge hoorzamen. Dat heb ik tot dusver altijd ge daan, maar u zelf leert me, dat de vaste ijzeren wil het recht en het onaantast baar eigendom van den man is. Maar zoodra die wil met hef ge zond verstand in strijd komt, verliest hij alle aanspraak op erkenning. Ik protesteer ernstig tegen eenj dergelijke uitlegging van hetgeen ik zeg. Inez is de eenigste vrouw, naar wier bezit ik verlang. Geen macht spreuk ter wereld zal mij dwingen van haar af te zien.* Het onderhoud werd steeds luider en driftiger gevoerd. De gelijkheid van deze beide karakters bewees thans noodlottig te zijn want noch de vader, noch de zoon wilde toegeven. Voor de eerste maal stonden ze scherp tegen over elkander. Het binnentreden van Jadwiga maak te een einde aan het opgewonden ge sprek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1