■prink VLUGGEff MAANDAG 13 MAART Maarischs Buien iUINOSE Is en Zenuwzwakle BINNENLAND FEUILLETON VERBORGEN LEED. Stads- en Provincienieuwg en nieuwe blouse in ruil voor een oudé ABDIJSIROOP. No*'61 6Qe «Jaas-^catigg f922 geen certificaat los". antwoord. „Wanneer j, vrouw wenscht te gebeuren op een •gerlijken stand, Het daarvoor kunt u krijgen naar van het district l lorgen, meneer". f trouwlustige met zijn] luten hond iet terecht r kalm. len dat n burg kerk. uficaat r eens sporen van een ;n levend voorwereld- lekt. Ditmaal niet de saurus in de moeras- Afrika, waarover een zooveel te doen is ge. reusachtige plesiosan- dusver enkel maar de selen uit den grijzen ■aren, maar die thans, ntijnsch bioloog, pro- nelli, nog voorkomt in van Patagonië. nan, Sheffield ge- zijn tochten door hei eenzame Patagonï buitengewoon groot itdekt, dat over een ctheid alle planten- -vaartc van zijn reus- geplet en later zou rater van een binnen- irlijk langen nek van root dier hebben zien Slank Zeep gebruikt, iver en zuinig, doch gebruiker kandeel- ubbel Blank Wed der deelnemer een 'e hoofdprijzen zijn en of 20 X f 200 Zilveren Horloges. :htingen in elk pak. Vraagt daarom D U B B Ei L A N K EE P n.S. oHoofd. f IE KRUIS" in contanten 120.000,— 72.000.— 60.000.— 48.000.— 36.000.— 30.000.— 28-800.— 7.200 14 400 14.41)0.— 28 800.— 23.616.— 43 200.— 57.6W0.— 113.400.— 697.410.— )1 een prijs! TS f 3.- sel of in postz. to trekkiug. Hooftstraat 16551 gewenscht olenl SANGUINOSUM VACUO. len tegen slape- ebrek aan kracht i, gedurige ver- lustelooshsid en ïeld, zenuwhoofd aan eetlust,pijn In In den rug en de prtom alle ver van flacon f 2.—, 6 12 fl. f21.—. mar bij Apothe- ogisten. I voor namaak. DAM Co., tr.2c/4. DenHaag. igenwoordiger 'e ■manfiZoneP VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS. yan 14 regels ƒ1.10; voor iedere I reeel meer 26 centbij abonnement spe- Ale prijzen. Reclames 52 cent per regel nlenstaanbledingen en dienstaanvragen n i_5 regels 65 centiedere regel meer 11 cent, bij contante betaling. familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. AB0NNEMENTS-PR1JS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- •kpren ƒ2.20 per drie maanden. Franco d0«' het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- „enten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Nederland en België. Het Haagsche Correspondentiebureau "ffikens mededeeling van den Belgi schen gezant van 22 Februari 1922 keelt de Belgische regeering opgezegd I M op 17 Juli 1905 te 's-Gravenhage «loten verdrag betreffende de wets- r' conflicten met betrekking tot de ge- volgen van het huwelijk ten opzichte l' van de rechter» en verplichtingen der tchtgenooten in hun persoonlijke be trekking en ten opzichte van hun goe deren. m De wijziging der Arbeidswet. Naar het „Centrum" verneemt, is een van de hoofdpunten in de wijziging van de Arbeidswet, die dezer dagen bij de Tweede Kamer zal worden inge diend, de vervanging van den absoluten jcht-üren-dag door den gemiddelden icht-uien-dag. Op deze wijze werd bereikt, dat, met behoud van het beginsel van den acht- uren-dag toch aan gerechtvaardigde grieven tegen de bestaande wet wordt /cgemoet gekomen. Overigens is in hoofdzaak het voor ontwerp zooals dat aan den Hoogen Raad was toegezonden, ongewijzigd gebleven. Tegen de Tabakswet. Te Utrecht is een vergadering ge houden tegen de'Tabakswet. Vele han delaren, fabrikanten, winkeliers, agen ten en zeer veel werklooze sigarenma- iers waren opgekomen om deze ver gadering, die uitging van de Fabrikan- tenvereeniging voor de Tabaks-indu strie „Utrecht en Omstreken" bij te wonen. Aangenomen werd een adres aan den minister te seinen, houdende het ver zoek „met het oog op den buitenge woon slechten toestand in de sigaren- en tabaksindustrie, om uitstel van de invoering der Tabakswet voor ten min ste twee jaren uit overweging, d.at het nationaal belang onder de huidige om standigheden niet gediend is met de in voering op korten termijn, daar zulks alleen zou bevorderen, dat de oude Hollandsche sigaren- en tabaksindustrie nog meer te gronde worde gericht. Bovendien in aanmerking nemende, dat rookers beslist een goedkooper product verlangen en de consumptie achteruitgaande is, zijn adressanten van oordeel, dat de invoering der Tabaks wet de malaise sterk zal doen toene men en werkloosheid zeer worden ver groof, tot schade van publieke en par ticuliere kassen." Klassificatie van gemeenten. Volgens de „Residentiebode" is de regeering voornemens, om niet ten uit voer te brengen de voorgenomen nieu we indeeling der gemeenten, die vol gens het Bezoldigingsbesluit, jaarlijks Roman van B. CORONY. 15) „Ook thans weer, nu Prisca met bijna vijandige blikken, achterom keek naar ®t terras en op brommendan> toon zei Mevrouw heeft geen tijd voor haar Wgsten zoon. Ze moet bonbons snoe pen, rooken en slapen, was het hem, a]sof hij iets in zijn» binnenste voelde «itdooven misschien de kinderlijke leederheid, die eindelijk voor goed ver welkte. Deze reine, witte bloem, welke «e hemel in elk jong hart doet ontkie- men- neigde stervend het hoofd en ®aast haar wies een doornige struik 2°nder bloemen op de haat. Natuurlijk Voor mij heeft ze "°oit tijd, voor Egon. altoos. Nu, zooals b belieft. 'k za' haar niet meer astig vallen, siste hij tusschen de op kaar geklemde tanden door. Ja, voor den een alles, voor den nuer «iets, knorde de oude vrouw. m.,ocm ze op gedempten toon sprak, akte men, dat ze slechts met moeite aar toorn bedwong. Sm *'iS5e.nd ging Kazimir over het eeniieze,Pad verder en toen hij bij kwa"1 vo"en b'oei staanden rozenstruik ln "b sloeg hij er met zijn wandelstok °°uat er een geurige regen van TOode en witte bloembladeren op het in de maand Maart kan worden ter hand genomert. Het blad verneemt, dat hiertegen door de verschillende organisaties van belanghebbenden bezwaar is gemaakt. Zelfs zou de classificatie-commissie ontbonden worden. Personeelvoorziening voor den Indischen dienst. De Staatscommissie ter bevordering van de personeelsvoorziening voor den Indischen dienst heeff verslag uitge bracht. Zij heeft daarin vooreerst nage gaan, of Nederland in staat zal zijn te voorzien in de behoeften aan personeel in staatsdienst en, vervolgens de oorza ken van den huldigen ongunstigen toe stand. Voor dit laatste noemt zij als voornaamste redenen de onbekendheid met Indië en de onbevredigende positie van den ambtenaar. Zij erkent, dat een betere regeling der bezoldiging zeer gewenscht is. Bovendien acht de com missie het mogelijk dat de personeels- nood wordt bestreden door ruimer aan stelling van inheemsch personeel. Ten einde den lust in Indischen staatsdienst te doen toenemen, acht de commissie zeer gewenscht den voor lichtingsdienst te verbeteren, terwijl ook Indische weken en dergelijke goe de resultaten schijnen te kunnen ople veren. Loonsverlaging. Op eenige sigarenfabrieken van R. K. georganiseerde patroons te Eindhoven en Valkenswaard is aan de werklieden de arbeid met een termijn van 8 dagen opgezegd, met de bedoeling, de arbei ders daarna nieuwe arbeidsvoorwaar den te doen aanvaarden. Deze patroons wenscher» een loonsvermindering van 15 toe ie passen en eenige bepalin gen in het collectieve contract, zooals de 2 van het ziekenfonds, vergoe ding op Christelijke feestdagen, vacan- tie, enz., te wijzigen of te laten verval len. Rookverbod voor kinderen. Sedert 1916 bestaat te Leiden een verordening ter beteugeling van het rooken door kinderen beneden den leef tijd van 16 jaar. De afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers verzocht nu om de strafbepalingen uit te breiden en te verscherpen. De commissie voor de strafverordeningen, waarvan de burge meester voorzitter is, heeft naar aanlei ding van dit verzoek een nieuwe ver ordening ontworpen, waarbij niet al leen liet verkoopeii of ten geschenke geven van tabaksartikelen wordt ver boden, maar ook het rooken op den openbaren weg of op een voor het pu bliek toegankelijke plaats door kinde ren beneden den leeftijd van 16 jaar strafbaar wordt gesteld. Deze verordening wordt den raad ter vaststelling aangeboden. Scheepvaartbeweging. Gedurende de afgeioopen week zijn den Nieuwer» Waterweg binnengeko men 162 schepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, 150 schepen, metende 220,265 netto reg. ton. Gedurende hetzelfde tijdvak van 1921 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 152 schepen. Hiervan waren be stemd voor Rotterdam 146 schepen. Feestweek te Groningen. Groningen zal een feestweek houden ter herdenking van het feit, dat het 28 Srastapijt neerdaalde. is zoo de manier van me vrouw. Ze meent het echter misschien toch niet kwaad, bromde Prisca. ik moet vandaag naar de stad om inkoo- pen te doen. Moet ik u wat meebren gen? Ja, antwoordde Kazimir haastig en haalde een briefje voor den dag, dat hij haar met verscheidene geldstukken gaf. Voor eenige dagen vond ik in de bibliotheek een boek, dat mij zeer inte resseerde. Papa kwam juist, toen ik er in las, en nam het mij af. Wolf mag weliswaar zooveel in de folianten om- snuffelen, als hij maar wil, doch ik niet. Hier is de titel opgeschreven. Koop het boek Goed. Maar laat het aan niemand zien. Je moet het mij in het geheim geven. O ja, dat begrijp ik. Maak u maar niet bezorgd, jongeheer. Voor u doe ik oalles, a! is het ook veel moeilijker dan dit. Jij bent de eenige, die hart voor mij heeft. Ik zal dat nooit vergeten. Het strenge, knorrige gelaat der oude dienstbode was plotseling als ver heerlijkt, toen hij haar de hand reikte. Ze was als een kwaadaardige hond, die iedereen de scherpe tanden laat. zien, maar zijn meester onveranderlijk trouw blijft. Veel later dan ze verwacht werd, keerde Prisca des avonds uit de stad terug. Ze werd daarom door de onge duldige barones met verwijten overla den, maar bleef daarbij volmaakt kalm. Doch .toen Jadwiga haar verweet Je wordt oud, gemakzuchtig en Augustus a.s. 250 jaar geleden zal zijn, dat de stad in 1672 werd ontzet. De feestcommissie had zich eerst tot den gemeenteraad gewend om een subsidie van 100.000, maar is met het oog op de tijdsomstandigheden daar van teruggekomen. Het gevolg daarvan is, dat de historische optocht vervalt en ('aarvoor in de plaats komt een op- marsch van 5000 gymnasten, die wor den verwacht voor de athletische wed strijden. Om aan geld te komen zal een loterij worden gehouden. VLISSINGEN, 13 MAART. De overwerkvergunnitig aan de Kon. Maatsclr. „de Schelde". Naar aanleiding van het feit, dat de Kon. Maatschappij „de Schelde" over- werkvergunning heeft gekregen voor den afbouw van den aldaar op stapel staanden oorlogsbodem, heeft men aan het „Hbld!" de vraag gesteld, waarom die bodem met zooveel spoed moet wor den afgebouwd, dat men er overwerk- vergunning voor geeft. Op zijn vraag, om inlichtingen heeft men het blad ten bevoegde plaatse te 's-Gravenhage me degedeeld, dat de maatschappij „de Schelde" contractueel verplicht is den oorlogsbodem voor de proefvaart op te leveren vóór het najaar van 1923. De maatschappij heeft echter zooveel par ticulier werk bij de werkzaamheden voor den staat gekregen, dat zij den bodem op den contractueel vastgestel- den tijd niet zou kunnen opleveren. Het rijk kon echter geen verlenging van den termijn van levering toestaan, al komt het er natuurlijk niet op een paar weken aan, omdat het departement van marine op de levering, op een vooruit vastge- stelden tijd moet rekenen met het oog op aanschaffing van materieel en aan stelling van personeel. Bovendien moet de proefvaart vóór den winter van 1923 plaats hebben (een proefvaart wordt nooit in den winter ondernomen), wijl anders weer 'n half jaar verloopen zou, dat veel kosten voor den staat zou mee brengen. Vandaar, dat de directeur-ge neraal van den arbeid aan de maat schappij „de Schelde" toestemming heeft gegeven voor overwerk. Met het oog op de groote jverkloosheid onder de metaalarbeiders heeft men de op merking gemaakt, dat het beter ware geweest, wanneer de maatschappij om op tijd gereed te komen meer arbeiders aan liet werk had gesteld, maar op deze ojrmerking heeft men geantwoord, dat in de eerste plaats de romp van den oorlogsbodem gereed is, terwijl de nog restende werkzaamheden juist hoofd zakelijk van dien aard zijn, dat niet meer personen tegelijk er aan kunnen deelnemen, maar de sneller voltooiing alleen kan worden bereikt door over werk en dat in de tweede plaats, voor zoover wel meer arbeidskrachten aan bepaalde onderdeelen van het werk zouden kunnen worden benut, de wo ningnood in Vlissingen daarvoor een verhindering oplevert. - Kunstavond Vlissingsche Bestuurdersbond. Door het bestuur der Arbeiders- Jeugdvereenigingen was Zaterdag avond een kunstavond georganiseerd, waar eenige artisten van naam aan medewerkten en die gegeven werd in langzaam, en er bijvoegde We zullen je wel naar je vaderland terug moeten zenden, toen' fonkelden de oogei» der Poolsche als die eener giftige slang en ze antwoordde brutaal Als ik het slot moet verlaten, heeft mevrouw immers maar te bevelen. Er zal dan hier in de nabijheid nog wel een ander plaatsje voor mij te vinden zijn. Want hier in de buurt blijf ik stellig. Ik ben immers geen stuk vee, dat men maar in een wagen laadt en wegzendt. Ik kan mijn weinige have wel dadelijk pakken' en heengaan. Maar de drift van de barones was alweer bedaard. Ze lachte, kauwde bonbons en klopte de oude vrouw ver goelijkend op den schouder. Kom, kom, vat de zaak niet zoo ernstig op, zei ze. Jou oud huiskruis raakt men immers toch niet kwijt en we zouden je onvriendelijk gezicht ook missen. Ik ben in den loop der jaren eraan gewoon geraakt. Als je de bood schappen werkelijk niet vlugger kondt doen Neen, mevrouw Nu, de.nik dan maar, dat ik niet geknord heb. Wel ja doe en denk altijd maar, wat mevróuw belieft, bromde Prisca, terwijl ze de trap afging. Als Kazimir er niet was, dan Eerst toen het in het slot heelemaal stil was geworden en het laatste licht was uitgebluscht, ging Prisca op zachte vilten pantoffels weer naar boven en klopte aan de deur van haar lieveling. Wel, heb je gekregen, wat ik hét Concertgebouw aan de Einmastraat. Of er van dezen avond niet veel ver wacht werd of dat er bij de arbeiders, (want daar was het toch in de eerste plaats voor) nog niet veel behoefte be staat aan hoog staande kunst, wij weten het niet, maar de zaal was slechts half voi. Vraagt men ons of er kunst werd gegeven, dan zeggen we volmondig ja en gelukkig was het programma niet eenzijdig, want anders hadden we moe ten wijzen op nog andere richtingen. Het gold hier ook niet de vraag, of men zich vereenigen kon, met wat er werd gespeeld, maar hoe het werd gegeven en dan is onze opinie over bet geheel onverdeeld gunstig. Eerst te half negen opende de heer Koos Vorrink met een inleidend woord en constateerde, dat er te Vlissingen toch wel verandering was gekomen, wijzende op eenige behoefte aan gees telijke ontspanning. Maar spreker deed met de concertgevers overal dezelfde ervaring op, dat het naar hun kunst avonden nergens storm loopt. Ook in Vlissingen, waar volgens spreker geen boekwinkels zijn (wèl win kels met potlooden en pennen) omdat je er het nieuwste boek niet eens kunt koopen, verdringt men zich nog niet voor een Openbare Leeszaal. Vlissingen schijnt alleen maar te zijn voor het ge daver en gehamer van de fabriek. Groot is de behoefte aan geestelijk voedsel niet. Het woord „kunstavond" heeft nog geen klank gekregen in de arbei dersbeweging er zijn echter nog an dere dingen dan vergaderingen. Waar moet het heen met onze jeugd Pleit het voor Vlissingen, dat een uitvoering van „de Jantjes" hier driemaal gaat? Spr. critiseerde die oppervlakkigheid scherp en terwijl hij hoopte, dat de aan wezigen een paar aangename uren mochten hebben, sprak hij den wensch uit, dat men door dezen kunstavond leerde zeggen, dat er naast politieken strijd dingen zijn, die qua ontspanning breeder en rijker maken. Na deze inleiding verkreeg de heer J. Sternheim het woord voor zijn decla matie. Hij wenschte voor te dragen uit het derde bedrijf van „De Opstandelin gen" van Henriëtte Roland Holst en gaf vooraf een korte toelichting over het ontstaan van dit stuk. Van den heer Sternheim kunnen we zeggen, dat we kennis hebben gemaakt met iemand, die de dingen phsychologisch zóó had be studeerd, dat hij ze weergaf, ais had hij ze zelf beleefd. Gold dit van „de Op standelingen", dat hij met een stentor stem had voorgedragen, nog meer mag dit worden getuigd van „de Droom" van Herman Heijermans, na de pauze voorgedragen. Zelden hebben we iemand zóó hooren declameeren en zien declameeren, want de gelaatsuitdruk kingen waren prachtig weergegeven. Alle rollen werden even duidelijk en in dividueel vertolkt. En „Lapper Crispijn" als toegift bracht wederom de juiste stemming en gemoedstoestand van den schrijver van dat gedicht. Mejuffr. Henr. Werker is in haar studietijd wel een „werkster" geweest haar heerlijk vioolspel, met warmte doortinteld, boeide van het begin tot het eind. Haar viool zong a.h.w. en de klassieke Vivaldi-muziek deed welda dig aan. Zonder ophef te maken vloei de alles als water en één ding kon de violiste niet zij kon niet onzuiver spe len. Men zag, dat het haar geen moeite kostte ook niet de technisch zwaarde re muziek van Dvorak. Het derde num- graag wilde hebben vroeg de jonge man. Ja, maar een gemakkelijk stuk werk was het niet. Ik moest van den eenen boekwinkel naar den anderen ioopen, antwoordde ze, terwijl ze het verlangde voorwerp van onder haar schort voor den dag haalde. Ik ben daarom bijna drie uur te laat thuisge komen. Mevrouw heeft mij, veel on vriendelijke woorden toegevoegd, maar wat ligt daaraan gelegen, als u maar .tevreden bent. Is het het rechte boek Ja, bevestigde hij haastig. Vrien delijk dank. Priska. Goeden nacht. Ik brand van ongeduld om verder te lezen van af het oogenblik, waar ik gebleven ben. Goeden nacht,-jonge heer. Beschik altijd over mij, mompelde de Pooische. Toen zij de deur wilde sluiten en daarbij nogmaals omkeek, bladerde hij reeds haastig in het boek, maar hield daarmee plotseling op en vroeg, terwijl er een koortsachtige blos op zijn an ders zoo bleeke wange.m kwam Zou je het mogelijk kunnen ma ken, dat je binnenkort weer naar de stad gaat Natuurlijk maak ik dat mogelijk, antwoordde ze droogjes. Maar als je geen opdracht krijgt? Dan verzin ik de een of andere reden en ga er toch heen. Laat dat maar mijn zorg zijn. Ik heb verscheiden dingen noodig om scheikundige proeven te doen. Die breng ik hier, zoo spoedig het u maar wenscht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Kies Uwe meest óeliefde kleur* uil de 16 ^WinK- linterrkoop een pakje en vol <5 de gebruiksaanwijzing De Lever's Zeep Maalschv en lux l kunnen U eene verkoudheid bezorgen, keelpijn, influenza of bronchitis. Voor komt erger. Geneest het geringste hoestje o n m i d d e 11 ij k met de mer, Canzonetta van A. d'Ambrosio voldeed eveneens en haar succes dankt zij ten deele aan de accurate piano-be geleiding, waarvan zij zeker was. De pianist, de heer Paul Loewer, beschei den ais accompagnateur, speelde „uit één stuk" zijn spel was af, zijn rite- nuto's precies gelijk met de soliste. Was het, omdat hij als ondergeschikte niet op den voorgrond wilde treden, dat de piano ons waf schraal in de ooren klonk Graag hadden we eens af en toe een mooi dóórklinken van de piano waargenomen. De oogenblikken, dat er eens een bassnaar trilde, waren zeld zaam. Mevrouw Mies van Haselen, die een mooie sopraan-stem bleek te hebben, vergastte ons op eenige liederen, die zeer gelukkig gekozen waren. Alleen de piano-muziek was al voortreffelijk (Kuiler, Wagenaar), hoeveel te meer de zangpartij er bij. De vriendelijke ver schijning der soliste was ook al zonder pretentie en een geheele overgave aan de liederen, die studie hebben gekost. We bedoelen daarmede, dat niet de eerste de beste soliste die zingt. De lie deren gaven slechts even gelegenheid tot recht uithalen in het algemeen was het teer en fijn. De guitige Huliebroek kreeg ook een beurt met zijn „van ach ter op de kar" en „Oene van Sneek" behoorde mede tot de leuke liedjes. Maar niet minder genoten we van de andere en „O jubel mijn hart" blonk wel uit. Zoo kunnen we getuigen een viertal kunstenaars te hebben ontmoet, wier Jij trouwe ziel. Heb je niet den een of anderen wensch Kom er openhartig mee voor den dag. Aan geld ontbreekt het mij niet. Ik krijg elke maand een heel aardig sommetje van papa. Zal ik je wat koopen of wil je zelf Niets, heelemaal niets wil ik viel Prisca hem in de rede. Met een paar goudstukken kunt u Johan, Jobst of de keukenmeid tevreden stellen, ik ver lang meer. Wat dan Altijd bij u te mogen blijven. Mijn zoontje liet ik, door bitteren nood ge dwongen, in Polen achter, toen het er op aankwam u te voeden en groot te brengen. De kleine stierf spoedig daar na en omdat men toch iets op de we reld lief moet hebben, begon ik het vreemde kind als mijn eigen te be schouwen. Het was zeer zwak en teer. Ik be.ni soms dagen achtereen niet uit mijn kleeren geweest om toch maar elke ademhaling, elke verandering op het gezichtje van het knaapje gade te kunnen slaan. Ik was altijd op de plaats waar ik moest- zijn, en bereid om te helpen', als geen ander in het slot er aan dacht, zich om het teere plantje te bekommeren. En to-en het langzamer hand grooter werd, was het, alsof het in mijn hart wortel had geschoten, alsof ik op het innigste met hem vergroeid was. Zoo is het gebleven tot op den dag van heden en zoo zal het blijven tot aan mijn laatsten dag. Ik wil bij u blijven, jonge heer, nu en later. Dat is mijn wensch, een anderen heb ik niet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1