iTOFFEü VRIJDAG lO MAART 1922 0.H. DOMMISSE ian 25350 odiste GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON VERBORGEN LEED. BINNENLAND moeder em ge- rvan zij ehagen. :ren de :®ra een Priester a.) HAMON, n radicaal 'scheiding, tiek. Jicht, ftsrypheid, Vallende kte, Buik- d, Verlam- ten, Slecht pijpontste- ;enziekten, Schepper van Wij behoeven ur alles, ten te genezen. KNEIP. TTERDAM 7959. he flnthraciet tetten achelkolen Briketten 25 per H. L. PARK 46. ïnteerd middel troebele en ge- ineloozing. .40. „Saniias" dgekeurd. jacohstraai I ngc Delft B 130 mrak 51. :rde LEER" MERT-Henning1 101, Middelburg Mtém hi mv&nt eiburg-Retierftes tlegen plaatsen 19 ?ASgA§IESfr tr, VEE. T. Bid. r. jtl. laart T.B. Mr r.B n 8 8 gen '8 morgen» komen N.V. Transp. en h. Erven G. V05 te Middelburg I, Tel. 153; tc OOSTERHOUT. Dordrecht Gebra. 101 rei. VUSSINGSCHE COURANT advertentie-prijs. Van 1regek 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel pleiistaanbiedingen en dienstaanvragen van i5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- oementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent voor den nood in rusland. Vorige opgave ƒ433.45 Van E. S1.— M. Th1 P. J. de Gr10.— Totaal ƒ445.45 (De tot 12 uur des middags inkomende giften worden in het nummer van denzelf- ien dag verantwoord). BEKENDMAKING VERHUIZINGEN. Burg. en Weth. van Vlissingen herinne ren den ingezetenen aan het bepaalde bij de Algemeene Verordening van Politie omtrent de aangifte van verhuizingen bin nen de gemeente Art. 7. Ieder, die binnen de gemeente verhuist, is verplicht binnen 8 dagen na de verhuizing daarvan kennis te geven aan het gemeentebestuur ter Secretarie op het .Bureau Bevolkingsregisters. Wanneer het hoofd van het gezin ver huist, is hij bovendien verplicht de in het vorige lid bedoelde kennisgeving te doen voor alle bij hem inwonende personen dienst- en werkboden daaronder begrepen. Hij, die binnenshuis een of meer 'kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het gemeentebestuur opgave van iederen persoon, die in het ge zin wordt opgenomen of daaruit vertrekt, inwonende dienstboden hieronder begre- pen. Wanneer deze verhuizingen niet binnen den daarvoor gestelden tijd ter secretarie worden opgegeven, zal tot strafvervolging worden overgegaan. Vlissingen, 10 Maart 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Onderwijsbegrooting. Vergadering van Donderdag. Het lectoraat in de psychologie aan de universiteit te Utrecht wordt omge zet in een professoraat. Het bezuini- gings-amendement-Otto werd verwor pen met 45 tegen 17 stemmen. Toen die beslissing gevallen was wandelden 55 van de 62 led§n de ver gaderzaal weer uit. Een loome atmos feer hing er in de zaal, ondragelijk saai sjokt de discussie voort, 't Was nu over nijverheidsonderwijs. Allereerst over de salarissen van het personeel, die te laag zijn en afhankelijk van de subsidies, daarna over het kunstnijverheidsonder wijs, dat stiefmoederlijk wordt bedeeld. Alle onderwijs-specialiteiten traden op, de beider dames pleitten voor het huis- houdonderwijs, de heeren Van Wijnber gen, Otto, Gerhard, Snoeck Henkemans en Van der Molen braken de bekende lans voor het nijverheidsonderwijs. De beide dames klaagden over te Roman van B. CORONY. 13) Wel, daar zit je nu plotseling als een kluizenaar in de wildernis, zei een spottende stem achter hem- En daar ginds op den heuvel staan Wolf en de kleine d'Alvare, als ik mij niet vergis. Ze waren dus .in dc ruïnes Boosaardig glimlachend leeek Kazi- mir naar den jongen officier op, wiens elegante, flinke gestalte altijd zijn ja- loerschheid had opgewekt. Waren ze in de ruïnes, herhaalde Egon. Zeker, klonk het op spottenden toon gegeven antwoord. Waarom vertelde je mij niet, toer; ik je ongeveer een uur geleden vroeg, nat de kleine daar naar boven klauter de Er is slechts één weg daarheen ze moet je dus voorbij zijn gekomen. Zeker is ze mij voorbijgegaan. -Met Wolf? Neen, die volgde haar eerst later, antwoordde Kazimir, terwijl hij zich op z|jn eigenaardigen zetel heen en weer schommelde. Je wees hem den weg ft kk v°lstrekt niet. Hij moet geweten ®en, waarheen het tropische vogel de fladderde. ,^oe Vfoemd, dat ik hem niet ont moette. Hij was reeds onderweg naar de weinig steun aan de meisjeshuishoud scholen, maar de minister wees er op, dat sedert 1919 het bedrag daaraan besteed is gestegen van 304.000 gld. tot 2.600.000 gld. en het aantal gesub sidieerde scholen van 69 tot 1 li- Het is niet gemakkelijk alle vragers te bevredigen. Oo die moeilijkheid wees de minister nog eens ten aanzien van de kwestie van het kunstnijverheidson derwijs. De meeningen daarover loe pen zeer uiteen en de minister moet dus voorzichtig zijn met het nemen van een beslissing. Een fout bij cjit onder wijs is, dat de leerlingen te jong wor den aangenomen en dus te weinig alge meene ontwikkeling hebben. Op de middelbaar-technische scholen moet het aesthetisch element meer naar voren ko men en dat zal de moeilijkheid voor de kunstnijverheid wegnemen. Op het nijverheidsonderwijs moet de minister bezuinigen. Hij zal nog eens overwegen of hij zijn circulaire tot stop zetten van den bouw van nijverheids scholen, iets kan veranderen. Het gaat echter niet aan, dezen tak van onder wijs van de bezuiniging uit te sluiten. Ais hij daarmede begint wordt straks tegen alle bezuinigingen geageerd. Het staat nu eenmaal vast, dat alles iets moet „laten" van zijn zucht tot uitbrei ding. Een van dc meest nijvere sprekers voor het nijverheidsonderwijs is de heer Gerhard, die bij alle artikelen weer op treedt om verbeteringen te bepleiten. Bij het lager onderwijs werd het pas goed. Acht sprekers, die elk twintig minuten kregen voor hun verhaal. Verbetering van het onderwijs be pleitte mej. Westerman. Ze wil Espe ranto onderwijzen en spoorboekjes als onderwijsmateriaal aanschaffen enz. enz. Ook moeten de onderwijzeressen in de hoogere klassen les geven. De lieer Ofto was de kampioen voor de hand- werk-onderwijzeressen, die buiten de schooluren les gegeven hebben. Hij diende een motie '111, waarin alsnog op heffing van deze onbillijkheid werd ge vraagd. Minister De Visser deelde bij inter ruptie mede, dat een technische herzie- nnig der Lager Onderwijswet in voor bereiding is. De mededeeling is inder daad van eenig gewicht. De heer Bulten achtfé een algemeene salarisherziening voor de onderwijzers thans onmogelijk. Hij vroeg echter een verbetering van positie van de gehuw de onderwijzers zonder hoofdakte. Veie van hen zijn vroeger niet in de gele genheid geweest om de hoofdakte te be halen. Op dezen voet ging het verder voort. Morgen des minister's rede. Nederland en België. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: De Belgische regeering heefi aan de Nederlandsche kennis gegeven van haar opzegging van de internationale con ventie van Den Haag van 17 Juli 1905, nopens de wettelijke conflicten betref fende de gevolgen van het huwelijk op de rechten en verplichtingen der echte lingen-, hun persoonlijke betrekkingen en het huwelijksgoederenrecht. Deze conventie zal, wat België betreft, 22 Augustus 1922 ophouden van kracht te zijn. ruïnes eer jij kwam. Waarom heb je mij dat niet ge zegd Waarom Misschien, omdat het mij niet beliefde En waarom beliefde het je nief De jongste van de Filiungen's liet zich van den boomstomp in het hooge gras glijden, liet het hoofd in beide handen rusten, terwijl hij de beide ellebogen op den grond steunde, en beschouwde met oplettende blikken de langzame bewegingen- van een- vuur- salamander. Hoor je niet snauwde Egon hem toe, die slechts met moeite zijn drift bedwong. O, ja, ik hoor Hoeveel gebreken ik ook heb, mijn ooren waren gelukkig altijd onberispelijk. Wat gaat mij die heele geschiedenis aan En ik wil je wat zeggen, Egon.. Kazimir draaide zich op den rug, legde zijn ineengevou wen iianden onder het hoofd en ver volgde Je volgde de Creoolsche steeds als haar schaduw, mama noemt je de lieveling der vrouwen, maar zoodra Wolf met je in het strijdperk freeeft, is er voor jou geen overwinning meer te behalen. Ha, ha, ha Meneer mijn broer vindt er weer plezier in- eens weer wat gift uit te spuiten, zei Egon lachend, maar geprikkeld). Geniet maar van dat onschuldige vermaak. Jou neemt men niets kwalijk. Ieder diertje heeft zijn pleiziertje. Geneer je niet, mijn waarde Egon draaide zich op de hielen om, en ging heen, terwijl hij een lustig De vrouw als rechter. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel van wet van de heeren Marchant, Ketelaar en Oud, tot wijzi ging van d-e wet op d,e rechterlijke or ganisatie en het beleid der justitie. Naar wij vernemen, heeft hei voorstel ten doel, om het betrokken artikel in de wet zoodanig le wijzigen., dat onom stotelijk vast komt te staan, dat de vrouw tot rechterlijk ambenaar kan worden benoemd. In de memorie van toelichting mer ken de voorstellers op, dat het hun na de aanneming van dé motie-Kleereko- per wenschelijk voorkomt, door de voorgestelde wijziging, de mogelijkheid van de benoeming der vrouw zoo spoe dig mogelijk open te stellen. De Kamerverkiezingen. Naar men uit Utrecht aan „de Tijd" meldt, worden in de kringen der -Katho lieke arbeiders nauwlettend gevolgd de pogingen van den heer Van Cranen- burgh c.s. die niet mede kunnen gaan met de gevolgde politiek door de Ka tholieke Staatspartij om, indien noo- dig, gereed te zijn tot het nemen van eventueèle maatregelea Tot een van, de eerste maatregelen zou behooren om in geen geval op be paalde candidaten te stemmen-, die thans, volgens het politiek advies, een vooraanstaande plaats op de lijsten in nemen. Evenmin zouden eigen lijsten met arbeiderscandidaten tot de onmo gelijkheden behooren. Ook andere be sluiten, onder welke het houden van een groote vergadering en een propa gandistische tegenactie, schijnen nog te worden overwogen. Bij bovenstaande mededeeling tee- kenf de redactie van ...de Tijd." aan, dat het geheele politieke advies in de prak tijk eenvoudig zou worden gesaboteerd, indien het dreigement met deze en an dere „maatregelen" zou worden uitge voerd. Iiitusschem wordt de soep niet zoo warm gegeten, als zij wordt opge diend. Lager siads-port Naar „Humf. Fin." verneemt, zullen de posttarieven voor stadsbrieven wor den verlaagd van 10 op 5 ets. De oor zaak ligt in de sterke vermindering van stadsbrieven voor de posterijen. „Zoo straft het kwaad zichzelf", zegt het blad. - Subsidies voor drankbestrijding. De besturen der vereenigingen, die zich bestrijding van, het alcoholisme ten doel hebben gesteld en die voor 1922 in aanmerking wenschen te komen voor een subisdie tot bestrijding van het misbruik van sterken drank, moeten hun daartoe strekkend op gezegeld pa pier geschreven verzoek, vóór 15 April a.s. richten aan de Koningin, met op gave van le. den aard der vereeniging onder scheiden worden- a. algemeene ver eenigingen voor volwassenen b. alge meene vereenigingen voor jongelieden c. vereenigingen van leden, die-een be paald beroep uitoefenen en ais zooda nig het alkoholisme bestrijden (artsen- vereenigingen en dergelijke) 2e. het aantal leden, te onderscheiden ais volgt a. geheelonthouders b. af schaffers c. matigheidsleden. Vereenigingen, ais bedoeld onder 1, a of b, met een ledental van minder dan 500, komen voor subsidie niet in aan merking. Ook de besturen van consultat-ie- bureaux en dergelijke, die reeds eerder operette-deuntje floot. O, hoe haat -ik jullie allen mom pelde Kazimir, terwijl hij hem achterna keek. HOOFDSTUK IV. Eenige dagen later maakten de gas ten op het slot Falkenstein toebereid selen tot hun vertrek. Met hen- moest ook Egon naar de residentie terugkee- ren, daar zijn verlof ten einde was. Voor zijn vertrek verbabbelde de jonge officier nog -een uurtje met zijn moeder in haar boudoir. Jadwiga aanbad haar knappen zoon. Van zijn. geboorte af, was het een knagend verdriet voor.haar geweest, dat het majoraat later niet op hem kon overgaan. Deze onophoudelijk kwellen de gedachte had haar reeds voor vele jaren koel en onhartelijk tegenover Wolf gemaakt, die eerst haar liefde zocht, maar daarna toch, ofschoon hij nog een kind was, instinctmatig ge voelde, dat hem deze kostelijke gave onthouden werd. Dientengevolge was ook in de ziel va-n den knaap langza merhand dit gevoel van warme toege negenheid) voor zijn stiefmoeder ge storven èn hij had zich steeds nauwer bij zijn vader aangesloten. Udo zag zich in Wolfgang als her boren. Zoo was hij zelf als kind -ge weest zooais hij vroeger, zoo be loofde toen reeds de erfgenaam van Falkenstein een man met een vast ka rakter en een vasten wil te worden en hij hield woord. Jadwiga hield van Egon, juist daar- subsidie genoten, moeten hun gezegeld adres vóór 15 April aan de Koningin doen toekomen-. Een nieuwe landbouwpartij. Er is te 's-Gravenhage opgericht een nieuwe landbouwpartij, die met een eigen lijst van tien candidaten in alle kieskringen zal uitkomen bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Als nummer i op deze lijst wordt geplaatst de heer E. M. Teenstra, lid der Tweede Kamer. Dezer dagen zullen het programma en de namen van de overige candidaten worden gepubliceerd. Deze nieuwe landbouwpartij zal zijn een sociaal-economische vereeniging, die naast de meer technische landbouw organisaties uitsluitend de belangen van het platteland in zijn geheel zal trachten te behartigen in het parlement. Volkshuisvesting en Statistiek. Het dagelijkse!) bestuur van het Ne- clerlandsch Instituut voor Volkshuis vesting heeft een schrijven tot den mi nister van arbeid gericht, betreffende de besnoeiing van de gegevens aan gaande den toestand der volkshuisves ting in het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het dagelijksch bestuur is van oor deel dat niet alleen de kennisneming van de gegevens aangaande de groote gemeenten ieder voor zich, maar ook van- die aangaande de gemeenten bo ven de 50.000 inwoners met de deze omringende gemeenten, en de overzich ten naar de provinciën, zooals die vroeger werden opgenomen, van groot belang«is voor ieder, die zich een beeld wenscht- te vormen van den toestand en de ontwikkeling van zaken op het gebied der volkshuisvesting in ons land. Het dagelijksch bestuur verzoekt den minister er bij den minister van binnen- landsche zaken wel op te willen aan dringen dat de genoemde gegevens wederom in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek op genomen worden. De woningnood en het bouwbedrijf. De gemeenteraad te 's Bosch heeft met op 2 na algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De gemeenteraad van 's-Hertogen- bosch, gehoord de besprekingen over de toepassing van het collectief arbeids contract in de bouwbedrijven gezien den noodtoestand, waarin de gemeente verkeert ten opzichte van het aanzienlijk tekort aan geschikte arbeiders-woningen erkennende, dat aan dien noodtoe stand in afzienbaren tijd geen einde te maken is, zoolang de 8-urige arbeids dag blijft toegepast en loonen worden betaald ver boven- de normen-, welke bij het collectieve arbeidscontract zijn vastgesteld draagt Burg. en Weth. op, met alie ten dienste staande middelen er naar te streven, aan- den woningnood een ein de tc maken lo. door het beteugelen van onrede lijke winsten van bouwondernemers en hooge honoraria voor architecten 2o. door het brengen van de loonen der werknemers binnen de grenzen bij collectief arbeidscontract bepaald, en door verlenging van den arbeidsduur tot zoover de wettelijke bepalingen of op de w-et gegronde ministerieele voor schriften zulks toelaten. om met zuik een overdreven teederheid, wijl ze wist, dat hij in het hart van zijn vader slechts de tweede plaats innam, en zij meende, dat ze hem daarvoor schadeloos moest stellen. Om deze reden verwende zij den kleinen knaap en hield ook niet op, den volwassen zoon te verwennen. Elke maand werden hem belangrijke geld sommen toegezonden, waarvan haar echtgenoot niets wist en ook niets we ten mocht, daar hij het anders zonder er veel over te spreken, verhinderd zou hebben. De majoraatsheer gaf zijn tweeden zoon trouwens een belangrijke toelage, maar zou daar nooit boven zijn ge gaan. Niet, dat zijn financieele omstan digheden, die zeer schitterend waren, hem dat verboden hadden, maar omdat zijn eigen spaarzaamheid hem daarvoor waarschuwde. Daarom wendde de jon ge officier zich natuurlijk altijd tot zijn moeder, en hij vroeg nooit tevergeefs. Ook thans overhandigde Jadwiga hem een- pakje bankbiljetten, maar ver maande daarbij angstig Ga niet al te verkwistend met het geld om. Mijn kas is bijna uitgeput «n papa je kent hem immers mag volstrekt niets, niets van onze kleine geheimen weten. Ik zal sparen als een oude vrek, beste mama, verzekerde Egon. Maar u ziet toch wel in, dat ik mij voor mijn kameraden niet blameeren kan. Ik moet toch gelijk op doen met de zoons uit andere adellijke families. Men zou mij immers uitlachen, als ik mij aan elk spelletje, aan elk souper wilde onttrek- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ^ormamint-TsteSetten vernietigen de bacteriën in mond en keel en beschermen j tecsen Besmetting. DE VERKIEZING VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. Gisterenmiddag vergaderde het hoofdstembureau voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zelel Middel burg, bestaande uit de heeren Jos. van Raalte voorzitter, C. Boudewijnse, J. G. van Niftrik Jr. en A. C. de Vos, in het openbaar op het stadhuis te Middelburg ter vaststelling van den uitslag der verkiezing voor 11 leden van de afdee- ling groot bedrijf op Woensdag ge houden. Eerst werd aan de hand van de inger komen processen-verbaai van de vijf stembureaux vastgesteld, dat aan de stemming is deelgenomen te Middel burg door 89 van de 157 kiezers te Vlissingen door 33 van de 54, te Goes door 41 van de 78, te Kruiningen door 16 van de 44 en te Zierikzee door 22 van de 44 of totaal door 201 van de 377 kiezers. Alsnu werd ingevolge de voor Ne derland geheel nieuwe wijze van bepa ling van den uitslag, zooals die in de wet is vastgelegd, nagegaan hoeveel malen ieder der candidaten nummer één was geplaatst. Bij de aflezing daarvan bleek, daf 9 biljetten van on waarde waren, op enkele daarvan had de kiezer de blokjes achter de candida ten zijner keuze zwart gemaakt, in plaats van te nummeren, op een biljet kwam tweemaal het nummer één voor. Dc candidaten behaalden bij deze af lezing hef volgende aantal stemmen Auer 3, Bosman 8, Boudewijnse 33, Enzlin 16, Harmeien 6, Van Heel 3, Heijse 1, jeronimus 6, Kielstra 8, Laer- noes 25, Massée 10, Van Niftrik 5, Pol- de'rman geen-, Van Raalte 23, Schulte 2, de Vos 32 en Witkam 12. Het aantal geldig uitgebrachte stem men was 2019 is 192. Om nu den kiesdeeler te krijgen moet dit aantal gedeeld worden door het aantal te be zetten plaatsen plus 1, dus in dit geval door 12 en het quotient met 1 worden vermeerderd. De kiesdeeler werd dus 192 12 is 16 plus 1 is 17. Nagegaan werd nu wie den kiesdee ler behaald hadden. Dit waren de hee ren Boudewijnse met 33, De Vos rnet 32, Laernoes en Van Raalte met 23 stem men, deze heeren werden dus direct ge kozen verklaard. Om nu verdér de gekozenen aan te wijzen, moest overdracht van stemmen plaats hebben. Dit geschiedt door op de biljetten, waarop de reeds gekozenen nummer één staan, na te gaan wie daarop nummer twee staatis dit ook een reeds gekozene, dan volgt 3 enz. Nu moest dit eerst gebeuren met de 33 stembiljetten, waarop de heer Boude wijnse gekozen werd, daar het hoogst aantal stemmen voorgaat. Hierbij bleek, dat op 24 biljetten de heer Bosman no. 2 stond, en verder de heeren Heijse op 3, Van Niftrik op 2. Schulte, Kielstra, Massée en Jeronimus ieder op één. Volgens de bepalingen der wet moe ten nu deze cijfers vermenigvuldigd ken. Dat gaat immers niet. Het zou belachelijk zijn. Maar bij dat, wat jij een spelletje noemt, kan men een vermogen verlie zen. Even goed winnen. De kansen staan gelijk. U behoeft u overigens niet bezorgd te maken, ik kan op het rechte oogenbiik ophouden, omdat ik mijne, helaas alles behalve schitterende finan cieele omstandigheden keni. Ja, wie het geluk had- in een positie te verkeeren als die van Wolf die zou het leven nog eens met voile teugen kunnen ge nieten. Maar hier zijn weer eens alle geluksgoederen ten deel gevallen aan den bekrompen mensch, die ze niet op de rechte waarde weet te schatten. Mama, welk een rol zoudt u later spe len, als het slot Falkenstein mij toebe hoorde. Waartoe zou het dienen over on mogelijke dingen te spreken. Het nood lot beslist en tegenover die beslissing zijn alle wenschen machteloos. Het voortdurende overwegen van wat zou kunnen zijn en toch niet is, verbittert slechts, viel Jadwiga hem mismoedig in de rede. Ieder mensch draagt een ver borgen wonde in de ziel, die nooit ge heel dicht gaat, en wie daaraan raakt, drukt den stekel er slechts te dieper in. Het majoraat is voor jou verloren, maar de toekomst kan nog schoonere gaven voor jou in haar schoot bergen. Zoo iemand, dan ben jij geboren om de gouden vruchten der 'liefde te pluk ken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1