ophandeS nden. IGMG m isfbodt SJE DINSDACI 7 MAART VERBORGEN LEED. bode GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND 60e aa0x*i&aii|£ i^suss -— S/LISSINGSCHE COURANT IIJF. van bovenge- LT Seerde Midden- wordt beleefd en brengt dit bmak geeft, niseerde tniglngen inden vraagt een ikn^chL gsti tijdelijke IDRIESSE, Stee- |STER, Badhuis wegens huive- oordige, liefst flinke nstbode elden 's avonds [oog loon. Adres: net acht tot12uur fliss. Courant" laitsciaüpij w -Rettsrtta@ plaatsen ?assabie8ïc es vee. v. m t f.B.iïI 8 i Ei!. Y.a. mr 8 '5 morgesï V. Transp. e« Erven G. VOS te Middelburg Te!. 153; ts OOSTERHOUT, Gefens- 105 advertentie-prijs. Van 1i regels 1.10 voor iedere „el meer 26 centbij abonnement spe- 3e prijzen. Reclames 52 cent per regel njenstaanbiedingen en dienstaanvragen i5 regels 65 centiedere regel meer IS cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- .heren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheeie rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling^ Afzonderlijke nummers 5 cent. voor den nood in rusland. I Vorige opgave ƒ392.30 I Van N. N. 1 I. M. A. R 0. S. 1- Totaal 396.30 (De tot 12 uur des middags inkomende riffen worden in het nummer van denzelf- f den dag verantwoord). bekendmaking. Herijk der maten en gewichten. Burg. en Weth. der gemeente Vlissingen maken hekend A. Dat dit jaar yoor den herijk van maten en gewichten in deze gemeente zitting zal worden gehouden in een der lokalen van het v.m. Distributiegebouw aan de Wilhel- minastraat op alle werkdagen van 13 tot en inet 29 Maart e.k., en wel als volgt Voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten op Maandag 13 Maart, van 10 12 en van 14 uur. Voor apothekers, goud- en zilversmeden i (fijnere weging) op Maandag 13 Maart, van 10—12 en van 14 uur, en Dinsdag 14 Maart, van 912 en van 14 uur. Voor hen, wier familienaam, naam der firma of vennootschap begint met de let ters A, B, C of D op Woensdag 15 Maart en Donderdag 16 Maart, van 912 en van 1—4 uur. Idem met de letters E, F of G op Vrij dag 17 Maart, van 912 en van 1—-4 uur, en Zaterdag 18 Maart, van 812 uur. Idem met de letters H, I of J op Maandag 20 Maart, van 912 en van 1—-4 uur. Idem met de letters K, L en M op Dins dag 21 en Woensdag 22 Maart, van 912 en van 14 uur. Idem met de letters N, O, P, Q of R op Donderdag 23 en Vrijdag 24 Maart, van 9—12 en van 14 uur. Idem met de letters S, T, U of V op Za terdag 25 Maart, van 812 uur en op Maandag 27 en Dinsdag 28 Maart, van 9 12 en van 14 uur. Idem met de letters W, X, Y of Z op Woensdag 29 Maart, van 912 en van 1 4 uur. B. Dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden C. Dat betaald moet worden voor het onderzoek van maten en gewichten (ijk- loon) en voor het justeeren van gewichten (justeerloon) en wel ten bate van 's Rijks schatkist D. Dat de maten en gewichten die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mo gen worden E. Dat de maten en gewichten vóór 1 October 1923 gestempeld moeten zijn met de letter a en dat er bij verzuim of verhin dering om van de sub A vermelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijlekantoor te Middelburg op 30 en 31 Maart, 20 en 21 April, 11 en 12 Mei, 1, 2, 22 en 23 Juni, 13 en 14 Juli, 3, 4, 17 en 18 Augustus van 912 en van 14 uur en Roman van B. CORONY. 10) Lieve hemel, zoo'n paar dwaze streken. Wij zijn ook eenmaal jong geweest. Udo wilde iets antwoorden, maar de barones wendde zich om en ^ei half angstig, half lachend Nu is hij achter j|t dennen verdwenen. Hebt u gezien, n.°e hij te paard zit en het weerspannige wr tof gehoorzaamheid dwingt? Mag 'k niet een weinig trotsch op hem zijn Met volle recht, mevrouw, zei de majoor, terwijl hij haar hand kust-, want de geestdrift van haar moeder lede had iets roerends. Maar nu moet 'k vertrekken. Het rijtuig komt reeds v°or. ik mis anders den trein. De paarden loopen snel. Wacht SI; minuten, ik ga met je mee, riep rillungen. Neen, neen, 'daartegen protesteer zeer beslist. Geen complimenten. Je eet, daar ben ik steeds een vijand van geweest. Zie maar eens, hier en daar lii h1' men ree5s 5e vensters te openen. J1i behoort aan je gasten, mijn waarde. v»rt n,le het plezier en laat me alleen fPTi k Jl''s* 5at beschouw ik als i:ff jjs, dat ik jou nader aan 't hart 8 uan je andere gasten. Ja als je zoo spreekt. na 1 September eiken Donderdag en Vrij dag van 91 uur. Vlissingen, den 28 Februari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Kamerverkiezingen. Naar de „Tel." verneemt zal de candidaatstelling voor de Tweede Ka mer op 23 Mei en de stemming hoogst waarschijnlijk op 5 Juli plaats vinden. De Arbeidswet. Binnen enkele dagen zal volgens hel „Centrum" het ontwerp tot wijziging der' Arbeidswet verschijnen. Uit den Middenstandsraad. De Middenstandsraad heeft naar aan leiding van de verklaring van den di recteur der Landbouwhandelskamer dat de winUeldrijvende middenstand van de verbruikers te hooge prijzen eischt, be sloten den minister van landbouw te verzoeken daaromtrent een onderzoek in te stellen. in verband met klachten over de concurrentie'door ambtenaren, die han del drijven bij. wijze van nevenwerk zaamheid, is besloten niet direct op te treden, doch de fabrikanten te over tuigen geen goederen "te leveren aan personen, die van den verkoop er van geen hoofdmiddel van bestaan maken. Intusschen acht de raad toch wel een onderzoek gewenscht, of de concur rentie op zoo groote schaal wordt gedreven als wordt beweerd. De Middenstandsraad blijft bezwaar maken; tegen de faciliteiten aan de Handelskamer verleend met betrekking tot het d'isconteeren van wissels onder staatsgarantie. De raad heeft besloten de midden standsbonden te wijzen op de wensche- lijkheid om van zijn bemiddeling ge bruik te maken om hun wenschen aan de regeering kenbaar te maken. Uit het antwoord op een daartoe strekkende vraag is den Middenstands raad gebleken, dat naar de bedoeling van den betrokken minister de raad zich ook nu niet rechtstreeks in verbin ding zal stellen met rijksdiensten, die voor den middenstand werken. De raad zal deze diensten alleen mogen berei ken via het departementevenzoo zui len ook de diensten zich alleen via het departement tot den Middenstandsraad mogen wenden. Een duur ziekenhuis. Ieder, die Leiden per trein passeert, zal aan den overkant van het station het waarlijk imponeerende nieuwe zie kenhuis bewonderd hebben. Dat mag ook wei, want het gebouw kost héél wat. in zijn memorie van antwoord inzake de begrooting van het bouwplan zegt minister De Visser hieromtrent dat met uitzondering van de betonwerken, welke nog openbaar aanbesteed zijn, het stelsel van eigen beheer is gevolgd. In totaal kost de bouw reeds 7 milli- oen. Indertijd zijn de totale kosten ge raamd op 5.081.574. Neemt men in aanmerking, dat deze raming dateert uit 1912, dat de bouw eerst na 1914 is aangevangen en dus geheel valt in den duurderen lijd, thans is het vermenig- vuldigiregscijfer wellicht 2/2, dan zal het totaal kostencijfer thans globaal op 13 a 14 millioen moeten bepaald wor den. Hiervan uitgaande, is dus nog een het ij z?®' wat 'k ^enk en zooa's ik den m-°f Zulke vormelijkheden zou- 'J slechts toonen, dat ik je vreemd geworden ben. Laten wij blijven, wat wij altijd waren goede, eerlijke kame raden, tusschen welke mevrouw étiquette niets te zoeken heeft. Ais het mij mogelijk is breng ik, vóór ik naar huis ga, nog eenige dagen bij je door. In eik geval schrijven we elkander van tijd tot tijd. Blijf dus hier, doe mij dat genoegen. Ais je dat op zoo'n gebiedende manier verlangt. Ja, ik moet vrij kunnen komen en gaan, als ik mij ergens thuis zal gevoe len. Tot weerziens dus, Udo. Tot weer ziens, mevrouw. Ik neem de herinnering aan een der schoonste en beminnelijkste vrouwen, aan een der goedharti'gste moeders mee. Maar ik mag je (och wel naar het rijtuig brengen vroeg Fillungen lachend. Ja, tot zoover neem ik je geleide gaarne aan. Groet uw zoons, mevrouw en Ernst met de zijnen. Nogmaals har telijk dank voor de buitengewoon vriendelijke ontvangst. Jadwiga boog zich uit het venster van het paviljoen, toen de majoor in het rijtuig stapte,.trok de roos uit het haar en wierp die handig in den wagen, die nu snel wegreed. Bij de bocht ire den weg draaide Tat- knberg zich nogmaals om en wierp een iaatsten blik op het slot, welks spitse torens hoog oprezen. De vensters schitterden in 't zonne goud. Het gansche majestueuze gebouw lag daar, overgoten door een stroom van iichf. Alles scheen helder en vrien delijk, maar Heinz gevoelde, dat dc uitgave van 6 a 7 millioen te wachten. Intusschen is der bezuinigingsinspectie opgedragen te onderzoeken, of en in hoeverre op den verderen bouw bezui nigd kan worden. Wat dan ook wel hoog noodig is. Oreze ziekenhuisplannen, waren heel wat bescheidener. Met een millioen komt men echter voor een ziekenhuis van over de 100 bedden niet ver. Dat blijkt wel uit de kosten voor dit Leid- sclïe ziekenhuis, die ook verbazend zijn 'tegengevallen. Uit het Rotterdarnsche havenbedrijf. In verband met een aangekondigde loonsverlaging voor de zeelieden lean worden medegedeeld, dat de organisa ties deze aanvaarden op grond van het feit, dat verschillende verbeteringen in het dienst-regiement werden aange bracht en de loonsverlaging eerst zal ingaan op 11 Maart, terwijl vóór half September verdere loonsverlaging niet zal plaats hebben. Het conflict bij de fi.m.a Van Uden is opgeheven, en de „ijselhaven", voor welk schip de zeelieden aanvankelijk niet wilden monsteren, is reeds Zater dagavond vertrokken. Stads- eaProvmcienieuwi VLISSÏNGEN, 7 MAART. De beteeketiis der Ouderavonden. De tegen het einde van. Januari be legde vergadering, waarin de heer Klaas de Vries zijn rede zou houden over de beteekenis der ouderavonden voor de openbare lagere school, is gis terenavond doorgegaan, en het zij da delijk geconstateerd er was veel ani mo de groote zaal van het Concert gebouw was gevuld met een zeer ge mengd publiek, dat een juiste weer spiegeling gaf van de breede kringen der samenleving, die hunne kinderen toevertrouwen aan de openbare lagere school. De heer L. P. van Oorschot, die als voorzitter der centrale der ouder-com- missies de vergadering opende, sprak dan ook zijn groote vreugde uit over dit drukke bezoek. Na een woord van wel kom te hebben toegeroepen aan de autoriteiten, onder wie we den inspec teur in deze inspectie, den heer Pattist en den schoolopziener, den heer Brandsma, benevens verschillende leden van gemeenteraad, Provinciale Staten en leden van de commissie van toezicht op het L. O. opmerkten, uitte spreker het vermoeden, dat we op een keerpunt staan. Tot nog toe bemoeiden de ouders zich niet met het onderwijs hunner kin deren, dat begint blijkbaar te verande ren. Hij vond het een heuglijk feit, te meer, waar de spreker van dezen avond een bekende persoonlijkheid is op dat gebied, wien hij volgaarne het woord verleende. De heer Klaas de Vries begon met den voorzitter zijn dank te betuigen voor de sympathieke wijze, waarop hij hem had ingeleid. Hij voelde in hem den man, die, evenals hij, een warm voor stander was voor het instituut der open bare school, die naar sprekers innige overtuiging de school bij uitnemend heid is, waar zij de kinderen niet in deelt naar godsdienstige of politieke overtuigingen der ouders, maar elkaar leert verdragen en eerbiedigen. Daar spreker zich toch wel kan indenken, dat er cuders zijn, die positief onderwijs in heerenbehuizing een boozen gast her bergde den geest van tweedracht en ontevredenheid. HOOFDSTUK III. In het slot Falkenstein was het leven dig en druk geworden. De meesten der gasten dachten, geruimen tijd te blijven: men behoefde zich niet te overhaasten. Het park en de allernaaste omgeving daarvan schonken zboveel heerlijks om er van te genieten. Hoewel het nog vroeg in den morgen was, heerschte er reeds een drukkende warmte en het dreigde op den dag brandend heet te worden. Langzamerhand- verzamelden alle aanwezigen zich ire den voortuin. De bedienden presenteerden thee, koffie en chocolade. Een aantal schaduwrijke hoekjes en tusschen de boomen opge hangen hangmatten noodigden allen uit het zich zoo gezellig mogelijk te maken. Deze volledige vrijheid van handelen en de ongedwongenheid, welke er heersch te, maakten immers elk bezoek op Fal kenstein zoo buitengewoon aangenaam. Men deed precies wat men wilde en deze volmaakte vrijheid dankte men de beminnelijke gastvrouw, die zich zelve ook geen dwang oplegde, maar steeds handelde naar de ingeving van het oogenblik. Van verveling kon geen sprake zijn, waar Jadwiga aan haar tel kens wisselende invallen dere vrijen teugel vierde. Men vergat het onder scheid tusschen jong en oud, wanneer deze tusschen beiden instaande schoone vrouw van levenslust en vreugde blaak te en onuitputtelijk was in het beden- de richting hunner godsdienstige over tuiging wensohen, vond spreker het een rechtvaardigheid, dat in de wet was vastgelegd financieele gelijkstelling van beide soorten onderwijs. Dat neemt ech ter niet weg, dat de heer De Vries, die in de wet een verruiming zag van de gelegenheid tot het geven van goed on derwijs, het niet eens is met de uitvoe ring er van, daar tot nog toe niets is gebleken dan de oprichting van allerlei sectarische scholen. is er dus volgens spreker rechtvaar digheid betracht doot de onderwijswet van 1920 voor het betere voorwaarden scheppen tot het geven van goed onder wijs aan weerszijden der laat ons het kort uitdrukken politieke en godsdien stige lijn, ook nog op een ander punt is deze rechtvaardigheid betracht door het opnemen in de wet van de ouder commissies. V/el is waar is dit nieuwe instituut, dat de bijzondere school al wel kende, slechts bij amendement van den heer Ketelaar in de wet gebracht, maar de minister heeft het dadelijk krachtig gesteund. Wat dit nieuwe in de wet eigenlijk beteekent, hebben we reeds een paar malen, naar aanleiding van ouderavon den .of vorming van oudercommissies, uiteengezet en we rekenen ons daarom daarvan ditmaal ontslagen. Alleen wij zen ,we er op, dat spreker dit contact tusschen ouders, onderwijzers en auto riteiten onderling op een zeer pakken de wijze illustreerde door het voorbeeld van het onderwijs, dat hij aan een Chi nees gegeven heeft, die elkaar bij den aanvang totaal niet verstonden. Ten slotte ging spreker eens na, wat er van dit onderwijs wel was blijven, hangen en vroeg eenvoudig weg hoeveel 3 keer 5 was. De Chineesche leerling combi neerde de cijfers 5 anders dan de heer De Vries had bedoeld en gaf ten ant woord 555. Dit antwoord gaf den spreker de aanleiding te spreken over het moeilijke van de taak van den on derwijzer, die lieusch wel beter verdient dan de schampere, cynische of, hoe men het wil noemen, opmerking van de hoogste autoriteit, dat de onderwijzer maar 2'/2 uur gemiddeld werkt. De oudercommissies hebben een vaag omschreven bevoegdheid, zeide spreker en hij haalde aan, dat volgens liet Kon. besluit, waarbij deze stof ge regeld is, de voorzitter in de school mag komen en daar aan hoofd of onderwij zer vragen mag stellen, die dan op de zelfde wijze moeten beantwoord wor den, maar... deze moeten dan nog be trekking hebben op onderwerpen, die door de voorgaande vergadering der oudercommissie (avond) behandeld zijn of op de volgende in behandeling zul len komen. Nog minder is de bevoegd heid ten opzichte van Burg. en Weth. Daar mogen vragen gesteld en opmer kingen gemaakt worden, maar ant woord behoeft door deze autoriteit niet gegeven te worden. Spreker was echter, gezien de aanwezigheid van den wat houder van onderwijs, niet bang voor deze manier van behandeling. Ten slotte besprak de heer De Vries de intiemiteit der ouderavonden, waar op vaak gezegd wordt door de aanwe zigen wat bedoeld wordt, maar die zich ook vaak kenmerken door wat niet ge zegd wordt. Gezien dit karakter van de ouderavonden geeft spreker aan de autoriteiten den raad zich niet al te veel daarmee in te laten, daar hij dan vreest, dat het goede zal verdwijnen, ken van steeds nieuwe verrassingen. Ondertusschen reed Egon, van zijn morgenrit terugkeérend, langzaam langs den hoofdstraatweg van het dorp, beantwoordde eiken groet vriendelijk en wierp een eenigszins driesten blik omhoog naar verscheiden venstertjes. Zelfs onder de forsch gebouwde lande lijke schoonen was er geene, die den jongen heer niet toegelachen zou heb ben. Verscheiden wenschten ire stilte, dat hij de erfgenaam van het majoraat mocht zijn. Doch daaraan was niet te denken. De geheeie uitgestrekte bezitting behoorde later aan den somberen Wolf, die altijd zoo'n hoogmoedig gezicht zette en ook het mooiste meisje, als ze hem in haar Zondagspronk met een diepe buiging van 't hoofd voorbijging, slechts met een trotsch, onverschillig knikje dankte. Bijzonder gaarne onderhield Jadwiga zich met graaf en gravin von Harte- nouw. In het genotzuchtige, eenigszins iosse wezen van de Creooische ontdek te zij trekken, die zij ook bezat. Ook zij hield ervan uren achtereen in een dolce far niente half wakend, half droomend voort te leven met een cigarette in den mond en een boek in de hand, waaruit ze slechts de meest prikkelende gedeel ten las. Ze bekeek ondertusschen dan zoo nu en dan haar gracieuze, weelde rige gestalte in den tegenover haar hangenden spiegel of snoepte bonbons uit een kristallen schaal. Bovendien verstond de gravin de kunst van aardig te vleien. Ze wist heel goed, wat me vrouw vore Fillungen het liefst hoorde en werd niet moede over Egon te bab- omdat men zich niet graag geeft in het begrip van een vreemde. Met een woord vare opwekking om zich meer te bemoeien met het schoone werk van den onderwijzer, eindigde spreker. De heer Van Oorschot zeide eenige woorden van dank en opende de gele genheid om in de pauze vragen of op merkingen aan de bestuurstafel te bren gen naar aanleiding van het gesproke ne, maar gaf nog even het woord aan den heer Brander, voorzitter van de af- deeling van volksonderwijs hier ter ste de. Deze hield een warm pleidooi voor deze nuttige vereeniging en beval aan toe fe treden als lid. Daar zich na de pauze niemand blijkt aangemeld te hebben dan de inspecteur teur van het L. O., de heer Pattist, ver kreeg deze het woord tot het maken van eenige opmerkingen. Hij bracht den in leider dank voor het gesprokene en het bestuur voor het toezenden der uitnoo- diging. Hij begreep het enthousiasme van den heer De Vries, van wien hij over deze stof een boekje heeft gelezen en vreesde, dat zonder dit enthousiasme deze ouderavonden niet zuilen slagen. Hij was in tegenstelling van den inlei der van oordeel, dat de autoriteiten zich wei met de ouderavonden moeten bemoeien, omdat ze daardoor juist con tact krijgen met de ouders. Ook ver zocht hij" aan. spreker aan zijn boekje een lijstje toe te voegen van onderwer pen, die op zoo'n avond behandeld kunnen worden. Uitvoerig werd hierop door den heer De Vries geantwoord, die op grond van zijn ervaring het vaak weerkeerende be zoek afried. De autoriteiten kunnen toch op andere manieren hun invloed wel uitoefenen. Ten slotte wees hij er op, dat reeds een aantal onderwerpen in zijn boekje over de ouderavonden is op genomen. Een krachtig woord van dank, een hartelijk en warm applaus dankte den spreker voor zijn gloedvolle woorden over de ouderavonden. De na de rede gehouden openbare school-coliecte heeft opgebracht 38.90y2. n Verantwoording giften voor den hongersnood in Rusland. Met hartelijken dank ontvangen van N. N. 3.— j. F. 1-50 J. A. 1 Mej. v. d. H. 2.50 L. B. 1 Mej. v. d. H. 2. N. N. 25.— M. B. te Souburg 3. R. 1.— N. N. 1-50 D. 1 Opbrengst muzikale wande-' ling Padvinders 163.45 J. W T. 2.50 M. J. H. 2.50 Bureau „Vlissingsche Cou rant" (aldaar ontvangen giften) 217.10 N. N. 2.50 Uit Anni's spaarpot 2.50 A. B. 2.50 N. N. 10.— A. S 10.— G. 1.50 Personeel K. M. Jachtclub 5. Reeds verantwoord 3299.54 Totaal 3761.59 De Penningmeester v/h Alg. Viiss. Comité voor Rusland F. L. HENSEL, Vericuijl Quakkelaarstraat 27G. Postrekening 6457). beien. Toen de jonge officier, nog op gewonden én verhit van den snellen rit, in den kring der gasten kwam en. met de hoffelijkheid van den volleerden man der wereld groette, was hij juist weer het onderwerp van gesprek tusschen de beide vriendinnen geiveesf. Wel, hoe heeft „Goldenhair" zich gehouden vroeg Jadwiga. i't Is een duivelin, mama. Maar als men slechts met baar weet om te gaan, is ze voor alles te gebruiken. Eerst daags zal ze leeren de knieën voor de dames te buigen. Hebt u goed geslapen, gravin Dank u, heel goed. En mejuffrouw uw nicht eveneens? Ik denk het wel. Is 't niet zoo, inez Och zij is ai weer weg. Pre cies een dwaallichtje. Zoo pas was ze nog hier. Ik zal zoo vrij zijn zelf naar den gezondheidstoestand van de juffrouw te informeeren. Nadat hij een onberispelijke buiging had gemaakt, snelde Egon heen. Hij liet zijn vurige blauwe oogere zoekend rond dwalen, maar vond' het voorwerp dat h'j zocht niet. Heb je juffrouw Inez niet gezien riep de elegante officier zijn broer Kazimir toe, die op eenigen afstand van de groep, welke de overige jongelui vormden, op een lage bank zat en het hopfd ire beide handen liet rusten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1