VRIJDAG 3 MAART VERBORGEN LEED. 60e «J«fcarj8S®tsit GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND Stads- en Provincienieuws |$fo* £13 VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 re gek 1.10 voor iedere revel meer 26 centbij abonnement spe- ,i?1e orijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen 1—5 regels 65 centiedere regel meer ts cent. bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- „Sorcn f 2.20 per drie maanden. Franco ano-hét geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nemen ten 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent VOOR DEN NOOD ÏN RUSLAND. Vorige opgave 175 I Van V. G. F. E L. S A. V H. G S To B. M P. R J. V S B. J A. B V. P de K. A. B„ te Souburg Collecte Christ. Mil. Tehuis op 2 Maart Van v. S F. V N. N jantje v. T 5.— 9.— 2.50 2.50 2.50 2.50 10.-- Totaal ƒ255.70 VOOR DEN NOOD IN DE VENEN. Vorige opgave ƒ1. Van A. B., te Souburg2.50 Totaal ƒ3.50 (De tot 12 uur des middags inkomende giften worden in het nummer van denzelf den dag verantwoord). DRANKWET Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 12 der Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoekschrigt van Abraham van de Velde, om vergunning tof den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend aan logeergasten in de achterlocaliteit van het perceel no. 3, ge legen.aan het Beursplein dat vanaf heden gedurende veertien da gen schriftelijke bezwaren tegen het ver- leenen der gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, den 2 Maart 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Crisis-misère. Binnenlandsche Zaken. Af en toe komen er nog eens crisis- rraweëen aan den dag. Vandaag weer een naar aanleiding van liet verslag der Rekenkamer. De rijkskleedervoor- ziening heeft de overgebleven kleeder- rommel aan Polen verkocht tegen een bedrag van ruim 8 millioen. Polen gaf geen klinkende munt maarschat kistpromessen, die natuurlijk geen duit waard zijn.'De commissionnair in het zaakje, een zekere Herzberger, heeft in klinkende Holiandsche munt zijn com missieloon :bjnnen, zijnde bijna zes ton. Roman van B. CORONV. 7) Voor een ider vensters hingen dikke donkere portieres van goudbrocaat naar beneden. Fillungen trok ze open om het licht gelegenheid tot binnenstraomen te ge ven en riep plotseling op knorrigen toon .lij hier Op den lagen stoet in de diepe nis, zat Kazimir. Hij had een in perkament gebonden foliant op dsn schoot en keek de beide mannen aan met den iiitda- geoden boosaardigen blik van een wild dier, dat in het nauw is gebracht. Wat doe jij hier snauwde de baron hem toe. Ik lees. Wie gaf je verlof om boeken uit de bibliotheek te nemen Ik dacht, dat ze even goed ter beschikking van mij waren als van "njn broers. Ja, voor zoover je leermeesters de ooeken gekozen hebben. Geef hierEen Werk over scheikunde Wat heb jij nu voor verstand van scheikunde Maar ik wil er verstand van kr'Jgen p Op zoo'n onnutte manier verbeu- Je den tijd, in plaats van dien voor Behalve de kieeren zijn we dus nog zes ton kwijt. De Staat is toch maar een beste zaken-man De heer Duijs heeft dit zaakje aangebracht en toegezegd, dat hij bij het hoofdstuk Landbouw op de zaak terug komt. Hij wil de zes ton terugvorderen totdatPolen heeft betaald. Intusschen deelde minister Van IJs- selsteijn mede, dat Polen thans een deel heeft betaald en heeft verklaard, dat het daarmede zal voortgaan. De lieer Herzberger heeft zich voorts be reid verklaard, het provisie-loon geheel terug te betalen, zelfs al betaalt Polen. Waarom deze heer dit plotseling doet, zei de minister niet. Er zal nog wel iets achter zitten. Vergissen we ons niet, clan is een proces over dit gansche ge val hangende. Het ontslag van den oud-resident van Sumatra's Westkust Le Ferbvre, waarover al veel in de pers is geschre ven, is besproken. Dezen man is op weinig hoffelijke wijze gezegd, dat hij maar moest heengaan. De minister er kende, dat de methode niet hoffelijk was, maar het was de gewoonte de oude ambtenaren duidelijk kenbaar te maken, dat zij moeten opstappen. Op gave van redenen ontbreekt, maar voortaan zal dat wel geschieden. De minister van koloniën kreeg harde woorden te hooren van de heeren Ke telaar en De Jonge over zijn weinige toeschietelijkheid bij het geven van in lichtingen. Weer een andere conclusie betrof een vordering van de gemeente Woens- drecht, waarover men het niet eens bleek. Ten slotte ging de Kamer met den minister mee en Woensdrecht krijgt zijn duiten niet. Ten slotte een conclusie op een adres van een juffrouw A. Bezems te Oost- eind. Deze juffrouw is zes dagen in arrest gehouden en niet vriendelijk be handeld. De conclusie wilde afkeuring uitspreken over die handelwijze. Met die dingen praatte de Kamer dezen dag vol. Hulde aan generaal Snijders. Naar aanleiding van het bericht van den Rotterdamschen correspondent van het „Hbld." omtrent een hulde aan ge neraal Snijders, ontvangt het blad van generaal Snijders het volgend schrijven: In uw nummer van 28 Februari jl. komt een berichtje voor, dat inmiddels ook in vele andere bladen is overgeno men, volgens hetwelk een huldebetoon aan mij zou worden voorbereid tegen September a.s. Ik zou gaarne in uw blad willen mededeelen, dat mij van zoodanig voornemen niets bekend is. Ik voeg daaraan toe, dat het mijn vaststaand voornemen is, om voor elk eventueel voorgenomen, openlijk of col lectief huldebetoon bij gelegenheid van mijn 70sten verjaardag, met waardee ring voor de -welwillende bedoeling, te bedanken. De dure aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft ingetrokken de bij zijn beschikking van 9 Juli 1921 verleende dispensatie van het verbod tot uitvoer van aardappelen, met dien verstande, dat alleen nog de partijen aardappelen, welke blijkens de daarbij behoorende documenten zijn ingeladen in ten uit voer bestemde spoorwagens vóór of op den datum van afkondiging van de in trekking der dispensatie zullen worden ernstige studie te gebruiken. Je legt het boek oogenblikkelijk weer op de plaats, vanwaar je het weggenomen hebt Kazimir riep hem terug. Zijn drift, welke door de ontslagaanvrage van Prosper opgewekt en tot mi toe slechts met moeite bedwongen was, barstte thans met elementaire kracht los. Houd je kalm, Udo, fluisterde Tattenberg hem toe. Maar op deze goedgemeende woor den werd geen acht geslagen. Als het rollen van den donder klonk de sterke stem van den baron. De jonge Fillungen, die bij zijn forschen vader vergeleken slechts een dwerg was, hoorde alle verwijfingen met een kop pig -zwijgen aan. Maar juist dit zwijgen, waarin zoo heelemaal niejs van- deemoed of van schuldgevoel lag, prikkel-de den baron. Spreek Sta daar niet zoo, alsof je tong verlamd is, donderde hij Kazi mir toe. lot dusver gold hier slechts één wil en dat was de mijne. Je weet sedert jaren, dat ik je voor den geeste lijken stand bestemd heb, en je weigert ge-estelijke te worden. Ja, dat weiger ik. Tegen het beter inzicht van je vader in Neem me niet kwalijk maar ik laat je met je zoon alleen. Bij een der gelijk onderhond is de derde man te veel. Neen, blijf. Ik heb voor jou geen geheimen. Je zult mij later ook geen geacht te vallen onder de bovenbedoel de dispensatie van het uitvoerverbod. In bijzondere gevallen kan buitendien van de zijde des ministers ontheffing van dat verbod worden verleend aan de N. V. Nederlandsche Uitvoermaat- schappij, tot welke naamlooze vennoot schap belanghebbenden zich zullen kunnen wenden. Het Nederlandsche Correspondentie- bureau meldt in verband hiermede De intrekking van- deze dispensatie is een voorloopige maatregel, waarmede uitsluitend wordt beoogd te voorkomen dat op de een of andere wijze misbruik wordt gemaakt van de mogelijkheid tot uitvoer van aardappelen tijdens het of- ficieele onderzoek naar de in ons land beschikbare hoeveelheden van dit arti kel, dat inmiddels is ingesteld. Dit on derzoek is thans noodig te achten in verband met de ongunstige berichte-tf uit verschillende landen, o.a. uit Malta, waaruit wellicht geen verdere hoeveel heden aardappelen zuilen kunnen wor den betrokken1. Eerst wanneer de resultaten van dit onderzoek bekend zijn, zal de minister van -landbouw een definitieve beslissing nemen inzake den al of niet vrijen uit voer van aardappelen. De nieuwe Staatsleening en de vrijstelling van belasting. Om misverstand te voorkomen deelt het Haagsche Correspondentie-bureau, na inlichtingeni ter bevoegder plaatse te hebben ingewonnen mede, dat de moge lijke vrijstelling van belasting der nieu we Staatsleening, welke door den. mi nister kan verleend worden, niet slaat op bestaande belastingen als inkom stenbelastingen, maar op speciale cou pon- of eftectenbelastingen, zooals in sommige landen bestaan. Een en ander met het oog op plaatsing van een deel der leening in het buitenland, in casu Noord-Amerika. Hooge belastingen. In 1921 zijn niet minder dan 156 per sonen, behoorende tot de hoogstaan geslagenen, uit de gemeente 's-Graven- hage vertrokken. Het geheeie belast baar inkomen dat de gemeente verliet bedroeg 10.369.600. In theorie kan men de belastingen wel opvoeren, maar de practijk wijst het we! anders uit. Examens voor machinist Aan het verslag van de commissie voor de examens voor machinist, in het afgeloopen jaar gehouden, is het vol gende ontleend Er hadden 5 zittingen rp'aats en het totaal aan zittingsdagen bedroeg 248 tegen 210 in 1920. Er werden in het geheel geëxamineerd 1589 candidaten, tegen 1193 het vorige jaar en wel voor voorloopig diploma 733, voor diploma A 534, voor diploma B 205, voor diplo ma -C 3, voor diploma C (practisch ge deelte) 36 en voor bewijs C (theore tisch gedeelte) 78. Van dezen slaag den voor voorloopig diploma 370 candidaten of rond 50.4 voor diplo ma A 317 candidaten of rond 59.3 voor diploma B 106 candidaten of rond 51.7 voor diploma C (practisch ge deelte) 25 candidaten of rond 69.4 en voor bewijs C (theoretisch gedeel te) 49 candidaten of rond 62.8 Het percentage der geslaagden was rond 54.5 tegen 52.4 in het vorige jaar. Verlaging van de gages der zeelieden. De Scheepvaartvereenigingen Noord en Zuid hebben zich thans, naar het onwaardige zwakheid en dwaze toege vendheid kunnen verwijten. Dus, wond de Udo zich nogmaals tot zijn zoon, tegen mijn beter inzicht in waag je liet tegen mij op te staan Ja, ik waag het, luidde het ant woord, dat half luide uitgesproken werd, maar desniettemin uitdagend kionk. f— Men bestemde mij voor de studie der theologie zonder mij naar mijn meening te vragen, zonder te overwe gen, of ik ook voor den geestelijken stand geschikt ben. Je moet doen, wat ik -zeg. Ik moet niet en ik zal het ook niet doem. Ik wil hef leven genieten. In mij brandt iets als een verterende vlam 't is het verlangen naar aardsch geiuk. Dat kan mij niet door de priesterlijke waardigheid vergoed worden. Bevredigde eerzucht kan ons ver goeding schenken voor alles. Op den weg, dien ik je aanwijs, was het velen gegeven de hoogste hoogten te berei ken. En ai ware dit zoo, het zou mij nooit verlokken. U hebt mij leermees ters gegeven het was vergeefsche moeite. U wilt mij naar de hoogeschool zenden ik wil geen theologie studee- ren. Moet ik huichelen en liegen Ik zou een klaaglijk fiasco lijden. Ik meende het goed, toen ik je op een ambt wees, voor hetwelk men geen buitengewone lichamelijke eigenschap pen, geen ijzeren gezondheid, maar al- „Hbld." bericht, in een onderhoud met de vertegenwoordigers der vakorgani saties bereid verklaard de verlaging van de gages der zeelieden te doen in gaan op 15 Maart in plaats van 15 Februari. Zij houden echter vast aan de voor stellen zelf, die een verlaging inhouden van 15 voor de gages boven 100 en van 10 voor die beneden 100. Deze verlaging geldt niet voor de gages der koks, welke op het oude peii blijven en evenmin voor het bedienend personeel op de passagiersschepen. De organisaties der zeelieden zullen waarschijnlijk met deze verlaging ge noegen nemen hoewel zij de voorstellen der werkgevers nog niet aanvaard heb ben. Over de vaststelling van de tarieven voor de betaling van overwerk wordt nog onderhandeld. „DE BROOD- EN BOTERWEEK". (Onderstaand gedicht troffen wij aan in de „Goudsche Courant", getee- kend Maup Biemans. Mogelijk kan deze poëtische opwek king ook nog wel van invloed zijn op den rondgang, welke de padvinders morgen door de stad zullen maken, vandaar dat wij het gedicht, met een enkele kleine wijziging, uit de „Goud sche Courant" overnemen.) Vlissingers, je beurzen open, Tast wat dieper in je zak Laat de blanke guldens rollen Heb nu aan een „riksie" lak. Kunt ge 't missen geef een tientje, Voor het hong'rend Russisch Rijk, Als de Padvinders straks komen, Geef dan van je mildheid blijk. Geef gehoor nu aan den oproep En spaar deze week een brood, Want iedere twintig centen Maken klein kap'taaltje groot. Spaar een pondje beste boter Of een pondje margariem, 't Mag ook wel een kilo wezen Zoo krap zullen ze niet zien. Hebt g' een huisgezin met kind'ren En uw loon is niet te groot, Spaar dan ied'ren dag één sneedje, Dat is iieei de week een brood, Smeer de boterham wat schraler. Met één breede, forsche streek, Dat wordt dan ook nog wel een pondje Voor de brood- en boterweek. Holland, land van kaas en boter, Laat nu ook eens danig zien, Dat een echte Nederlander, Steeds bereid is hulp te biên Laat ze smalend „kaaskop" schelden Als ge allemaal iets geeft Toont ge dat in dezen kaaskop, Toch een hart van goud nog leeft. Laat uw kind'ren uit hun. spaarpot, Ook iets geven 't kan geen kwaad En vertel hun van den honger Bij hun verren kameraad. 't Kind eet smaak'lijk dan z'n korstjes En ik wed, 't zegt, blij te moe Geef mij voor mijn Russisch vrindje Maar een bot'ram minder moe. Ferme jongens, stoere knapen, Padvinders, jullie m'n groet Laat je van geen deur afwijzen, Beste jongens, 't gaat je goed. Steeds zijn jullie bereidvaardig, Wanneer ergens armoe bleek, Nu op stap en veel succes hoor... Voor de brood- en boterweek. leen de drijfveer van de eerzucht noo dig heeft. Wat raakt mij de eerzucht Ik wil den beker des levens ledigen en geluk kig zijn. Fillungen vatte met ijzeren greep de hand van zijn zoon en bracht hem voor een der groote spiegels, die van de zol dering tot den vloer reikten. Leer je zelf kennen en zie of je voor aardsche gelukzaligheid gescha pen bent. Niet uit gebrek aan gevoel, zeg ik je dat, maar om je er toe te bren gen, dat je omkeert op je dwaalweg. Ik raad je eerlijk want ik ben je vader en als je niet naar mijn raad luistert, dwing ik je eenvoudig. Dwingen Kom, dat zou nog zoo gemakkelijk niet zijn. Mijn vader Ja, dat bent u. En daarom zou ik zonder tegenstribbelen moeten gehoorzamen en mijn eigen wenschen op den achter grond stellen Maar waarom dan toch? Wat heb ik dan toch wel aan u te dan ken, dat zooveel waarde heeft Mijn leven? U hebt mij daarmee al een heel ongelukkig geschenk gegeven, als het louter uit ontberingen zal moeten be staan. Ik ben ieelijk dat is waar ik ben klein, nietig, ziekelijkeen parodie op alle doode en levende Fil- lungens. Ik bezit ook niet hun gezellig heid in den omgang, hun gemakkelijke manier om iets dadelijk te begrijpen. Maar wat ik tot eigendom van mijn geest wil maken, dat komt er juist daarom te vaster in. En één ding heb ik INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. ■ormamint-Tablettenl vernietigen de bacteriën in I mond en keel en beschermen tsQEn BcsnicttinG' VLISSINGEN, 3 MAART. De nood in Rusland. Het comité tot leniging van den nood in Rusland deelt ons mede, dat Zater dagnamiddag bij goed weder, het fan- farekorpsje der padvinders zich op verschillende punten der stad zal doen hooren, terwijl men alsdan in de gele genheid wordt gesteld nog een gave te doen te bate van het hongerend Rus sische volk. Daar deze dag, de laatste dag van de zgn. boter- en broodweek is. hoopt het comité, dat het werk der jongens vrucht moge dragen. Door den heer E. Havinga, gezag voerder ter koopvaardij, wordt mor genavond 8 uur in de aula van de „De Ruyterschool" een lezing gehouden over „Het leven en werken van Elise Eisinga en Lolke Siderius". Eisinga, de ontwerper van het we reldberoemd planetarium, werd 21 Fe bruari 1744 te Dronrijp geboren. Hij moest zijn vader, die wolkammer was, behulpzaam zijn in de wólkammerij. Door het nemen van iesscn en het be- studeeren van boeken werd zijne be langstelling in de sterrekunde ten zeer ste opgewekt. Toen in 1774 al de be kende planeten en de maan zich gelijk tijdig bevonden in het sterrebeeld Ariës en dit als een noodlottig teeken werd beschouwd, zag Eisinga onmiddellijk in, dat die samenstand niets gevaarlijks meebracht en besloot hij tot het ver vaardigen van zijn planetarium. Ook Siderius, geboren 3 Augustus 1885 te Franeker, heeft een planetarium vervaardigd, dat nog al verschilt met dat van Eisinga. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer betreffende de aan houding van een persoon door de poli tie te Middelburg, als verdacht van be trokken te zijn bij de hier ter stede ge pleegde inbraken, wordt ons nader me degedeeld, dat bij de politie alhier te gen den aangehoudene niet de minste bezwaren zijn gerezen, zoodat deze na gehouden nader onderzoek weder da delijk- op vrije voeten is gesteld. Bij Kon. besluit is aan J. F. Schön- teld, hoofdingenieur van den rijkswa terstaat te Vlissingen, vergunning ver leend tot het aannemen van het ridder kruis in de Orde van het Legioen van Eer, hem door den president van de Fransche republiek verleend. Hedenmorgen is uit een der kaden te Middelburg het lijk opgehaald van den 46-jarigen schippér A. B. W. uit Hoofd plaat. Hedennacht half één is de man uit een café gekomen en- vermoedelijk bij het aan boord gaan te water ge raakt. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Grijps- kerke (toez.) ds. J. Ossewaarde te Overdinkel. De vrijzinnig hervormden te Middelburg Gisterenavond hield de vereeniging van vrijz. hervormden te Middelburg dan toch van de Filiungen's geërfd de vaste wil En krachtens dezen- wil ver klaar ik thans, dat niets op de wereld mij zal noodzaken mij aan een ambt te wijden, waarvoor ik niet deug. Ik ge voel geeni deemoed, omdat ik tot mij zelven zeg, dat ik mijn lot, als kreupele geboren te zijn, niet verdiend heb. Ik maak aanspraak op het recht om over mij zelven te beschikken, omdat ik hee lemaal niet weet, waardoor ik bewerkt zou hebben, dat mij dit recht niet meer kan worden verleend. Ais ik geen ge hoorzame zoon geworden ben, mogen mijn ouders zich dat zelven wijten, want zij deden niets om dat van mij te maken. Ik werd steeds achteruitgezet, ik was het bedelkind, welks sineekend uitgestoken handen altijd leeg bleven. Je liegt Ik ben mij niet bewust, ooit onrechtvaardig tegenover jou te zijn geweest. Wat voor je broers werd gedaan, dat werd ook voor jou gedaan. Maar niet op dezelfde manier. Men gaf mij karig en met tegenzin, wat de anderen in overvloed kregen. Geduld moest ik weliswaar hebben, want al ben ik ook geen Fillungen naar uw opvatting, ik ben- er toch een door ge boorte em volgens recht. Dat kan mij niemand betwisten-. Dientengevolge laat ik mij tot niets dwingen, wat met mijn verstand en- met mijn neigingen in strijd is. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1