DONDERDAG 3 JVl&ART I Drie Honderd Gulden. fï^o S3 S-...mmi '.qjjüiL.60© «Jaargang =a™.w-1P22» VLISSINGSCHE COURANT aeM' Heden werd door ons aan abonné l. v. d. S., te Vlissingen, houder 1 van Polis No. 2719, die het ongeluk had op 20 Februari 11 aan boord van het ss. „Zeeland" te Hansweert een zijner oogen ernstig te ver- wonden, waardoor dit oog verloren ging, een uitkeering gedaan van Vlissingen, 2 Maart 1922. De Uitgevers. g VOOR DEN NOOD IN RUSLAND. Vorige opgave 128.70 /an V. M10.— N. N2.50 NL— W. M1 H. M1 Z. Z'-50 N. N1 L5— E. M Atona Lisejj-50 N. N- F; H. 2:50 M. ML— B V. V5.— \v. 2.50 Totaal ƒ175.20 (De tot 12 uur des middags inkomende gitten worden in het nummer van denzelf den dag verantwoord). kameroverzicht. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Binnenlandsche Zaken, Interpellaties en Moties. Men kan ook van' liet goede te veel krijgen. Twee interpellaties is al veel vijf moties worden te veel. En nauwe lijks was de vergadering begonnen of de Kamer was met de zesde verrijkt. Defieer Kolthek keurde het nl. af dat de regeering in November 1918 een selec tie onder de militairen had toegepast en ongeordende troepen had verzameld Ier verdediging van zichzelf. Dit was in strijd met de wet, betoogde deze afge vaardigde, wien de wet blijkbaar zeer na aan het hart ligt. De regeering mag wel het leger gebruiken maar niet er een keurcorps uit het leger bijeen za melen. Dat verbiedt de wet en aange zien dit verbod in de kraam van den heer Kolthek paste, keurde hij de hou ding der regeering af. Het eerste gezellige in deze discussie bracht de heer Gerhard, die een psy chologische schets gaf van de verhou dingen te Wormerveer. De koele, kal me burgemeester, doorkneed in het ad ministratieve van het vak, staat daar tegenover jonge temperamentvolle wet houders, wie het aan schoolsche oplei ding mankeert. Tusschen die uiteenloo- pende figuren moest liet tot een botsing komen. Echter meende deze afgevaar digde, dat de burgemeester het meeste schuld had, omdat hij als de zich hoo- ger wanende, conflicten had moeten voorkomen. De voorstelling van den heer Gerhard zal wel eenigszins een zijdig zijn en beide partijen zullen wel schuld hebben, terwijl de oorzaak zal liggen in de weinig bij elkaar passende karakters. Over de moties voor steunverleening aan Rusland zijn de meeningen ver deeld. Verschillende leden staan op het standpunt, dat de Staat voor liefdadig heid niet eer uit de schatkist mag put- len, dan bij volkomen algemeene over tuiging, en die bestaat in Nederland nog niet. De regeering moet den par ticulieren steun zooveel mogelijk terwil- le zijn en zij kan dat op allerlei wijze doen. Hoe de regeering de particuliere hulp moet steunen is niet recht duide lijk en de heer Dresselhuijs, die daarop aandrong, zette dit ook niet precies uiteen. Over het algemeen bedierven de communisten de zaak zelf het meest. De heer Wijnkoop sprak langer dan hem geoorloofd was, niettegenstaande zijn drie partijgenooten reeds den vol len maat hadden gehad. Niet dan door voortdurend hameren wist de voorzitter hem het zwijgen op te leggen. De voor zitter was hier volkomen in zijn rechi en bovendien.is hetgeen de heer Wijn- hoop zegt zulk een onzin, dat daaraan •eder minuut te veel is. Het mankeert den voorzitter aan macht om een ra zende Roland tot zwijgen te brengen. Het wordt tijd een uitsmijter aan te stellen. Uit het antwoord van den Minister od de replieken valt alleen op te mtr- hen, dat de minister zijn verklaring herhaalde, dat hij alle particuliere hulp verlening aan Rusland gaarne zal steunen. Hoe hij zich dat denkt, is al weer niet duidelijk. De heer Van de Laar trok zijn motie, waarbij de regeering werd uitgenoodigd om met de collectebus door Nederland te gaan, in. Er blijven er dus nog vijf over. De motie-Wijnkoop, om twee mu- lioen aan Rusland te geven, kreeg elf stemmen, vier communisten en zeven socialisten de motie-de Jonghe, om één millioen te geven, kreeg 27 stem men, nl. van de communisten, socialis ten en vier verstrooiden. Het onderzoek naar het gebeurde met den politie-agent te Breda is niet gevraagd. De motie werd verworpen, evenals die in zake de tooneelcensuur, de laatste rechts tegen links met den heer Van de Laar. De motie-Kolthek werd verworpen. Het resultaat was dus gering om niet te zeggen nihil. Bij de verdere afhankeling der be grooting ihield de heer Zijlstra een zeer lang betoog tegen al te ijverig streven om gemeenten te vereenigen. BINNENLAND Generaal Snijders ontkent dat Poincaré ons gewaarschuwd heeft. Naar aanleiding van het bericht van den Parijschen correspondent van „de Nederlander" dat president Poincaré, die door zijn vonk-telegram uit zee aan H. M. de Koningin op Het Loo verzonden, ons in staat heeft gesteld voor alle neutralen te mobiliseeren, zegt de oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal C. J. Snij ders, goede redenen te hebben om dit voor zuivere fantasie te verklaren. ik kan niet aannemen, zegt generaal Snijders, dat de toenmalige regeering in de dagen van groote spanning in het eind van Juli 1914, den chef van den generalen staf, dien zij op 31 Juli tot opperbevelhebber van land- en zee macht zou benoemen (d.w.z. hémzelf Red.), en met wien zij voortdurend in nauw overleg stond over de te tref fen maatregelen, te eenen male onkun dig zou hebben gelaten, van een zoo gewichtige waarschuwing. Evenmin kan ik gelooven, dat Poincaré, die blij kens zijn eigen werk Les Origines de la Guerre (1921) in zee zeer onvolkomen verbinding met zijn ministers had en dan ook gebrekkig was ingelicht, een in het diplomatiek verkeer zóó onge- wonen stap zou hebben gedaan, als een rechtstreeksche waarschuwing te richten tot een vreemde souvereine. En nog minder aannemelijk acht ik het, dat onze regeering, die zich op het standpunt van volkomen onzijdigheid wenschte te plaatsen, op een zoo een zijdige waarschuwing hals over kop tot mobiliseeren zou hebben besloten. Ik moet er overigens op wijzen, dat Poincaré met zijn schip „France" mede volgens vorengenoemd werk 28 Juli de Noordzee bereikte en dat eerst toen pas Poincaré door middel van de draadlooze telegrafie in gere gelde verbinding met de Fransche re geering was. Maar onze regeering had reeds op 26 Juli f.v. de strategische voorzorgen ingeleid ter beveiliging van onze spoorwegbruggen en havens, ter wijl op 27 Juli de persoonlijke waar schuwingen aan de landweermannen der grens- en kustwacht werden ver zonden, om zich voor opkomst gereed te houden, Onze regeering had, zooals hieruit blijkt, geen enkele waarschuwing noo- dig om waakzaam te zijn en onze tijdi ge gereedheid tegen bedreiging onzer grenzen danken wij uitsluitend aan haar doorzicht en besluitvaardigheid. De nieuwe burgerlijke pensioenwet. In verband met het weder indienen van het ontwerp-Pensioenwet heeft de R. K. Centrale van burgerlijk overheids personeel een adres gezonden aan de Eerste en Tweede Kamer, waarin zij de medewerking der leden der Staten- Generaal inroept, opdat bij de behan deling van het ontwerp voldoende ko ine vast te staan, dat van de thans in dienst zijnde ambtenaren geen premie zal worden gevorderd. Het adres gaat vergezeld van een toelichting. Aardappelen. De heer Sannes heeft den minister van landbouw de volgende vragen gesteld lo. Heeft de minister een onderzoek ingesteld naar de oorzaken der buiten gewoon hooge verbruikersprijzen van aardappelen en groenten, alsmede naar de vraag, of er voldoende zekerheid bestaat, dat goede consumptie-aard appelen in voldoende .hoeveelheid tot den nieuwen oogst verkrijgbaar zullen zijn 2o. Zoo ja, wil de minister de resul taten van dit onderzoek mededeelen Is de minister voornemens maatregelen te treffen, die q. tot prijsdaling kunnen leiden b. in de vraag lo. bedoelde zekerheid zooveel mogelijk kunnen waarborgen, met name door beperking of stopzetting van den uitvoer van aardappelen 3o. Indien het antwoord op vraag lo. ontkennend luidt, is de minister alsdan bereid, een onderzoek als in vraag lo. bedoeld met spoed te doen plaats heb ben en in afwachting van de uitkomst van dit onderzoek den uitvoer van aardappelen te doen ophouden De tabaksbelasting. Hef moet in het voornemen ligger, de tabaksbelasting, die eerst met i Maart zou ingevoerd worden, pas 1 Mei in werking te doen treden. De Kamerverkiezingen, De Algem. Nederlandsche Vrouwen organisatie heeft nu reeds definitief de lijst voor de a.s. Tweede Kamerverkie zingen vastgesteld. Deze luidt1. Nine Minnema, Zandvoort 2. C. B. Min derhout, Rotterdam 3. A. Schurer Rutters, Amsterdam 4. Tine Rozen- daal, Wormerveer. Opheffing der huurcommisdiewef verzocht. ■Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen heeft zich gewend tot de ministers van arbeid en justitie, met het verzoek om tot opheffing van de Huurcommissiewet over te gaan. Dit verzoek is daarop gemotiveerd, dat het laag houden der huren van. reeds ge stichte woningen een steeds ernstiger belemmering blijft voor den bouw van nieuwe woningen, daar de huurders aan de goedkoope oude woningen bo ven de nieuwe, veel duurdere, de voor keur geven. De kosten der Huurcommissies zou den door dezen maatregel zeer aanmer kelijk kunnen worden verminderd. De aldus vrijkomende geiden waren ten behoeve van de woningvoorziening voor de allerarmsten te besteden. De billijkheid van de afschaffing der Huur commissiewet is reeds in deze wet zelf door de artt. 5 en 13 erkend. Bovendien zal deze afschaffing ten gevolge heb ben, dat het kapitaal-beleggend publiek weer op de markt van onroerende goe deren verschijnt, hetgeen kan leiden tot vermindering van de door de overheid voor den woningbouw verstrekte gel den. Scheepsbouw. Op de reede te Belfast werd een proeftocht gehouden met het nieuwe passagiers- en maiistoomschip „Ora- nia", een schip van 9500 ton, gebouwd op de werf der firma Workman, Clark <S Co. Ltd. re Belfast, voor rekening van den Kon. Holt. Lloyd te Amster dam en bestemd voor de vaart op Zuid-Amerika. De „Orania" is een dub- belschroefschip van 470' X 59' X 44'6" met machines, welke 6250 I.P.K. ont wikkelen. Het stoomschip heeft vijf dekken, waarvan 4 voor het vervoer van passa giers ingericht zijn en plaats bicden aan 200 eerste, 100 tweede, 80 toege voegde tweede- en 850 derde klasse passagiers. De los- en laadinrichtingen voldoen aan de hoogste eischen. Bij elk luikhoofd bevinden zich twee krach tige hydraulische kranen, waardoor vlug cn geruischloos verwerken der lading verzekerd is. De „Orania" vertrok naar Amster dam om na het embarkeeren van passa giers de eerste reis naar Zuid-Amerika te aanvaarden. Een legaat voor een ziekenhuis te Denekamp. Door wijlen mej. Laan, voor enkele weken overleden, is 50.000 gelega teerd voor een nieuw ziekenhuis in die gemeente. Congres van „Mercurius". Op het congres dat door den. Natio- nalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" en den alge- meenen Nederlandschen bond van Han dels- en Kantoorbedienden op Zondag 12 Maart a.s. in de groote Doelezaai te Rotterdam wordt gehouden, zal in de ochtendzitting ais spreker optreden de voorzitter van het internationaal Ver bond van Handelsbedienden en Tech nici, de heer O. Urbau uit Berlijn. Hij zal een en ander meded.eeien omtrent de ontwikkeling der vakbeweging bij onze Oostelijke naburen na de revolu tie, de werking der Betrieberate en de verwachtingen, die in Duitschiand om trent de maatschappelijke samenwer king in de naaste toekomst gekoesterd worden. in de namiddagzitting zullen als spre kers optreden de beide 'bondsvoorzit ters Jac. Bakker (Mercurius) en G. J. A. Smit Jr.' (Alg. Bond). De openings rede zal gehouden worden door den heer H. C. Snel, vice-voorzitter van „Mercurius", de slotrede door den heer H. Schutjes, vice-voorzitter van den Alg. Bond. Voorloopig overzicht van het weer in Februari. Het Koninklijk Nederlandsche Mete orologisch Instituut te De Bildt geeft het volgende Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche minimum tempera tuur 1 gr. Celsius beneden normaal en het maximum ongeveer er aan gelijk. De eerste helft was zeer koud cn van den 4den tot den 8sten was de tempe ratuur bijna voortdurend beneden het vriespunt. Na den 15en kwam de vorst nagenoeg niet meer voor. De hoeveel heid neerslag bedroeg gemiddeld 55 m.M. tegen 40 m.M. normale maand- som. Het aantal uren met zonneschijn lie De Bildt bedroeg.99 tegen 70 uren normaal. EEN FILM-VERTOONING VOOR DEN DUITSCHEN EX-KEIZER. Een redacteur van het te Antwerpen verschijnend blad. „Neptune" heeft aldus meldt een Belga-telegram in zijn blad verslag gegeven van een fami liefeest, dat graaf Bentinck in zijn kasteel te Amersngen heeft gegeven en dat ex-keizer Wilhelm, alsmede zijn zuster, de ex-kroonprins en prins Adal bert van Pruisen hebben bijgewoond. De journalist kon, dit feest bijwonen, vermomd als hulp van een filmopera teur, daar vertoond werd de vermaarde film van de laatste Zuidpoolexpeditie van Shackfeton. De journalist vergezel de den conferencier-operateur, evenals twee musici uit Den Haag, die het doel der reis niet kenden voor zij te Zeist uitstapten. Daar werden zij ontvangen door een vertegenwoordiger van graaf Bentinck. Op den weg naar Amerongen werd het kleine gezelschap driemaal aangehouden door boschwachters, Duitsche oud-gedienden, en de toe gangskaarten werden ernstig gecontro leerd. De dienst in het kasteel werd waargenomen door lakeien in groot uniform. De ex-keizer droeg een officiers-uni form met ordeteekenen behangen, en militaire laarzen, waartegen hij nerveus met een karwats tikte. Trots zijn witte snor, wat minder opgestreken dan vroeger, en witten sik had de keizer zijn schneidige en hoog hartige houding behouden. Wie over hem spreken als over een terneergesla gen, wereldhatend mensch, vergissen, zich heelenal. De voorstelling van de film kenmerkte zich door twee incidenten. Een bij het begin van de mondelinge toelichting, toen de spreker verhaalde, hoe op het oogenblik, dat de „Endurance" het an ker lichtte, de rampspoedige tijding kwam, dat de oorlog was uitgebroken en Engeland aan Frankrijk zijn steun had toegezegd. Die zin verwekte een oogenblik van stilte. Een ander oogen blik dat zekere beklemdheid ontstond, was bij liet derde deel, toen de ontdek kingsreizigers de Engelsche vlag he- schen en het orkestje God save the king aanhief. Na afloop van den avond werd den operateurs op het hart gedrukt niets aan de pers mede te deelen. Het „Vad." schrijft naar aanleiding van bovenstaand bericht van het Ant- werpsche blad het volgende Er is aan dit bericht maar één ding waar en de rest is volkomen fantasie. Waar is namelijk, dat de Shackleton- film aan den ex-keizer is vertoond. Wij Wisten dif a! vóór de vertooning, maar verzwegen het nieuws op verzoek. De redacteur van de „Neptune" liegt, dat hij bij de opvoering tegenwoordig is geweest. De vertooner van de film heeft het vertrouwen, in hem gesteld, niet -beschaamd. Er is geen vermomde operateur mee geweest. De ex-keizer droeg geen uniform. Verder viel cr geen enkel incident voor en is het „God save the king" niet gespeeld. Wij kunnen hier nog bijvoegen, dat de keizer met buitengewoon groote belangstelling de film volgde en in een gesprek met den vertooner verrassende Pool-kennis aan den dag legde. De op de een of andere wijze uitge lekte gebeurtenis is reeds meer dan drie maanden oud. Stads- en Provincienieuwg VLISSINGEN, 2 MAART. Schoon Brugge. Aldus luidde de titel van de lezing, die de heer Achilles E. Daled gisteren avond gehouden heeft voor A. G. O. De spreker, door zijn ambt door en door kenner van de schoonheid der oude Vlaamsche stad, begon te herin neren aan twee Vlaamsche spreekwoor den Beter laat dan nooit en Derde keer is goe keer. Hiermee doelde hij op de telkens door ziekte uitgestelde voor dracht. De stof, waaruit hij kon putten, INGEZONDEN MEDEDEELINOEN. Ook voor kinderen zijn Fosters's Maagpillen het ideale laxeermiddel, gemakkelijk in te nemen en aangenaam van smaak. Prijs 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. was zoo uitgebreid, dat hij zich voor dezen avond beperken moest en daar om zijn lezing liever betitelde met praatjes bij plaatjes. Hij zou ons in gedachten een wandeling door Brugge laten maken en daarbij het mooiste too- nen. Daardoor kreeg de spreker gele genheid het een er ander te vertellen over de Vlaamsche school, waarvan hij hoofdzakelijk schilderijen liet zien, ver vaardigd door Memling. Hoewel over dezen kunstenaar de zonderlingste ver halen gingen, als zou hij een dronkaard zijn, die in zijn dronkenschap de fraai ste schilderstukken vervaardigde, en hij een andermaal voor een ruw krijgsman werd uitgekreten, die, ziek geworden, in een ziekenhuis te Brugge verpleegd werd en daar voor de hem verplegende zuster een schilderij vervaardigde, is, na veel studie, door een Engelschman bewezen, dat hij onvervaischt „Brugge ling" was. En tegenover dezen verte genwoordiger van de Vlaamsche school, die idealist was in het weergeven van gelaatstrekken en lichaamsvormen, plaatste spreker Jan van Eyck, een der gebroeders, die realistisch weergaf. Spreker wees op het weergeven van handen en voeten, naar hij meedeelde de moeilijkste materie voor een schilder of beeldhouwer. We zeggen beeldhou wer, want ook van deze groep kunste naars werden werken getoond. Hierbij denken we dan aan die kerken en kathe dralen, die vaak gebouwd werden op last van vorstelijke personen als Johan na van Constantinopel, en waarvan schitterende staaltjes werden getoond in de Kerk van Sint Salvator, maar ook van die geveltjes van de tal van grach ten, daar reien genoemd. En ook toonde spreker ons die eigenaardige, schilder achtige kiekjes gevormd door de brug gen over het Minnewater. Hierbij vond spreker, als Vlaming in hart en nieren, gelegenheid, de vertaalzueht der Fran- schen te hekelen, die van dit minnewa ter „lac d'amour" maakten, terwijl het de verbastering blijkt te zijn van mid denwater. Al verder en verder werden we onder zijn praatjes bij plaatjes ge leid door de oud-Vlaamsche stad, waar bij hij ons bracht op de Begijnenhofjes. Hij vertelde ons, dat die gesticht waren door patricische families voor deftige vrouwelijke familieleden, die daar on gestoord konden leven als juffrouwen, die een, twee of meer gedienstigen had den, welke woonden in hare buurt in godshuisjes. Ze droegen wel nonnen- Weeren, maar hadden geen gelofte ge daan en konden vrij uitgaan, mits ze 2 of 3 keer per dag den kerkdienst bij woonden en naar we spreker meen den te hooren vertellen 's Zondags thuis aten. Van die in en ïn rustige buurt bracht de spreker ons naar het gedeelte, waar 't stadhuis en de Bloed- kapel staan,, waarvan hij ons niet al leen het uitwendige maar ook het in wendige liet zien. En daarbij trad weer een andere merkwaardige uiting van kunstarbeid naar voren in de „schrijn" van het heilige bloed, welke in de Bloedprocessie door de straten van Brugge elk jaar wordt rondgedragen. Maar spreker had ons al eerder staal tjes van die kunstsmeedkunst laten zien in de Lieve Vrouwekerk, buiten, reeds bij den ingangspoort „het Paradijs" genoemd, reeds zoo merkwaardig. In die kerk toch bevinden zich de graf tomben van Maria de Rijke en Karei de Stoute, wier beeltenissen het dek sel versieren. Alle plaatjes, die op het doek gepro jecteerd werden, te noemen, is ondoen lijk, want dan zou ons verslag te groot worden. Wij hebben daarom maar hier en daar een greep gedaan. Vermelden we ten slotte, dat de spre ker den achteruitgang van Brugge weet aan het verzanden van het Zwin, dat deze stad oorspronkelijk met de zee verbond, waardoor de handel zich verplaatste van hier naar Antwerpen, wat tengevolge had, dat het aantal in woners van 250.000 terugliep tot 53000, dan kunnen we gevoegelijk ons verslag besluiten met de opmerking, dat de rede, die veel interessants te bewonde ren gaf, een succes was voor den spre ker, die door luid applaus der talrijke aanwezigen bedankt werd. Op de I. T. H. I. K. A. (internationale tentoonstelling van haardrachten, inte rieur en kleeding te Amsterdam) is on ze stadgenoot, de heer A. E. Goor- maclitig, bekroond met een 2en prijs, diploma en onderscheiding, in de af- deeling kunsthaarwerken en bijzondere haarwerken. Voor het tweede gedeelte van het practisch examen voor apotheker is geslaagd J. C. Sutherland alhier.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1