300 150 100 SunlIghtZeep Mo* ai WOENSDAG 1 M41RT gemeentebestuur^ "bïnnënlandT"- feuilleton VERBORGEN LEED. KENNISGEVING BELANGRIJKE PRIJSVERLAGING 6de Jsapgaiig Üi^iT"Firtag f. HI BE M if., KlaisB Marlt 58, Tfofrw. TeleSaan Intro. iO. Verschijn! dagtlijks, uitgizoiérd op Ug sipen srhdi Christilijb feestdagen. 19223 VLI SSI INGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. fUlfl gulden bii levens- f/ g% ft li li lil laHSe ongeschikt-lil ItHJU» heid tot werken. (11111 Oe abonné's, in 't bezit eener oils, zijn GRATIS verze- etd tegen ongelukken voor: gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. gulden bij verlies tfk r* gulden bij verlies van een van eiken wijsvinger. mv anderen vinger. gulden bij verlies van een duim. VOOR DEN NOOD IN RUSLAND. Vorige opgaaf ƒ94.85 /an N. N2 50 Kinderen Huilmand ,,1-35 I. F2— T5-— C. de K2.50 J. v. B5.— Cesarewitch 10. K2.50 C. H3.— Totaal ƒ128.70 (De tot 12 uur des middags inkomende iften worden in het hum nier van denzelf- en dag verantwoord). BEKENDMAKING. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat op Vrijdag 3 Maart 1922 en voorts op den eersten Vrijdag van elke maand des voormiddags tusschen 8% en uur de gelegenheid zal bestaan tot kos- elooze inenting en herinenting van de in- ezetenen, die zich daartoe aanmelden bij en gemeente-geneeskuiTdige, den heer J. 'EIJERSj arts, ten zijnen huize, ingang "Ëalingstraaf. Vlissingen, 25 Februari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der midde- fen (hoofdsom en opcenten) óver de fiaancl Januari 1922, in vergelijking ge- Bracht met de opbrengst over het zelfde tijdvak van 1921. Opbrengst Opbrengst "maan <5 maaricf Jan. 1922. Jan. 1921. 717.671 477.836 1.541.303 1.694.261 8.698.017 1.169.516 750.878 4.676.466 84.743 .4.326.523 121.330 283.450 775.242 Grondbelasting fersoneele belasting Inkomstenbelasting piv.- en tantièmebel. vermogensbelasting luiker Wijn gedistilleerd jout Bier en azijn peslacht Belast, op speelkaarten 7.969 Eegelrechten 1.532.983 Registratierechten 1.607.574 Successierechten 3.240.249 Épvoer 3.009.168 gelast, goud en zilver 78.448 ssaailoon Statistiekrecht Domeinen Staatsloterij acht en visscherij Mijnen .oodsgelden 93 309.384 165.576 17.139 490 68.521 215.707 5.484.176 2.462.121 650.572 3.132.390 40.064 4.344.655 160.845 201.518 1.086.288 6.607 1.821.277 3.180.794 3.140.362 2.684.941 63.278 80 308.416 178.208 17.122 548 4.105 193.175 Totaal-generaal 33.398.452 31.333.651 De nieuwe Dienstplichtwet. De minister van oorlog heeft inzake de nieuwe Dienstplichtwet een schrijven Roman van B. CORONY. Wat mij betreft, ik ben heel lui en gemakzuchtig geworden en haal des namiddags weer in, wat ik des morgens verzuimde. Maar zie je, aan al deze plekjes hangt 'n stukje van mijn jeugd, en ik wilde nu eens zien, of mijn her inneringsvermogen nog scherp was ge bleven. Leidt deze deur niet naar de bibliotheek Volkomen juist. Je zult zien, dat ze een heel aantal folianten rijker is geworden. En als we links gaan, komen we dan niet in de zaal met de familie portretten Alle respect voor je geheugen. Wel, sta mij dan toe, dat ik de eerwaardige dames en heeren dan eens weer na zooveel jaren mijn opwachting maak. Udo knikte en sloot de deur open. Ze betraden een lokaal, dat veel op een breede zaal geleek. Tegen het goudlee- 'en behangsel hing een groot aantal Portretten. Deze mannen en vrouwen hadden in de twaalfde eeuw geleefd en tot op heden had het oude, adellijke geslacht zich voortgeplant, zonder dat het edele bloed zich ooit met een min der edele had vermengd. Men zag hier gezonden aan de burgemeesters, waar aan het volgende is ontleend In verband met de nieuwe regeling zal ook een reorganisatie van het leger plaats hebben. Deze zal, evenwel niet dadelijk bij 'het inwerking treden van de Dienstplichtwet in haar geheei tot stand komen. Zoo zullen de provinciale adju danten en de Iandweerdistricts-com- mandanten, wier betrekkingen komen te vervallen, nog eenigen tijd in functie blijven en eerst op een nader te bepalen datum 'hun werkzaamheden overdragen aan de commandanten van de 24 indee- lingsdistricten, .die ook reeds met in gang van 1 Maart a.s. belast worden met een groot deel der werkzaamheden, thans behoorende tot de taak der mili tie-commissarissen. Wanneer veranderingen intreden, die U behoort te weten, zal ik U daarvan 'kennis geven. In het algemeen kunt IJ dus bij het doen van opgaven aan of het voeren van briefwisseling met mili taire autoriteiten op den bestaanden voet doorgaan, totdat veranderingen daaromtrent te uwer kennis komen. Voor het overige worde, zoolang geen wijzigingen tot stand komen, bij verschillende verrichtingen gehandeld in den zin van de tot dusver geldende bepalingen. Als voorbeeld noem ik 'het opmaken van inlijyingsstaten, het bij houden van de verlofgangersregisters van militie en landweer en de registers van den landstorm, opgaven van ver huizing van verlofgangers, opgaven van overtredingen enz. enz. Wat overtredingen betreft, zal ej- ech ter rekening mede gehouden moeten worden, dat de verplichtingen van ver lofgangers verandering ondergaan. O.m. komt het voorschrift omtrent ver gunning tot verblijf in het buitenland enz. voor groot-verlofgangers te ver vallen. in acht te nemen, luiden in de nieuwe wet anders dan in de Militie- en de Landweerwet. Ten einde belanghebbenden met de hierbedoelde, van 1 Maart S.s. af gel dende verplichtingen bekend te maken, verzoek ik U bij openbare kennisgeving onder hun aandacht te brengen den in houd van art. 40, art. 41, eerste en tweede lid, art. 51, derde lid, alsmede van art. 4 der wet. Aan de hierbij be trokken personen, die in het buitenland wonen, gelieve U een persoonlijke ken nisgeving omtrent deze aangelegenheid te zenden, in hoeverre een dergelijke kennisgeving ook aan de overigen zal worden uitgereikt, laat ik aan U over. Het verdient aanbeveling de verlof gangers e: op te wijzen, dat de opgaaf, die zij bij adresverandering ingevolge het derde lid van art. 40 moeten doen, ook moet geschieden bij verandering van adres binnen de gemeente. Met be trekking tot het laatste lid van art. 40 ware ih de kennisgevingen te vermel den, dat de grootverlofganger, die de buiteniandsche zeevaart of de zeevis- sdherij buitenslands uitoefent, in het vervolg daartoe geen vergunning meer vrouwïn, prachtige, schoone, vorste lijke verschijnselen, met de beroemde Fillungsche familiejuwcelen getooid, en naast deze ridders met als in marmer gebeitelde trekken en een gebiedenden oogopslag, met het zwaard in de vuist gereeêd om los te slaam Geen hovelin gen, jttaar wel mannen, van wie men mocht veronderstellen, dat ze nooit het hoofd zouden buigen, zelfs niet voor den machtigste, omdat zij zich zeiven in tjun gebied ais heerschers bij de gratie Gods beschouwden. Zoo was Üdo zoo beloofde ook zijn meest ge- liefdè zoon Wolfgang te worden. Heinz kleedde deze geaachten in woorden. Ja, je hebt gelijk. In Wolf wortelen al mijn verwachtingen, antwoordde Fillungen. Alleen in hem Mij dunkt, dat je Egon ook wel mocht noemen. Die slaat andere paden in. Reeds als kind was hij een toonbeeld van vol maaktheid, wat uiterlijke vormen be treft, Later, als hij van de cadetten school met vacantie thuis kwant, herin nerde hij aan de pages uit den oud- Franschentijd, die, staande op de grens tusschen den knapen- en jongelings leeftijd, to:h reeds met begeerige blik ken in menig schoon vrouwengelaat staarden en beschikten over het half sentimentele, half overmoedige wezen, dat men nu eenmaal zoo bekoorlijk vindt. Egoli gelijkt op zijn grootvader, voor wien levensgeest en levensdoel behoeft, doch moet zorgen, dat de bur gemeester van de gemeente, waar hij laatstelijk als grootverlofganger werd ingeschreven, voortdurend op de hoogte is van de reizen die hij doet. Ofschoon bij de Dienstplichtbeschikking nieuwe modellen zuilen -worden ingevoerd, ligt het in de bedoeling, zooveel mogelijk de gelegenheid open te houden om dit jaar nog de oude modellen te blijven volgen. Uw aandacht zij, nog in het bijzonder gevestigd op de overgangsbepalingen, gelegen in de artt. 50 en 51. De burgerlijke pensioenwet. Door het hoofdbestuur van Christelij ke Onderwijzers is een adres aan den ■ministerraad gezonden, waarin het zijn teleurstelling uitspreekt over de verwer ping van 'het ontwerp-pensioenwet door de Eerste Kamer. Het'hoofdbestuur dringt er op aan in geen geval de premiebetaling te ver halen op de ambtenaren, waar de sala rissen nog niet op een peil staan, dat zulk een belangrijke vermindering van inkomsten door 'hen zou kunnen gedra gen worden. Ook is ihef van meening dat de tegenwoordige levensstandaard zulk een maatregel niet voldoende mo tiveert en wijst liet op het gevaar dat inzonderheid voor 'het onderwijs zou kunnen ontstaan wanneer als gevolg van achteruitgang in positie nog min der ouders hun 'kinderen voor het on derwijzersambt bestemmen. Het levensverzekeringsbedrijf. Door ihet coöperatief Verzekerings fonds te Leeuwarden is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, met ver zoek het wetsontwerp tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf zoodanig te wijzigen, dat de werkingssfeer der wet nauwkeuriger worde bepaald tot ondernemingen met commercieel (loeiden wezen om een voor beroep vatbare be slissing -over de toepasselijkheid der te scheppen regeling op een bepaalde in stelling te verkrijgen. Verder verzoekt adressante te willen bevorderen, dat in deze of in een afzonderlijke wet voor schriften worden gegeven en een toe zichthoudend orgaan worde ingesteld voor niet commercieele verzekering, uitgeoefend door onderlinge, coöpera tieve instellingen, hulpfondsen enz., waarbij rekening worde gehouden met de bestaansvoorwaarden en behoeften dezer lichamen. In de toelichting spreekt adressante de meening uit, dat onderlinge of coö peratieve instellingen van voorzorg zonder commercieel doel of karakter ook in de toekomst een nuttige, door het commercieel bedrijf niet te vervullen rol kunnen spelen en dat haar ontstaan en voortbestaan verdienen te worden bevorderd en niet te worden belemmerd. De candidaatstelling van de Christeiijk- Historische Unie. Het dagelijksch bestuur der Unie, handelende overeenkomstig artikel 22 van de statuten, deelt mede, dat, als re- woorden van dezelfde beteekenis waren hij gelijkt op zijn moeder, die, op de zachte kussens liggende, de eene siga- rette na de andere rookt en daarbij van alle mogelijke en onmogelijke din gen droomt. Hij houdt er van het geld te laten rollen, maar verstaat de kunst van rekenen niet en wenscht die ook r.iet te leeren. Hij zou de hoogste hoog ten willen bereiken als dat door vreem de inwerking en vreemde kracht kon geschieden, zonder dat hij zichzelf ook maar eenigszins behoefde .fro te span nen. Er vloeit ipeer Poolsch dan Duitsch bloed door zijn aderen. Hij behoort naar lichaam en ziel bij de Boven- lovsky's een echte Fillungen wordt hij nooit-. Zie je, daarom vertrouw ik ook zooveel op mijn Wolf. Als ik mij in hem moest bedriegen, dan zou mij dat den dood doen. Maar op hem mag ik gelukkig bouwen als op een rots. Zeker mag je dat. In hem zal de oude stam krachtig voortleven en nieuwe takken en bloe sems krijgen. Het was steeds mijn lie- velingswensch de beide linies van ons geslacht weer vereenigd te zien. Ik heb er nog met niemand over gesproken, behalve met Ernst, maar jou kan ik het wel zeggende vervulling van dezen lang gekoesterden wensch is aanstaan de. Tliea zal mijn schoondochter wor den. Kan men zich een liefelijker schep seltje voorstellen? Wanneer ik haar hand in die van den toekomstigen ma joraatsheer leg, maak ik ook een on sultaat der stemmingen in de zes groepsvergaderingen, de candiaatenlijst is vastgesteld als volgt Eerste lijst mr. J. Schokking, aftre dend lid jhr. mr. D. J. de Geer, minis ter van. financiën dr. J. Th, de Visser, minister van onderwijs J.. A. Snoeck Henkemans, aftredend lid J. Weit- kamp, aftredend lid B. J. Gerretson, aftredend lid J. A. Bakker, aftredend lid mej. mr. C. F. Katz, Amsterdam J. M. Krijger Jr., 's-Gravenhage H. W. Tilanus, 's-Gravenhage. Tweede lijst Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, De Bilt jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg, Baarn dr. H. J. Lovink, 's- Gravenhage J. ter Haar Jr., Amster dam jhr. mr. D. E. vara Lennep, Heem stede H. van Boeyen, Voorburg Kr. Timmers, Klundertjhr. W. Roëll, 's- Gravenhage J. Knoppers, Meppel P. J. Nahuysen, Utrecht. Plaatsvervangers: jhr. G. J. A. Schim- melpenninck, Rhenen B. W. Okma, Ypecolsga W. F. C. van den Broek, Zwoile C. E. van Koetsveld, Leeu warden B. van Eesteren, Alblasser- dam dr. J. van Bruggen, Goes A. N. Vaandrager, Charlois mej. L. C. Diehl, Amsterdam H. J. Meijboom, Nijme gen K. Kistemaker, Haarlemmermeer. Hongerend Rusland. Het Nederlandsche Nansen Comité deelt ons mede, dat het sinds het zijn werkkring begon, totaal ontvangen heeft ruim ƒ200.000 en dat de inkom sten bevredigend aanhouden. Het is sympathiek te zien hoe dit groote bedrag werd samengebracht voor het grootste deel uit kleine giften. Het Nederlandsche volk blijkt meer en meer den ernst van de ellende en den plicht tot hulp in te zien. Het Nansen Comité zond een eigen ^vertegenwoordiger, den beer Joh. Lu ke bemiddeling goede samenwerking met de onder Nansen werkende leiden de organisaties, voornamelijk met de voortreffelijk werkende Zweedsche or ganisaties, verkregen werd. Scheepvaartbeweging. Gedurende Februari 1922 kwamen, den Nieuwen Waterweg binnen 606 schepen, metende 874.256 netto reg. ton. Voor Rotterdam, met inbegrip van Hoek van Holland, waren hiervan be stemd 580 schepen, metende 843.599 netto reg. tons. In Februari 1921 kwamen den Nieu wen Waterweg binnen 634 schepen, metende 846.548 netto reg. ton. Voor Rotterdam met inbegrip van Hoek van Holland waren hiervan bestemd 605 schepen metende 823.003 netto reg. ton. Scheepsbouw. Van een der hellingen van de Rotter- lamsche Droogdok-Maatschappij is te water gelaten het motortanksCliip „Fu Kwang", gebouwd voor de Anglo Saxon Petroleum Co., te Londen, vol gens hoogste klasse Lloyds en Board of Trade, met afmetingen van 257.6 X rechtvaardigheid van het lot weer goed. De linie van Ernst von Fillungen is niet rijk, ze komt echter door het huwelijk met ons op één lijn te staan. Zeg Heinz, kan men mij niet oprecht geluk wehschen Ja, zeker, als je van de toestem ming van de beide jongelui zeker bent. Natuurlijk ben ik het. Thea be mint mijn zoon. Ze heeft het haar vader reeds bekend. En Wolf bemint bij-haar Maar Heinz Heb je dan het be koorlijke en lieftallige meisje niet goed bekeken Nu ja, maar Welnu Het zijn niet altijd onschuld en voornaamheid van karakter, die de grootste overwinningen kunnen boeken. Of heeft Wolf je reeds een zelfde be kentenis gedaan als Thea haar vader deed Neen. Wolf behoort tot de geslo ten karakters. Maar zijn wil en de mijne waien altijd dezelfde. Hij is oud ge noeg om zelfstandig te kunnen oordee- len. Van. dien kant worden mij geen hinderpalen in den leg gelegd. Wolf en ik gaan hand aan hand en zoo zal het blijven tot men mij eens in 't graf legt. Maar kom nu, Heinz, we willen weer eens zooals vroeger samen een morgen wandeling maken en doen, dat, ho_op ik, nog dikwijls eer je weer weggaat"! Neen, Uddo, niet vaak. Vandaag is het voorloopig de eerste en laatste INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN. Van af heden 1 MAART van Vraag Uwen Winkelier den uitersten prijs 37 X 17 voet en geladen met een diep gang van 93 voet. Het schip zal voor- Zien worden van drie motoren van de firma Buston Proctor Co., te Lincoln, welke het een vaartsnel'heid zullen ver zekeren van W/4 mijl. Stads* ea Provindenieuwg VLISSINGEN. I MAART. C. A. van Woelderen. 'WSLverschenen1 „Holland- voor van onzen burgemeester, den lieer C. A. van Woelderen. De schrijver zegt dat de stem van den burgemeester draagkracht heeft, zijn overtuiging wordt ook buiten de grenzen van ons land vernomen, in de „Times", in de „Ill.-Zeitung", in Ham burg en Bremen en in Westfalen, in die centra waarbij Vlissingen groote be langen heeft, werd zijn stem gehoord. Ook uit het artikel door den heer Van Woelderen in de „Haagsche Post" geschreven, blijkt ondubbelzinnig hoe lief hem zijn taak is de gemeente aan den mond der Schelde tot grooter bloei te brengen. Zeer uitvoerig wordt in deze karak terschets de levensloop van den heer Van Woelderen beschreven, wat wij destijds ook reeds gedaan hebben bij de benoeming van den heer Van Woel deren tot burgemeester. De schrijver zegt, dat de heer Van Woelderen frisch van geest, in de volle kracht van zijn leven, verlangend zich geheei aan een levenswerk te kunnen geven, het burgemeestersambt aan vaard heeft. In het artikel wordt dan verder de maal. Ik wil al mijn vrienden en ken nissen op de rij af bezoeken en heb mijn dochter beloofd dan zoo spoedig moge lijk weer thuis te komen. Wat afgespro ken is, dat blijft zoo. Het was mij er om te doen ieder, met wien ik eens in nau we betrekking stond, weer te begroeten en mij van zijn welstand te overtuigen. Dat is zoo'11 laatste concessie, die men aan 't verleden doet. Zoodra alles is afgedaan kruip ik weer in mijn behaag lijk nestje. Maar wat scheelt er aan Je ziet er bekommerd en neerslachtig uit. ik zie den bewusten somberen rim pel op je voorhoofd dien ken ik van vroeger nog maar al te goed. Als die zoo scherp en diep bovemde wenkbrau wen ligt, is er storm in aantocht. Je spreekt van je geluk en schijnt toch ontstemd Ja, Heinz, dat ben ik ook. Waarom Of is de vraag onbe scheiden Volstrekt niet. Voor jou, eerlijke ziel, heb ik geen geheimen1. Reeds gis terenavond werd mij de vroolijke stemming verbitterd. Als door het kleine incident met Jadwiga. Lieve hemel, dat O, neen. Aan die dwaze buien van jaloerschheid ben ik reeds lang ge woon, Ik blijf er volkomen kalm bij en neem ze mijn in den grond der zaak voortreffelijke vrouw ook niet kwalijk. Neen, het is iets anders. Ludwig Prosper, die mijn zoon

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1