1000 150 25 EADEAO. MMNDAO 27 FEBRUARI SÖII AU. Gemeentebestuur GOEDEREN iSunlight^2p binnenland""" tt Van' Hal c.s. tot wij- ening op de plaatse- ting naar het inkomen van den aftrek voor isonderhoud. eth. adviseerden de iging niet aan te nc- evens in behandeling il c.s. om den kinder van 50 op 100 an den heer P. Mer- stei wij reeds in zijn genomen. voor de financiën e van het geven van onthouden, daar de eden niet eensluidend P het late uur wen/ 'an dit voorstel iuijj le volgende vergade- oor de Rondvraag hel Hoofdblad). K GEOPEND. bruari is de apotheek heer A. J. van Ocken- et. iMO. 60© Jaergeng 1922 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f 2.2Ö per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. "jjltpii; Firma F. Hl DE MEE Ir, Iliim M\ SS, ïiigsingsn, ïeiÉen IniercjT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10voor iedere regel meer 26 ct. Familieberichten van 1—6 regels fl.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. ÏErschijn) digelijh, uitgezonderd op Zondag en lipmesn erkende Christelijks Fsestdegsn. Deabonné's, in't bezit eener Polis, zijn ORATIS verze kerd tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot v/erken. $!U!J een ongeluk. dU tl gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. i/laart. winkels I I VOOR DEN NOOD IN RUSLAND. r® Bezorgd aan het bureau onzer courant volgens vorige opgave 19.50 Van M. S. (gedeeltelijk in vreemd papieren geld)-■ _Vsn £8 k M2.50 x. Ieders plicht5.— 10'-50 k d. v. hi- B5 Kinderen B2.— C. A., te Oostburg2.50 Y. X. Y. z \f R .t> 2.5U - y- o2.50 Mevr. M. e! s'. 2.50 N Totaal ƒ61.85 VOOR DEN NOOD IN DE VENEN. Van Schf 1* AANSLUITING GEMEENTE-RIOOL. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend, dat de kosten voor de aansluiting aan het gemeente-riool, wegens verlaging van de prijzen der buizen zijn verminderd van 7 op 4.50 per M'. Vlissingen, 27 Februari 1922i Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. ggpil.i.liwv. of VET isorts, enz. DEM AN, gde Glacisstraat 20. VLISSINGEN als onderhands, alle BELAST zich met ZAKEN. EENIGST rdt door vakkundige Beëedigde Schatters t steeds gelden be- kantoor staat onder r POLAK. Rijksschatter. worden kosteloos ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend, dat op 1 en zoo- noodig op 2 Maart 1922 van het fort IJmui- den schietoefeningen zullen worden gehou- der.. pe voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 27 Februari 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Wielingen. De correspondent van de „N. R. Ct." te Brussel meldt dat de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken hem de volgende mededeeling heeft verstrekt De Belgische marinedienst heeft voor den dienst aan de Scheldemonden het gebruik van loodsstoombooten alge meen gemaakt. Nederland daarentegen gebruikt voor dezen dienst nog gedeel telijk zeiibootcn. Volgens inlichtingen van de „Matin", het te Antwerpen ver schijnend blad, zou er sprake van zijn, dat de Nederlandsche ioodsdienst den zeilkotter, die ter hoogte van tie Wan delaar kruist, door een stoomboot zou vervangen. Een courant zegt, dat deze loodsboot zal worden vervangen door een lichtschip in de Wielingen. Dit bericht is van allen grond ont- FEUILLETON VERBORGEN LEED. Roman van B. CORONY. 4) Wat was dat met je gemalin Gevoelde ze zich niet wel vroeg Tat- tenberg getroffen. Zeker wel, zeker wel, antwoordde Udo op ongeduldigen toon. Mag ik verschillende veranderin gen in het park laten zien wendde Ernst von Fillungen zich tot den ma joor. Dat zal mij interesseeren. Lang stil zitten is trouwens ook niets voor mij, antwoordde Heinz en toen de anderen hem niet meer konden hooren, voegde hij er bij Heb ik'de eene of andere on handigheid begaan, die oorzaak werd van deze plotselinge ontstemming? Volstrekt niet, verzekerde de ba ron. Maar het Poolsch bloed speelde mijn nicht weer parten. Ze behoort nu eenmaal tot de jaloersche moeders en hoort Wolfgang niet graag prijzen. Maar als ik mij goed herinner, heeft ze het kleine ventje in het begin letterlijk verwend. Dat is ook zoo. Maar toen het e'gen kind kwam werden vele dingen anders. Jadwiga wenscht Egon de eer ste plaats in het hart van zijn vader te zien innemen. Dat zij het niet zoover Kan brengen, prikkelt en verbittert naar. Daarbij komt, dat Udo wat ongenaak- aar en heerschzuchtig is en nu bot- bloot. Immers, alle wijziging betreffen de het leggen van boeien in of de ver lichting van de Schelde en zijn monden moet met algemeene stemmen' worden goedgekeurd door de permanente com missarissen van België en Nederland, en daarover heeft men het in de verga deringen van die permanente commis sie in het geheel niet gehad. Uit de marine-begrooting. Aangaande het materieel geeft de minister de verzekering dat hij geen uitgaven zal toelaten voor materieel, dat, na herstelling niet voor defensie doeleinden de noo'dige waarde zou heb ben. Het aantal marine-stations is voor ons land niet te groot. Het ambtelijk onderzoek in zake de „O 8" heeft aan het licht gebracht, dat dit ongeval aan zorgeloosheid moet worden toegeschreven. In verband hiermede is de waarne mende commandant naar den krijgs raad verwezen, zijn twee officieren disciplinair gestraft en hebben twee ontevredenheidsbetuiging ontvangen. Omtrent de grootte der schade kan nog geen mededeeling worden gedaan Aangezien het militair-rechterlijk on derzoek nog niet is afgeloopen, kan de vraag aan wiens schuld het zinken van de boot moet worden toegeschreven, niet nader beantwoord worden. Daar dergelijke zorgeloosheid niet door hei geven van voorschriften of het maken van bepalingen is te voorkomen, is het ook niet mogelijk maatregelen te nemen ter voorkoming van herhaling van der gelijke ongevallen. De regeering is in verband met het plan van aanbouw van de Vlootwet, niet voornemens in 1923 over te gaan tot den aanbouw van de O 12, O 13 en O 14. De herstellingskosten van „De Zeven Provinciën" beloopen pl.m. 1.970.000. Na de herstelling is dit schip ongetwij feld weer geheel zeewaardig. Het sloopen in eigen beheer van uit de sterkte afgevoerde schepen stuit af op bezwaren. Openbare verkoop van atgevoerde schepen verdient de voor keur. Tot een verbeterde inrichting van het waohtsohip „Emma" wordt niet over gegaan, daar het in het algemeen aan zijn bestemming voldoet. in verband met het feit, dat er nog schepen zijn die dienst kunnen doen ais wacht- en logementsschepen en waar aan boord de accomodate ruim vol doende wordt geoordeeld, bestaat voor alsnog het voornemen niet tot den bouw van kazernes over te gan. In verband met het besluit der regee ring om voor 1922 geen gelden aan te vragen voor toekenning van buitenge wone traktementsverhoogingen, is die post van de begrooting afgevoerd. Het departement .heeft zich .niet ver bonden om aan den bouwmeester van de „K VII" tegemoetkoming te verlee- sen soms twee onweerswolken tegen elkaar. Doch het is niet erg de blik sem slaat nooit in. Zoo pratende waren ze de hoogte afgegaan en stonden nu stil. Voor hen lag de met donkerrood licht overgoten vijver, op welks spiegelglad watervlak een met bloemen versierde gondel zachtkens voortgleed. Daarin zat naast Wolfgang een, zij het ook meer aanval lige dan lieflijke schoone blondine, de dochter van Ernst von Fillungen, terwijl Egon zeer handig de riemen hanteerde. Een -bekoorlijke groep riep Tat- tenberg onwillekeurig. De twee jonge lieden onder de rozenstruiken gelijken wel een bruidspaar. v Als de wederzijdsche vaders hun zin krijgen, worden ze het ook, ant woordde Ernst. Dus een verloving in het vooruit zicht Misschien. We hopen en gelooven, dat de jonge harten elkaar gevonden hebben. Beide heeren draaiden de eerste de beste laan in. Daar kwamen hun me vrouw von Fillungen met een heer en twee dames tegen. De barones scheen, haar goed humeur weer geheel terugge kregen te hebben en riep haar neef vroolijk toe Zie je wel, Ernst, onze lieve gasten zijn toch nog gekomen, al is het dan wat later, doordien ze door een bezoek van prins R. werden opge houden. Majoor von Tattenberg graaf en gravin; von Hartenair, mejuffrouw Inez d'Alvare, nicht van de gravin. nen in de schade bij den bouw geleden, al heeft hij 'het verzoek daartoe gedaan. Er ;is een accountantsonderzoek gaan de. Als regel wordt, als er termen aan wezig geacht worden tot het verleenen van zulk een tegemoetkoming, ten hoogste vergoed het werkelijk geleden verlies, verhoogd met 10 pet. van den oorspronkelijk geraanvden kostprijs ais winst. Ten aanzien van het vraagstuk der voorziening in de bemanning van de vloot, kwam men, in verband met het ontwerpen der Vlootwet, tot de volgen de conclusiën Handhaving van het korps matrozen, kort dienstverband en van het korps leerling-onderofficieren is niet wenschelijk. Ieder die als lichtma troos bij de marine in dienst treedt, moet vooruitzicht op bevordering wor den gegeven, h'et deel der vloot in Oost-Indië heeft het grootste aantal matrozen noodig. Uitzending derwaarts kan niet plaats hebben vóór het berei ken vanhet 18e jaar. Het eerste dienst verband zij niet langer dan 5 jaren na 't verlaten van het opleidingsschip. Deze desiderata hebben er toe ge leid, om den minimum-aannemingsleef- tijd te stellen op 16J4 jaar. De minister kan nog geen aanwijzing geven in welke richting de oplossing vermoedelijk zal móeten worden ge zocht van het vraagstuk van het voort bestaan of de opheffing of de samen voeging van de adspirantenschoo! en de cadettenschool, aangezien zoowel de opleiding tot officier bij de zeemacht als die bij de landmacht nog in nadere overweging is. Wat betreft de geslachtsziekten, mag de overheid het kwaad niet sanction- neeren door 't verschaffen van voorbe hoedmiddelen. Niets mag worden nage laten om ook met geldelijke middelen 'het kwaad te bestrijden. Het loodswezen. in de memorie van antwoord op de marine-begrooting wordt over 't loods wezen liet volgende medegedeeld Terwijl van het totaal aantal door Wielingen en Oostgat tezamen belood- ste naar België bestemde schepen vóór den oorlog ongeveer 36 pet. door Ne derlandsche loodsen werd bediend en dit percentage in Mei 1921 30.6 be droeg, leverden de daarna volgende maanden op Juni 30.6, Juli 30.7, Augustus 34.6, September 33.3, Oct. 32.4, November 35.4, December 28 en Januari 34.4 pet. Deze gegevens geven geen aanleiding om te venvachten, dat het plaatsen van meer stoomloodsvaartuigen het percen tage nog belangrijk zou doen stijgen, te minder, aangezien op grond van de er varing van vroeger aangenomen mag wórden, dat uitbreiding van den Ned. stoomloodsdienst voor de Schelde ver meerdering van het aantal Belgische stoomloodsvaartuigen ten gevolge zou 'li ebben. Afgescheiden van de hoogere kosten Men wisselde eenige beleefde woor den ter begroeting. Heinz herinnerde zich thans, dat hem jaren; geleden in een brief uit zijn ge boorteplaats was medegedeeld, hoe Hartenau zijn financiën, die deerlijk in de war waren, weer in orde had ge bracht door met een rijke Creoolsche te huwen. Dat interesseerde hem op het oogenblik echter minder dan de aanblik van het jonge meisje. Inez was geen klassieke schoonheid, maar buitengewoon interessant. Kool zwarte, bijna overgroote oogen, die betooverend schitterden, hadden hun plaats in een smal, eenigszins Zuidelijk getint gezicht. Het bijna blauwzwarte golvende haar moest, als het losge maakt was, van ongewone pracht zijn. Onder het allerliefste, brutale stomp- neusje zag men, een kleinen, schoon gevormden mond met koraalroode lip pen. De bewegingen van het lichaam, dat niet eens de gemiddelde grootte bereikte, maar zeer evenredig gebouwd was, waren vlug en sierlijk als die van, een vogel. Waar is Thea, meneer von Fillun gen Ze maakt juist een boottochtje. O Dan. ga ik haar opzoeken. Terwijl Tattenberg met de andere dames en heeren, verder ging, snelde de jonge Creoolsche tot dicht aan den rand van den vijver en liet haar witten zakdoek in de lucht wapperen. Waterlelies en riet legden zich tegen, haar lichte japon, die, door den avond wind bewogen, de bekoorlijke vormen aan stoomloodsdienst verbonden, zou intusschen uit overweging krachtige concurrentie met het Belgische loods wezen mogelijk te maken, gehoor kun nen worden gegeven aan den aan drang om den dienst met stoomloods vaartuigen uit te breiden, wanneer die vaartuigen ten beschikking waren, het geen niet het geval is, terwijl ze niet elders uit de vaart kunnen worden ge nomen. Nu het herstel van de scheepvaart zich nog steeds doet wachten is in over weging voor liet zeegat van Terschel ling en het Vlie in den zomer, evenals reeds in den winter het geval is, slechts 1 van de 2 kruisposten te bezetten. Als gevolg hiervan zou liet personeel van dit district met 12 man kunnen worden verminderd. Afgescheiden van dezen maatregel 'kunnen nog twee loodsen worden gemist, zoodat totaal 14 man overcompleet zouden geraken. Nog geen oplossing is gevonden over de vraag hoe ten aanzien van de tijdelijk overtollig zijnde loodsen dient te wor den gehandeld. Na 1918 zijn geen gelden voor aan bouw van zeilsühoeners aangevraagd, behoudens die noodig voor verderen afbouw van reeds toegestane schoeners. Voor de benoeming tot schipper ko men slechts loodsen in aanmerking, die in alle opzichten daarvoor bekwaam en geschikt zijn. Heffing van loodsgelden naar ton- nenmaat is niet zoo billijk ais die naar diepgang. De minister acht 't niet wenschelijk de vrijstelling van het betalen van loodsgeld op te heffen voor jachten, die zich niet van een loods bedienen. Broekhuis candidaat voor de Tweede Kamer. Naar „de Tel." verneemt, ligt het in het voornemen van de vrienden van Broekhuys, om een Broekhuys-partij op te richten, met hef doel den directeur van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank candidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Tevens zuilen pogingen worden aangewend om de sociaal-democratische voormannen, die wegens hunne relaties met de Rotter damsche Handels- en Landbouwbank uit de partij werden verwijderd, op de Broekhuys-lijst te plaatsen, wijl men een groot aantal stemmen verwacht, genoeg om minstens twee plaatsen op het gestoelte der eere te bezetten. Christ. Sociale partij. In een te Utrecht gehouden vergade ring van de Christ. Sociale partij wer den uitvoerige besprekingen gevoerd over de candidaatstelling voor de ver kiezing van de Tweede Kamer met resultaat dat de candidatenlijst als volgt is samengesteld 1. nir. dr. A. R. van de Laar te Gendringen 2. dr. J. van, Dorp te Gendringen 3. J. H. Fricke te Leeuwarden 4. R. van der Burg te Gouda 5. J. Jansen te Leeu warden 6. mej. D. E. C. Deetman te van het jeugdig lichaam deed zien. TheaThea klonk het als de lokroep van een kwinkeieerend vogeltje over het water. De blondine in de boot wendde het hoofd om, maar het was geen blijde verrassing, die op haar gelaat te lezen stond. Een droefgeestig glimlachje tril de om den liefelijken mond, toen ze nu ook met de opgeheven hand wuifde. Maar Wolf scheen als door een too- verslag veranderd. Zijn streng, koel gelaat kreeg plotseling kleur en leven. Hij sprong op en, natii Egon een der rie men uit de hand om te sneller den oever te bereiken, Intusschen was een zonderling ver groeid persoon uit het park te voor schijn gekomen Kazimir. Hij had een bos purperroode rozen in de hand en overhandigde die aan het jonge meisje, terwijl hij met een stem, waarin tegen zijn wil de hartstocht trilde, tegen haar zei Welkom, juffrouw d'Alvare. Men is reeds een half uur aan het dansen. Mag ik u verzoeken Met een spoffenden blik, die het on gewone gelaat nog pikanter maakte, antwoordde ze op luchigen toon Ik dank u, ik ben te vermoeid van de reis om nu nog te dansen. De aangeboden rozen had Inez met een onverschillig knikje aangenomen thans ontbladerde ze die achteloos, ter wijl ze ongeduldig langs den oever heen en weer trippelde. De boot kwam ook zoo langzaam dichter bij. Eindelijk raakte ze den oever. 't Is heerlijk op 't water, juffrouw INGEZONDEN MEDEBEELINGEN. Onder 't strijken zie Je pos goed hoe heldert' tinnen is geworden door de behondeling niet wordt door 21.000 artsen ortcend tl» het beste versterkingsmiddel Zenuwen en Lichaam. Middelburg 7. A. J. Rotteveel te Den Haag 8. G. Voet te Velsen 9. mej. D. Teunissen te Hilversum, en 10. dr. C. D. Cramer te Utrecht. Dienstweigeraars. Op een daartoe te 's-Gravenhage ge houden vergadering is de volgende motie aangenomen „De openbare vergadering van den Vredeskring van Nederland, bijeen op Zaterdag 25 Februari in Den Flaag, dringt er namens de Soc. Dem. Vrou wenclub, den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, den Vrijz. Dem. Bond, de Vrijz. Dem. Vrouwenclub-; de Demo cratische Partij den Alg. Ned. Vrede- Vrouwenbond den Vredeskring het Comité voor Gewetensvrijheid de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede en duizenden die hunne handteekening plaatsten op de lijsten van het Comité voor Gewetensvrijheid, bij de Staten- Generaal ten krachtigste op aan, om het door de regeering ingediende wets ontwerp inzake gewetensvrijheid be treffende den militairen dienstplicht, ten spoedigste in behandeling te nemen. Des te meer, daar de „motie-Drion", ook de gewetensvrijheid betreffend, niet algemeene stemmen in, de Kamer werd aangenomen en in de Grondwet in art. 181 bis, het wettelijk recht op vrijstel ling van den krijgsdienst wegens ge moedsbezwaar is erkend. Waar reeds in andere landen een soortgelijke regeling is tot stand gekomen, mag Nederland niet achterblijven. Besluit deze motie ter kennis te brengen van regeering, Staten-Generaal en pers". Inez, zei Wolfgang en, strekte de armen uit om de gracieuse gestalte in het schommelend bootje te tillen. Doch de jonge dame maakte een afwijzende beweging. Neen, dank je, ik heb lang genoeg stil gezeten ik gevoel behoefte om mij te bewegen. Laat jullie als Je blieft niet storen. Goeden avond, Thea Waf zie je er bleek uit Scheelt je iets O, neen. Maar je schijnt het koud te heb ben. Hier, neem mijn sjaal, 't Is er wel is waar een van zijden; gaas, maar ze geeft toch altijd wat warmte. Een dun, bont, glinsterend weefsel vloog in de boot. Egon was reeds aan, wal gesprongen - Mag ik mij te uwer beschikking stellen, juffrouw Ik geloof toch, dat het wat koud op het water geworden is, nichtje, wendde .Wolf zich tot Thea von Fillun gen. Als je het goedvindt, sluiten we ons bij juffrouw d'Alvare aan De kloosterruiïnen moeten bij de steeds veranderende belichting een prachtig gezicht opleveren. Maar als je liever nog een poosje o;p 't water schommelt O, neen, volstrekt niet, antwoord de 1 hea haastig en koel. Hier is je sjaal, Inez. Het was zeer vriendelijk van je, mij die te ieenen, maar ik heb wer kelijk geen, verwarmend omhulsel noo dig. De avond is immers wondermooi en zacht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1