DONDERDAG 23 FEBRUARI 6öe FEUILLETON VERBORGEN LEED, BINNENLAND Stads» anProvincienleuwg Wc*. 46 VLISSINGSCHE COURAINT advertentieprijs. Van i4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f2.20 per drie maanden. Franco door liet geheele rijk 2.50. Week-abon- r.ementen 17 cent) alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. De aangevallen posten over aankoop van gebouwen te Hulst en te Zutfen zijn toch maar aangenomen, al was de nadere mededeeling van den minister volkomen onvoldoende. De begrooting voor justitie is daarna goedgekeurd. De vier communisten kregen gezelschap van de heeren Duijs en Van Zadelhoff en den heer Braat. Eenige wijzigingen in liet Wetboek van Koophandel zijn aangebracht. Op één punt heeft de Kamer verandering aangebracht in die wijzigingen. Het ontwerp bepaalt, dat de koopman zijn boeken en correspondentie dertig jaar moet bewaren de Kanier achtte tien jaar voor de correspondentie voldoende. Een wijziging der wet op de Make laardij bedoelt liet ambtelijk karakter, gevolg van de aanstelling van over heidswege, aan de makelaars te ont nemen. Ook de eed wenscht de minister te laten vervallen, omdat 'deze den be noemde een schijn van grootere be trouwbaarheid geeft. De wet van 1868 i; verouderd en de regeering meent, dat de bescherming van dit beroep over bodig is. Met die opvatting gingen niet alle leden mede en men wensohte de be- eediging te behouden, met de bepaling, dat de Kamers van Koophandel advies zullen verleenen. De minister moest die redactie afwijzen, omdat noodig zou zijn een beoordeeling te geven van de vak kennis en van de bekwaamheid. Dat nu is onmogelijk te beoordeeien. Niettegen staande de bestrijding van den minister nam de Kamer de amendementen aan, die de beëediging weer invoegen en een onderzoek naar de vakkennis verplicht stelde. Alleen is dan de officieels aan stelling vervallen. Het nut van liet ont werp is daardoor minimaal geworden. De sop is nu de kool niet meer waard. In den namiddag kwam de heer Wijn koop aan het woord voor zijn interpel latie in zake de dienst- en rusttijden van het personeel bij de spoorwegen. Zijn betoog kwam feitelijk hier op neer, dat de diensttijd als arbeidstijd wordt aangemerkt. De directie rekent alleen den practischen diensttijd ais ar beidstijd, zoodat de korte rustpoozen en het heen en weer reizen naar de woonplaats niet meetelt. In de tweede plaats wensclite hij, dat de minister zal eisehen, dat de Arbeids-, }vet wordt nageleefd en ten slotte vroeg hij het tijdstip gekomen om de sta- kmgswetten van 1903 in te trekken. De vele fouten in onzen spoorweg dienst weet de heer Wijnkoop aan de organisatie. In de eerste plaats achtte hij het noodig dat de tarieven worden verlaagd, speciaal die van de derde klasse. Het personeel wordt geheel op zij gezet en wordt niet meer gehoord. Roman van B. CGRONY. 1) HOOFDSTUK i. In het noorden van Duitschland woonde het eeuwenoude adellijke ge slacht der baronnen, Gertz von Fillun- gen. Hunne voorvaderen hadden krijgs- statie's ontvangen groote bezittin gen, welke thans in de handen van den majoraatsheer Udo vereenigd waren- De andere linie der Fillungen's, nauw verwant aan den majoraatsheer, had wei een Inkomen overeenkomstig haar stand, maar beschikte niet over groote schatten. De vriendschapsband ver bond echter alle leden der wijdvertakte familie zoo innig mogelijk. Udo's stamslot was een schoon kas teel van middeleeuwschen bouw met twintig vensters in het front. Het be stond uit vier vleugels. Het park werd omsloten door heerlijke bosschen, waarin jachtpartijen werden gehouden, aan welke de hoogstgeplaatste perso nen plachten deel te Uiemen. Op een avond in Augustus reed een huurkoets langs den eenigszins hobbe liger) weg. die van het spoorwegstation naar E. leidde. De bejaarde heer, die in het rijtuig z&t, bromde meermalen „Langzaam nKlen de wagen schokt immers ais Dat zijn de grieven van den heer Wijn koop, die hij wijd en breed uitspon. De Arbeidswet wordt met voeten ge treden en zelfs op het belang der veilig heid wordt niet gelet. Dat belang was de boeman in deze interpellatie. De Middelbare Onderwijswet. Het voorloopig verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer is ver schenen over bovengenoemd wetsont werp. Algemeen werd hulde gebracht aan de werkkracht en de voortvarendheid van den minister. Eenige leden hadden tegen dit wets ontwerp overwegende bezwaren, daar liet de overlading van het onderwijs vermeerdert inplaats van die te vermin deren en de differentiatie ten top voert en de voorgestelde regeling te weinig voor het practische leven geeft. Andere leden waren daarentegen van oordeel, dat een ver doorgevoerde dif ferentiatie toejuiching verdient, opdat aan de vrijheid van inrichting van het onderwijs zoo weinig mogelijk in den weg wordt gelegd. Sommige leden betreurden het, dat geen wijziging wordt gebracht in de inrichting van de H.B.S. Als instituut van volksopvoeding heeft deze naar hun meening weinig voldaan. Eenige ieden noemden als oorzaak van de gebreken, die aan de H.B.S. kleven, in de eerste plaats het ontbreken van het klasse- leeraarschap. Andere leden kwamen te gen deze beschouwingen op. De wenschelijkheid werd betoogd dat de inrichting van de H.B'.S. door den minister nog eens nauwkeurig in over weging zou worden genomen. Tegen over enkele leden, die verlenging van dien cursus tot 6 jaar bepleitten, zon der verzwaring van de leerstof oor deelden vele anderen, dat de duur van dien cursus niet behoort te worden ver lengd. Enkele leden wenschten de H.B. S. mét drie jarigen cursus te doen ver vallen. Andere leden kwamen daarte gen op. Verscheidene leden die het toejuich ten, dat de minister aan het middelbaar onderwijs voor meisjes een wettelijke basis heeft geschonken, achtten de voorgestelde regeling van dit onderwijs weinig gelukkig, daar bij dit wetsont werp aan het eindexamen dier scholen geen rechten worden verbonden en ook niet blijkt dat het voornemen bestaat deze daaraan te verbinden. Sommige leden zouden het betreuten, indien liet wetsontwerp het verdwijnen der z.g. hoogere handelsscholen in haar tegenwoordigen vorm zou tengevolge hebben. Andere leden betwistten, dat het ontwerp zou leiden tot een zuiver technische handelsschool. Sommige leden vreesden, dat dit wetsontwerp tot liooger kosten zou lei den. Verschillende leden vestigden er de aandacht op, dat de subsidieering van het gemeentelijk en het bijzonder onderwijs niet op dezelfde wijze is gere geld. Verscheidene leden waren ernstig teleurgesteld over de voorgestelde sub sidieering. Opheffing Kamers van Arbeid. Naar de Haagsche redacteur van „de Maasbode" verneemt, heeft de commis sie uit den Hoogen Raad van Arbeid, aan wie door den minister de vraag was voorgesteld, of behoud der Kamers van Arbeid in verband met de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie wen'schelijk dol heem en weer." Wees maar niet bang. Het paard weet wel, wat het doet, antwoordde de slaperige koetsier. Maar jij schijnt het niet te weten, inijn waarde. Drommels, houd toch rechts, anders vliegen we in de sloot. Geef mij de teugels. Het bevel kwam te laat. Het linker rad stiet tegen een steen en; brak met luid gekraak. Rijtuig, koetsier en pas sagier vielen in de vrij dikke iaag stof, terwijl het paard bleef staan en zoo vergenoegd hinnikte, alsof liet een hel dendaad had verricht. Op hetzelfde oogenblik kwam een tweede rijtuig aanrollen. De elegante heer, die een vurig zwart paard mende, hield stil, sprong uit het rijtuig en snel de hen, die een ongeluk hadden gekre gen, te hulp. U hebt u toch niet bezeerd vroeg hij beleefd. Dank u voor de belangstelling. Een flinke buil zal ik wel hebben opge- loopen, dank zij de omstandigheid van den sukkel, die daar ligt en als een idioot im hef rond kijkt. Maar daaraan stoort een oud soldaat zich niet. De le dematen zijn gelukkig alle heel. Ver gun mij dat ik mij aan u voorstel ma joor Heinz von Taltenberg. Heinz von Taltenberg? riep de ander. Maar kijk u me dan eens goed aan. Herinnert u zich mijner heelemaal niet meer Ik vraag excuus voor mijn slecht was, thans advies uitgebracht en deze vraag ontkennend beantwoord. in verband hiermede is zeer spoedig een wetsontwerp tot opheffing van de Kamers van Arbeid te verwachten. Openbare Leeszalen. Het bestuur der Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen en Bibliothe ken heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend met een adres, naar aanleiding van het voornemen van den minister van onderwijs enz. om lo. over 1922 geen nieuwe^subsidies aan openbare leeszalen en bibliotheken te verleenen; 2o. over alle leeszaalsubsidies 10 te korten. Het bestuur doet een ernstig beroep op de volksvertegenwoordiging, dat zij met aandrang den minister bewege op de openbare leeszalen en bibliotheken, een der weinige instellingen van open bare volksontwikkeling, niet de zoo broodnoodige inkomsten uit te zuini gen. De Vlootwet. In het eerstvolgende nummer van „Onze Vloot" worden opgenomen twee artikelen betreffende onze Vlootwet. Het eerste is van de hand van den luitenant ter zee 1ste klasse A. van Hengel, ter bestrijding van het bekende artikel van kolonel Van Rossum in „de Gids", het tweede van den kapitein^ luitenant ter zee G. J. W. Putman Cra mer, die de Memorie van Antwoord be treffende de Vlootwet met instemming bespreekt. Daar de vereeniging „Onze Vloot" verwacht, dat dit wetsontwerp weidra aan de orde zal komen, worden de beide artikelen, in één brochure samen gevoegd, nu reeds in den handel ge bracht. Ingetrokken ziiverbons. Zooals wij reeds meldden, kunnen de ingetrokken zilverbons van 2.50 (mo del 1915), alsmede de ingetrokken zil verbons van 1 (model 1916) alsnog tot en met 31 December 1922 ter inwis seling worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). De „St.-Ct." deelt mede, dat de bons per post aan bovenstaand adres kun nen worden gezonden met duidelijke opgave van naam en adres van den af zender. Ter bevordering van een spoe dige afdoening zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan ihen zelf geadresseerd formulier van een post wissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zilverbons. De gelegenheid tot inwisseling wordt niet meer opengesteld ten aanzien vgn de ingetrokken zilverbons van 1, 2.50 en ƒ5 van den ouden vorm (model 1914)op liet oogenblik zijn .nog alleen in omloop de ziiverbons van 1 en 2.50 van thet nieuwste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, weike dus niet behoeven te worden ingewisseld, dragen de bons van 1 de dagteekening 1 Februari 1920, terwijl de bons van ƒ2.50 zijn gedagteekend 1 Juii 1918 of later. A. Hiilen's jubileum. Gisteren was het 150 jaren geleden, dat te Delft de heer Gerit Hiiien con sent (hei latere patent) kreeg, om een nering in koffie, thee en toeback (siga ren bestonden niet) te drijven. Nadien hebben zeven directies het bewind gevoerd, lotdat in 1908 de za9 ken werden omgezet in de Naaml. Vcn- geheugen, antwoordde de corpulente heer, terwijl hij met een krachtigen ruk den koetsier weer overeind hielp. Er is geen. verontschuldiging noo dig. Ik heb u immers ook niet dadelijk herkend. Er zijn ook al zestien jaren verloopen, sedert u uit den dienst ging. Maar nu blijft er mij dus niets anders over dan mij eveneens voor te stellen Ernst von Fillungen. is het mogelijk De kleine Ernst Wees gegroet... duizendmaal gegroet! Ja, ja, als men elkander in zoo langen tijd niet ziet, wordt men geheel vreemd voor elkaar. Trouwens alleen wat het uiterlijke betreft, want ik heb altijd met warme belangstelling aan mijn vrien den in de verte gedacht en het verlan gen naar hen' voert mij immers ook hierheen. Waar wilt u dan naar toe Naar liet slot Falkenstein om Udo te bezoeken. Mijn volgend bezoek zou u dan gelden. t— Maar dat is fameus. Ik rijd juist naar mijn neef, die heden den verjaar dag van zijn oudsten zoon viert. Mijn vrouw en mijn kinderen en een heel aantal gasten zijn reeds op het siot aangekomen. Ook uw neef Hans von Taftenberg wordt er verwacht met vrouw en dochtertje. Och, Hans. Een prachtjongen Maar veel te goedhartig, veel te goed hartig. Hij kan nooit „neen" zeggen, als iemand hem om iets vraagt. Die vermoedt ook heelemaal niet, dat ik nootschap A. Hiilen's Sigaren en Ta baksfabriek. Ter gelegenheid van dit anderhalve eeuwsehe bestaan wordt feest gevierd werden op 22 en 23 Februari iabrieken en filialen in het geheele land gesloten en werd ook een extra-nummer uitge geven van „Delftsche Post", 't maand blad van de N.V. Hillen. Gisterenavond was het feest in de Stads Doelen te Delft, dat door liet be stuur der vennootschap aan de geza menlijke personeelen, uit ongeveer 700 personen bestaande, werd aangeboden. De filiaalhouders van heinde en ver wa ren overgekomen om dit feest mede te vieren. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. is nog het vol gende voorstel aan den raad gedaan Ten aanzien van de werkverschaffing werd in uw vergadering van 27 januari ji. besloten daarmede gedurende de maand Februari door te gaan, teneinde thans te kunnen overwegen of verlen ging van dien maatregel al dan niet moet piaats hebben. Tot en met 17 Februari jl. is aan werkloonen uitgegeven ƒ14173.12. Bij het vaststellen der gemeentebe- grooting voor 1922 was Jiet niet moge lijk voor eventueele werkverschaffing een post te ramen, zoodat deze uitgaven voor zoover mogelijk uit den post „on voorziene uitgaven" zullen moeten wor den bestreden. Aangezien met ingang van 20 Fe bruari jl. de visschers van de werkver schaffing konden worden afgevoerd is het aantal deelnemers tot 75 geredu ceerd. Het wil ons voorkomen, dat de werk verschaffing thans nog niet kan worden beëindigd, doch wel, dat het aantal ar beiders tot ten hoogste een 50-ta1 kan worden teruggebracht. Daarbij zal in aanmerking moeten worden genomen of een. werklooze al dan niet in het onder houd van een gezin voorziet. In verband daarmede hebben wij de eer U voor te stellen, ons machtiging te verleenen gedurende de maand Maart met de werkverschaffing door te gaan en het aantal deelnemers te beperken tot een 50-tai. Na einde Maart zou ook dit aantal moeten worden beperkt tot hen, die uit sluitend tengevolge van de crisis zon der werk zijn geraakt. VLISSINGEN, 23 FEBRUARI. Werktijd en werkwijze op de gemeente-secretarie. Bij de aan den gemeenteraad overge legde stukken is het volgende rapport van den gemeente-secretaris aan Burg. en Weth. gevoegd Gaarne gevolg gevende aan c!e op dracht van uw college om een rapport samen te stellen omtrent den werktijd en de werkwijze van de ambtenaren ter gemeente-secretarie, heb ik de eer U het volgende te berichten. Volgens de door U vastgestelde re geling is d.e arbeidstijd der ambtena ren ter secretarie van des v.m. 912J4 en van des n.m. 25 uur (des Zater dags van des v.m. 912 uur). Met groote voldoening kan ik U me- dedeelen, dat er door het geheele perso neel ingespannen gewerkt wordt. De toewijding, waarmede door de ambte naren hun plicht wordt vervuld, ver- kom. Maar ik zou niet graag in, al die drukte zijn, ik kom dan liever een ande ren keer. De avond is wonderheerlijk en het spoorwegstation kan ik in een half uur bereiken. Neen. daar komt niefs van. De gelegenheid om Udo zoo'n prachtige verrassing te bereiden, iaat ik mij niet ontsnappen. Stap in, oude vriend,, We hebben 'elkander immers zoo oneindig veel te vertellen. Maar ik ben immers niet toonbaar in mijn bestoven pak, dat door dit 'drommelsche ongeluk bovendien aan merkelijk geleden heeft. Och heer. Het kleine avontuur zal u in' de oogen der gasten nog interes santer maken. Ais het zijn r.ioet ontvoer ik u met geweld. Lachend gaf Tattenberg toe en stapte in het rijtuig. Jadwiga, de tweede gemalin van den majoraatsheer, staat mij altijd nog voor den geest, zei hij in den1 loop van het gesprek. Ze was buitengewoon schoon... Ze is thans in weerwil van haar veertig jaren nog een der schoonste vrouwen. Toen Udo met haar trouwde, telde ze nauwelijks zeventien. Zonder de zeldzame uiterlijke schoonheid, wel ke zich met verrukkelijke pikantheid en de allures van een groote dame vereenigden, zou mijn neef vrij zeker de dochter van den verarmden en zelfs po litiek eenigszins gecompromitteerden Poolschen edelman wei niet tot vrouw INGEZONDEN MEDEBEELINGEN. *ormam"mt-TsbÉ@tten vernietigen de bacteriën in mond en keel en beschermen! tegen Bssm Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, neteiroos, acne, winterhanden enz., en ook lichte kwalen als zadelpijn, insectenbeten, kloven enz. worden geheeld door aawending van Foster's Zalf. Prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. dient dan ook veel waardeering. Ik kwijt mij van een aangename taak hier van liet geheele ambtenaren-korps te kunnen getuigen, dat het met liefde en zonder eenige aansporing mijner zijds ook na den bureau-tijd ais het noodig is óf werk mede naar huis neemt, óf ter secretarie zijn arbeid voortzet, om tijdig aan mijn opdrachten te kunnen voldoen of andere werkzaam heden te voltooien. Ware dit overwerk, waarvoor geen extra-bezoldiging wordt toegekend, vroeger als een uitzondering op den regel te beschouwen, in de laat ste jaren is zulks tengevolge van de be langrijke uitbreiding, welke de taak der overheid in het algemeen en de gemeen te-administratie in (het bijzonder heeft ondergaan, meer regel dan Uitzonde ring. In verband met de steeds toenemende kosten van het Bestuur der gemeente en liet daarmede parallel-gaande voort durend stijgen der plaatselijke belastin gen, is de vraag gerezen, of men niet door uitbreiding van de bureau-uren van alle ambtenaren in gemeentedienst tot een beperking van hun aantal en dientengevolge tot vermindering dei- uitgaven zou kunnen komen. Ten aanzien van liet personeel ter se cretarie wensch ik bij deze vraag even stil te staan. Oppervlakkig beschouwd is men ge neigd de gestelde vraag bevestigend te beantwoorden. De stelling zou opgaan, indien de arbeid ter secretarie van ge lijken aard was en alle ambtenaren in één groote zaal Irun taak verrichtten. Niets is minder waar dan dat. De secretarie-werkzaamheden zijn echter van zeer uiteenloopenden aard. De uitbreiding van de overheids-be- moeiingen schept steeds meer en meer werk op de gemeente-bureaux en maakt het voor een goede en regelmatige af doening van zaken noodig, dat er ver schillende afdeelingen ter secretarie worden gevormd. De vermeerdering van het aantal werkuren met zooals is gezegd Y2 of 1 uur per dag kan m.i. niet de noodzakelijkheid van over werk opheffen. Waar zulks niet het ge- va! is wordt het gemeentebelang meer gediend bij een regeling van werktijden voor het secretarie-personeel, zooals deze thans bestaat en het vrijwillig overwerken der ambtenaren telkens ais de dienst liet eischt, dan bij een ver meerdering van werktijden, waardoor de lust tot verrichten van arbeid na de geëindigde dagtaak zeer wordt vermin derd. De vraag dringt daarbij naar vo ren, of, door uitbreiding van het aantal uren, voor het gemeentebestuur niet de verplichting ontstaat om z.g. „over uren" voor liet geheele personeel te honoreeren, zooals nu reeds ten aan hebben genomen. En leeft hij gelukkig met haar Voor zoover ik weet ja. Bij ieder is de huwelijkshemel weieens bewolkt. Maar wat hindert dat ais de zon maar telkens weer vriendelijk door de wol ken breekt. Zeker, zeker, het gaat zelden zonder onweersbuien. En hoe is het met den kleinen Wolfgang De kleine... hahaha, beste Tatten berg Ge vergeet, dat de knaap een jonge man is geworden. Wolf zoo als hij kortheidshalve genoemd wordt is een Herculesgestalte als zijn va der, en gelijkt op hem als de eene drop pel op den anderen. Wie Udo in zijn, jeugd gekend heeft, meent hem in Wolf herboren te zien. Deze gelijkenis zit hem niet alleen in uiterlijkheden, maar ook in de karaktereigenschappen. Bij den tegenwoordigen en bij den toekoin- stigen ihajoraatsheer vindt men den- zelfden trots, dezelfde gestrengheid, denzelfden ijzeren wil, die onder gege ven omstandigheden tot despotisme kan leiden, maar ook het hoogste en zuiver ste eergevoel. ja, ja, de Fillungfus hebben dc banier der eere altijd hoog gehouden. Uw neef, ofschoon eenige jaren ouder, is Wolfgangs beste vriend. Zij vullen elkaar aan is de een wat te zwaartillend, de ander is te luchthartig. Maar beiden bezitten het zelfde eerge voel, dat zeer gemakkelijk gekrenkt wordt. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1