60e DtRZALF „Sanifas" juffrouw. st bode WOENSDAG 22 FEBRUARI FEUILLETON Vreemd van de wereld 45 snbiedingen taanvragen, OEMEENTEBESTUUR BINNENLAND I/ALV1SCH [uitslag, branderig- open beenen. 1.25. |jedgekeurd. jacobstraat 1. Lange Delft B 130. peuvvslraat 28, b/d Blaak. WINKEL- t O U W voor inkel. Brieven met ïgd salaris, te ricVv- etter W., Bureau nt". :RS, Hendrikstraat, 1 April een nette jau ..Vliss. Courant" een net ^flaan 5. ben flink jaar. Adres Oprit 38. ddsIËurg-Raitsriia^ pgelegen plaatsen (AH PASSAS'ERS, IEN EH VEE. r. Midi.: |T.l. MI1 8 8 r. fti, bbruarl |TJUUll|l.».'.I' 8 8 ngen morgens jekomen m N.V. Transp. v.b. Erven G. VOa, 18; te Middelburg iRN, Tel. 153; te kN OOSTERHOUT, i Dordrecht Gcb?«. Te) 101 SI IN CSC ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regel- 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dlenstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1-6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en genieenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. BEKENDMAKING. Burg. en Wcth. van Vlissingen maken bekend, dat de Minister van Arbeid heeft goedgevonden, met intrekking van het be sluit van 24 Maart 1921, no. 8, te bepalen dat het in alle gemeenten verboden is zonder toestemming van Burgemeester en Wethouders een woning geheel of ten deele te onttrekken of onttrokken te hou den aan de bestemming, die zij op 1 Juni 1920 of daarna had, of zonder dezelfde toestemming een woning af te breken of fe gebruiken voor ander doel. Vlissingen, 21 Februari 1922. Burg. en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 20 Fe brnari 1922 aan A. D. de Wolf, broodbak ker, alhier, vergunning is verleend tot de uitbreiding van zijn bakkerij, door plaat sing van een dubbelen heetenluchtoven en een electro-motor van 1 /2 P.K., met kneed- of deegmachine, in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen Sectie D no. 104, plaatselijk gemerkt Gravenstraat no. 31. Vlissingen, 20 Februari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. tact. Een waar woord, dat gemakkelijk is uit te spreken. Omtrent verbetering der positie van het personeel der gevangenissen en rijkswerkinrichtingen kon de minister geen toezeggingen doen, omdat er geen geld is. Inmiddels zal de Minister de rapporten der Commissies van Toezicht afwachten, maar eenige zekerheid, dat er verbetering komt kon de Minister niet geven. Ook over liet personeel van de op voedingsgestichten werden eenige op merkingen gemaakt, die de Minister zal overwegen bij de algemeene reor- ijhnisatie. Voor meer steun aan de inrichting Groot-Emmaus pleitte de heer Scheu ren Deze inrichting heeft groote tekor ten, ook al omdat de staat te weinig betaalt voor zijn pupillen en te weinig toeslag geeft. Al weer zeide de Minis ter overweging, toe. Uitbreiding van het reclasseerings- werk onder de gevangenen was het onderwerp dat de heer Dekkers behan delde. Hij wenschte meer steun voor de vereenigingen, die zich dit werk tot taak stellen en een betere regeling waardoor zij beter in staat zijn haar werk te verrichten. Hij klaagde er over dat in den Reclasseeringsraad te weinig Katholieken zitting hebben. Dit laatste ontkende de Minister en het eerste punt zal hij nader overwegen. Voor de bezuiniging kwam de heer Bijlevelt weer op. Het ging om een be drag van 50 mille voor het rechtsge- bouw te Zutfende heer Bijlevelt achtte het niet noodig dit bedrag uit te geven omdat het niet dringend noodig is. De minister deelde mede, dat de aankoop noodig was omdat de huur niet gecontinueerd wordt. Eigenlijk wist de minister het niet precies of hij de huur kan contineeren. Het hoofdstuk is afgehandeld. Alleen over dezen post zal morgen gestemd worden. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Justitie-begrooting. Gelijk wel te verwachten was heelt de Kamer de motie-Kleerekoper, waar in onverwijlde benoembaarheid van de vrouw in rechterlijke ambten wordt gevraagd aangenomen en wel met 41 tegen 36 stemmen. De linkerzijde stemde unaniem vóór behalve de heer Braat, van de rechterzijde stemden vóór de heeren Van de Laar, Snoeck Hcnkemans, Bul ten, Haazevoet, Suring, Van Schaik en Kuiper. Waarschijnlijk legt de minister deze motie rustig naast zich neer. Over het gebeurde te Stadskanaal, Hoogeveen en Oostweddc is de minister in herhaling vervallen van zijn schrifte lijke relaas. De mededeelingen blijven elkaar tegenspreken. Ten aanzien van Ónstwedde heet de zaak irt orde ten aanzien van Hoogeveen zal de minister nog nadere inlichtingen vernemen bij den burgemeester. Het optreden van de politie te Arn hem die op een zolder kroop om door een luchtrooster te hooren wat op het Antimilitaristisch Congres werd ge zegd, heeft de Minister afgekeurd. Con trole op politieke vergaderingen moet zelden gebeuren en dan nog'met veel De Plaatselijke keuze. De „Tijd" beschouwt de verwerping van het voorstel-Rutgers door de Eerste Kamer, niet als een afkeurend votum tegen een plaatselijk verbod inzake den verkoop van sterken drank. Alleen tegen de wijze, waarop de voorstellers zulk een plaatselijk verbod willen invoeren, heeft de Eerste Kamer zich uitgesproken. En als zoodanig kunnen wij het besluit niet betreuren. Het doel van het voorstel was.niet een nieuwen maatregel, het plaatselijk verbod, in 't leven te roepen dien maatregel kent de Drankwet reeds. De gemeenteraad kan den vergunninghou ders een tapverbod opleggen en daar mede den verkoop van alcohol voor korter of langer tijd doen ophouden. Tientallen van gemeenten hebben hier van reeds gebruik gemaakt. De heeren Rutgers c.s. willen allesn een nieuwe methode, die door volks- stenyning in plaats van door den ge meenteraad tot een plaatselijk verbod doen besluiten. „De Tijd" aoht het verkeerd, dwang te gebruiken, zoolang niet alle midde len zijn uitgeput, om langs den weg der vrijheid hetzelfde resultaat te bereiken. De toepassing der plaatselijke keuze kost veel geld een referendum is jn deze tijden een dure geschiedenis en de schadeloosstelling der vergunninghou ders van vóór 1904 zou een diepe greep in de schatkist vergen. Ware het niet beter zoo hebben wij destijds ge vraagd een deel van dit geld ter be schikking te stellen van de drankweer- organisaties, die door intensieve propa ganda steeds meer menschen van de schadelijke gevolgen van drankmisbruik zullen overtuigen Wanneer de drank- gelegeriheden leegloopen, zullen de ver gunninghouders uit eigen beweging een anderen werkkring zoeken en behoeft de Staat (of de gemeente) niemand schadeloos te stellen. „De Tijd" acht plaatselijke keuze als methode onnoodig en ongewenscht. Maar er is iets anders. Het voorstel-Rutgers c.s. wil ook het karakter van het plaatselijk verbod, zooals het thans in de Drankwet .staaf, versoherpen en uitbreiden. Ten eerste, door het plaatselijk verbod eventueel ook toe te passen op sooiëteitsvergun- ningen en ten tweede, door aan de Kroon het reoht te verleenen, om alle vergunningen, dus ook deze van vóór 1 Mei 1904 verleend, te kunnen intrekken. Deze billijke verruiming der Drank wet is nu meteen verworpen. Is dat niet jantmer? Want, afgezien van het stelsel der plaatselijke keuze, is er voor zulk een wijziging der Drankwet heel wat te zeggen. Nu het stelsel der plaatselijke keuze eenmaal is verworpen en de mogelijk heid tot plaatselijk verbod in ieder ge val blijft geopend, zal het misschien aanbeveling verdienen, dit voorstel tot aanvulling van de Drankwet, los van de plaatselijke keuze, bij de Staten Gene raal in te dienen. Nationaal verbond van Gemeente ambtenaren. ln de algemeene vergadering van bo- vengenoemden bond werd een motie aangenomen betreffende bezuiniging op overheidsuitgaven. Deze motie luidt als volgt Het Nationaal Verbond enz., kennis genomen hebbende van de actie tot bezuiniging op de uitgaven der overheidslichamen constateert, dat deze bezuiniging thans in de eerste ptaats wordt gezocht in de verslechtering var, de bestaans voorwaarden der ambtenaren protesteert daarfcgen en wijst met nadruk op de meening, dat de geldende bestaansvoorwaarden van het ambte narenkorps oorzaak zouden zijn der ge constateerde moeilijkheden van de overheidslichamen spreekt als zijn meening uit, dat hoe noodzakelijk bezuiniging ook moge zijn deze nimmer mag plaats hebben door aanranding van de bestaansvoor waarden der ambtenaren verklaart zi'ch tot medewerking aan gemotiveerde bezuiniging bereid, doch verlangt, dat Hierbij overleg wordt ge pleegd met de ambienaren. Blauwe week. Het laat zich aanzien dat de veree- nigde geheeionthonders dit jaar tijdens de zgn. Blauwe Week tusschen He melvaartsdag en Pinksteren) een ste vige actie zullen, voeren. De opening van deze propaganda- week zal plaats hebben op Hemel vaartsdag 25 Mei met een nationale meeting voor drankbestrijding en plaatselijke keuze op het Sportterrein te Zwolle. Voor deelname aan deze meeting, die vooraf gegaan zal worden 'door een optocht, worden uitgenoo- digd, behalve de onthouders-organisa ties, alle andere organisaties, alle ande re corporaties die met Plaatselijke Keu ze instemmen. Verschillende vooraan staande personen in de drankbestrij derswereld zullen aldaar het woord voeren, terwijl voor afwisselende op luistering zai worden gezorgd. Om trent de sluiting der Blauwe Week zijn eveneens reeds plannen in voorberei ding doch kunnen nog geen definitieve mededeelingen worden gedaan. De malaise. De kopergieterij en schroevenfabriek te IJsselmonde zad met 1 April a.s. ten gevolge van de heerschende slapte wor den stopgezet. De werklieden en het kantoorpersoneel hebben tegen dien da tum hun ontslag gekregen. Wegens slapte 'hebben op de sigaren fabriek „Wascana" te Kampen ruim 100 sigarenmakers ontslag gekregen. Dr. Bredius verlaat ons land. Dr. Bredius, de bekende Haagsche kunstgeleerde, heeft een vi-lia bij Monte Carlo gekocht en zal ons land verlaten. Hij is daartoe genoodzaakt door de hooge belastingen, welke 56 tot 60 van zijn inkomen bedragen. Burgemeester van Hilversum. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Hilversum, mr. P. J. Reymer, lid van de Tweede Kamer. Examens van stuurlieden ter koopvaardij. De commissie voor dc stuurlieden- examens, bedoeld in de Schipperswet, zal. aanvangende 14 Maart, zitting hou den te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te wo'rden1 toegelaten moeten den voor zitter der commissie, den heer A. M. van Roosendaal, Prinsegracht 4 te 's- Gravenhage, bereikt hebben vóór 4 Maart. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de volgende voorstellen aan den raad ge daan De wet van 30 December 1920 (Stbl. no. 923) tot wijziging van de Gemeen tewet en van de wet op de inkomsten belasting 1914 bepaalt in II dat plaatselijke verordeningen met ingang van 1 Mei 1922 van rechtswege verval len, voor zoover zij niet Sn overeen stemming zijn met de bepalingen van eerstgenoemde wet. Dit is onder meer het geval met de verordening op de invordering van schoolgeld voor de Handelsschool. In verband hiermede hebben wij de eer U voor te stellen deze verordening gewijzigd vast te stellen als in een over gelegd besluit is aangegeven. Voorts stelten wij voor de verorde ning op de heffing eveneens opnieuw vast te stellen en ter goedkeuring in te zenden, zulks ter voldoening aan artikel 235 der Gemeentewet. De wet van 30 December 1920 (Stbl. no. 923) tot wijziging van de Ge meentewet en van de wet op de inkom stenbelasting 1914 bepaalt in II, dat plaatselijke verordeningen met ingang van 1 Mei 1922 van rechtswege verval len, voor zoover zij niet in overeenstem- 62) - Het korte geluk, dat het noodlot mij heeft gegund, had zij tot Irene ge zegd, moet voor mijn leven voldoende zijn. Het was te groot, te overstelpend, oin duurzaam te kunnen zijn. Toen echter Irene zwijgend haar ar men om den hals der zuster had gesla gen, had zij er liefdevol aan toege voegd Alleen in jouw geluk, Irene, wil ik mij voortaan verheugen en zijn kind zal mij het verlorene vergoeden. En toch schijnt mij mijn geluk als een misdaad, antwoordde Irene droe vig, omdat ik jou zie lijden. O, Leon- tine hoe veranderlijk is toch het I; venslot der menschen 1 Liefkoozend gleden de handen der barones over het blonde hoofd der zuster. Mijn lijden begon, toen ik moest inzien, dat hij mijne liefde onwaardig was. Een geluk, op zand gebouwd, moet vergaan, verdwijnen. Ik vergeef hem, want ik dank heb de redding van jouw leven. Moge ook God hem ver geven HOOFDSTUK XIX. Twee jaren na de door ons verhaalde gebeurtenissen ontving baronesse von Polkenau onder andere poststukken ook een onder kruisband, dat zij onver schillig ter zijde legde, om het later toch, nieuwsgierig gemaaktdoor den naam van den afzender Leo Sclmei- dewitz, vluchtig door te zien. Het was een Engelsche krant, hare blikken vielen op een met rood om trokken bericht, dat zij haastig begon te lezen. Toen zij aan het einde was gekomen, ontviel het blad hare handen, een diepe, angstige zucht wrong zich uit hare borst, toen zij langzaam hare kamer verliet om Irene en haar echtgenoot op te zoeken. Wilken hield jubelend zijn eerstge borene, een prachtigen jongen van vier maanden, in zijn armen, wien hij aller hande kunststukjes leerde, terwijl Irene en de kleine Guido lachend toekeken. Een oogenblik bleef Leontine aarze lend op den drempel staan. Kon niet toch nog het bericht, dat die krant be vatte, een lichte schaduw werpen op het zonnige geluk der jonge ouders? Irene had ook den man bemind, wien zijn noodlot zoo snei had bereikt. Zij wilde zich onhoorbaar terugtrek ken, maar Guido, die met hartstochte lijke teederheid aan Leontine hing, had haar bemerkt. Vlug liep hij op haar toe en haar de kamer binnentrekkend, riep hij gelukkig Het ventje lacht al, kijk eens, hoe hij het mondje trekt 1 en terstond daar op stond Irene naast haar en, haar in het blegke gelaat ziende vroeg zij be zorgd Ben je ziek, Lee Heb je ver driet Wat is er toch gebeurd Wilken legde snel het knaapje in de met kanten rijk versierde wieg, toen sloeg hij met broederlijke teederheid den arm om Leontine en haar zacht naar de sofa brengend vroeg hij -Zeg, wat mankeert je, Lee Je weet, wat jou treft, dat treft ons mee, voegde hij er warm aan toe. Brengt Guido weg de dag kon komen, waarop hij raadt, wien deze woorden geiden, en dan lees, o, lees hardop, wat in dit blad staat. Hartstochtelijk feeder boog zij zich over den mooien knaap, en hem kus send, fluisterde zij Nu eerst ben je heelemaal de mij ne en niemand heeft recht op jou, mijn lief, lief kind. Irene had de krant genomen en begon te lezen In een tamelijk berucht specialitei tentheater in Boston heeft zich voor eenige dagen een woest tooneel afge spaeld, waarbij, helaas, twee mcnschen- levens ais offer gevallen zijn. Een jong, voornaam man, die in de uitgaande wereld van Boston, sedert hij als een meteoor daar te voorschijn kwam, een zekere rol speelde, had met eenige heeren het theater bezocht, om de voorstellingen van een zeer beroemd acrobatengezeïschap, dat sedert kor ten tijd te Boston was, te gaan zien. De ster van het gezelschap, een jonge acrobate, wier schoonheid, evenals haar bijna ijzingwekkende kalmte bij de gevaarlijkste kunststukken, opzien var- wekte, had nauwelijks het podium be treden, toen genoemde heer een leven dige opgewondenheid toonde, die zich uitte in luide opmerkingen en drukke bewegingen. Zijn oogingen, de opmerk- ming zijn met de bepalingen van eerst genoemde wet. Dit ia onder meer het gevat met de verordening op de invordering van de hondenbelasting. Tevens is ons gebleken dat enkele bepalingen dier verordening deels in strijd met de heffingsverordening, deels in de verordening op de invordering minder op haar plaats zijn. In verband hiermede hebben wij de eer U voor te stellen laatstgenoemde verordening gewijzigd vast te stellen als in een overgelegd besluit is aange geven. Voorts stellen wij U voor de veror dening op de heffing eveneens opnieuw vast te stellen en ter goedkeuring in te zenden, zulks ter voldoening aan arti kel 235 der Gemeentewet. De wet van 30 December 1920 (Stbl. no. 923) tot wijziging van de Gemeente wet en van de wet de op inkomstenbe lasting 1914 bepaalt in II, dat plaat selijke verordeningen met ingang van 1 Mei 1922 van rechtswege vervallen, voor zoover zij niet in overeenstemming zijn met de bepalingen van eerstge noemde wet. Dit is onder meer het geval met de verordening op de heffing en met die op de invordering der straatbelasting. Immers, artikel 242c der meerge noemde wet, waarbij de heffing dezer belasting opnieuw is geregeld, wijkt aanmerkelijk af van het betrekkelijk •oude artikel. Bovendien geeft bedoeld artikel 242c de bevoegdheid deze belasting ook te heffen van ongebouwde eigendommen. Gezien de bedoeling welke indertijd bij de invoering dezer belasting heeft voorgezeten, te weten dekking van de rente en aflossing der in 1907 aangega ne getdleening voor den aanleg eener nieuwe rioleering, wenschen wij deze belasting niet tot de ongebouwde eigen dommen uit te breiden, zulks te meer niet, wijl de opbrengst bij die uitbrei- ding slechts zeer weinig gebaat zou zijn, aangezien de meeste voor eene heffing in aanmerking komende gron den in het bezit der gemeente zijn. Anderzijds heeft het doel dat destijds voorzat, veel van zijn beteekenis verlo ren. De rioleering is in de laatste jaren aanmerkelijk uitgebreid, terwijl de kos ten van onderhoud en vernieuwing der straten zeer zijn vermeerderd. Boven dien zijn bijna alle gronden, waar rio- leeringen in zijn gelegd, in het grond bedrijf opgenomen. Een en ander geeft ons aanleiding U voor te stellen het tweede lid van arti kel 5 der heffingsverordening te schrap pen en in verband daarmede eveneens de woorden „ten hoogste" in het eerste lid van dat artikel, dit laatste te meer, daar tot heden steeds 3 geheven is geworden. Naar aanleiding van het bovenstaan de hebben wij de eer U voor te stellen de beide verordeningen opnieuw vast te stelten, als in overgelegde concept-be sluiten is aangegeven. zaamheid van de schoone tot zich te trekken, hadden succes. Een snelle blik trof hem als door den bliksem ge troffen, kromp zij ineen, maar on danks hare blijkbare aandoening bracht zij haar kunststuk ten einde. Haar partner, een reuzensterke jong leur, die stellig tot haar in nadere be trekking stond, was hare koortsachtige onrust niet ontgaan. Zijn oogen zochten en vonden spoe dig de oorzaak er van, en toen nu die heer, een Duitscher, de mooie vrouw luide en hoonend uitlachte, toen sneller dan de gedachte speelde zich het verschrikkelijke tooneel af, toen sprong de jongleur van het tooneel in het parterre, tusschen de reuzenvuisten glinsterden de messen, waarmee hij het gevaarlijke spel uitvoerde met een ge weldigen greep had hij de hooge, slanke gestalte van den vreemdeling omvat maar nog voordat hij het doodelijk wapen had gebruikt, wierp de schoone vrouw zich tusschen de worstelenden, om den stoot op te vangen, die den Duitscher bedreigde. Bloedend zonk zij lévenloos ter aar de. Terstond daarop, voordat nog ande ren tusschenbeide konden komen, suis den de geweldige slagen van den athlcet op het hoofd van den jongen Duitscher neder, en men kon hem eerst bevrijden, toen hij, in zijn bloed baden de, dicht naast de doode vrouw neer zonk. Op het transport naar het hospitaal is de beklagenswaardige aan zijn won den gestorven. Het is een zekere baron Guido von Ondergeteekende stelt voor in de ver ordening op de plaatselijke belastingen de volgende wijzigingen aan te brengen Ie Voorstel. In art. V de eerste alinea's aldus te lezen: t er bepaling van het belastbaar inko men wordt het zuiver inkomen verminderd met een som van ƒ400 voor noodzakelijk Falkenau, die sedert ongeveer een jaar in Boston leefde en zoowel door zijn schitterende persoonlijkheid als door zijn zonderlinge neigingen veel van zich deed spreken. Ook de ongelukkige, die stellig een offer van jalouzie is geworden, is een Duitsche, die onder een aangenomen Italiaanschen naam Lisetta Franconi (Lisi Frank) haar beroep uitoefende. Naar men meent te weten, koesterde de baron het plan, binnenkort naar Duitschland terug te keeren, om zich nieuwe middelen voor zijn verkwistend leven te verschaffen. De dader is gevangen genomen. De beide slachtoffers van zijn gewelddaad zijn op denzelfden dag begraven. In ademlooze spanning had Wilken het bericht gehoord, dat Irene met zachte, meermalen haperende stem had voorgelezen. Toen zij rillend het blad samenvouwde, nam hij liefkoozend hare en Leontine"s ijskoude vingers in zijn hand en vroeg feeder Ween over hem, maar reken het niet je plicht, hem te betreuren. Hij was de smid van eigen ongeluk. Moge hij rust vinden Leontine rustte met haar hoofd tegen de borst van hare zuster. Nu kan ik om hem weenen. De dood verzoent, ook deze, door eigen schuld. Indien hij was teruggekeerd was ik van afschuw gestorven voeg de zij er met een huivering aan toe. EINDE.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1