'150 25 i9aa D1NSDAO mn\ Firma F. Hl EF ViLOl lf, Kleins KSarkl 58, Kiissinp. leleto intgrc. 21 FEBRUARI 500 WO. 44 60e Jaargang Herschijnt jjagBljs, uitoBzcoderd op ZerÉg gn alpien erkends EhfistsSijb FeesldggeR. BINNENLAND FEUILLETON Vreemd van de wereld 61) VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 25 ct. Familieberichten van 1—6 regels fl.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. Oe abonné's, in 't bezit eenertf| g> fl"| Polls, zijn GRATIS verze-|||||y gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlie van een hand, voet of oog gulden by verlies van een duim. I gulden by verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Huurverhooging en premieverlaging. Wegens de verlaging der bouwkosten heeft de minister van arbeid bepaald a. dat de huur van nog te bouwen arbeiderswoningen, waarvoor op 20 Februari 1922 nog geen voorschot en bijdrage krachtens de Woningwet was toegezegd, onafhankelijk van den in houd der woningen, ten minste moet be dragen 75 pet. der exploitatiekosten b. dat de premie, welke voor woning bouw wordt verleend, op verzoeken, welke op 20 Februari 1922 het bureau van den hoofdinspecteur der volksge zondheid, den heer Van der Kaa, met -hadden bereikt, in het algemeen zal be dragen ten hoogste 13 per M". woning oppervlakte en tot 15 per Mkan worden verhoogd, ingeval een kostbare fundeering noodig is. De premie zal een bedrag van ƒ900 per woning niet mo gen overschrijden. Voor industrieelen, die voor hun per soneel bouwen, bedraagt de premie ten hoogste 12 per M=. met een maximum van ƒ700 per woning. De zomertijd. Uit landbouwkringen, vooral ook in de provincie Groningen, wordt krachtig geijverd voor de afschaffing van den zomertijd. De Kamer van Koophandel te Groningen heeft echter een adres tot de Tweede amer gericht, waarin zij zich met klem verzet tegen het voorstel- Deckers c.s. om den zomertijd af te schaffen. Zij acht de aanneming van het wetsvoorstel in strijd met het alge meen belang en meent -dat de bezwaren van de landbouwers tegen den ver vroegden tijd niet opwegen tegen de voor-deelen. Dat nagenoeg de geheele plattelandsbevolking lasten zou onder vinden van de vervroeging is boven dien onjuist alleen zij, die werkzaam heden hebben te verrichten, welke op geen vroeger uur verricht kunnen wor den, zullen zich moeten aanpassen aan den maatregel, maar dat mag geen mo tief zijn om af te zien van vervroeging, waarvan de maatschappij groote voor- deelen trekt. Geldsmijterij aan Oorlog. Ter bestudeering van -de Zweedsclie gymnastiek ten behoeve van het leger, zullen twee commissies, zegge twee, naar het land van Jenny Lind worden gezonden. De eerste bestaat uit kapitein Hu- bert van Bleyenburg, die de Zweedsclie gymnastiek beter kent dan iemand in Nederland, die voor de bestudeering daarvan meer dan eens naar Zweden geweest is, en van wien men dus mag veronderstellen, dat hij uitgezonden wordt omdat hij verandering van lucht noodig heeft. Zijn mede-commissielid is prof. Roels, een uitnemend geleerde, Irene, lieve Irene, trilde het van zijn lippen, mag ik gelooven, wat mij uwe woorden verraden mag ik ein delijk, eindelijk mijn verlangen vervuld zien is het mogelijk Hij had hare beide handen gegrepen en haar zacht naar zich toe getrokken, terwijl hij teeder haar hoofdje achter over boog om haar diep in dc vochtig stralende oogen te zien. Irene, ik mag je cie mijne noemen, jij gelooft mij tc kunnen liefhebben De zachte twijfel, die in de ademloos uitgebrachte woorden klonk, deed haar ineenkrimpen maar vaster vlijde zij zich tegen hem aan, en haar hoofd op zijn schouder leggend, fluisterde zij Het was een roes een verschrikkelijk bedwelmende roes, waaruit ik voor al toos troosteloos ontwaakt zou zijn, ais ik jou, Reurholt, niet evenzeer had iee- ren liefhebben ais hoogachten. Doch voordat ik mij ais de uwe beschouw, hoor mijne bekentenis. Wie weet, of je mij dan nog als echtgenoöte begeert. Den eersten kus, den eenigen, dien- ik een man heb gegeven, heeft hij mij geroofd heb ik hem teruggegeven hem, den echtgenoot mijner zuster. Die schuld scheen mij zoo groot, zoo afschuwelijk, dat ik meende, niet langer te kunnen leven. Reeds toen leerde ik hem vreezen. Zij had steeds zachter gesproken, hare tranen druppelden op zijn hand en toen zij, uitgeput van de maar absoluut onbekend met liet wezei en de eischen van de lichamelijke op- vozding. Voor het Indische leger is een andere commissie benoemd, voor hetzelfde doel. Arme belastingbetalers („Vad.") De nieuwe pensioenwet. Naar men aan de „Voorw." meldt, zullen aan art. 30 eenige nieuwe alinea's worden toegevoegd. Hierin zal de te heffen bijdrage worden geregeld. Deze bijdrage zou worden een doorloopende korting van 3 pct.voor eigen pensioen en 5'/2 pet. vor weduwenpensioen. De katholieken en de Vlootwet. Blijkens een mededeeling in de verga dering der R. Kath. kiesvereeniging te Deventer hc-eft de Bond van R. Kath. Kiesvereenigingenn in den Rijkskring Utrecht 'n motie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op krachtige daadwerkelijke vermindering der per soonlijke en financieetle miiitire lasten, tof nu foe aan het Nederlandsche volk opgelegd. In het bijzonder legt de mo tie hierop nadruk met betrekking tot de ingediende Vlootwet. Adlteesie met deze motie werd verzocht van andere R. Kath. rijkskiesvereenigingsorganisa- ties en van den Algemeenen Bond. Het wereldherstel. „De Standaard" schrijft, dat zoolang de geest van Versailles niet finaal wordt uitgebannen, het steeds weer lapmidde len zullen blijken, die men voor het we reldherstel uitdenkt en in toepassing brengt. Als het kwaad niet bij den wor tel wordt aangevat, zal straks ook Ge nua ons slechts nieuwe teleurstelling baren, spijt die hooggeloofde, nooit ver toonde internationale samenwerking. Bekwame economen hebben al maan den geleden voorspeld, dat Europa zich op een hellend vlak bevindt. De staats schulden groeien nog steeds aan de papieren geldcirculatie heeft een schrik barende hoogte bereikt en tegenover dien schier waardeloozen geldberg staan in de meeste landen van Midden- en Oost-Europa geen behoorlijke goe deren en grondstoffen. Niemand ontkent, dat er gearbeid moet worden om goederen te producee- ren, waaraan zulk een groote behoefte is. En feit is, dat er millioen krachtige mannen rondloopen die werken willen, terwijl de aarde volop de grondstoffen oplevert om de productie mogelijk te maken. Maar tot een opruiming van de hinderpalen die het genezingsproces be lemmeren, kwam liet nog nimmer, en zoo bleef ook de wederopbouw van Europa een vrome wensch. Het grootste geneesmiddel daarbij>is allereerst herstel van de internationale verkeersbetrekkingen, door verbetering van de onderlinge financieele verhou dingen, met daarnaast het weer-op- bckentenis, die haar zoo zwaar viel, zweeg, toen nam hij het teere meisje vast in zijn armen. Een blijde uitdruk king kwam over haar gelaat, toen zij triomfantelijk zei Nu behoort jouw le ven aan mij, en mag jij het niet licht zinnig wegwerpen. Ja, ja, ik weet alles. Je bent veel te goed voor den kogel van een ellendeling, vee! te goed om uit een eergevoel, dat mij valsch schijnt, een mensch, al is hij nog zoo slecht, te dooden. Alleen al omdat je hem mijn leven te danken Hebt, mag je niet daar aan denken, ik duld het niet, lieve Reinhoid, en nicht Eva duidt het heeie- maai niet, voegde zij er vastberaden aan toe. Zoo was het gekomen. En toen zij daar hand in hand zat met haar ver loofde, toen daalde zoete vrede in haar hart. De storm was uitgewoed een hoog, rein geluk, zooals zij het nog nooit had gekend, deed haar de borst zwellen, toen Wilken haar toefluisterde Irene, ik zal heel mijn leven in uw dienst stellen, ik zal het beproeven je zoo gelukkig te makenzoo gelukkig mijn lief, als gij het verdient. De blijde boodschap van de verloving van de zuster met Wilken, dien zij hoogachtte en van wien zij veel was gaan houden, droeg niet weinig bij tot Leontinc's volledig herstel. De artsen wenschten echter, dat zij het sanato rium niet zou verlaten, voordat de aan gelegenheid met haar echtgenoot vol komen was afgedaan. Zij zelf was het daarmee volkomen eens. Hem maar nooit weer in haar leven te ontmoeten hoopte zij vurig. Eerst na tusschenkomst van Irene had gang-brengen van de ongebruikt lig=" gende economische krachten. De hooge spoorwegtarieven. Ook de A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland, en de Nederlandsche Reisvereeniging hebben een adres ge richt aan den minister van waterstaat, waarin zij dringend verzoeken, zoodani ge maatregelen te willen nemen, dat de spoortarieven tot meer normale propor ties worden teruggebracht cn voor lan gere reizen binnenslands de vroeger be staan hebbende verminderde tarieven weer worden ingevoerd. Een bezuinigingsmaatregel. De Commissaris der Koningin in Overeiset heeft, naar de „Oldenzaalsche Ct." meldt, geruimen tijd de envelop pen, waarin de gemeentebesturen hem de officieele stukken to'ezenden, met een penhouder losgerold en netjes be waard. En veie gemeentebesturen heb ben die enveloppen reeds teruggekre gen, met verzoek, ze nogmaals te ge bruiken en ook de enveloppen, waarin zijn ambtenaren de stukken aan de ge meente toezenden, aldus te behandelen en eveneens terug te zenden. Al is dit geen bezuinigingsmaatregel van beteekenis, het principe zegt hier alles en is voor de gemeenten een voort durende aanmaning, om de bezuiniging te betrachten. Scheepsbouw. Naar G. C. in het „Vad." mededeelt, zijn er heel wat nieuwtjes op binnen- landsch scheepvaartgebied. Om te beginnen is de nieuwste aan winst van de Vereenigde Nederlandsche stoomvaart-maatschappij, het 16e stoomschip, de „Nijkerk", groot 5782 bruto ton en in 1915 in Duitschland gebouwd. De sleepers „Zwarte Zee" en „Zui derzee" van L. Smit en Co. zijn van Rotterdam vertrokken met liet 7000- tons casco van de bij Van der Giessen te Krimpen aan den IJsel gebouwde „Blommersdijk" en al aangekomen te Belfast, waar Harland and Wolff de machines er in zullen zetten. Tegelijk arriveerde hier uit dezelfde plaats het stoomschip „Dinteldijk", 1 September te Govan van de helling gegaan het grootste vrachtschip van de Holland- Amerika-lijn. Het is bestemd voor den Rotterdam-San Francisco dienst. Om gekeerd vertrok na besten proeftocht naar Engeland het stoomschip „Ulinga" van 1317 ton, door de werf de Amer te Geertruidenberg voor Glen en Co. te Glasgow gemaakt. De belangrijkste oplevering van de week is zeker wel geweest die van het stoomschip „Gemma". Dit meer bruto 8420 tonin de maat voor het Kanaal van Suez uitgedrukt 8470 en in die voor het Panama-kanaal 8983 register- ton door deze verschillende maatsta ven komt het dat men voor eenzelfde Lisi Frank in de scheiding van haar kind toegestemd, om het onder Leon- tine's hoede te stellen. De jonge dame was in gezelschap van haar verloofde naar Lisi gegaan en had het meisje overgehaald van den knaap afstand, te doen. Kijk, Lisi, had zij vriendelijk en vertrouwelijk gezegd, terwijl zij tegen over haar het vroegere je en jij ge bruikte, bij ons zal de kleine het goed hebben en niemand zal vernemen dat het jouw kind is. Jij bent ook ons re vanche schuldig, want aan jou danken wij, zooals je zelfd gezegd hebt, het groote ongeluk, dat ons trof. Leontine heeft berouw, dat zij je destijds zoo heeft behandeld aan jouw kind wil zij dat goedmaken. Jij hebt echter ook den plicht haar vergoeding te geven voor wat zij door jou verloren heeft, den man, dien zij lief had zooals jij hem ook hebt lief gehad en het kind waarop zij alle hoop had gevestigd, voegde zij er blozend aan toe. Lisi had eerst slechts met tegenzin naar de woorden van hare vroegere meesteres geluisterd, langzamerhand echter kre gen de stijve trekken een mildere uit drukking en toen Irene nu met een vra- genden blik naar haar opzag, kwam er een eigenaardige glans in haar oogen met een vlugge beweging boog zij zicli naar de jonge dame over en Irene's hand aan de lippen drukkend, vroeg zij zacht Bid voor mij, freule Irene, dat mij mijne zonden vergeven worden, Neem u den jongen mee moge hij goed maken, wat vader en moeder aan u en uwe zuster hebben misdreven. De hemel zegene u, freule, en schenke ti schip soms onderling'afwijkende bruio- inhoudsopgaven vindt en, is door de werf de Nieuwe Waterweg te Schiedam als grootste turbineboot voor Van Nie- velt Goudriaan gebouwd. Het zal 12.510 ton graan en stukgoed per reis uit Ame rika' kunnen aanvoeren, met een vaart van 131/2 mijl. De „Gemma" heeft een kruiser-achtersteven, net ais haar zus- terboot „Zosma", die men er nog bouwt. De afmetingen zijn 150 bij 20 bij 13 meter. Het schip kan kolen sto ken, maar is vooral ingericht op het verbruik van olie, waarvan het in het geheel meer dan 2500 tons kan meene men (ruim 1100 ton in den dubbelen bodem, plus nog ketel- en drinkwater) 12 reizigers vinden er plaats en er zijn 21 Iaad.boomen op lieren aan dek op gesteld. De Curtis geared turbines van 4000 ets, P. K. zijn gefabriceerd door de British Thomson Houston Company. Over de voordeelen van het aanwen den van vloeibare brandstol valt nog het volgende te vermelden Zeker schip van 4500 bruto-ton, dat men jarenlang gecontroleerd heeft, verbruikte vroeger per dag 33 ton kolen van 1016 kilo. Nadat er een oliestookinrichting in was aangebracht, was de laadruimte 150 a 200 tons meer geworden en de dagelijk- sche olieconsumptie 22/2 ton. Per week bedroeg nu de besparing 11 pond, ter wijl de duur van een rondreis van 186 dagen (met kolen) tot 160 (met olie) werd teruggebracht, waardoor men op de heele reis 4000 pond uitwon. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den gemeenteraad gedaan Naar aanleiding van het door de Vlissingsche Turnvereeniging ingedien de adres betreffende ons voorstel aan uwen Raad riot liet weder verhuren van een terrein aan den Koudekerkschen weg en in verband wet de dien aan gaande gevoerde besprekingen in uwe vergadering van 27 Februari j.l., heb ben wij de besturen zoowel van ge noemde vereenigingen als van de voet balcombinatie „Vlissingen" in een ver gadering van ons college in de gelegen heid gesteld hunne wenschen en belan gen naar voren te brengen, teneinde tot eene voor alle partijen bevredigende oplossing ter zake te geraken. Waar in hoofdzaak door de Turn verenigingen, het verlangen werd ge uit, om in tegenstelling met den tegen- wöordigen toestand, op bepaalde tijden het volledig gebruik van het terrein te hebben, teneinde niet in hun spel te kunnen worden gestoord door beoefe naars van de voetbalsport is, behou dens uw goedkeuring, de regeling ge troffen, welke in de met de voetbalcom binatie aan. te gane overeenkomst zal kunnen worden opgenomen. De voetbalcombinatie „Vlissingen" is verpiicht het terrein volledig in gebruik alle geluk der wereld, u en uw ver loofde. Den kleine wenkende, die in de naas te kamer speelde, wendde zij zich, haar tranen, bedwingend, tot hem Jij zult met de mooie dame en den fijnen offi cier meegaan, Guido daar heen, waar het je zoo goed bevallen is. Geef een handje en zeg je moeder vaarwel. Vlug drukte zij een kus op de don kere lokken van den knaap, hartstoch telijk drukte zij hem tegen hare borst, toen schoof zij hem naar Irene. Snel, voor dat het mij berouwt. Wees beiden goed voor hem, hoewel ook mijn bloed door zijn aderen stroomt, Kom mee, moederlief, daar is het immers veel mooier dan bij ons, bab belde de kleine, terwijl hij de moeder kuste. Zonder tegenstreven volgde hij het jonge paar, hoewel de moeder hef tig zei Ik blijf hier jij hoort daar thuis, ik niet. Irene had den notaris opdracht gege ven, aan de niet onbeduidende som, die Falkenau kreeg bij zijn vertrek naar Amerika, een even groot bedrag van haar eigen vermogen toe te voegen, zonder dat hij mocht weten, wie de schenkster was. Ik wil daarmee een deel van den dank, dien ik hem schuldig ben, afdoen verklaarde zij den notaris, die deze overdreven grootmoedigheid niet recht begreep en, tegelijk hem de mogelijk heid verschaffen-, een nieuw leven, te be ginnen. Mijn verloofde is het volkomen met mij eens, verzekerde zij den ouden heer, die zich wilde verzetten. Daar de ervaren jurist den baron niet vertrouwde, had hij de overeen- te geven, aan de Dames-gymnastiek- vereeniging „Lichaamsontwikkeling", de Vlissingsche Turnvereeniging en de R. K. Gymnastiekvereeniging „Sparta" des Dinsdags-, Donderdags- en Vrij dagsavonds in de maanden Mei tot en met September, tegen ontvangst van, genoemde vereenigingen van f 36 per seizoen en aan de z.g. Rijkscursussen voor lichaamsoefeningen in genoemde maanden des Woensdagsmiddags, te gen ontvangst van f 12 per cursus en per seizoen. Voorts ontvangen genoemde vereeni gingen het recht om aan andere turn- vereenigingen toe te staan het houden van oefeningen op het terrein op ge noemde dagen en uren laatstgenoem de vereenigingen zijn daarvoor aan de voetbalcombinatie (die van het in ge bruik geven tijdig bericht ontvang/ van het bestuur van genoemde vereeniging) verschuldigd een bedrag van f 12 pei- seizoen. Bij de toepassing van bovenstaande bepalingen worden gedeelten van een seizoen voor een geheel gerekend. Indien het terrein door de voetbal combinatie voor andere doeleinden dan die ter beoefening van de sport in ge bruik wordt gegeven, kan zij, indien zulks op een Zondag of op een erken den Chistelijken feestdag plaats heeft, wegens winstderving van derden, een tegemoetkoming bedingen van ten hoogste f 25, en indien zulks plaats heeft op andere dagen, een tegemoet koming van ten hoogste f 10. Wij hebben de eer u voor te stellen overeenkomstig het ontwerp-besluit gevoegd bij ons voorstel d.d. 18 Januari j.l. en aangevuld met bovenstaande re geling, tot den verhuur van het terrein aan de Voetbalcombinatie „Vlissingen" te besluiten. Ingevolge artikel 101, lid 1, der lager onderwijswet 1920, vergoedt de ge meente aan de besturen der daarvoor in aanmerking komende bijzondere scholen de kosten van instandhouding, met uitzondering van de jaarwedden en wedden der onderwijzers zulks met in gang van 1 Januari 1922. Deze vergoeding wordt berekend over het gemiddeld aantal leerlingen en bedraagt per leerling het gemiddeld be drag per leerling van de kosten over hetzelfde dienstjaar der overeenkom stige openbare lagere scholen in de ge meente. Als zoodanige kosten komen in aanmerking de kosten volgens artikel 55 onder e tot en met h en 0, alsmede die onder c (gedeeltelijk) der genoemde wet. Ts het gebouw in bruikleen gege ven, zooals het geval is met de Christe lijke U. L. O. en neutrale school, dan komen als zoodanige kosten niet in aanmerking de kosten van instandhou ding (onderhoud) van schoolgebouwen, met uitzondering van de geringe en de- gelijksche reparatiën. De vergoeding wordt bepaald na af komst aangegaan, dat een vertrouwd persoon Falkenau naar Hamburg zou vergezellen en hem het bedrag, dat hij gedeeltelijk in contanten, gedeeltelijk in credietbrieven ontving, eerst op het schip, kort voordat dit in zee ging, zou uitbetalen. Den dag na Falkenau's vertrek ver liet Leontine het sanatorium, om in ge zelschap van Irene naar Haimthal terug te keeren. Niemand, waagde het, de wonde-aan te roeren, die het hart van de onge lukkige vrouw geslagen was, maar met verdubbelden ijver zochten hare be ambten evenals de bedienden, haar hunne trouw en aanhankelijkheid te be wijzen. Het stil geluk, dat uit de oogen der zuster straalde, de roerende teederheid waarmee Irene haar omgaf, moest haar schadeloos stellen voor ai het leed, dat zij gedragen had, en slechts met inspan ning van al haar kracht kon overwin nen. Gravin Grönning had voor korten tijd den kleinen Guido Frank, zooais 'nïi naar zijne moeder heette, bij zich ge houden, Terstond na Irene's bruiloft, die op Wilkens verlangen spoedig zou plaats hebben, wilde Leontine den knaap, dien zij in zeldzame grootmoe digheid wilde opvoeden, tot zich nemen. Op Leontine's verlangen had Wilken die den dienst verlaten had, zijn land goed verkocht en herióéheer van Haim thal op zich genomen, daar Leontine noch den lust, noch de kracht had te ruggevonden, hare zware plichten van vroeger op zich te nemen. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1