150 25 100 ledstrijd MAANOAÖ Vreemd van de wereld verkrijgbaar S, Middelburg,1 ïs-Utrecht 20 FEBRUARI Virschijnt dggeliiks, oitgizonderd cp Zondag n ilgnmn nkwto Ehristsiiiks Eeestdagen. lUin^-a—*nn 100 gemeentebestuur .jWo. 43 60e Jaargang 1922 -- bekend, dat indien zij hun bezit hebben, die kj onder opgave van tol ging van gefrankaoidJ ïummers worden h«J STLE MAATSCHAPPIJ illng Reclame nSsoen 7, AMSTERDAM 111--(1H- lïlGui-zeep ERFT K ok en maakt ze in ees| den in alle kleurerji absoluut niet aan. ;ewoon stuk zeep enj| inkt of poeder, zen beslist niet af ag* (spreek uit „Dijfoom"; t per stuk, want ander a f 0.50 per stuk mei^ porteur JAN STEENSTRAAT t I AMSTEROAM. pers g e v r a a f u gevat? erwaarloost Uwe rondheid niet, gij t Griep, Asthma of ere Borstziekten ïen. Neem vandaag voor het te laat Ie b dij siroop de ziektekiemen elijk in het hart pakt en deze doodt als balsem werkt de ontstoken slijm- zen van neus,borst, en longen, lom geprezen ntid- bij verwaarloosde loudhald, vsrouder- hoest, Influenza, ichltis, asthma, p, hooikoorts, klnk- st, slijmhoest, kaai en borstpijnen, rijs per flacon van 230 gram f 1.90, 550 gram f 3.60, 1000 gram f6.-. ïi verkrijgbaar, ischt roeden band onze handteeke- L. I. AKKER, erdam. nt zilver. S en VORKEN dooi en van echt zilver niet scheiden, veel bete: cca. Alleen verkrijbaa GELDOF, St. jacobstraaf. Idag ontvangen wij Ige tevredenheids- |er de door ons lO's en ORGELS, ronder vooraan- prijzen de zeer bring, waardoor Iworden genoemd, fzikaal gehoor en genot. ter bezichtiging. Ispeien of vraagt Ir s VLISSHNGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. IIIhü; litm I. lit M TO h Kiwi Ml St, fciwu. liMm ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 11.10; voor iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. Qt abonné's, in 't bezit eener 4 f| ffe Polis, zijn QRATIS verze-|g|g||j kerd tegen ongelukken voor: S MUS U» W gulden bij levens lange ongeschikt heid lot werken. <11113 een ongeluk. <11311 gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van vlissingen op Vrijdag 24 Februari (922, des namiddags 2 uur. 1. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te vêrleenen ontslag Aan den heer P. A. Pelte, als tijdelijk leeraar in het hand- en lijnteekenen aan de B. A. S. en A. v. H. (Avondschool voor Nijverheidsonderwijs) met ingang van 1 Maart a.s. IV. Benoemingen t. Van een hoofd der school voor U. L. O. (vacature G. Jurry). De voor dracht luidt I. de heer J. H. C. Sorber, onderwijzer O. U. L. O. school te Dord- recht 2. de heer M. Dijkhuis, onderwij zer O. U. L. O. school te Rotterdam 3. de heer L. J. Breure, onderwijzer O. U. L. O. school te Rotterdam. 2. Van een onderwijzer aan school K, centrale 7e klassen school (vacature D. Kwaak) door overplaatsing van den heer W. de Neef, onderwijzer aan school F, Joost de Moorstraat. 3. Van een onderwijzer eventueel aan schooi F, in de plaats van den lieer W. de Neef. De voordracht luidt 1. mej. D. M. C. van de Kreke te Middelburg 2. de lieer A. Cevaal te Vlissingen 3. mej. J. G. H. Ketting te Middelburg. V. 'Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging van het verzoek van het co mité ter bevordering van geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk te 's-Gra- venhage betreffende de uitreiking van propagan,da-blaadjes aan hen, die hu welijksaangifte doen. 2. Idem tot goedkeuring van een ge wijzigde begrooting, dienst 1922 voor het gasthuis. 3. Idem tot goedkeuring van een ge wijzigde begrooting dienst 1922 voor .liet burger weeshuis. 4. Idem tot het brengen van een post van 2000 op de begrooting van het havenbedrijf voor liet bekostigen van propaganda voor de haven. 5. Idem tot liet in gebruik geven van een terrein aan de buitenhaven op het z.g. Eiland aan het rijk (departement van oorlog). 6. Idem van de commissie voor de strafvorderingen tot vaststelling van een verordening op den verkoop van buitenlandsch vleesch. 7. Idem betreffende het verleenen van voorschotten aan de besturen van bij zondere scholen ingevolge artikel 103 der "L. O. wet 1920 (wegens vergoeding ir. de kosten van instandhouding dier scholen). '''f111 vaststelling van pensioen grondslagen van ambtenaren, in dienst der gemeente. 9. Idem betreffende uitbreiding van liet personeel aan het bureau van ge meentewerken, met één opzichter en één teekenaar. FEUILLETON 60) Adieu, mijne heeren. Wij vrouwen hebben den plicht, vrede te stichten, en zoo waar als ik Eva von Wuifner heet, ik duld geen bloedvergieten zoolang ik het met de middelen, die mij ten dienste staan, kan voorkomen. Tot weerziens bij ons, mijne heeren. Wij hebben thans een vriendschappelijk onderhoud met baron von Falkenau, anders zou ik u verzoeken nog hier te blijven. Zoo, nu is de baan vrij. Een paar woorden, Guido, dan is liet woord aan den notaris. Falkenau beet woedend op zijn kne vel. Het tooneel was zoo verrassend gekomen, dat hij nauwelijks wist wat gebeurd was en wat hem wachtte. Uit de snel, hartstochtelijk gesproken woorden van de jonge gravin' was hem dit ééne duidelijk geworden, dat Irene au toch de verloofde van den door hem gehaten man was geworden en dat ook heel zijn weefsel van leugen en bedrog was verscheurd. Rittner een halfbroeder van Wilken. Vandaar zijn haat tegen hem. Steeds dichter trok zich het net over Z1ln hoofd bijeen. Nu kwam het er op aan te redden, wat nog te redden viel. Zoo, i!' ben tot uw dienst em zou gaarne weten, waf mil de eer verschaft 10. Idem inzake de verlenging van de werkverschaffing. 11. Nader voorstel van Burg. en Weth. inzake den verhuur van een ter rein gelegen aan den Koudekerkschen Weg aan dé voetbalcombinatie Vlissin gen. 12. Voorstellen van Burg. en Weth. befreffèrjde de herziening van verschil lende belastingverordeningen, ingevol ge II der wet van 30 December 1920, Stbl. 923 tot wijziging der Gemeente wet, voor zoover deze verordeningen bepalingen bevatten, welke niet in over eenstemming zijn met die wet. 13. Voorstel van Burg. en Weth. naar aanleiding van liet verzoekschrift van mej. C. Zorgedrager, te Amerongen, om ontheffing van plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1921/ 1922. 14. Idem naar aanleiding van het door de heeren Van Hal c.s. ingediende voorstel betreffende wijziging der ver ordening op de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen benevens het voorstel van den heer Hensel c.s., waar op betrekking heeft het schrijven van Burg. en Weth. d.d. 9 November 1921, alsmede dat van dr. P. Merckens. BEKENDMAKING. Opheffing Duitsche Passenkantoor te Vlissingen. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat ingevolge mededeeling van het Duitsche Consulaat alhier, geen Duitsche passen en visas meer te Vlissingen worden afgegeven dat vanaf heden de belanghebbenden uit Zeeland zich voor passen en visas naar Dtiifschland, moeten wenden tot de Deut sche Pass-stelle te Rotterdam, Schiedam- sche Singel No. 93. Vlissingen, 18 Februari 1922. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. BINNENLAND Dienstweigering. De minister van oorlog heeft zijn be lofte ingelost en bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend op de mili taire dienstweigering. Het wetsontwerp, dat sledits enkele artikelen telt, raakt niet de eenvoudige weigering om te dienen, doen geeft slechts een regeling voor hen, die op grond van hun overtuiging dat zij den evenmenscli niet mogen dooden, ook wanneer dit ingevolge overheidsbevel rechtmatig is, gewetensbezwaren heb ben tegen den militairen dienst. De me morie van toelichting geeft den gedacii- tengang en hoofdinhoud van het voor stel weder. Wij ontleenen er het vol gende aan Bjj een wettelijke regeling stonden twee wegen open a. een aanvulling van: de militaire strafwetten, door bij de, artikelen, waarin de dienstweigeraar strafbaar wordt gesteld, een nieuwe bepaling in te lasschen, waarbij wordt bepaald, dat van dit bezoek, begon hij, zich uitrek kend. Daar gij, lieve nicht, terstond den rechtsgeleerde hebt meegebracht, ben ik op alle mogelijke dingen voor bereid, voegde hij er koel aan toe. Ja Dat doet mij genoegen. Dus geen al te groote verrassing. Zij zal je dus niet verpletteren, zooals die, welke je ongelukkige echtgenoote bijna het leven kostte. In ben door haar gemach tigd, evenals de notaris, om jou de omstandigheden duidelijk te maken. Mag ik dus verzoeken ïk geloof, het is in jouw eigen belang dat wij de aangelegenheid spoedig ten einde brengen. Zij was gemakkelijk in een hoek van de sofa gaan zitten, terwijl de oude heer op zijn bedaarde wijze hem de voor waarden meedeelde, waaronder de ba ron zijne vrijheid en daarbij een aan zienlijk vermogen kon verkrijgen, in dien hij Europa verliet en zijn aanspra ken op Leontine opgaf. Loop naar den drommel, barstte Falkenau los. Ge hebt mij in de klau wen en goed of niet moet ik wel op je voorstel ingaan. Dus u, mijnheer de notaris, is in het bezit van1 al de wis seltjes enzoovoort? Nou, ik feliciteer je daarmee. En zulke slimmerds spelen dan d.e eerlijke menschen. ik maak je mijn compliment, nichtje Eva. Ja hebt beslist talent voor intrigante. Mijn ge- lukwenseh aan freule Irene von Gool- mann. Ik verheug mij, dat het natte bad indertijd den gloed heeft afgekoeld, dien zij hij, die zich schuldig heeft gemaakt aan dienstweigering, zich op gewetensbe zwaren kan beroepen. Het onderzoek naar de gewetensbezwaren zou alsdan door den militairen rechter plaats heb ben, die den overtreder zou kunnen vrij spreken, wanneer bij onderzoek bleek, dat de gewetensbezwaren zoo ernstig waren gemeend, dat zij onoverkomelijke bezwaren voor dienstvervulling mede brachten. "Daar gelaten, dat door deze regeling geen afdoende oplossing verkregen wordt, immers de vrijgesprokene blijft daarbij verplicht militairen dienst te vervuilen, geldt daartegen voor de re geering het bezwaar, dat aan dit vrij spreken gerechtelijk onderzoek met ar rest voorafgaat, hetwelk hem, die ern stige gewetensbezwaren heeft, moet worden bespaard b. een regeling bij een speciale wet. Hoewel de regeering van oordeel is, dat de legerorder van den toenmaligen minister jhr. de Jonge een belangrijke stap is geweest in de richting van een bevredigende oplossing van het dienst- weigeringsvraagstuk, en verschillende personen, die onoverkomelijke gewe tensbezwaren hebben, daarmede gehol pen kunnen worden, hebben zij ge meend, dat de daarin opgenomen rege ling toch in eenige opzichten uitbreiding behoeft. Als uitgangspunt heeft de regeering nu voor een nadere regeling genomen het hebben van „gewetensbezwaren", waarbij een breedere schare wordt om vat dan door de Zweedsche wet van 21 Mei 1920, die alleen vrijstelling van militairen dienst verleent aan hen, die op godsdienstige overtuiging berusten de bezwaren te berde brengen zij wil len m.a.w. in aansluiting met de op 9 November 1917 uitgevaardigde L. O., in het ontwerp een andere wijze van dienstvervulling Gpeï,-stellen -voor lien, die tegen de vérvulling van 'den mili tairen dienst gewetensbezwaren hebben, hetzij van godsdienstigén,hetzij van ze delijken aard, mits die gewetensbezwa ren voortvloeien uit hunne overtuiging, dat zij den eventnensch niet mogen doo den, ook wanneer dit ingevolge over heidsbevel rechtmatig is. Uitgaande van dit beginsel, zijn dus uitgesloten de politieke dienstweige raars, zij, die de dienstweigering als propagandamiddel gebruiken, om aldus tot geheele ontwapening te geraken, of zij die het Staatsgezag bestrijden, dat hun plichten opleef. Alleen hij, die op gronden, ontleend aah zijn in de voor gaande alinea omschreven overtuiging, gewetensbezwaren te berde brengt, valt onder de ontwerpen wettelijke regeling. Verder moet rekening worden gehou den met het feit, dat sommigen geen bezwaren hebben tegen de vervulling van den op iederen Nederlander rusten den plicht om mede te werken tot hand having der onafhankelijkheid van het rijk en tot verdediging van zijn grond gebied, doch wel tegen de uiterste con sequentie van dien plicht, te weten het Schaam je, schaam je tot in het diepst van je hart, klonk het uit Eva's mond, zooals ik mij schaam, familie van jou te zijn. Haastig stond zij op en haar arm op dien van den notaris leggend, vervolg de zij opgewonden ik heb met dien man hier niets meer te spreken. Bepaal u, notaris het oog%nblik voor de afdoe ning der zaak. Des te eerder, des te beter. Zonder Falkenau een groet waardig te keuren, ging zij naar de deur. Best, des te eerder, des te beter, zeg ik ook, riep de baron haar na. En des te meer, des te beter, mijnheer de notaris, waar het nu toch eenmaal een zaakje geworden is, voegde hij er met een ruwen lach aan toe. Huiverend trok gravin Wuifner den mantel dichter om zich heen, toen zij, op den arm van den notaris leunend, de trap afging. Een zieke, wormstekige tak van zoo'n ouden, edelen stam. Ach, waar om kan men hem niet afsnijden, ver van zich werpen. Een, druppel gift in een gezond lichaam, fluisterde zij. Geluk kig, dat wij hebben overwonnen en Leontine uit de gevaarlijke handen is bevrijd. De oude heer knikte, terwijl hij een beetje verwijtend zei Men had moeten verhinderen, dat deze bond gesloten werd. Vreemd van de wereld, een kind in ervaring, door de treurige omstan digheden terneergedrukt, moest zij on- gewaarschuwd, bezwijken voor zijn be- dooden van den evenmenscli dat ande ren daarentegen bezwaren hebben te gen welken militairen dienst ook, om dat door dienst te doen als non-com battant, toch middellijk steun wordt verleend aan het oorlogvoeren, hetwelk tot gevolg heeft het dooden van den evenmenscli. De burgerlijke pensioenwetten. Op een speciale audiëntie bij den minister van financiën hebben de voor zitter van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren en de direc teur van het bondsbureau Zijne Excel lentie de diepe ontsteltenis kenbaar gemaakt, die onder de leden van dien Bond heerscht, tengevolge van de ver werping van de pensioenwetten door de" Eerste Kamer. De minister herhaalde zijn reeds in de bladen voorkomende verzekering, dat hij de pensioenwetten weder zoude indienen bij de Tweede Kamer, waarop door de bondsafgevaardigden met kiem op bespoediging dezer aangelegenheid werd aangedrongen. Het dagelijksch bestuur vergaderde met eenige voormannen van den bond en besloot aan de Eerste Kamer zijn leedwezen te kennen te geven over de gevallen beslissing, waardoor duizen den in den lande ernstig gedupeerd zul len worden. Voorts werden vastgelegd de verder te treffen maatregelen om de toegezegde spoedige behandeling te bevorderen. De ambtenaren en de bezuiniging. De uitlatingen van den heer P. A. Ravelli, voorzitter van den Bond van Departement-ambtenaren, in een debat met mr. Oud, 14 Februari 1.1. gehouden, waarin hij zeide, dat de ambtenaren er voor passen verder mede te werken aan de bezuiniging, zoolang luin rechtsposi tie in zake.de wachtgeldregeling niet is gerégeld, hebben groote beroering aan de departementen teweeg gebracht. Naar „de Tel." verneemt is Zaterdag ochtend de heer Ravelli ter verantwoor ding geroepen, zoowel door zijn onmid- dellijken chei mr. Wolfman alsook door den heer A. J. Doorman, secretaris-ge neraal van het departement van oorlog, waaraan de heer Ravelli als commies verbonden is. Vrijz.-dem. bond. De Vrijzinnig Dem. Bond hield Zater dag een buitengewone algemeens ver gadering in het gebouw „De Harmo nie" te Amsterdam. De avondvergadering die in te genstelling met de middagbijeenkomst openbaar was werd door den voor zitter, mr. W. H. M. Werker geopend inet een rede waarin hij begon met er op te wijzen, dat het heden een dag der gerechtigheid zal zijn. De partij is er en blijft er, aldus spr., om te ver- vèrvoigen. Na een uiteenzetting door den voor zitter sprak de heer Teenstra. Voor de zen stond het vast dat mr. Oud hem uit de Kamer wilde werken. De heer Kete- tooverenden invloed, zonder vermoeden naar den afgrond glijden. Ik ben die vrouw van harte dankbaar, dat zij de uitbarsting gebracht heeft. Nog is niet alles verloren, maar nog een poosje, en het geheele huis was ingestort. Met een handdruk scheidden de twee van elkaar. Binnen enkele weken zou Leontine vrij, haar echtgenoot aan de overzijde van den Oceaan zijn. HOOFDSTUK XVIII. Irene was verloofd. Hoe het gekomen was, wist zij zelve niet te zeggen. Wilken was op haar schriftelijk ver zoek naar haar toegesneld, en toen zij de verheugd' stralende oogen van den beminnelijken jongen man ontmoette, toen hij vol warmte vroeg Waarmee kan ik van dienst zijn, freule Irene, toe zeg het mij, toen kwam bij haar op nieuw het bewustzijn, hoe dierbaar hij haar ini den loop der tijden geworden was. Nooit mochten Falkenau en Wilken met de wapenen in de hand elkander ontmoeten. Falkenau's zedelijke ver dorvenheid had niets uit te staan met den dank, dien zij haar levensredder schuldig was. Zijn leven moest ge spaard worden, hoewel het dat van een verlorene was. De gedachte, dat juist Wilken schuld aan zijn dood zou kun nen hebben, dat zij in hem den moor denaar moest zien van den man, wien zij' haar leven dankte, was haar even pijnlijk, als de mogelijkheid, Wilken te ingezonden mededeelingen. Alles in Uw Huis dafc schoongemaakt moet woraen en dat te<£en water bestand iskan ook veiliq in het roomachhqe zui vere en reinigende LUX .schuim gedompeld worden. ZUDEh LAMPEKAPPBM GGROyMEM BUOUTER1EÜ 2loef wol niet krimpen DE LEVER'S ZEEP VLAARD5HGEM Fabrikanten van. SuriUIOHT ZEEP wordt door 21.000 artsen J 111 het boste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. laar, aldus spr. weet dit. Uit het rap port Kohnstam blijkt meent spr., dat men hem uit de Kamer wilde hebben en den heer Oud het beste district wilde geven. Het rapport is een schande voor de partij. Als wij niet volgens anciënni teit in de Kamer komen, gaat de zaak verkeerd, heeft spr. tegen mr. Marchant gezegd, doch deze heeft het rapport niet afgekeurd. Spr. vindt 't een schan de dat mr. Oud een ctubgenoot, dit rap port mee heeft helpen samenstellen. Verder meende spr. dat als er vrij refe- moeten beschouwen als een offer van het middeleeuwsche begrip van eer, dat een duel niet veroordeelt. Daarom wilde zij al haar invloed op den jongen officier aanwenden, om hem van een duel met haar zwager af te houden. Eerst had zij als reden voor haar verzoek om bij haar te komen slechts het bericht van Leontine's herstel op gegeven. De barones kon, naar de dokters verklaarden, binnen enkele weken naar huis terugkeeren. - lk ben er zoo blij ont, zei ze, de mooie oogen vol tot hem opslaand, en daar ik zoo gelukkig ben, zou ik ook gelukkig willen maken. Een oogenblik had hij haar aangezien zonder te begrijpen, maar toen 'hij op hare wangen de kleur zag komen en gaan, toen hij een schuchteren, maar teederen blik ontmoette, waarin een groote vraag lag, toen was het bloed hem brandend heet door de aderen gegaan het voorgevoel van een groot geluk doortrilde hem nog waagde hij het niet geheel daaraan te gelooven, vooral met het oog op zijn, besluit er niet opnieuw ont te werven maar zijn oogen verrieden, wat de mond niet waagde te zeggea Hevig blozend, haar schuchterheid met alle macht bestrijdend, begon zij opnieuw zachtKunt ge mij niemand noemen, wien ik zoo recht van, harte gelukkizou kunnen maken (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1