100 25 fi mm t> van too LINOLEUM ZATERDAG lam: firn» f. B BIB If, Hein» Ml 58, Vlissinpen. Taleloon Intere. 10. 18 FEBRUARI ïsrscbijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkends Christelijke feestdagen enn^^nn (JUU een ongeluk. «fUU Bij De Wet's dood. BINNENLAND No» 42 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op V/alcheren 12.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 12.80 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers Beent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 28 ct Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonné's, in 't bezit eener Af UI Klis, zij" ORATISverze-j 111111 kerd tegen ongelukken voor: IwUv gulden b|j levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bi) verlies van een hand, voet of oog. I gulden bij verlies van een duim. gulden bi) verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Ml DEZE COURANT BEHOORT EEN B1JVOEGSEL. De jeugd van thans weet dal zoo niet meer, maar de jeugd van een goede twintig jaar geleden, dat zijn dus de mannen en vrouwen, die nu in de volle kracht des levens staan, zij herinneren zich, zij en de nog ouderen, nog leven dig de groote ontroering, die er in vele landen der wereld, maar het meest in het kleine Nederland gevoeld werd, bij den spannenden worstelstrijd tus- schen een klein en een groot land, tus- schen twee kleine Boeren-republieken in Zuid-Afrika en een groot en machtig wereldrijk 'in Europa. Wij hebben den TransvaalschEngelschen oorlog, val lend in den tijd der jongste eeuwkeer kring genoemd. Wij leven snel, ijzingwekkend snel en na dien, voor die hem, zij het in de verte, meemaakten, schier onvergetelijk Transchvaalschen oorlog, is een tijd perk van andere Oorlogen gevolgd, van onrust en beroering, en daarna weer is de groote wereldkrijg losgebarsten, die rampen bracht over gansch Europa en een groot deel der aarde nog daarbui ten. En als zoovele gebeurtenissen in het leven der menschen en. der volken, is de tijd ook het beeld dier wanhopige worsteling, van den vertwijfelenden ondergang dier twee kleine Zuid- Afrikaansche vrije republieken, konten verbleeken. Maar toch alweer niet zóó, of het een of andere voorval, de een of andere gebeurtenis is dadelijk in staat om dat beeld voor de oogen van allen, die liet, jaren geleden, eenmaal in hun hart en hun geest aanschouwden, te doen herleven het beeld van twee dappere, naar vrijheid dorstende, in vrijheidsdrang ondergaande volken, het beeld van hun strijden en hun lijden, het beeld der groote mannen, die hun voorgangers en hun leiders zijn ge weest. En een reeks van tafereelen ont rolt zich voor ons geestesoog, taferee len van het slagveld, én van de kam pen, tafereelen van. overwinning en van nederlaag, tafereelen van moed, ja van overmoed en van vernedering en, smaad. En aan al die gebeurtenissen hechten zich de namen vast dier groote Transvaalsche en Vrij-Staatsche voor mannen, namen die elk op zich zelf beteekenis hebben en zich aan de on derdeden der worsteling voor altijd hebben vastgehecht, maar die al te zaam, die grootsche bladzijde in het boek der wereldgeschiedenis vullen, welke te lezen of te herlezen het hart van ontroering doet trillen. Van het Nederlandsehe hart bovenal. Want het gevoel van stamverwant schap, het mag thans niet meer zoo luide spreken als in den tijd, nu lang geleden, van grooten opbloei van dat gevoelen, het is nog wel degelijk aan wezig. En dat is een verheugend ver schijnsel. Want de beste onzer volks eigenschappen vindt men in tal van die groote mannen terug, wij gevoelen dat de moed om den ongelijken maar on- ontwijkbaren strijd aan te binden met het machtige Albion dezelfde moed is geweest, dezelfde stoere drijfkracht, dezelfde geestdrift, waarmede eenmaal het kleine gemeenebest der Vereenigde Nederlanden den langen worstelstrijd tegen het sterke en trotsche Spanje durfde inzetten. Zeker, de aanleiding, de oorzaken^ de drijfveren en ook het doel, zij waren gansch anders, toen als maar in de taaiheid, de volharding, den moed en het betrouwen op des Allerhoogsten hulp en bijstand, gesterkt door de onverwoestbare overtuiging voor een rechtvaardige zaak van recht en vrijheid te strijden, waarlijk, daar valt bij alle verschil, ook heel veel overeenkomst niet te ontkennen. En niet alleen uit een gevoel van medelij- 'em met een onrechtvaardig behandeld volk, niet alleen, uit diepen afkeer tegen onderdrukking en overmachtig geweld, ■naar vooral uit een gevoel van sym- pathie, wortelend uit stamverwantschap et! geschraagd door onze eigene liefde naar vrijheid en onzen rechtvaardig heidszin, is de ontroering en het hart van gansch ons land en ons volk uit gegaan naar dien grootschen worstel strijd van de- kleine republieken, naar hun volk, naar hun voormannen en leiders. Van die stoere voorgangers zijn nu welhaast allen van het wereldtooneel verdwenen Krilger, De la Rey, Botha en anderen, zij zijn niet meer. Nu is het weder de naam van Christiaan de Wet, die afgeroepen werd, om zijn stoffelijk overschot aan de aarde toe te vertrou wen. En met hem is heengegaan de man, wiens daden wellicht het meest tot onze verbeelding hebben gespro ken. Zijn naam is een louterende klank geweest in de ooren van het luisterend hart van zijn volk. Het heeft daarin de beste zijner eigene eigenschappen her kend zijn fieren moed, die nimmer het aantal zijner vijanden telde zijn schrander overleg waar het gold de lis ten van den tegenstander te onderken nen, en zijn eigen kansen te verbeteren zijn eerlijkheid en rechtschapenheid zijn onbluschbare hoop, zijn onwrik baar vertrouwen op de eindelijke zege praal van recht en wet zijn liefde voor zijn land, die bij hem vóór alles ging en aan gansch zijn leven richting gaf en wijding zijn spreekwoordelijk geworden onbaatzuchtigheid, en als kroon en luister van dat alles, zijn heerlijk-rustig vertrouwen op, zijn in de bangste uren steun en toeverlaat bren gend geloof in een opperste leiding van het wereldbestier, boven alle aardsche dingen uit, en zich daarbij aansluitend zijn dagelijks grijpen, als de avond viel, naar het Boek der boeken, het welk hem nooit verliet. Inderdaad, ter wille van zooveel schoons van menschelijken aard en in borst, vergeven we gaarne de mensche- lijke fouten, die ook dezen De Wet hebben aangekleefd., en die weliswaar een deel van zijn karakter uitmaakten, maar het nochtans niet vermochten te ontsieren. Hij ruste in vrede KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zonder stemming aanvaardde de Ka mer liet ontwerp tot opheffing van het verbod van hertrouwen. Het ontwerp tot naturalisatie van Wolff Mettemich werd aangenomen met 31 tegen 6 stem men, nadat de heeren Fokker en Men- dels bezwaren Hadden geopperd tegen dezen man, dien zij een verrader en een opruier noemden. Het ontwerp-Rutgers in zake de plaatselijke keuze is verworpen met 18 tegen 17 stemmen. De heer Rutgers heeft zijn voorstel met veel kracht ver dedigd en vooral de staatsrechterlijke bezwaren ontzenuwd. De facultatieve bevoegdheid die hij aan de gemeenten wil geven, is niet een plicht en niet in strijd met welke wet. Wie ingrijpende bestrijding wil van het drankmisbruik, kan niet volstaan met de tegenwoordige bepalingen. In het stelsel van plaatse lijke keuze is alleen nieuw de methode, nl. dat de drankbestrijding door de Drankwet geschiedt. De conformatie van vóór-stemmers is nogal merkwaardig. Vóór stemden de anti-revolutionaire leden, waarbij de beer v. d. Berg ontbrak, want hij had de zaal verlaten de christelijk-histori- schen, de socialisten, waarvan twee ontbraken, twee vrijzinnigen, nl. de heeren Kraus en Bergsma, de heer Van Embden en twee katholieken, de heeren Wittert van Hoogland en de voorzitter. Tweede Kamer. Wat den minister vandaag scheelde, weten we niet, maar hij stond voortdu rend te fluisteren en achter zijn dikke snor te mopperen, zoodat hij zoo goed als niet te verstaan was. Eén der Ka merleden ging voor de pers op duide lijker spreken aandringen, maar het hielp niet veel. Slechts nu en dan vin gen wc iets op, o.a. dat de minister be zig is overleg te plegen in zake de pu blicaties in de pers bij strafvervolgin gen met den Ned. Journalistenkring en dat hij daarom op dit punt niet ingang. Het eenige punt dat even te volgen was, was dat van de benoembaarheid der vrouw tot rechter: Natuurlijk wilde de minister daarvan niets weten. Er is naar zijn meening geen enkel ambt waarbij zich zooveel bezwaren bij de benoeming van een vrouw voordoen als dat van rechterlijk ambtenaar. De practische bezwaren zijn zoovele, dat de minister niet denken kan aan een verandering. De minister heeft mis schien te veel gelet op de toelating van alle vrouwen tot het rechterlijk ambt, terwijl het alleen de bedoeling is een geschikte vrouw niet uit te sluiten. De minister wil absoluut niet en dus is geen ontwerp te wachten, 't Was nogal overdreven. De heer Snoeck Henkemans bleef zich vóór de motie verklaren, mits het woord „onverwijld" wordt ge schrapt. Hij wenschte vóór alles de ge legenheid te openen om de vrouw tot kinderrechter te benoemen. Een gekibbel tusschen de heeren Duijs en Wijnkoop kunnen we laten rusten. Het bracht alleen wat meer le ven in de brouwerij. Nog sprak de heer Kleerekoper over de spionnage van de politie te Arnhem op het congres van anfi-militairisten. Natuurlijk keurde hij dat af en hij vroeg den minister dat ook te doen. De heer Schaper besprak de houding der maré- chaussées te Hoogeveen. De leider van het Leger des Hells bij de Koningin. H. M. de Koningin heeft gisterenmor gen te 1 uur in het Koninklijk Paleis den te 's-Gravenhage vertoevenden lei der van het Leges., des Heils, generaal Bramwell Booth, ontvangen. De Plaatselijke Keuze verworpen. De Eerste Kamer heeft gisterenmid dag niet 18 tegen 17 stemmen verwor pen het intitiatief-voorstel van den heer Rutgers tot wijziging van de drankwet en invoering var. de Plaaselijkc Keuze. Wijziging Vleeschkeurirtgswet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een 'wetsontwerp tot wijziging van de Vleeschkeuringswet. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat in het ontwerp-Vleeschkeurmgswet oor spronkelijk de huisslachtingen van de keuring vóór en na het slachten waren uitgezonderd. Naar aanleiding van Ae bezwaren, welke tegen deze uitzonde ring werden aangevoerd, is deze later weer geschrapt, voornamelijk uit over- -weging, dat zuivere huisslachtingen slechts zeer weinig voorkomen. Intus- schen is sedert het tot standkomen der wet gebleken, dat deze meening niet juist was en dat ten plattenlande huisslachingen, alleen voor eigen ge bruik en dat van het gezin wel degelijk veelvuldig voorkomen. De regeering acht op grond hiervan een ongewijzigde handhaving van de wet niet wenscjielijk. Indien inderdaad vast staat, dat het van een huisslachting afkomstige vleesch in het perceel blijft, waar de slachting heeft plaats gehad, pleiten economische redenen voor vrijstelling. Het eenige middel, dat de overheid heeft tegen misbruiken, welke door de vrijstelling van huisslachtingen zullen kunnen ontstaan, is een absoluut ver bod van vervoer, verkoop, enz. van ongekeurd en niet van stempelmerken. voorzien vleesch. Voorts zal hij, die van de verleende ontheffing gebruik wil maken, ten min ste vier dagen van te voren van zijn voornemen om een huisslachting te verrichten, moeten kennis geven. Op deze wijze is het onderscheid tusschen zuivere en onzuivere huis slachting scherp te handhaven. Voorts zal de ontheffing niet gelden voor inrichtingen ais restaurants, ho tels, pensionaten, weeshuizen, zieken- inrichtingen enz. De verplichte aangifte van het voor* nemen een huisslachting te verrichten is noodzakelijk als waarborg tegen ont duiking. Bovendien geeft het voorgestelde artikel 6a aan de regeering de bevoegd heid de verleende ontheffing te allen tijde in te trekken, wanneer ondanks de gevoerde controle mocht blijken, dal op eenigszins uitgebreide schaal mis bruik van de ontheffing zou worden gemaakt. Het ligt evenwei niet in de bedoeling dat de ontheffing onder alle omstan digheden zal worden verleend, aange zien er zich nl. omstandigheden kun ne n voordoen, dat de bevolking tegen zich zelf moet worden beschermd, bijv. bij veelvuldig voorkomende ziekten onder de slachtdieren in bepaalde stre ken des lands. Daarom moet de regee- rinu telkens beslissen, of vrijstelling toelaatbaar is. Waar zij dit is, zal zij ook worden verleend. Voorts heeft de regeering een plan van samenwerking tusschen de ver schillende gemeentebesturen aan Ged. Staten der verschillende provinciën doen toekomen. Deze samenwerking kan, bij het ontbreken van een bijzon dere regeling hiervoor in de Vleesch keuringswet, niet anders geschieden dan op den voet van de artikelen 121 en 122 der Gemeentewet. Het laat zich intusschen reeds thans aanzien, dat pogingen om tot een der gelijke vrijwillige samenwerking te ge raken, in vele gevallen fiasco zullen lij den doordat verschillende gemeenten er de voorkeur aan geven op eigen hand zee in te gaan tot schade van het ge heel. Zal een zoo economisch mogelijke uitvoering der wet niet in vele gevallen onmogelijk zijn, dan moet de regeering de bevoegdheid worden geschonken zoo noodig de samenwerking dringend voor te schrijven. De samenwerking wordt naar het voorbeeld der Warenwet gedacht in dezen, geest, dat een gemeente als cen trale gemeente met de leiding van den dienst en van het daaraan verbonden personeel wordt belast. Nog wordt een wijziging voorgesteld waardoor het mogelijk wordt gemaakt dat afgekeurd vleesch aan diergaarden wordt afgestaan... Het komt ten slotte niet geheel billijk voor, aan inrichtingen, welke vóór het in werking treden der wet zijn opge richt, dadelijk alle eischen te stellen, welke aan later opgerichte inrichtingen worden gesteld. Voor deze inrichtingen moet evenals voor die, welke vóór 1 Januari 1919 zijn opgericht, een tijd van aanpassing worden toegestaan. De Huurwetten. Naar aan „het Volk" uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, heeft de rijks- woningraad aan de regeering geadvi seerd de huurwetten zoodanig te wijzi gen, dat de mogelijkheid geopend wordt 75 op de wonjtlghuur van 1916 te leggen. De regeering is, naar verluidt, voor nemens nog in den loop van dit jaar aan dit advies gevolg te geven. Nederlands rechten in Indië geëerbiedigd. Een. telegram uit Washington meldt, dat de vier mogendheden, die het ver drag betreffende den. Stillen Oceaan hebben onderteekend, aan Nederland en aan Portugal hebben medegedeeld, dat zij besloten zijn om hun rechten in den Stillen Oceaan te eerbiedigen, als hun eigen. Senator Lodge heeft in den Senaat een afschrift van deze nota ingediend. Bezoldigingsbesluit voor het overheids personeel. Naar „de Telegraaf' verneemt, heeft de regeering aan de centrale commissie een brief gericht, waarin wordt meege deeld, dat van een wijziging in de classificatie van de standplaatsen niets kan komen, omdat er geen geld is voor de uitvoering. Vrachtaato's. Burg. en Weth. van Delft hebben den raad een ontwerpverordening ter vaststelling aangeboden, waarbij alle wegen, behalve die voor doorgaand verkeer, binnen de bebouwde kom voor vrachtauto's zwaarder belast dan 1750 K.G. per as, voortdurend worden ge sloten. Voor het Oude Delft en Noord einde mag de belasting niet hooger zijn dan 1000 K.G. per as, behalve voor personen-auto's met ten hoogste zes •zitplaatsen. De maximumsnelheid thans vastge steld op 10 K.M. per uur, wordt voor gesteld op 20 K.M. Militaire bezuiniging. Op 14 en 15 Februari jl. is te 's-Gra- venhage het wetenschappelijk examen gehouden voor toelating tot het reserve personeel van de landmacht. Aan dit examen heeft zich onder worpen een jongmensch, aldaar woon achtig. Tot lid der examen-commissie wer den benoemd 7 personen en wel 1 kapitein, te Bergen op Zoom in garni zoen, 2 kapiteins te Amersfoort in gar nizoen, 1 luitenant te Amsterdam en 1 luitenant te Amersfoort in garnizoen, benevens 2 burger-lceraren, waarvan 1 te 's-Gravenhage en 1 te Amsterdam woonachtig. Wanneer men nu bedenkt, dat te 's- Gravenhage tal van officieren aanwezig zijn, geschikt en tijd in overvloed heb bende om in deze commissie zitting te INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Haringplaats MIDDELBURG. tegen de nieuwste verlaagde prijzen. nemen en ook daartoe geen leeraar uit Amsterdam behoeft te worden aange wezen, dan is het toch begrijpelijk, dat in dezen tijd, nu alles schreeuwt en schrijft om „bezuiniging" op een der gelijke wijze met 's lands gelden om gesprongen wordt, aldus merkt „de Avondpost" zeer terecht op. Naar schatting kost dit examen on geveer twee honderd vijftig gulden. De betrokken jongeling heeft aan het exa men niet voldaan. Moet mijn zoon naar zee 7 Over dit onderwerp schrijft de heer P. van Huizen in het weekblad voor zeewezen en watersport „Ons Ele ment". Schrijver wenscht ouders en voog den, nu wederom een leerjaar teneinde spoedt en binnenkort weer de keuze van het beroep over menig jongens leven zal moeten beslissen, daaromtrent voor te lichten. Schrijver is niet al te optimistisch gestemd en betoogt o.m. ..Het is nu een vraag van belang, vooral voor ouders en voogden, hoe het in verband met dezen bedrijfstoestand staat met de opvarenden onzer vloot. Cijfers van werkloosheid zijn mij niet bekend en ik heb ze ook niet gepu bliceerd gezien, maar uit de dagelijk- sche praktijk in het vak blijkt al dade lijk, dat er een groot aanbod is van matrozen, stokers en bedienden, die niet geplaatst kunnen worden. Dit wijst bij den iegenwoordigen bedrijfs toestand op een overcompleet aan die soort van bemanning en het overcom pleet is van dien aard, dat het niet da delijk geabsorbeerd worden zal, als een deel der opgelegde tonnage wederom in de vaart zal worden gebracht. Heel anders staat het echter met de scheepsofficieren, met stuurlieden en machinisten. Blijkbaar heeft een deel der officieren een onderkomen gevon den buiten de zeevaart en hebben de stoomvaartlijnen ondanks het opleggen barer schepen hare officieren voor een groot deel in dienst gehouden. Boven dien hebben de Indische lijnen, nu zoo veel booten in het moederland stil lig gen, haar tekort kunnen aanvullen en zoodoende heel wat officieren aan de markt onttrokken- In ieder geval is van een eenigszins ruim aanbod in de hoogete rangen niet veel te bemerken en dagelijks haast verschijnen in de nieuwsbladen adver tenties, waarbij stuurlieden en machi nisten en zelfs gezagvoerders worden gevraagd. Het herhalen dier oproepin gen wijst er niet op, dat er veel gega digden zijn. Schrijver merkt verder in zijn artikel nog op Het is niet onze bedoeling onge- vraagd van advies te dienen, maar we kunnen niet nalaten op te merken, dat de tegenwoordige bedrijfstoestand geen aanleiding gee/t, een beroepskeuze als officier ter koopvaardij niet op te vol gen. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den raad gedaan: Gedurende de maand April a.s. zal in Essen (Duitschland) een tentoonstel ling worden gehouden op het gebied van binnenscheepvaart en waterbouw kunde. Wij zijn met de havencommissie van oordeel dat hierdoor aan deze gemeen te een goede gelegenheid wordt gebo den om in verband met de plannen tot uitbreiding der haven, welke eerlang tot uitvoering zullen komen propagan da te maken voor de haven door, zij hef op bescheiden wijze, aan bedoelde ten toonstelling deel te nemen. Wij stellen ons voor deze deelname voornamelijk te doen bestaan in het zenden van kaarten en teekeningen van de haven en omgeving. Ofschoon het ontwerpen hiervan na tuurlijk kosten met zich brengt, wegen deze o.i. niet op tegen het belang dat

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1