VRIJDAG 17 FEBRUARI Vreemd van de wereld üBMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND h ftjoctrsnnn"1 tQZïZ VLISSINGSCHE COURANT advertentie-prijs. Van 1—4 regels 1.10 voor iedere reael meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. abonnements prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. dienstregeling spoorwegen Burg. en Weth. van Vlissingen bren gen ter algemeene kennis, dat door hen ter Gemeente-Secretarie (3e afdeeling) ter inzage is nedergelegd een van den Minister van Waterstaat van de Neder- landsche Spoorwegen ontvangen ont werp van de zomerdienstregeling aan vangende 1 Juni 1922 dat eventueele opmerkingen betref- fende dat dienstregelings-ontwerp vóór 1 Maart 1922 aan den Raad van Toe zicht op de Spoorwegdiensten te 's Gra- venhage behooren te worden gezonden. Vlissingen, 17 Februari 1922. Burg en Weth. voornoemd, M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. kameroverzicht. Eerste Kamer. Gisteren had de Eerste Kanier een opwelling van verzet, vandaag was ze weer gansch gedwee. Zij nam de mili taire Pensioenwet zonder stemming aan, zij het dan na de uitdrukkelijke verklaring van den minister, dat even tueele vermeerdering der bepalingen van de Burgerlijke Pensioenwet ook zal gelden voor de Militaire. Deze wet is dus feitelijk voorwaardelijk goedge keurd, hetgeen een ietwat zonderling systeem is. Het ware meer normaal ge weest, wanneer men dit ontwerp had aangehouden tot tijd en wijl de gewij zigde Pensioenwet voor de burgerlijke ambtenaren weer bij de Eerste Kamer was aangekomen. De groote leening van 300 millioen, zoowel ais de wijziging der tabaksac cijns werden zonder discussie en zon der stemming goedgekeurd, waarna men begon aan het voorstel-Rutgers in zake de plaatselijke keuze. De staats rechtelijke bezwaren worden nogal breed uitgemeten, gelijk wij dit reeds eerder vernamen. Merkwaardig was het standpunt van den heer Van Wassenaar van Catwijck, die een stelsel van distributie van alco hol wilde, afhankelijk van ieders fysiek weerstandsvermogen. Hoe men dat wil inrichten is niet duidelijk. Zal men een drink-exa'men instellen De heer Rutgers, de voorsteller, kwam vandaag niet meer aari het woord. Tweede Kamer. De heer Van Stapele iaat er geen gras over groeien hij vroeg vandaag reeds een interpellatie aan over de voornemens van de regeering ten aan zien van de herziening der burgerlijke pensioenwetten, nu gisteren iiet ontwerp is verworpen. Inmiddels heeft de minis ter van financiën reeds een half-offi- cieeie mededeeling gedaan, waardoor deze interpellatie al overbodig is. Het faillissement van Wormerveer 58) Zij haalde een pak papieren te voor schijn cn gaf ze Grönning.U zult daar uit zien, dat ik niet gelogen heb. Het waren afschuwelijke dingen, waarvan men den baron beschuldigde. Van valsch spelen, vervaisching van brieven, afpersingen, enz. Ook die brief, waarin hem zijn superieuren beslist aanraadden, zoo spoedig mogelijk zijn ontslag te nemen, lag daarbij. De beide heeren gruwden ervan, dat alles van iemand te kunnen, te moeten gclooven, en toch was het zoo. O, en een man inet zulk een verleden, een mensch, die 't aan zijn naam en zijn voorname relaties t.e danken had, dat men hem niet gerechtelijk had ver volgd, had het gewaagd zijn vuile han den naar een echte parel naar een rein, edel meisje uit te steken, zijn door modder bemorsten naam op den on- schuldigen eener tweede over te dragen. Het was om dol te worden, als men er aan dacht, hoe deze geminachte vrouw, die een weinig geacht beroep had, die tot misdadigster was gewor den, hoe die Leontine's lot in handen had, en dat Lisi, als zij wilde, den naam dien Lontine droeg, kon brandmerken. Een poos stonden de beide heeren 2wJgend tegenover elkaar. Grönning onderdrukte de heftige gaf den heer Duijs aanleiding tot het vragen van een interpellatie tot de re geering. Bij de jusitiebegrooting heeft de heer Kleerekoper zijn motie verdedigd, waar in hij wil uitspreken dat de vrouw tot het rechterlijke ambt moet worden toe gelaten. Men kan zich wel voorstellen wat hij ter verdediging daarvan zeide. Zijn hoofddoel is de mogelijkheid niet langer te sluiten, dat een vrouw, die ge schikt is voor rechter, ook te benoemen. Het is niet de bedoeling altijd en overal vrouwen te benoemen, maar alleen om de geschikte niet uit te sluiten. Naar aanleiding van den moord- Wijsman zette de heer Kleerekoper een breed betoog op over de wenschelijk- heid van samenwerking tusschen justi tie en pers, opd'at niet een onschuldige aan de kaak wordt gesteld, als slechts even een verdenking op hem valt. Al leen ais beiden iets opofferen is een re geling te verkrijgen. De Haagsche hoofdcommissaris heeft het juiste systeem hij vertelt de journalisten al les en overlegt dan met hen wat zij zul len publiceeren. De autoriteiten moeten zich dan ook herzien. Bij het geval- Wijsman concurreerden zij onderling en werkten de zaak feitelijk tegen. Dat is een slecht systeem, dat den gang van de onderzoekingen belemmert. Verschillende sprekers, behandelden detail-onderwerpen bestrijding van de openbare prostitutie, regeling van den stemplicht, de benoeming van kinder rechters enz. De heer Snoeck Henke- mans wilde na de benoeming van deze rechters de mogelijkheid openen, dat vrouwen benoembaar worden. De tweede motie, van den heer Oud, die bij deze begrooting aan de orde was en die bedoelde de wenschelijkheid uit te spreken van vermindering van het aantal raadsheeren in den Hoogen Raad, is door den voorsteller ingetrok ken. Er is een advies ingekomen van den Hoogen Raad het is niet gepu bliceerd, maar het schijnt vernietigend te zijn voor hetgeen de heer Oud wilde. Deze zag de onmogelijkheid van be perking in en moest dus zwichten. Voorts klaagde hij over de slechte behandeling van de militaire gevange nen. Hij betreurde het, dat het systeem op Spijkerboer gevolgd, is verlaten. Dat sytseem was goed en het is dus jammer dat liet in de Scheveningsclie gevange nis is vertalen. Tal van wenschen had de heer Sasse van IJsselt. Hij vroeg naar de invoering van liet wetboek van strafvordering, naar de herziening van het Zeerecht, naar de zoo noodzakelijke herziening van de wet op de naamlooze vennoot schappen enz. Herziening van het beklemrecht be pleitte de heer Teenstra. Minister Heemskerk verklaarde zich bereid, gevallen over het optreden van de grenspolitie te onderzoeken. Hij achtte opheffing van de grensbewaking niet mogelijk, maar heeft reeds tot ver mindering besloten. Op het ééne punt kan meer beperkt worden dan'op het andere. In Gelderland en in het Noor den kan wellicht de verboden strook worden opgeheven. De minister is bezig om in het algemeen inkrimping te over wegen van de grensbewaking en zelfs is hij bereid om der bezuinigingswiile verder te gaan dan strikt kan. Men zal het moeten afwachten. Binnen enkele dagen verschijnt liet lang-beloofde wetsontwerp in zake de dienstweigeraars, dat vrijwel overeen- woorden, die hem op de tong zweefden. Hoe graaf Wtilfner onder de waar heid leed, zag men op zijn gelaat. Lisi zat zwijgend, het donkere hoofd gebogen. Zij was blijkbaar terneergeslagen, en toen graaf Grönning, dicht bij haar ko mende, haastig, onvoorbereid vroeg Welke plannen hebt ge voor de toe komst toen schrikte zij. Met mijne bekentenis, die zoo velen hebben gehoord, heb ik mijn noodlot bezegeld, antwoordde zij som ber. Falkenau zal, om zich over mijne daad te wreken, mijn beul worden. U, mijnheer, en zij richtte zich tot .Wulfner, hebt mij straffeloosheid verzekerd! Waar ik u mijne wapenen, zij wees op de papieren, uitleverde, heb ik u ge toond, dat ik uwe belofte vertrouw maar hij is tot elke schanddaad in staat en daarom Was het het beste, viel Wulfner haar in de rede, dat u ten spoedigste Europa verliet en uw. geluk aan de overzijde van den Oceaan, in Amerika, ging zoeken. Aan middelen zal het tl niet ontbreken, en voor uw kind zal gezorgd worden. Zij stond haastig van haar stoel op. Een vlammend rood kwam over haar gelaat, toen zij hartstochtelijk ant woordde Mijn kind blijft bij mij, het is het eenige, wat ik bezit. Neen, het zal niet onder vreemden leven, niet de moeder vergeten. Een wild snikken verbrak haar woor- stemt met dat van den vorigen minister van oorlog. Wat men in de plaats van den dienst zal moeten doen - liet be langrijke punt daarover sprak de minister niet. Het zal burgerlijke dienst zijn buiten liet militaire. De Tabakswet.^ Nu ook de Eerste Kamer de wijziging der Tabakswet heeft goedgekeurd, hangt ons dus de ui-voering der tabaks belasting boven het.hoofd en over twee maanden zal vermoedelijk met de uit voering worden begonnen, aldus merkt het „Vad." op. De wijziging, hierboven genoemd, is er een van technischen aard, waarbij het publiek geen belang heeft. Zij komt den verkooper eentgszins tegemoet. Er is heel wat rompslomp met de uit voering gemoeid. Zooals men weet, is geen genoegen genomen met het mer ken der kistjes, maar moet elke sigaar gebandeerd worden. Vermoedelijk zal voor de winkelvoorraden inzake de bandeering nog wel een overgangs termijn komen. Hoe dit zij de goede en goedkoope Nederlandsche sigaar behoort tot de geschiedenis. Intussclien heeft de roo- ker in deze sinds' den oorlog al een overgangstermijn doorleefd. Bezuiniging. De toelagen (lesgeld, vaste toelage enz.) welke thans wordt genoten door beroepsofficieren en -onderofficieren en door het verlofsperspneel, dat belast is met het geven van onderricht aan den vrijwilligen landstorm, wordt te re kenen vanaf 1 Januari jl. niet meer toegekend. Het bêroepspersoneel wordt voor liet geven van bedoeld onderricht in den vervolge „aangewezen", terwijl van de diensten van het verlofspersonee! slechts gebruik zal worden gemaakt, indien dit zonder kosten voor liet rijk geschiedt. Vereenvoudigde rechtspraak. Het vorig jaar zijn door de regeering enkele „^wijzigingen gebracht in het Wetboek voor Strafvordering, waar door liet mogelijk werd, dat door een enkelen rechter recht zal kunnen ge sproken worden (kinder- en politie rechter)-I Naar het persbureau Vaz Dias ver neemt, is men thans aan het departe ment van justitie druk bezig, de laatste hand te leggen aan enkele formaliteiten welke nog vervuld moeten worden tot invoering van dezen kinder- en politie rechter. Binnenkort zullen enkele Koninklijke besluiten afkomen, waardoor het moge lijk wordt, reeds met Mei a.s. deze rechtspraak in te voeren. De Duitsche schepen voor Petten. Zooals men weet, werden op der, 16en Juli 1917 vier Duitsche stoom schepen, „Pellworm". „Marie Hom", ..Breitzig" en „Heinz Blumberg" in de Nederlandsche territoriale wateren door een eskader van Britsche torpedojagers buitgemaakt en naar Engeland opge bracht. Dit gaf in 1919 aanleiding tot een belangrijk proces in het Prijzenhof te Londen. Deze zaak is later in hooger beroep gebracht voor de rechters van den En- gelscheri Privy Council. De voornaamste vragen waren io. waren de schepen, de torpedo- denstroom. Zwijgend hadden de twee heeren geluisterd. Zij stonden ofider den ban van een hen vreemd verschijn^ sel en er was geruime tijd noodig, voordat zij zich weder hersteld hadden. Wij willen u den knaap niet af dwingen, begon Wulfner na een pauze, maar -u zelf zal inzien, dat liet kind u een last zal worden en dat het zetf on der de omstandigheden moet lijden. U is nog- zoo jong u is mooi, de korte tijd, dat ii in schitterende omstandighe den hebt geleefd, heeft ook op uw we zen een stempel gedrukt, uw ontwikke ling bevorderd. U zal spoedig daarginds nieuw geluk vinden, zonder den knaap gemakkelijker, doch dat mag bij u den doorslag niet geven, doch wij richten ons tot uw beste, reinste gevoel, tot uw moederliefde, die vrij moet zijn van zelfzucht. Laat ons het kind-, dat im mers door den vader, bij ons behoort. Wij zullen liet opvoeden en verplegen, wij willen een goed mensch van hem maken. Duizend gevaren bedreigen het leven, van een kind. Wees een ware moeder, zoen uwe schuld, door de toe komst van uw kind hooger te stellen dan het geluk, dat zijne nabijheid u geeft. Breng dat offer, Lisi Frank, het is tot heil van uw kind. Ik kan niet, ik kan niet kreet zij. Hoe zal ik dan zonder hem leven? Als ik zijn zoete gezicht zie, staat hij im mers voor mij, dien ik meer liefhad dan alles ter wereld, dien ik nog liefheb, zooals ik hem gloeiend, haat. Mijn kind, mijn lieveling, voor wien ik het zwaar- jagers zoowel als de Duitsche schepen, in of buiten, de territoriale wateren toen de Engelsche oorlogsschepen hun aan val begonnen 2o. bijaldien de Duitsche schepen buiten territoriale wateren waren, ge weest, was liet dan mogelijk, dat zij door strooming, getij en wind naar neu trale wateren waren afgedreven 3o. indien zij werkelijk waren afge dreven. hadden de Britsche torpedoja gers dan het recht gehad, ze uit.de neu trale wateren, te halen en als prijs op te brengen.? In hooger beroep heeft nu onze re geering de procedure gewonnen. Hét Prijzenhof zal nu moeten vast stellen welke bedragen voor de waarde der schepen moeten betaald en weik bedrag moét worden vastgesteld voor aan de Nederlandsche regeering terug te betalen kosten, in verband met het terugbrengen der beide bovengenoem de schepen naar de Nederlandsche wa teren. voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. zijn de volgen de voorstellen aan den raad gedaan Zooals uw raad bekend is, is tijdens de mobilisatie in deze gemeente nabij de buitenhaven langs den Zeedijk op een terrein, in beheer bij liet departement van waterstaat, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie C no. 1113, een kustbatterij aangelegd. Daarbij is op een nevenliggend ter rein, in eigendom toebehoorend aan de ze gemeente en kadastraal bekend, ge meente Vlissingen, sectie C no. 1444, gemaakt een houten schutting, lang 12 M„ hoog 2.6 M., en een houten schut ting lang 18 M„ hoog 2 M„ benevens een houten wachthuis lang 6 M„ breed 3.5 M. en hoog gemiddeld 3.5 M. Bij schrijven d.d. 22 October 1921, no. lift. M. 102, werd door Zijne Excel lentie den minister van oorlog medege deeld, dat het met het oog op de belan gen der landsverdediging wenschelijlt is, bedoelde batterij voorshands in stand te houden. In verband hiermede verzocht ge noemde minister van ons te mogen ver nemen of, en zoo ja, onder welke voor waarden wij bereid zouden zijn aan het departement van oorlog vergunning te verleenen voor het hebben en houden van meerbedoelde houten schuttingen en het wachthuis op het aan onze ge meente toebelioorende terrein. Verder werd door den minister mede gedeeld, dat door hem, voor het plegen van overleg, in verband met door uw raad te stellen voorwaarden voor in ge bruik geving van dezen grond, werd aangewezen, de eerstaanwezend inge nieur der genie, 3e commandant te Ber gen op Zoom. Aangezien tegen liet verleenen der verlangde vergunning bij ons college geen bezwaar bestaat, stellen wij U voor, liet terrein liiervoren genoemd, in gebruik te geven aan het rijk ('departe ment van oorlog) tegen betaling van een recognitie van 2.50 per jaar en op de voorwaarden vermeld in liet bij dit voorstel behoorend ontwerp-besluit. In verband met liet besluit van uw raad, d.d. 29 November jl., tot verla ging van de subsidie uit de gemeente kas aan het gasthuis voor 1922 met 1000, daar de prijzen der verschillen de levensmiddelen een daling hadden ondergaan, is door regenten een gewij zigde begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het dienstjaar 1922 op- ste heb gedaan, voor wien ik mij aan den meestbiedende heb verkocht, en, om de schande te ontvlieden, mijn han den tot bloedens toe werkte, mijn. lede maten ontwrichtte. En nu zou ik hejn verlaten, alleen in den vreemde gaan met de doodelijke wonde, met het be rouw in het hart. Al uwe afdwalingen zoent u, als u de echte, ware moederliefde toont, drong graaf Wulfner aan, en ook graat Grönning voegde er aan toe Wij zul len alles doen om het onrecht, dat een der onzen tegen u en uw kind misdreef, weer goed. te maken. Niet thans reeds verlangen wij het beslissende woord, morgen zuilen wij het verdere bespre ken. Dus morgen, klonk het zacht, half gebroken uit haar mond, terwijl zij langzaam en met moeite opstond. Op het zachte roepen van Grönning trad zijne echtgenoote met den kleinen jon gen binnen. Hij snelde op zijn moeder toe. Zijn oogen straalden, het mooie gezichtje leek te schitteren, toen hij lachende uitriep O, wat is het hier mooi. Hier wil ik blijven, moeder, en u, moeder, u ook. Met een somberen blik keek zij naar hem. Zijn bloed. Soort verloochent nimmer de soort, fluisterde zij, terwijl zij zijn handjes hard tusschen de hare drukte. Dus morgen, herhaalde zij kort, terwijl zij de kamer verliet. gemaakt, waarin behalve de cijfers van brood en vleesch ook die van andere onderdeelen van den betrekkelijken post der begrooting moeten worden gewij zigd. Aangezien er bij ons geen bezwaren tegen die gewijzigde begrooting be staan, hebben wij de eer uw raad voor te stellen daaraan uw goedkeuring te hechten. In verband met uw besluit d.d. 29 November 1921, genomen bij de behan deling der gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1922, tot verlaging dei- subsidie voor het burgerweeshuis met 300 door de vermindering der prijzen van verschillende levensmiddelen, is door regenten over bet burgerweeshuis een gewijzigde begrooting van dat ge sticht voor ht dienstjaar 1922 opge maakt. Rekening houdende met de thans gel dende prijzen der levensmiddelen, kon artikel 2 der uitgaven door regenten met 500, in plaats van met ƒ300 ver laagd worden. Daardoor kon ook de subsidie uit de gemeentekas, oorspron kelijk geraamd op ƒ6800, verminderd worden met 500 en worden uitgetrok ken op ƒ6300. Wij hebben de eer uw raad voor te stellen aan deze gewijzigde begrooting uw goedkeuring te willen hechten. Door mej. C. Zorgdrager, thans wonende te Amerongen, wordt onthef- fnig van haar aanslag in de plaatselijke belasting naar liet inkomen, belasting jaar 19211922 verzocht en wel voor 11 maanden, aangezien zij met ingang van I Juni 1921 van woonplaats ver anderd is. Daar tengevolge van de wijziging der Gemeentewet door uw raad op dergelij ke verzoekschriften niet meer een be schikking kan worden genomen, hebben wij de eer U voor te stellen, adressante in haar adres niet ontvankelijk te vre klaren. Wij merken hierbij op, dat ingevolge art. 244c der Gemeentewet iemand, die in een gemeente in den loop van het be lastingjaar hoofdverblijf verkrijgt, in die gemeente deswege niet belasting plichtig is, indien hij reeds in een ande re gemeente is aangeslagen. Blijkens het bij liet adres gevoegde aansiagbd- iet van Amerongen heeft deze gemeente blijkbaar tot 1 Mei 1922 niet de nieuwe belastingregeling aanvaard. Tegen de ontstane Onbillijkheid be staat echter onder de vigeerende wets bepalingen geen middel om daaraan tegemoet te konten. Door de commissie voor de strafver ordeningen is net volgende voorstel ingediend In uwe vergadering va-.i 20 December iS21 werd door den voorzitter vai ons ccllege medegedeeld, dat U binnenkort etn voorstel zou bereiken, om slagers, die buitenlandsch vleesch verkoopen, te noodzaken, dit duidelijk leesbaar in lain winkels kenbaar te maken. Een zoodanig voorschrift in liet leven te roepen, komt ons wenschelijk voor, met het oog op het feit, dat in deze ge meente veel z.g. Deenscli vleesch wordt ingevoerd, hetgeen door de slagers in hunne winkels wordt verkocht aan de clientèle, zonder dat laatstgenoemde steeds weet, dat zij buitenlandsch vleesch bekomt. Tengevolge van den onlangs inge- voerden maatregel om buitenlandsch vleesch te doen stempelen met een vier- Irene von Goolmann was na de treurige gebeurtenis van het paleis van Grönning naar dat van gravin Wulfner verhuisd. Eva's opgewekte levensop vatting werkte beter op het bekommer de gemoed van het jonge meisje dan de ernstige gravin-moeder. Beide Grönnings waren door de on zalige gebeurtenissen, .die aan den. eenen kant het leven van Leontine, aan de andere zijde het heele burgerlijke bestaan van Falkenau bedreigden, diep ontstemd. Irene liep bleek als een schaduw rond. Tweemaal daags ging zij naar de kliniek van den beroemden professor O., waar hare zuster doodziek neerlag. Irene's groote hoop, waarop ook Falkenau zijn plannen gebouwd had, was vervlogen. Het noodlot van de Goolmann's had zich ook aan Leontine vervuld. Langzaam slechts keerde bij de onge lukkige liet bewustzijn terug, het be wustzijn van de ellende. Maar Leonfine's sterke wii was daar door niet gebroken. Te midden van haar lichamelijk en geestelijk lijden rezen steeds weer twee vragen voor haar geest. De eene gold de scheiding van haar echtgenoot, met wien zij tot geen prijs langer kon samenleven de tweede gold de- toekomst van het kind van Lisi Frank. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1