I 150 25 I WOENSDAG IS FEBRUARI - No* 39 60e Jaargang* "few: fim« F. OF Vtioi Ir, Hsia» Markt SB, mm Teleloon Intetc. 10. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zoodag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen, cnn a?nn BINNENLAND FEUILLETON Vreemd van de wereld Stads- en Provincienieuws I VLISSINGSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 12.50 Voor Belgi5 f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. -atX, ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor Iedere regel meer 28 ct. Familieberichten van 1—6 regels fl.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 62 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. De abonnê's, in 't bezit eener* Polls, zijn ORATIS verze-1118188 kerd tegen ongelukken voor:* W «P v gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. «JU4! een ongeluk. «JUU gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Soirée bij minister Van Kamebeek. De minister van buitenlandsche za ken heeft gisterenavond in zijn ambts woning aan den. Kneuterdijk een soireé gegeven, welke ongeveer half tien aanving. Deze soirée was een receptie ter eere van de rechters van het Per manente Hof van Internationale Justitie aan den vooravond van de plechtige opening van dit Hof. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van den Prins die te 10 uur arriveerde. In de ruime en schitterend verlichte salons van 's ministers ambtswoning verzamelden zich honderden genoodig- den tot deze avond-ontvangst met hun dames, waaronder de secretaris-gene raal van den Volkenbond Sir Ene Drummond, de directeur van de finan- cieele afdeeling van den Volkenbond Sir Herbert Ames, en. andere buiten landsche heeren, die in verband met de openingsplechtigheid te 's-Gravenhage vertoeven, de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur, de ministers van staat, de voorzitters en verschillende leden fan de beide Ka mers der Staten-Generaal, de vice-pre sident en de leden van den Raad van State, den Hoogcn Raad der Nederlan den, Burg. en Weth. van 's-Graven- hage, de voorzitters van den Neder- landschen Journalistenkring en van de Haagsche Journalisten vereeniging, als mede eenige vertegenwoordigers van de Nederlandsche en buitenlandsche pers. Jn de salons bevonden zich buffetten, terwijl de soirée door muziek werd opgeluisterd. Nieuw lid Eerste Kamer. De Prov. Staten van Limburg be noemden tot lid der Eerste Kamer mr. F. Janssen, lid ven de Staten en rechter te Maastricht. Verdrag met België betreffende ongevallenverzekering. In zijn memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het ont werp van wet tot goedkeuring van het tusschen Nederland en België gesloten verdrag betreffende ongevallenverze kering deeien, de ministers van buiten landsche zaken, van, arbeid en van ju stitie mee, dat'dit verdrag evenals zulks het geval was met het in '907 gesloten verdrag met Duitschland, voornamelijk gesloten is ter voorkoming van dubbele verzekering. Voor zoover den ministers mede uit door het bestuur der Rijksver zekeringsbank verstrekte inlichtingen is kunnen blijken, is dit doel met het Nederlandsch-Duitsche verdrag ten volle bereikt. Icken der arbitrage-clausule in het Nederlandsch-Duitsche verdrag over ongevallenverzekering heeft tot nog toe niet tot bezwaren geleid, zoo- dat hetzelfde mag worden verwacht met betrekking tot het ontbreken dezer 56) - Dus brandstichtster riep zij hoonend, des te beter. Brandstichtster, hahaha, wat een eer voor ,u, baronesse, de concurrente van een brandstichtster te zijn. ik zal het niet ontkennen, ai kon ik- het ook. Men zal mij voor de rechtbank, in het tuchthuis sleepen, maar dan zal dan de heele wereld we ten, waardoor ik daartoe gekomen ben, in welke leerschool ik bij den gemaal van dezevoorname dame ben ge gaan, toen ik, een onschuldig jong meisje, dien hier leerde kennen. O, ik wil gaarne alles verdragen, opdat ik het naar alle windstreken kan uitschreeu wen, wat hij gedaan heefthoeveel slechtheid, wreedheid, zonde en schan de zich hier heeft vereenigd. Ja, ja, mevrouw, Lisi Frank, die gij eens als een schurftigen hond van het landgoed hebt gejaagd, toen zij smeekend tot u kwam, heeft heilige rechten op uw man. Mij heeft hij liefgehad, om mij met weelde te kunnen omringen, heeft hij gespeeld, mij geleerd, hoe ik de kaarten moest schudden, opdat zij hem geluk moesten brengen daarvoor heeft zij zich in schulde.ni gestoken, gelogen en bedrogen. U heeft hij getrouwd, opdat u zijn schulden kon betalen. O, ver volgde zij nog heftiger, gij zult en moet mij aanliooren, gij allen, die mij ontzet aanstaart en met uw blikken zoudt willen' vergiftigen. Gij zult het hooren, clausule in het met België gesloten verdrag. De Tabakswet. De Vereeniging van Tabaksfabrikan ten in Nederland heeft aan de Eerste Kamer een adres gericht, waarin zij, met het oog op de groote bezwaren, welke de invoering der wet tot wijzi ging van den tabaksaccijns vooral ook voor de kleine fabrikanten zal hebben, de Kamer dringend verzoekt het aan hangig ontwerp tot wetswijziging te verwerpen en den minister in overwe ging te geven de invoering dezer wet uit te stellen tot betere tijden, waartoe een voorstel, in de Tweede Kamer ge daan, verworpen is met zulk een kleine meerderheid, dat daaruit wiel ten dui delijkste blijkt, hoeveel er tegen de in voering dezer wet op het oogenblik te zeggen is dit uitstellen van de invoe ring der wet zal ook den kleineren be drijven gelegenheid geven zich reeds nu langzamerhand aan te passen aan de eischen welke zullen worden gesteld. Gezelschapsbiljetten. Wij hebben reeds gemeld, dat de directie der spoorwegen er toe over zal gaan opnieuw gezelschapsbiljetten ver krijgbaar te stellen. De voorwaarden, waaronder deze biljetten zullen wor den beschikbaar gesteld, zijn in hoofd zaak de volgende A. voor een enkele reis. Deze gezel schapsbiljetten worden afgegeven voor de tweede en voor de derde klasse, mits de prijs voor minstens 10 perso nen betaald wordt €n de afstand min stens 25 K.M. bedraagt. De prijs is per persoon 4 ct. voor de tweede klasse en 2'/2 ct. voor de derde klasse per K.M. De voor eiken deelnemer verschuldigde vrachtprijs wordt opwaarts op geheele centen afgerond. Voor kinderen wordt geen vermindering van deze vracht prijzen verleend. Voor tramwegen alleen worden geen biljetten afgegeven. De reis moet gezamenlijk afgelegd worden. De gezelschapsbiljetten moeten uiter lijk daags te voren met het daarvoor bestemde formulier aangevraagd wor den aan. het station van vertrek. Gezelschapsbiljetten voor een enkele reis worden niet afgegeven in de maan den Juli, Augustus en September. De Nederlandsche Spoorwegen behouden zich het recht voor ook op andere door hen te bepalen dagen de afgifte niet te doen piaats hebben. B. Voor een reis heen en terug. Deze gezelschapsbiljetten worden afgegeven voor de drie klassen, mits de prijs voor minstens 20 personen betaald wordt. De prijs bedraagt per persoon ander half maal den prijs van een gewone enkele reiskaartde voor eiken deel nemer verschuldigde vrachtprijs wordt opwaarts op geheele centen afgerond. Voor kinderen wordt geen vermindering van deze vrachtprijzen verleend. anders schreeuw ik het uit in de wereld, wat ik door die twee hier geleden heb. Aan deze hier ben ik gewrokenzij wees op Leontine, die tegen een on macht streed, had zij zich jegens mij barmhartig betoond, niet den steen ge worpen op mij, daar ik het slachtoffer geworden was van een ellendeling, die mij aan den-hongerdood prijs gaf, dan was zij nooit zijn vrouw geworden- Ik had haar voor het ongeluk bewaard, haar zijn beeld getoond, zooals ik het gezien heb ondanks zijn schoonheid, leeliik en misvormd. Ik... de landloopster was haar red ster en helpster geworden. Zij had hem wel nooit leeren kennen, leeren lief hebben als niet de brandfakkel, dien ik in het huis slingerde, tot huwelijksfak kel geworden was. Ik ga reeds... zij slingerde de hand van graaf Grönning, die hij zwaar op haar arm had gelegd om haar weg te voeren, van zich... ik ga, zonder dat gij mij er uit werpt, zooals zij heeft gedaan. Ik ga reeds, om mijn schuld voor de rechtbank te boe ten. Mijn kind, voegde zij er met een wilden snik aan toe, neem ik mee in het tuchthuismaar allen zullen het weten. Zij keerde zich snel om, om heen te gaan. Laat haar niet gaan... houdt haar terug... haar en het kind... zooveel smaad en schande... een diepe zucht, een oogenblik wankelde Leontine, en voor iemand haar te hulp kon komen, zonk zij als levenloos op den grond. Zij sterft, zij sterft, riep Irene, ter wijl zij, zelf een doode gelijk, naast Voorts onder dezelfde bepalingen als voor een enkele reis. Christelijk-Historisch leed. Onder bovenstaand opschrift schrijft „het Vad'." De heer Schokking, lid van de Chris- telijk-Historische Kamerfractie, is afge treden als voorzitter van de Confessio neel Vereeniging. Aanleiding daartoe was de algemeene ontstemming over zijn politiek, die de Roomsch-Katholie- ke staatspartij, naar het oordeel der vereeniging, te veel in het gevlei kwam. De herdenking van de inneming van Den Briel. Men is in Den Briel reeds druk in de weer met het treffen van voorbereidin gen voor een luisterrijke en waardige viering van den 350en herdenkingsdag der inneming van Den Briel. Er is te die einde een herdenkings comité gevormd, hetweik onder leiding staat van den historicus, den heer Joh. Been. Naar thans reeds meegedeeld kan worden, zullen de volgende plechtighe den plaats hebben H. M. de Koningin zal de aan den voet van den Historischen Toren aan te brengen gedenktafelen onthullen. Daar na zullen spiegelgevechten gehouden worden, voorstellende de inneming van Den Briel, zooais deze in 1572 heeft plaats gehad en waaraan zeer vele Brielenaars zullen medewerken. Verder zal er een groote historische optocht gehouden worden, waaraan door illu minatie ent versieringen een feestelijk aanzien zal worden gegeven. In verband met de feestelijkheden worden thans opgravingen gedaan, welke onder de zaakkundige leiding van den heer Postema, tijdelijk opzich ter van de genie, plaats vinden, om tot de juiste plaatsbepaling van de beken de Brielsche Noordp*oort te komen, waarop later een gedenknaald geplaatst zal worden. De arbeidstijd der Haagsche politie. De gemeenteraad te 's Gravenhage heeft met 21 tegen 17 stemmen be sloten om niet over te gaan tot de invoering van de 45-urige arbeidsweek voor de Haagsche politie. Thans be staat in, de residentie de 51-urige werk week voor de politie en de verandering in een 45-urige week zou 400.000 per jaar kósten. Moeilijkheden in de Amsterdamsche bioscoopwereld. Bet bestuur der afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Bioscoopbond heeft op Donderdagmorgen een buiten gewone algemeene vergadering van alle bioscoopdirecties uitgeschreven, in ver band met de moeilijkheden, die het bioscoopbedrijf te Amsterdam onder vindt door de keuring der films, Het bestuur zal voorstellen, alle bios cooptheaters te Amsterdam te sluiten en het personeel met 4 weken te ontslaan. Leontine neerknielde. Smaad... en schande... herhaalde ook zij werktuigelijk, terwijl zij zich dicht tegen de bewustelooze aanvlijde. Als verlamd hadden de aanwezigen gestaan,bijna roerloos hadden allen naar de vreeselijke woorden van Lisi geluisterd, zonder de kracht en den moed te vinden een einde aan de ont zettende, scène te maken. De tot 'dusverre^ zekere houding van Falkenau was langzamerhand verdwe nen. De angstig vragende, geheel ont zette blikken van Irene verwarden, hem nog meer dan de vertwijfeling van, zijn echtgenoote en de vulcanische uitbar sting van haren toorn. Wat las hij niet in de trekken van het bleeke weldoende sidderende meisje, dat in deze vreese lijke minuten alles wat hem tot heden groot en edel had doen schijnen, ver nietigd was. Trots zijn brutaliteit, waagde hij het niet zich te verdedigen. Het beeld- schoone knapengezicht, dat bij de voor hem onbegrijpelijke woorden, schuw en vreesachtig naar de moeder had ge blikt, zou hem toch tot leugenaar heb ben gemaakt. Op het oogenblik, dat Leontine, haar verstand niet meer meester, bewuste loos op den vloer was neergezonken, herstelde hij zich weer. Snel als de bliksem was hij haar genaderd, om zijn rechten te doen, gelden. Reeds strekte hij de armen naar haar uit, om haar op te heffen, daar voelde hij zich door een krachtige mannen hand teruggestooten. De blauwe, anders zoo vroolijke Indien dit besluit genomen wordt, zal, naar „de Tel." meldt de sluiting waarschijnlijk Vrijdag over acht dagen ingaan. Nader verneemt het blad nog, dat, behalve over andere willekeurige amb tenarij, men zich thans gegriefd voelt over het feit, dat dezelfde film, die vol ledig goedgekeurd twee weken in het eene theater vertoond mocht worden, thans in een andere bioscoop alleen voor volwassenen mag loopen. Gemeente-crediet. De directie van de Bank voor Ned. gemeenten heeft aan de gemeentebestu ren inlichting gevraagd omtrent zielen tal en oppervlakte der gemeente, haar rentegevende onroerende goederen, an dere onroerende goederen, schulden (rentetype en looptijd der leeningen), belastbaar inkomen-, heffingspercenta ge, plaatselijke inkomstenbelasting en aftrek voor noodzakelijk levensonder houd, opbrengst dezer belasting, aan tal belastingplichtigen, opcenten ver mogens- en personeele belasting, ove rige belastingen, aantal, rangen en wedden der ambtenaren, gemeentebe drijven (jaariijksche uitgaven en ont vangsten), overige, niet wettelijk ver plichte uitgaven (subsidiën en derge lijke). Tevens vraagt de directie om mededeelingen van alle wijzigingen in die gegevens en om geregelde toezen ding van de begrooting der gemeente en der bedrijven. Op die wijze zal de directie ten behoeve van de Bank of van alle andere creöietgevers, die met de Bank of door haar bemiddeling de credietbehoeften eener gemeente zuilen bevredigen, beschikken over de noodige gegevens om een juist en nauwkeurig beeld van den financieelen toestand dei- gemeente te vormen. Deze maatregel zal de sympathie voor gemeenteleenin- gen zeer bevorderen. VLISSINGEN, 15 FEBRUARI. Beginselen en gemeente-program der Chr.-Hist. Unie. Gisterenavond hield de Chr. Hist, kiesvereeniging alhier een vergadering voor leden en belangstellenden, waar door den voorzitter, den heer Hens-el werd gesproken over „Beginselen en gemeenteprogram der Chr. Historische Unie". Voor een aandachtig gehoor begon hij met te zeggen, dat de Unie tegen woordig wel een voor haar gouden tijd perk beleeft, dat het aantal kiesvereni gingen steeds toeneemt en de uitslag van de stembus de laatste jaren overal de verwachtingen overtreft, dit laatste schrijft hij mede toe aan het feit, dat vele vrouwen Christelijk Historisch stemmen. Hij zegt, dat ook het Troelstra-avon- tuur van November '18 velen de oogen oogen van, graaf Wulfner keken hem duister, dreigend aan en hard klonken de woorden Een schurk als u heeft niet het recht een heilige aan te raken, uit den mond van deni door toorn doodsbleeken man, Falkenau's oogen blikten den spreker woedend aan U bent een dwaas en een dom kop, waarde Wulfner. Hier heb ik... niet u te bevelen,siste hij tusschen de tanden, en de graaf ruw ter zijde stoo- tend, hief hij zijn vrouw voorzichtig op en Grönning wenkend, die totaal roer loos op de groep staarde, om hem behulpzaam te zijn, voer hij giftig voort Later rekenen wij wel af, meneer de graaf. Onbeschaamdheden duld ik- van niemand, allerminst van u, den mooien totstandbrenger van mijn hu welijk. Een dokter... een dokter... 1 mom pelde Irene, die met droge oogen, een beeld gelijk, zich aan Grönning had vastgeklampt, die het verzoek van den baron werktuigelijk volgend, samen met dezen de bewustelooze op den di van legde, totdat ook gravin Grönning en Eva toesnelden, om Leontine te hel pen, die bleek, wezenloos als ware het leven reeds geweken, terneerlag. Wilken had snel de kamer verlaten, om een dokter te halen. Terwijl Falkenau zich feeder tot Leontine vooroverboog, fluisterde hij Irene toe Jij zult toch niet aan mij twijfelen, mij niet zoo maar veroordeelen. Liefde heeft geopend en doen zien, dat het niet langer aangaat op het politieke erf met een boekske in een hoekske te blijven. Vooral nu de stemplicht is ingevoerd, acht hij het voor ieder serieus mensch noodig, om aan politiek te doen, doch dan dient de godsdienst de bron te zijn, als ader waaruit de kracht wordt ont vangen en de politiek als een factor be schouwd te worden. Het ideaal der Chr. Hist. Unie is de terugkeer van ons volk tot God, omdat zij meent, dat een volk eerst dan geluk kig is, wanneer het rekening houdt met Zijn geboden en doorstraald is met de liefde voor de eeuwige dingen. Spreker wil laten zien, hoe de Unie pleit voor de heiligheid van het huwe lijk, eerbiediging van den godsdienst, handhaving der zedelijkheid en de rust op Zondag. Het gaat hier niet om de macht van de partij, doch om de kracht van het beginsel. Zij duldt niet, dat het staatsnet nog nauwer om den vrijen burger wordt ge trokken en dat het persoonlijk initiatief wordt gebroken door een steeds groo- ter wordend ambtenaarscorps. Vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin be zuiniging eisch is, moet men zich voor overdreven eischen wachten. Volgens spreker geldt tegen alle link- sche partijen de grief, dat zij te een zijdig de stoffelijke belangen wenschen te behartigen, terwijl ons volk in dezen geestelijk armen tijd, juist zoozeer een geestelijk ideaal behoeft. Mede door te waken voor de openbare zedelijkheid zal er medegewerkt moeten worden aan den wederopbouw van de volkswel vaart. In tegenstelling met de anti-rev. partij is de Unie tegen het gezantschap bij den Paus. De Chr. Hist. Unie is voorts van meening, dat het lager- en middelbaar onderwijs moet voldoen aan den eisch van een Christelijke opvoe ding. In verband met het zedelijk rechtsbe sef der natie behoort de rechtspraak te staan op wetten, welke op de eeuwige rechtsbeginselen rusten. Spreker zegt, dat we gelukkig nog in een land leven, waar deze grondbeginselen in de wet ten zijn vastgelegd. Echtbreuk, diefstal en doodstraf worden strafbaar gesteld. Ten aanzien van de regeling der maatschappelijke verhoudingen wil de Unie rekening houden met de heden- daagsche toestanden en den groei van het sociale leven. Zij wil bescherming van den econo misch zwakke en krachtige voortzetting der arbeidswetgeving, doch tevens vrij heid van beweging op het gebied van landbouw, nijverheid en handel. Voor leger en vloot wenscht zij de uitgaven tot het noodzakelijke te beperken, zij wil 'n goeden geneeskundigen dienst en in het leger, in de kazerne en op de vloot een eerlijk en ordelijk leven be vorderen. Zij wenscht zooveel mogelijk open baarheid der buitenlandsche politiek en vergeeft en vergeet immers ook een schuld. Zij kromp onder zijn woorden in elkaar, een vluchtig rood vloog over haar gelaat, maar zij verroerde zich niet. Als moest zij de zuster voor zijn aanraking beschermen, wierp zij zrch over de bewustelooze, haar gelaat met kussen en tranen bedekkend. Duister wendde gravin Grönning zich tot Falkenau Laat ons met Leontine alleen. Vóór alles, brengt die vrouw met haar kind weg, opdat uw vrouw ze bij haar ontwaken niet weer zie. God geve, dat zij spoedig ontwaakt en er niet een groot ongeluk gebeurt en voegde zij er zacht aan toe te betreuren hebben. Graaf Wulfner had voor de brutale woorden van Falkenau slechts een ver achtelijk schouderophalen gehad. Toen hij nu, als verlost, bemerkte, dat de pogingen zijner dames, om de barones tot 'bewustzijn te brengen, met succes werden bekroond, ging hij naar Lisi. Deze had zich schuw in een hoek teruggetrokken. Haar half waanzinnige toorn was voorbij, nadat zij zich had gewroken. De oogen angstig op Leontine ge richt, stond zij daar, als aan den vloer genageld. Niet meer de brutale aanklaagster, maar een schuldige, welke voor de straf terugbeeft, echter vast besloten ze te ondergaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1