1000 150 100 25 ZATERDAG 11 FEBRUARI fte.. 36 60e Jaargang- Bmv fitaa f. til tUfll if, Heins M\ 58. fiissinpa. \Mm istere. 10. Geen weggesmeten geld BINNENLAND ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 12.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50 Voor België 14.15. Voor overige landen der Post-Unie 1 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ot abonné's, In 't bezit eerier Polis, zijn GRATIS verze- ïerd tegen ongelukken voor J COURANT ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 11.10; voor iedere regel meer 25 ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingén en -aanvragen 13 ct. per regel, Vsrscbiint dagelijks, aitsszonderd sp Zondag on sipiassn erkende Christelijke feestdogsn. gulden bij levens lange ongeschikt heid tol werken. «IUU een ongeluk. «JUU gulden bij van een voet of verlies hand, oog. gulden bij verlies van een duim. gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verliet van eiken anderen vinger. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Tot onze nationale deugden behoo- ren ongetwijfeld niet in de laatste plaats de oud-vaderlandsche zuinig heid, spaarzaamheid en overleg ge noemd. We hebben aan deze nationale eigenschappen voor geen gering deel de innerlijke kracht te danken, die ons de plaats, welke wij in de rij der na tiën innemen, waarborgt we dan ken er ook voor een deel het aanzien aan, hetwelk wij, ais handeldrijvend volk genieten, het crediet in de wereld, hetwelk aan onzen naam verbonden is. Het vertrouwen in ons staatscrediet en in dat onzer groote bankinstellingen in het buitenland, is onder meer, daarop gegrondvest, dat wij als natie en over het algemeen gesproken ook indivi dueel, de grenzen van onze middelen niet overschrijden, dat wij een dubbel tje tweemaal plegen om te keeren al vorens het uit te geven, dat spaarzaam overleg onzen handel en wandel ken merkt en siert. Maar ais elke eigen schap als het ware haar keerzijde heeft, gaat die vaderlandsche zuinigheid wel eens over tot schrielheid, verkeert die geroemde spaarzaamheid menigmaal in karigheid en ontaardt het overleg in een beklemmende vrees om zich aan koud water te branden. Staan wij toch a! zoo vaak eenigszins twijfelachtig tegenover het nieuwe, we zijn daarenboven nog dubbel op onze hoede, als dit nieuwe soms financieele offers komt eischen. Voor wat, hoort wat, maar zoovelen willen wat, willen veel, voor niets. Dat zien we wederom aan onze hou ding tegenover de nieuwe instelling van den Volkenbond. Wij, persoonlijk, koes teren geen al te voorbarige verwach tingen van dit nieuwe internationale instituutmaar geenszins koesteren wij er geen verwachtingen van. Wel degelijk hopen en vertrouwen we, dat in den loop der tijdpn en tegelijk met de verdere ontwikkeling op staatkundig, economisch en moreel gebied der ver houdingen tusschert de landen onder ling, het instituut van den Volkenbond zal blijken een factor van groote, zoo niet overwegende beteekenis, op den loop der zaken te zullen kunnen zijn. Gelijk met zooveel andere dingen, moet ook de wereld Ieeren opgroeien en ge dijen met deze nieuwe instelling van ontegenzeggelijke wereld-beteekenis, en evenals zooveel nieuwe dingen, moet dit instituut niet van te voren worden onmogeïijk gemaakt, tot rijpheid, tot nut en tot een vollen vruchtendragen- den wasdom te komen. En nu wil het geval, dat dit niet zon der financieele offers gaatde kosten der instandhouding van den Volken bond zijn namelijk niet gering voor dit jaar worden zij zelfs op bijna 21 mil- iioen gouden francs, dat is circa 10 mil- lioen gulden geraamd. Of dit bedrag inderdaad met de grootste zuinigheid is opgemaakt, kunnen wij niet beoor- deelen het is best mogelijk, dat bij na der overleg en berekening, het totaal cijfer der geraamde kosten, nog wat verlaagd kan worden. Een desbetref fende internationale commissie is reeds in die richting werkzaam. Het ligt ech ter voor de hand, dat, waar aan de zit tingen van den Volkenbond groote kos ten verbonden zijn, alle deelnemende landen deze bestrijden moeten. Ook wij kunnen ons daaraan niet onttrekken. Allerminst nu ons deel der bijdragen ongeveer 332.000 gouden francs of cir ca 160.000 gulden beloopt, hetgeen geen buitensporig hoog cijfer, met be trekking tot het totale bedrag mag ge noemd worden. Echter, daarmede zijn we wel van den Volkenbond, doch niet van de overige internationale verplich tingen af, als o.m. onze deelneming aan de internationale conferentie, het Internationale Hof van justitie enz. Ook deze deelneming kost geld. Maar mogen we daarom terugdeinzen Immers niet. Want met deze deelneming gaat een groot gedeelte van ons internationaal aanzien gepaardreeds nu hebben tal rijke Nederlanders den naam van hun land op die conferenties en zittingen we herinneren slechts aan het eervol voorzitterschap van onzen minister van buitenlandsche zaken bij de zittingen te Genève hoog gehouden, hebben zij aan de wereld getoond, dat Nederland vooraan wil staan in de rij dier vol ken, die langs den weg van vreedzaam overleg en uitwisseling van denkbeel den, het pad naar den wereldvrede zoo veel mogelijk effenen willen. Dat alles kost geld inderdaad vee! geld. En naar de desbetreffende post op de begrooting voor buitenlandsche zaken aanwijst, mogelijk wel vijf of zes honderd duizend gulden. Maar wij allen dragen dan ook die lasten, die per hoofd van de bevolking ons komen te staan opéén dubbeltje. Voor dat enkele dubbeltje dan werken we mede, niet alleen om den goeden naam van ons kleine land in den grooten kring der wereldvolken hoog te houden, maar wij dragen er mede toe bij, om ook de orde der op haar fundamenten geschok te maatschappij, naar de mate onzer krachten, te helpen bevorderen en be vestigen. Neen, inderdaad, weggesmeten geld kan het geld, besteed aan zulk een mooi en grootsch doel, ten eenenmate niet zijn. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag. De replieken leverden niet op dan een motie van de sociaal-democraten, om één millioen gulden beschikbaar te stellen voor Rusland. Deze motie zal bij het hoofdstuk Binneniandsche Zaken worden behandeld. Rusland gaf nog eenige heftigheid in de Kamer, omdat de heer Schaper on omwonden heeft gezegd, dat hij, on danks de beesten in Rusland, die ge moord hebben op groote schaal, de hongerlijdenden wil steunen. Natuurlijk verzetten de heeren communisten zich daartegen. Al die moorden heeten een legende. Minister Van Karnebeek stelde drie benauwende vragen voor de hee ren, nl. deze wat deed Rusland om dezen toestand te voorkomen wat deed Rusland zelf om dien te herstellen en waarom blijft de deur dicht ais wij zelf willen gaan kijken De heer Wijn koop interrumpeerde dat ieder binnen mocht gaan, hetgeen een daverend ge lach verwekte. Bij het vijfde hoofdstuk zal deze kwestie nog wel nader worden behan deld. De eenige kwestie die verder bij deze begrooting aan de orde kwam betrof weer het gezantschap bij den Paus. Volgens den heer Van de Laar moest dit thans weer verdwijnen nu de om standigheden zóó zijn veranderd, dat dit geen reden van bestaan meer heeft. Van de zijde der heeren Van Ravesteijn en Schaper kreeg de heer v. d. Laar steun. De minister zag geen verande ring in den toestand sedert verleden jaar, dat afschaffing rechtvaardigt. Aangezien het aantal leden zeer ge ring was, moest de stemming tot Woensdag worden uitgesteld. De oorlogsbegrooting voor 1922. Aan de memorie van antwoord in zake het voorloopig verslag van de af- deelingen der Tweede Kamer over de oorlogsbegrooting, is het volgende ont leend. Niets zal den minister aangenamer zijn dan zich door een spoedige tot standkoming van het ontwerp tot nieu we regeling van den dienstplicht den weg geopend te zien de organisatie van onze krijgsmacht in belangrijke mate te vereenvoudigen, ten einde daardoor te komen tot de noodzakelijke bezuiniging. In afwachting daarvan kon te dezer zake slechts voorbereidende arbeid plaats hebben uit dien hoofde kan een verwijt, dat in deze begrooting het stre ven naar bezuiniging nog niet in vol doende mate tot uitdrukking komt, in het bijzonder voor wat betreft de in krimping van het beroepskader, niet worden aanvaard. Daarbij worde niet uit het oog verloren, dat voor de af vloeiing van het beroepskader een wet telijke regeling noodig is, en dat deze regeling slechts geleidelijk verminde ring van lasten zal kunnen brengen. De reorganisatie van het departement heeft de volle aandacht van den minis ter hij zal trachten het zóó ie organi- seeren, dat met de minst mogelijke ar beidskrachten de voorkomende werk zaamheden worden verricht. Het lag reeds in het voornemen den staf van het wapen der genie gaande weg in te krimpen. De dienstverrichtingen zelf van dien staf kunnen zonder schade voor het Rijk niet worden vereenvoudigd. Een commissie is benoemd om voor stellen te doen tot herziening van de wet op het militair onderwijs. De minister heeft met waardeering kennis genomen, van de verklaring van verscheidene leden, dat zij zich met het voornemen om In de vredesorganisatie het korps politictroepen, op te némen, zeer goed kunnen vernemen, In verband mét een van den minister van justitie Ontvangen mededeeling omtrent de voorbereiding van de ver mindering van hei aantal voor den grensdienst benoodigde politietroepen, is dezerzijds aan den inspecteur der Kon. marechaussée opdracht gegeven de werving vorrrloopig stop te zetten, als overgangsmaatregel tot het gaan deweg bereiken van de als normaal ontworpen organisatie van 700 man. Het ligt in het voornemen, meerbe- doelde 700 man zoodanig te groepee- ren, dat zjj, met inachtneming van de mogelijkheid totAdugge concentratie bij onlusten, in de garnizoenen, de bewa king van gebouwen en voorraden voor zoover noodig op zich kunnen ne men, waardoor de te oefenen dienst plichtige manschappen van anderen dan instructieveri wachtdienst kunnen worden vrijgesteld. Het ligt in, de bedoeling de spoedige, indiening van het wetsontwerp tot her ziening van de bestaande bepalingen inzake het weduwen- en weezenpen- sioen zooveel doenlijk te bevorderen. Den minister heeft tot nu toe de noodige tijd ontbroken om 'n regeling van de rechtspositie der onderofficieren met genoegzame aandacht te overwe gen. Hij hoopt daartoe spoedig de ge legenheid te vinden. Dat het ontbreken van een nonactiviteifsregeling voor de onderofficieren deze militairen prac- tisch zou uitsluiten van de aanvaar ding van het lidmaatschap van verte genwoordigende lichamen, kan niet worden toegegeven. Tegen geheele opheffing van de beperkende bepalingen ten aanzien van het sluiten van een huwelijk bestaan bezwaren. Wel is de minister bereid wijziging dier bepalingen te bevorde ren. voor zooveel het dienstbelang zulks toelaat. De forensenbelasting. Door den, heer Hermans zijn aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld ls het d.en minister bekend, dat de toepassing van art. 244a, sub 3o, van de Gemeentewet (forcnsenbelasting) ten aanzien van arbeiders, die buiten de gemeente hunner inwoning werk zaam zijn, tot onbillijkheden leidtdat bijv. arbeiders, die even over de grens hunner „woongemeente", over een slijkweg, zich naar een kolenmijn be geven, gelegen onder hun „woonge meente", en anderen, die, zooals in Breda het geval is, werkzaam zijn in een vlak op de grenzen van twee ge meenten gelegen fabriek, genoemde belasting moet betalen? ls de minister niet van oordeel, dat het vermelde wetsartikel zijn ontstaan te danken heeft aan het feit, dat meer vermogende ingezetenen zich metter woon vestigden buiten de gemeente, waarin zij zaken dreven, om zoo te ont komen aan hoogere belastingen van de gemeente Kan de minister dus toestemmen dat de rechtsgrond van genoemde belas ting hierin gelegen is, dat zij, die profi- teeren van de lusten, zich niet mogen onttrekken aan de lasten eener ge meente Zoo ja, is de minister dan niet van meening, dat arbeiders, die in een be paalde gemeente werkzaam zijn, doch buiten die gemeente wonen dikwijls omdat zij er geen woning kunnen vin den niet profiteeren van lusten, ver bonden aan de „werkgemeente", doch integendeel deze gemeente in den regel nog aanmerkelijke verlichting van las ten bezorgen Indien de minister dit kan bevestigen en geen anderen rechtsgrond naar deze werking van art. 224a, sub 3o., der ge meentewet kan aanhalen, vindt de mi nister dan hierin geen aanleiding om, tot opheffing van zulke onbillijkheden, een wijziging van genoemde wet voor te stellen in dezen zin, dat personen, beneden een bepaald inkomen, buiten de toepassing van het vermelde artikel vallen De Staatspartij voor Volkswelvaart Het uitvoerend comité van de staat- partij voor volkswelvaart, waarvan wij het doel en het program van actie reeds vermeld hebben, spreekt in een circu laire als zijn oordeel uit, dat van het politieke partijwezen, in den vorm waarin 't zich tot nu toe doet kennen, invloed op de vertegenwoordigende staatkundige lichamen, uitgaat, welke niet in het geestelijk en stoffelijk be lang van de natie kan worden geacht voorts dat parlij-politiek in hooge mate aanleiding heeft gegeven tot een zijdige bevoordeeling van enkele klas sen in de samenleving. De tot nu toe gevolgde parlij-politiek heeft, naar de circulaire zegt, mede aanleiding gegeven tot een algemeene politieke malaise, omdat ten aanzien van het regeeringsbeleid steeds wordt vastgehouden aan de tegenoverstelling van twee zijden, waarvan de rechter zijde steunt op een kunstmatig in het leven gehouden coalitie, welke boven dien voor de beoordeeling van verre weg de meeste staatkundige vragen geen maatstaf biedt, en een linkerzijde, uit verschillende,* elkanders soms vijan dige brokstukken bestaande, die daar door alle homogeniteit mist en tot re- geeren volmaakt onmachtig is. Aan dit euvel kan, volgens het voor loopig bestuur der nieuwe partij, wor den tegemoet gekomen door de vor ming van een onafhankelijk krachtig centrum, waardoor de regeering geen eenzijdig rechts of Hnks karakter meer behoeft te dragen, en dientengevolge krachtiger kan worden, zoowel in haar samenstelling als in haar beleid. Op goede gronden mag worden aan genomen zegt ten slofte de circulaire, dat thans algemeen in het volk het be wustzijn leeft, dat de hoogst zorgelijke toestand der geldmiddelen van riik, provinciën en gemeenten een gevolg* is van het feit, dat de behandeling van tal van onderwerpen niet uitsluitend was van zakelijken en technischen aard en gericht op het algemeen belang, maar dat daarbij het drijven en tegen elkan der opbieden der politieke partijen een grooten en slechten invloed heeft uit geoefend. Mr. J. Ankerman. Mr. J. Ankerman heeft bedankt voor een candiaatuur voor de Tweede Ka mer van de Chr. Hist. Unie. Dit bedan ken is volgens de „N. H. Ct." mede een gevolg van diens veranderde politieke opvattingen zijn sympathieën moeten nl. den laatsten tijd meer gaan in de richting van de Herv. Staatspartij. De badplaats Scheveningen. In sommige kringen te Scheveningen loopen geruchten, dat in den aanstaan den zomer eenige hotels niet zullen worden geopend. Het seizoen zou zoo slecht zijn geweest, dat de maatschap pij „Zeebad Scheveningen" zich dit jaar niet opnieuw aan schade zou willen blootstellen. Van den directeur-gene raal dier maatschappij verneemt het „Hbld." echter, dat deze geruchten geen enkelen grond hebben. Men doet algemeen wel, alsof het vorig seizoen zoo slecht voor Scheveningen is ge weest, maar niets is minder waar. De exploitatie der hotels is zeker meege vallen, zoo verzekerde de directeur- generaal. De balans die einde dezer maand zal worden vastgesteld en ver schijnen, zal daarvan de bewijzen ge ven. De exploitatie van de pier alleen reeds is zoodanig geweest, dat zij een dividend van 8 pet. toelaat. Er is dan ook geen sprake van, dat eenige hotels in het aanstaande seizoen gesloten zul len blijven, tenzij... het van dezen zo mer al heel slecht zou loopen Scheepsbouw. Van de werf van de Rotterdamsche Droogdok-iMaatschappij is met goed gevolg te water gelaten het stoomschip „Kiipfontein", in aanbouw voor de HollandZuid- Ame rika-1 ij n. De hoofd-afmetingen van dit stoom schip zijn lang 400', breed 58'-3" en hoi 37'-0", terwijl de diepgang onge veer 28 voet z«d bedragen. Het schip is verdeeld in 4 ruimen. De verblijven van de bemanning bevinden zich achter, terwijl er gelegenheid bestaat tot het medenemen van 30 passagiers. Voor de voortstuwing worden een hooge en lage druk stoomturbine opgesteld, welke 3000 omwentelingen per minuut maken, welk aantal door dubbele tandradover- brenging gereduceerd wordt tot 80 om wentelingen voor de schroefas. Het normale vermogen bedraagt 3200 As paardenkrachten, welke het ge- iaden schip een snelheid kunnen geven van 12.5 zeemijlen per uur. Voor het be reiken van grootere vaartsnelheid kun- nén de machines tot 3506 As paarde- krachten worden overbelast. Stoom van 180 lbs. per vierkante Eng. duim span ning wordt geleverd door 4 enkelvoudi ge cylindrische bootketels van het Schotsche type 16'-0" diameter bij 12'- 0" lang, werkende met geforceerden trek en voorzien van Schmia's overver- hitters, die den stoom tot 325 gr. Cel sius oververhitten. De ketels zijn vervaardigd door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en de turbines door de Metropolitan Vickers Cy. te Manchester. Voor het leveren van eiectrischen stroom voor de verlichting en de draad- looze telegrafie staan 2 stoomdynamo's opgesteld. De Kiipfontein wordt gebouwd vol gens hoogste klasse Bureau Veritas. Gefieraal Booth. Gencraai Bramwell Booth, hoofdlei der van het Leger des Heils, arriveerde hedenmiddag om twee uur aan het Centraal-Station te Utrecht uit Parijs en werd aan het station in de versierde le klasse wachtkamer officieel ontvangen door den burgemeester van Utrecht, den heer Fockema Andreae.De Commis saris der Koningin in Utrecht heeft te zijnen huize den generaal de welkom thee aangeboden, waarbij ook onder scheiden autoriteiten aanwezig waren. Stads- en Provincienieuws VLISSINGEN, 11 FEBRUARI. De ziekenhuiskwestie. Gisterenmiddag werd ten raadhuize een vergadering gehouden van de com missie tot oprichting van een nieuw ziekenhuis. In deze vergadering werd medegedeeld dat eerlang bij den ge meenteraad voorstellen zullen worden ingediend om te komen tot oplossing der ziekenhuiskwestie. Er werd nog geen beslissing geno men, welke bestemming zal worden gegeven aan de gelden, welke destijds voor een nieuw ziekenhuis bijeenge bracht zijn. Concert Orkest-vereeniging „Vlissingen". De tweede concert-avond van de or kestvereniging „Vlissingen", gisteren avond in „de Oude Vriendschap" ge geven, is een succes geworden, en wij ■mogen zeggen dat mevrouw Brand— Bekker, de bekwame dirigente, met voldoening op dezen avond, die haar ongetwijfeld veel arbeid gekost heeft, mag terugzien. Zij heeft dit uit dilettan ten bestaande orkest weten op te voe ren tot een belangrijke hoogte. Met haar sobere en toch suggestieve leiding beheerseht zij het orkest, dat in haar een voor haar taak berekende dirigente heeft. Wij mogen ons niet ontveinzen dat de beide solisten niet onbelangrijk tot he.t succes van den avond hebben bij gedragen. In de eerste plaats noemen wij mevr. Rosa Spier, de bekende harp-soliste van het Residentie-orkest. Behalve een zeer sympathieke verschijning, is zij een kunstenaresse van den eersten rang. Het doet weldadig aan, wanneer zij eenvoudig voor haar klassieke instru ment plaats neemt, maar het wordt be- tooverend wanneer ze hare slanke han den, in sierlijke bewegingen langs de snaren doet bewegen, om er de klare tonen uit te voorschijn te roepen. De Fantasie van Saint-Saëns was een schitterend werk, door haar volmaakt vertolkt. Niet minder het tweede num mer „die Moidau" van Fr. Smetana, deed ons haar groote technische vaar digheid bewonderen. Het gelukte de soliste volkomen de bedoeling van den componist weer te geven in haar smet teloos rein spel. De heer Van Kesteren is* een zeer verdienstelijk fluitist. Zijn Adagio van Mozart was goed doorwerkt en af. Het solonummer na de pauze kon ons mu zikaal gevoel niet volkomen bevredigen.

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1