SJE san25350 OMGfN. 35 60e Jaargang^ 1932 vrouw V ROÜW asters t bode nsfhodo it lbode ieisje« SartsdRppij m mvësrt pmmm, VRIJDAG ÏO FEBRUARI FEUILLETON Vreemd van de wereld BINNENLAND Stads- en Provincienieuwg 12 FF.BRUARi D BENNETT aren geweest, an vermoeden, die haar met teek^nden, ndsen, v»a a,3, mseten ara® hunne Co enteerd middel troebele en ge- ineloozing. ..40. ,.SaeitBS'1 dgekeurd. jacobstran: nge Delft B 130. mrak 31. ur gevraag door r kinderen. D. O.. Bureau BBENS <S ZOON park 32. nette ag. „Vliss. Courant" dag een sstraat 113(ben.) VAME aagd „TRIO", Kerk- ibruari een nette f 24.p. maand. „Vliss. Courant". fd een nette Mej. VAN DEN darkt 62 (boven). vraagd een flinke „Vliss. Courant". straat 47. i „Vliss. Courant" alburg-RotterdcK «legen plaatsen. .N EN VEE. ruarl r. T£L «I 8 8 r. hi. T.8 ts 8 8 jeu 's morgens komen: N.V. Transp. err .b. Erven G. VOS, te Mlddeibus.v 4, Tel. 153; te 4 OOSTERHOUT Dordrecht Gehm. i-el. 103. VLISSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regel= ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 cent', bij abonnement spe- etele prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer t3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels l.fö, iedere regel meer 26 cent ABONNEMENTS-PRÏJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco dooV het geheele rijk: ƒ2.50. W eek-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Donderdag. Buitenlandsche zaken. Het is eigenaardig dat een zoo be langrijk hoofdstuk als buitenJandsche zaken in korten tijd is geworden, op zoo onbeduidende wijze kan worden behandeld. Vandaag werden wij eenige uren vergast op redevoeringen over het her stel van Rusland, van meer mededeelin- gen over het buitenlandsche beleid enz. Noch in de redevoering van den heer Schokking, noch irn die van den heei Gerretson, noch in die van den heer Wijnkoop was iets dat verder ging ot dieper dan reeds in vorige redevoerin gen was gezegd. Het pleidooi van den heer Brautigam voor herstel van de betrekkingen met Rusland was eenvou dig en klaar. 'Minister Van Karnebeek behandelde eerst eenige kleinere puntjes. Over de schadeloosstellingen voor schade in België geleden is al vaak gecorrespon deerd. Het gaat daarmede moeielijk, evenals met de passenkwestie. De re geering is echter diligent. Het Russische vraagstuk za! te Ge nua op breeden grondslag worden behandeld, en het heeft dus op dit moment geen reden om het nu alleen van Nederiandsch standpunt te bezien. Rusland maakt het moeilijk het vraag stuk goed te bezien, omdat hef een onderzoek niet wil. intusschen blijft het in aller belang liet vraagstuk ie behan delen en de aandacht moet op Genua gespannen zijn. De steunregeling voor Rusland behoort niet meer tot dit de partement en daarover handeide de minister dus niet meer. Ten aanzien van den Volkenbond maande de minister in de eerste plaats tot geduld. Het is de politiek geweest die den Volkenbond stichtte, maar die politieke kant moet slijten en de vreaes- gedachte en- de gelijkheidsgedachte moeten de overhand krijgen. Dit gaat langzaam,, gelijk de beteekenis-van den Oppersten Raad ook langzaam zal ver minderen. ieder georganiseerd overleg tusschen de volken komt den Volken bond ten goede, mits deze Bond niet te veel buiten zijn eigen grenzen gaat en zich houdt aan zijn eventueele be- teekenis. Het moeten alleen de moeilijke vraagstukken zijn die bij den Volken bond komen, vraagstukken waarmede de landen niet weg weten. De Opperste Raad kan nog niet verdwijnen omdat de Volkenbond niet de uitvoering van het vredesverdrag op zich kan nemen. Tegen de spanning die deze taak aan den Volkenbond zou geven, zou die Bond niet bestand zijn en zij zou noodlottig zijn voor zijn bestaan. Het Tuban-tia-geschil was reeds naar een bepaalde commissie verwezen vóbr sprake was van het Hof van justitie. Hef gitg dus niet aan weer wijziging té brengen in het stelsel van behandeling. De minister kwam er tegen oo dat hij niet genoeg deed om de Voiken- bonds-gedachte te populariseeron 52) Wilt ge mij danken en bewijzen, dat hef je ernst is met je berouw, dan, lieve Cftiido, tracht je eindelijk ver trouwd te maken met de plichten van een flinken grondbezitter. Help mij de lasten dragen, die een groot bezit ons oplegt, en die thans, waar ik groote, haast boven mijn fjnancieele krachten gaande offers heb gedaan, dubbel zwaar wegen. Je hebt gelijk, ik kan zooveel niet begrijpen. Ik verheug mjj daarover, dat het mij zoo lang gespaard gebleven is in dat opzicht mijn kennis te verrijken en ik verzoek je, er aan te denken, wat jij jezelf, en wat je mjj schuldig bent. Genoeg, fk kan je niet vragen, naar hier ie komen en mag zelf Irene niet verla ten om jou te zien. Dus geduld. Steeds jouw Le.ontine. Eert vaag vermoeden der waarheid was in Leontine opgekomen, terwjj! zij luisterde naar de koortsfantasiën der zieke. Niet dat zij aan eenige schuld van het meisje of zelfs maar aan ontrouw van haar echtgenoot dacht neen, nog geloofde zij rotsvast in zijn. liefde voor haar maar als een openbaring was het over haar gekomen, dat Irene Falkenau liefhad en zijn verlies Steeds weer heeft hij het volle licht daarop laten vallen en vaak gaf hij een analyse van de opvattingen van de Ne derlandsche regeering. Instructies zijn aan de gedelegeerden niet meegegeven, althans geen concrete op schrift-gestel- de. Dat was niet mogelijk omdat de agenda der vergadering vaag was. On juist was het dat de minister stommetje speelde of verstoppertje. Op de Zwit- sersche instructies is gewezen, maar dit zijn voor het meerendeei gemeenplaat sen, die niet veel 'beteekenen. Ten aanzien van België herhaalde de minister dat hij met genoegen de mededeeling van den Belgischen minis ter heeft vernomen en hij hoopte dat die mededeeling spoedig in een daad zal worden omgezet. Hij hield, er niet van een dergelijke kwestie te laten slepen en hit geloofde dat met goeden wil deze Belgische kwestie is op te lossen Thans Washington. Nederland ging er heen im de eerste plaats om acte de presence te geven, tij de militaire za ken was Nederland niet betrokken. Ten aanzien van leger-beperking is men niet verder gekomen wel ten aanzien van de vlootbeperking, waardoor 1.861.643 ton kapitale schepen is afge voerd. De minister achtte dit een be langrijk resultaat, een opening van een nieuw tijdperk. Het agressieve karakter in de Stille Zuidzee is veel veranderd door de regeling van de kwestie der vloot-basissen». De minister gaf een breed relaas maar het was geen nieuws dat hij ver telde. De uiteenzetting van de kwestie van het eiland Yap, van het contract der vier mogendheden en meer dergelijke zaken te Washington behandeld, was duidelijk maar gansch niet nieuw. De minister juichte dit alles zeer toe, om dat de vier mogendheden eem verkla ring aflegden, dat zij vast besloten wa ren de rechten van Nederland met be trekking tot zijn Insulair bezit in het gebied van den Stillen Oceaan, te eer biedigen. Die verklaringen namen alle onzeker heid en wantrouwen weg. Georganiseerd overleg bij de landmacht. Bij Kon. besluit zijn ingesteld twee commissiën voor georganiseerd overleg in zaken rakende de belangen onder scheidenlijk A. van de officieren B. van de onderofficieren. Deze commissie bestaat uit vier door den minister van oorlog tot wederop zegging aangewezen leden en plaats vervangers aangewezen onderscheiden lijk door a. de vereeniging van officieren van de Nederlandsche Landmacht, b. de algemeene Roomsch-Katholieke otficieren-vereeraiging, c. de Nationale Christen officieren vereeniging, d. de algemeene vereeniging van ver lofsofficieren der Nederlandsche land en zeemacht, en de in artikel 1, lid 1, sub B, be doelde commissie uit drie door den minister van oorlog tot wederopzeg ging aangewezen leden en plaatsver vangers en uit een tweetal leden en plaatsvervangers aangewezen onder scheidenlijk door a. de vereeniging van onderofficieren „Ons Belang", b. de Nationale Christen onderofficie ren vereeniging, e. de Nederlandsche Roomsch-Ka- moeilijk te 'boven was gekomen, ja, dat zij misschien ook thans nog geen mees tér was over dat warme gevoel, dat haar tot den redder haars levens trok, c-n dat dit de oorzaak was van zooveel wat haar zoo dikwijls had bevreemd. En zij, zij had de zuster den geliefde ontroofd, met al hare liefde niet in het hart van het jonge meisje kunnen lezen, en Irene niet het offer der zelfverloo chening kunnen brengen. Daarom had zij zich verre van Fal- kenau gehouden, daarom de gezamen lijke reis afgeslagen, daarom toonde zij stellig ook die groote onrust, toen ein delijk de dokter verlof gaf, naar het heerenhuis te verhuizen. Arme Irene. Als zij eenig begrip had van den tweestrijd, waarin Leontine met hare gevoelens was geraakt, als Irene den man, in wien zij den heldhaftigen red der zag en beminde, kon zien in het licht, waarin hij thans voor Leontine's oog stond, het proces der genezing ging stellig vlug maar de wonde, die men daardoor het zwakke meisieshart moest slaan, was ten slotte nog ge vaarlijker, dan die, weike onbeant woorde liefde had geslagen. Leontine was veel te goed, om de zuster hare .neiging voor Falkenau als iets slechts aan te rekenen. Irene zou immers veel meer recht hebben gehad, hem te beminnen, dan zij. In de zelfzucht van hartstocht had zij daar nooit aan gedacht. In deze overpeinzingen mengde zich ook de tholieke onderofficiersbond ,,St. Marti- nus". De commissiën worden bijgestaan door een secretaris en too noodig door een of meer adjunct-secretarissen door den minister van oorlog tot wederop zegging aangewezen. De ex-keizer. Een- correspondent van de „Chicago Tribune" heeft te Berlijn een onderhoud gehad met barones Rochow, van wie onlangs werd verteld, dat zij te Doorn een bezoek had gebracht aan den ex- keizer, wien het echter onmiddellijk tegengesproken voornemen werd toegeschreven, dal hij met haar in het huwelijk zou willen treden. „Enkel en alleen omdat de keizer zich ongeluk kig gevoelt en heimwee heeft, heb ik een week of vijf op het huis te Doorn vertoefd zoo deelde zij aan den- correspondent mede maar niet omdaf er sprake is van een huwelijk." Daarentegen hebben de naaste vrien den en bekenden vani barones Rochow aan den vertegenwoordiger van het Amerikaansche biad medegedeeld, daf er wel degelijk aan eert huwelijk was gedacht dat in Mei zou worden geslo ten, maar uitgesteld was ten gevolge vam de protesten van de monarchisti sche Leiders en van de keizerlijke fami lie, die begrepen daf dan alle kans op een herwinninc van den troon verkeken zou zijn. Zij vertellen erbij, dat zij de eendge vrouw is, dien de keizer ooit heeft liefgehad, en dat hij, nu hij af stand van den troon heeft gedaanj zijn eenige liefde, die nog dateerde uit den tijd dat hij kroonprins was, en zij hem „Blumenwalzer" noemde, zou willen trouwen, hetgeen vroeger onmogelijk was omdat zij niet van koninklijken bloede was. Toen de correspondent niet barones Rochow over die huwelijkspraatjes sprak, begon zij te lachen en zei „De menschen hebben mij heel wat last ver oorzaakt en honderden „belangstellen den", vooral Amerikanen hebben mij om mijn portret gevraagd. Er hebben allerlei fantasti-che portretten van mij in de couranten gestaan, sommige yer- toonen mij ais een jong meisje, en an dere als een heel oude vrouw van ver over de zestig. Ik hoop, dat ik nu den leeftijd heb bereikt om van dergelijke indiscreties bevrijd te blijven. Ik bracht den keizer een- bezoek als vriendin, niet omdat er van een huwelijk sprake was. We zijn sedert onze kinderjaren met elkander bevriend geweest. De keizer verheugt zich in een goede gezondheid, maar lijdt onder het droevig lot van zijn land. Hij heeft heimwee, maar zijn vrienden komen, zooals ik deed, hem opzoeken en doen hem tijdelijk verge ten, wat hij verloren heeft. Het is wei jammer dat de menschen hem dit zelfs niet gunnen en allerlei romantische ver telsels rondstrooien. De correspondent beschrijft barones Rochow als *n> indrukwekkende vrouw, ondanks haar gevorderden Ieeftiid en grijze haren, gracieus en elegant met een koninklijke houding, mooie, regel matige trekken en groote, helder blau we oogen. Haar vrienden beweren, dat de ko ningin van Zweden, van geboorte een Badensche prinses, haar een hoogen Zweedschen adellijken titel zou hebben toegezegd, indien dat met het oog op een vorstelijk huwelijk noodig mocht zijn. De loonsverlaging in het drukkers- bedrijf. Te Amsterdam is een vergadering gehouden van de hoofdbesturen der arbeidsorganisaties in het drukkersbe- vraag, of zij de zuster hare hoop zou toevertrouwen of niet. Zou Irene niet in de toekomst daar van ceh gevaar vreezen, dat de zuster liefde kon -bedreigen En zich dan misschien nog eenzamer gevoelen dan thans Er drukten zooveel zorgen- thans op Leontine, hare gedachten raakten ver ward. Vóór alles wat kon en wat moest gebeureri, om Irgne uit den ban van haar feeder gevoel vioor den echt genoot van hare zuster te bevrijden Een tijdelijke scheiding van Irene leek haar noodzakelijk, en toch deinsde zij daarvoor terug. Het reeds gevormde reisplan moest worden opgegeven. Om naar hef zuiden te gaan, was de tijd reeds te ver gevorderd. De som men, die de schulden.van haar man verslonden hadden, speelden zelfs bij haar groot vermogen een rol van het moederlijk erfdeel bleef slechts weinig over. Dat liet tusschen Falkenau en notaris Werner tot een heftige verklaring was gekomen, wist de barones niet. Zij hadden de grenzen der hoffelijkheid niet overschreden, maar de notaris wist, dat hij zich den baron tot doods vijand had gemaakt en Falkenau had ieeren inzien, dat Werner hem doorzag en dat hij in den knappen jurist een tegenstander gevonden had, die met alle hem ten dienste staande wapenen tegen hem zou strijden, zoo- drijf, naar aanleiding'van het bekende patroonsvoorstel inzake loonsverlaging en de arbeidsiijdverlenging en de prijs- tariefvermindering. Definitief resultaat werd niet bereikt. De „Nieuwe Courant". Naar het „Vaderland" verneemt moet een overeenkomst aangegaan zijn ten gevolge waarvan de „N. Ct." bin nenkort als zelfstandige onderneming zal ophouden te bestaan. De „N. Rott. Ct." zou eigenaar geworden zijn. Het „Vad." heeft bij de „N. R. Ct." en de „N. Ct." getracht bevestiging van dit bericht te verkrijgern Men meende zich daar echter er. niet over te kunnen uitlaten. Legaten voor de drankbestrijding. Door wijlen mevr. baronesse van Verschuer te 's-Gravenhage is aan de Nationale Christen Geheei-onthouders- vereeniging 10 duizend gulden gele gateerd. Scheepsbouw. Van de scheepsbouwwerf der finna A. Vuijk Zonen te Capelle a.d. IJssel, is met gunstig gevolg te water gelaten het stalen schroefstoomschip „Peur- sum", gebouwd voor rekening van de stoomvaart-maatschappij „Oostzee" te Amsterdam. Dit schip, gebouwd onder speciaal toezicht van Lioyd Register naar de voorschriften voor de hoogste klasse, heeft een laadvermogen van circa 3550 ton D.W. bij een lengte van 280' 0" tus schen de stevens, een breedte op het grootspant van 40' 0" en een holte tot het hoofddek van 21' 4". Midscheeps bevinden zich de vol gens de eischen des tijds ingerichte hutten voor den gezagvoerder en de officieren, terwijl het logies voor de 'bmanning in de campagne is'onderge bracht. Een triple expansie machine van 1150 P. K., welke wordt vervaardigd door de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen, zal in dit schip geplaatst worden. De eiectrische verlichting werd aangebracht door de firma Groeneveid van der Poll >S Co, Bestrijding van tuberculose en Kanker. In een te Amsterdam gehouden ver gadering is opgericht een vereeniging onder den naam „Fonds 1918 ter be strijding van tuberculose en kanker". Door den voorzitter, mr. J. F. de Beaufort, werd er aan herinnerd, dat de Koningin bij de bestemming van de ingekomen giften voor het Nationaal Vredesfonds de keuze had laten vallen op de bestrijding van. tuberculose en kanker. Het fonds, thans bedragende onge veer 120.000, zal door de nieuwe opgerichte vereeniging worden be heerd. De statuten bepalen, dat de ver eeniging, gevestigd te Amsterdam, zich ten doei stelt de 'bestrijding van tuber culose en kanker in het algemeen en in het bijzonder tegemoetkoming in de koster» van verpleging en geneeskundi ge behandeling van min- of onvermo gende lijders. Zij heeft een afdeeling in elke provincie. Het hoofdbestuur bestaat uit een bureau van vijf leden en uit de afgevaardigden, die de afdee- lingen zullen aanwijzen. De inkomsten der vereeniging zullen behalve uit de bijdragen van stichters en donateurs, bestaan uit de contributies der leden van de afdeelingen. Het eerste werk van het bestuur zal zijn de oprichting van afdeelingen in de provincies te bevorderen. dra het belang van zijne clientèle dat eischte. De buitengewoon teedere brieven, die Leontine van Falkenau ontving, misten geheel hunne uitwerking. Zij had het echte, ware vertrouwen in hem verloren. Een man, die lichtzinnig met zijn woord speelt, een man, die zijn toe komst op een gelukkig toeval bouwen durft verdient niet de onbegrensde liefde, de met bewondering gemengde overgave, die zij hem wijdde. Een man, die den schuldigen moed bezit een lichtzinnig leven te leiden, moest tenminste ook den zedelijken moed hebben, zijn fouten te erkennen. Destijds, in hare stemming, in hare eenzaamheid, in hare hartstochtelijke teederheid had zij hem immers alles vergeven, als hij beterschap beloofd als hij zich gebeterd had. Was hij een ander geworden Had de liefde hem gelouterd Mocht zij thans op zijn beloften vertrouwen, hem opnieuw haar hart ontsluiten, met oogen vol hoop in de toekomst blik ken Dikwijls kwam het over haar.als- of zij va banque had gespeeld met haar levensgeluk en dat zij verloren had. Maar, als dan hefschoone, verlei delijke beeld van haar echtgenoot voor haar geestesoog verscheen en zij aan de toekomst dacht, waarin zij een kind - zijn kind in de armen zou wiegen, dan ontwaakte opnieuw hare groote, alles ver-ontschukfigende, alles verge- VLISSINGEN, 10 FEBRUARI. De verbetering der haven. Op Woensdag 8 Maart zal worden aanbesteed het maken van een ver harden weg met zoutwaterleiding en bijkomende werken, deel uitmakende van de werken tot verbetering van de haven te Vlissingen, Raming 47.000. Hiermede zal dus een begin worden gemaakt met de werken in verband met de uitbreiding en verbetering der haven. Het is nog maar een kiein begin, wat blijkt uit de raming van dit werk. De door de gemeente gekochte anthraciet. Naar aanleiding van. ons bericht dat de door het gemeente-bestuur aange kochte lading anthraciet door de han delaren is geweigerd op grond dat deze brandstof, naar hun meening, niet aan. redelijke eischen voldoet, deelt de duurte-commissie ons het volgende mede Half Januari was met een leverancier uit Terneuzen een overeenkomst geslo ten, dat door hem hier te Vlissingen zou worden geleverd 300 ton goede Belgi sche anthraciet, te leveren in 2 partijen, de eerste begin Februari, de tweede aan het eind dezer maand. Met de handelaren was overeenge komen, dat beide partijen door hen zouden worden overgenomen en. ver kocht tegen een prijs niet hooger dan 3.30 per H. L. rechtstreeks uit schip en 3.55 uit het pakhuis. Hierbij was de voorwaarde gesteld dat, zoo de anthraciet niet aan redelijke eischen voldeed, scheidsrechterlijk zou worden uitgemaakt of ze al of niet le verbaar was. Toen nu Dinsdag ji. de eerste partij aankwam, werd deze door de hande laren geweigerd op gronu van ver meende onzuiverheid en te veel steenen. Beiderzijds werd toen, als eerste maatregel, uitgezien naar een deskun dige. De duurte-commissie siaagde te Goes, de handelaren; siaagden te Mid delburg. Het rapport van den man uit Goes was gunstig, van den man uit Middel burg zeer ongunstig. Inmiddels was de leverancier te Neu zen van den toestand op de hoogte gebracht. Deze zond ons een uitvoerig tele gram, waarvan wij een gedeelte aan halen „Steengehalte kan slechts bij ver branding blijken en niet bij opening fuiken schip, wensch niet dat noch duurte-commissie noch het gemeente bestuur in eenige moeilijkheden ge raakt en ben gaarne bereid schip terng te nemen, heb geleverd hetgeen ik ver kocht heb doch wensch geen moeilijk heden, zoodat indien U lading niet wenscht ik deze gaarne terugneem en ook bereid ben verder kwantum te anuuleeren". In dit stadium van de zaak werd een nieuwe bespreking gehouden, met een vertegenwoordiger uit de Vlissingsche handelaren waaruit bleek, dat zij hun eerst ingenomen standpunt handhaaf den. Waar thans bij den verkoop dezer biandstof elke bemiddeling van de han delaren was buitengesloten, meende de commissie nog een laatste poging te moeten wagen om deze anthraciet aan de Vlissingsche bevolking te kun nen verkoopen. Aan den leverancier werd machtiging vende liefde. Als echtgenoot, als vader, zou hij zoenen, wat hij in jeugdige lichtzin nigheid', een slachtoffer der omstandig heden, misdeed wat, zooals immers zelfs de eerlijke, streng oordèelende jurist zei, zoo menigeen had gedaan, die, als hij in de haven van het huwe lijk binnenliep, met het verleden vol komen brak, en een nieuw, degOijk mensch, een bruikbaar lid oer maat schappij geworden was. Hoe zou, hoe kon voor Irene's naaste toekomst worden gezorgd Die vraag hield Leontine dag en nacht bezig. Het bekoorliik meisje, was aan het leven weergegeven maar bleek en stil, in zich zelf gekeerd, met roerende deemoedige teederheid jegens de zus ter, liep zij rond. Diepe melancholie scheen zich van haar meester te willen maken en vol zorg dacht de barones aan den terug keer in de oude omgeving, die voor het meisje noodlottig kon worden. Een brief van gravin von Wulfner, die met haar echtgenoot in Berlijn woonde, maar den zofher in het heer lijke Mariënbad doorbracht, omdat haar gemaal evenals hare moeder daar een kuur doormaakte, scheen Leontine een wenk van het lot. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1