istbode ENSTBOQF. E1D DONDERDAG FEBRUARI 60e Jaargang^ ian biedingen siaanvragen de Me sje ;meisje ERMEISJE si» lutKkapm w FEUILLETON Vreemd van de wereld BINNENLAND Stads» en Brovincienieuws mo® 34 ten hiermed®, sfondsen, va» len ingeleverd ae zij ga&roei S 6 ZOON. s* a. orloofd en es enng. 3TEN. sen iu contanten 1.000.t>«)0 SoO.OOO 400.4IUU ÖO iHKf 40.U00 520.000 I. £.7£o.ooo ot een prijs 1 storting voor rissel of in post- j er© trekking HosItsUssi 185. g gewensc, velen I Maische Snijboontjes, 4.50, zestig p. 8.-. tjes 6.— en 11., d met vaatje en ga- van prima kwaliteit, of wal. C. M. SCHiP- graeht 12, tel. 339, Alkmaar. Profiteert chten nog 3 maanden roentennood. een nette lagen en 1 of 2 heelc adhuisstr. 43(boven.) ïg na 7 uur. •evraagd. oordstraat 59. een flinke horjp a 12 uur vrij. Tegen Te bevragen Firma j. leine Markt 62. voor direct een nette Paul Krugerstraat 24 gevraagd een net nidekerksche weg 62. een nette LER, Nieuwendijk 35 er 3 maanden. J. WILLEMSE. Souburg. niet beneden de 14 Mej HUIJBRECHTS, d 55. NlSuslourg Ar engeiegcc plaatsen VAN PftSSA9IEfei!, EREN £SS VEE. 1. Slat. «r 8 8 to. t.a n Februari 9 1.0 3 14 ssingen '8 morgeus rt bekomen dam N.V Transp. er n v b. Erven O VOS, iOIS, le Middelburg tORN, Tel 153: te VAN OOSTERHOUTf te Dordrecht Qebr... H. Vei iOS VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regeia 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van ]_5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- K dieren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het gelieele rijk ƒ2.50. Week-abon- J| r.ementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. KAMEROVERZICHT Tweede Kamer. Vergadering van Woensdag. De bemoeiing der Indische regeering in zake het zitting nemen van drie re genten in liet comité voor de autono mie van Indië, zal in de Kamer bespro ken worden. De heer Marchant heeft de Kamer verlof gevraagd den minister van koloniën daarover te mogen inter- pelleeren. De Arbeidsbegrooting voor 1922 is goedgekeurd met 66 tegen 3 stemmen. De twee aanwezige communisten en de heer Braat stemden tegen de eersten omdat de minister niet genoeg voor de woningpolitiek deed, de laatste waar schijnlijk omdat hij het totaal bedrag lager wilde zien. 5<f De Staat heeft weer geld noodig. Minister De Geer heeft een nieuwe methode van leening voorgesteld. Hij vraagt vrijheid van de Kamer om tot een maximum van driehonderd miliioen gulden te leenen, tegen den koers die te bedingen is en tegen het rentetype dat gangbaar is. Het hangt.dus van de om standigheden af wat de minister aan de markt brengt en welk percentage hij i bedingen kan. Dit stelsel heeft zijn aan- zienlijke voordeeleri, oindat de Staat nu eens pofiteeren kan van de op- en neergaande beweging van de geld markt. Natuurlijk zijn er leden, die in het al- gemeen iets anders wilden, een ge dwongen leening tegen een laag per centage, een amputatie van liét groot kapitaal. Van minister De Geer was niots andere ie wachten, clan een vrijo leening, gezien zijn houding als Ka merlid tegenover vorige leeningen. Vol gens den minister is het eenige nieuwe in zijn stelsel het ontbreken van een rente-type. Het is gebleken, dat het ge vaarlijk is een maximum cijfer te ma ker., omdat men dan verwacht dat dit cijfer spoedig bereikt zal worden. Van i een gedwongen leening verwacht de minister niets. Hij stond niet op het standpunt, dat de uitgaven voor den woningbouw crisisuitgaven zijn. Crisis- uitgaven zijn trouwens in hun aard eer gewone dan buitengewone uitgaven. De crisisuitgaven waren verteringsuit gaven, die uit de jaarlijksche uitgaven bekostigd moeten worden. De woning- uitgaven zijn kapitaals-uitgaven en er kan geen sprake van zi,jn, dat zij uit de gewone inkomsten worden betaald. Een gedwongen leening zou een slag zijn voor het staatscrediet en dat zou er geheel en al door ontredderd wor den, een middel, dat erger zou zijn dan de kwaal. De minister heeft dé geld schieters langer dan vandaag noodig. Het ontwerp werd goedgekeurd met 66 tegen 3 stemmen twee communis ten en de heer Braat. 51) Te veel opeens, zij drukte de handen voor liet doodsbleeke gelaat. Ach, hoe licht woog toch de gisteren, haar zoo zv/aar schijnende mededeeling tegenover de pas ontvangen bood schap. Daar ging het om geld en nog eens om geld, hier om het leven van de innig beminde zuster. Voor dit gevaar week al het andere terug, zelfs de onuitsprekelijke smart, die haar de onwaardigheid van haar echtgenoot, waaraan zij niet meer kon twijfelen, veroorzaakte. Eindelijk. De weg was haar immers 200 eindeloos lang gevallen, eindelijk 'ag de bosohwachterswoning voor haar. Rustig lag daar het huis tusschen het groen. •n de verte glansde het meer, verguld door de hooger rijzende zon. De morgen was zoo schoon, het hosch zoo geurig, geen wolkje dreef langs den azuutblauwen hemel vrede was het "rondom, en toch, ach, welfde die hemel zich over zooveel lijdende, échtende menschenharfen, over zooveel ongeluk en schuld. Dat alles gevoelde Leontine als in een droom. De angst, hoe zij Irene zou J'mden, snoerde haar de keel toe en '°en zij zacht den drempel overschreed, De begrooting voor buitenlandsche zaken bracht in de eerste plaats den heer Van Ravesteijn aan het woord voor- liet houden zijner interpellatie over de houding der Nederlandsche de legatie op.de conferentie te Washing ton. Deze interpellatie was tevens aan de orde, tegelijk met de begrooting. De inferpellant steide navolgende vragen 1. Heeft de Nederlandsche delegatie op de conferentie te Washington hetzij rechtstreeks of indirect invloed kunnen uitoefenen op de daar behandelde vraagstukken betrekkelijk de beperking der bewapeningen 2. Zoo ja, heeft zij dan dien invloed aangewend teneinde tot een zoo groot mogelijke beperking op elk gebied te geraken 3. Heeft de delegatie ook nog op an dere gebieden, die een onderwerp van bespreking uitmaakten, zooals b.v. die van de onafhankelijkheid der Oost- Aziatische volken en inzonderheid die van China, invloed uitgeoefend 4. Is' de delegatie uitgenoodigd tot eenige overeenkomst toe te treden 5. Zoo ja, welke houding heeft zij tegenover deze uitnoodiging aangeno men Van zijn toelichting vermelden wij alleen zijn kritiek op de geheimhouding die in Nederland betracht wordt ten aanzien van de internationale verhou dingen. In andere janden bijv. is de uitnoodiging voor Genua openlijk en in het parlement besproken. Alleen niet in Nederland minister Van Karnebeek achtte hij een beroepsdiplomaat. In Ge nua zal hij wat Rusland betreft zijn draai wei nemen. Het is een fout ge weest, dat Rusland in Washington niet is uitgenoodigd. Eenig heil verwachtte deze afgevaardigde van de conferen ties. Mr. Dresselhuijs sloeg een gloeiende toast op minister Van Karnebeek voor dp wijze waarop hij Nederland heeft vertegenwoordigd en op het Permanen te Hof, dat morgen in Den Haag wordt geopend. Over den Volkenbond had hij eenige opmerkingen. Hij betreurde het, dat nog steeds de Centralen zijn geweerd en dat de „Tubantia"-kwestie niet aan het In ternationale Hof is onderworpen. Hij betreurde het, dat nog steeds de Voi- kQnbotvd wordt achtergesteld hii den Oppersten Raad. Zoolang dat het ge val is blijven de belangrijkste figuren uit de Volkenbondsvergaderingen weg en dat is een verkeerd stelsel. Voorts aciitte deze afgevaardigde het ge- wenschl, dat de instructies voor de de legaties openbaar zouden zijn, opdat de houding van onze vertegenwoordi gers beter beoordeeld kunnen worden. Zii het wat zachter, uitte dus ook deze afgevaardigde kritiek op de geheim zinnigheid van dezen minister, een klacht die niet ongegrond is. Het conflict in den vrijz. ctem. bond. Naar „de Tel." verneemt, heeft de heer E. M. Teenstra, in verband met het optreden van mr. Marchant tegen hem, bedankt als lid van de vrijz. dem. Kamerfractie, waarvan hij secretaris- penningmeester was. De heer Teenstra staat dus thans, evenais mr. Van Beresteijn geheel los van de fractie in de Kamer. Hij heeft echter vooralsnog niet bedankt als lid van de partij. waar de boschwachtersvrouw haar reeds groetend tegemoet kwam, toen wankelde haar voet en de oogen hecht ten zich met een angstige vraag op het gelaat der frissche, bloeiende jonge vrouw, maar geen woord kwam cr over haar lippen. De freule slaapt niet, maar al te goed was de nacht niet. De schrik en het koude bad waren haast te veel voor het zwakke lichaam. Met zacht geweld drong Leontine haar ter zijde, terwijl zij opgewonden zei Geen woorden beste. Ik hoor ze toch niet. Vlug, laat mij mijn zuster zien, ik sterf van onrust. Behoedzaam deed de vrouw de deur open, die naar de nette logeerkamer leidde, waar de patiënte te bed lag. De oogen wijd open, de brandende lippen vast opeen geklemd, het gelaat doodsbleek, lag Irene, het hoofd in natte doeken gewikkeld, lang uitge strekt. Zij herkende Leontine niet, de blikken gleden dwalend langs de voor haar knielende zuster, om doelloos in de verte te staren. Ook bij de zachte aan raking van hare hand, bij den stillen kus, die Leontine op het wasbieeke voorhoofd drukte, bewoog zij zich niet. Eerst toen deze zacht en innig vroeg Irene, zeg toch een woord, een enkel woord, zeg dat ge mij liefhebt, flikkerde het in hare oogen, een droef lachje kwam om haar mond en zacht en toonloos klonk hef van hare lippen lief De Vlootwet. Naar het persbureau Vaz Dias ver neemt zal de Bezuinigingscommissie van de Maatschappij voor Nijverheid bmfierekorf een adres richten tot de Tweede Kamer, waarin aangedrongen zal worden, de Vlootwet terug te sturen naar de afdeelingen, teneinde nog eens rustig na te-gaan, welke wijzigingen in het vióolpian aangebracht moeten worden. De millioenenvioot voor Indië. In het Februari-nummer van „De Gids" komt een artikel voor van kolo nel J. P. van Rossum, waarin hij de aanhangige Vlootwet aan scherpe cri- tielc onderwerpt. De wereldoorlog, aldus kolonel Van Rossum, heeft den voorheen meest waarschijnlijken en gevaarlijksten aan valler volkomen machteloos gemaakt en tevens de algemeene verhoudingen en inzichten zóó afdoende gewijzigd, dat de kans op een oorlog, met het doei zich meester te maken van Ned.- Indië, voor afzienbaren tijd als uitge sloten mag worden beschouwd. Japan hebben wij nooit beschouwd als zulk een tegenstander. Dit land zal toch bij voorkeur een débouchè voor zijne te talrijke bevolking zoeken in de gematigde luchtstreek, waar de Japan ner thuis behoort, en stellig niet het overbevolkte Java, waar de algemeene levensstandaard wellicht nog lager is dan in Japan zelf, uitkiezen. Zoolang het elders gelegenheid tot expansie kan vinden, zal het die niet zoeken waar het dientengevolge noodzakelijk in ernsti ge moeilijkheden zal komen met twee of drie groote mogendheden. Van zoo weinig politiek inzicht hebben wij de Japansche regeering nooit verdacht. Maar bovendien is er voor die regee ring geen enkele reden om moeilijkhe- heden te zoeken met Nederland, dat juist de mogendheid is die Japan (en de Japanners) geheel als gelijke erkend heeft en aan den handel en het verkeer met zijn burgers geen enkelen hinder paal in den weg legt. Kolonel Van Rossum oordeelt daar om „een krachtige vloot vopr de verde diging van Indië onnoodig, te eerder, nu het onderhouden van zulk een vloot onze krachten in elk opzicht verre te bovo» 3£>n pffxein rjIAnCftlftti wij een vloot, zooals de regeering ver langt. Wij kunnen daarin niet anders zien dan een reusachtige verspilling en tevens een voltooiing van de des organisatie onzer zeemacht. Wat het materieel betreft, schr. acht „het maken van de onderzeeboot tot kern van de vloot een proefneming die niet goedgekeurd mag worden" op de ze wijze ontstaat een „erzats-vloot", een vloot immers „zonder de natuurlijke kern daarvan schepen die kunnen vechten". Nog critiseert de schrijver den vorm, waarin deze vlootplannen zijn gegoten, nl. een aparte wet, in plaats van het aanvragen van gelden op de jaarlijk sche begrootingen. Ook wijst hij er op, dat de zwaarste lasten zich eerst over eenige jaren zullen doen gevoelen, en laakt de bedoeling om aldus een groo- tere „vastheid van uitvoering" te ver krijgen, wijl het hier een proefneming geldt waaraan men zich voor jaren en jaren bindt, ook al zou de ingeslagen weg juist niet blijken. In zijn beschouwing der financieeie gevolgen vergelijkt schr. de uitgaven voor de zeemacht 10 jaar geleden nog geen 24 miliioen, met de voor 1928 ge- Toen zonk zij in de kussens terug, bewegingloos en sprakeloos. Ik blijf hier, besliste de barones. Och, geef mij inkt, pen en papier. De koetsier moet den brief terstond aan den baron geven. Nietwaar, u staat toe dat ik mij voor den tijd, dat mijn zuster hier moet blijven, met een pleegzuster hier installeer Ik hoop dat de dokter de overbrenging naar het heerenhuis spoedig toestaat. En dan, och vertel mij, hoe het ongetuk gebeurd is, en waar. ik weet immers nog heelcmaal niets, alleen dat mijn liefste in doods gevaar verkeert, weet ik, snikte zij hartstochtelijk. In vliegende haast had zij twee brie ven geschreven. Den eenen aan Falke- nau, den tweeden aan de dame van gezelschap, wie zij de noodige op drachten gaf, met het verzoek naar de boschwachterswoning te komen. Toen het rijtuig wegrolde, heradem de zij, als van een last bevrijd. Met een teederen blik zag zij naar het bleeke, wat rustiger schijnende gezicht van Irene. De dokter kon niets inbrengen tegen de aanwezigheid van de barones, hij kende de kalme vastberadenheid van Leontine genoeg, om ook zélfs maar geen poging te wagen, er tegen op te komen. Hier is mijn plaats, en hier blijf ik, tot u veroorlooft, mijn zuster naar huis fe brengen, had zij gezegd. Dag en nacht hield zij de wacht bij de zieke, die onrustig in haar bed heen en weer woelde, nu eens zachte woord- raamde 114 miliioen, met de uitgaven voor het leger in Ned.-Indië een totaal van pl.m. 200 miliioen, tegen 50 a 60 miliioen omstreeks 1912. En dat, terwijl „de politieke omstandigheden thans veel gunstiger zijn voor de veiligheid van indië dan zij tientallen van jaren achtereenvolgens zijn geweest." Het is ons concludeert de schr. na deze vergelijkingen onverklaarbaar hoe de regeering, die toch de lasten en zorgen van de burgerij kent en zelf ver klaart, dat besparing op ieder gebied dringend noodig is, de vrijheid kan vin den met zulke kostbare voorstellen te komen. Nu zij den moed niet kan vin den om de maatregelen te treffen, wel ke door de omstandigheden zijn gebo den, willen wij hopen, dat de volksver tegenwoordiging het haar bij de be handeling van dit wetsontwerp duide lijk zal maken, dat ook op militair ge bied naar de grootst mogelijke beper king van uitgaven moet worden ge streefd niet met woorden alleen, maar in de eerste plaats door daden. Een ge zond optimisme bij het kiiken in de toe komst, mag van de regeering verwacht worden. Dit is toch onmisbaar bij den aanbouw der nieuwe wereld, welke zich aan het vormen is. Alleen met vertrou wen kan de ontredderde maatschappij weer in evenwicht worden gebracht. Gegeven de toestanden en opvattin gen zooals zij door den wereldoorlog zijn geworden, zoo besluit de deskun dige schrijver zijn artikel, spreken wij het met volle overtuiging uit, dat in Ne- derlandsch-Indië voor afzienbaren tijd een vloot ter verdediging tegen een buitenlandschen vijand niet noodig is, dat volstaan kan worden met betrekke lijk bescheiden maritieme middelen en een goed poljtieleger tot handhaving van het wettig gezag de onzijdigheid inbegrepen. Óp de jaarlijksche uitgaven voor land en zeemacht kan een enorm bedrag bespaard worden en hierdoor meer gedaan worden voor de algemee ne weerbaarmaking van Insulinde dan de Vlootwet (en de hiermede samen hangende moderniseering van het le ger) ooit zal vermogen. Moge de volksvertegenwoordiging dit inzicht deelen en daarvan afdoende doen blijken, zoodra de vlootwet in openbare behandeling komt. concept-program van acuc n. jkuhj. De anti-revolutionnaire bladen be- vatien een nota van wijziging van. hei concept-program van actie der A. Rev. partij. Wij ontleenen eraan Aan punt d. van Par. Ill worde toe gevoegd „Wijziging ere aanvulling van de Arbeidswet 1919 om daardoor, met behoud van de grondgedachte, die in de wet belichaamd is, de mogelijkheid te openen, dat bedrijfsregelingen, die tot stand zijn gebracht in gemeen over leg tusschen patroons en organisaties van arbeiders in de plaats trdeen van de wettelijke regeling." In Par. lil worde ingelascht een nieuw punt e. „Aan de behartiging van de belangen van den Middenstand wor de ernstige aandacht geschonken". Punt b van Par. IV worde vervangen door hef volgende Bescherming van de gehuwde vrouw en van jeugdige personen ten opzichte van den arbeids duur. Uitbreiding van de wettelijke ar beidsbescherming ten aanzien van den volwassen mannelijken arbeider en de ongehuwde vrouw kan alleen dan wor den aanvaard, indien een wettelijke regeling terzake volledig rekening houdt met de eigenaardigheden van 't bedrijf en zulk een regeling voorts op jes fluisterende, dan weer in diep zwij gen verzinkend, waaruit niets haar kon wekken. Lange dagen en bange nachten gin gen voorbij, waarin Leontine, handen wringend, in onuitsprekelijken angst voor haar bed knielde, de lippen op de krampachtig trekkende, wasbieeke han den van Irene gedrukt, innig bad. De dokter had de hulp van een be kend collega uit de hoofdstad gekre gen, een flinke pleegzuster en mevrouw von Wachicr hielpen Leontine, niets werd nagelaten, en toch keerde slechts langzaam de hoop op behoud van het dierbare leven terug. De brief, dien Falkenau van zijn ge malin had ontvangen, leek geen feeder epistel. Zij had hem daarin kort mede gedeeld, wat zij bij den notaris had vernomen, zonder ook maar een woord van verwijt er aan toe te voegen maar juisj de zuiver zakelijke toon van het schrijven, het verzoek, dat een be vel geleek, om terstond naar Wemer te reizen, om de „leeiijke historie" uit de wereld te helpen, werkte zeer drukkend op mijnheer de baron. Met het betalen van zijn schulden was hij maar weinig geholpen -dat was alleen maar goed voor zijn schuld- eischers hij wilde er voor zich zelf ook mimt uit slaan. Het zou in hem niet opkomen, zoo kortweg de woekeraars te betalen, wat zij vorderden. Die mochten tevreden zijn als zij tenminste iets kregen, de rest was dan voor hem. JNOEZONDEN MEDEDEELfNGEN. Altijd in huis. De ontsmettende, verzachtende en heeiende eigenschappen van Foster's Zalf maken deze onmisbaar voor huid uitslag, kloven, huidvlekken, eczema, psoriasis, en de verschillende vormen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zaif altijd in huis prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. afdoende wijze zoodanige opwekking van het organisatieteven bevordert, dat uit liet bedrijf zelf voortgekomen rege lingen ten slotte de door de overheid vastgestelde bepalingen kunnen ver vangen". Var. Par. VI punt a. worde de aanhef aldus gelezen „Onveranderd vasthou dend aan het ideaal van de vrije school voor heel de natie, sture men er onzer zijds bij elke meer omvangrijke wijzi ging der onderwijswet op aan, dat de financieeie bemoeiing der overheid zich bepale tot... enz." Aan punt a. van Par. VI worde nog toegevoegd „Het verzet tegen uitbrei ding van den wettelijken leerplicht bïrj- ve gehandhaafd". De nood in Rusland. De gemeenteraad te Zwolle heeft met 12 tegen 5 stemmen de volgende motie aangenomen „De raad van Zwolle dringt met den meesten ernst bij de regecring er op aan, dat Nederland zich aansluit bij de andere volken, die het honger en gebrek lijdend Rusland zoo spoedig doenlijk hulp doen toekomen." De voorzitter noemde den raad niet bevoegd een dergelijke zaak bij de regecring ganhangig te maken. VLISSINGEN, 9 FEBRUARI. Het ijs. Op den Spuiboezem werd heden vrij druk schaatsen gereden. Gisteren zijn daar enkele schaatsenrijders door het toen nog te zwakke ijs gezakt zii kwamen er evenwel met'een nat pak af. Op de stadsvesten te Middelburg .ónar cr-Jia yfo/m (YArr>_ den, doch het ijs is over net algemeen slecht, doordat het hoofdzakelijk sneeuwijs is. De steenkolenhandelaren hebben, ook nadat eerst een expert was ge raadpleegd, besloten de door de ge meente aangekochte kolen niet te wil len overnemen. Volgens hun oordeel bevatten deze kolen een veel te groot percentage steenen en voldoen zij in het geheel niet aan de eischen welke aan anthracièt gesteld kunnen worden. Lezing uitgesteld. De lezing, welke ds. C. Koenekoop morgenavond in de Nieuwe Kerk alhier zou houden, gaat wegens familie-om standigheden niet door. Schoorsteenbranden. Vermoedelijk door liet harde stoken hebben gisteren hier eenige schoor steenbranden plaats gehad, welke door de politie met minimaxeo werden ge- bluscht. Inbraak. Aan de grens van onze gemeente, doch op Koudekerksch grondgebied, heeft in eere landbouwerswoning in- Hij zou het den notaris wel duidelijk maken, dat het zoo niet langer ging en dat hij niet langer als stoffage voor de rijke vrouw kon dienen. Thans, nu Leontine door de eene groote zorg in beslag werd genomen, was het stellig de beste gelegenheid om haar voor zijne, naar hij meende, billijke verlangens ontvankelijk te maken. Zooveel te meer Irene herstelde, zoo- veei te meer hare herinnering terug keerde, des te droeviger werd de uit drukking van haar gezicht. Haar blau we oogen hingen dikwijls met roerende teederheid aan Leontine, die bij het ge luk, haar lieveling te zien genezen, bijna vergeten had wat Falkenau haar had aangedaan, hoe bitter zij de teleur stelling ook had gevonden, die haar deel werd. Dat die onverkwikkelijke zaken af gedaan waren, had de notaris haar medegedeeld, die haar zonder verderen uitleg dit feit berichtte. Een onderhoud, dat Falkenau haar gevraagd had, had zij geweigerd, daar zich daardoor, zooals zij had geant woord op zijn schriftelijk deemoedig verzoek, toch niets aan het eenmaal bestaande feit liet veranderen, en zij zoolang Irene nog niet buiten gevaar was. aan niets anders wilde denken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1