500 300 50 100 25 eisje :n. OflÜ Eellluslreenl Zondagsblad. Sunlight2£ep rUREL Reep BAAR. neisje. MAANDAG 6 FEBRUARI Vreemd van de wereld 1 i (t uit ppel. N. cking. stbode Isatschappij var «aart ^o, 31 60e Jaargang' iiijiii: firn f. Ill It lilii ii. Iln> Dull SI. Ilissingm. Mslioi Intiio. 10. ïsisciiijnt dagelijks, uttcizonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen Belangrijke Uitbreiding GEMEENTEBESTUUR •FFUILÏETON 48) BINNENLAND Na de GRIEp n af van alles eleverd werd. oboon welke doen U ge- VOLLE van de nasmaak verhoudt van toe gevolgde EENIGE DORST per stuk iks f3.75. mbrandt, Navuia ito f 1.75 stuks. ialf Februari. 6 jaar. Adres ?woud 25. -VAN RAALTE, vraagt voor di- ïet direct een net laar. Te vervoc- |traat 24boven. Iburg ftotttrdir- egen plaatsen PASSASIEKiv EN VEE. 1. (Ut. 811. uari in IP 8 8 8 8 en s morgen» omen N.V. Transp. er- Erven G. VOS, te Middelburg Tel 153; te OOSTERHOUT,, tordrectit Gebrs, st. !01 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor VliSsingen en de gemeenten op Walcheren f2.20 per drte maanden. Franco door het geheele rijk f 2.50 Voor België f4.15. Voor overige landen der Post-Unie f 4.70. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.10 voor iedere regel meer 2f) ct. Familieberichten van 1—6 regels f 1 -70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 ct. per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 13 ct. per regel. je abonné's, in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk gulden bij verlies van een hand, voet of oog gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. VAN ONS Te beginnen met bet nummer van Zaterdag verschijnt ons Geïllustreerd Zondagsblad in plaats van in 8 pagina's in 12 pagina's. Ondanks deze vermeerdering van 50 van het aantal pagina's hebben wij den abonnementsprijs van ons Geïllu streerd Zondagsblad niet verhoogd. Wij vertrouwen dat nu ook ai onze lezers deze flinke daad, welke vooral in dezen tijd beteekenis beeft, op prijs zullen weten te stellen en zultct toonen door. indien zij nog niet op ons Geïl lustreerd Zondagsblad geabonneerd mochten zijin, aan de administratie van ons 'blad zich op te geven, alwaar op aanvraag ook proefnummers gratis verkrijgbaar zijn. Wij maken tegelijk van deze gelegen heid gebruik mede te deelen dat door ons het uitsluitend recht van uitgave is aangekocht van een buitengewoon spannenden roman. Deze roman zal in de eerstvolgende weken in ons Geïllu streerd Zondagsblad als vervolgverhaal verschijnen. Ook zal 'binnenkort in ons Geïllu streerd Zondagsblad een prijsvraag worden uitgeschreven, waaraan 100 prijzen- zijn verbonden. Wie dus nog niet op ons Geïllustreerd Zondagsblad geabonneerd is, wende zich daarvoor tot de administratie van ons blad. DE UITGEVERS. KAMERS VAN ARBEID. B^rg. en Weth. van Vlissingen brengen ter algemeene kennis, dat volgens de wet op de Kamers van Arbeid en de daaruit voortvloeiende besluiten zij, die tot dusver kiesgerechtigd waren voor een Kamer van Arbeid, niet op de in 1922 voor die Kamer vast te stellen kiezerslijsten zouden worden geplaatst, wanneer hunne namen (bijvoor beeld doordat zij in 1921 niet gedurende den vereischten tijd binnen het gebied der Kamer in een vertegenwoordigd bedrijf werkzaam waren) niet voorkomen op de lijsten en formulieren, welke ingevolge de bedoelde wettelijke voorschriften vóór 15 Januari 1922 aan Burg. en Weth. behooren te worden toegezonden. Krachtens de wet van 7 December 1918 (Staatsblad no. 788) kunnen echter ook die personen in aanmerking komen om op de in 1922 voor hunne Kamer vast te stellen kiezerslijst van patroons of werklieden te worden gebracht, mits zij vóór 15 Februari 1922 aan Burg. en Weth. een behoorlijk in gevuld en onderteekend aanmeldingsformu lier inzenden, dat door Burg. en Weth. wordt verstrekt. Deze formulieren zijn aan belanghebbenden toegezonden. Aan hen, die aannemelijk maken, dat zij geen aan meldingsformulier hebben ontvangen, hoe wel zij in aanmerking kunnen komen om krachtens de wet van, 7 December 1918 (Staatsblad no. 788) op de in 1922 vast te Het onweer was weldra uitgewoed. De hemel klaarde op, het suizen en bruisen, in. <de natuur bieild op, maar in het Ihart vair het soimlber neerzittende meisje bleef Jhet donker. Voor Irene was immers de zon voor altoos achter donkere wiolikem onderge gaan voor haar was er geen lente en geen zomer meer. Voor haar heette het, afscheid te nemen van. al de be scheiden vreuigde, die hare jeugd had gebracht Afscheid nemen. Niet alleen van het geurige woud, waarvan de wonderbare adem haar weldadig aan deed, niet alteen van de kleine geve derde zangers, die jubelend omhoog stegens niet alleen, van de heerlijke bloemen, die de kleurige kopjes uit het vochtige gras omhoog staken. Het gold te scheiden, voor altoos te scheiden, van ales, wat haar leven dierbaar was geweest. Waarvoor nog verder te teven, als leven lijden beteekent. Dus moed Niet langer zich bezinnen. Het water lokte. Langzaam., de handen op het hart gedrukt, b'leef ziji eenige minuten staan, dan een haastige schrede, een die pe zucht, de lichte gestalte gleed zacht over den glibberigen bodem in het hooge riet, dat hare schreden nog te genhield. Óp het oogenblik, waarop zij geluidloos in het water neergleed, stellen kiezerslijsten te worden geplaatst, of dat het hun toegezonden formulier in het ongereede is geraakt, wordt op aanvraag alsnog zulk een formulier verstrekt. Zij kunnen zich daartoe aanmelden vóór 15 Februari 1922 (Gemeente-Secretarie, 2e afdeeling). In verband met de getroffen regeling is de datum, waarop de kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid in 1922 zullen worden vastgesteld, in plaats van op 15 Februari, bepaald op 15 Maart. Vlissingen, 6 Februari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN De Secretaris, F. BISSCHOP. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van W. A. Pelle alhier en O. Ver meulen, Ostende (België), om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het conserveeren van visch, schaal- en schelp dieren, waarin zullen worden geplaatst 2 electro-motoren van 1 ft P.K., een sterili- seerketel, een felsmachine en een centri fuge, in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen, sectie D no. 1819 ged. aan de Baljuwstraat no. 10 dat dit verzoek met de bijlagen, te begin nen met Maandag den 6en Februari 1922 op de Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dién, zijnde den 20eji Februari 1922 ten Raadhuize, des namid dags ten 3 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen, zullende zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl ge durende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Secretarie, 3e afdeeling, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen werden. Vlissingen, den 6 Februari 1922. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Hel gezantschap bij den Pauselijken Stoel. De heer Van de Laer heeft een amen dement voorgesteld op het 3e hoofd stuk (buitenlandsehe zaken) der staats- begrooting voor 1922, waarvan de bedoeling is den -post van 10.000 jaarwedde en van 20.000 verblijfsver goeding en toelage voor den gezant bij den Pauselijken Stoel te schrappen. De vlootwet Verschenen is de memorie van ant woord in zake het wetsontwerp betref fende de sterkte en samenstelling der zeemacht en aanleg van steunpunten en versterkingen in Ned.-Indië. Dat de leden, die verklaarden aan dit wetsontwerp in geen geval hun steun te klonk luid Ihondenigeftlaf. iDe boschwachter, vergezeld van Hektor en Philax, kiwam uit de struiken, Vlug Heiktor, Philax, vlug riep •hij de honden toe, terwijl Ihij haastig zijn jas uitwierp. 'De honden volgden zijn bevel, zij doken onder, de boschwachter volgde, en het gelukte hem het meisje, dat reeds met den dood worstelde, maar door de honden bij de kieeren was vastgegrepen, uit het water te halen. Freule von Goolmann klonk het verschrikt van zijn Mppen. Zonder bedenken hulde hij Irene in zijn jas en ijlde met zijp lichten last naar zijn woning, die ihij weldra be reikte,. Spoedig lag Irene, door de bosch- wachtervrouiw in doeken en dekens ge huild, te bed. De zacht huilende honden, die mee in de kamer waren gedrongen, konden eerst verwijderd worden, toen het meisje de oogen weer opsloeg, Irene was niet weer tot volle bezin ning gekomen, haar oogen dwaalden de eenvoudige kamer rond, zonder iets te begrijpen. Geen geluid kwam over 'hare lippen, de handen gevouwen, lag zij onbewegelijk in de witte kussens. Slechts met moeite was het den bosch- wacbter geliukt, haar wat wijn in te gieten. Een stijfheid, die iets verschrik kelijks had, lag op het witte gelaat, in de blauwe oogen, in heel haar houding. Eerst toen de b.ode te paard, dien de boschlwacbfer naar het heerenhuis en naar den dorpsdokter gezonden had, met mevrouw von Wachler de kamer kunnen geven echter wel bereid zouden zijn gelden toe te staan voor een politie- vloot, werd met belangstelling verno men, al is niet aangegeven, hoe die le den zich de zaak en in verband daar mede de samenstelling van zulk een vloot denken. De door verscheiden leden uitgespro ken meening dat de indiening van dit wetsontwerp voorbarig zou zijn in ver band met de, na de indiening te Wash ington gehouden internationale confe rentie met betrekking tot beperking van de bewapening ter zee, wordt terecht door vele andere leden niet gedeeld. Ook de regeering is van meening dat verbetering van de internationale ver houdingen in het verre Oosten, welke zij zeer zal toejuichen, Nederland niet ontslaat van den plicht om in de verde diging van Indië te voorzien en daar toe een weermacht te onderhouden van zuiver defensieve strekking. Wil Nederland er aanspraak op ma ken, dat het in zijn souvereine rechten in gindsche gewesten wordt geëerbie digd, dan zal het van den wil om zich zelf en die rechten te beschermen, moe ten doen blijken. Wanneer met dit oog merk een zeer bescheiden vloot wordt onderhouden, kan niet gezegd worden, dat met het streven naar beperking van bewapening geen rekening wordt ge houden „Militaristische tendenzen" zijn de regeering geheel vreemd, daargela ten de vraag, of dergelijke bedoelingen bij kleine natiën eenigen zin zouden hebben. Wanneer met de indiening van het wetsontwerp zou zijn gewacht op de resultaten van de conferentie te Wash ington zou daardoor opnieuw tijd ver loren zijn gegaan, hetgeen de toestand van de vloot niet gedoogt. Intusschen billijkt de regeering het verlangen van die Jeden, die omtrent den stand en de vooruitzichten van be doelde conferentie wenschen te worden ingelicht en het voornemen bestaat dan ook de gevraagde inlichtingen te ver strekken, vóór met de mondelinge be raadslaging over het ontwerp-vlootwet een aanvang wordt gemaakt. Dat in de beperking van het voorge stelde plan tot klein-materiaal en in het feit, dat thans slechts de helft wordt aangevraagd van hetgeen de voorstellen der inter-departementale commissie be oogen, een bewijs werd gezien, dat het bouwen en instandhouden van een vloot in staat om onze souvereiniteit te had haven, ver boven onze krachten zou gaan, schijnt te berusten op een minder juiste interprettaie van het voorstel. Dit voorstel toch is zoowel met het oog op de financieele omstandigheden als in verband met de personeelsvoor ziening beperkt tot het eerstvolgend 6- jarig tijdvak. Deze beperking beteekent echter geenszins, dat een verdere afwer king van het plan achterwege zal blij ven. Omtrent die afwerking zal tegen het einde van vorenbedoelden termijn in het licht van de heerschende tijds- binnenkwam, toen de zachte handen der dame liefkoozend over het natte voorhoofd van het meisje gleden, kwam er een beetje leven in hare trek ken:. De oogen sloten zich, het blonde hoofd zonk dieper in de kussens terug. De dokter, die mevrouw von Wachler op den voet gevolgd was, hgd beden kelijk het 'hoofd geschud, en het ver voer van de zieke naar 'het heerenihuis onmogelijk genoemd. Slechts volkomen rust kan hier helpen, verklaarde Ihij. Ook de gering ste aandoening .zou het einde kunnen veroorzaken. Wiji zullen hier wel voor al het noodige zorgen, tot de toestand wat beter wordt, Niet waar, Fritz Hel den, zoo richtte hij zich tot den ernstig uitzienden boschwachter, jij en je vrouw zullen voor onze lieve freule al les doen; wat gebeuren moet. Weet de barones al iets van het ongeluk vroeg bij: de dame van gezelschap. De barones is op reis, van avond laat komt Bij terug. Dat zal een vreese- ilijlke verrassing voor haar zijn. Ik weet haast niet, hoe ik het haar :zal mede- deelen. Vanavond heelemaal niet, besliste de dokter. Zeg ui als het u blieft, dat de freule reeds naar bed is gegaan. Eerst morgen vroeg mag zij het weten. Wij, kunnen hier heden ook niemand, zelfs de barones niet gebruiken. Ik blijf bij de patiënte, morgen hoop ik u beter bericht te kunnen geven. Voor -het oogenblik sta ik voor niets in. Zoo adieu, mevrouw. Buiten de zuster mag hier ook morgen niemand 'komen. omstandigheden een nadere wettelijke voorziening zijn te treffen. Wat de keuze van klein materieel aangaat, mag niet onopgemerkt blijven, dat naar de eenstemmige meening van marine-deskundigen, de waarde van een klein-materieel vloot in het licht der jongste oorlogservaringen voor defen sieve doeleinden veel hooger aangesla gen wordt, dan vroeger het geval was. Het verdient naar de meening van de regeering weinig aanbeveling, zich al te zeer te verdiepen in het onderstellen van mogelijkheden, die zich kunnen voordoen, omdat bij elk conflict de om standigheden veranderd zullen zijn, dan men meende te mogen verwachten. De regeering sluit zich echter aan bij de leden, die het mogelijk en zelfs waar schijnlijk achten, dat ons land, wanneer het in een oorlog mocht worden betrok ken, niet alleen zal staan, al brengt dit geenszins mede, dat onze politiek op het samengaan met anderen gericht zou zijn. Ten aanzien van 't personeelsvraag stuk zullen de door de interdeparte- mente commissie aangegeven lijnen jn het algemeen worden gevolgd. Hierbij zij nog het volgende aangeteeknd a. Bij invoering van de in behandeling zijnde pensioenwetten zullen in de de-< tails der door de commissie aangegeven organisatie eenige wijzigingen moeten worden aangebracht. b. De commissie heeft aangenomen, dat als regel na een tweejarig verblijf in Indië een van drie jaren in Nederland volgt. Echter zal voor officieren en on derofficieren-vaklieden de deur van het eerste verblijf in Indië op 4 jaren moe ten worden gesteld, terwijl voor de an dere categorieën van personen de twee eerste verblijfperioden in Indië ongeveer drie jaren zullen moeten duren. Daarna zal in het algemeen niemand, anders dan vrijwillig, langer dan twee jaren achtereen in Indië doorbrengen. Het instituut matrozen met kort dienstverband is reeds vervallen en met de tegenwoordige opleiding van leer lingen-onderofficier zal worden gebro ken. De vorming van onderofficieren zal geschieden in den geest van de voorstellen der commissie. Uitzending naar Indië van zeemiliciens zal t alleen plaats vinden ten aanzien van hen, die zich daartoe vrijwillig aanmelden. Wat betreft de vraag, hoe de regee ring zich de opleiding van het personeel voor Indië heeft gedacht, zij medege deeld, dat in de eerste jaren de thans in Nederland aanwezige opleidingen in de behoefte zullen moeten voorzien. In middels worden reeds maatfègelen overwogen om er toe te geraken, dat ook in Indië technisch personeel, af komstig uit de inheemsche bevolking, zal worden opgeleid. Het is niet noodig personeel vijf jaren in Indië te laten dienen en daarna aan spraak te geven op een jaar verlof in Nederland, tegen welke regeling, gelet ook op de noodzakelijke eenheid der Hij knikte de dame, die aarzelend in het wachtende rijtuig stapte; vriende lijk toe. Terstond daarop zat 'hij' weer bij Irene aan het bed, de oogen vorscihend op het zacht bewegend gelaat, op de koortsig 'brandende 'lippen gericht. Dat het hier een ernstig, moeieiijk geval betrof, was den ervaren arts terstond duidelijk geworden. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Nldig trok de baron zich in zijn ka mer terug, toen hij van mevrouw von Wachler gehoord had, dat Irene dood ziek in het boschwachtershuis lag. Hij twijfelde er geen oogenblik aan, dat het meisje den dood in ihet water geizocht had en slechts door een ge lukkig toeval was gered. Een dergelijke vrees was reeds in hem opgekomen, toen hij haar in het boschkasteeltje niet had gevonden en er tot Iaat in den namiddag geen spoor van 'hiaar ontdekt was. Een leelijke historie, die, als zijn voorgevoel' hem niet bedroog, nood lottige gevolgen voor hem zou hebben. Mevrouw von Wachler had zoo'n vertwijfeld gezicht gezet bij het ver haal. Het was jammer van de kleine, maar eigenlijk was haar dood de eenvoudig ste oplossing. Dan 'kon zij niets verra den. Dan had het kleine voorval voor hem geen gevolgen. Niemand vermoed de, wat tusschen hem en Irene voorge vallen was., en die gedachte was eigen lijk zelfs hem onwaardig, zijne vrouw INGEZONDEN MEDEDËEUNOEN. zijt gij vatbaarder dan anders. Ge bruik dus de Abdijsiroop ook nog eenigen tijd na Uw herstel. Nod ik .Sunlight" Zxep .gebruik .hebikop woschdagiin: rninste tijd. om op m'n cjcnioK nog ondos tc demi Staatsmarine, meerdere bedenkingen zouden bestaan. De voorgestelde gelijke verdeeling van de kosten over Nederland en indië berust in de eerste plaats op de over weging, dat beide evenzeer belang heb ben bij de vorming van een behoorlijke staatsmarine, die ondanks de splitsing in een gedeelte bestemd voor het Moe derland en een voor Indië, als een een heid zal zijn te handhaven. Voorts is de gelijke verdeeling van de kosten geheel in overeenstemming met de sedert ver scheidene jaren in afwachting van het tot stand komen van een vlootwet ge volgde gedragslijn. Beperking telegraaf- en telefoonverkeer Naar het „Hlbd." meldt, ligt het in de bedoeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie om langs inter nationalen weg te geraken tot een be perking van het telegraaf- en telefoon verkeer gedurende den nacht. Is het blad goed ingelicht, dan zou getracht worden den dienst tusschen vier en zes uur 's nachts te staken, waardoor uiter aard een belangrijke personeelsbespa- ring wordt verkregen, te meer waar bovendien deze nachturen 'bij den tele graafdienst voor den gezamenlijken dienstduur met anderhalf worden, ver menigvuldigd. De zesde Nederlandsche Jaarbeurs. Niettegenstaande het feit, dat door 't Jaarbeursbestuur thans tweemaal per jaar een Jaarbeurs wordt gehouden en niettegenstaande de heerschende de pressie in industrie en handel, hebben zich voor de Zesde Jaarbeurs, welke van 21 Februari-3 Maart a.s. te Utrecht wordt gehouden, thans reeds 812 deel nemers laten inschrijven, waarvan 687 was de rechtmatige erfgename van de zuster, iets, dat hem over het treurspel dat zidh zoo snel afspeelde, troosten kon. Eigenlijk was hij toch een erbarme lijke 'kerel. Tot izoo'ni afschuwelijke ge- mcene gedachte had hij'zichzelf nauwe lijks in staat geacht. Daar had het ge brek aan geld, het gebrek aan vrijheid schuld aan. Nog meer de eigenaardigheid zijner echtgenoote, die hem zoo iets als eer biedige vrees inboezemde. Misschien was geweldige smart in staat, haar karakter te veranderen. Weeke harten worden dikwijls door smart verhard, sterke, ijzeren karakters worden slechts buigzaam als de hand van 'het noodlot zich geweldig doet ge voelen. Dan moest 'hij zich onontbeer lijk weten te maken, haar trooster en helper zijn in haar nood. Drommels, de reis, waarover hij zich zoo had verheugd, ging nu zeker ook over door die ellendige 'historie. Als Irene een lang ziekbed had, dacht Leontine aan geen reizen, en als de kleine stierf, heelemaal niet. En hij had daar reeds 'zooveel hoop op gebouwd. En juist in het bosch wachtershuis moest Irene liggen. Daar durfde hij) niet heengaan, de honden boezemden hem behoorlijk schrik in. Bij de redding van het meisje hadden zij ook, zooals mevrouiw van Wachler vertelde, een rol gespeeld. Nu, afwachten was de boodschap. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1922 | | pagina 1